De „ellendigste gevallen" onder de huizenbezetters niet Prins Bernhard in Japan SAMEN OP WEG, JA, GEZELLIG. Kind dood na slok zoutzuur Minister Luns constateert verbittering en frustratie Fatale sprong uit rijdende trein Student wilde -nu met mes- opnieuw zijn zusje doden Schiphol voor toeristen trekpleister Auto botst met 100 km op drie motorrijders DR. SAMKALDEN OVER WONINGNOOD: uw matras Na reis door Midden-Ooster Nederlander in Klacht tegen de Amsterdamse politie Man in arrest na dood van vrouw Politie slaags met Ambonese jongens Ziekenhuisportier waarschuwde politie Informatiecentrum voor militaire ambtenaren RUIM 178.000 BEZOEKERS Haarlems matrassenhuis f i DINSDAG 31 MAART 1970 te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie f 10,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant. Prognose Beschuldigd van spionage troepen uit de bezette Arabische gebieden I Isr£i6l VCrOOrdCClf! terug te trekken,, maar blijven vasthou- den aan plannen voor expansie en ook het probleem van de Palestijnse vluchtelingen niet wensen op te lossen. ij I i tik. n In Culemborg TOKIO. Prins Bernhard heeft gis teren als gast van de Japanse regering en vertegenwoordiger van de koningin op het keizerlijk paleis in Tokio geluncht met keizer Hirohito. Bij zijn aankomst gisteren was de prins begroet door de minister van buitenlandse zaken Aitsji. Hij werd met groot militair ceremonieel en negentien saluutschoten ontvangen. Prins Bernhard is vandaag met de Hiari- expresse, de snelste terin ter wereld, in een gereserveerde wagon naar Osaka ge reisd, waar hij morgen het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstelling offi cieel zal openen. Op 2 april zal hij voorts de- Nederlandse fregatten van Speijk en Van Galen, die een wereldreis maken en nu in Osaka liggen, bezoeken. SCHIPHOL Burgemeester Samkalden heeft om commentaar gevraagd over de recente bezetting van lege gemeentepanden door de naar woonruimte zoekende actie groep '70 zaterdagmiddag vlak voor zjjn vertrek naar de wereldtentoonstelling in Japan op Schiphol hierover een uitvoerige verklaring afgelegd. „Je kunt nu eenmaal het eigenmachtig bezetten van gehouwen onmogelijk toelaten. Dat neemt niet weg, dat wij het probleem van de woningnood heel ernstig nemen. Er moet een voorlopige oplossing worden gevonden en we doen daar'ons best voor". ADVERTENTIE prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 Hij zette uiteen dat zal worden nage gaan of er gemeentepanden zijn, die voor lange tijd leeg staan. „Een gebouw, dat slechts enkele maanden leeg staat, acht ik voor tijdelijke bewoning niet ge schikt," zo vervolgde hij. „Dan zou je na twee of drie maanden de bewoners weer op straat moeten zetten en als je ze eerst onderdak hebt gegeven, dan word je moreel in zekere zin verantwoordelijk voor hen. Ik ben van mening dat alleen gemeen tepanden, die minstens een jaar niet zul len worden gebruikt voor dit doel in aan merking mogen komen. Wij hebben in derdaad af en toe legen panden en we hebben daarin wel atelierruimte vrijge maakt voor kunstenaars. Overigens zijn er vrijwel geen gebouwen zonder be stemming. Ik ben dus bang, dat er niet veel geschikte panden voor de actiegroep te vinden zullen zijn." Bovendien was de burgemeester van mening dat eerst de „ellendigste geval len" moeten worden geholpen en dat wa ren volgens hem niet de demonstranten. „De mensen die je bij de demonstraties niet ziet, zijn juist de mensen met me dische indicaties," zo zei hij. „Die heb ben prioriteit