WERNER SPRUIT, DE MAN VAN HET KOMENDE TWEEDE BIJBEL-PALAVER Mormonen (f 4.000.000 per dag) willen ons land bekeren Werkgroep Ka i ros Open dag bij de VU „Vakantiegangers in zicht" Jongerendag in Haarlem Muur van ongeloof en onverschilligheid BI m Hulp voor YMCA en YWCA Niet over het koningshuis'' Medische ethiek Drs. A. J. van Duist zendingspredikant Cursusweken in de zomer ZATERDAG 28 MAART 1970 Erbij 18 CASTRICUM „Hoewel het eerste Palaver, dat in 1964 ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Nederlands Bijbelgenootschap in de Utrechtse Jaar beurshallen werd gehouden destijds een groot succes werd, een superbijbelfeest van de eerste orde, met onder meer Mahalia Jackson als grote trekpleister, willen wij aan het Tweede Palaver, dat op 2 januari 1971, weer in de Utrechtse Jaarbeurshallen gehouden zal worden, toch een ander gezicht geven". Dit zegt Werner Spruit uit Castricum, secretaris van de Stich ting »Jeugd en Bijbel" en de grote coördinator van dit Tweede Palaver, een diep-religieus man, die alles van God en de bijbel verwacht, óók in deze tijd van degene ratie, kerkelijk verval en omverwerpen van geestelijke waarden. Praatboek Geen eenmanszaak tr (Van onze correspondent) DEN HAAG De Raad van Apostelen van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen heeft de gelovigen in Nederland tijdens een vorige week gehouden jaarvergadering aangespoord tot grotere zen dingsactiviteit. En men kan er van op aan, dat de Nederlandse „Mor monen" deze oproep zullen honoreren. Want in deze tijd, waarin veel kerkgenootschappen wankelen in hun aards bestaan en moeite hebben om in geestelijk zowel als materieel opzicht het hoofd boven water te houden, bestrijden de „Latter Day Saints" de lauwheid en de halfheid die hun een gruwel is, met opmerkelijke kracht. Zich in Gods naam grote persoonlijke inzet en zware financiële offers getroostend leven zij naar het evangelie. En ook voor buitenstaanders ontzagwekkend in de letter lijke zin is de toewijding, waarmee zij gevolg geven aan hun vierde „ar tikel des geloofs", dat spreekt van de noodzaak tot bekering. Onvoorwaardelijk Kroniek Vervolging Zending WERNER SPRUIT zegt: „We zul len met breekijzers moeten werken om te zien wat er achter die muur van ongeloof en onverschilligheid ten opzichte van geloofszaken bij de jeugd leeft. De ouderen hebben geen over tuigingskracht meer. Er is een aver sie tegen de bijbel en alleen de Heili ge Geest kan de jeugd nog overtuigen. Bij het komende Palaver in 1971 gaat het er dus om: doe dit Boek weer open. Daar zullen wij met man en macht aan moeten werken. Er is dan ook sprake van een bedrijf, een fa briek zo men wil en wij zien daar als werkgroep geenszins tegenop. De jeugd van vandaag zoekt het in amusement of mystiek (Boeddhisme). En toch is het ook zó dat diezelfde jeugd snakt naar de Heilige Geest. Ik zelf ben destijds gegrepen door de liefde tot God en de „regisseur van dit tweede Palaver zal dan ook God moeten zijn", zegt Spruit met over tuiging. „Hoewel het Christendom op de wereld van vandaag zo verdeeld is, God en Christus blijven. Wij gaan een Reveil tegemoet". Spruit: „Voor dit tweede Palaver gaan wij een „praatboek" samenstel len waarin de Boodschap aan de jeugd goed moet overkomen. Voor dit Praat boek, dat in 150- a 200.000 exemplaren zal verschijnen kregen wij ook mede werking van katholieke zijde. De Stichting „Jeugd en Bijbel", het Ne derlands Bijbelgenootschap en de Ka tholieke Bijbelstichting werken daar bij intensief samen. Alle jeugdleiders willen wij met dit prachtboek bereiken teneinde de in houd daarvan aan hun jeugdgroep kenbaar te maken. Het is eenvoudige theologische informatie, waarbij wij zowel jeugdleiders als leraren willen bereiken, maar óók directeuren van bedrijven krijgen dit „nieuws"blad onder ogen. Wat verder de externe publiciteit betreft, denken wij ook aan media als televisie, pers en radio, die de belangstelling voor dit praatboek eveneens moeten stimuleren. Met deze gerichte publiciteit willen wij ook sanatoria