Geallieerd reisbureau wordt gesloten BERLIJN-CONFERENTIE EEN MAAND VERDAAGD Langdurige discussie verwacht Ontvoerde Amerikaan in Santo Domingo vrij Ronald Biggs zou weer in Engeland zijn kmM. m jmofi I i Straffen Twee van 17 en 14 jaar Palestijnen m Athene veroordeeld Ondergrondse kernproef in de VS N oord-V ietnam geen praktische kan Sihanoek hulp geven Luchtaanval van Israel Uttf 'jh1 b - i FORD - VERKOOPCENTRUM Diplomaat uit Paraguay zou zijn gedood door Argentijns Front Oostduitse spion gearresteerd China laat Britse zeelieden vrij AFGEZETTE PRINS WIL GEZAMENLIJK FRONT TEGEN IMPERIALISME IN INDO-CHINA Tohn Kennis Ex-minister Zigdis in Griekenland gearresteerd I verkeersleiders gaat door Communisten achter protest Franse middenstanders iütp'&lOf I ICC VRIJDAG 27 MAART 1970 ,r. (Van onze correspondent) Voorwaarden pt U ziet er „Patent" uit met een tas van Vijftig maal kracht van Hirosjima-bom S mar te geld Represaille r trouwkostuums voor Geen onderhandelingen Betoging Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 •v.v*:-y WPrVWi BONN Na een bijeenkomst, die drie uur heeft geduurd, hebben de ambassadeurs van de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie gistermiddag besloten hun zojuist begonnen gedachtenwisse- ling over de Berlijnse problematiek op 28 april voort te zetten. In het gebouw van de voormalige con- troleraad, dat In West-Berlijn ligt, ga ven de gedelegeerden een uiteenzetting van de standpunten die door hun rege ringen worden ingenomen, waarna de vergadering werd besloten met het sa menstellen van een ultra-kort communi qué. Dit meldde de datum voor de vol gende bijeenkomst en het feit dat de be sprekingen vertrouwelijk zullen worden gehouden. De westelijke landen hebben deze eer ste dag benut voor een tegemoetkomend gebaar tegenover de Sovjet-Unie en de DDR. Met ingang van vandaag is het geallieerde reisbureau, dat alle reizen van DDR-burgers naar NAVO-landen be handelde, gesloten. Alle NAVO-landen zijn ermee akkoord gegaan dat deze „hindernis voor het streven naar ont spanning" (aldus een Russische critiek) werd verwijderd. Reizigers uit de DDR behoeven geen bijzondere reisvergunning meer aan te vragen in West-Berlijn, maar kunnen zich voortaan direct wenden tot het land dat zij willen bezoeken. Ook in westelijke landen, vooral in de Scandina vische, is de tegenover Oost-Duitsland discriminerende activiteit van het zoge naamde „Travel board" de afgelopen ja ren bekritiseerd. De regering in Bonn noemde het ge sprek over Berlijn gisteravond een be langrijke voltooiing van de Westduitse onderhandelingen met de Sovjet-Unie en de DDR. Dat de ambassadeurs pas eind april opnieuw bijeenkomen, beklemtoont de voorspelling dat de discussie een lang durige aangelegenheid gaat worden. Nog altijd bestaat onzekerheid of de Sovjet- Unie bereid is over geheel Berlijn te praten en niet alleen over het westelijk stadsdeel. In ieder geval heeft Russische ambassadeur Abrassimov de zaal niet verlaten toen zijn drie westelijke ge sprekspartners hun visie daarop ont vouwden. Meegedeeld is dat komende vergade ringen achtereenvolgens^ zullen worden geleid door de ambassadeurs van Frank rijk, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie (gisteren trad de Amerikaan op als voor zitter), hetgeen duidelijk maakt dat men zich op tenminste nog drie bijeenkom sten heeft voorbereid. Een plaats voor de volgende vergaderingen is niet ge noemd. Dit zou ongetwijfeld wèl gebeurd zijn als de Sovjet-Unie was ingegaan op het westelijke verzoek om beurtelings in West- en Oost-Berlijn bijeen te komen. In de Bondsrepubliek heeft gisteren minister van Buitenlandse zaken Walter Scheel zijn bijdrage geleverd in de over stelpende hoeveelheid radiopraatjes en kranteninterviews waarmee de politici in de paasvakantie hun debat over de „Oost-politiek" voortzetten. Scheel vindt dat de internationale erkenning van de DDR afhankelijk is van de politiek die Oost-Berlijn in de toekomst zal voeren. Het gaat er om dat ook de DDR bereid is zich aan te passen aan de wereld wijde