VAKANTIË-OPPAS OOK VOOR DE KLEINSTE HUISDIEREN NODIG m IS ik m Nu 22 sterren aan Neerlands horeca-hemel Hond en kat niet zo over de grens M AART 1970 ZATERDAG KOSTEN voor een hondenpen sion of kattenverblijf hebben lang niet genoeg mensen voor hun zo gemakkelijk in huis gehaalde die ren over. En zelfs de kanarie of de witte muizen moeten toch verzorgd worden als hun eigenaars hun jaar lijkse portie zon in het zuiden op doen. „Huisdieren in de auto mee nemen op reis? Het kan, maar je moet ze nooit los meenemen. Dat geldt zowel voor honden als voor katten. Een hond hoort ook niet op de voorbank naast de chauffeur. Hij leidt de aandacht af en belem mert vaak het zicht van de be stuurder". IMWHi 7* t Campings Kofferruimte Muizen uuuuu»uinnnr*nfiiM>nftfvinnni-M^/vwvw^^^~v^~vJuuu^J^r1r^ (Van een medewerkster) JE HEBT ze in huis voor je het weet, dat aandoenlijke jonge hondje, dat speelse poesje, die mooi zingende kanarie of de goudhamster waar Jantje zo om zeurde. Het hondje wordt een groot „kalf", het poesje vangt zangvogels, de kanarie zingt niet meer en de goud hamster is alleen 's avonds tierig. En waar moeten we met die heesten naar toe als we met vakantie gaan? Daar weten een heleboel mensen wel raad op. Stop ze in een zak met stenen en smijt ze in het water, doe ze in de vuilnisbak, bind ze in het bos aan een boom of gooi ze uit de auto op een snelweg. Een beetje meer moeite is het de hond of kat naar het asiel te brengen en dan te ver tellen: „Het is een zwerver, hij liep al een hele tijd rond". DEZE ADVIEZEN zijn van Kik van Eijsden: dierenkenner en katten fokker, publicist, eindredacteur van het onafhankelijk tijdschrift „Onze Katten", een uitgave van de gelijkna mige stichting. In zijn aan een na tuurreservaat grenzend boerderijtje in het Utrechtse Tienhoven waar twee wildkleurige Abessijnse katjes zich on der geen voorwaarde met bezoekers wensen in te laten, geeft hij zijn visie op het probleem „Huisdieren en vakan tie". „Katten", zegt Kik van Eijsden ge decideerd, „voelen zich het prettigst in hun eigen omgeving. Als vrienden, familieleden of betrouwbare relaties het dier elke dag willen verzorgen, laat het dan thuis. In zijn eigen om geving, met de eigen kattebak en de vertrouwde luchtjes. Want een kat leeft op z'n neus en kan danig in de war worden gebracht door vreemde luchtjes, door geuren van andere die ren en vreemde mensen. Op campings bijvoorbeeld door veel onbekende stem men, door schelle kinderstemmen. De kans bestaat dat het dier op de vlucht gaat". Gaan we nou alwéér naar Zwitserland. wmmw «SSSfati Wij blijven liever thuis, maar dan wel goed verzorgd door iemand die we kennen. MET EEN HOND liggen de zaken anders. Een hond die behoorlijk „on der appèl" staat zal in een vakantie oord geen moeilijkheden opleveren, al is het ene ras misschien wat moeilij ker in de aapassing dan het andere. „Wel altijd zorgen dat riem en hals band in de buurt zijn", zegt Van Eijs den. „Voor mensen die ergens een huisje of bungalow huren is het alle maal wat eenvoudiger. Dan verhuist het huisdier gewoon tijdelijk mee naar een andere woning. Wat de camping betreft: er zijn campings die alle huisdieren weigeren. En ik vrees dat ook veel hotels honden en katten wei geren omdat ze heel slechte ervarin gen hebben met gemakzuchtige of slor dige eigenaars van huisdieren". Nederland heeft, dat is bekend, een groot tekort aan dierenpensions. Bo vendien zijn er goede en slechte die renpensions. Kik van Eijsden raadt iedereen die zijn huisdier in zo'n pen sion