Opschudding over het boek „De Pil prof. w. p. plate: „Serieuze Onbewezen beweringen Verzet in Parijs tegen Duitse EEG-kandidaat Hulpverlening na aardschok lokt critiek van pers uit Morgenavond tv-discussie •V.ï. GRATIS; Voorzichtig beleid bij H.B.B, PROF. A. SIKKEL: Jaarlijks sterven 40.000 varkens tijdens transport BOEKHANDEL H. DE VRIES BUITENLANDSE JOURNALISTEN VERBAASD OVER ONWETENDHEID VAN TURKSE REDDERS Philips sticht twee nieuwe bedrijven DRU koopt Haags ingenieursbureau PRETVOGEL NO. 3 DONDERDAG 2 APRIL 1970 11 •1*» 99 99 (Van een medewerkster) HAARLEM „Vanavond zullen miljoenen vrouwen over de gehele wereld gewoontegetrouw hun tanden poetsen en naar de pil grijpen. Terwijl ze slapen zullen krachtige hormonen in hun bloed worden opgenomen en zich door hun lichaam verspreiden, waarbij ze in vrijwel elk orgaan of in elke lichaamsfunctie veranderingen teweegbrengen. Het is nog nooit voor gekomen dat zóveel mensen in goed vertrouwen zo'n sterk middel namen met zo weinig informaties over mogelijke andere oplossingen". Aldus Bar bara Seaman, redactrice van het Amerikaanse damesblad „Ladies Home Journal", die een boek over de pil schreef, waarmee ze 15 miljoen vrouwen, die over de gehele wereld anti-conceptietabletten gebruiken, de stuipen op het lijf joeg. Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken TV-discussie Prof. Plate: Aanklacht Prof. Sikkel: Onbewezen Bakerpraatjes Wij zijn verheugd over het feitdat de aloude Grutterij „De Erwtenzak" - nu geheel gevuld met nieuwe en antiquari sche boeken - als sfeervolle uitbreiding is toegevoegd aan ons pand Jacobijne- straat 3. Allen, die belangstelling hebben de verandering persoonlijk te aanschou wen, zullen wij gaarne vrijdag a.s. in een beetje feestelijke sfeer ontvangen. Hulpgoederen in winkels Japans voorbeeld In België ADVERTENTIE ADVERTENTIE fuutmmma RIJSWIJK. Van de acht miljoen var kens die jaarlijks in ons land naar de slachterijen worden gebracht, sterven er tijdens dit transport direct na aankomst zo'n 40.000. Bjj de gemiddelde waarde van een varken van ƒ250,- betekent deze „transportsterfte" jaarlijks een economi sche schade van 10 miljoen. Aldus en kele gegevens uit een rapport, getiteld „transportsterfte en transportschade bij varkens" dat de dierenarts drs. L. H. H. M. Lendfers met de researchgroep voor vlees en vleeswaren TNO heeft opgesteld op verzoek van het produktschap voor vee en vlees. De voornaamste aanleiding om een on derzoek in te stellen was de grote eco nomische schade, voortvloeiende uit het hoge sterfte-percentage van varkens tij dens het transport. De toename van dit percentage thans ruim drie maal zo hoog als in 1960 bracht met zich mee dat het transportrisico bij vrijwel geen enkele verzekeringsmaatschappij meer onder te brengen is. In het rapport over het onderzoek wordt gesteld dat de oorzaken voor de toegeno men gevoeligheid van varkens voor trans port onder meer gelegen is in de teelt keus: daardoor is een varken verkregen met een grotere groeisnelheid en een grotere vlees-vetverhouding. Voor deze varkens betekent het transport echter een grote lichamelijke inspanning. Het opja gen uit de stal, het drijven naar en in de wagens, het afladen en de omstandig heden waaronder dit gebeurt maken dat de varkens in een grote opwindingstoe stand raken, aldus het rapport. De ster ke spierbeweging maakt dat er veel warmte moet worden afgevoerd, hetgeen alleen via de ademhaling kan gebeuren. Het transport kan overbelasting van het temperatuurregulatiesysteem van het varken betekenen. In 'het rapport worden enkele maatre gelen opgesomd, die varkensmester, ver voerder en -slachterij kunnen nemen om het transport voor de varkens te verlich ten. „Na aankomt in de slachterij zou den de varkens de gelegenheid moeten krijgen zich te herstellen", zo merkt het rapport nog op. Barbara Seaman is van mening dat men niet langer over de gevaren van de