GROVE BLUF IN DE RECLAME Personeelsbeleid Rotterdamse haven onvoldoende slagvaardig AANGIFTEBILJET AL INGEVULD? 8-Daagse vakanties 171- NS-Lente- tochten Consumenfón-uoorHc/ifing nog in kinderschoenen Pendelaars trekken steeds meer terug Nieuwe CAO Verolme krijgt order voor twee T exaco-tankers v.a de beste hekken komen uit Best' SKS-V. "S F zuivel: 6Vz pet Omzet frisdranken blijft hoog Gratis reizen twee dagen in mei op uw 65r kaart =i3 weken haarlems dagblad^ 0 3 weken ijmuider courant^ =3 weken Beverwijkse Courant; Goedkope Ip's niet te koop in platenwinkel ZATERDAG 28 MAART 1970 13 ■lp B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen KEURMERKEN ZELF SCHULD voordelig uit met NS BESTAAN NIET VOORDELEN voordelig uit met NS Minimum-broodprijzen in méér gemeenten voordelig uit met NS (Van onze correspondent) DEN HAAG Steeds meer wordt het Nederlandse publiek bedrogen door fabri kanten en handelaren, die doen alsof hun produkt wordt geruggesteund door een consumentenorganisatie, of ten minste alsof hun handelsartikel het beste uit een objectieve warentest tevoorschijn is gekomen. Het begint de grote mode te worden in de reclame luidkeels te roepen dat een artikel keurmerk zus of garantiezegel zo heeft. Of dat het als beste door een smaaktest of een gebruiksproef heen is gekomen. Het is allemaal grove bluf. die niets te betekenen heeft. Niets anders, tenminste, dan dat de fabrikant of handelaar die zich ervan bedient, kennelijk geen betere argu menten heeft om zijn artikel aan de man te brengen. Niets anders, dan dat een aantal fabrikanten en handelaren op deze manier alvast bezig is onzekerheid te scheppen omtrent de waarachtigheid van bonafide consumentenvoorlichting, die in Nederland nog maar in de kinderschoenen staat. Van doelgericht consumentenwerk voorl Voor het overige is er niets anders dan het grote publiek is in Nederland nog nau- I tot een klein deeltje van het publiek door- I welijks sprake. Op centraal niveau doen I dringend verenigingswerk. Tot en met I de stichting vergelijkend warenonderzoek I dat van de consumentenbond toe, die ml en het consumentencontact orgaan er I naam weliswaar bekend is, maar die blij- wat aan, met warentests en prijsverge-1 kens een recent onderzoek in hoofdzaak lijkingen. Helaas is er mede door nuttig werk doet voor de bevolkingsklas- lijkingen. Helaas is er mede door sen met hogere inkomens, schuld van de overheid zo weinig fi nanciële armslag, dat de resultaten het publiek slecht bereiken. fiekeurtests met 73 percent". Een le lijke misstap van een groot merk, dat jokt dat er ooit een objectieve test zou zijn geweest over de kwali teit van koffie. Een „huisvrouwen- keurtest" bestaat niet. (Alle reclame-slogans over interna tionale warentests, die hand over hand toenemen in radio- en televisie reclame. Onder meer die van het wasmiddel Persil De Waarheid: Per- sil is nooit getest op de manier die men onder warentests verstaat. Aanbevolen door de huisvrouwen- kring. Valse reclame van het postor derbedrijf Keurkoop, na een misluk te poging de naam van de Neder landse Vereniging van huisvrouwen te misbruiken. Er bestaat helemaal geen „huisvrouwenkring" die iets al of niet aanbeveelt De smaaktest van Knorr-bouillon. Een onnozele manier om in te haken op de interesse van het publiek voor warentests. Er is beslist geen wer kelijke warentest geweest, ook al zeggen Adèle, Connie Stuart en me vrouw Duys dat Knorr pittiger smaakt dan de bouillon uit een paar andere dampende kommetjes. Er is beslist geen sprake van een consu menten-oordeel over bouillon, ook al heeft een notaris zijn ambt beklad door mee te werken aan deze recla me. Grove bluf, dat is waar de commercie mee inhaakt op het verschiijnsel van een stijgende behoefte bij het publiek aan objectief warenonderzoek. Aan die behoefte wordt tegemoet gekomen door enige radio-, televisie- en dagbladrubrie