wil onderbrengen, aan om tevo ren het verblijf te gaan bekijken en niet zonder meer af te gaan op roos kleurige beschrijvingen. Zelf kan men een steentje bijdragen aan de goede gang van zaken door hond en poes ruimschoots tevoren te laten inenten tegen honde - en katteziekte. (Ver plicht!) en de beesten gezond en vrij van parasieten af te leveren in het pension. Voor katten wordt een jaar lijkse inenting (niet verplicht) tegen niesziekte geadviseerd. Al is het vac cin nog niet honderd percent, het geeft toch een bepaalde mate van bescher ming. AAN HUN VELE reizen in binnen- en buitenland met hun Siamese en Abessijnse tentoonstellingkatten heb ben de Van Eijsdens een heleboel er varing in het reizen met dieren over gehouden. Een paar tips van Kik van Eijsden: mocht de kat mee op reis gaan, geef dan tevoren géén kalme ringsmiddeltje. Dat kan bij sommige dieren averechts werken. De hond kan in de auto worden vastgezet met een riem, de poes gaat in een goed afge sloten mand. Er komt binnenkort een speciale (opvouwbare) metalen reis- kooi voor katten in de handel, volgens Van Eijsden de beste oplossing die hij tot nu toe heeft gezien. WIE HOND OF kat mee op reis wil nemen Tiaar het buitenland zal bij de diverse landsgrenzen tot de onaangename ontdekking komen dat dit niet zomaar kan. Voor de tijdelijke invoer van huisdieren in de verschillende Europese landen is namelijk een geldig certificaat betreffende gezondheid en inenting, nodig. Ook bij terugkeer vanuit het buitenland moet aan de grens een geldig certificaat kunnen worden getoond. In diverse landen vraagt men al leen naar een certificaat, betref fende gezondheid en inenting, maar Frankrijk bijvoorbeeld eist ook een inentingsverklaring betreffende de hondsdolheid. In Denemarken moe ten de dieren bij bepaalde grens posten tegen hondsdolheid worden ingeënt, waarna ze zes weken in quarantaine moeten. In Engeland tfVWWWVWWWWWWWWWVWIfWWWV geldt voor de dieren zelfs een qua rantaineperiode van acht maanden en in weer andere landen geldt voor honden een aanlijn- en/of muilkorf gebod. DIT ZIJN een paar voorbeelden uit een zeer instructieve folder van de ANWB, waarin haarfijn staat vermeld welke voorschriften in di verse vakantielanden ten aanzien van meegenomen huisdieren wor- heet „De hond en de poes mee op reis" en is gratis verkrijgbaar bij de plaatselijke ANWB-kantoren of bij het ANWB-hoofdkantoor in Den Haag. ADVIES van de ANWB: stel de vereiste formaliteiten niet uit tot het laatste nippertje! Certificaten voor gezondheid en inenting dienen geruime tijd voor het vertrek te worden aangevraagd. Inentingen moeten minstens een maand voor het vertrek hebben plaatsgevonden. ■uuu,nnnnrn Dieren die mee op reis gaan geeft men tevoren en onderweg geen eten, alleen maar drinken. Voor poezen zijn er speciale kattetuigjes waaraan ze onderweg kunnen wonden uitgelaten. Huisdieren horen natuurlijk niet in de kofferruimte van een auto. „Maar ook niet in een caravan", waarschuwt Kik van Eijsden. „Honden en katten mogen tijdens het rijden nooit alleen worden gelaten in de caravan. Er kan van alles ge beuren, ze zouden bijvoorbeeld wa- genziek kunnen worden. Ach, wie met huisdieren op reis gaat moet gewoon z'n gezonde verstand gebruiken. Je moet bijvoorbeeld niet verwachten dat een volwassen kat die voor het eerst in een auto meerijdt meteen op z'n gemak is. Zo'n beest kan door het lawaai van de motor en de verkeersdrukte gewel dig in paniek raken, tussen de peda len kruipen of uit het raam springen. Het is levensgevaarlijk