en die moeten in de eerste plaats worden geholpen. Onze maatstaf van verdeling moet eerlijk en rechtvaar dig worden gehouden. Wij zijn niet bang voor morele verplichtingen, maar wjj kun nen geen medewerking geven aan het scheppen van een bevoorrechte categorie". Hij wees daarna op de stadssanering, die moet worden uitgevoerd en die een snelle oplossing van de woningnood in de weg staat. „Wat wij produceren moeten wij zo voorzichtig mogelijk verdelen on der hen die daarop het meeste recht hebben." SCHIEDAM. In Schiedam-is een kleu ter overleden na het drinken van giftige vloeistof, die gebruikt wordt voor het sol deren. Het kind, de anderhalf jarige Maurits van de familie Oranje, keek toe toen een loodgieter in de woning van de familie Oranje werkzaamheden verrichtte. Het kind nam een slok uit een busje met een zoutzuuroplossing dat op de grond stond. De kleine werd direct naar een zieken huis gebracht, waar het korte tijd later is overleden. De burgemeester durfde geen prognose te doen over de beëindiging van de hoofd stedelijke woningnood maar wees wel op de snelle flatbouw in de Bijlmermeer. Daar zijn de huren weliswaar hoog, maar het zou onjuist zijn van bevoorrechting van i de rijkere klasse te spreken. De Bijlmer- meer is juist opgezet met als hoofddoel doorstroming van Amsterdammers, die dat kunnen en willen betalen, uit oude huizen naar nieuwe flats met hogere hu I ren. Op het moment van zijn vertrek wer den nieuwe ongeregeldheden in Amster dam verwacht. Op de vraag of hij desal niettemin meende naar Japan te kunnen vertrekken, antwoordde de heer Samkal den: „Ik verlaat Amsterdam niet zonder zorgen, maar de stad heeft ook belangen die buiten Amsterdam moeten worden be hartigd. De burgemeester kan zijn inter nationale afspraken en het bezoeken van buitenlandse relaties en contacten niet annuleren, omdat er moeilijkheden in de stad zelf te verwachten zijn. Ik laat de stad echter in goede handen achter." (Van onze Amsterdamse redactie), AMSTERDAM „By de Arabieren In Libanon, Jordanië en Egypte bespeurde ik een gevoel van frustratie en verbittering", aldus minister Luns zondagmorgen op Schiphol, na zijn reis door die drie landen. Hij had uit de gesprekken die hij met staatshoofden en regeringsleiders had ge had de indruk gekregen dat de gematigde Arabieren die enige vorm van vergelijk met Israel trachten te bereiken, steeds minder invloed krijgen. Israels voorstellen tot regeling van het conflict in het Mid den-Oosten blijven onaanvaardbaar voor de Arabicshe regeringen. Hoewel, zoals de heer Luns zei, in alle landen sterk naar vrede wordt verlangd, is de situatie niet verbeterd sinds hij me dio 1968 het Midden-Oosten bezocht. Niet hoopvol vond hij het dat de Zweed Jar ring, die bij Uno-opdracht in dat gebied had geprobeerd de partijen tot elkaar te brengen, naar zijn ambassadeurspost in Moskou was teruggekeerd. „In deze toestand kan de rol van elke minister van buitenlandse zaken slechts beperkt zijn", aldus minister Luns, die in dit verband zichzelf „een soort brieven besteller" noemde. De Arabieren hadden hem, zo meende hij, volledig ingelicht. Volgens afspraak met minister Eban van Israel en met de instemming van de Arabische regeringen zou hij de regering van Israel in kennis stellen van de indrukken die hij op zijn tiendaagse reis had verzameld. De Egyptische minister van Buitenland se Zaken, Machmoed Riad, heeft op een persconferentie tegen Nederlandse journa listen gezegd dat de toestand in het Mid den-Oosten