Slaapruimte vaak vrijwel volgeboekt Winters paasweer houdt de toeristen niet tegen Even koud als met kerst Jiangs hele bestandsgrens SYRIË MELDT GROTE ACTIE „Spanning in China Cambodjaanse vliegvelden gesloten Zuidvietnamese militairen doen inval in Cambodja Belgische consumentenbond noemt aantal stranden g ZWEEDS paasmeubelshow Eenzame Dubcek in Ankara Geen uitstel in Athene AGENDA pagina 10 Verder in de krant HET WEER Persbureau Tass: VANDAAG IN ERBIJ: Na bacteriologisch onderzoek zeewater Vanavond 50.000 zeehondjes gedood bij van duivenboden n.v. VAN DER V00REN bakt 't! 60 e JAARGANG NUMMER 122 ZATERDAG 28 MAART 1970 Bespreking Afnemende wind Het woord is aan Blik in de toekomst van het tv-genot De mens en zijn bed Puzzelen met Pasen Terug naar de oertijd per uitgeholde boomstam Huisleraren der huisartsen Renaissance der toto grafie in de V.S. Schilderijen als oorlogsmonument Tot Scheveningen Autobedrijf KONING N.V. Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine BERENDSEN N.V. Jacht sluit in de St. Lawrensgolf Wacht nog even met een open haard Zaterdag 4 april wordt de 'openhaardenSchouw' in Haarlem geopend. Tot zaterdag. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, LJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie teL 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, f 16,— franco per post, f 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De toeristenindustrie aan de kust van Noordwijk tot Wijk aan Zee kan tevreden zijn. Ondanks de sombere verwachtingen is het aan bod van paasgasten buitengewoon groot. Ook elders in het land heeft de toeristenstroom door het koude weer geen terugval laten zien. Speciaal van de Wadden en de Veluwe wordt een grote drukte gemeld. Opvallend is dat hier de Duitsers minder talrijk zijn, in tegenstelling tot bijvoorbeeld in Zandvoort. Het paasverkeer kwam gis teren in de loop van de dag goed op gang. De rijkspolitie in Driebergen tel de op sommige wegen 3500 voertuigen per uur. Het verkeer was wat romme lig, omdat de toeristen, vaak met ca ravans achter hun auto's, zich meng den met het drukke vrachtverkeer. Vandaag zou dat minder zijn. Op de VW-kantoren in de regio is het gisteren doorlopend druk geweest. Degenen die het laatst aanklopten aan de balies konden soms nog met moeite aan slaapruimte worden geholpen. In Haarlem zijn alle hotels en pen sions vrijwel vol. Men rekent erop, dat bij particulieren nog „iets" aan reser ve over is, maar de bezetting is toch zeer hoog. Om half zes kreeg Haar lem bericht van IJmuiden dat daar al les uitverkocht was, zowel in de be drijfssector als bij particulieren. Wat de informatrices van Haarlems Bloei sterk is opgevallen: de toeristen boe ken vaker dan voorgaande jaren voor meer dan één nacht. Zandvoort is voor 99 percent vol. De Gehele Goede Vrijdag bleven de gas ten toestromen, hier vrijwel allemaal uit Duitsland afkomstig. Bij particulie ren is nog wat ruimte over, in tegen stelling tot bijvoorbeeld in IJmuiden. De VW van Noordwijk schetste de drukte als „bijna ongelooflijk". De pen sions zijn daar nagenoeg vol en het grote aantal hotels voor driekwart. Bij particulieren wordt niet zoveel gesla pen, naar de mening van de WV-di- rectie, omdat er vaak geen verwar ming in de kamers aanwezig is. De voorkeur voor pensions boven hotels wordt verklaard uit het feit dat de prijzen van de eerste categorie wat lager liggen. Ook Wijk aan Zee heeft een stuk van de toeristenkoek gekregen. Overdag kwamen gisteren maar vijf mensen aan de balie, maar half tien 's avonds ontstond plotseling een invasie van gasten, die vanuit Amsterdam werden doorverwezen. De badplaats is nu na genoeg „verzadigd" (Zie verder pagina 2) (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Het paasweer wordt wel beïnvloed door depressies waarbij ivat neerslag is te verwachten, maar doordat de poollucht morgen moet plaatsmaken voor een luchtstroom van de oceaan, wordt het minder guur en neemt de kans op sneeuwbuien na vandaag af. Het blijft echter te koud met middagtemper azuren tussen 4 en 6 graden, dezelfde als tijdens de kerst dagen. Vanmorgen werd op enkele plaatsen in ons land 2 tot 3 centimeter sneeuw gemeten. Voor maandag menen we een kleine verbetering te mogen verwachten, al thans voor deze winterse begrippen. 