pil mag zwijgen. Onder het alles rechtvaardi gende motto: „Het zwijgen dat uw dood kan zijn" wijst ze in haar dezer dagen ook in het Nederlands verschenen boek „De Pil" op de mogelijkheid, dat er in het begin van de jaren zeventig een kanker epidemie onder pilgebruiksters zal uitbre ken. Een veronderstelling, die echter op geen enkel medisch onderzoek is geba seerd. In Duitsland, Engeland en Amerika waar Barbara's boek al eerder verscheen, be stempelden vooraanstaande gynaecologen haar verhandeling over het verband tus sen de pil en beroertes, haaruitval, suiker- izekte, roos, spraakstoornissen, zelfmoord neigingen en nog veel meer verschrikke lijks als „boulevard-literatuur", die niet serieus moet worden genomen. Barbara's Nederlandse uitgever, de in Rotterdam gevestigde firma Lemniscaat, is er echter in geslaagd niemand minder dan de voormalige hof-gynaecoloog prof. dr. W. P. Plate bereid te vinden om een instemmend voorwoord te schrijven. Hoe wel prof. Plate zich hierin alleen tegen het ongecontroleerde pilverbruik verzet, nemen vele medici het hem nogal kwalijk dat hij als voormalig vrouwenarts van de prinsessen Beatrix en Margriet voor het grote publiek een soort aureool van waar heid aan talrijke op niets berustende ver onderstellingen heeft gegeven. De kortgeleden gepensioneerde Utrechtse hoogleraar zal vrijdag in NCRV's actuali teitenrubriek „Hier en Nu" (21.45 u„ Ned. II) het vuur na aan de schenen worden gelegd wanneer tijdens een forumdiscussie de sensationele uitspraken van Barbara Seaman uitvoerig aan de orde komen. Prof. Plate krijgt tijdens deze rechtstreek se tv-uitzending bijstand van prof. dr. J. G. Defares. De Leidse hoogleraar prof. dr. A. Sikkel zal samen met Organon-arts P. A. van Keep als verdediger van de pil optreden. De N.V.S.H. zal er niet bij zijn omdat het bestuur van de kortgeleden afgesplit ste Stichting Consultatiebureaus de voor zitter van de medische raad, dr. F. P. Wibaut, die vele jaren als terzake kundig woordvoerder optrad, plotseling heeft ont slagen. Inzet van de discussie, die in medische kringen ongetwijfeld nog vele maanden zal voortduren, zijn Barbara Seaman's bewe ringen, die vrijwel geen van alle op me disch-wetenschappelijke gronden berusten. Een bloemlezing uit citaten volgt hier: „Toen ik aan de pil was, lag ik zowat de hele dag op de sofa. Ik kwam er alleen af om de kinderen om de oren te slaan", aldus een pilgebruikster uit Chicago. „Ik ging mij gedragen als een viswijf', aldus een lerares. „Ik heb minstens dertig klanten die lij den aan abnormale haaruitval en ik heb het sterke vermoeden dat ze allemaal aan de pil zijn", aldus een kapper uit New York. 1 PROF. W. P. PLATE „Een aantal pilgebruiksters lijdt aan een diepe uitzichtloze depressie, die soms naar zelfmoord doet verlangen". „Gelaatsbeharing is een bijverschijnsel, dat zo nu en dan bij pilgebruik optreedt en dat de meeste vrouwen afschuwelijk vinden". „De kans dat pilgebruiksters hun tanden kwijtraken is niet denkbeeldig". „Vrouwen worden door de pil onhandig, laten dingen vallen of kunnen de draad niet in de naald krijgen". „Men vermoedt zelfs dat de pil in heel bijzondere gevallen epilepsie kan ver oorzaken". „Het ontstaan van hoofdpijn of een ge zichtsafwijking moet waarschijnlijk als een aanwijzing worden gezien dat men voorgoed met de pil moet stoppen". In zijn inleiding schrijft prof. Plate: „Barbara Seaman heeft met prijzenswaar dige openhartigheid haar gegevens ver werkt en daarmee haar boek gemaakt tot een felle aanklacht tegen de ongecontro leerde anti-conceptie. Men kan het onjuist vinden dat zij in de relatie tussen man en vrouw te veel intieme bijzonderheden vermeldt, men kan het niet eens zijn met al haar conclusies, maar men ontkomt niet aan de indruk, dat haar waarschuwing tegen de pil ernstig gemeend is. Daarom verdient haar boek in wijde kring gelezen te worden". Prof. Plate zei ons desgevraagd, dat