CAMBODJANEN BETOGEN VOOR PRINS SIHANOEK Maandag begint in VS Manson-proces „Eifelland" In hongerstaking voor VN-gebouw KvanVEELEN - 1 Oorzaak van d vervuiling: rivier- en rioolwater West-Duitsland „in het jaar 2000" Noordelijke provincies tegen regering Vietcong liet bandopnamen horen „Vijf Migs van Egyptenaren neergehaald" Griekenland wil dertig Mirages kopen achtergrond Belgische analyse van aantal Europese stranden Caravan in Europa Gevaert Santpoort ZATERDAG 28 MAART 1970 Volgens Israel: Oproep Bedreigd Sharon Tate Tweede moord Prijzen vanaf 2690,— jLaos EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK Gevaren (Van onze correspondent) BONNWestduitse bestseller-lijsten wekken de indruk dat Duitsers elkaar bij voorkeur verrassen met moeilijk leesbare boeken en dan liefst zo dik mogelijk. Tot de best verkochte werken behoren pillen als „De rijken en de superrijken", Albert Speers „Herinneringen" en bijvoorbeeld Günther Grass' litteraire constructie „Plaatselijk Verdoofd". Deze korte milieubeschrijving lijkt gewenst, om te kunnen verklaren hoe een boek over een politiek onderwerp, geschreven door een computerdeskundige, al enkele weken na zijn verschijning tot de meestverkochte in de Bonds republiek kan behoren hoewel het allerminst om vlot leesbare lectuur gaat. Het betreft „Programm 2000", geschreven door prof. Karl Stein- buch, de 52-jarige leider van een Instituut voor Computertechniek m Karlsruhe. Succes Cabaret V oorstellen Alarmerend Financiële belangen PNOM PENN (Reuter, AP, AFP en DPA) Uit verschillende delen van Cambodja komen berichten over demonstraties voor de afgezette prins Norodom Sihanoek. Foto's van de prins zouden daarbij overal te zien zijn. Volgens de Cambodjaanse radio heeft de Vietcong de bevolking van de aan Vietnam grenzende provincies tot een opstand tegen het nieuwe be wind opgeroepen. De nieuwe regering in Pnom Penn heeft de Internationale Controlecommissie dringend verzocht alles in het werk te stellen om een vreedzame oplossing voor het conflict te zoeken. De strijdkrachten is opge dragen alle demonstraties de kop in te drukken. Vietcong-troepen zijn de in het uiterste zuiden gelegen provincie Kampot twaalf kilometer ver binnengedrongen om band- TEL AVIV/CAïRO. (DPA) In een van de grootste luchtslagen van de laat ste tijd boven het Suezkanaal heeft Egyp te volgens opgaven van Israëlische zijde vijf toestellen van het Russische type Mig-21 verloren. In tegenstelling tot hetgeen in Tel Aviv bekendgemaakt werd gaf een woordvoer der in Caïro slechts het verlies van één Egyptisch vliegtuig toe. Hij zei dat ook de Israëliërs bij dat luchtgevecht, waar aan van beide kanten in totaal veertig straaljagers deelnamen, één toestel had den verloren. opnamen te laten horen van Sihanoeks oproep, verzet te bieden tegen de rege ring van generaal Lon Nol. Radio-Phnom Penh verklaarde dat de Vietcong en Ha noi door prins Sihanoek te steunen, de onafhankelijkheid van het Cambodjaanse volk ernstig in gevaar hebben gebracht. Alle nodige maatregelen zouden worden genomen „om de invaller te bestrijden". Prins Sihanoek, die zich in Peking op houdt, heeft opnieuw omverwerping van het nieuwe bewind bepleit. In een bood schap die door het persbureau Nieuw- PRINS NORODOM SIHANOEK China werd verspreid, spoorde hij alle „bevriende volken en regeringen" aan tot ondersteuning van de te stichten verzets organisatie „Verenigd Nationaal Front". Peking beschuldigde gisteren de VS er van, Camhodja's nationale soevereiniteit, onafhankelijkheid, neutraliteit en territo riale onschendbaarheid te saboteren. Volgens de Cambodjaanse radio heeft de Vietcong met aanvallen op politiepos ten langs de