Achttiende eeuw in miniatuur Zilveren speelgoed in Beeckestijn Kapel wordt hoorzaal wm-rt Bloemenveiling kreeg enorme aanvoeren te verwerken m MOENSPLEIN WORDT PUBLIEK RUSTPUNT VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Jii IJmuidenaar exposeert in Felison Veel groenten bij „Kennemerland" Radio Nordsee tot zwijgen gebracht Honderd jongeren bezochten eenzame bejaarden Prijzen waren niet hoog „Fair Play" met sleep half onder water naar huis 4 ZATERDAG 28 MAART 1970 5 Bromfietser gewond Stoorzender ingeschakeld wmm P LJLJiJ WLJtól sJsi i wÊÊÊÊÊBmÊ -- V elsen-IJ muiden Beverwijk Velsen-Noord Heemskerk L Zilveren miniatuur sleden en tuigen uit de achttiende eeuw in een deel van de vitrinekast in de tuin kamer van „Beeckestijn". (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Gebouw Felison aan de Heidestraat herbergt sinds vrijdagavond tot 20 april werken van een IJmuider kun stenaar. Het is de IJmuidenaar Wouter Piersma, die zijn werken signaleert met het pseudoniem „Ipitsj", een woord uit de taal van de Asmat, de laatste koppensnel lers van Nieuw Guinea, welk woord niet anders betekent dan „mens". Ipitsj exposeert in Felison voor het eerst, ofschoon hij reeds twaalf jaar schildert en toont het publiek 22 van zijn werken, waarvan een deel reeds verkocht is. Zijn expositie trok op de openingsavond een bijzonder groot publiek, tot grote vreugde ook van Felison-voorzitter de heer D. van Golberdinge, die in zijn toespraak wees op de drie perioden waarin het werk van Piersma verdeeld kan worden. Van die laatste periode kan men nu werk zien en dan nog van de allerlaatste tijd, name lijk uit 1969 en begin (uiteraard) 1970. De heer Golberdinge noemde het verheugend, dat het peil van deze kunstenaar die zijn atelier heeft in School B. op de hoek van de President Krugerstraat en de Botha- straat zodanig is, dat het een expositie waard is. Hij wenste hem veel succes toe. BEVERWIJK. De aanvoer van glas spinazie is deze week aan de veiling „Ken- nemerland" belangrijk toegenomen, maar er kwamen ook meer radijs, sla en andijvie zodat het voorjaar aan de veiling toch ook „in de lucht" zit, ondanks het koude weer. De prijzen waren vooral voor de spinazie aan de matige kant en iedere keer opnieuw ziet men tegen het einde der week de prijs weer teruglopen. Spinazie varieerde vrij dag van 55 tot 82 cent per kilo, maar de meeste partijen kwamen rond 70 cent per kilo. Er was een behoorlijke vraag naar sla waarvoor van 17 tot 27 cent per kilo be taald werd. Andijvie varieerde van 72 tot 102 cent per kilo, radijs was goed te verko pen en kwam tot 59 cent per bosje. Prei ging vlot weg voor een prijs die opliep tot 102 cent per kilo. Rode kool blijft duur en lag ook nu weer tussen 35 en 52 cent per kilo, de witte kool ging tot 24 cent per kilo. Spruiten liepen er met het koude weer nog goed uit tot 225 cent per kilo. Uien vari eerden van 68 tot 72 cent per kilo, de breek kwam niet hoger dan 16 cent per kilo. Witlof is matig in prijs, er werd van 32 tot 82 cent per kilo voor betaald. De prijzen waren vrijdag, sla 1727, spi nazie 5582, andijvie 72102, breekpeen 7 16, rode kool 3552, witte kool 1824, prei 56198, radijs 4259, spruiten 82 22C kroten 713, witlof 3282, uien 68 72 en waspeen 2833. Koorddansers als onderdeel van collectie speelgoed en spelen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 36-jarige brom fietser uit Uitgeest is vrijdagmiddag om streeks vijf uur gewond geraakt bij een verkeersongeval op de kruising Tolweg- Communicatieweg. De bromfietser verleende hier geen voor rang aan een personenauto, welke bestuurd werd door een inwoner van Dordrecht. De Uitgeester is met verwondingen aan ge laat en benen per ambulance naar het St. Jozef ziekenhuis gebracht. Blijspel. In het kader van de actie voor de restauratie van de Gereformeerde kerk in Heemskerk wordt aanstaande dins dag een blijspel opgevoerd in De Vrij- burcht. Het wordt opgevoerd door de chris telijke toneelvereniging De Opbouw uit Edam en begint om acht uur. Het stuk heet „Het vrolijk tankstation" en is ge schreven door Frits Wempner en Frans Drost. Reünie Amersfoort. Oud-gevangenen van het Amersfoortse concentratiekamp en voormalige medewerkers van de Raad