moeder van de zeven zeeen Marineschepen, waar ook ter wereld, blijven „spreken met Noordwijkerhout Goed bewaakt en diep verscholen in de duinen DINSDAG 31 MAART 1970 (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Voor een argeloze wandelaar zal het zeker een verrassing zijn, wanneer hij, dwalend in de brede duinen bij Noord- wijkerhout, plotseling op een omheining stuit, en door een geüniformeerde man wordt aangehouden die hem enkel bars naar een bordje met daarop „Streng verboden toegang" wijst. Niet begrijpend zal hij dan wel vragen naar het waarom van die omheining, maar vermoedelijk enkel ten ant woord krijgen: „Militair terrein, meneer". Nederlanders hebben het aureool goedmoedig te zijn, dus is de kans groot, dat de wandelaar enkel „oh" sta melt, en zijn steven naar een andere horizon wendt. Misschien met een tikkeltje onbevredigend gevoel over zich. Het militair kampement waar het om gaat, is een radiostation van de Koninklijke Marine, in dè volks mond beter als NORA bekend. Een zoet klinkende vrouwennaam, die in dit geval enkel de afkorting is van Noordwijk Radio. 99 ANTENNES ONZICHTBAAR CURACAO THUISFRONT BINNEN VRAGEN ÉÉiiÉÉÉiÉÉË iüM NORA: De weg er heen te vinden tussen Noordwijkerhout en Langevelderslag voert over een mul zandpad met ruiter- sporen. Een verbodsbord aan het begin vermeldt uitdrukkelijk dat auto's en motoren niet welkom zijn. „Dat is enkel om ons van overbodige storing te vrij waren", wordt ons later verteld. De ge- uniformeerde man van het marinebewa kingskorps bij de hefboom, die toegang geeft tot het kampement, weet dat we komen. Op een vel papier in het wacht huisje staat onze naam vermeld. De bewaker vraagt de perskaarten. Op een doorlaatbewijsje worden naam, adres en autonummer genoteerd. „Ze weten er van, ga uw gang". De boom gaat voor ons open. „Als u het betonnen pad afrijdt, komt u bij een barak, daar tweede deur rechts". Het bezoek aan het radiostation werd mogelijk na een tele foontje naar de Marinevoorlichting in Den Haag, van wie we, na „gescreend" te zijn, een „welkom" hoorden. Wat doet het marinekampement met zijn veelheid aan antennes in het Noord- wijkerhoutse duinlandschap? Officier- beheerder, luitenant ter zee (van vak diensten) der tweede klasse H. J. Schrier: „Wij onderhouden de contacten met de Nederlandse marineschepen waar ook ter wereld". En daarmee is dan de aanwezigheid van de marinemen sen verklaard. Voor de rijen ontvangers die in de barak staan opgesteld, vangt een negental verbindingsmensen de „le venstekens" van de buitengaats zijnde oorlogsschepen op. Een onzichtbare draad verbindt hen met hun kameraden ergens op de we reldzeeën. Een erg „sec" contact dat in formele termen gesteld, kort en zake lijk is. De bewegingen worden geregi streerd. vanaf het moment dat de tros sen aan de Nederlandse kade worden los gegooid. De middag van ons bezoek, en op alle andere middagen, morgens of nachten die er zijn, weet NORA precies waar die ene onderzeebootjager zich bevindt, op hoeveel graden westerlengte en noorder breedte. En al even precies hoeveel brandstof het schip op dat moment er gens op de Atlantic nog in zijn tanks heeft. Ook weten ze hoever het Neder landse vlagvertoon nog van het wereld tentoonstelling vierende Osaka verwij derd is. Niets ontgaat ze, zo lang de telexen van de grotere schepen (vanaf het fre gat) en de seinsleutels aan boord van de kleinere schepen zich maar blijven melden. De routiniers daar in de Noord wij kerhoutse duinen zijn geboren door de precisie waarin alles verloopt. Bij on ze vraag of er een vorm van paniek ont staat, wanneer een sein, langer dan ver wacht, uitblijft, zegt luitenant ter zee Schrier schouderophalend dat dat dan ongetwijfeld zijn oorzaak zal hebben en dat het bijvoorbeeld aan de golven of aan het weer zal kunnen liggen. Ook geen ongerustheid wanneer een sein van een onderzeeboot wat langer uitblijft: „Ik heb het hier nog nooit meegemaakt". In het lokaal waar de ontvangers zijn opgesteld, staat ook de rechtstreekse te> lexverbinding met de Nederlandse An tillen, waar het landstation is opgesteld in het stafgebouw op de marinebasis Pa- rera op Curagao, waar de marinestaf zetelt. Luitenant ter zee Schrier toont zich een routinier als geen ander. Onze vraag of het met de ongeregeldheden vorig jaar mei het verkeer met de sub tropische eilandengroep niet zeer inten sief was, beantwoordt hij gelaten met: „Het was natuurlijk wel wat drukker1 Op NORA wordt enkel ontvangen. Ant woord of berichten aan Curag ao of de zich ergens op de oceanen bevindende schepen gaan de lucht in via de zend masten in Ouddorp op Goeree. Decoderen van gekwalificeerde berich ten doen de mannen in Noordwijkerhout niet. Die blijven voor de ontvangers „abrakadabra" en gaan door naar hun bestemming waar anderen zich over de ontcijfering ontfermen. Niet via NORA loopt de berichtgeving van de zeevarenden aan het thuisfront. Over het „gefeliciteerd pa" en „beter schap ma" ontfermt zich Radio Holland in Scheveningen. Uitzonderingen op de ze regel worden gemaakt, zo somt ma rineofficier Schrier op, wanneer het gaat om persoonlijke aangelegenheden: bij sterfte van familie of verwanten of bij voorbeeld bij geboorten. Het licht in het (geclassificeerde) kam pement in de Noord wij kerhoutse duinen, dat tot 1955 met de Rijksluchtvaart dienst werd gedeeld brandt dag en nacht. Vier ploegen zorgen er voor dat de ontvangers vierentwintig uur bediend worden. Het zou moeilijk anders kun nen, immers, de scheepsmotoren op de oceanen blijven dreunend energie geven en nieuwe posities of meldingen, waar over dan ook, moeten altijd hun weg naar het moederland kunnen vinden. „Stand by" is het devies op het sta tion. Wahneer we het terrein verlaten doet in de duinen een man van het bewakings korps zijn ronde. Aan de poort leveren we ons pasje in. Aan de man aan de poort vragen we als we het pasje inle veren of hij ook wel eens aan de pa trouilles meedoet. De man grinnikt enkel en geeft ook dit „strategische gegeven" niet vrij: „Dat had u binnen moeten vragen!" UDO J. BUYS V N - - V - Het kampement vanaf het duin ge zien: de barakken omringd door masten. Het kamp staat onder permanente bewaking van het marinebewakings korps. Een hefboom geeft toegang tot een slingerpad naar de barakken. De officier-beheerder van NORA, luitenant-ter-zee H. J. Schrier. Een sergeant van de verbindings dienst houdt hier nauwkeurig de in gekomen berichten bij. In het innerlijk van NORA staat de ontvangapparatuur dag en nacht te ruisen en zijn de verbindingsmensen klaar de berichten op te vangen. KHH C- .y:'- wmmii, M M Avi'. VN-.*a aUa .'/'Ax's

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7