en jeugdhuizen be reiken. De bedoeling is zes tv-uitzen- dingen aan dit Palaver en praatboek Onder voorzitterschap van prof. dr. J. Verkuyl is een werkgroep ge vormd, die zich onder andere ten doel stelt het meeleven met het Christe lijk Instituut voor Zuidelijk Afrika in Nederland te bevorderen. Dit insti tuut, waarvan ds. C. F. Beyers Naudé directeur is, verwerpt de apartheids ideologie en -praktijk op bijbelse gronden en richt zich op verzoening tussen de rassen in de huidige situa tie in Zuid-Afrika. Zowel de Neder landse Hervormde Kerk als de Gere formeerde Kerken in ons land steu nen het werk van dit instituut. De werkgroep, die de stichtingsvorm heeft gekozen, draagt de naam KAIROS. Deze naam betekent: „N u is het de tijd". De faculteit der godgeleerdheid aan de Vrije Universiteit wil door middel van een open dag de mogelijkheid scheppen haar aan het werk te zien. Op deze wijze kan wellicht, zo meent zij, de aandacht ook gevestigd wor den op allerlei interessante aspecten van het werk van de faculteit, met name ook andere dan die welke zich de laatste jaren toch al in veel belang stelling mogen verheugen. Er zijn do- centsgewijze samenkomsten in vier secties tijdens deze op 11 april te hou den dag: „Bijbelwetenschappen (drs. Tj. Baarda), „Praktische theologie" (prof. dr. J Firet), „Systematische theologie" (prof. dr. H. M. Kuiterti. „Godsdienstwetenschap" (prof. dr. D. C. Mulder). Inlichtingen over deze dag bij het bureau pers en voorlichting VU, Tel. 020-482671, postbus 7161, Amsterdam- Zuid. te wijden. Pas als wij de jeugd weer kunnen confronteren met de bijbel kunnen wij dit Palaver geslaagd noe men, want het is toch zo: alleen met brood kunnen wij in deze welvaarts staat niet leven, ook het Woord Gods speelt daarbij een belangrijke rol. Wij willen bijbels naar Indonesië en Tsjecho-Slowakije zenden. Nü raakt 't NBG per jaar zo'n 50.000 bijbels kwijt aan Indonesië maar dat moeten er hon derdduizend worden. Ook een Rooms- katholieke-Protestantse bij bel vertaling kost veel geld en voor dit alles willen wij de jeugd laten collecteren. Vijftig percent van de school- en clubjeugd. zal daarvoor op pad moeten gaan en 375.000 ballpoints verkopen of pakjes ansichtkaarten van tien stuks. Met ingang van 15 maart is de werk groep begonnen met randactiviteiten te ontplooien, want dit Palaver gaat zeven ton kosten. De inkomsten daarvoor moeten hoofdzakelijk uit dit praatboek komen, dat 7 juni gereed zal zijn en dat wij er dan na de grote vakantie door gaan drukken met praatakties en geld ophalen. Straks op 2 januari 1971 willen wij in de Jaarbeurshallen aan 25.000 jonge mensen een „kick" geven. We willen de jeugd daar „obsederen" met visuele en auditieve middelen. Drie orkesten en pop-artiesten zullen er optreden en wij zullen figuren van naam uit de amuse mentssector vragen mede te werken. Wij willen een film draaien met oor logsfragmenten uit Vietnam. We willen de jeugd tonen, wat God bedoeld heeft met deze wereld en wat de mens ervan gemaakt heeft. Het eerste Palaver was een éénmans zaak door Theo Rijks geïmproviseerd. Dit tweede Palaver heeft een geheel andere signatuur: er is hier sprake van een hechte samenwerking in zeer groot verband. Een werkgroep, die de inter ne publiciteit zal verzorgen, zal kopie- nieuws en thematisch materiaal moe ten leveren voor jeugd- en clubbladen, voor bladen van jeugdleiders en gods dienstleraren. De nationale dienst voor culturele vorming van het katholieke jeugdwerk in Utrecht zal er ook veel bemoeienis mee hebben. Matthieu van den Heuvel is daar de man voor. Er zal zo'n miljoen uit moeten ko men, wil dit tweede Palaver behoorlijk uit de verf komen en slagen. „Maar met vereende, gebundelde krachten en Gods hulp zal dit waer- achtig wel gaan", zo zegt Werner Spruit tenslotte. BEP ANDREAS Church World Service heeft 15.000 dollar gezonden, zowel aan de wereld alliantie van de YMCA als aan de in ternationale YWCA voor administra tieve en ondersteuningskosten voor hun gebouwen in oost-Jeruzalem. De twee