Vijf jaar voor stuk in krant Frankrijk wil een vredesconferentie NSB-tekenaar krijgt gelijk Voorstel kapers: GIJZELAARS IN RUIL VOOR DE PASSAGIERS „Amnesty International"-beschuldiging: „In Israel worden Arabische gevangenen gemarteld" Syrische Migs neergehaald Friese boeren krijgen voor miljoenen belasting terug J morris Grieks vonnis: Ter oplossing van het conflict in Indochina AGENDA Verder la de krant HET WEER Auteurrechten moeten betaald Plan voor nieuw luchtlijntje Maarschalk Simion Timosjenko van Sovjet-Unie overleden ANWB verzet zich niet tegen verhoging van wegenbelasting See m before you buy 60e JAARGANG NUMMER 125 DONDERDAG 2 APRIL 1970 Kantoor: Lange Nïeuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 1.9 uur tel 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, f 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der M\je, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur pagina 9 Sneeuw en lichte vorst Vliegtuig versleept N ederland-België- Fr ankrijk Geheimgehouden KflSiyjf Autobedrijf KONING N.V. Het woord is aan Belastingproces gewonnen Haarlem: Barteljorisstraat.Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein),Tel. (020) 22 35 96 v Hoofdredactie: Jos. L. I.ode wijkt E. Koning IJmuider Courant ATHENE, (Reuter en AP). Een mi litair gerechtshof in Athene heeft van morgen de vroegere Griekse minister van Industrie, Ionnis Zigdis, (wee uitge vers en drie journalisten van het blad „Ethnos" veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van 13 maanden tot vijf jaar benevens zware geldboeten. Ze waren allen beschuldigd van het pu bliceren van „valse en alarmerende be richten", naar aanleiding van een arti kel dat vorige week van de hand van Zigdis in „Ethnos" verscheen en waarin werd opgeroepen tot het vormen van een regering van nationale eenheid in Griekenland zodat de kwestie Cyprus tot een oplossing zou kunnen worden ge bracht. „Ethnos" zou vandaag wel ver schijnen. De 57-jarige ex-minister Zigdis hoorde vier en een half jaar tegen zich eisen. De straffen voor de uitgevers en de jour nalisten variëren van vijf jaar tot 13 maanden. De veroordeelden hebben allen gezegd niet schuldig te zijn. De zes man nen krijgen bovendien een boete van on geveer 17.000 gulden. De krijgsraad heeft verder bepaald dat het Griekse blad de eerskomende vijf maanden de - volle belasting moet beta len op al het papier dat men nodig heeft. In verband hiermee vraagt men zich in Athene af of de krant nog zal blijven be staan. De laatste vijf jaar werd al een stevig verlies geleden. De zaken gingen iets be ter toen, vier en een halve maand gele den, de censuur werd verlicht. PARIJS/PNOM PEN (AFP/AP/Reu- ter) Frankrijk heeft gisteren opgeroe pen tot onderhandelingen tussen alle par tijen die in Indo-China strijden als enige mogelijkheid om uitbreiding van het con flict te voorkomen. Na een kabinetsver gadering zei een regeringswoordvoerder dat Frankrijk „bereid is daartoe een ac tieve bijdrage te leveren". Een succes zal volgens Frankrijk af hankelijk zijn van het staken van alle buitenlandse immenging en van de eer biediging van de soevereine en territoria le rechten van alle betrokken partijen. Uit het binnenland2, 11 Buitenlands nieuws3, 11 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Weg en Wiel4 Films 7 Feuilleton 9 Aangestipt 9 Weerrapport 9 Kunst Radio en tv13 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 23, 23 Luidsprekers 13, 16 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.i. tot vrijdag- avond Opklaringen, afgewisseld door hagel- of sneeuwbuien. Tot ma tig of zwak afnemende noord westelijke wind. Morgen in de loop van de dag toenemende be wolking, gevolgd door regen en natte sneeuw. Tot krachtig toe nemende en naar zuidwest krim pende wind. Vannacht lichte vorst, morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. In Pnom Pen is gisteren meegedeeld dat verscheidene duizenden Vietcongstrij- ders en Noordvietnamese soldaten zijn doorgedrongen in het