VAN DAG TOT DAG Banken publiek Syrië meldt nieuwe aanval bij Golan AMERIKAANSE WAPENS VOOR ISRAELS LEGER Slachtoffer van Turkse aardbeving Waarnemers dreigen met vertrek In België zijn kernwapens opgeslagen Cambodja nodig VS roept zo te hulp Libië biedt Soedan hulp aan Vrij rustige Pasen in Noord-Ierland IRA zou Britse diplomaten willen gaan ontvoeren «1 Tom Mix Gin Massaproces in Athene Nationale Garde in Griekenland HONDERDEN DODEN BIJ FELLE BETOGINGEN VOOR SIHANOEK MASSALE TROEPENMACHT WERKTE DUIDELIJK PREVENTIEF Ik DINSDAG 31 MAART 1970 Nota Russen Minister Segers: PNOM PENH/NEW YORK (AFP en DPA) De Cambodjaanse premier Lon Nol, heeft gisteren op een pers conferentie gezegd, dat zijn regering de Verenigde Staten om hulp in de vorm van wapens zou kunnen ver zoeken, als de situatie dit eist. De generaal verklaarde dat deze hulp ook van andere bevriende landen zou kunnen komen, „zoals Frankrijk of Indonesië". Hij legde er echter de nadruk op dat dit pas zou gebeuren als alle diplomatieke pogingen, om de Vietcong Cambodja te doen verlaten, zouden zijn gestrand. Na bloedige gevechten in Khartoem Explosie in New York Traditionele optochten IRA Betogingen Vietcong Eindelijk is er._ de ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap Om"lang"le drinken t 'nVot jUjY^^produkt ook puur de borrel voor moderne mensen Steeds meer werkgevers gaan ertoe over de lonen en salarissen voor hun personeel op de bank te storten. Voor die bedrijven heeft dat allerlei voorde len. Ze zijn voor een deel van hun ad ministratieve zorgen af en hoeven geen berg baar geld meer in huis te halen om zakjes te vullen. Allemaal goed en wel, zeggen de werk nemers. Maar dan willen wij ook op tijd over ons geld kunnen beschikken. Als dat niet mogelijk is, zitten wij met de uitbetalingsproblemen die de werkgevers net van zich hebben afgeschoven. Dat de gezamenlijke banken die pro blemen onvoldoende hebben aangepakt is omstreeks Pasen weer eens gebleken. Dui zenden gezinnen kwamen tot de conclu sie, dat zij het de feestdagen zonder con tanten zouden moeten doen. De banken waren vrijdags en zaterdags potdicht. Dat heeft allerlei boze reacties uitgelokt. Nu kan de bankiersvereniging wel vol houden dat het al sinds jaar en dag de gewoonte is de banken op Goede Vrijdag te sluiten, maar dat is niet reëel tegen over degenen, die zij sinds kort als nieu we klanten hebben genoteerd. Die klan ten voelden zich genomen. Wèl profiteren van de inleg, wèl willen concurreren met allerlei andere bedrijven (bijvoorbeeld de reisbureaus), maar daartegenover niet de dienstverlening waarom het publiek vraagt als het in de gelegenheid is privé- zaken te regelen, was de kern van de protesten. Het nieuwe bankpubliek heeft daarin gelijk. Wat er in het paasweek einde is gebeurd, kan alleen maar het gevolg zijn van een mentaliteit, waarbij de belangen van de bankcliënt onderge schikt zijn aan die van de balans. Als de banken hun klantenkring willen uitbreiden en zich daarbij bedienen van werfacties die het grote publiek moeten lokken, dan heeft dat alleen zin als daar een aangepaste „bediening" tegenover staat. Daar is geen sprake van als op weekse dagen de meeste handels banken nog om drie uur 's middags slui ten en als werknemers die er hard om verlegen zitten soms dagen moeten wach ten voor hun salaris langs allerlei admi nistratieve kanalen naar het filiaal in hun woonwijk is overgeboekt. Daar komt nog bij, dat er van het zogenoemde „bankgeheim" in de praktijk weinig te bespeuren valt, als salarisrekeningen van klanten vrijelijk in het openbaar worden besproken, terwijl