van Verzet zullen op 5 mei in Amers foort bijeenkomen. Voor deelname kan men zich opgeven bij het Comité Bevrij- ding'70, Postbus 332 te Amersfoort. Als sprekers zijn aangezocht: J. van der Gaag, Gerben Wagenaar, J. H. Scheps, mr. B. W. Stomps en rabbijn Soetedorp. (Van een onzer verslaggeefsters VELSEN Juist voor de paasdagen is het landhuis Beeckestijn in Velsen ver rijkt met een unieke collectie achttien- de-eeuwse zilveren miniaturen, die in een fraaie kast voor een ieder te bezichtigen is in één van de stijlkamers. De collectie is overgeplaats uit het Rijksmuseum in Amsterdam. Niet alleen uit het oogpunt van fraai zilversmeedwerk is de grote verzameling interessant, maar deze geeft in minia tuur ook een goed beeld van het leven in de achttiende eeuw. Tentoongesteld zijn modellen van kin derspeelgoed, sleden, koetsen, talrijke gebruiksvoorwerpen in de huishoudelijke en ambachtelijke sfeer, spelen, kortom al die zaken die men in de achttiende eeuw in huis, bedrijf en op straat nodig had om in die tijd te leven. Voor een uitstapje op een koude paas dag is' Beeckestijn aan te bevelen. De verzameling kunst- en gebruiksvoorwer pen is inmiddels zo veelzijdig geworden dat een ieder in het landhuis wel iets zal vinden dat zijn speciale interesse opwekt. Het om het landhuis heen liggende park is uitermate geschikt voor een korte wan deling in een bijzondere omgeving en daarbij kan men het uitstapje nog afron den met een bezoek aan de taveerne in één van de bij het landgoed behorende koetshuizen. LONDEN. De Britse autoriteiten hebben vrijdag de piratenzender Radio Nordsee International, die opereert van af een schip voor de Engelse oostkust, tijdelijk tot zwijgen gebracht. Het ministerie van posterijen en ver bindingen schakelde een krachtige zen der in op de door het piratenstation ge bruikte golflengte, die bestemd is voor het noodverkeer tussen schepen en de kust. Radio Nordsee werd „weggedrukt" en verdween na korte tijd uit de lucht. Naar verluidt zal het station zondag de uitzendingen hervatten, maar dan op een andere golflengte. (Van een verslaggever) SANTPOORT. Evenals vorig jaar, zijn op Witte Donderdag leden van de Sant- poortse sociëteit Eskalade op pad gegaan om alleenstaande bejaarden in Santpoort te bezoeken. Tussen drie en zes uur 's middags heb ben zij ongeveer tweehonderdvijftig be jaarden verrast met een fruitbakje en een bosje bloemen. Aan deze actie namen hon derd jongeren deel. Het geld voor de at tentie was bijeengebracht door Santpoor ters; zij hadden dubbetjes, guldens en gro tere bedragen gedeponeerd in manden die in vele winkels in dit deel van de gemeente Velsen waren opgesteld. Tijdens de actie is in twee wijken van Santpoort een enquete gehouden, waarbij werd gevraagd of er misschien nog klusjes waren op te knappen, of de betrokkene het leuk zou vinden als er een feestje voor haar of hem zou worden georganiseerd enzovoort. Een „mini-actie", waarvan de uitslag nog moet worden bestudeerd, waar na zal worden nagegaan wat er aan gedaan zou kunnen worden. De voornaamste bedoeling was om via het geschenkje bij deze mensen binnen te komen en zodoende een nader eontact tot stand te brengen. Dit is nu wel gelukt. Het is een groot succes geworden: er zijn dankbare reacties per telefoon en op andere wijze binnen gekomen bij de organisatoren. De jongeren zelf zijn voldaan; zij beslo ten hun Witte Donderdag met een geza menlijke maaltijd en hebben hun ervarin gen uitgewisseld om ervan te leren en het een volgende keer nog beter te doen. Emmabloemcollecte. In de week van 30 maart tot 4 april zal de jaarlijkse Em mabloemcollecte in Heemskerk worden ge houden. Dit geschiedt onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Centrale ver eniging tot bestrijding van de t.b.c. De op brengst is bestemd voor de verpleging van t.b.c. patiënten van alle gezindten. BEVERWIJK. Men heeft van de week aan de bloemenveiling „t Centrum" enor me aanvoeren moeten verwerken, in de middaguren moesten zeifs volgnummers aan de kweekers worden gegeven. Deze aanvoeren waren, ondanks het feit dat het de Paasweek was niet bevorderlijk voor de afzet. De handel heeft veel gepresteerd, men was bijna dag en nacht langs de weg om iedere