gebied van Snoei in de provincie Kratie, tweehonderd kilome ter ten noordwesten van Pnom Pen. Het Cambodjaanse detachement ter plaatse heeft 22 man aan doden verloren. De Cambodjaanse hoofdstad zelf biedt het beeld van een belegerde vesting, 's Avonds zijn de straten verlaten op pa trouillerende militairen na. Overdag staan overal militaire wachtposten en op de terreinen van overheidsgebouwen bivakke ren soldaten. De regering van Lon Nol heeft zich gis teren officieel tegen het „recht op achter volging" verklaard dat de Amerikaanse en Zuidvietnamese autoriteiten hun troe pen hebben gegeven om Noordvietname- zen en Vietcongstrijders bij aanvallen tot hun bases in Cambodja te achtervol gen. „Cambodia is trouw aan haar neu traliteitspolitiek en kan hiermee niet ak koord gaaan", aldus een communiqué. De Noordvietnamese regering heeft gis teravond ontkend dat zij zich met de toe stand in Cambodja zou bemoeien. Hanoi verklaarde dat „de valse beweringen hierover van Lon Nol en Sirik Matak niet kunnen verhullen dat zg zich schuldig maken aan dienstbaarheid aan de Ver enigde Staten en verzet tegen de wil van het Cambodjaanse volk". Een Cambodjaans jongetje slaapt vredig in een hangmat onder het sigarettenstalletje van zijn moeder, terwijl een tank een belangrijke straat in de Cambodjaanse hoofdstad be waakt. AMSTERDAM. De Amsterdamse Rechtbank heeft vanochtend het hoofd van de uitgeverij Arbeiderspers NV, we gens inbreuk op het auteursrecht van de Utrechtse kunstschilder Maarten Meul- di.ik op diens indertiid in hel NSB-blad „Volk en Vaderland" gepubliceerde te keningen, veroordeeld tot een boete van ƒ100. Er was een boete van 25 geëist. De heer Meuldijk had vanaf 1933 tot het einde der tweede wereldoorlog voor „Volk en Vaderland" getekend, en was van 1939-1941 hoofdredacteur van dit blad geweest .De Arbeiderspers gaf in 1967 het boek „Hou zee kameraad" uit, een documentaire over de NSB, geïllustreerd met voornamelijk uit het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie afkomstig materiaal. Daarbij waren 31 tekeningen van Meuldijk. De tekeningen waren over genomen uit de edities van „Volk en Va derland" uit het archief van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie. Het hoofd der uitgeverij wend veroor deeld omdat hij het boek met de teke ningen had verspreid terwijl hij wist dat daardoor inbreuk werd gemaakt op het aan Meuldijk toekomende auteursrecht op de tekeningen. De rechtbank ging er in het bijzonder van uit dat bij het be schermen van auteursrechten de aard van de verspreide tekeningen geen over wegende rol behoort te spelen. De uitge verij overweegt van het vonnis in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof. SEOEL (Reuter en AFP) De kapers van de Japanse Boeing hebben meegedeeld, dat zij bereid zijn de passagiers uit te wisselen tegen de Japanse onderminister van Vervoer Yamanioera, en een socialistisch par lementslid, Abe. Eerder was hun hou ding ten aanzien van het al dan niet meenemen van de passagiers naar Noord-Korea al enigszins veranderd aldus de Japanse ambassadeur, Ka- navama De studenten vragen nu vooral de bewijzen voor een veilige vlucht, nadat ze de passagiers hebben losgelaten. Intussen staat het gekaapte vliegtuig dat vanochtend had moeten vertrekken nog altijd klaar voor vertrek op een par keerbaan van het vliegveld bij Seoel. Gisteravond om zeven uur spraken de kapers van het vliegtuig, dat sinds dins dag p de luchthaven van de Zuidkore- aanse hoofdstad staat, met Yamamoera. Zij eisten toen dat het vliegtuig vanoeh tend moest vertrekken naar de Noordko- reaanse hoofdstad Pjongjang. Voor het eerst vroegen de studenten om voedsel, water sigaretten en dekens. Dit werd hun vertrekt via een ruit in de cockpit. Na overleg deelde de Zuidkoreaanse minister van Defensie, Chung Nae-Hvuk de studenten later mee dat zij alleen kon den vertrekken als zii eerst de passagiers vrij zouden laten. Hier stemden de.stu denten niet mee in en de termiin ver streek zonder dat er