verslechtert, ja alarmerend is, omdat de Israëliërs, na de aanvaarding van de resolutie van de Veiligheidsraad in no vember 1967, nog steeds weigeren hun AMSTERDAM. Een der leiders van de „Aktie-70", de 25-jarige kunstenaar Joop Peters, heeft zich telegrafisch by de offi cier van Justitie in Amsterdam beklaagd over „mishandeling in het politiebureau Singel op donderdagavond door een achttal geüniformeerde agenten". Na de ontruiming van twee door „Aktie- 70" bezette panden in de Sarphatistraat werd Peters gearresteerd omdat hij een politieman in het gezicht zou hebben ge slagen. In zijn telegram zegt Peters dat in het politiebureau zonder aanleiding zijnerzijds zijn invalide linkerarm over zijn schouder op zijn rug gedraaid werd, nadat hij bij fouillering te kennen had gegeven dat hij door krachteloosneid in zijn linkerhand zijn klemmende trouwring niet van zijn rechterhand kon krijgen. Omdat hij een zwelling en pijn aan een van zijn ellebogen had werd een arts geroepen die medicijnen voorschreef. Peters, die vrijdagmiddag werd vrijgelaten, verklaart die medicijnen niet te hebben gekregen. Gevraagd naar zijn mening over het resultaat van het tweede bezoek van mi nister Luns aan de V.A.R., antwoordde minister Riad dat de Egyptische regering minister Luns als een echte staatsman be schouwt die zoekt naar een eervolle en rechtvaardige vrede. Minister Riad achtte de besprekingen die hij met minister Luns had gevoerd, vruchtbaar. In antwoord op de vraag of Nederland naar zijn mening nuttige initia tieven zou kunnen nemen, antwoordde de Egyptische minister dat hij de reis van minister Luns naar het Midden-Oosten op zichzelf al een initiatief achtte. Wij waar deren dit initiatief, aldus minister Riad, omdat wij naar een vreedzame oplossing streven. Wij hebben de pogingen van de grote vier toegejuicht en wij juichen ook de pogingen van minister Luns toe om tot een vreedzame oplossing te komen. MINISTER LUNS TEL AVTV. Een 61-jarige Nederlan der is in Israel tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens poging tot spio nage voor Arabische landen. De recht bank heeft aanbevolen hem na het uit zitten van zijn straf uit het land te zetten Het proces werd enkele weken geleden gehouden, maar publikatie erover was tot vandaag om veiligheidsredenen verbo den. De man werd in september vorig jaar gearresteerd toen hij uit Parijs aankwam op het vliegveld van Lydda. Volgens de officier van Justitie had hij tevoren con tact gelegd met agenten in een aantal Arabische landen. Zij hadden hem ver zocht enkele opdrachten, in Israel uit te voeren die de veiligheid van het land ern stig in gevaar zouden hebben gebracht, aldus de officier. De Nederlander zegt archeoloog te zijn en naar Israel te zijn gekomen om in verband met zijn wetenschappelijk werk enkele Israëliërs te ontmoeten. Hij heeft de rechtbank voorts gezegd uitgever van een aantal dagbladen te zijn en zichzelf te beschouwen als wereldburger. Hij zegt in een aantal landen te hebben gewoond, in Zuid-Amerika als mijnwerker te hebben gewerkt en elders op banken en in musea. Ook beweert hij zeven talen te spreken en viermaal te zijn getrouwd. De officier noemde hem „een wereldburger en inter nationaal avonturier". Daarom juist zou den de Arabieren hem onder het mom van archeoloog als agent hebben geko zen. In zijn vonnis zei de rechtbank: „Avon turiers van het soort van de beschuldigde zouden moeten worden afgeschrikt om naar Israel te komen voor spionage. Wij leggen slechts een straf van vijf jaar