Voor toekomst worden goede uitgangsposities gezocht CDU-LEIDERS AAN NIEUWE Reorganisatie van partij is noodzakelijk MOETEN WENNEN OPPOSITIEROL Venhcde koek Meeste oud-mijnwerkers tevreden over hulp bij nieuwe werkzaamheden kijkje van op nietwaar Agent in Brugge mag baard houden O 596 ste Staatsloterij t V voor 120 winnaars mals en geurig met boter...mmm! Vrouwen gaan zich in april beraden op milieuhygiëne ga met uw tijd mee ga naar de nmb! Nieuwe KLM-route Dolle Mina's op congres bijeen NVV wacht eerst onderzoek van drs. De Pous af uitgerekend ik salarisrekening if? DINSDAG 31 MAART 1970 11 Oppositie Barzel Handicap samen 720 pakketten Verkade artikelen van f 25.-. Voor elke winnaar 6 pakketten, een half jaar lang. Maak een tekst bij dit grapje (max. 10 woorden). Kansen Min. Klompé opent cursus 31 maart 1970 Derde klasse Positiever Nog geen stappen SS» 4? W, (Van onze correspondent) BONN De bejaarde Ludwig Er- hard, die nooit meer iets zegt in de Westduitse Bondsdag maar er zelden ontbreekt, schuift 's ochtends naast Kurt Georg Kiesinger in het twee persoonsbankje recht voor het spreekgestoelte. Twee oud-kanseliers in het eerste gelid van de oppositie. Op de publieke tribune, bevolkt met schoolklassen, vrouwenverenigingen en soldaten op excursie, wijst men el kaar op de helden van weleer. Aan klinkende namen ontbreekt het de parlementaire oppositie in Bonn niet: Gerhard Schroder, die drie portefeuilles beheerde en het hoogste ministerspen sioen incasseert (5000 Dm per maand), Ernst Benda, vorig jaar nog één van de meestbelovende jongere ministers, en aan het hoofd van zijn Beierse partijvrienden de eeuwig met zijn bril spelende Franz- Josef Strauss. NA TWINTIG jaar achtereen te heb ben geregeerd valt het de CDU moeilijk bekwaam oppositie te voeren, ondanks de zware bezetting in de Bondsdag. Een man als Kiesinger zal er waarschijnlijk nooit aan wennen dat ook een ander op ver- tij" onder leiding van de vaderlijke kan- dienstelijke manier Bondskanselier kan selier „op wie het aankomt" heeft niet ADVERTENTIE Een overzicht van de Bondsdag-vergaderzaal. zijn. Andere christelijk-democratische voorlieden hebben inmiddels echter aan vaard dat het regime-Brandt geen kort intermezzo is. Er zijn oppositieleden, die het zelfs niet ongelegen komt want een andere politiek tegenover het Oosten (in clusief de DDR) is noodzakelijk. En wat is prettiger dan de tegenpartij de kastan jes uit het vuur te laten halen? De belangrijkste opdracht voor de par tij die een regeringsinstituut was gewor den, is dan ook al maandenlang het or ganiseren van de oppositie. De Duitsers kijken, als het om voorbeelden in het pdlitieke spel gaat, terecht graag af van meer ervaren democratische regimes en de CDU heeft een voorbeeld gevonden in Londen: een keiharde, onverzoenlijke po litiek jegens de regering. In dat spel kan Kiesinger, al is hij CDU-voorzitter en officieel nog altijd kandidaat voor het kanselierschap, nauwelijks een rol spelen. De leraren op de publieke tribune zouden hun leerlingen veeleer moeten wijzen op Rainer Barzel, leider van de gecombi neerde CDU/CSU-fractie. BARZEL vervult zijn taak met verve. Hij is fel, scherpzinnig en een ervaren politicus al is hij de enige aan de top van de oppositie die nooit minister is geweest, Maar oppositie voeren tegen een rege ring, die opereert als een team zoals de Bondsrepubliek tot op dusver niet heeft gekend en bovendien onder leiding staat van een kanselier die herhaaldelijk de best geïnformeerde uit de Westduitse ge schiedenis wordt genoemd, vereist een goede samenwerking en een flinke mate van eensgezindheid. Barzel en bijvoorbeeld ook oud-minis ter van Wetenschap Gerhard Stoltenberg of Ernst Benda hebben duidelijk gemaakt dat de CDU ingrijpend moet worden ge reorganiseerd. De image van „opa's par- gewerkt. De SPD won de verkiezingen omdat de leider van deze partij de mees te indruk op de kiezers maakte. Ook de CDU heeft een bekwaam team nodig. AAN CAPABLE mannen ontbreekt het de CDU dus niet. Er is echter een formi dabele handicap. De oppositie blijft voor Duitse politici met hun pvergevoeligheid voor autoriteit een situatie die zo snel mogelijk overwonnen moet worden. En in