grens gedreigd. De guerrilla strijders zouden rijst van de bevolking opeisen. De regering heeft een beroep op de Vietcong gedaan deze vormen van agressie te staken en de akkoorden van Genève te eerbiedigen. In een radiocom mentaar werd prins Shihanoek „de man die zijn land verkoopt aan de communis ten, aan de vijanden van Cambodja" ge noemd. Volgens onbevestigde berichten uit di plomatieke bron hebben twee provincies in het noordoosten van het land de kant WASHINGTON, (ANP) Op tweede paasdag zal het proces beginnen tegen de leden van de „Manson-familie". Zij worden beschuldigd van de in augustus verleden jaar gepleegde moord op de filmactrice Sharon Tate en vier ande ren. Het proces wordt in Los Angeles gehouden. De rechter William Keene heeft begin deze maand, in tegenstelling tot wat eer der was besloten, aangekondigd dat de 35-jarige leider van de „familie", Char les Manson, niet zijn eigen verdediging zal mogen voeren. De rechter acht hem „daartoe niet i n staat". Manson r ea- geerde hierop verontwaardigd. „U kunt mij doden, maar U kunt mij geen advo caat opdringen", riep hij terwijl hij voor het eerst zijn kalmte verloor. De vijfvoudige moord schokte inder tijd de gemoederen door de ongewone gruwelijkheid. De met bloed bevlekte lichamen van de 26-jarige Sharon Tate, die acht maanden zwanger was, en van drie gasten werden in haar woning te Bel Air en op het grasveld ervoor aan getroffen. De drie gasten waren de 35- jarige Jay Sebring, de 26-jarige kapper Abigail Folger en de 37-jarige Voitcyck Frikovski. Een vijfde slachtoffer, de 18- jarige Steven Parent, stond niet bekend als een naaste bekende van de actrice. Hij werd gedood in een auto, toen hij het hek bij de woning wilde uitrijden. Op de voordeur van het huis stond met bloed het woord „zwijn" geschreven. Op 10 oktober omsingelde een sterke politiemacht in de „Vallei des Doods" een groep jongeren, die een zwervend bestaan leidde en per bus door Califor- nië reisde. De groep, die sterk onder in vloed stond van Charles Manson werd naar hem de „Manson-familie" ge noemd. Zij werden aanvankelijk ver dacht van diefstal, maar later breidde de verdenking zich uit tot de vijfvoudi ge moord. Op 8 december stelde een grand jury in Los Angeles Manson en vier groepsleden in verband met deze slachtpartij in staat van beschuldiging De vier andere beschuldigden zijn de 24-jarige Charles Benton Watson en drie meisjes, de 21-jarige Susan Denise At kins, de 21-jarige Patricia Kernwinkel en de 20-jarige Linda Louise Kasabian. De jury achtte hen ook verantwoordelijk voor een andere moord namelijk die op de supermarkt-eigenaar Leo la Bianca en zijn vrouw. De 19-jarige Leslie van Houten is alleen in verband met deze laatste moorden beschuldigd. ADVERTENTIE De voordeligste incl BTW Modellen 1970 te zien dagelijks van 9-5 uur zondag van 2-5 uur Rijksweg 496, tel.: 0 2560 - 87 24 Verhuur - Verkoop - Reparatie te Paasdag gesloten 2e Paasdag geopend van 14.00-17.00 uur. van Sihanoek gekozen. Noord-Vietnam en de Vietcong zegden gisteren steun toe aan het Cambodjaanse volk en zijn afge zette leider in de strijd tegen het „Ame rikaanse imperialisme". Volgens het persbureau van de Pathet Lao is opnieuw een Thailandse eenheid artillerie Laos binnengekomen. De mili tairen hebben zich gevestigd in het ge bied van Paksane. Er zijn binnen drie dagen al twee ba taljons Thailandse infanterie en een een heid artillerie bij de basis Long Chang aangekomen, zo meldt het persbureau. Met steun van Amerikaanse vliegtuigen zijn troepen van het Laotiaanse leger gisteren ten noorden van de bedreigde basis Long Chang in de aanval gegaan. Er zouden ongeveer tweeduizend