keer opniew de grote aanvoeren weg te werken. De veiling boekte wel re- eord-omzetten, maar dat zat hem niet in de prijzen, doch in de aanvoer. De narcissen zijn speciale Paas-bloemen, maar er was zo zwaar op deze paasweek „gegokt" dat er teveel van het goede kwam. Toch hield de markt zich de gehele week staande al waren de prijzen dan niet zoals vorig jaar toen men in de paasweek ruim twee gulden voor een bos gele narcissen kreeg. Nu varieert de prijs voor de gele narcissen van 75 tot 145 cent per bos. De tulpen brachten van 70 tot 150 cent per bos op, met voor een paar aparte soorten nog 240 cent per bos. Irissen varieerden van 130 tot 340 cent per bos, terwijl de hya- (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De kapitein van de Duit se sleepboot „Fair Play XII" besloot gis termiddag zijn op Goede Vrijdag ter hoog te van Petten gekapseisde sleep, de Duitse drijvende bok „Emden III", naar Wil helmshaven terug te brengen. Zoals gemeld, sloeg vrijdagmorgen vroeg tijdens de noordwesterstorm op de Noord zee de bok plotseling om, zonder echter te zinken. De sleepboot zou de half onder water drijvende „Emden III" naar IJmui- den slepen, maar men heeft daar later van afgezien. p§|!3(H S3 •s;- Het Moensplein wordt herschapen in een publiek rustpunt midden in de stad met een vijver, banken, bloem perkjes en parkeerplaatsen. De fon tein, opgericht ter nagedachtenis aan de geliefde arts dr. Schuyt en in de loop der jaren diverse malen ver plaatst ,zal ook nu verplaatst worden. Hij komt in de vijver te staan. Het Moensplein levert een kleine bijdra ge aan het oplossen van de parkeer- nood; er kunnen 34 auto's staan. Het kan een gezellig intiem plein worden midden in de oude stad. waar men niet alleen zijn auto kwijt kan, maar ook even kan uitrusten op een bank. cinthen niet hoger dan 35 cent per stuk kwamen. De aanvoer van fresia was ook groot. Er werden duizenden bosjes aange voerd waarvoor van 85 tot 270 cent per bosje betaald werd, enkele aparte soorten liepen in prijs op tot 600 cent per bosje. Rozen waren ook ruim vertegenwoordigd. Duizenden stuks werden aangevoerd, het leek ook hier of het zomer was. De prijzen bleven toch ook wel hangen van 28 tot 61 cent per stuk, terwijl de babyroosjes van 12 tot 28 cent per stuk noteerden. Anjers wachten op wat meer zon, de prijzen lagen tussen 20 en 42 cent per stuk. De prijzen waren vrijdag: amaryllis 25 42, anjers 1842, tros-anjers 140—185, ane monen 75120, blauwe druif 21—58, chry sant 180340, forsytia 2354, fresia 85 410, hyacinthen 2033, iris 130—320, lely per tak 65130, narcissen 21130, roos 28 —61, baby roos 1228en tulpen 70240. ,pktukoerrv-„,lrwtw De geest van de vernieuwing viert hoogtij op de Katholieke Pedagogi sche Academie aan de Baanstraat. Een van de blijken daarvan is de in richting van de kapel tot hoorzaal. De kapel werd al lang niet meer zoveel gebruikt als vroeger. Aangezien ook deze school met ruimtenood te kam pen heeft, zodat het gemeenschapslo kaal vaak voor gewone lessen ge bruikt moet worden, werd gezocht naar een andere mogelijkheid om gro tere bijeenkomsten te houden. Die werd gevonden in de kapel, welke in gericht zal worden als hoorzaal. Hij zal van groot nut worden voor colle ges en lezingen, maar bijvoorbeeld ook voor examens. Het is wel de be doeling de functie van de kapel niet helemaal te laten verdwijnen. Van daar dat er een verrijdbaar altaar in staat. De muurschildering van te kenaar J. Stam achter het priester koor blijft dan ook gehandhaafd. Op de kitscherige kruisweg langs de mu ren is men wel uitgekeken en ver moedelijk zal hier dan ook een houten betimmering voor worden aange bracht. Op de foto ziet men de kapel, waaruit de banken al verdwenen zijn. Ze zijn intussen verkocht. ZATERDAG 28 MAART IJmond MTS-gebouw, Roos e n Beek laan 4, Santpoort-Noord, tot 21 u. Post zegeltentoonstelling. Allison, jeugdsociëteit, Kanaalstraat, IJmuiden, 20 u.: „Unit Gloria". Velserbad, Briniostraat te IJmuiden, 20.45-22 u. VZ V-polo training heren en jon- gens-jeugdteam of polowedstrijden. ZONDAG 29 MAART IJmond MTS-gebouw, Roos en Beek laan 4, Santpoort-Noord, Jeugdpostzegel- tentoonstelling 10-19 uur. IJmuider strand. Prestatieloop. start 12 u .bij Zuidpier. MAANDAG 30 MAART Umond MTS-gebouw. Roos en Beek laan 4, Santpoort-Noord, Jeugdpostzegel- tentoonstelling 10-17 uur. De Openbare leeszaal en bibliotheek Velsen is gesloten. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 9-18 u. internationaal zaalhandbaltoernooi Full Speed. DINSDAG 31 MAART Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, IJmuiden, 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77 Vel- sen-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u. Gebouw PTT, Lange Nieuwstraat- Spaarnestraat, IJmuiden, 19 tot 20 uur: Spreekuur Medisch Maatschappelijk Con sultatiebureau voor Alcoholisme. Stichting huish. en gezinsvoorlichting, spreekuur leidster: van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden," tele foon 02550-10715. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den: Bejaardensoos, kinderclubs, potten bakken en klaverjassen, jeugdsoos. Federatie Bejaardenzorg Velsen. So ciaal advies voor bejaarden. Spreekuren IJmuiden e.o.: 9 tot 10 u. in het gebouw Cultureel Centrum. Moerbergplantsoen 22, IJmuiden, tel. 02550-15010: Velsen- Noord 11 tot 12 uur in het buurthuis „De Loods", Geelvinckstraat 28 te Velsen- Noord, tel. 02510-24025; Santpoort: 15 tot 16 u. in het gebouw CUSA, Hoofdstraat 133 te Santpoort, tel. 02560-8014. Verder volgens afspraak: Hoofdstraat 133, Sant poort-Noord, tel. 02560-8014. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 19-23 badminton BC IJmond. u. ZATERDAG 28 MAART Café Sport, Kerkstraat. Tot 18 u. schaaksociëteit door schaakclub Wee- nink. 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u. speciaal programma voor de jeugd vanaf 17 jaar. De Slof, Raamveld 2. 19 u. sociëteit. De Kelder, Hilbersplein. 20 u. disco theek. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. 15.30 u. zwem- en waterpolotraining. DINSDAG 31 MAART De Opgang. Florastraat 2. 20 u. film club IJmond Dubbel Acht. Bejaardenpaviljoen Westerhout, Wes terhoutplein 5a. 10 u. damesgymnastiek, 11 u. herengymnastiek, 13.30 u. bridgen, 14 u. handenarbeid. Harmoniegebouw. Groenelaan 72. 20 u. repetitie drumband Beverwijkse Harmo niekapel. H. Hartschool, Galgenweg. 20 u. repe titie majorettes Beverwijkse Harmonie kapel. Kleine Academie. Hoflanderweg 104. 20 u. pottenbakken. De Slof. Raamveld 2. 13 u. bejaarden soos. 19 u. majorettes drumband D« 2. 20 u. clubavond schaakclub Weenink. Zwervers en sociëteit, 20 uur: klaverjas sen Schoppen Negen. Brederodeschool, Laan van Blois. 19.30 u. huisvrouwengymnastiek. 20.30 u. bad minton. V erenigingsgebouw, Parmentierstraat Het Groene Huis, Raamveld. 10-12 u. Indianenfeest (5-7 jaar), 14 u. instuif (alle leeftijden). 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u. open huiskamer voor de jeugd vanaf 16 jaar. Huize Scheybeeck, Velserweg 2. 20 u. jaarvergadering BSCR. „Van alles" (12-15 jaar). Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14- 17.30 u.; Arendsweg 61: volwassenen 14- 17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: vol wassenen 15-17.30 u. ZATERDAG 28 MAART De Meerpaal. Banjaertstraat 13. 20 u. disco-avond (vanaf 15 jaar). DINSDAG 31 MAART Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend van 9-12, 14-17 en 19-22 u. De Meerpaal. Banjaertstraat 13. 19.30 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar), 20 u. „Vn alles" (12-15 jaar). u. ZATERDAG 28 MAART De Lichtboei, Maasstraat 5, 19.30 top-40 disco in sociëteit Move In. De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 19.30 u. dansen voor verloofde en gehuwde paren. DINSDAG 31 MAART De Zandkraai, H ndelstraat 93. 9 u. kinderoppas, 13 u. bejaardensoos, 19.30 u. tienersoos, 20 u. open klaverjasdrive. De Schuilhoek. W. van Velsenstraat 21d. 10 u. paasvakantie-activiteiten. De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 16 u. instuif (6-12 jaar), 20 u. to neelrepetitie (vanaf 16 jaar). De Lichtboei. Maasstraat 5. 16.15 u. judogroep 1, 17.15 u. judogroep 2, 18.30 u. judogroep 3, 18.45 u. meisjesclubs (13- 15 jaar), 20 u. cursus sieraden maken, cursus Engelse conversatie. De Magneet, Ten Katestraat 20 u. dansen voor volwassenen. Verenigde openbare bibliotheek. Ruijs- daelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5