Haarlemse dokter P. Lens: Huisleraar der huisartsen „OPENBARE" NASCHOLING VAN MEDICI VIA T.V.: VIER VAN DE VIJF HUISARTSEN WILLEN KIJKEN DE LEGENDE ROND HET HEILIGE HOUT VAN PARADIJSBOOM TOT JEZUS' KRUIS ijNormale Teleac- ij cursus, iedereen kan meekijken!" OJoaUuauDcnTfjoutc ZATERDAG 28 MAART 1970 Erbij 27 - Patiënten Dr. Kildare In opspraak Schande HET WAS in de oorlogsjaren dat Martinus Nijhoff „om zoveel mogelijk jeugdige personen af te houden van zekere ongewenste organisaties die in oorlogstijd woekeren" op verzoek van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale (V.C.J.C.) een drietal lekespelen schreef: een Kerstspel De Ster van Bethlehem, een Paas spel De Dag des Heren en een Pinksterspel Des Heilands Tuin. Later zijn de drie spelen gebun deld uitgegeven onder de titel Het Heilige Hout. Nijhoff publi ceerde ze, zoals hij in de inleiding schrijft, in dankbare herinnering aan en ter voortzetting van het levenswerk van zijn moeder. C9it ia dat boet uanöm fioucc Dm bouteöaer ane ffetf 1 iWxnuigtjctfonemUeöcrf icgclefai tjoet getoim. -jftu oermatten uitgoDcOtco %ac b» mp (Ulbclmr ücünöc vPancftmuanDcbcgtim rotrcpnöe XUe otepnnrcn moourrcrtim JbonDrrlogijelthtulcdieu Uor laglier am Dane ucrroglic [Dam roas Dccrtte man jptmmmfrtimfbimgtictöan €n bot bi bp fijne tmjfo raöe «6root uernopnammDelraDe «fnöcbircnrrdmirefppfc «êbmjtjtt foao ti ren paraDtfc. 3>atttrefenmeeftalleDtclieDe toatfabm Datjgbefcbtóie Folio 1 en 2 uit „Tboec vanden Houte", Antwerpen (1496). (Van een onzer HAARLEM Tenminste 2.500 huisartsen veren maandag de 20ste april op, als op hun beeldbuis de eerste les verschijnt van de cursus nascholing voor huisartsen van Teleac. Niet minder recht gaat een onbekend aantal niet-huisartsen zitten. De vraag is echter of zij als leek iets zullen hebben aan de les. „Het studiopersoneel zei al: We begrijpen er niets van", aldus dokter P. Lens, de Haarlemse huisarts die de cursus zal presenteren. Er is al veel te doen geweest over de openbaarheid van de televisiecursus. Het leek erop, dat de lessen op listig gekozen tijdstippen zouden worden uitge zonden, opdat alleen de tevoren geïnformeerde huisarts er van zou kunnen profiteren. Geheimzinnigheid is echter nooit de bedoeling geweest van het Nederlandse Huisartsen Insti tuut (NHI), noch van Teleac. De lessen worden gewoon aan gekondigd als elke andere Teleac-cursus. Iedereen kan er naar kijken. DOKTER LENS, 37 jaar, oefent zijn praktijk uit in Haarlems duurste wijk: Zuid. Hij heeft een modern bungalow achtig huis annex praktijk. En dat past bij hem. Lens is een nieuw type huisarts. Zijn wachtkamer telt geen Panorama's, wel een prikbord met kin dertekeningen en kranteknipsels, waarin staat dat huisartsen geen geld wolven zijn. Moderne kunst hangt aan de bakstenen muur en zijn knappe vrouw brengt thee in schotelloze gla zen kopjes. Waarom, dokter Lens, is nascholing voor huisartsen nodig? P.L.: Je kunt tijdens je studie on mogelijk alle vaktechnische zaken ge leerd krijgen. Bovendien gaan de ont wikkelingen in de geneeskunde zeer snel. Je moet jezelf wel nascholen en de behoefte daaraan zal steeds meer toenemen. Heeft het dan nog nut aan de uni versiteit veel vaktechniek te geven? P.L.: De basis moet er wel gelegd worden, maar op het ogenblik worden louter vaktechnische zaken behandeld. Ik hoop, dat er meer aan medische psychologie en medische sociologie ge daan zal worden. Het is heel moeilijk de huisarts in die intermenselijke re laties na afloop van zijn studie te la ten nascholen door vakliteratuur of te levisiecursussen. Op televisie had ik graag bijvoorbeeld gesprekstechniek willen doen, maar dat is in een korte serie haast onmogelijk. Dergelijke vak ken zouden op de universiteit moeten worden gegeven. Is er behoefte aan nascholing op de televisie? P.L.: We dachten dat die behoefte bestaat, hoewel er veel betere metho den tot nascholing zijn: congressen, de Boerhaave-cursussen, klinische mid dagen op ziekenhuizen. Die zijn veel instructiever, omdat je de mogelijk heid hebt van weerwoord. Maar niet iedere arts heeft deze mogelijkheden in zijn directe omgeving. Juist die artsen hopen we met T.V. te bereiken. En dan heb je je vakliteratuur; er zijn een paar heel goede huisartsenbladen. Is de behoefte tevoren onderzocht? P.L.: Het Nederlands Huisartsen In stituut heeft geënquêteerd. We wilden weten hoeveel artsen naar de cursus gaan kijken. We hebben 4638 formulie ren naar alle ons bekende artsen ver stuurd. We kregen er 3041 terug. Daar van wilde 82 percent de cursus volgen. Let wel, daar zitten ook tegenstanders van een televisiecursus bij. Ze zeggen: Wij móéten wel kijken, want mijn pa tiënt kijkt ook. Dertien percent was niet van plan te kijken en vijf percent wist het nog niet. Wat zijn de argumenten van de men sen, die bezwaar tegen de cursus heb ben? P.L.: Het waren er ongeveer hon derd. Die hebben we bij elkaar geroe pen. We hebben hun de programma's laten zien, die we klaar hadden. Ze blijven echter tegen. Hun voornaam ste bezwaar is, dat het op het open net zou worden uitgezonden. Natuurlijk zie ik wel een bezwaar bijvoorbeeld dat patiënten ménen iets begrepen te heb ben. Dat geldt vooral voor neurotische patiënten. Ze kunnen zeggen als ze een ziektebeeld op de tv zien: Dat heb ik ook. Nu is dat niet zó erg, wanneer ze dat ook tegen de huisarts zeggen. Maar het is erger als ze er niét mee naar de huisarts gaan en met onge gronde vrees blijven rondlopen. Als dit op grote schaal zal voorkomen, dan moeten we stoppen. Dat wordt onderzocht? P.L.: Na de eerste serie van zes uitzendingen komt een evaluatie. Het is tenslotte een probeersel. Je moet nagaan of de huisarts er iets aan heeft gehad. Als ze unaniem zeggen van niet, dan stoppen we. Welke onderwerpen worden behan deld? P.L.: Ook daar hebben we naar ge ënquêteerd. Als eerste twee onderwer pen kwamen eruit: de ritme-stoornis sen van het hart en de depressieve pa tiënt. De vier eerste uitzendingen gaan nu over het eerste onderwerp. Wie doen mee? Voor deze serie de cardioloog dr. Vonk en een patiënt. Het liefst wer ken we met échte patiënten, maar het is heel moeilijk die te vinden. Ze krij gen tevoren de hele uitzending te zien. Maar ook al hebben de patiënten geen bezwaar, dan nog kunnen ze vaak de consequenties niet overzien. Is zo'n cursus in het buitenland wel eens ondernomen? P.L.: We zijn naar Engeland ge weest. In Newcastle hebben we uit zendingen gezien, maar dat was erg gedramatiseerd. Helemaal op de Doc tor Kildare-toer; met sirenes, opera ties en verpleegsters. Dat doen wij helemaal niet. Wat voor vorm krijgt zo'n les? P.L.: We willen het liefst een spon taan gesprek met de patiënt om aan de hand daarvan m.et een specialist van gedachten te wisselen. Hier zijn we nu nog niet in geslaagd. Het is mij nog te schools. We willen af van wat ze noemen „talking heads". Twee, drie hoofden. De hele tijd. Dat is niet in teressant. Natuurlijk komen er teke ningen en grafieken bij. De specialist legt dus iets uit? P.L.: Dat is een van de moeilijkhe den. Specialisten zijn gewend te doce ren, maar ze zijn niet gewend in ge spreksvorm iets op huisartsen over te brengen. We hebben wel eens bijeen komsten met hen en dan willen de huisartsen antwoord op een aantal ge richte vragen. Maar dat antwoord krijg je niet. Dan zegt de specialist: voor ik u daarop antwoord, moet u eerst dit nog weten en dat. En dan krijg je een heel ander verhaal. Ja, er is nog steeds de leraar-leerling verhouding. Ook dat werkt eraan mee, dat specialisten op een voetstuk staan, wat ie zelf vaak helemaal niet willen. Het doel van de