Poolse trainer Zientara: soldaat HAPPEL ZAG HET ECHTE LEGIA NIET Modderpoel maakte Happel tot somber man Go Ahead verzuimde vernietigend toe te slaan Happel vermeed uitspraken, die spelers zouden kwetsen Maiwald ernstig geblesseerd bij winnend DOS tegen Sparta AJAX UITERST MEEDOGENLOOS TEGEN STERK PSV jj dé oplossing Legia's trainer Ordon: Feijenoord lad moeten winnen Straf voor club in Bulgarije: degradatie li DINSDAG 31 MAART 1970 N'--- Verdronken Slecht licht Blauwe plekken Haak blij V WVWV'/VWWt-WWV'W/VVVVVtfVW-f jyW.,"/,/V*V VWVVWVWVVVWV>A/yVVW\rt/VVVMWWVVVWVWVWW' (Van onze sportredactie) SWIBRY In het sporthotel Deby in het grijze dorpje Swibry (20 kilometer van de Poolse hoofd stad) zegt trainer Edmond Zien tara van Legia opgetogen: „Happel zag niet het echte Legia". „Ik had de keus tussen winnen van Sosno- wiec en Happel de speelwijze van Legia laten zien of genoegen nemen met een minder resultaat en de trainer van Feijenoord niets wijzer maken dan hij al is. Ik koos de laatste mogelijkheid". Voor Zien tara (40 jaar oud) was de keus niet moeilijk. Ook in Polen is de Europa-Cup enorm populair. De prachtige resultaten van Legia in de Europabekercompetitie voor landskampioenen hebben de Polen zoals Zientara zegt „aangenaam verrast". Te meer omdat het Poolse nationale team, evenals Nederland, niet naar Mexico mag gaan. Zientara, die door de Polen „An- drez" wordt genoemd, is in zijn vader land bijzonder bekend. Iedere Poolse jongen is op de hoogte van de car rière van de trainer van Legia. Een pezige Zientara, ongeveer één meter vijfenzeventig lang, was eens een linkshalf van groot formaat. Zijn loop baan als voetballer begon hij bij Po- logna, een derdeklasser uit Warschau. Vervolgens speelde Zientara drie jaar voor Vardia en tien jaar voor Legia. In totaal voetbalde „Andrez" 43 keer in het nationale elftal. In zijn nadagen als voetballer maakte hij deel uit van het Poolse emigrantenelftal Pologna in Australië. Zientara kwam naar Polen terug om trainer te worden. Legia heeft hij pas acht maanden onder handen. De Pool kent Feijenoord niet. Hij zag de Rot terdammers slechts dertig minuten voetballen op een TV-film; tien minu ten van de wedstrijd MVV-Feijenoord en twintig minuten van de ontmoeting Feijenoord Vorwarts. Hij zit daarom met spanning te wachten op het ver slag van zijn assistent Ignatze Ordon, die vandaag in Swibry zal arriveren. Als Zientara, die zo veel mogelijk wil horen van Feijenoord en die zo weinig spraakzaam is als er naar zijn pupil len wordt gevraagd, na enig aandrin gen toch een vergelijking trekt tussen de Rotterdammers en Legia, zegt hij: „Legia is minder star en is meer een eenheid dan Feijenoord." De enige speler, die hem was opge vallen bij zijn tegenstander van woens dag, was niet Van Hanegem, Hasil of de in het buitenland bekende Kindvall, maar Feijenoord veteraan Coen Mou- lijn. Het deed Zientara zichtbaar ple zier, te horen dat Moulijn zaterdag avond in de wedstrijd tegen Go Ahead niet op dreef was. Het veld van Legia, dat verdronken is in tientallen plassen, wordt woens dag een factor, waarmee Happel tot nog toe geen rekening heeft gehouden. Toen hij vorige week het Legia-stadion bezocht, was de grond droog en hard, er stond weinig gras op. Het veld is na enkele dagen regen en natte sneeuw en diverse nachten vorst totaal veran derd. Het is een modderpoel, die het best betreden kan worden met lieslaar zen. Feijenoords strateeg is nu minder optimistisch dan voor de tweede reis naar Warschau. Hij spreekt niet meer over een gelijkspel. Dartele dertiger Moulijn was na een uur training pes simistisch: „Als hier op gespeeld moet worden, dan kan het een mooie boel worden". Wim Janssen vertelde dat „de bal in de modder smoorde. Je kunt geen behoorlijke pass geven." Alleen Laseroms voelde zich happy. Hij ge loofde dat een verdediger in deze mod derpoel in het voordeel was. Dat is niet de mening van Zientara. Hij geeft Legia op het drassige veld meer kans op een overwinning dan Feije noord. „Wij