Noord- vietnamese militairen in de omgeving van Long Chang en Sam Thong zijn. PARIJS. (DPA) Frankrijk wil aan Griekenland twintig tot dertig straalja gers van het type Mirage verkopen. Het is bereid dit land hiervoor een krediet met een looptijd van tien jaar en een rente van drie percent te verlenen en als tegenprestatie grote hoeveelheden Griekse tabak af te nemen. Dit is giste ren in gewoonlijk goed ingelichte Franse luchtvaartkringen vernomen. Van bevoegde Franse zijde wilde men dit niet bevestigen. Het was echter al wekenlang in Parijs bekend, dat de Griekse regering van plan is de lucht macht met Mirages te versterken, maar dat zij daarover pas een besluit wilde nemen nadat Washington definitief zijn standpunt zou hebben bepaald over her vatting en omvang van de sinds 1967 stopgezette Amerikaanse militaire steun. In Franse luchtvaartkringen houdt men rekening met de mogelijkheid dat de Ver enigde Staten nu binnenkort hun wapen embargo tegen Griekenland zullen ophef fen. Volgens dezelfde kringen heeft Frankrijk ook aan Marokko aangeboden Mirages te leveren. ADVERTENTIE MARKIEZEN/ZONNESCHERMEN RPtLUiKEN/LUXAPlEX JA10ÜZI66N MIDDEN HAVENSTRAAT 27 MMUIOCN COSSO-1WI NA 18.00 UUR «5» (UOt Busongeluk. In Mexico zijn 27 mensen om het leven gekomen en 18 zwaar gewond geraakt toen een bus op een bergweg ten oosten van de stad Mexi co van een steile rotswand in een ra vijn stortte. ■mmh ÉllÉÉÉ V-. Uvx - - Een Russische joodse familie wiens zoon in hongerstaking is gegaan voor het gebouw van de Verenigde Naties in New Vork heeft vandaag een beroep gedaan op de Russische leiders een uitreisvisum te verschaffen voor Israel „om het le ven 'van onze zoon te redden". Yasja Kazakov (zie foto) een 23-jarige student die vorig jaar uit Moskou ^ZfdTrechten greerde heeft gezworen alleen water te drinken totdat zijn grootmoeder, vader, moeder, broer en zuster dezelfde rechten krijgen als hij. Josef Kazakov, zijn vader heeft namens de familie tn een open brief een beroep gadaan op partijleider Brezjnev, premier Kosygin en president Podgomy IS (Vervolg van pagina 1) Het merkwaardige van de bacteriologische analyse van het zeewater dat de Verbruikersunie blijkbaar geen steekproeven in Spanje heeft kunnen nemen. Daarover wordt in de publikatie in het tijdschrift Test aankoop" gezegd: „De afwezigheid van gegevens voor Spanje betekent geenszins dat deze stranden veiliger zouden zijn dan de andere. Integen deel". De bron van de verontreiniging is volgens „Test-Aankoop" het vuile water van de rivieren en van de riolen die in de meeste badplaatsen rechtstreeks in zee uitmonden zonder voorafgaande sanering. In verschei dene landen rondom de Middellandse Zee, zo zegt het blad, brengt men zelfs het schaamtegevoel niet op de leiding in het zand te begraven en slingert een walgelijke stroom langs het strand. „Wij zijn zo gewoon in goede hygiëni sche omstandigheden te leven, dat we ons zelfs niet meer kunnen voorstellen te zwemmen in wat men gerust een riool kan noemen". Welke gevaren zijn er verbonden aan een bad in besmet water vraagt „Test aankoop". In de eerste plaats een massa tamelijk goedaardige maar niet minder onaangename aandoeningen. Vooral wan neer ze zich tijdens de vakantie voordoen: conjunctivitis, oorontsteking, amandelont steking, keelpijn, keelontsteking, steen puisten. Daarbij komen nog verscheidene ingewandstoomissen. Het is onnodig deze ziekten waarmee onze lezers, aldus „Test-Aankoop", al kennis maakten te beschrijven. Denk in dit verband maar aan de dagen na uw laatste bad in zee en aan de eventuele gezondheidsstoornissen die daarop volg den, maar waarvan U zich de oorzaak niet hebt gerealiseerd. Minder