de leidende CDU-groep van ambitieu ze oud-ministers, van wie de meeste nog betrekkelijk jong zijn, is het aantal indi vidualisten groot. Het kiezen van een gunstige uitgangspositie voor de toekomst is zeker zo belangrijk als het teamwork in de oppositiefractie. Van een duidelijke strategie is mede daardoor nog altijd geen sprake. De aangewezen man voor de aanval op Brandts buitenlandse beleid zou bijvoor beeld Schroder, oud-minister van Buiten landse Zaken, zijn. Maar Schroder, een koele tacticus, toont als enige oppositie lid juist waardering voor dat beleid. Hij heeft gewaarschuwd tegen onge nuanceerde critiek zoals Strauss die le vert en hij past allerminst in de keiharde oppositie. Gesteld dat de FDP in de toe komst zoveel tegenslagen moet incasse ren dat een nieuwe,partijleiding besluit de SPD de rug toe te keren, wie zou dan een geschiktere leider van een gematigd progressieve CDU-FDP-coalitie zijn dan Schroder? Hijzelf heeft onlangs gezegd dat het geen kwaad kan dit soort specu laties nu en dan in de kranten te lezen. ADVERTENTIE raam: straat: plaats: Knip het grapje uit, stuur het met Uw tekst, naam en adres en één uitgeknipte raam van een Verkade koek in een envelop (postzegel 25 ct) naar: Verkade - postbus 666 - Zaandam. belang de oppositie degelijk te organise ren en voorlopig niet op te geven. Zijn grote kansen schuilen onder meer in het feit dat hij het best geïnformeerde lid van de oppositie is. De fractieleiders worden door Brandt voortdurend van de politieke ontwikkelingen op de hoogte gehouden. GERHARD Stoltenberg. één van de plaatsvervangende partijvoorzitters, ziet zijn toekomstkansen mede bepaald door zijn grote activiteit in de Bondsdag en er is dan ook nauwelijks een onderwerp te bedenken waarover hij het zijne niet heeft gezegd. Dat hij indertijd weer als wetenschappelijk medewerker bij Krupp in dienst is getreden, beeft men in Bonn nooit kunnen merken. Stoltenberg is een mogelijke opvolger van Kiesinger met ri valen in de Bondsdag maar ook er buiten, bijvoorbeeld in de premier van Rhein- land-Palts, Helmut Kohl. En hij is vast besloten zich op toekomstig regerings werk voor te bereiden. In de Bondsdag moet intussen ook Bar zel genoemd worden. Hij heeft zich, toen de CDU regeerde, enkele keren lelijk vergaloppeerd en was wat op de achter grond geraakt toen hem, door de rege ringswisseling, als fractieleider automa tisch een belangrijke rol in handen viel. Populair is hij nog lang niet en het is daarom zonder twijfel zijn persoonlijke In zekere zin is in de politieke arena van Bonn Franz-Josef Strauss de enige die overtuigend oppositie-tot-elke-prijs voert. Hij maakt zich daarmee onmoge lijk, maar zijn kansen om ooit het kanse lierschap te veroveren, zijn dan ook te verwaarlozen. UTRECHT. Donderdag 2 april be gint in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen in Utrecht een kadercursus milieuverontreiniging voor vertegen woordigsters van vrijwel alle vrouwen organisaties in Nederland in het kader van het Europese cultuurbeschermings- jaar '70. Deze cursus wordt georgani seerd door het Amsterdamse centrum voor milieuzorg dat van mening is dat het publiek nog onvoldoende is voorge licht over de snelle toename van veront reiniging en vergiftiging van lucht, wa ter, bodem en voedsel. De cursus die op vijf dagen verspreid over de maand april zal worden gehou den wordt donderdag geopend door mi nister Klompé. Daarna wordt prof. dr. D. J. Kuenen, directeur Rijksinstituut Natuurbeheer, een inleiding over milieu verontreiniging. 's Middags wordt ge praat over watervervuiling. Donderdag 9 april wordt de cursus voortgezet met voordrachten over bestrijdingsmethoden en voedingsmiddelen. Donderdag 16 april wordt de invloed van luchtverontreini ging op plant, dier en mens behandeld en donderdag 23 april komen de pro blemen van vuilnis en vuilverwerking aan de orde. De woensdag van 29 april wordt hoofd zakelijk gewijd aan het opstellen van een doeltreffend werkprogramma van propaganda en voorlichting. De staats secretaris van volksgezondheid dr. Krui- singa zal de slotrede uitspreken. Prijzen van 25.zijn gevallen op nummers eindigende op 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 50.zijn geval'en op nummers eindigende op 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 100.zijn gevallen op nummer- eindigende op 200.zijn gevallen op nummers eindigende op 400.zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000.zijn gevallen op nummers eindigende op 2.000.