tendens naar toenadering en coö peratie, aldus de bewindsman. Scheel verklaarde dat de Bondsrepu bliek zich tegenover het andere Duits land flexibel zal opstellen, maar het land niet als buitenland zal kunnen be schouwen en bovendien het recht op zelf beschikking voor alle Duitsers niet zal opgeven. MEXICO (Reuter, AP en AFP) Twintig Dominicaanse politieke gevange nen, die donderdag door de regering in Santo Domingo zijn vrijgelaten in ruil voor de Amerikaanse diplomaat Donald Crowley, zijn gisteravond in Mexico aan gekomen. De ontvoerde Amerikaan werd kort daarvoor vrijgelaten. De ontvoerders lie ten Crowley vrij, toen de twintig gevan genen zich van de Mexicaande ambassa waar zij asiel hadden gekregen na hun vrijlating uit de gevangenis naar het vliegtuig begaven. Het chartervlieg- tuig waarmee de mannen naar Mexico reisden vertrok meteen nadat Crowley was losgelaten. Intussen lijkt het leven van de in Ar gentinië ontvoerde consul Waldemar San chez uit Paraquay aan een zijden draad te hangen. Een van de politieke gevange nen wier vrijlating door het „Argentijn se Bevrijdingsfront" (FAL) wordt geeist de 20-jarige Carlos Dellanave, wil volgens de regering niet in vrijheid worden ge steld maar in het openbaar berecht wor den. Een andere door het FAL genoem de guerilla-strijder, Alejandro Baldu is nog voortvluchtig, zeggen de autoriteiten. Inmiddels heeft het Bevrijdingsfront de vrijlating van nog een derde man geeist: dr Agustin Goiburu, die in Paraguay zit. De guerillastrijders hebben gezegd dat de consul zal worden gedood als met voor middernacht aan hun eisen is voldaan. Volgens een anoniem telefoongesprek zou Sanchez al zijn gedood. Het front heelt ook gedreigd dat het zal beginnen met het vermoorden van directeuren van Amerikaanse bedrijven in Argentinië. lJe regering besloot daarop al die onderne mingen onder politiebewaking te phu»- sen. In de Amerikaanse ambassade te Buenos Aires is een schuilkelder inge richt voor de diplomaten. Deze wordt be waakt door mariniers. wond. De aanslag was blijkens een ano niem telefoontje aan een krant het werk van een „onderdrukkingscommando" als represaille voor de ontvoering van de con sul, en bedoeld voor de linkse studenten leider Jacobo Tieffenberg. Deze woont echter allang niet meer in het bewuste huis. Dit laatste punt is al geruime tijd het stokpaardje van de oppositieleiders. CDU-voorzitter Kiesinger zei gisteren nog eens tegenover de persdienst van zijn partij dat hij het prijsgeven van dit zelf beschikkingsrecht. als het grootste ge vaar beschouwt. Door op dit punt de Rus sische eisen te aanvaarden zou Bonn, vol gens Kiesinger, zijn fiat geven aan de Brezjnev-doctrine (het aanvaarden dat Moskou het lot van de volken in de Rus sische invloedssfeer bepaalt). Als de enige mogelijkheid voor erken ning van de DDR ziet de CDU-voorzit ter een vrije meningsuitwing, waaruit blijkt dat de Oostduitsers een eigen staat wensen. KARLSRUHE (DPA) De Westduitse politie heeft een Oostduitse spion aange houden, de contactman van een 28-jarige secretaresse op het ministerie van ontwik kelingshulp in Bonn. Deze vrouw, die nog op vrije voeten is, zou zich vier jaar geleden bij een particu lier bezoek aan Oost-Berlijn jegens het Oostduitse ministerie voor staatsveiligheid tot medewerking verplicht hebben. Zij had evenwel geen toegang tot geheimen en zou voornamelijk organisatieplannen en tele foonnummers hebben doorgegeven. (Van onze correspondent) LONDEN In Engeland doen berichten de ronde als zou de voortvluchtige trein rover Ronald Biggs weer in het land zijn. De Australische politie was hem vorig jaar op het spoor gekomen maar toen agenten in oktober naar zijn huis in Mel bourne gingen om hem te arresteren, was hij spoorloos verdwenen. Scotland Yard heeft de mededeling ontvangen dat Biggs een maand geleden is teruggekeerd aan boord van een jacht dat het eigendom is van een in Gibraltar wonende Engelsman. Biggs is tot dertig jaar veroordeeld als lid van de bende die in augustus 1963 de gro te treinroof uitvoerde waarbij voor 26 mil