zijn namelijk gewend te spelen onder deze omstandigheden, al leen in de zomer zijn de grasmatten in Polen goed. Tegen Galatasaray en tegen Sosnovic was het veld er niet veel beter aan toe dan nu. Voor Feije noord zal de modder een handicap zijn." Legia blijft tot op de dag van de wedstrijd in Swibry. In het moderne sporthotel Deby overnacht Legia voor elke wedstrijd, zelfs voor de duels in de Poolse competitie. Feijenoord lo geert in Nijpored, ongeveer dertig ki lometer van Warschau. Daar zullen de "WARSCHAU. Trainer Edmond Zientara wenst niet gestoord te wor den. De Poolse majoor in het Legia- stadion wist het heel zeker. Het kostte veel moeite om de officier te bewegen op te bellen naar het dorpje Swibry en de oefenmeester te vragen om een interview. Het telefoontje haalde niets uit. De majoor kwam terug om te ver tellen, dat Zientara niets voelde voor een gesprek. Waar een majoor faalde slaagde een soldaat. In gebarentaal werd hem uitgelegd, dat ue een taxi nodig hadden, die ons naar Swibry zou willen rijden. Even tevoren had een Pool verteld, dat taxi's slechts in het centrum van Warschau te krijgen wa ren. De soldaat wist een oplossing. Hij stapte het stadion uit en hield wagens aan. De derde auto stopte. Het was de wagen van een generaal. De generaal zat er echter niet in. Wel zijn chauffeur Ook een soldaat. Hem werd uitgelegd, dat Swibry ons doel was en dat we Nederlanders waren. De chauffeur had een uurtje vrij. Hij draaide zijn kilo meterteller terug en reed naar het dorpje. Om niet op te vallen voor de officieren, die het sporthotel Deby in- en uitliepen, wachtten de soldaten in een bosje op onze terugkeer. Trainer Zientara was onmiddellijk bereid te praten. Rotterdammers, die door niemand gestoord willen worden, trainen in de bossen. Happel komt vandaag met de keepers Treytel en Pieters Graafland terug naar Warschau. De heer „Welt- meister" was namelijk niet tevreden over de verlichting, die hij ronduit slecht noemde. Met de beide doelman nen zal hij vanavond opnieuw bij kunstlicht oefenen. Het elftal van Le gia zal er waarschijnlijk als volgt uit zien: in het doel Grotynski, in de ach terste vier Stuginski. Blaut II (vrije verdediger), Zygmund. Tschakowski, in de middenlinie Blaut I, Bryghzy, Deyna, in de voorhoede Schmijelski, Fieschko en Gadocha. Trainer Zienta ra gaf naast de opstelling nog de na men op van Niedriokka (achterste vier) en van Malkewitsch (spitsspe- ler), die misschien zullen meedoen, mede omdat de sterspeler Deyna niet in vorm zou zijn (Zientara: „Deyna speelt voor 50 percent"). Aangenomen mag echter worden, zo zeiden Poolse journalisten, dat Legia ongewijzigd in het veld komt en dat Zientara de zaak wat ingewikkelder wil maken voor Happel. Het elftal van Feijenoord zal waarschijnlijk niet ge wijzigd worden. De opstelling luidt: Treytel, Haak, Laseroms, Israël en Van Duivenbode; Jansen, Hasil, Van Hanegem; Wery, Kindvall en Moulijn. De scheidsrechter, de Brit Howley, wordt vandaag in Warschau verwacht. JOHN DRIESKENS. De toestand van het veld in Warschau laat veel te wensen over. Dat blijkt uit de plassen. De Feijenoorders train den gisteren op het veld. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Bijna had Go Ahead Feijenoord in de Rotterdamse „Kuip" een vernietigende slag toege diend. Bijna.De Goede (twee maal) en Fernandez (één maal) kwa men in droomposities voor doelman Eddy Treytel, maar zij faalden in de afwerking van de Deventer aanvals- acties. Tot grote opluchting van het legioen, van Feijenoord en van trai ner Ernst Happel. Maar tot teleurstel ling van Go Ahead-aanvoerder Henk Warnas, die dik tevreden zou zjjn ge weest als hem voor de wedstrijd was meegedeeld dat de einduitslag van het duel FeijenoordGo Ahead 00 luid de, maar die na een zeer teleurstel lend schouwspel in het Feijenoord- stadion zei: „We verdienden een over winning Voor „maestro" Happel was een ne derlaag vlak voor de halve finale van de Europa-Cup I desastreus geweest. Zijn al op volle kracht draaiende