moderne gebouwen, elk met een ac commodatie voor zeventig betalende gasten, zijn opgezet om hotelruimte te scheppen voor christelijke toeristen in het Heilig Land, die anders geen onderkomen zouden kunnen vinden. In beide gebouwen worden veel activitei ten bedreven: in het YMCA-hotel vindt men een van de weinige zwembaden in het gebied, in het YWCA-hotel huis- houdklassen voor vrouwen en meisjes. „Protestanten vinden het luchtig shocking" zegt Fons Jansen in Woord en Dienst, waar hij allerlei ervaringen uit zijn werk vertelt. Hitier kwam aan de hemelpoort" kan niet. Het mag wel als je zegt: „Ik droomde dat Hitier aan de he melpoort kwam." Grappen over bijbelteksten worden door katholie ken matig ontvangen, meestal door gebrek aan kennis. Een voorzitter van een protestantse club zei eens tegen hem: „Grapjes over God kan hier wel, maar niet over het koningshuis." Wanneer kerken de recreatie en re creanten willen begeleiden, vraagt dat meer dan alleen „zomerwerk". Na le zing van het boekje „Vakantiegangers in zicht" wordt die konsekwentie wel duidelijk. Dit „testament" van wika L. A. C. van Ginkel, tot oktober 1969 directeur van de sectie Rekreatiewerk van de Bijbel Kiosk Vereniging, spreekt ook klare taal over de vraag van dé va kantiegangers en de niet-opgedrongen dienst vanuit de kerken. De BKW gaf het boekje uit ter in- troduktie van de STIRK, de Stichting ten dienste van het rekreatiewerk van kerken. Het bevat een schets van de nog jonge, maar stormachtige ontwik keling van het „interkerkelijke re kreatiewerk". Het geeft een grote hoe veelheid praktische informaties. Het stelt de vraag- en uitroeptekens ten aanzien van uitgangspunten en toe komstige ontwikkeling. Voor ieder, die bij dit experiment van een nieuw-kerk-zijn geïnteresseerd is, betekent „Vakantiegangers in zicht" een boeiende bundeling van ac tuele gegevens. Dit boekje kost ƒ3, en is bij aantal len goedkoper. Voor 3,50 (incl. BTW en verzendkosten) kunt U één exem plaar bestellen bij BKV, „de Beuken horst", Hoofdstraat 55 te Driebergen, giro: 230703. In deze prijs is een klei ne bijdrage aan het „goede doel" be grepen. De talrijke discussies, die momen teel over de medische ethiek gevoerd worden, zijn voor het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugdwerk aanleiding geweest een nummer van het blad Kwik aan centrale onderde len van dit onderwerp te wijden. Dit Kwiknummer „Een andere me dische ethiek?" geeft informatie en gespreksstof over de bestaande en de door prof. dr. J. van den Berg voor gestelde, nieuwe medische ethiek. Door het bijeenbrengen van een groot aantal citaten en achtergronds informatie wordt bespreking van het onderwerp voor gespreksgroepen mo gelijk gemaakt. De citaten zijn ge rangschikt rond de kopjes: „Medi sche macht", „Medische macht en ethiek" en „De dokter en de patient". Dit Kwiknummer is verkrijgbaar door storting van f 1,50 op gironum mer 475060 t.n.v. Gereformeerd Jeugd werk, Utrecht, onder vermelding van: Kwik-medische ethiek. Drs. A. J. van Duist is zondag 15 maart door prof. dr. H. Berkhof als zendingspredikant van de Nederlandse Hervormde Kerk bevestigd. Drs. Van Duist was tot dusverre hoofd van de afdeling Gesproken Woord bij de NCRV. Het werk van drs. Van Duist zal voor een belangrijk deel bestaan uit het geven van voorlichting, vaak via colleges aan universiteits- en theo logische scholen. Na colleges in Brus sel (protestantse faculteit) en Amster dam (VU) volgt in de periode mei tot en met augustus een toernee door In donesië op verzoek van de kerken al daar. De Federatie van Vormingscentra, De Horst 5, Driebergen, telef. 