op uit consideratie met de leeftijd van de beschuldigde, zijn slechte gezondheid en omdat hij al bij zijn aankomst op het vliegveld van Lydda werd gearresteerd, voordat hij zijn opzet kon uitvoeren." De rechtbank had een advocaat uit Tel Aviv toegewezen en een vertegenwoor diger van de Nederlandse ambassade was bij het proces (achter gesloten deuren) als waarnemer aanwezig. „Kom", hebben waarschijnlijk velen van deze automobilisten gedacht, „we gaan gezellig een eindje rijden". Ge zellig was het misschien wel zo met zijn allen. Maar rijden? Nou ja, stap voets in de file. (Van onze correspondent) ZWOLLE. De Zwolse politie heeft een 51-jarige inwoner gearresteerd onder ver denking van zware mishandeling van zijn echtgenote. De 44-jarige vrouw overleed in een ziekenhuis aan de opgelopen ver wondingen. In de echtelijke woning moet een hevige vechtpartij hebben plaatsgehad waardoor man en vrouw tenslotte bewusteloos neer vielen. Toen de man bij kennis kwam waarschuwde hij een dokter, die de vrouw naar een ziekenhuis liet overbrengen. Zij had wonden aan hoofd en hals. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed zij. Het echtpaar heeft vier kinderen, in leef tijd variërend van zes tot achttien jaar. Zij zijn bij familie ondergebracht. De man is voorgeleid aan de officier van Justitie in Zwolle. NIJMEGEN Op het station in Nij megen is gistermiddag een ongeluk ge beurd dat aan de 44-jarige laborant J. Oosterdijk uit Nijmegen het leven heeft gekost. De heer Oosterdijk had een kennis naar de trein gebracht. Daar het moment van vertrek nog niet was aangebroken zette het tweetal het gesprek in de trein voort. Daarbij is de heer Oosterdijk het vertreksignaal ontgaan. Toen de trein ging rijden sprong hij eruit en viel tussen het perron en de trein. Hij was op slag dood. (Van onze correspondent) CULEMBORG. Zes Culemborgse po litiemannen hebben gistermiddag slag ge leverd tegen 30 a 40 Ambonese jongens. Drie politiemannen werden gewond; één van hen liep een lichte hersenschudding op. De moeilijkheden begonnen in de Culem borgse sporthal toen een 6-jarig jongetje „zwarte" riep tegen een 16-jarige Ambo nese jongen. Deze zou daarop het jon getje hebben geschopt. Twee meisjes zei den daarvan wat tegen de Ambonees, die toen de meisjes te lijf ging. Twee in de sporthal aanwezige politie mannen waren ver in de minderheid te gen de te hoop lopende Ambonese jonge ren, zodat zij hulp van collega's inriepen. Met zijn zessen joegen de politiemannen de groep Ambonese jongeren de sporthal uit, waarna het gevecht buiten verder ging De jongelui wierpen met stenen,waar door drie agenten werden gewond. In de sporthal sloegen ze met stoelen ruiten en glaswerk stuk. Ook werden politie-auto' beschadigd. BREDA. „Arresteer me maar. Ik ben het". Met deze woorden gaf de twintig jarige Amsterdamse student zich in de nacht van eerste op tweede paasdag over aan de politie op het Stationsplein in zijn geboorteplaats Breda Een uur tevoren had de. gedurende tien dagen gezochte, student getracht voor de tweede maal een einde te maken aan het leven van zijn 14-jarig zusje Corry. Vrijdag 20 maart werd Corry in de ou derlijke woning in Breda door haar broer neergeschoten. Uit de krant had de voort vluchtige dader vernomen, dat ze nog leefde en in ernstige toestand in het Igna- tiusziekenhuis in Breda lag. Met een vlijm scherp broodmes gewapend arriveerde de jongen zondagnacht bij het ziekenhuis. Dankzij ingrijpen van de ziekenhuispor tier kon een tweede en fatale aanslag