cursus is óók: de huisartsen een meer wetenschappelijk prestige te geven. Je zou in de huis artsgeneeskunde moeten kunnen spe cialiseren. Gelukkig hervindt de huis arts zijn eigen „gezicht" We hebben aan de universiteiten nu ook onze eigen leerstoel in de huisartsengenees- kunde. De huisarts is de laatste tijd in op spraak gekomen, door verhoging van het honorarium en fouten die in de openbaarheid komen. Wat vindt u daarvan? P.L.: Ja, wat betreft de verhoging van het honorarium: door het misver stand dat je als huisarts een ton zou verdienen zijn wij wel in opspraak gekomen. Als het veel is kan dat, laat ik zeggen de „omzet" zijn, maar na aftrek van alle onkosten: dat zijn af lossing van de enorme schulden ont staan door praktijkovername en de bouw van een praktijkhuis als dit hier, en na aftrek van pensioenreser veringen en belasting blijft daar hoog stens 20.000 van over om van te le ven. Dat lijkt me toch niet onredelijk. Het is een zwaar beroep, met veel verantwoordelijkheid, ongeregeld werk, ook 's nachts en weekenddien sten. Nu zeggen sommigen: Lens, je woont wel erg mooi. Mag dat alsje blieft. Door je beroep ben je zeer aan huis gebonden. Door bevallingen en weekenddiensten kun je heel vaak niet weg. Je moet je vertier dus in eigen huis en op eigen erf zoeken. Over de fouten die in de openbaar heid komen: als dit inderdaad nala tigheid van de arts betrof dan is het juist. Vaak gaat het echter over pa tiënten die ménen niet goed behandeld te zijn, en zich dan gaan beklagen. Overigens geloof 'k ook dat dit in op spraak komen het gevolg is van de heersende mode om tegen de geves tigde orde te schoppen. Ook degene die ongewild als autoriteit gezien wordt krijgt klappen. In ons geval zie ik het als reactie op het kaste zijn van artsen. U bent voor het doorbreken ervan? P.L.: Ja, daar ben ik voor. Ik zou afwillen van het idee dat er een me dische ethiek is. Er is maar één ethiek, de ethiek van mens met de mens zijn. Dat het bestaande boekje over de medische ethiek niet wordt herdrukt, dat verheugd me. Ik ben er nooit erg voor geweest. Je moet als arts naast je patiënt staan. Dat voet stuk hoeft van mij niet. Overigens werken de patiënten er net zo goed aan mee. dat dit nog niet zo is. Heeft u altijd huisarts willen wor den? P.L.: Ja, omdat het mij het leukste leek. Contact met mensen. Ja, mis schien wel een romantisch idee, maar dat gaat er wel af als je 's nachts uit je bed moet. Bent u voor groepspraktijken? VWAWMWWWWtWWWWWWW\IMWUWWWMW\/l P.L.: Daar ben ik erg voor. Ik hoop dat het in Haarlem lukt Het is een schande dat het gemeentebestuur van Haarlem er niet méér aan doet. Schalkwijk zou een prachtige kans zijn, als je een paar jongere artsen zou kunnen vinden. Maar er wordt hier niets aan gedaan. Mensen, die in Schalkwijk een praktijk willen begin nen, moeten tegen exorbitant hoge prijzen grond ropen of ruimte huren. Op het ogenblik 100 gulden per m2. Verder moet het allemaal passen in het stedebouwkundig plan, en wat voor plan. Zij er voor patiënten nadelen aan een groepspraktijk? P.L.: Neen. Vanuit de patiënt ge zien misschien dit: de ongegronde vrees dat de band tussen hem en zijn arts minder sterk zal zijn, zakelijker. Toch is het de bedoeling dat in een groepspraktijk iedere arts zijn eigen patiënten heeft. Juist door het inscha kelen van paramedische medewerk sters krijg je als huisarts meer tijd voor de patiënt. Voorwaarde voor het slagen van een dergelijke groep is een goede teamgeest. Het werkt enorm stimulerend. Ik ben zelf geassocieerd. We kunnen gemakkelijker over een patiënt praten. Er bestaat toch ook een soort competitie Je zal toch niets willen missen. Maar ik begrijp wel enkele bezwaren, die vooral van de oudere artsen komen Als je eenmaal zoveel geïnvesteerd hebt in een solo praktijk dan kan