propagan da-machine zou zuchtend tot staan zijn gebracht en het door de slechte resulta ten in de competitie en door de verlo ren cup-wedstrijd tegen GVAV wankele zelfvertrouwen van zijn spelers zou zijn verdwenen als sneeuw voor de zon. Aan de mentale blauwe plekken, die de pupillen van Happel opliepen als ge volg van het gelijke spel tegen Go Ahead valt nu nog iets te doen. De weinig ge slaagde acties van een door een uiterst effectieve rechtsback Schneider in be dwang gehouden Moulijn, het falen van de al weken naar zijn vroegere stoot kracht zoekende Kindvall, de slecht ge controleerde passes van rotsblok Rinus Israel en de misgrepen van doelman Treytel kunnen nu door de trainer zon der dat hij al te veel wordt tegengespro ken worden geplaatst binnen het kader van de Cup-koorts. Hij kan, zoals Hap pel zaterdagavond al deed, vergoelijkend zijn schouders ophalen, zonder harde maatregelen voorbij gaan aan het falen van het elftal en zeggen „wat kan je anders verwachten van een team dat op de drempel staat van een zo belangrijk duel". Happel wilde zijn spelers sparen. Hij wilde ze, nu de prestaties de laatste we ken achteruit lopen, het geloof in eigen kunnen zo veel mogelijk laten behouden. En als het even kan, wil hij Feijenoord laten denken dat van Legia niet verlo ren kan worden. Dat Ernst Happel alles zal doen om de Feijenoorders dat superioriteitsge voel aan te praten kan zonder meer wor den aangenomen. Zaterdagavond in Feijenoords perskamer vermeed hij zorgvuldig alle uitspraken, die zijn spe Iers zouden kwetsen. Terwijl hij anders honderduitpraat en ongezouten via de pers zijn kritiek laat neerdalen op de hoofden van de lievelingen van het Rot terdamse legioen zei hij na het duel te gen Go Ahead „ik zeg niets in verband met de wedstrijd tegen Legia". Wel wil de Happel kwijt dat het experiment met de veteraan Guus Haak op de rechts backplaats van de geschorste Piet Ro- meyn volledig was geslaagd. Vriende lijk knikkend verdween de trainer daar na in de richting van de VIP-zaal. Legia's tweede trainer Ignatze Ordon, zaterdagavond geïnteresseerd toeschou wer, ïjleek gaarne bereid Feijenoords zeer slechte prestatie met de mantel der liefde te bedekken. De verlegen lachen de Pool, eiste echter wel dat Legia's slechte generale tegen Zaglebie Sosno- wiec eveneens als een uitvloeisel van de Europa-Cup werd beschouwd. „Feijenoord", zei Ignatze in gebroken Duits, „had moeten winnen met 1-0 of 2-0. Het overwicht dat de club geduren de de gehele wedstrijd bezat, werd slecht gehonoreerd. Daar staat tegenover dat Go Ahead een drietal kansen kreeg, die oneindig veel beter waren dan de mo menten die voor Feijenoord gunstig wa ren om doelman van Zoghei te passe ren". In Feijenoords elf was Ordon vooral het sublieme spel van Van Hanegem op het middenveld opgevallen en de zeker heid waarmee Rinus Israel in de achter ste vier ingreep. „Dat was", aldus de Pool", echter geen verrassing voor mij omdat ik beide spelers heb gezien in de interland PolenNederland. Ignatze Or don, weliswaar verlegen, maar zeer goed op de hoogte van de gewoonten rond de Europa-Cup ontmoetingen, liet het ach terste van zijn tong niet zien. Hij zei ver der niets bijzonders opgemerkt te heb ben en hij beperkte zich tot het cliché: de bal is rond. Guus Haak, de man die terugkwam, had „lekker gevoetbald". Hij was blij met de lof die Happel hem toezwaaide. Haak, die in het verre verleden door Feijenoord werd aangetrokken als rechts back en die ook in het Nederlands elftal vele malen op deze plaats acteerde, had kritiek op de speelwijze van Go Ahead. „Dat was geen voetbal meer. Met acht man voor het hok kan iedereen het dicht houden". Een mening, die in het geheel niet gedeeld werd door Schneider, za terdagavond de lastige schaduw van Coen Moulijn: „Feijenoord had zeker gedacht dat we naar Rotterdam kwamen om te verdedigen. Wij hebben laten zien dat we meer kunnen dan defensief spe len". Tot slot in het kort de drie flaters van De Goede en van Fernandez. In