joen aan bankbiljetten werd buitgemaakt. Hij ontsnapte in juli 1965 uit de gevange nis van Wandsworth in Zuid-Engeland. LONDEN (Reuter). —China heeft twee Britse zeelieden, een gezagvoerder er een tweede stuurman vrijgelaten. Zij wa ren aangehouden omdat zij in Sjanghai het havenreglement zouden hebben over treden. Hun schepen mochten al eerder vertrekken. ATHENE. (AFP) In Athene zijn gisteravond twee Palestijnen wegens een aanval met een machinegeweer op een Israëlisch lijnvliegtuig in december 1968 veroordeeld tot respectievelijk zeventien jaar en 14 jaar gevangenisstraf. Bij hun aanval werd een Israëlische passagier ge dood en een stewardess gewond. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 125 UW speciaalzaak voor lederwaren Tel. 3110 28 De jury had vier uur nodig om tot een oordeel te komen. Tegen de twee Pales tijnen had de openbare aanklager resp vijftien en twaalf jaar gevangenisstraf geëist. De verdedigers hebben laten we ten, dat zij in beroep zullen gaan. De zwaarste straf kreeg de 26-jarige onderwijzer Mahmoed Mohammad. Even als zijn medeverdachte, de 20-jarige stu dent Maher Hoessein Soeleiman, werd hij schuldig bevonden aan het onwettig bezit van wapens en explosieven, het hinderen van het luchtverkeer en het met opzet in brand steken van het toestel van „El Al' De vijf juryleden en de drie rechters achtten verzachtende omstandigheden aanwezig. Men hield er rekening mee, dat de mannen zich mede door vader landsliefde hadden laten leiden en dat zij op bevel van anderen hadden gehandeld. Aan moord werden zij niet schuldig be vonden. Dit punt was ook in de aanklacht opgenomen. Hiervoor hadden zij ter dood veroordeeld kunnen worden. Het verschil in de strafmaat is een gevolg van het feit, dat Mohammed schul dig werd bevonden aan dood door schuld terwijl Soeleiman van dit punt van de tenlastelegging werd vrijgesproken. Voor het gebouw van de geallieerde controleraad in Berlijn waar de conferentie van de Grote Vier gisteren werd geopend, werd tijdens de eer ste zitting gedemonstreerd tegen de Berlijnse muur. De betogers droegen borden mee waarop leuzen stonden als „Abrassimov maak de deur open" en „De muur moet weg". in ge- De weduwe van de gedode passagier mevrouw Sonia Shirdan, en haar minder jarige dochter krijgen elk ongeveer 18.000 gulden smartegeld, dat Mohammad moet betalen. De twee verdachten hadden in het drie I dagen durende proces gesteld dat zij als krijgsgevangenen moesten worden behan deld. Hun eis werd echter door de open bare aanklager afgewezen. Hij gaf als zijn oordeel te kennen, dat het „Volks- i front voor de Bevrijding van Palestina I niet internationaal erkend is en dat Grie kenland geen partij is in het conflict tus sen Israel en de Arabische staten. „Laten ze voortaan op vijandelijk ge-i bied opereren en niet in Griekenland, dat A „i-jp A »r-«priIroqnCP een vredelievend land is en neutraal in XxCLlt. iVlllCl HVctdlIoC: hun conflict", aldus de openbare aankla ger. Hij voegde hieraan toe, dat „helden WASHINGTON. Reuter en DPA) De VS hebben op hun proefterrein Nevada een ondergrondse kernproef nomen met een sterkte van een megaton vijftig maal zoveel als de kracht van de atoombom die Hirosjima verwoestte. Tot in de wijde omtrek beefde de aar de een halve minuut. In de gokstad Las Vegas, op 190 kilometer afstand, stonden gebouwen te schudden. Naar de commis sie voor kernenergie in Washington mee deelde was het de grootste Amerikaanse kernproef sinds 1968. De toen teweegge brachte explosie was „ongeveer in de zelfde orde van grootte". TEL AVIV (Reuter en AFP), Israë lische straaljagers hebben gisteren langer dan vier uur Egyptische doelen aan het Suezkanaal bestookt. Een militaire woord voerder in Tel Aviv zei, dat de aanvallen 's morgens begonnen en met een onder breking van een half uur tot in de mid dag voortduurden. Alle vliegtuigen zou den op hun bases zijn teruggekeerd. Een Egyptische militaire eenheid is gisteren het Suezkanaal overgestoken voor een aanval op een Israëlische mi litaire kolonne. Drie vrachtwagens wer