ken, die meewerken aan het scheppen van klimaat voor (nog te verbeteren) consumentenvoorlichting. Wie daarvan misbruik maakt, verdient het „boeren- bedrog-garantiemerk". De pendelaars deden zwaar werk in de havens. ADVERTENTIE Wat de keurmerken betreft, waarmee I zo veel wordt geschermd, is er maar één dat werkelijk een consumenten-keurmerk is: dat van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Er zijn óók nog een paar veiligheids- keurmerken. Over de voorwaarden voor toekenning en de controle daarop heeft geen consument weliswaar niets te ver tellen, maar zij hebben toch wel een zeker nut. Dat zijn de Giveg-keur (gasappara- ten), en het Kema-keur (elektrische appa raten). Let wel: ze zeggen alleen maar I of apparaten veilig zijn, en niet of ze aan bepaalde consumentenwensen vol doen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Het slechte perso- HEKWERK Industrieweg 71-75 Tel. 04998-2710 BEST Met andere keurmerken, hoe officieel neelsbeleid van de Rotterdamse haven- ze ook getint mogen zijn, komt men al bedrijven krijgt het e^ect va? e Jj snel op een hellend vlak Daar is bij- merang als de gevolgen van ^e aflopen- voorbeeld het wol-keurmerk van het in- de pendel de stuwadoors conf™" temationaal wol secretariaat. Ingesteld I mei de fouten, die ze in de a g pe om geknoei met wollen stoffen tegen te jaren hebben gemaakt, gaan. Een consumentenbelang, toegege- De grootste haven van de wereld heeft ven. Maar voor alles ingesteld in het be- tot.nu toe een personeelsbeleid gevoerd, lang van de wolproducenten, die hun dat omgekeerd e\ enredig is m 6 markt zagen verwateren. derenoyerslag. Deskundigen beweren Er En dus is het goed dit te weten: het wol- ui feite helemaal geen bele.d Elke v - merk zegt alléén maar of iets uit echte s.e op de toekom;st «ftrMkt En zi, wol bestaat. Met andere woorden: niét voorspellen. „Als het zo d g. of die wol voor een bepaald artikel dik men de havenbet rijven m g Dat laatste zaait verwarring, omdat »P ^tten. Dan zal het zich niet duidelijk blijkt dat die wasmachine- wreken, taMde stuwers g^P krimp-keur alleen maar geldt voor het wassen van zéér bepaalde wollen stoffen dg Rotterdamse haven werken vijf met zon machine. Men ziet, het is sreu I arbeiders die vallen onder consumenten-keurmerk en daardoor is dg CAQ y00r de havèn- en aanverwante het belang van de consument niet het bedrijven Van hen verrichten er 6600 mo" handenarbeid. Ongeveer de helft bestaat Tr»,att tt/" O DOOT 1 uit pendelaars. Deze verhouding illu KW ALU K AjE/öLM streert het belangrijke aandeel van de pendel en tevens de consequenties van UTRECHT. Vertegenwoordigers van I z0 afglijdend komt men terecht bij heel de geleidelijke vermindering van het aan werknemers en werkgevers hebben vrij-1 kwalijke manieren van gesol met tal havenwerkers uit Brabant en Zee dag in Amersfoort overeenstemming be- kwasj_keurmerken, kwasi-warentests, en land. reikt over een nieuwe CAO voor de zui- ^^.consumentenvoorlichting. Een velindustrie die zal lopen van 1 apnl 1970 staaltje van misleidend effect tot en met 31 maart 1971. Het tapijtgarantiemerk. Reclame stunt van een aantal industrieën. Er is destijds vergeefs geprobeerd de Ned. vereniging van huisvrouwen er wiuii voor te spannen., maar die bedankte I haven SOmmen hun grieven op: voor de eer. Geen enkele consumen- 1 ten-invloed op garantie-maatstaven of controle, den, gekoppeld aan een „kwaliteits De overeenstemming resulteert onder meer in een verhoging van de basisio nen met 6% pet. Dit percentage is op gebouwd uit 3'/j pet. voor indexering en 3 pet reële loonsverbetering. In de CAO zal een prijsindexeringsclausule worden opgenomen. De arbeidstijd wordt met in gang van 1 september 1970 teruggebracht van 43 3/4 naar 42% uur per week. Het aantal vakantiedagen wordt integraal uit gebreid met één tot minimaal 17 dagen per jaar. Van de prestatiepremie