iets gebeurde. Al leen werd een tweede voedselzendine naar het vliegtuig gebracht, genoeg voor 130 mensen. Op verzoek van de gezarvoerder Shinji Ishida, die woensdagavond had gewaar schuwd dat de studenten wellicht tot ge weid zouden overgaan wanneer hun eis niet werd ingewilligd, is het vliegtuig vanmorgen versleept naar een punt bij een hangar aan het einde van de grote startbaan. Naar zijn zeggen zou het landingsge stel beschadigd kunnen worden indien het te 'ang in dezelfde positie bleef. Weinig is békend van wat er zich in het vliegtuig afspeelt. Door de kleine ra men was zichtbaar dat een aantal passa giers od een gegeven ogenblik zaten te eten. Ook zijn zes mannen, met een sa moerai-zwaard gewapend, waargenomen Een van de passagiers heeft een zenuw toeval gekregen. Een andere werd door een hartaanval getroffen. Maar over het. algemeen schiint de toestand van de ove rige passagiers goed te zijn. SCHIPHOL. Nationaal Vliegtuigbe- heer NV in Rotterdam is van plan met een klein tweemoturig vliegtuig binnen kort en geregelde lijndienst te gaan on derhouden tussen Amsterdam, Rotter dam. Sloe (Zeeland), Gent en Rijsel. Het bedrijf heeft van de Rijkslucht vaartdienst reeds toestemming gekregen. De Belgen en Fransen moeten echter nog vergunning geven. De Franse zou voor de deur staan. Het vliegtuig kan tien personen vervoe ren. Het Rotterdamse luchtvaartbedrijf wil er wekelijks tien vluchten mee uit voeren tussen de vijf plaatsen. LONDEN. (Reuter en AP) Israel wordt beschuldigd van- het martelen van Arabische gevangenen. Die beschuldiging staat in een verslag dat is gepubliceerd door „Amnesty International", een inter nationale vereniging tot hulpverlening aan politieke gevangenen. Arabieren hebben aan vertegenwoordi gers van „Amnesty International" in het Midden-Oosten verteld dai zij tijdens verhoren met electrische stroom zijn ge kweld, zijn geslagen en met brandende sigaretten zijn bewerkt „Amnesty Inter national" wenst dat een internationale commissie een onderzoek zal instellen De vereniging zegt de mededelingen van de Arabieren te kunnen steupen met fo to's en medische verklaringen. Het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard ver baasd te zijn over het rapport van „Am nesty International". Volgens een woord voerder van dit ministeri' zijn de beschul digingen aan het adres van Israel die in het rapport zijn vervat, .gebaseerd op niet-onderzochte beweringen". De Israëlische regering, heeft zich be reid verklaard mee te werken aan een on derzoek van zulke klachten. Degenen af komstig uit vijandelijke staten die in Is rael een klacht willen indienen, kunnen dat doen. Zij krijgen de vereiste vergun ningen, hun veiligheid wordt gewaar borgd en zij kunnen over een advocaat beschikken De Israëlische ambassade in Londen zegt met „Amnesty International" ove. de beschuldigingen te hebben gesproken „De vereniging heeft te kwader trouw ge handeld door het rapport te publiceren", zo wordt gezegd. Toen een jaar geleden, aldus de am bassade, dezelfde klachten werden geuit „anoniem en zonder exacte bijzonderhe den, heeft de Israëlische regering al een onderzoek ingesteld en toegezegd dit on derzoek voort te zetten als voldoende ge gevens konden worden verschaft". „Amnesty international" zegt het rap port een jaar lang te hebben geheimge houden, terwijl men trachtte de Israëli sche regering ertoe te bewegen de aan klacht te onderzoeken De vereniging beperkte het commen taar met een verwijzing naar de ernst van de beschuldigingen en wijst op de noodzaak dat onmiddellijk een onpartij dig internationaal onderzoek wordt inge steld. MOSKOU. (Reuter) Maarschalk Si mion Timosjenko, een van de vooraan staande Russische bevelhebbers uit de Tweede Wereldoorlog, is na een langdu rige ziekte op 75-jarige leeftijd overleden. Dit is vandaag gemeld door het Russi sche persbureau Tass. Maarschalk Timosjenko was van 1925- 1940 volkscommissaris van Defensie. In het begin van de oorlog tegen Duitsland voerde hij het opperbevel