het hier om een ver- trouwensaangelegenheid gaat. Er is dus voor de bankiersvereniging alle reden om meer voor het publiek te doen dan de kantoren op een doordeweek se avond een paar uur open te houden. Het gaat om een begeleiding, om een gerichte voorlichting, en om een cliënten-benade ring, die rekening houdt met de gerecht vaardigde wens dat iedereen op ieder tijdstip moet kunnen beschikken over z'n eigen saldo. De weekeinden horen daar beslist bij. En als dat personeelspro blemen geeft, dan moet er net als bij zoveel andere dienstverlenende bedrijven maar een rouleerdienst komen. WASHINGTON (Reuter en AP) De Verenigde Staten hebben sinds be gin 1970 een niet nader aangeduide hoeveelheid „overtollig militair ma teriaal onder meer artillerie, ge vechtswagens en tankonderdelen aan Israel geleverd". Dit is door een woordvoerder voor het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigd. In deze verkopen zouden geen vliegtuigen zijn begrepen. Schikkingen voor de verkoop zijn ge troffen in het najaar van 1969, vermoe delijk toen de Israëlische premier Golda Meir een bezoek aan de Verenigde Sta ten bracht. Zij heeft geprobeerd 25 Phan toms en honderd andere straaljagers te krijgen. De verkopen aan Israel kwamen aan het licht nadat het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken had bekend gemaakt dat overtollige voorraden Ame rikaans militair materiaal buiten het nor male militaire hulpprogramma om aan Formosa waren verkocht. Dergelijke le veranties zijn ook aan een aantal ande re landen gedaan waaruit bleek dat ook Israel ervan heeft geprofiteerd. Elk land, dat diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten onderhoudt, kan een aanvraag voor de levering van dergelijk overtollig militair materiaal indienen. Syrische legereenheden hebben gister avond twee Israëlische versterkingen ten westen van de bestandslijn vernietigd, al dus een mededeling in Damascus. Een woordvoerder zei dat de Israëlische pos ten, gelegen in de gebieden van Rafid en Galaa, met raketten waren bestookt en dat aan Syrische zijde geen verliezen wa ren geleden. Het was deze maand de derde maal dat Syrische militairen de bestandslijn heb ben overschreden om Israëlische stellin gen in de Golan-vlakte aan te vallen. Israel heeft gisteren de aandacht van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties gevestigd op de „verscherpte Syrische agressie". In een nota aan de raad zegt Israel, dat ^VWWAA/WNrtArtWWVWWWVVWlAA/WVWlAlWA/WWWNAAAtWVWWWWVVWWWlAlWVWVWWWVVVWtfWVWWWWWWyW i^^ViVVWVVWVNVVVVWVWWNAA/VWWVVVWVWVWWWWVWVWVWWWWVWVWMWVVtfWWWVWWWWWWWWt Overal tussen de ruïnes van de Turk se stad Gediz liggen slachtoffers van de ernstige aardbeving die Turkije in het weekeinde heeft getroffen. Het dodencijfer was gisteravond gestegen tot 1.700. Nog steeds komen nieuwe opgaven van doden binnen. het de Syrische regering volledig verant woordelijk stelt voor de gevolgen van de „agressiedaden" en dat Israel zich het recht op zelfverdediging voorbehoudt. Israëlische vliegtuigen hebben in het weekeinde langs hei Suezkanaal Egypti sche doelen aangevallen. „Alle toestellen keerden behouden op hun basis terug", aldus meldde een Israëlische woordvoer der. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Abba Eban heeft op een pers conferentie gezegd dat de toenemende pe netratie van de Sovjet-Unie in het Mid den-Oosten een bron van bezorgdheid is voor Israel. Generaal Chaim Bar-Lev, hoofd van de Israëlische strijdkrachten, heeft in een vraaggesprek met het Amerikaanse tijd schrift „Time" gezegd, dat Russische troepen in Egypte niet alleen als advi seurs en technici zullen optreden, maar ook als militairen, die wapenstelsels be dienen. De generaal zei dit toen hem gevraagd werd of Israel voorzichtigheid zou be trachten opdat geen Russen geraakt wor den bij aanvallen op raketbases. ATHENE, (DPA/AFP/Reuter) Acht in ternationale waarnemers by het proces dat in Athene wordt gevoerd tegen 34 vooraanstaande Grieken hebben gezegd het land te zullen verlaten, als zq niet meer in de zaal van het bijzonder militair gerechtshof worden toegelaten. De waarnemers konden op de eerste dag van het proces, vorige week vrijdag, en op zaterdagmorgen nog de zitting bij wonen, maar zaterdagmiddag werd hun de toegang geweigerd. Zij hebben een vérklaring uitgegeven, waarin staat, dat volgens de directeur-generaal van het mi nisterie van Pers en Informatie, Zaphiro- poelos, de aanwezigheid van buitenlandse waarnemers de waardigheid van de Griekse justitie schaadt. Het gaat om vertegenwoordigers van de volgende organisaties: de Internationale Juristencommissie, de Internationale Fe deratie voor de Rechten van de Mens, de Internationale Associatie van Democrati sche Juristen, de Conferentie van rectoren van Westduitse universiteiten, het Ver bond van Duitse Juristen, de Franse en Belgische Liga's voor de Rechten van de Mens en de Canadese Liga voor Verdedi ging van de rechten van de Mens. Vijf beklaagden hebben gezegd tijdens hun gevangenschap te zijn gefolterd. Pro fessor Mangakis verklaarde dat men hem tegen voetzolen en hoofd heeft geslagen. Zijn kwélier is een zekere kolonel Xeno- phon Tzavaras van de veiligheidsdienst. Mangakis zei op grond van de valse be> lof te dat zijn vrouw niet zou worden ver' volgd, tegenover de pers te hebben ver klaard dat hij niet was gemarteld. Professor Karajorgas, die in de zomer vo rig jaar ernstig werd gewond toen een bom in zijn handen ontplofte, deelde mee dat, toen hij in een ziekenhuis bij bewust zijn kwam, twee politiemannen hem door elkaar schudden en vroegen waar zijn voorraad bommen lag. Hij raakte toen weer buiten kennis. Later hadden kolonel Tzavaras en twee anderen hem in de waan gebracht dat zijn hele gezin ge vangen zat. Het Internationaal Persinstituut (IPI) heeft gisteren geprotesteerd tegen het proces dat vandaag in Athene begint te gen drie uitgevers, de directeur en de hoofdredacteur van het Griekse dagblad „Ethnos." (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische minister van Defensie P. W. Segers heeft naar aanlei ding van een vraag van een lid van het parlement bevestigd dat er in België een voorraad taktische kernwapens is opge slagen. De vraag was gesteld nadat de Belgische generaal V. Werner in een vraaggesprek met een Belgisch weekblad had gezegd dat „België, zetel van Shape en van de permanente raad van de NAVO letterlijk doorspekt is met kernbommen." Deze uitdrukking zo zei minister Segers nog in zijn antwoord, „impliceert niet noodzakelijkerwijs een overvloed aan de genoemde elementen." ATHENE (Reuter) De Griekse rege ring heeft een Nationale Garde in het le ven geroepen die tot taak krijgt „rust en orde te handhaven en het hoofd te bieden aan binnenlandse communistische dreigin gen of buitenlandse agressie". De nieuwe eenheid zal worden gevormd door een aantal bataljons bijzondere mili taire eenheden genoemd, die op verschei dene plaatsen in het land gestationeerd zullen worden. Hij onderstreepte voorts dat de buiten landse hulp in geen geval zou bestaan uit troepenzendingen, daar dit in strijd zou zijn met de neutraliteit van Cambodja. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken meldde gisteren, dat nog geen Cambodjaans verzoek om hulp was ontvangen. Lon Nol maakte melding van verschei dene diplomatieke stappen die zijn rege ring heeft ondernomen of zal onderne men. Cambodja wil dat de Internationale Controlecommissie weer zal optreden en dat de Veiligheidsraad zich over het pro bleem uitspreekt. Voorts wil Lon Nol dat VN-waarnemers naar zijn land zullen worden gezonden. Hij heeft Frankrijk om diplomatieke steun hiervoor gevraagd. Hij heeft voorts de co-voorzitters van de Internationale Controlecommissie, En- TRIPOLI. (Reuter en AFP) Libië heeft militaire hulp aangeboden aan Soe dan, waar veiligheidstroepen in staat van alarm zijn gebracht na de ontdekking van een komplot om het bewind van pre mier generaal-majoor Dzjaafar el-Numei- ri omver te werpen. In een telegram aan El Numeiri zegt de Libische leider, kolonel Gaddafi, dat hij bereid is militaire eenheden ter be schikking te stellen. Bij gevechten die zich zondag in Khar toem hebben voorgedaan tussen aanhan gers van een religieuze sekte en leger zijn zesendertig militairen en politiemannen gedood, zo is gisteren in Cairo vernomen. Over het aantal slachtoffers aan de kant van de opstandelingen werden geen cij fers genoemd. In Khartoem hebben meer dan 60.000 mensen betoogd voor terechtstelling van Iman al Mahdi. De iman is de geestelijke leider van de grootste religieuze sekte in Soedan. Zijn neef, Safik el Mahdi, de wereldlijke leider van de sekte en de leider van de Umma-partij, werd gevangen genomen toen Numeiri vorig jaar aan de macht kwam. NEW YORK (Reuter). Bij een ont ploffing in een flatgebouw in New York zijn twee negers om het leven gekomen. De politic vermoedt dat in de flat, waar de negers vertoefden, bommen werdén gemaakt. In de vertrekken zijn grote hoe veelheden explosief materiaal gevonden. LONDONDERRY Ondanks een aantal incidenten die vergeleken met de onlusten van vorig jaar weinig te betekenen hadden, is het voor de veiligheidstroepen uiterst kritieke paasweekeinde voor Noord-Ierland over het algemeen redelijk verlopen. Voor juichrketen is het echter nog te vroeg omdat de rust vooral was te dan ken aan de paraatheid van zesduizend Britse militairen en de drieduizend man van de koninklijke Ulster politie. De mas sale aanwezigheid van deze troepen heeft duidelijk preventief gewerkt. Desondanks kan worden gezegd dat de algemene atmosfeer in dit verziekte deel van het Verenigd Koninkrijk is verbeterd maar het helen van de wonden is gezien de lange historie van haat en verbittering tussen de extreme protestanten en rooms- katholieken vanzelfsprekend een lang zaam proces. Vast staat dat de tegenwoordig ongewa pende Ulster politie, die men op aan drang van de Britse regering politiek hoopt te neutraliseren tot voor kort werd zij door de katholieken als een par tijdige protestantse gewapende macht be schouwd het zonder de tegenwoordig heid van de Britse troepen ook nu niet zou hebben kunnen bolwerken. Dit bete kent dat voorlopig de tijd nog niet ge komen is om de troepen uit Noord-Ier land terug te trekken. In Londonderry zag het er zondag ge durende enkele uren angstig uit, toen tijdens een katholieke demonstratie in een zijstraat opgestelde troepen met ste nen en flessen werden bekogeld en het politiebureau werd aangevallen. Iemand trachtte tevergeefs de Engelse vlag van het dak te rukken. Tropen met stalen helmen op, rollen prikkeldraad voor zich uit houdend en voorzien van schilden en gummistokken maakten tenslotte een einde aan de wan ordelijkheden. Twaalf militairen werden bij enkele gevechten gewond. Een hun- mer moest in