zal 6 pet in de basisionen worden verwerkt. Ook in de secundaire arbeidsvoorwaar den werden een aantal verbeteringen aan gebracht. Tenslotte zullen de werkgevers en de vakorganisaties 10 per georganiseerde werknemer per jaar betalen voor de fi nanciering van 't scholings- en vormings werk. Een woordvoerder van de Algeme ne Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, verklaarde zich over de bereikte resulta ten zeer tevreden. DONGEN. Het bestuur van „Vanl Tuijn's Concern" in Dongen (Exota-limo- nade en quick-up-produeent, tevens li centiehouder van Coca-Cola in het zui den van Nederland) is zeer tevreden over de omzetten van frisdranken in de eerste maanden van 1970. In vergelijking met de overeenkomsti- I ge periode in 1969 ligt de omzet 30 per cent hoger. De lange hitteperiode in 1969 heeft het verbruik van frisdranken blijk baar blijvend gestimuleerd, aldus het bestuur. ADVERTENTIE De havenbedrijven in Rotterdam heb ben er zelf schuld aan, dat de pendel afneemt. Pendelaars, die beslist geen wrok hebben tegen de werkgevers in de w Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2, 5, 9,12,13,20,21,23,26, 27, 28 of 30 mei. Hoe? Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. KVG-garantiezegel voor gashaar den, gekoppeld aan een „kwaliteits-1 test voor gaskonvektoren". Een zeer onduidelijke zaak, die in elk geval niets maar dan ook niets met con sumententests te maken heeft. Ver-1 warrende reclamestunt. NIC-garantie. Winkels en ook kwalij-1 ke colportage met pannensets voor belachelijke hoge prijzen, worden „erkend en aanbevolen door het Ne- der landsinstituut voor consumenten voorlichting". Dat instituut heeft niets met consumentenwerk te ma ken. Er is veelvuldig tegen gewaar- I schuwd, ook onder de middenstand. Het NIC is niets anders dan het bu reautje van een slimme Haagse be- I heerder, die geld wil verdienen aan zijn zogenaamde garantie-erkennin gen. Op een ander gebied doet hij dat ook: met verkoop van artikelen „voor I gehandicapte jeugd". Een schimmig postbus-zaakje, dat „voorlichting" geeft over de goede keuze in wasautomaten, die een be paalde zaak met filialen in Rotter dam. Den Haag, Utrecht en Breda] zou bieden. „Koning-klant"-garantie. Een listige slogan om in de advertenties in te haken op de naam van een populaire consumentenrubriek van de VARA. Huisvrouwen-keurtest op Van Nelle Supra-koffie, „winnaar op alle kof- Er wordt tegenover pendelaars ge> discrimineerd. Ze krijgen vuiler, zwaarder en slechter werk dan de arbeiders, die in vaste dienst van de stuwadoors zijn. Voor de pendelaars zijn geen promo tiemogelijkheden in de haven. Als gevolg van het tekort aan werk nemers moeten minder mensen grote prestaties leveren. De bedrijven hebben nooit een woord van waardering voor het werk van de pendelaars. Er zijn nog geenszins tekenen, die erop wijzen, dat de havenbedrijven maatrege len beramen om de voor de deur staande ontwikkeling te kunnen opvangen. Insi ders zeggen: „De bedrijven denken, dat ze het nog wel kunnen redden, maar ze vragen zich niet af of ze dat over een of twee jaar nog kunnen". Januari en februari hebben een verloop van zestig percent te zien gegeven. Dat ligt ook voor de hand met een beleid waarbij een sollicitant, die zich aan het loket van een havenbedrijf meldt wordt aangenomen op grond van het feit, dat „hij zulke mooie blauwe ogen heeft." Van enige selectie of onderzoek naar antece denten is geen sprake. In de boezem van de stichting Samen werkende Haven Bedrijven (SHB) die de door de bedrijven gegarandeerde pool van 2100 havenarbeiders „beheert," leeft de gedachte, dat de stuwadoors een cen traal personeelsbeleid moeten gaan voe ren: het systeem waarbij een nieuw op te richten instituut voor de havenbedrij ven werknemers werft, selecteert en op leidt. Met andere woorden: een bundeling van krachten, die het enige antwoord lijkt