wor den verhinderd. De 39-jarige portier A. Vermeuwen zag zondagnacht omstreeks half een iemand voor zijn portiersloge. Het was een jongeman, een naar voren gescho ven hoed op het hoofd en met een pleister op hetoog, die beleefd vroeg de patiënte te mogen bezoeken. „Ik ben een kennis van haar en ben op doorreis. Ik zou haar graag even opzoe ken". zo deelde hij mee. De argwanende portier scheepte de jongeman af. Hij alar meerde direkt de politie. Onmiddellijk werden alle ingangen tot het Ignatiuszie- kenhuis, waar Corry nog- steeds in ernstige toestand verblijft, hermetisch door politie mannen afgesloten. Ook elders in de stad patrouilleerde men intensief en op het Bredase Stationsplein was politieversterking gearriveerd, aange zien men het niet uitgesloten achtte, dat de student de trein naar Amsterdam zou ne men. Een uur later werd hij daar inder daad aangehouden. By fouillering trof men in de binnenzak van zjjn regenjas een vlijmscherp brood mes aan. Daarmee had hij Corry willen doden, na de ternauwernood mislukte pis toolaanslag van tien dagen tevoren, aldus bekende hjj gisteren. Hy wilde haar „de finitief uit zijn leven bannen". Zelfs na langdurige verhoren, waarbij de jongen gewillig een verklaring aflegde, is een duidelijk motief voor zijn handelen niet te vinden. Een in de jaren gegroeide ongemotiveerde haat tegen zijn zes jaar jongere zusje is het enige houvast, dat de politie heeft. Inspecteur Jacobs vertelde: „Het gaat hier om een geestelijk volkomen ziek iemand. De jongen heeft een afkeer van de hele maatschappij en het gezin waarin hij is grootgebracht. We hebben in een tas in de ouderlijke woning aanteke ningen van hem gevonden. Daarin staat te lezen, dat zijn zusje „eraan moest". In 1968 schreef hij al, dat hij Corry ging do den". EDE. De „Mabro", de Nederlandse Vereniging van Militaire Ambtenaren be neden de rang van officier van land en luchtmacht, heeft in Ede een advies- en informatiecentrum ingericht, waar zowel i leden als niet-leden advies en informatie kunnen krijgen over hun rechtspositie, be lastingzaken, financiële zaken, verzeke ringsaangelegenheden en dergelijke. Bo vendien kunnen niet-militairen daar wor de ingelicht over vrijstelling en uitstel van de dienstplicht en over vrijwillige dienstneming. Volgens de voorzitter, de heer J. C. G. I van Veen, is in ons land de belangenbe hartiging van de militaire ambtenaar een achtergebleven gebied en een „toon beeld van tragische verdeeldheid". Er zijn dertien verenigngen, waarvan vijf officiersverenigingen en acht verenigin geen van militaire ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant. Door deze verdeeldheid heeft geen enkele vereni- ging van militaire ambtenaren inspraak of enige invloed. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Op Rijksweg 12 van Den Haag naar Utrecht is zaterdagavond op het viaduct bij de afslag Nootdorp een automobilist met 100 km. per uur door de middenberm gereden en frontaal op drie motorrijders gebotst, die hem met eveneens 100 km. per uur tegemoet kwamen. De motorrijders werden tien tallen meters ver weggeslingerd. De auto en de drie zware motoren vlogen in brand. Eén van de motorrijders, de 21-jarige Hagenaar F. J. Salomo, is la ter in een ziekenhuis overleden. De anderen waren er eveneens ernstig aan toe, maar verkeren niet in direct levensgevaar. De automobilist zou zijn gehinderd door een Duitser, die wilde gaan inhalen. Hij zou daarbij zijn ge slipt en door de middenberm zijn ge vlogen. MEGEN. Een