om dieren die dat niet van jongs af aan gewend zijn, los in een auto mee te nemen". ALS HET AAN Kik van Eijsden lag zou iedereen die een huisdier aan schaft, zich tevoren moeten afvragen of zo'n dier geen onoverkomelijke va kantieproblemen met zich meebrengt. De praktijk is, helaas, vaak anders. Van Eijsden: „Als ik jonge katten ver koop vraag ik altijd aan de kopers of en hoe ze met vakantie gaan, en of ze wel goed beseffen dat ze een levend wezen hebben gekocht dat verzorging nodig heeft. Hoe we het zelf oplossen? We gaan niet meer op vakantie". „ZELFS VOOR HET kleinste huis dier is een vakantie-oppas onmisbaar". Dat is de mening van de heer R. A. P. van den Bree, gemeenteambtenaar in Alphen aan de Rijn. Hij weet waar over hij praat omdat hij niet alleen een kanarie en een aquarium met vis jes bezit, maar bovendien al een jaar of zeven intensief bezig is met het fok ken van kleurmuizen. Een hobby die bij het grote publiek gemengde reac ties pleegt op te roepen. „Ik ontmoet drie soorten reacties", zegt de heer Van den Bree lachend. „Nauw verholen afkeer, een soort toe geeflijke belangstelling, en werkelijke interesse van mensen die 't leuk vin den en soms zeer geboeid raken. Ne derland kent nog maar een handvol serieuze fokkers, met daarnaast een heel randgebied van mensen die de kleurmuis als liefhebberij houden". Wat is zo'n kleurmuis eigenlijk voor een beestje? Het is, zeer kort gezegd, de gedomisticeerde soort van de wilde muis en er bestaan tientallen kleur- variaties in. De heer Van den Bree noemt er een paar op: „Zilver, cham pagne, creme. Er zijn soorten met wit te en oranje buiken, er bestaan krul- harige variëteiten en in Engeland heb ben ze zelfs kans gezien om Siamese kleurmuizen te fokken. Met de kleur en de tekening van Siamese katten". VAKANTIEPROBLEMEN MET DE ZE mini-huisdieren? Die zijn er zeker. „Het voeren mag geen dag worden overgeslagen", zegt de man die elke avond gemiddeld vijf kwartier be steedt aan het verzorgen van zijn ruim veertig leden tellende kleurmuizenfa- milie. „Er mogen geen jongen komen in de vakantieweken, want jonge mui zen betekenen veel extra werk. Het ver schonen kun je wel een beetje opvan gen met extra zaagsel en houtkrullen in de hokjes. Maar je moet tijdig iemand zoeken die ze geregeld wil ko men verzorgen en dat geldt volgens mij ook voor andere kleine huisdieren, zoals hamsters en marmotten. Tenzij je de hele hobby, met behuizing en al, tijdelijk bij iemand anders kunt par keren. Dat is voor de kanarie en de vissen ook de gemakkelijkste oplos sing". DE STERRENWICHELAARS van de eetgids van Michelin hebben hun oordeel geveld. In de editie voor de Benelux (uitgave 1970) hebben zij hun waardering voor de Nederlandse horeca-inspanningen uitgesproken en daarbij is geble- ken, dat wij langzamerhand vooruit gaan op culinair gebied. Ons land telt nu 22 restaurants die in de sterrenwaardering vallen. Daarvan hebben er 18 één ster en vier twee sterren. Twee restaurants raakten hun sterwaardering in de Michelin-gids kwijt: dat zijn Apol lo in Amsterdam en Mirabelle in Breda. Nieuwe éénster drager werd Ba ron Chassé in Middelburg. Zijn tweede ster verwierf De Kieviet in Wassenaar. De lijst ziet er nu als volgt uit: 1 ster-restaurants: Amersfoort, De Witte; Amsterdam, Europe, rest. Excelsior; Apeldoorn, De Echoput; Doorwerth, Beaulieu; Den Haag, Parkhotel, rest. Queen's Garden; Den Haag, House of Lords; Den Haag, Saur; Heeze, Rótiss. De Kempen; 's-Hertogenbosch, Chalet Royal; Hoogeveen, 't Oude