den vernietigd en de vijftien inzittenden gedood, zei een Egyptische militaire woordvoerder. De actie vond plaats in de noordelijke sector van het kanaal. Bij de ontploffing van een tijdbom in een woning in Buenos Aires is woensdag avond een vrouw om het leven gekomen, en raakte een tweede vrouw ernstig ge- ADVERTENTIE Verhuur bruidegom, getuigen, vaders, enz. Ook donker- en lichtgrijze jacquets. Smoking- en rokkostuums, enz. Voor dames: bontverhuur Vraagt gratis prospectus J OUTSTANDING QUALITY HAARLEM Gedempte Oude Gracht 51 311388 AMSTERDAM Singel 482 233680 DEN HAAG Zoutmanstraat 24 33 57 26 ROTTERDAM te Middellandstraat 78 231815 UTRECHT Voorstraat 58 1 0053 ARNHEM Looierstraat 14 436882 NIJMEGEN Stikka Hezelstraat 19 20838 EINDHOVEN leendetvreg 108 1 4877 r GRONINGEN Oude Ebbingestraat40 33112 ANTWERPEN BRUSSEL LUIK GENT PEKING/HONGKONG (AFP en Reuter) Hanoi heeft laten weten, dat het het afgezette staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, „volledig steunt", maar daaraan toe gevoegd dat het hem bij de huidige toestand in Cambodja geen praktische hulp kan verlenen. De bevrijding zou door het volk zelf moeten worden be werkstelligd Het ministerie van voorlichting Pnom Pen heeft gezegd dat men niet kan spre ken van een nieuwe regering in Cambodja De tegenwoordige regering van generaal Lon Nol bestaat al sinds augustus 1969. De enige wijziging ligt in de persoon van het staatshoofd. In een telegram aan Norodom Siha noek. die in Peking verblijft, heeft pre- l mier Pham Van Dong van Noord-Viet- nam gezegd, dat hij jegens Cambodja een politiek van vrede en vriendschap zal volgen, gebaseerd op de vijf beginselen van een vreedzaam naast elkaar bestaan en de akkoorden van 1954 inzake Indo- China. De gemeenschappelijke vijand is het Amerikaanse imperialisme. In een telegram aan prins Soephanoe vong, leider van de Pathet Lao in Laos, heeft het afgezette Cambodjaanse staats hoofd gezegd dat na „het verraad van de kliek van generaal Lon Nol het volk van Cambodja en hemzelf niets anders te doen staat dan samen met de volken van Laos en Vietnam de drie landen te bevrijden van de Amerikaanse imperialisten en hun lakeien". Engeland heeft gisteren de Sovjet-Unie verzocht het verzoek van de nieuwe Cam bodjaanse regering te steunen aangaande terugkeer van de internationale Contro- I le Commissie naar Cambodja. Engeland en de Sovjet-Unie bekleden samen het voorzitterschap van de Geneef se conferentie voor Indo-China, waardoor de controle-commissie is ingesteld. De werkzaamheden van de commissie in Cambodja zijn vorig jaar gestaakt op verzoek van Sihanoek. De nieuwe leiders in Cambodja willen dat de commissie toe ziet op de terugtrekking van de Noordviet- namese troepen. De commissie wordt ge vormd dor India, Canada en Polen. Sihanoek heeft gisteren in een bood schap aan Soephanoevong opgeroepen tot een „verenigd front" van Noord-vietnam, Laos' en Cambodja tegen het huidige Cambodjaanse bewind. Volgens Sihanoek zullen Lon Nol en de andere leiders het land in een oorlog sleuren, „waarin het volk van Indo-China gedwongen zal wor den zijn bloed te geven en voor het im perialisme te sterven". Noord-Vietnam en de voorlopige revo lutionaire regering van Zuid-Vietnam zijn niet bereid te onderhandelen over een te rugtrekking van hun troepen van Cambod- jaans gebied. Dit is gisteren in goed in gelichte kringen in Pnom Pen vernomen, Alle diplomaten uit Noord-Vietnam en van de Vietconig zullen zoals gemeld van daag naar Hanoi terugkeren. Het is nog niet bekend of dit een algehele breuk met Cambodja betekent of dat het hier slechts gaat om een tijdelijke staking van de di plomatieke betrekkingen. Dit besluit van Hanoi kwam kort nadat de regering van Cambodja een beroep op de Vietcong en de Vietnamezen had gedaan onmiddellijk de besprekingen over een terugtrekking van hun troepen te hervatten. Naar het Franse persbureau AFP heeft vernomen, heeft nu ook Indonesië het nieuwe bewind in Cambodja erkend. gon is opgevangen. De regering doet op nieuw een beroep op de bevolking haar