echtpaar uit Nuenen, de heer en mevrouw Hinndeman, is om het leven gekomen bij een auto-ongeluk op de rijksweg Den BoschNijmegen. De auto van het echtpaar kwam in bot sing met een tegenligger. Twee kinde ren werden licht gewond, evenals de bestuurder van de tegemoetkomende auto. HEDEL. Bij een slippartij op de Hedelse- brug zijn twee auto's tegen elkaar ge botst. Daarbij kwamen de 44-jarige B. W. Lut uit Leiden en de 30-jarige mej. A. G. Rademaker uit Rijswijk om het leven. ALKMAAR. In Alkmaar is een auto, be stuurd door de 51-jarige J. Stolk,uit een bocht gevlogen en gekanteld. De heer Stolk kwam onder de auto. Toen de brandweer hem met snijbranders had bevrijd bleek hij reeds te zijn overleden WOLVEGA. De 53-jopticiën S. Hoek stra uit Zwaagwesteinde is om het le ven gekomen toen zijn auto van de weg raakte en in een sloot reed. GOOR. De 39-jarige J. Klein Nagelvoort uit Markelo verleende in Goor met zijn auto op een voorrangskruising geen voorrang aan een andere auto. Bij de botsing werd hij dodelijk gewond. BERKHOUT. De 5-jarige jongen W. P. C. Groen die vóór de ouderlijke woning plotseling de weg overstak, werd door een auto aangereden. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE DEN HAAG Wat was het doel van de 540.000 buitenlanders die met de Paasda gen naar ons land kwamen? Was in de afgelopen jaren de Keukenhof steeds de grote trekpleister, dit jaar werd deze na tionale bloemententoonstelling met vele neuslengten geslagen door onze nationale luchthaven Schiphol, waar ruim 178.000 bezoekers (vorig jaar 37.000) de hekken passeerden. Madurodam kwam op de twee de plaats met 23.000 bezoekers (39.000 vo rig jaar). De Scheveningse pier was 21.000 (35.000). Het Rijksmuseum: 18.000 (18.000); de Euromast (met de in aanbouw zjjnde space-tower): 14.000 (18.000); Avifauna 12.000 (32.000); Biydorp 11.500 (30.000); de Rotterdamse havenrondvaarten: 10.000 (15.000; Artis: 8.500 (18.500); het Stedeiyk Museum in Amsterdam met 6.400 en De Ef- teling met 7.500 (45.500); het Kröller-Mül- ler-museum 5.000; het openluchtmuseum in Arnhem 3.000; het dierenpark Wasse naar ruim 4.000; Panorama Mesdag in Den Haag 2.500 en miniatuur-Walcheren 2.000. Voor de sterk in bloemen geïnteresseer de Engelsen was het ontbreken van bloei ende bollen kennelijk reden om met hun reis naar Nederland nog even te wachten. De Keukenhof in Lisse, die tevoren bekend had gemaakt dat er in de tuin nog maar weinig te zien zou zijn, telde in de afge lopen vier dagen dan ook slechts dertien duizend bezoekers. Als gevolg van het slechte weer keerden vele bezoekers reeds op Eerste Paasdag en sommigen zelfs al eerder huiswaarts. Bij de grootste doorlaatpost van Europa, Bergh-autoweg bij Zevenaar, verlieten zondagmiddag 700 buitenlandse auto's per uur ons land. Bij de talrijke Duitsers wa ren er velen, die van de gelegenheid ge bruik hadden gemaakt om voor de komen de zomer een vakantieadres te bespreken. Het Nationaal Bureau van Toerisme merkt by de balans van deze Paasdagen op, dat opnieuw duideiyk is geworden hoe belangryk het voor weergevoelige landen is om te beschikken over voldoende aan trekkelijke mogelijkheden voor binnen huisrecreatie. Het bureau verwacht dat nog veel toe risten op 1 mei en het daarop volgende weekeinde naor ons land zullen komen. Omdat men de eerste mei o.m. in Duits land, Frankrijk en België vrij heeft, waar nog bijkomt dat dan de bollen in ons land waarschijnlijk in volle bloei zullen staan.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2