op de dreigende tekorten aan ar beidskrachten, als over enkele jaren de pendelstroom zo goed als opgedroogd is. Het is bekend, dat stuwadoorsbedrijven een conventionele instelling hebben en dat zij er huiverig voor zijn, bepaalde be voegdheden uit handen te geven. Daar om zal het waarschijnlijk nog een lange weg zijn naar de een of andere vorm van een centraal personeelsbeleid. Aan de andere kant mogen de voorde len tot de verbeelding spreken. Gezamen lijke werving, selectie en opleiding, de havenbedrijven goede werknemers, voor Voor de prijs van 1 week 1.13) onivangt u of of of Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement ven 1 weken voor 1.13 op A B C. NAAM ADRES: - WOONPLAATS -- Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. hun taak berekende arbeidskrachten. De efficiency van zo'n centraal beleid is moeilijk in een percentage of in geld uit te drukken, maar het is duidelijk, dat het er is, zeggen de promotors van deze vi sie. De oprichting van de SHB na de ont slagen van havenarbeiders in 1967 was de eerste stap naar een gezamenlijk perso neelsbeleid van de havenbedrijven. De centrale werving en selectie zijn de voor dex hand liggende tweede stap. De noodzaak dwingt niet langer krach ten te versnipperen. Het alternatief is al lesbehalve bemoedigend: tekorten aan werknemers zullen de groei van de voor de haven zo belangrijk stukgoedbehande- ling op zijn minst stagneren. In de afge lopen tijd' heeft de Rotterdamse haven al vele arbeidskrachten moeten prijsgeven aan de industrialisatie in de pendelge- bieden. Die tendens zal zich voortzetten. Het sein staat op rood. En het zal pas weer op „veilig" springen, als de haven bedrijven ook uit puur eigen belang de handen ineen slaan voor de be slissende slag om werknemers van mor gen. ROTTERDAM. H. J. Nelson van Texaco Olie Maatschappij NV heeft van daag bij Verolme een order geplaatst voor de bouw van twee 225.000 tons tan kers. Deze mammoets, de eerste die door Texaco bij Verolme zijn besteld, moeten in 1972 worden opgeleverd. De schepen zullen worden gebouwd op de voormalige NDSM-werf te Amster dam. De voornaamste afmetingen zijn: lengte 329,5 meter, breedte 48.7 meter en de maximum diepte 19.8 meter. Het ver mogen van 31.550 p.k. wordt geleverd door General Electric turbines. De dienst- snelheid bedraagt 16 knopen. In de loop van 1969 werden 4 in Euro pa gebouwde mammoettankers, aan Te xaco overgedragen. Voor het einde van 1971 zullen nog eens 4 tankers in Euro pa worden gebouwd en aan de Texaco- vloot worden toegevoegd. Deze schepen dienen voor het vervoer van ruwe aard olie van het Midden-Oosten naar West- Europa. Verolme heeft behalve de twee mam moettankers voor Texaco nóg een aantal opdrachten geboekt. Met alle nieuwe orders is een bedrag van 225 miljoen gulden ge moeid. Voor Duitse rekening bouwt de Alblas- serdamse werf een vrachtschip van 12.000 ton. Dezelfde werf bouwt in opdracht van werf Van der Giessen De Noord de romp van een containerschip voor vierhonderd laadkisten. Deze opdracht moet begin vol gend jaar voltooid zijn. De Heusdense werf voor International Offshore Service twee bevoorradingssche pen in bestelling gekregen. Het Verolme-concern voert onderhande lingen over verdere opdrachten. Gelijkstelling gevraagd. De Nederlandse Weduwen- en Weduwnaars bond meent dat werkende weduwen fiscaal gelijkge steld moeten worden met werkende ge huwde vrouwen. De bond bepleit ook be lastingfaciliteiten voor weduwnaars met kinderen. (Van onze redactie economie) Nog een paar dagen, dan moet u de aangifte 1969 bij de belastinginspec teur in de bus hebben gestopt. Tenzij u uitstel vraagt. Dan mag u er tot I juni over doen. Mocht u tijdens de wat kille paasdagen zin hebben om uw belastingzaken voor dit jaar op or de te brengen, doe het dan aan de hand van een van die gidsen, waar over u wel gehoord zult hebben. Als u