03438- 2516, heeft weer een lijst gepubliceerd van cursusweken in de komende zo mer. 49 weken voor gezinnen en alleen staanden, voor ouderen en jongeren. Ze worden gehouden in Den Aler- dinck, Laag-Zuthem. Woodbrookers- huis, Barchem, De Haaf, Bergen, He- denesse, Cadzand. Kerk en Wereld, Driebergen, De Keijenberg, Renkum, De Klencke. Oosterhesselen, Oud-Poel geest, Oegstgeest en De Vuurslag, Jop- pe. De lijst is bij de federatie aan te vragen. Vorig jaar 12 oktober is in Over- veen een geanimeerde interkerkelijke jongerendag gehouden, die heeft ge leid tot de oprichting van een .Inter kerkelijke actiegroep in Noord-Holland. Deze groep van 21 deelnemers-sters uit diverse kerken stelt zich een radi cale vernieuwing van de kerken ten doel. De groep organiseert nu op zon dag 12 april in het Concertgebouw te Haarlem, van 10.00-16.30 uur een grote provinciale interkerkelijke meeting, met als hoofdthema: „MODERNE GE LOOFSBELEVING". In het gevarieerde programma voor deze dag komen in „sprekershoeken" onderwerpen aan de orde als: „Volle dige geloofsbeleving", „Belastinghef fing ten bate van ontwikkelingslanden" „Intercommunie", en Politiek diako- naat". Nadere bijzonderheden volgen nog. Voor de financiering heeft de groep zich tot de plaatselijke gemeenten, kerken, parochies enzovoorts gewend. Het „College van overleg en advies der samenwerkende kerken in Noord- Holland", dat de rol van zoveel als provinciale Raad van Kerken ver vult, heeft in een brief dit verzoek ondersteund. Adres voor nadere inlichtingen: Provinciale Interkerkelijke Actiegroep in Noord-Holland (ter attentie van wika J. Th. Pietersen), Kennemer- park 33, Alkmaar; tel. 02200-18543. De Heiligen der Laatste Dagen dat zijn de lidmaten van deze kerk zelf geloven ,dat door het verzoenings werk van Jezus Christus alle mensen zalig kunnen worden." Die overtuiging willen zij van deur tot deur en van hart tot hart uitdragen. Achtduizend man sterk zijn zij in Nederland en zij worden bijgestaan door een wisselend aantal zendelingen uit Salt Lake City, Utah, USA. Men kan hun komst ver wachten. Over de gehele westelijke wereld verspreid heeft de Amerikaanse „engel en profeet" Joseph Smith, die de kerk op 6 april 1830 organiseerde, thans 2.800.000 volgelingen. Onvoorwaarde lijk geloven zij, dat deze veertienjarige boerenzoon uit Palmyra (staat New York) door goddelijke kracht werd uit verkoren toen hij in 1820, biddend in een bos niet ver van de ouderlijke woning, een visioen kreeg dat hem een uitweg wees uit de verwarrende tegen strijdigheden van de toen bestaande kerkelijke organisaties. Volgens deze leer verschenen aan Smith „God de vader en diens zoon Jezus Christus, zeggende dat hij zich bij geen van de bestaande kerken moest aansluiten, maar dat, indien hij getrouw zou zijn, de oorspronkelijke door Jezus Chris tus gestichte kerk, die door de afval van de aarde was verdwenen, spoedig zou worden hersteld." In de volgende jaren kreeg deze Jo seph Smith, van wie geleerden nog steeds niet weten wat zij van hem moeten denken, nog vele visioenen. Het belangrijkste was dat van 1823 toen hem een bondschapper uit de hemel verscheen, Moroni genoemd, die hem beval naar de in de buurt van Palmy ra gelegen heuvel Cumorah te gaan. Daar werd aan Joseph een heilige kro niek getoond, die was gegraveerd op gouden platen. Vier jaar later kreeg hij toestem ming de platen mee te nemen en ze met behulp van een ter plaatse bijge leverde bril, bestaande uit de in een zilveren montuur gevatte stenen Urim en Thummim, te lezen en te vertalen. Dit boek van Mormon, genoemd naar de oude Amerikaanse profeet en ge schiedschrijver die de kroniek had bij gehouden, bleek een geschiedenis te bevatten van verschillende beschavin gen in het oude Amerika tussen 2200 voor Christus en 420 na Christus. Uit dit boek, waarvan de bijnaam „Mormoon" afkomstig is, alsmede uit de bijbel en uit twee andere geschrif ten genoemd „Leer en verbonden" en „De parel van grote waarde" putten de Mormonen hun geloofsleer. De gou den platen zijn volgens hun overtui ging, na-dat Joseph Smith ze in het Engels had vertaald, door de engel Moroni meegenomen en weer opgebor gen. Maar zeer tastbaar aanwezig op aarde is nog steeds de kerk waartoe zijn optreden de stoot gaf. De eerste jaren waren vele an dere kerkgenootschappen kunnen het de Mormonen nazeggen niet gemak kelijk. Vervolging, verguizing, haat en hoon waren het lot van Joseph Smith en de