hij het emotionele karakter van het boek wel inziet, maar het graag op de koop toe neemt, „omdat een heftige waarschuwing tegen nonchalant pilgebruik dringend noodzakelijk is, daar er aan de controle nogal eens wat hapert". De Leidse hoogleraar prof. dr. A. Sikkel is het helemaal niet met hem eens: „Ik vind Barbara Seamans publikatie uiter mate gevaarlijk: een boek dat talloze niet te bewijzen feiten bevat en waarin allerlei zaken uit hun verband worden gerukt. In het gebruik van een anti-conceptiemiddel zit weliswaar een zeker risico, maar dat zelfde risico loopt een vrouw ook als ze bij wijze van spreken in de auto stapt om nog een boodschap te gaan doen. Het is duidelijk dat er door dit boek paniek zal ontstaan. En die paniek zal", zo meent prof. Sikkel, „meer schade aanrichten dan waartoe de pil wetenschappelijk in staat is. Er zullen onvermijdelijk naast allerlei spanningen in huwelijken ongewenste zwangerschappen door ontstaan met daar' van weer als gevolg een toevloed van aan vragen om abortus. Een afschuwelijke si' tuatie", aldus de Leidse hoogleraar, „Want iedere abortus is voor een vrouw een ver' nedering". De Haagse huisarts F. E. J. Bouricius is het volledig met prof. Sikkel eens. Volgens hem moet de vrouw, die de pil slikt en zich daarbij niet zo lekker voelt, „zich niet in paniek laten brengen door de baker praatjes van Barbara Seaman", maar in overleg met haar arts naar een andere pil of naar een andere methode zoeken. „Sommige anti-conceptietabletten kun nen inderdaad enkele onplezierige bijwer kingen hebben en wij weten dat wij vooral met het oog op de eventuele kans op trom bose voorzichtig moeten zijn. Vooral om dat de klachten, die bij sommige merken kunnen voorkomen, bij andere afwezig zijn, vind ik het onjuist dat een zwijgend aantal vrouwen aan een pil, waarover ze eigenlijk ontevreden zijn, blijven vasthou den, hoewel er na overleg met de arts nog bijna twintig andere mogelijkheden zijn aldus dokter Bouricius. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering, en die trouwens niet alleen, lijkt weinig geest drift op te kunnen brengen voor de kan didatuur van het Westduitse liberale ka merlid Ernst Achenbach als opvolger van z(jn landgenoot Fritz Hellwig in diens Kwaliteit van lid van de Europese com missie in Brussel. De Franse bezwaren richten zich in het bijzonder tegen het verleden van Herr Achenbach, die tijdens de bezettingstijd als een van de voornaamste adviseurs op trad van Hitiers ambassadeur in Parijs, de gehate nazi Abetz. Begin maart heeft de Westduitse rege ring een geheime boodschapper naar Pa rijs gezonden, die met een tas vol doku- menten en fotokopieën tot opdracht had de heer Achenbach in Franse ogen van alle nazi-smetten schoon te wassen. Het schijnt echter dat die missie niet voor de volle honderd procent met succes mocht worden bekroond, want de regering in Bonn heeft Abetz's vroegere rechterhand nog altijd niet officieel kandidaat voor Brussel gesteld. Diplomatieke kringen in Parijs weten te vertellen dat de officieuze kandidatuur van de omstreden ex-diplomaat de vrucht was van een koehandel tussen de huidige Duitse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel en de rechtervleugel van diens Liberale Partij. Een van de condities voor de coalitie met de socialisten en dus de vorming van de regering Willy Brandt zou voor de rechtse liberalen in september vorig jaar (Van onze speciale verslaggever) Istanboel. Het reddingswerk in het Turkse rampgebied wordt geleid door de minister van Huisvesting, Hayrettin Na- kipilonu. Deze bewindsman verwekte maandagochtend na aankomst in het weg gevaagde Gediz enige verbazing onder de buitenlandse journalisten door hun te ver staan te geven niet op de hoogte te zijn met de hoeveelheden beschikbare tenten en in te zetten troepen. De Turkse verslaggevers hadden min der moeite met het verwerken van deze opmerkelijke leemte in de feitenkennis van de hooggeplaatste reddingsleider. De ervaring heeft hun geleerd dat de Turkse ADVERTENTIE KOM MIJ OPHALEN regering wel eens vaker de noden van het volk ernstig bagatelliseert. Sociaal bewogen opposanten van het kabinet van Suleiman Demirel benutten het dramatische gebeuren in de vernielde rampstreek dan ook gaarne om hun kri tiek heviger dan ooit te laten horen. Mi nister Nakiplonu zei ons gisteren: „De aardbeving heeft plaatsgehad in een ge bied waar 150.000 mensen wonen. 