niet weet welke u moet aanschaffen, loop dan eens een boekwinkel binnen en kijk zo'n gids eens in. Wij hebben er vier voor u doorgenomen, die in bruikbaarheid nogal uiteen lopen. Samsoms Moderne Belastingleidraad 1970 werkt op basis van het gepro grammeerde instructie-systeem. Een stuk gemakkelijker dan het lijkt. U komt altijd op de goede plaats uit. Je kunt eigenlijk zeggen: de Samsom is een soort computer. Kom je met de goede gegevens, dan geeft het in vullen van het biljet geen enkele moei lijkheid met dit gidsje bij u. Uw af trekmogelijkheden staan uiterst be knopt, maar duidelijk aangegeven. Uitgebreidere informatie geeft op dit punt Kluwers Kleine Belastinggids, die het aangiftebiljet punt voor punt met u doorneemt. Deze gids besteedt ook veel aandacht aan de specificatie van de buitengewone lasten, die voor me nige „invuller" problemen opleveren. Dan zijn er nog de Prisma Belasting- gids 1970, geschikt voor eenvoudige aangiften, en Elseviers Belasting Al manak 1970, die weliswaar de breedst mogelijke informatie voor alle typen aangiften verstrekt, maar verwarring zou kunnen scheppen waar het gaat om het onderscheid tussen het A- en het B-formulier. Wie nu eens precies wil weten hoe ons belastingstelsel zich tot de huidi ge ingewikkelde structuur heeft ont wikkeld, kan er het historische over- zicht van dr. A. de Vrankrijker op na slaan. Plezierig leesbaar. En dat zegt wat voor die op zichzelf droge kost. Deze „Geschiedenis van de belastin gen" is verschenen bij FibulaVan Dishoeck N.V. Bussum. Straks, als staatssecretaris Grapperhaus met de verkorte aangifte-mogelijkheid komt (die met een aantal vaste aftrekbedra gen werkt) kan het er voor veel men sen een stuk eenvoudiger op worden. Niemand zal er overigens iets aan te kort hoeven te komen. Want de „ver korte aangifte" zal naast de oude kun nen worden toegepast. Iedereen mag dan kiezen wat het voordeligst voor hem is. ADVERTENTIE Volledig verzorgd met vele excursies. Keuze uit 11 verschillende reizen in binnen -en buitenland. van elk station. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. DEN HAAG. De voorzitter van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft opnieuw voor een se rie gemeenten minimumbroodprijzen voorgeschreven. De maatregel gaat per 1 april in en zal tot 1 juli gelden in de dertien volgende gemeenten: Haskerland, Heerenveen, Opsterland, IJlst, Kampen, Groenlo, Andijk, Grootebroek, Hoogkars- pel, Hendrik Ido Ambacht, Vlaardingen. Hilvarenbeek en Vught. AMSTERDAM. Omdat de nieuwe pla tenmaatschappij „Music for Pleasure" niet als lid is toegelaten tot de Nederlandse Vereniging van Grammofoonplatenimpor- teurs (NVGI), zal zij vanaf 30 april haar goedkope LP's 6,95) gaan verkopen via kantoorboekhandels, warenhuizen, super markten, drogisterijen, kappers en derge lijke en niet via de normale platenhandel, zoals de bedoeling was geweest. Dit is een gevolg van een bespreking van de NVGI met de Nederlandse Vereniging van grammofoonplatendetaillisten (NVGD). De laatste heeft aan haar leden moeten mededelen, dat deze op straffe van een boete de Music for Pleasure-platen niet mogen verkopen. De NVGD had bij de de NVGI gepleit voor opneming van de platenmaatschappij in deze organisatie. „Music for Pleasure" blijft bereid om met de NVGI en de NVGD samen te werken, heeft de directeur laten weten. Er zijn reeds contracten afgesloten voor de levering van 125.000 LP's aan 450 zaken. Een grote grammofoonplatendetaillist in Amsterdam deelde mede, dat hij ondanks het verbod toch de reeds bestelde platen gaat verkopen. ADVERTENTIE 'n Dagje feestelijk voorjaar vieren. Naar de Efteling of Zuid- Limburg/Aken, naar Den Haag/Scheveningen of Amsterdam/Schiphol, naar de Keukenhof. Keuze uit 13 geheel verzorgde dagtrips. Alle informaties in de NS-reiskrant op de stations.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13