de acht endertigste minuut nam Van Tilburg een vrije schop. Treytel, die in zijn rech ter hoek bij kunstlicht vaker misgrijpt, bracht zijn medespelers tot wanhoop door de bal tussen zijn handen door te laten glippen. Hoekema, verrast door de grote slordigheid van de Rotterdamse keeper, verzuimde zelf te schieten, maar zette voor. De Goede plaatste zijn rech ter voet achter de bal en schoot naast. Vijftien minuten na rust, als gevolg van het ver opdringen van Feijenoord („va banque-spel", zei Guus Haak) bereikte een diepte-pass de lastige spits Fernan dez. Niet ver voor doel faalde ook hij. Een tiental minuten voor het einde van de wedstrijd stonden Hoekema en De Goede tegenover Van Duivenbode en Laseroms. De Goede door Hoekema weer in een droompositie gemanoevreerd schoot opnieuw naast. SOFIA Voor de eerste maal in de ge schiedenis van het Bulgaarse voetbal is een elftal bestraft met degradatie uit de eerste divisie. Enige t\jd geleden drongen in de 89e minuut van de wedstrijd Stara Zagora-Levski/Spartak Sofia bij de stand 1-1 na de gelijkmaker van Levski enige duizenden toeschouwers op het veld en raakten slaags met de bezoekende spelers, scheidsrechter en grensrechters. Na een onderzoek van de Bulgaarse voetbalbond mag Stara Zagora in 1968 en 1969 winnaar van de Balkancup in dit seizoen geen wedstrijden meer voor de competitie spelen. Alle nog te spelen ontmoetingen worden met 0-3 verloren verklaard. Verder zal Stara Zagora in het volgend seizoen in de tweede divisie moe ten uitkomen. UTRECHT. Naast de 2-1 zege heeft DOS aan het duel tegen Sparta drie ge blesseerden over gehouden. Maiwald bleek er het ernstigt aan toe. Maiwald werd het slachtoffer van een botsing met Eijkenbroek. Een centimeter lange scheur in het edele orgaan bjj de onder buik was het gevolg. In het ziekenhuis werd de wond gehecht en de pijn gestild met vijf injecties. Buiten de blessure van Maiwald hield DOS-speler Nieuwenhuys aan een omhaal van Visser een lichte hersenschudding over. Wijngaarde speel de de wedstrijd noodgedwongen DOS had al twee vervangers gebruikt uit met een gebroken neus. Maiwald zal ze ker twee weken rust moeten houden. Bij DOS stonden Kraay en Van Rens- wouw al langer op de ziekenlijst. De 2-1 zege op Sparta betekende een pleister op de wonde van al deze bles sures. De ommekeer in het duel kwam met het uitvallen van Sparta's centrale verdediger Bentzon. Hij moest na een botsing met Maiwald met een scheen beenblessure het veld verlaten. Sparta'i defensie opereerde daarna uiterst onze ker. En dat terwijl Sparta voor rust de enige gevaarlijke ploeg was en daarvoor al na zeven minuten door Kowalik de verdiende beloning incasseerde. DOS profiteerde al snel van de omme keer bij rust. Al na twee minuten schoot de opgerukte verdediger Wellerdieck raak na een vrije trap van Geurtsen. Sparta Kowalik en Kristensen liet daarna enorme kansen onbebut. DOS nam de leiding door een strafschop toen Eijkenbroek hands maakte. Adelaar be nutte de kans. Scheidsrechter Boosten, 5500 toeschouwers. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Met een mislukte glimlach wrong scheidsrechter Van der Kroft zich na de tumulteuze botsing tussen PSV en Ajax (1-3) naar de kleed kamer. Eindhovense aanhang (21.000) had hem als zondebok voor de capitulatie van PSV aangewezen. Maar PSV zwalk te al aangeslagen de rust in, toen Ajax in de laatste seconden daarvoor met de gelijkmaker toch nog een brug sloeg naar de uiteindelijke zege. Rinus Mi- chels: „PSV was zo geweldig sterk voor rust. Een voorsprong zou die mentale kracht daarna alleen nog maar groter hebben gemaakt". Kurt Linder: „dat doelpunt vlak voor rust was fataal. Nie mand van ons had op dat moment nog op een gelijkmaker gerekend. Mijn spe lers zijn ook niet meer over die klap heen gekomen". De pleisters, waarmee Kurt Linder PSV's gebarsten moreel in de rust nog bijeen had gehouden, lieten zes minuten later onmiddellijk los, toen Pleun Strik, anders de rust zelve, zo jammerlijk rea geerde op een