90.000 van deze mensen. Verder kan ik u mee- is ons grootste probleem het huisvesten van deze mensen. eVrder kan ik u mee delen dat op het ogenblik 1670 doden zijn geteld en dat wij uit eigen voorraad en die van vele Rode Kruis-landen al 9000 tenten en 10.000 dekens naar het getrof fen gebied hebben gezonden. En zoaLs u zelf heeft gezien, de voedsel- en medische problemen worden opgelost doordat uit vele landen de noodzakelijke voorraden binnenstromen." In Gediz is het naast de schril claxo- nerende ziekenauto's en de lage wagens die de doden wegrijden, inderdaad een nijver komen en gaan van de talrijke vrachtauto's met hun heilzame vracht. Kort gebaarde geschiedenisstudent Cevik, die met vijf studiegenoten de collegeban ken in Istanboel in de steek heeft gelaten voor het moeizame puinruimen in Gediz, wijst echter op de betrekkelijkheid van het schouwspel. Hij zegt: „We zullen pas veel later weten of er inderdaad goed ge holpen is. Vorig jaar was hier in dezelfde streek ook een aardbeving. De hele wereld zond goederen. Maar die zijn nooit bij de slachtoffers gekomen. Wel zag je ze tot je stomme verbazing en grenzeloze woede In de winkels van Istanboel liggen. Zo iets kan in Turkije gebeuren. We weten toch ook allemaal dat de regering nog nooit echte moeite heeft gedaan om de situatie in Anatolië te verbeteren, bijvoorbeeld door het maken van een meerjarenplan." De Anatolische breuklijn in het land van de woedende aarde heeft zijn vore diep in het Turkse landschap getrokken. „Er zullen hier", zo laat ons een Turkse officier weten, „altijd aardbevingen zijn altijd slachtoffers vallen. De mensen le ven met die gedachte. Daarom bouwen ze ook maar wat aan als er een nieuw huis moet komen." De Turkse overheid heeft tot nu toe alles nagelaten om de bewoners van Anatolië van hun fatalistische gedrags patroon te verlossen. In de oosterse denk wereld valt dat ook nog wel te begrijpen. Erger is het dat de regering, die zo lang zamerhand toch wel door ervaring wijs had mogen zijn, nog nimmer pogingen in het werk heeft gesteld om bijvoor beeld de kwaliteit van de huizen zodanig te verbeteren dat de onvermijdbare na tuurramp minder slachtoffers zou eisen. Op die laakbare houding vooral spitst de kritiek in Turkije zich toe. We spra ken in zijn kantoor met hoofdredactuer Kemal Bisalman van het dagblad ,,Mil- liyet". Bisalman heeft de afgelopen da gen als geen ander de regering in Ankara op haar falen gewezen. Bisalman. van achter zijn bureau: „Tur kije heeft bij aardbevingen in de laatste dertig jaar 50.000 mensen verloren. An dere landen kennen die aardbevingen ook en er is er één die het probleem heeft opgelost. Dat is Japan. Daar heeft men huizen gebouwd die aardbevingen kun nen weerstaan. Die huizen bestaan uit dergelijke lichte materialen dat als ze toch tegen de grond gaan er veel en veel minder slachtoffers vallen. Als de ramp van Gediz in Japan zou hebben plaats gevonden zouden daar niet meer dan vijftien doden zijn geweest. Dan vraag je je toch af: waarom gebeurt het in Turkije niet? De huizenbouw voor het volk blijft hier een volledig onvoldoende, ouderwet se zaak. Stelt u zich eens voor dat deze aardbeving een veel grotere stad dan Gediz had getroffen. Onze regering is geen regering, zoals in Japan die het volk vertegenwoordigt. We kennen wel het algemeen kiesrecht, maar de rijken en de grote kooplieden zorgen er door drei gementen