Jachthuis; Leiden, Rötiss. Oudt Leyden; Maastricht, Coins des Bons Enfants; Middelburg, Baron Chasse; Oegstgeest, De Beukenhof; Rotterdam, Old Dutch; Rotterdam, Le Coq d'Or; Scherpenzeel, De Witte Holevoet; Wellerlooi, Holst. De Hamert; 2 sterren-restaurants: Maastricht, Chateau Neer-Canne; Valkenburg, Prinses Juliana; Veenendaal, 't Koetshuis; Wassenaar, De Kieviet. IN BELGIë, dat een woongebied heeft dat ruim 2000 km2 kleiner is dan het onze, bevinden zich maar liefst 63 één-ster-restaurants en vijf 2-sterrenzaken. Luxemburg komt nog heel aardig mee met 7 1-ster- restaurants. Een ster in de Gids Michelin betekent voor de hotelier een aan beveling bij de klant. Twee sterren staat voor: „is een omweg waard". De inspecteurs van de Gids die de hoteliers voordragen voor promotie of degradatie, werken anoniem. Zij krijgen tips van andere fijnproe vers en gaan dan zelf nog eens met getrainde smaakpapillen aan het werk. Maar niet het eten alleen wordt beoordeeld. De gehele omge ving, de wijnen, de koffie, de ser vice, kortom alles wat ertoe bij draagt dat een klant zich op zijn gemak voelt en tegelijkertijd be merkt verwend te worden. Want daar komt het in feite wel op neer. TWEE RESTAURANTS ZIJN dit jaar die ene ster kwijtgeraakt. Ik sprak met de heer H. Folks, de chefkok van het Apollo Hotel in Amsterdam. Hij zei: .Verschrikke lijk, mijnheer! Als je eenmaal een ster in de gids hebt mag je er geen reclame mee maken, maar het ver lies van die ster betekent wel een geweldige anti-reclame." „We hebben een restaurant met 250 zitplaatsen, een clubroom met zo'n 100 plaatsen en nog veertig in de Bodega. Dat is vrij veel bij elkaar. Als er dan eens een toastje wat donkerder uitvalt, en dat treft net een inspecteur van de Michelin Gids, heb je kans dat je je ster kwijt bent. In de clubroom hebben we ook plate-service, maar aan de rustige sfeer van het eigenlijke res taurant doet dat niets af, tenzij men bij de Guide van het standpunt uit gaat, dat een zaak die ook plate- service voert naast zijn exclusieve restaurant geen ster meer waard is. Naar mijn mening hebben we er ons best voor gedaan", aldus de chefkok, „we hebben elke maand nieuwe specialiteiten op de kaart gehad en we hebben gewerkt tot volle tevredenheid van de zaken man, die ons overdag voor een snelle lunch heeft bezocht tot en met de gast 's avonds die zijn vrouw eens met een lekker etentje wilde verwennen. We hebben onze ster twee jaar gehad." EEN NIEUWE STERBEZITTER, de heer C. van Tilburg, een van de directieleden van hotel-restaurant Baron Chassé in Middelburg: „Een volslagen verrassing. Wij zijn er erg blij mee. Acht jaar geleden zijn we hier begonnen met het hotel restaurant St. Joris, dat we twee jaar geleden hebben omgedoopt in Baron Chassé. Ik zie het als een beloning voor het werk van het hele personeel, vooral ook door de bezielende leiding van chefkok De La Vienne." Medewerkers Grote winnaar dit jaar is direc teur Luigi Landini van de Auberge De Kieviet in Wassenaar. „Onge veer in 1960 hebben we onze eerste ster gekregen" zeg hij. Hij weet het goede nieuws van de tweede ster sinds een week, juist vóór het uitkomen van de Gids voor de Benelux. Is er uiter aard blij mee en geeft de eer aan de medewerkers. Hij behoort nu tot dat kwartet dat een „omweg waard is" volgens de fijnproever van de Guide. Wie weet is het met de paas dagen zo'n fraai voorjaarsweer, dat u eens een ommetje wilt maken. U weet nu waar het bijzonder goed toeven is. GASTON GOURMET

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23