onbeduidende vrije schop van Sjaak Swart. Van rechts daalde de bal in' het strafschopgebied, waar de hand van Strik duidelijk veel hoger reik te dan vele omhoog gewipte hoofden. Ge heel onnodig tikte hij de bal weg met een fatale elf meter kans voor Aj<jx tot gevolg. Strik later: „de bal kwam op mij af, maar werd door de wind vlak voor mijn hoofd omhoog getild. Ik wist, dat Cruyff nog achter mij stond en in een reflex sloeg ik de bal toen weg". Kurt Linder: „Een speler, die zo op dat moment handelt, is waanzinnig". Rinus Michels: „Het gevolg van die extra ge spannenheid. Als je met een overdosis aan geladenheid begint en die valt weg door een onverwachte gelijkmaker, dan word je onzeker. Dan kan je opeens zo vreemd gaan handelen". Pas toen, op het moment dat Pleun Strik zijn opgeschorte straf moet hebben betreurd, floot Leo van der Kroft zich naar een weinig benijdenswaardige hoofd rol. Want Vasovic misleidde doelman Doesburg bij de strafschop. Hij schoot Ajax bepaald niet in een ononderbroken actie naar 1-2, toen hij in zijn aanloop vlak voor de bal afremde en Doesburg toen pas rechts passeerde. Een handel wijze, waartegen PSV terecht protes teerde. Van der Kroft: „Vasovic vol tooide de strafschop in een vloeiende be weging. Hij heeft in ieder geval niet stil gestaan". Met nog ruim een kwartier te spelen verbruide Van der Kroft het he lemaal in Eindhovense ogen. Hij strafte bijzonder zwaar, toen Dick van Dijk een milllimeter binnen de explosieve zone struikelde over het in een sliding uitge stoken been van Lazar Radovic. Vaso vic was zo verstandig bij zijn tweede executie van elf meter niet wéér te aar zelen: 1-3. Kurt Linder pleitte Van der Kroft echter terecht gedeeltelijk vrij voor zijn aanvechtbare beslissingen met de eerlijke uitspraak: „PSV had in wezen al voor die strafschoppen verloren". Het was niet het laatste incident in teleurgesteld Eindhoven. Daarvoor zorg de Ajax-bestuurslid Jan Hordijk, die Ajax dat zo prat gaat op zijn professionele aanpak, lelijk te kijk zette. Kurt Linder had zijn formatie in de laatste minuten voor de wedstrijd danig door elkaar ge gooid in een poging Ajax te misleiden. Een professioneel trucje, dat Hordijk na afloop op boertige wijze tegen Kurt Lin der uit deed vallen. Rinus Michels: „Het was, zacht uitgedrukt, niet netjes van Linder ons een foutieve opstelling in handen te drukken, maar het maakte voor ons toch weinig uit. Ik had Sjaak Swart toch al naar de tweede lijn terug gehaald en wie hij daar nu tegen zou komen, maakte op zich weinig uit". PSV dwong Ajax in de eerste vijfen veertig minuten zo ver terug, dat Gert Bals spelers voor zijn neus trof, die hij lang niet had gezien. Bent Schmidt Han sen kopte op de paal uit een voorzet van Veenstra en na een half uur knikte hij zijn club naar een schitterende tref fer, toen alweer Veenstra voor het doel priemde. Ressel had Ajax daarna naar de ondergang kunnen schieten. Ajax had tot dein alleen Dick van Dijk na magni fiek goochelen van Cruyff effectvol op de lat zien schieten. Toch werd de veel bekritiseerde Van Dijk de moordenaar van PSV, toen hij Doesburg vlak voor de gong na een fout in de Eindhovense afweer met een wapperend vleugelschot kansloos versloeg: 1-1. Het verlamde PSV volkomen. Ajax rende met sluw doordachte acties door de laatste restjes van vertrouwen, die Linder zijn PSV had ingepompt. Ook al moest de winst via strafschoppen wor den geïnd, Ajax zou PSV tenslotte met meer persoonlijker acties ook hebben ge veld. Pim Doesburg: „Dat is nou Ajax. Elk foutje meedogenloos uitbuiten. Negen tig minuten dreigen, ondanks een achter stand. Dat kan Feijenoord niet". Tumult nadat Vasovic de eerste straf schop voor Ajax heeft benut. Heeft hij stilgestaan of niet? Doelman Does burg rent zijn doel uit om bij scheids- Doesburg en Kemper. rechter Van der Kroft zijn beklag te doen. Verder v.l.n.r. Krol, Rijnders, Van der Kuylen, Radovic, Van den Dungen, Van Dijk, Van der Kroft,

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13