— zijn gevallen op nummers eindigende op Een prijs van 7 68 19 78 92 74 025 813 716 9858 047215 039006 037312 076249 035140 5.000.is gevallen op het nummer 5.000.— is gevallen op het nummer 5.000.is gevallen op het nummer 5.000.is gevallen op het nummer 5.000.is gevallen op het nummer De prijs van 10.000.is gevallen op het nummer 25.000.— is gevallen op het nummer 50.000.is gevallen op het nummer 100.000.— is gevallen op het nummer De extra-prijs van 500.000.is gevallen in de serie „F" op het nummer En de troostprijs van 5.000.op nummer van elk van de andere series. LET OP Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 029900 098167* 054151 003181 007434 007434 HEERLEN. De meeste oud-mijnwer kers zijn tevreden over de wijze waar op zij aan een nieuwe werkkring gehol pen zijn. Dit is een van de conclusies uit een onderzoek onder 602 gezinnen van ADVERTENTIE Zeker, ik was daar nooit zo voor, een salarisrekening. Ik wou geld in het handje. Maar toen het er toch doorkwam en ik klant bij de NMB werd, bleek dat eigen lijk alleen maar prettige kanten te hebben. Als er wat op mijn rekening blijft staan (en dat ge beurt ook nog gek genoeg) krijg ik er 3ViVo rente over. Toch mee genomen. Wil ik meer rente dan zet ik het op een spaarrekening. De rente voor gewoon spaargeld is al 4'/2% en je kunt tot 7%. Als de nood aan de man komt, kan ik een maand extra salaris aan vragen als gezinskrediet. Om het niet eens te hebben over die handige betaalcheques, reke ningen betalen per bankgiro, per soonlijke leningen,... Bovendien: je kunt elke werkdag terecht bij de NMB om geld te halen. Dus wat maakt het uit? Je salaris levert gewoon voordelen op, geen enkel nadeel. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! (Van onze correspondent) BRUSSEL Voor de 29- jarige Michel Vandenberge, politie-agent in Brugge, heeft de burgemeester van deze be roemde Belgische stad het ver lossende woord gesproken. Hij mag zijn sierlijke kleine baard behouden. „Het kan me niets schelen of hij een baard heeft of niet", waren de historische woorden van de eerste ma gistraat van de stad van Mem- linc en Van Eyck. Alles begon niet zo lang ge leden. Toen werd de agent bij zijn hoofdcommissaris geroe pen. Die zei hem dat hij niets tegen hem persoonlijks heeft, dat hij van zijn superieuren had gehoord hoe goed Vanden berge staat aangeschreven, maar dat hij het „ongepast" vindt, dat leden van het Brug se politiekorps een baard dra gen. Vandenberge kreeg acht dagen om zich van zijn man lijk sieraad te ontdoen. „Goed", zei de agent, „ik zal mijn baard laten afscheren, maar ik vraag om een schrif telijke door burgemeester of wethouder ondertekende op dracht". Dit heeft zijn baard gered. De burgemeester was namelijk met vakantie in Nice en de wethouder die hem ver ving had eerst wel tegen de hoofdcommissaris gezegd dat ook hij vond, dat de baard moest verdwijnen, maar om dat nu schriftelijk vast te leggen Het bleek dat de vrouw van de agent hem liever met dan zonder baard ziet. Dit was voor Vandenberge een reden niet maar zo voetstoots te capitu leren. De argumenten van de hoofdcommissaris waren zoals gebruikelijk in zulke gevallen, zwak. Hij sprak over prece denten, hij was bevreesd dat deze eerste baard een soort revolutie in zijn korps zou ontketenen. Dat men dus agenten met grote Leopold-II- baarden of met dergelijke sie raden in de stijl van Franz- Joseph van Oostenrijk zou zien. Of ordebewaarders met haar tot op de schouders en zo meer. De brave commissaris ken de blijkbaar niet het voor schrift dat vroeger in het Nederlandse leger bestond en dat een baard toeliet „wan neer deze de man niet ont sierde". Hij had er zich ge makkelijk achter kunnen ver schuilen, maar hij herinnerde zich een oud en niet meer be staand reglement van orde van de Brugse politie dat het dragen van een baard ver bood. Gelukkig voor de agent is voor het aflopen