99 DAMASCUS (AFP, Reuter en AP) De Syrische strijdkrachten hebben vannacht een grootscheepse operatie uitgevoerd tegen Israel. De actie werd ondernomen langs de gehele be- standsgrens. Dit is vanmorgen mee gedeeld door de Syrische radio. Vol gens radio-Damascus hebben de Is raëliërs grote verliezen geleden. Eén Syrische soldaat zou zijn gesneuveld. Israëlische artillerie heeft gisteravond het zuiden van Libanon beschoten, aldus heeft een militaire woordvoerder in Liba non bekend gemaakt. Een Israëlische mi litaire woordwoerder zei gisteravond dat van Libanees grondgebied de stad Kiryat Shamona in Israel is beschoten. B(j schietpartijen gisteren in Libanon zijn zeker vier mensen gedood en veertien gewond. De minister van Binnenlandse Zaken, Kamal Joemblat heeft gezegd, dat politie ke agenten proberen het land in een chaos te storten door het uitlokken van botsin gen tussen de Palestijnse guerrilla-strijders en aanhangers van de rechtse Falange- partij. Joemblat verklaarde dit na een zit ting van de Veiligheidsraad. Hij voegde eraan toe, dat iedereen die in het bezit is van wapens zal worden ge arresteerd en door een militaire rechtbank zal worden berecht De minister verwacht dat er de komende dagen meer pogingen zullen worden gedaan om chaos te veroor zaken. 'Jit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3, 11 A chtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4,5, 711 Losplank 4 Kerkdiensten 4 Kunst 9, 11 Radio en tv9 Weerrapport 10 Feuilleton 10 Beeldverhalen 10 Aangestipt 10 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Sport15 Luidsprekers 12 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina's waarin opgenomen Erbij Verwachting van het K.N.M.I. tot zondag avond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk een sneeuw- of hagelbui. Tot niatig of zwak afnemende wind tussen west en noord. Vannacht overwegend lichte vorst. Morgen iets minder koud dan vandaag. In de afgelopen nacht is ten huize van premier Rachid Karame een bespreking gehouden tussen leden van de regering en vier vertegenwoordigers van Palestijnse verzetsorganisaties. Hoewel er geen officieel communiqué is uitgegeven, neemt men in Beiroet aan dat de binnenlandse toestand is besproken. De minister van Openbare Werken en leider van de Falangepartij, Pierre Gemayel, ver klaarde na afloop, dat de bespreking „po sitief" is geweest. Gewapende elementen, waarschijnlijk uit Syrië afkomstig hebben de afgelopen nacht een aanval gedaan op een politiepost in Bekaya, aan de grens tussen Noord-Liba non en Syrië. MOSKOU (AP). Het Russische pers bureau Tass zegt dat de spanning in China toeneemt en dat ontevredenheid over het bewind van Mao Tse-Toeng groeit. De aanhangers van Mao zouden hun toe vlucht nemen tot massaprocessen en exe cuties, „maar daarmee wordt de orde in het land niet hersteld", aldus Tass. De Russische pers heeft onomwonden toegegeven dat de besprekingen met China over de grenskwesties zijn vastgelopen en dat de verhouding tussen beide landen slechter is geworden. Een speciale militaire rechtbank in Athene heeft het verzoek van de ver dediging verworpen om het proces te gen 35 leden van de organisatie „De mocratische Verdediging" uit te stel len. Een van de advocaten zei dat de autoriteiten het zeven maanden du rende vooronderzoek „in duisternis hebben verricht". Op de foto van links naar rechts drie van de beklaagden: Panaiottis Andritsaki, Panaiottis Tsangarakis en de gepensioneerde ge neraal Jorgos Iordanides. Twintig personen die ook in de aanklacht ge noemd worden zijn niet in Grieken land ze zullen bij verstek terecht staan. Onder hen is de Amerikaanse filmregisseur Jules Dassin. Otto Weiss: Het ongeluk van mensen roert som migen minder dan een sentimentee liedje. Alexander Dubcek, de als ambassadeur naar Turkije „verbannen" Tsjechoslo- waakse leider, gefotografeerd in een der straten van Ankara. Vorige week is hij geschorst als lid van de communistische