het ziekenhuis worden op genomen, Er werden 21 personen gear resteerd die zijn berecht en voor het me rendeel in hechtenis werden gehouden terwijl een 37-jarige vrouw, iemand zon der vaste woonplaats, een maand gevan genisstraf kreeg. Men acht het een winstpunt dat slechts een kleine groep mensen bij deze rellen was betrokken en dat de eigen ordebe wakers hun best deden erger te voorko men. Zoals zo vaak bestonden de herrie schoppers uit jeugdbenden, dezelfde soort knapen die elders in Engeland op feest dagen of weekends zich in hun „normale" baldadigheden uitleven. Hieraan dient echter onmiddellijk te worden toegevoegd dat het door de straat jeugd in de Noordierse steden steeds weer ontketende geweld onverbrekelijk ver bonden is met de algemene geest van on verzoenlijkheid tegenover andersdenken den. In Lurgan, ten zuidwesten van Bel fast, werden 7 mensen gearresteerd en 4 politie-agenten licht gewond. De inci denten waren veroorzaakt door protes tanten die er tegen opkwamen dat een katholieke optocht het kerkgebouw van de Ierse Kerk passeerde. Zaerdag had de protestantse geestdrijver ds. Ian Paisley bij een betoging in Armagh zijn aanhan gers daartoe opgehitst. Sir Arthur Young, de door de Britse regering aangestelde commandant van het koninklijke Ulster politiekorps dat door hem wordt gereorganiseerd, werd bijna door een steen getroffen. Op een andere plaats werd een pop die Sir Arthur moest voorstellen in het openbaar verbrand. In Armagh, Noord-Ierlands godsdiens tig centrum, kwam het zondag tijdens de Paisley-actie eveneens tot een boetsing toen iemand een pauselijke vlag ontplooi de. Maar anti-oproerafdelingen van het leger slaagden er snel in zowel hier als in Belfast de uitbarstingen in de kiem te smoren. Het had eigenlijk weinig te be- tekenenen. Als men bedenkt dat er minsten 3000 Paisley-aanliangers op de been waren. Op tweede paasdag was er nog een incident in Armagh waarbij 3 mensen werden gearresteerd. Het feit dat de politie soms door extre misten uit beide kampen werd aangeval len, wondt beschouwd als een symptoom van de veranderde geest die in het ver nieuwde politiekorps heerst. Bovendien is de politie thans ook technisch beter dan vroeger in staat de massa onder controle te houden. Gedurende het paasweekeinde heerste er in Ulster de gebruikelijke spanning aangezien zowel de katholieken als de protestanten hun traditionele optochten houden. De eersten doen dit ter herden king van de Ierse paasopstand van 1916 Op eerste paasdag waren er veertien rooms-katholieke optochten met het ge vaar van explosie zodra deze de protes tantse stadswijken naderden. Op tweede paasdag marcheerden onder andere in Belfast de zwart bebolhoede protestantse oranjemannen met hun enor me banieren en hun oranje sjerpen ach ter tientallen uit pijpers of andere bla zers bestaande muziekkorpsen. Deze mar sen, die zonder incidenten verliepen, be horen tot Ulsters kleurrijke folklore. Vandaag is het in Ieerland nog een extra-feestdag vandaar dat de moeilijk heden nog niet voorbij zijn. De autoritei ten zijn echter vol vertrouwen voor de toekomst omdat de zwijgende gematigde meerderheid van de bevolking eindelijk de wettelijke orde actief schijnt te gaan steunen. Voor de Noordierse protestanten is het al jaren geleden door de regering van Dublin illegaal verklaarde IRA, het zoge noemde Ierse republikeinse Leger, nog altijd de grote boeman en een rechtvaar diging voor het eigen extremisme. Het thans herleefde IRA, hoewel miniem in getalsterkste en onderling hopeloos ver deeld maar over het algemeen links ge richt, probeert natuurlijk