kalmte te bewaren en „zich niet te laten meevoeren door de machinaties van de communisten". De mededeling kwam enkele uren na dat Cambodja opnieuw de luchthavens had gesloten. De Democratische en Republikeinse lei ders in de Amerikaanse Senaat hebben gisteren het Witte Huis ervoor gewaar schuwd met steeds verder betrokken te raken in de conflicten in Laos en Cam bodja. „Wij moeten ons niet laten mee slepen door allerlei verzoeken", aldus de Democratische leider Mike Mansfield. ,Wij hebben onze les goed geleerd in Ko rea en Zuid-Vietnam". De leider van de Republikeinen, Hugh Scott, was het hiermee eens en zei, dat het niet op de weg van de Amerikaanse re gering ligt grondstrijdkrachten naar Cam bodja of Laos te zenden. „Hoe eerder wij uit dat ruziemakende schiereiland zijn, des te beter het voor ons is", aldus se ^Mansfield zei te hopen, dat de briefwis- G6V<U12f6niSStr£lf seling tussen Soevanna Phoema, staats- hoofd van Laos, en de leider van de Pa- 1001 iaat* thet Lao, Prins Soephanoevong, zou lei-I V dll A V7 V/ 1 J ddi den tot onderhandelingen. Hij deed een' beroep op beide prinsen een einde aan het conflict te maken. Volgens hem zou den de grote mogendheden het gehele ge bied van Zuidoost-Azië moeten neutrali seren. In de Cambodjaanse provincie Kom pong Sjam is „op instigatie van de Viet cong" een betoging gehouden tegen de nieuwe regering, zo is gezegd in een uit zending van Radio Pnom Pen die in Sai- naar voren komen op het slagveld, niet op neutrale luchthavens of op pleinen waar onschuldige mensen vreedzaam zit ten en rondslenteren." ATHENE. (Reuter) De 57-jarige li berale Griekse oud-minister Ioannis Zig dis is in Athene gearresteerd toen hij te rugkeerde van een reis van twee dagen. Zigdis had voor zijn vertrek in een vraag gesprek gezegd dat de gebeurtenissen op Cyprus terugkeer naar een democratisch bewind in Griekenland nodig maken on der een regering van nationale eenheid. Vier leidende personen van de krant waarin het artikel is gepubliceerd wer den dinsdag gearresteerd. Ze zullen door de krijgsraad worden berecht. Zij kun nen wegens propaganda tegen het regime en verstoring van de openbare orde tot een boete en minimaal één jaar gevan genisstraf worden veroordeeld. DALLAS (Reuter) Een rechtbank in Dallas in de Amerikaanse staat Texas heeft de 21-jarige Larry Joe Knox we gens aanranding en verkrachting tot 1001 jaar gevangenisstraf veroordeeld. WASHINGTON (Rtr.) De Amerikaan - I se luchtverkeersleiders z\jn ook gisteren niet op hun werk verschenen, ondanks een bevel van het federale gerechtshof, de werkzaamheden te hervatten. De absentie van de verkeersleiders, die zeggen ziek of oververmoeid te zijn, was gisteren evenwel geringer dan de dag daar voor en volgens luchtvaartfunctionarissen ondervond het luchtverkeer minder ver traging als gevolg van de langzaam-aan- actie. In het verkeerscentrum in Islip, Long Island, dat de leiding heeft over het luchtverkeer in het gebied van New York, waren gisterochtend slechts 69 van de 131 verkeersleiders opgekomen en ook Cleve land ondervond de gevolgen van de afwe zigheid van 32 van de 120 verkeersleiders. PARIJS (Rtr.) Communistische afge vaardigden in het Franse parlement heb ben zich gisteren geschaard achter de pro testerende middenstanders. „Avonturisitische en onwettige acties" wijzen de communistische parlementariërs in hun verklaring echter van de hand. Zij doelen hiermee kennelijk op de militante middenstandsleider Gérard Nicoud, die woensdagavond tot een half jaar gevange nisstraf is veroordeeld wegens zijn aandeel grootscheepse demonstraties op maan- jl. Acties tegen de veroordeling van 24-jarige caféhouder zijn gisteren be perkt gebleven tot een kleine betoging in Montauban in Zuidwest-Frankrijk en het ingooien van een ruit in een belastingkan toor te Fiers in het \yesten. De middenstanders zijn verbolgen over het belastingbeleid van de regering en over een speciale sociale verzekering voor zelfstandigen, die zij te kostbaar vinden. in dag de

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3