ie haast niet meer aan een groepspraktijk beginnen. JAC. HEIJER >/VWMMWWWWWWWMWVW Dboec vanden Houte HET LIJKT MIJ waarschijnlijk, dat de dichter, toen hij in de Am sterdamse universiteitsbibliotheek ter voorbereiding van zijns werk t.al van oude geschriften raadpleegde, kennis heeft gemaakt met een Mid delnederlands gedicht Dboec vanden Houte, dat naar men aanneemt uit de dertiende eeuw stamt en dat vroe ger ten onrechte is toegeschreven aan de bekende middeleeuwse schrij ver Jacob van Maerlant. Wie de auteur van het merkwaardige, onge veer 800 versregels tellende dichtwerk is, weten wij niet. nu Maerlant is geëlimineerd. Waarschijnlijk is het een bewerking van een Latijns ge dicht. Het behelst niet meer of min der dan het verhaal van de oorsprong en de lotgevallen van het hout waar uit het kruis werd gemaakt waaraan •Jezus op goede vrijdag stierf. Het is wel duidelijk dat de Middel eeuwer niet kon geloven dat de Za ligmaker het leven zou hebben gela ten aan een paar gewone balken uit een eenvoudige boomstam gezaagd. Hij moest wel overtuigd zijn dat dit hout zoals Nijhoff het noemde „heilig hout" was. heilig van oorsprong en heilig van bestemming. De middel eeuwse hang naar het wonderdadige, het mystieke, het symbolische deed de dichter verband leggen tussen de boom van het Paradijs en het Kruis hout, tussen Adam en Christus, tus sen de zonde en de vergiffenis. En zo is, waarschijnlijk in de tijd der Kruistochten, die zovelen uit het wes ten in aanraking brachten met de hei lige plaatsen in het oosten, een ver haal ontstaan dat deels stoelt op me dedelingen van het Oude Testament, deels op apocriefe geschriften en deels op de Historia Scolastica van een zekere Petrus Comestor. De naam betekent: Piet de Boeken- DBOEC VANDAN HOUTE maakt deel uit van een onzer belangrijkste Middelnederlandse verzamelhand schriften, dat naar zijn voormalige eigenaar Karei var Hulthem het Hulthemse handschrift wordt ge noemd. Van Hulthem was een biblio fiel, ja zelfs een bibliomaan. Waar hij kon kocht hij boeken Zo verwieri hij in 1811 op een actie voor de prijs van vijf en een halve franc, een verzameling handschriften geti teld Poësie Flamand. Pas later ont dekte men welk een schat aan Mid delnederlandse dichtkunst het bevat. In 1838 kocht de piepjonge Belgi sche staat de gehele bibliotheek van Van Hulthem aan en sinsdien berust het handschrift in de Koninkliike Bi bliotheek te Brussel. Een der 209 stukken die het bevat is Dboec van den Houte. DE LEGENDE luidt in verkorte vorm als volgt: Toen Adam, de eerste mens, hon- derdtwintig jaar oud was schonk Eva, aldus verhaalt ons het boek Genesis, hem een zoon. De ouders noemden hem Seth. Hij groeide op en hielp zijn vader op het land. Toon Adam negenhonderddertig jaar was, riep hij Seth tot zich en zei: „Ik ben oud en vermoeid van de arbeid. Trek naar het oosten, zoek het para dijs en vraag de engel die daar wacht houdt om de olie der barm hartigheid, die God mij beloofd heeft hem die onder Adams tong te leg gen zodra hij gestorven zou zijn. Toen Adam dit hoorde, lachte hij: de enige maal in zijn leven, zegt de dichter. Drie dager later stierf hij. SETH begroef hem, volgens som- toen hij mij uit het paradijs ver dreef. De engel stond Seth toe, een blik in de Hof van Eden te werpen en hij zag daar een hoge dorre boom. Een slang kronkelde zich om de stam en in de bovenste takken lag een kind te schreien. De engel zeide nu tot Seth dat dit kind te zijner tijd Adam de olie der barmhartig heid zou verstrekken. Daarop gaf de engel Seth drie pitten mee van de vrucht waarvan zijn ouders in het paradijs hadden gegeten en beval migen in Hebron, volgens anderen op Golgotha. Uit het graf sproten drie loten op die met elkaar ver groeiden en 3200 jaar onveranderlijk bleven. Toen vond Mozes ze op een