zijnen. En nadat hij samen met zijn broer Hyrum in 1844 in een ge vangenis was vermoord, trokken de heiligen steeds verder westwaarts, tot 148 mannen, vrouwen en kinderen in 1847 de plaats bereiken, die thans als het Rome van de Mormonen geldt, Salt Lake City aan het grote Zoutmeer in de staat Utah. Hun toenmalige leider Brigham Young, door de Mormonen geëerd als een profeet, door critici afgeschilderd als een geslepen zakenman, sprak daar de wóórden: „Dit is de plaats", woor den waarvan hij, in weerwil van zijn profetische gaven, waarschijnlijk zelf de gevolgen niet ten volle heeft kun nen voorzien. Want vandaag de dag heeft de kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen volgelingen in alle staten van Noord-Amerika en in vele landen daarbuiten. De kerk beheert universiteiten, scholen voor alle soor ten onderwijs, ziekenhuizen, bankcon cerns, verzekeringsmaatsch appi j en, een oliemaatschappij, kranten en tijd schriften. Het belangrijkste dagblad in het westen van de Verenigde Staten, de Los Angeles Times, is voor het grootste deel eigendom van de kerk, evenals de Kennecott kopermijnen, de Columbia grammofoonplatenmaat schappij, vele prachtige hotels, een veefokkerij, suikerfabrieken, boerde rijen, een warenhuisconcern en het machtige zendercomplex, dat vanuit Salt Lake City 230 radio-uitzendin gen per dag verzorgt. Stralend middelpunt van dit alles is de witgranieten tempel in Salt Lake City, gebouwd in veertigjarige han denarbeid en geflankeerd door het we reldberoemde tabernakel-auditorium, tehuis van het al even beroemde 375 stemmen sterke koor en het elfduizend pijpen omvattende orgel. Zeer sterk is de kerk in sociaal en opvoedkundig werk. Becijferd is dat de dwingende eis aan alle leden om jaarlijks ééntiende van hun bruto-in- komen af te staan, gevoegd bij de in komsten uit de bezittingen en beleg gingen, de kerk per dag vier miljoen gulden oplevert. Maar bij het beschou wen van dat bedrag mag niet vergeten worden, dat volgens dezelfde statistie ken honderdduizend behoeftige leden worden ondersteund en dat enorme sommen heengaan aan de stichting van scholen en aan andere opvoedkundige programma's in ontwikkelingslanden. Eén enkel woord over het hardnek kigste misverstand ten aanzien van deze kerk: de „veelwijverij" is in 1890 onder druk van de Amerikaanse wet gever afgeschaft. Het hebben van meer vrouwen werd ingesteld door Brigham Young, die bij 27 pioniersters van zijn oorspronkelijke groep vijftig kinderen verwekte, maar in de veer tigjarige periode, waarin het meer voudige huwelijk in deze kerk was toegestaan, werd slechts drie percent van de mannen tot deze „uitverkie- zing" geroepen. De gemiddeld 13.000 jonge mannen en vrouwen, die jaarlijks als zendeling de wereld intrekken, werken 1% tot 2Vz jaar zonder enige geldelijke ver goeding. In principe bekostigen zij zelf hun reis en verblijf, maar gaat dat niet dan springen hun ouders bij of de gemeente waaruit zij voort komen. Voor zij worden uitgezonden naar het door de kerk vastgestelde „zen- dingsveld" ontvangen zij twee maan den onderricht aan één van de drie zendingsscholen in Idaho, Hawaii of Provo en het is ook daar dat zij de taal leren van het land, waarheen zij zullen gaan. Daarnaast zijn zoals gezegd ook alle lidmaten van de kerk geroepen ben ding te bedrijven. In Nederland be staan thans acht gemeenten, verenicd in een ring, die onder leiding staat van de in Voorschoten woonachtige president J P Jongkees Zes gemeen ten hebben een eigen kerk, voor die in Delft wordt er dit voorjaar één in gericht in het daarvoor aangekochte pand Oranje Plantage 36. Onder leiding van hun president, de centrale-verwarmingstechnicus A. J. Brouwer, voeren de gemeenteleden de verbouwing zelf uit. Ook dat behoort tot hun dienstbaarheid aan de kerk. Want deel te hebben aan de mondiale organisatie, die de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen heet, betekent meer dan een geloof belijden. Het is een levens wijze.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 18