van de fatale acht dagen op 9 maart de burgervader teruggekeerd. Omdat Belgische burgemees ters hun publiciteit nooit beter kunnen verzorgen dan door een bezoek aan de wedstrijd van de plaatselijke voetbalclub trok hij daar zondag, nog geen halve dag na zijn terugkomst, heen. De eerste vraag van de sportjournalisten ging natuur lijk over de baard van Van denberge. Met zijn antwoord verzekerde de burgervader zich van de sympathie van alle vrijheidslievende Brugse baarddragers en vooral van de jongere, die de agent al als een soort martelaar waren gaan zien. Het zal zijn partij wel ten goede komen bij de vol gende verkiezingen. WASHINGTON. De KLM heeft een nieuwe route tossen Nederland en Chicago (Illinois), aldus heeft de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart maandag meege deeld. Deze toewijzing is door president Nixon goedgekeurd. Er kan onmiddellijk gebruik van worden gemaakt. De KLM vliegt al op New York, Houston, Texas en Miami. AMSTERDAM. De Dolle Mina's zul len op 5 april in de jeugdherberg Alteveer in Arnhem een landelijk congres houden, waarbij ook vertegenwoordigsters van zus terorganisaties in België, West-Duitsland, Frankrijk en Engeland aanwezig zullen zijn. Op de eerste dag zullen de organisa tie en de doelstellingen worden besproken. De tweede dag heeft het karakter van een open discussie. oud-mijnwerkers door het instituut yoor arbeidsvraagstukken van de katholieke hogeschool in Tilburg, gedaan in opdracht van het ministerie voor Sociale Zaken. De meerderheid van de ondervraag den, 72 percent, bleek tevreden te zijn over de wijze waarop zij aan een nieuwe werkkring zijn geholpen, 23 percent meent dat er geen goede voorlichting is geweest over het nieuwe werk, 14 per cent zegt dat de ex-mijnwerkers zelf te veel moeite moeten doen om aan nieuw werk te komen, terwijl 7 percent van me ning is dat er onvoldoende rekening is gehouden met persoonlijke kwaliteiten. Vijfentwintig percent zegt de omschake lingsproblemen onderschat te hebben, 61 percent heeft minder moeilijkheden on dervonden dan verwacht. Bij de huisvrou wen van oud-mijnwerkers vindt 80 per cent het een positief punt dat hun mannen thans gezonder en regelmatiger werk hebben gekregen. De daling van inkom sten willen zij opvangen door bezuinigin gen op kleding en ontspanning, door min der te sparen en minder uitgaven te doen voor de aankoop van huishoudelijke appa raten. Het rapport is toegezonden aan onder meer de leden van de Tweede Kamer en aan de vaste commissie voor maatschap pelijk werk van provinciale staten in Limburg. De helft van de ondervraag den is ondergronds werkzaam geweest en 34 is jonger dan 40 jaar. De oud-mijnwer kers die voor 1 april '67 de mijnen ver lieten, zijn positiever in hun oordeel dan zij die daarna het mijnbedrijf hebben ver laten. (Van onze redactie economie) UTRECHT Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen wil geen stappen te gen SER-voorzitter drs. J. W. de Pous on dernemen voordat de uitslag van het on derzoek bekend is, dat de heer De Pous zelf ter hand heeft genomen om na te gaan waarom bij de aangekondigde overname van de Nederlandse Kabel Fabrieken door Philips de fusieregels niet in acht zijn ge nomen. Het NVV hoopt aan de hand van dit onderzoek meer inzicht te krijgen in de houding van drs. De Pous, die zowel com missaris bij Philips als bij de NKF is, com missariaten die zowel het NVV als het NKV niet verenigbaar achten met de neu trale functie van voorzitter van de Sociaal Economische Raad. Als SER-voorzitter is de heer De Pous dezer dagen het mikpunt van kritiek geweest, omdat men meent dat hij onvoldoende heeft aangedrongen op het naleven van de fusieregels, met name voor wat de informatie vooraf betreft. Drs. De Pous zelf wijt het uitblijven van voor overleg met de vakbonden aan communi catiefouten en heeft toegezegd daarvan de oorzaken te zullen nagaan. Ongeveer hon derd werknemers van de Nederlandse Ka bel Fabrieken, allen leden van het NVV, hebben naar aanleiding van de rol van drs. De Pous in de fusiekwestie Philips-Kabel- fabrieken op zijn aftreden aangedrongen. ADVERTENTIE Doflm u. Oejttjwst

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11