partij. SAIGON (AFP-Reuter) Bij ach tervolging van de Vietcong-strijders zfjn Zuidvietnamese militairen en tanks ongeveer drie kilometer op Cambodjaans grondgebied binnenge drongen. Dit is vandaag in militaire kringen in Saigon vernomen. Deze achtervolging zou hebben plaats gevonden 160 kilometer ten westen van Saigon in de provincie Takeo, die aan de Zuidvietnamese provincie Chau Doe grenst. Een Zuidvietnamese militaire woordvoerder heeft later tegengesproken, dat Zuidvietnamese militairen op Cambod jaans grondgebied eenheden van de Viet- cong zouden hebben achtervolgt. Zuidvietanemese vliegtuigen hebben gis teren twee aanvallen over de grens gedaan Amerikaanse helikopters die de actie steunden, werden beschoten maar drongen volgens genoemde kringen het Cambod jaanse luchtruim niet binnen. Men wilde niet zeggen of Cambodja om de Zuidviet namese actie heeft verzocht. Een woord voerder van het Amerikaanse opperbevel in Saigon zei dat het hoofdkwartier geen mededelingen verstrekt over Cambodja. Een groep van 27 Noordvietnamese en Bevrijdingsfront-diplomaten is gisteren uit de Cambodjaanse hoofdstad in Vientiane aangekomen op doorreis naar Hanoi. De diplomaten zijn teruggeroepen nadat het nieuwe bewind in Cambodja Noord-Viet- nam en de voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam tot onmiddelijke hervatting had aangespoord van de onder handelingen over de ontruiming van Cam bodjaans gebied. (Van onze correspondent) BRUSSEL „Scheveningen en Vlissingen zijn gevaarlijke stranden. Hier speelt U met uw gezondheid". Aldus één van de conclusies van een bacteriologische analyse van het zee water aan de Atlantische en Middel landse Zeekust, verricht door de Bel gische Verbruikersunie, een zuster organisatie van de Nederlandse Con sumentenbond. Men. heeft de stranden in Europa, van Triëst tot en met Marseille, en van Bayonne tot en met Scheveningen onder zocht en ze in vijf categorieën onderver deeld. Die zijn als volgt: a. Gezonde stranden, de bacteriologische kwaliteit van het water is bijna gelijk aan die van het water in een gecon troleerd zwembad. b. Aanvaardbare stranden. Als men niet te afkerig, wekelijk of onderhevig aan besmettingen is zijn deze stranden nog aanvaardbaar. c. Verdachte stranden. De omvang van de bevuiling doet vermoeden dat er zich in de nabijheid een bron van af valwater bevindt. Het is niet aan te bevelen hier te baden. d. Gevaarlijke stranden. Hier speelt u met uw gezondheid. e. Zeer gevaarlijke stranden. Hier speelt u met uw leven. Het onderzoek van het zeewater aan de Atlantische en Middellandse Zeekust be trof niet de kusten ten noorden van Scheveningen. (Zie verder pagina 3) Politiek waarnemers zien in de her nieuwde sluiting van de Cambodjaanse luchthavens een „belangrijke aanwijzing", dat het bewind van generaal Lon Nol de verdere ontwikkeling met zorg tegemoet zien. De autoriteiten in Cambodja hebben een verbod voor rijdend verkeer ingesteld van zes uur 's avond tot acht uur 's morgens. De radio noemde de toestand ernstig, en riep de bevolking opnieuw op tot kalmte en waakzaamheid. (Zie verder pagina 3) ADVERTENTIES Official dealer: v./h W ZWIER Bloemstraat 34 IJmuiden Tel 15141 ZIE DE NIEUWSTE MODELLEN IN ONZE SHOWRUIMTE Onze specialiteit Edisoi raat 4 IJmuiden M.L. Tectyleer station HOLIFEX, (Reuter). De jacht op jonge zeehonden in de St. Lawrence-golf zal vanavond zjjn afgelopen. Het vastgestelde quotum van 50.000 zee hondenbaby's zal dan zijn bereikt. De jacht op volwassen zeehonden staat echter nog tot 25 april open. Zeehondenbaby's mogen wel tot 29 april worden gedood langs de kust van Labra dor, waar geen quotum geldt. ADVERTENTIES Ged. Oude Gracht 88-90, Haarlem Van zaterdag 28 maart t.m. zaterdag 4 april. 2e Paasdag van 13-17 uur. Vrij entree. Expositie naaldkunstenares Gabriëlle Toenbreker. Wij zijn enthousiast over de nieuwste mode'len die Musterring uitzocht op de grote internationale meubelbeurzen. Daarom organiseren wij dit jaar een speciale Paasmeubelshow, waar U vrij kunt ronddwalen in de blijde bloemrijke sfeer van de lente.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1