aan het weste lijk front. Hij heeft tweemaal de titel „Held van de Sovjet-Unie" ontvangen en vijf maal de Orde van Lenin, de laatste maal in februari van dit jaar ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag. In 1961 zou Timosjenko tegelijk met de in 1957 aan de dijk gezette Zjoekov zijn aangevallen wegens de „onvoorbe reidheid van het -lode Leger aan het be gin van de oorlog". Maar op het 22ste partijcongres werd hij weer verkozen tot plaatsvervangend lid van het Centrale Comité. TEL AVIV. (AP) Bij een Israëlische luchtaanval op Syrië zijn vandaag in een luchtgevecht drie Syrische Mig-21-jagers en een Israëlisch militair vliegtuig neer geschoten. Dit is uit Tel Aviv gemeld. (Zie verder nagina 4) ADVERTENTIES Official dealer: v /h W ZWIER Bloemstraat 34 i.lmuiden Tel 15141 ZIE DE NIEUWSTE MODELLEN IN ONZE SHOWRUIMTE Jacob Cats: Om de minne van de smeer leekt de kat de kandeleer. de kandeleer leekt. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. De Hoge Raad heeft de Centrale coöperatieve landbouw boekhouding (CCLB) in Leeuwarden in hel gelijk gesteld in het belastingproces dat de CCLB bij wijze van proef tegen het Ministerie van Financiën heeft ge voerd. De CCLB heeft naar aanleiding van aanslagen van de inkomstenbelas ting in 1965 gesteld, dat de afschrijving in de landbouw op 5 percent gesteld moet worden, terwijl de inspecteur niet verder dan 2 percent wilde gaan. De afschrij ving is uu gesteld op 5 percent. De CCLB heeft de jaren door aan deze afschrijving vastgehouden, zodat er op het ogenblik voor de belastinginspecties enorme bedragen te verrekenen zijn. Op een boerderij van 50.000 kan het belast bare inkomen met ongeveer 1500 gulden per jaar verminderd worden. Het gaat dus bij een aantal van 13.000 boerderijen in Friesland om miljoenen. AMSTERDAM. De ANWB zal zich niet verzetten tegen de door de regering per 1 januari 1971 aangekondigde verho ging van de motorrijtuigenbelasting, dia rechtstreeks ten goede komt aan voorzie ningen voor het wegverkeer, aldus is van morgen in Amsterdam meegedeeld, mits de regering blijk geeft het algemeen maatschappelijk belang van een vlot en veilig verkeer in te zien door tegelijker tijd de bijdrage aan het Rijkswegenfonds uit de algemene middelen met ten minste hetzelfde percentage extra te verhogen. Dit overeenkomstig de toezeggingen ge daan bij de oprichting van dit fonds. Daarmee zou dan de uitvoering van het vijfiarennrogramma voor de rijkswegen- bouw veiliggesteld moeten worden. Daar de automobilist veel meer dan een even redig deel levert in de financiering van de maatschappelijke kosten die hij ver oorzaakt, zal de ANWB zich blijven ver zetten tegen verhoging van belastingen bestemd voor aan het wegverkeer vreem de doeleinden. Deze verklaring werd afgelegd op de dertiende verkeerstechnische leergang van de ANWB in het RAI congrescen trum. Over de bermbeveiliging werd voorts meegedeeld dat voor het door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid ingestelde onderzoek in- Nederland meer dan honderd proe ven op ware schaal zijn uitgevoerd, die onder meer hebben geleid tot de conclu sie, dat bij zware aanrijdingen een gelei deconstructie minstens anderhalve meter moet kunnen doorbuigen. Het is praktisch onmogelijk een con structie te maken die geleidend is voor zowel auto's van 500 kg als auto's van 10 ton. Hoewel het onderzoek in de eerste plaats gericht was op bescherming van auto's tussen 500 en 2.000 kg, werd ook gezocht naar een beveiligingsconstructie die ook zo goed mogelijk werkzaam zou zijn voor zeer zwaar vrachtverkeer. Uit het SWOV-onderzoek bleek dat de zogenoemde dubbeluitgebouwde construc tie, met speciaal door de SWOV ontwik kelde palen voorzien van tussenstukken tussen de beide golfrails, het best voldoet aan de gestelde eisen. Uitgebreide sortering dames- heren- en kinder-suède- nappa- en lamsvachtjassen. Dames-en heren- suède- en nappa pantalons. Pigskin sports-coats.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1