bekend maar veel erger is de dreiging met besmettelijke leverontste- Si&iittiiSifi NU IS DE toekomst, zoals Stein- buch zelf vaststelt, een gevraagd on derwerp, hetgeen ten dele het succes van „Program 2000" kan verklaren. Daar komt bij dat griezelen over de eigen toekomst tenminste zo beklem mend is als over een verzinsel van Poe. Steinbuch vertelt de Duitsers namelijk: als wij zo voortmodderen is de Bondsrepubliek in het jaar 2000 geen hoog ontwikkelde industriestaat, maar naderen wij de situatie van een onder ontwikkeld land economisch en so ciaal achtergebleven. ER IS NOG een feit dat het succes moet hebben beïnvloed: Steinbuch had al twee opzienbarende boeken geschre ven. Tot voor kort heeft hij min of meer een één-mans-oppositie gevormd. Op Erhard's plannen voor een „gefor meerde maatschappij" reageerde hij indertijd met het boek „de geïnfor meerde maatschappij" en Kiesingers regeringsprogramma werd beantwoord met „Verkeerd geprogrammeerd". Nu Brandt aan het bewind is, heeft Steinbuch de oppositie verlaten. Hij sympathiseert met de SPD en vindt dat Brandt, die een kanselier van in terne hervormingen wil zijn, steun verdient. De regeringsvoorlichtings dienst heeft een deel van de oplage van „Programm 2000", waarin die steun is vastgelegd, opgekocht om er journalisten gratis mee te bedienen. Vermoedelijk is daarbij over het hoofd gezien dat de steun aan Brandt nauwe lijks minder hard aankomt dan de cri- tiek op Kiesinger. De technische en wetenschappelijke achterstand op de allergrootste landen neemt volgens Steinbuch voortdurend toe. Hoewel dat bekend is, wordt ook verhoudingsgewijs nog altijd minder geld uitgegeven voor onderzoek dan in de VS en de Sovjet-Unie. DIT ZOU DE gehele bevolking moe ten raken, maar die kijkt naar Bonn alsof er een cabaret wordt opgevoerd, waar gekke dingen gebeuren waar zij gelukkig niets mee te maken heeft. Steinbuch inventariseert de politieke schandalen van de laatste jaren, maakt met voorbeelden duidelijk hoe weinig men zich van gevaren bewust is (drastische noodmaatregelen zouden zijn getroffen als in plaats van de atoomkoppen dynamiet met dezelfde kracht in de Bondsrepubliek zou liggen opgeslagen het hele land zou name lijk met een flinke laag kunnen wor den bedekt. Hij eist dan ook een ra tioneel verzet: „Ik ben tegen loyali teit, omdat onze huidige maatschappe lijke organisatie voor de oplossing van onze levensvraagstukken niet bruik baar is". Dat rationele verzet dient op vele fronten tot stand te komen: tegen de verkalkte politieke structuur (in star heid van oplitieke organisatie ligt de Bondsrepubliek tot dusver vermoede lijk aan de top), tegen het sociale on recht (intellectuelen zijn de radeloze proletariërs van tegenwoordig) en vooral tegen de misstanden in het op- voedings- en onderwijsstelsel. Steinbuch heeft waardering voor de studenten en hoogleraren die jaren ge leden het nadenken over hervormin gen op dit terrein op gang hebben ge bracht, maar inmiddels is men naar zijn oordeel verstrikt geraakt in een administratieve en technische hervor ming die volstrekt aan het doel voor bij gaat. Steinbuch doet verder voorstellen voor de oprichting van een aantal in stituten: 1. Een instituut dat regering en par lement goed doordachte voorstellen voor langlopende ontwikkelingen doet. 2. Een instituut voor vredesonder- 3. Een instituut dat de technische ontwikkeling (in de wijdste zin) op lange termijn onderzoekt. 4. Een instituut dat de sociale ge volgen van de technische vooruitgang onderzoekt. 