aanwijzing van God en verplantte ae. Eveneens op goddelijk bevel bracht Koning David ze over naar zijn tuin. Daar groeiden de loten uit tot één geweldige boom waarom Da vid dertig zilveren ringen sloeg. Maar toen Salomo de tempelbouw ondernam, had hij oen ongewoon lan ge balk nodig. Daarvoor werd de boom omgehakt en verzaagd Maar de balk bleek, ofschoon men hem nauwkeurig gemeten had, te kort. Hij was. zegt de dichter, tot een an der doel voorbestemd. Men liet hem nu ergens in de tempel liggen en ge bruikte hem daarna als brug over een beek jzodat getreden iverd met voeten het hout daar onze zaligheid aan hangt" De koningin van Sche- ba echter openbaarde het geheim van het hout aan Salomo die daarop alle toegangen tot de tempel liet dichtmetselen op één na Daarin zet te hij het hout dwars neer zodat ie der die het heiligdom betrad er het hoofd voor moest buigen. Onder een latere koning werd de balk evenwel weggehaald en begraven. Tweehon derd jaar lag het hout daar tot het op de gezette tijd tevoorschijn werd gehaald om te dienen als kruis voor Christus. Dan, tijdens de kruisiging, nadert een ridder en steekt Jezus met een speer in de zijde ..dat er uyt ran ten -.elven tide d'olie der ontfermicheit, daer Adam over was geseit dar Hi' lev do - er los sen soude'En als zovele middel eeuwse gedichten «undie^ ook dit met de bede dat de Heer die met zijn bloed het mensdom heeft ver lost. ons in zijn hoede moge nemen. EEN MERKWAARDIGE legende die op typisch-middeleeuwse wijze een brug wil slaan tussen het Oude en het Nieuwe Testament, tussen de boom der kennis van goed en kwaad en het kruis. In het paradijs ligt reeds in de gedachtengang van de onbekende dichter de belofte van het door Christus te brengen heil. Adam was schuldig, maar desondanks ont kiemden in zijn mond de pitten waar uit het hout der verlossing zou groei en. Als de boom wordt omgehakt werpt men de dertig zilveren ringen achteloos in een hoek van de tempel. Daar liggen ze tot de overpriesters er Tudas mee betalen voor zijn verraad Het zijn de bekende zilverlingen die dus, evenals het hout, voorbestemd waren voor het lijden van Christus ZOALS vrijwel iedere legende heeft ook deze varianten. Een ervan ver haalt dat Adam toen hij uit het para dijs werd verdreven een tak van de verboden boom meenam als staf. Hij liet die aan zijn nakroost na en het was Jozef die hem naar Egypte bracht. Zo kwam hij in handen van Mozes, de man die Israel verloste, zo als Christus later het gehele mens dom verlossen zou. OM TERUG te keren tot Nijhoffs trilogie: het komt mij waarschijnlijk voor dat de moderne dichter de ge dachtengang van de Middeleeuwer heeft gevolgd, al is er geen sprake van dat hij ergens zinspeelt óp de ge beurtenissen die in da legende wor den verhaald Niiboff laat evenwel ir De Ster van Bethlehem waarin Jezus' geboorte wordt ver haald. Eva van het oaradijs optre den Zij volgt de dorpsvroedvrouw als die bij een bevalling gaat helpen steunend op de staf die Adam haar toen hij uit het paradijs verdreven werd. had gegeven Telkens als een kind geboren wordt, schudt zii neen en volgt dan weer de vroedvrouw Wanneer evenwel -Jezus in de kribbe door herders en koningen aanbeden wordt, breekt Eva de staf in tweeën en vormt van beide stukken een kruis Ook hier wordt dus een brug gesla gen tussen het paradiisverhaal en de komst van Christus Het is zoals Nij hoff in zijn inleiding tot Het Hei lige Hout zegt. alsof oud en nieuw zich mengen alsof overlevering en argeloosheid uit dezelfde bron voort vloeien. Nijhoffs bron kan het mid deleeuwse Boer varden Houte geweest zijn, waarheen ook de tite van zijn trilogie verwijst. DR P H SCHRöDER Xkjwvmwwvmwvwiiwwwvwwwwwvwwmwwvwwvwvwvwwwwvmvwvwvx VWtfWWWWtrt/WWWWWWM l#WWWVWWW

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 27