of het beloven van kleine faci liteiten wel voor dat de armen in het stemhokje niet de partij kiezen die voor heel het volk zal zijn. De regerende par tij, de Adalet Partisi, bestaat uit de rijke bovenlaag en denkt ook alleen aan de hogere klasse. En de regeerders hebben het gemakkelijker dan elders: de constructie van de Turkse natie is geba seerd op feodalisme en traditie. Daarom worden de mensen ook niet boos om de schande van Gediz. Ze zeggen: het is de wil van God. Ze verheffen zich niet tegen de regering, daar denken ze niet eens aan." de kandidatuur van hun geestverwant Achenbach voor de Europese Commissie zijn geweest. Ook in andere hoofdsteden met name in Den Haag en Brussel moeten aan stonds al bedenkingen tegen de promotie van het FDP-lid hebben gerezen. Minister Scheel moet zijn rechtse partijgenoten echter hebben voorgespiegeld dat Neder land en de overige EEG-landen wel zou den volgen zodra Frankrijk zich eerst akkoord zou hebben verklaard. Maar dat akkoord schijnt Parijs Bonn nog niet te hebben gegeven. AMSTERDAM. Het beleggingsdepot HBB (beheerster Hollandsche Belegging en Beheermaatschappij) heeft in 1969, volgens het jaarverslag, een voorzichtig en in zekere mate defensief beleggings beleid gevoerd. Daarom werd vrijwel het gehele jaar een groter bedrag aan liquide middelen aangehouden dan voorheen. De liquide middelen maakten aan het eind van het jaar 9,7 pet. uit van het vermogen tegen 3 percent aan het begin. Het belang bij de Nederlandse inter nationale concerns is terug gelopen van 32,1 percent tot 24 percent. In de Nederlandse lokale sector is voor het verzekeringswezen de belangrijkste plaats ingeruimd namelijk 6,3 percent (vorig jaar 5 percent). Het aandelenbezit werd geheel verkocht van Hoogenbosch, Internatio, Kemo, Technische Unie, Hoek KNP, Norit en Scheepvaart Unie. In de Amerikaanse portefeuille wer den diverse mutaties aangebracht. Op het Japanse belang werd voor ongeveer de helft winst genomen waarna nog 1,8 percent van het vermogen in dit land be legd was. De intrinsieke waarde van de partici- patiebewijzen is met 21/s percent terug gelopen van ƒ914,14 tot ƒ891,42. Het ver mogen per ultimo 1969 bedroeg 37,0 min tegen 41,8 min een jaar tevoren. Eind 1969 stonden 41.500 participaties uit. Per participatie werd ƒ30,90 uit hoofde van ontvangen inkomsten uitgekeerd, (vo rig jaar ƒ34,57). Afgezien werd van het doen van een kapitaaluitkering. BRUSSEL. Philips zal in België twee nieuwe bedrijven gaan stichten, namelijk in Bierges-bij-Waver en in St. Gillis-Den- dermonde. In Bierges-bij-Waver zal een nieuw bedrijf zich gaan toeleggen op de ontwikkeling en vervaardigiging van Ias- apparatuur en uitrusting voor electrische bedrijfsmechanisatie. In St. Gillis-Dender- monde komt de luidsprekerfabriek die wordt overgeplaatst uit Hasselt, waar men ruimte nodig heeft voor andere ac tiviteiten. In Bierges-bij-Waver staat al een Phi- lipsfabriek, waar ongeveer 400 man wer ken. Met het nieuwe bedrijf mee zal het personeelsbestand daar 800 man gaan omvatten. In de luidsprekerfabriek in St. Gillis-Dendermonde denkt men op den duur 1000 arbeidsplaatsen te kunnen scheppen. Over de investeringen die no dig zijn voor de nieuwe bedrijven ver schaft Philips geen gegevens. ULFT Koninklijke DRU heeft een bod uitgebracht op de N.V. Electrotech- nisch ingenieursbureau W. G. Scheeres t« Den Haag. Het bod is door alle aandeel houders van Scheeres aanvaard. De aard van de werkzaamheden van Scheeres completeert die van de DRU- dochter Verinco, welke zich o.m. bezig houdt met het aanleggen van installatie» op het gebied van centrale verwarming, airconditioning, brandbeveiliging, liften, koeling en sanitair. De leiding van de N.V. Scheeres blijft berusten bij de huidige directie. In de werkgelegenheid voor de ca. 150 werknemers van de N.V. Scheeres komt geen verandering.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11