5. Een instituut voor de planning van toekomstige vormingssystemen. Enigszins los van de instituten staat zijn denkbeeld om „kloosters voor creatief denken" te vormen. Creatie ve mensen, waar Duitsland een zo groot tekort aan heeft, dienen te be schikken over een omgeving waar zij werkelijk uit de alledaagse routine kunnen breken. In de „kloosters" moet men de kans hebben ongestoord een tijd lang na te denken. Steinbuch beschrijft zijn kloosters nader als een soort „kritische academie in het voor terrein van politieke beslissingen". Het boek is vooral interessant nu in Bonn een regering voorzichtig en met beperkte financiële middelen tracht hervormingen door te voeren die in grote mate in dezelfde richting gaai,. lyyyyyVWyvyvyyWWVVWWWVWWWVWWWVWWWVWVWWWVWWWWWWWWWWtfWWKWWWIrtlW IWyWWWWWWWWWWWWWWWMWWVWVtfWWWVMWWVWVWVVWWMWWWWIO king, een tamelijk zeldzame ziekte die echter meer en meer verspreid raakt. Sommigen vragen zich af of dit niet te wijten is aan de waterverontreiniging. Het betreft een virusziekte die de lever aantast. Er bestaat geen andere behan deling voor dan een volstrekte rustperi ode. Soms van verscheidene maanden. Soms is de afloop ërvan fataal. Ernstig ook, aldus het blad, zijn de ty- foïden en de paratyfoïden. Hiervoor is een bacil verantwoordelijk die normaal door het water wordt verspreid. Deze ziekte, vroeger een ramp, wordt tegenwoordig gemakkelijk bestreden met antibiotica. Het gevaar schuilt vooral in het epide misch karakter. Zoals men onlangs in Zermatt heeft kunnen zien. Tenslotte is het niet om sensatie te verwekken dat wij het over de cholera zullen hebben. De laatste cholera-epide- mie in onze gewesten dateert van 1910. In Azië leven nog altijd besmette per sonen. De verspreiding van de ziekte ge beurt via het afvalwater. Denken we even aan een choleralijder waarvan de uitwerp selen via de riolering in zee terecht ko men. Hoewel de ziekte kan worden be handeld, houdt het besmettelijke karakter het gevaar in van een epidemie die zeker een aantal doden zou opeisen. Het rapport van „Test-Aankoop" is uiteraard nogal alarmerend. Daarom kan het nuttig zijn te reproduceren hetgeen het blad tenslotte vermeldt: „Onze artikelen zijn de weergave van de opmetingen en feiten, samengebracht door de verantwoordelijke figuren van la boratoria die voor die gelegenheid wer den geraadpleegd. Wij geven de verzeke ring dat de gegeven uitslagen de werke lijkheid weergeven. Er kan bijgevolg te gen de Verbruikersunie geen klacht wor den ingediend bij de publikatie van een ongunstige uitslag of appreciatie, wanneer produkten van verschillende of verander lijke kwaliteit te koop aangeboden worden of blijven onder hetzelfde merk en model. De Verbruikersunie is van oordeel dat de inlichtingen die door deze wetenschap pelijke objectieve en nauwgezette analy semethoden werden verkregen voor de koper in aanzienlijke mate de kansen ver hogen om in elk geval afzonderlijk het produkt te ontdekken dat aan zijn ver- Wachting beantwoordt. Met „produkt" is dan natuurlijk ook bedoeld het zeewater zoals dat in de analyse van het blad nu wordt gekwalificeerd. Als conclusie van zijn beschouwing over de gevaarlijke stranden schrijft het blad nog: „De stranden die in de categorieën vier en vijf vallen (voor Nederland horen daar dus bij: Scheveningen en Vlissingen) betekenen een ernstig gevaar voor de openbare gezondheid. Degenen die verant woordelijk zijn kunnen niet meer doen alsof ze deze feiten niet te kennen. Wij zijn van mening dat de sluiting van deze stranden urgent is en wij vinden dat ieder eerlijk mens die eis alleen maar kan on derschrijven. De financiële belangen van de lokale bevolking zijn volkomen respec tabel, maar niet zo belangrijk als de ge zondheid en het leven van de vakantie ganger".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3