van de situatie in Noord-Ierland te profiteren. Republi' keinen in het noorden hebben gedurende het weekeinde het IRA om meer wapens verzocht. Een oproep die algemeen wordt betreurd. Beweerd wordt dat het IRA van plan zou zijn Britse diplomaten in Dublin te ontvoeren om hen als gijzelaar te gebrui ken. Het IRA eist namelijk de vrijlating van twee vorig jaar in Engeland tot ge vangenisstraf veroordeelde IRA-leden die zich schuldig hadden gemaakt aan een overval op een wapenfabriek in Dagen ham waar zij machinepistolen trachtten buit te maken. Het gebouw van de Britse ambassade in Dublin en de woningen van de Britse diplomaten aldaar worden al geruime tijd dag en nacht door de politie bewaakt Het is overigens niet de eerste maal dat het IRA dergelijke dreigementen laat horen. geland en de Sovjet-Unie gevraagd om bescherming van de neutraliteit van zijn land. In New York deelde de nieuwe zaak gelastigde can Cambodja. Or Kosalak, mee dat zijn land binnenkort secretaris generaal Thant hulp van de Verenigde Naties zal vragen om de Noordvietname- se en Vietcong-strijdkrachten van Cam bodjaans grondgebied weg te krijgen. Generaal Nol ging voorts in op de bin nenlandse moeilijkheden, die hij, conform de vele officiële communiqués hierover, toeschreef aan provocaties van „geïnfil treerde Vietcong-agitatpren". Hij noemde de problemen niet ernstig en van voorbij gaande aard.( Alarmerend is daarentegen de beschrij ving die het Duitse persbureau DPA van de binnenlandse situatie geeft. In Cam bodja heerst praktisch een burgeroorlog, aldus DPA en in minstens negen van de 17 provincies is het tot bloedige botsin gen tussen aanhangers van prins Siha- noek en het nieuwe bewind gekomen. In steden en dorpen leverden burgers en boeren met messen en andere scherpe voorwerpen op de staten en in de huizen urenlange gevechten, waarbij honderden doden zouden zijn gevallen. Tegelijker tijd worden uit bijna alle districten langs de grens tussen Cambodja en Zuid-Viet- nam zware gevechten tussen eenheden van het kleine, 36.000 man sterke rege ringsleger en bataljons van de Vietcong gemeld. In het hele land heerst in feite oor logsrecht. Er zijn nachtgelijke uitgaans verboden uitgevaardigd en de pers staat onder strenge censuur. In het weekeinde gaf de regering een communiqué uit, dat Vietcong-strijd krachten de Cambodjaanse hoofdstad na derden. Zij zouden tot op ongeveer 50 kilometer van Pnom Penh zijn gekomen. Enkele reizigers uit het binnenland onder wie diplomaten, verklaarden echter dat deze berichten schromelijk overdreven waren. In elk geval heeft generaal Nol bevolen alle toegangswegen tot Pnom Penh te blokkeren. Deze strategische pun ten worden bewaakt door hopeloos ver ouderde tanks en pantservoertuigen dia nog uit de Indochinese oorlog stammen. Weinig waarnemers geloven dat deze pantsereenheden lang weerstand kunnen bieden als de Vietcong werkelijk de hoofdstad aanvalt. Men meent overigens in de hoofdstad dat voorlopig niet hoeft te worden gerekend op een Vietcong- offensief tegen Pnom Penh. Men acht het waarschijnlijker dat de communisten eerst zullen proberen de naburige gebie den te infiltreren. Volgens officiële bron nen concentreert de Vietcong haar activi teit in zes provincies op de westelijke oever van de rivier de Mekong en in het zuiden van het land. Daar, in de grens gebieden, schijnt zij haar stellingen te consolideren en te proberen een gunstig klimaat te scheppen voor omverwerping van het bewind. ADVERTENTIE (1,8.50 per hele fles Bij elke aonk°op K°™ 1 GRATIS FLES

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3