Alleen Jan Janssen (7) op het voorplan GENT-WEVELGEMFIASCO VOOR NEDERLANDSE PROFRENNERS Merckx ook zonder topvorm ongenaakbaar Hockeyteam sterker dan Franse ploeg TREFFER VAN WALLACE BESLISTE TITANENDUEL Formidabele speelwijze van Celtic werd voor Leeds United iets te veel m Te minimale zege van sterk Schalke op Manchester City Wiersma nu tweede achter Sijbrands Twee wedstrijden van cricketteam Okker trok zich terug voor dubbel B. en W. Heemstede vóór subsidie aan een kunstijsbaan Kuypers op kop bij jeugdschakers Rusland bracht „rest" verlies toe Zuidema en Scholl aan de leiding T afeltennisteams niet op dreef LAATSTE WEEK! DONDERDAG 2 APRIL 1970 Schamen Geen karakter Rob Janssen en Jan Dik in Londen-Mexicorally DOOR DICK BRUYNESTEYN O- (Van onze sportredacteur) WEVELGEM De klassieker GentWevelgem werd het grote fiasco van de Nederlandse prof-wiel- rennerij. Zegge en schrijve één Neder lander, Jan Janssen, arriveerde ten slotte na 233 kilometer koersen in bar en boos weer in het Vlaamse stadje Wevelgem. De rest van de Neder landers stapte al ver voor het einde af. Jan Janssen, in MilaanSan Remo door een zware val uitgeschakeld, was weer volkomen terug. Hij is ontegen zeggelijk nog de beste vaderlandse prof. Ter oriëntatie: Janssen wordt in mei dertig jaar. Janssen zat wél bij de beslissende grote ontsnapping, na honderd kilometer. Het was niet toe vallig dat in die grote kopgroep alle vedetten van dit moment huisden, zo als Merckx, Gimondi, Godefroot, Ser- cu, Roger de Vlaeminck, Monseré en Leman. Dat uiteindelijk Eddy Merckx won was natuurlijk niet zo verras send. Tenslotte staat er geen maat voor de kracht van het Belgische fietsfenomeen. Maar toch, de kans was er geweest dat Janssen zou hebben kunnen triomfe ren. Hij wond er zich na afloop nog over op. „Als ik geen lekke band had gehad bij de afdaling van de Kemmelberg, toen ik net aansluiting kreeg met de ontsnap te Merckx, De Vlaeminck, Leman en mijn ploegmaat Rosiers, waren we voor goed weggeweest en had ik een beste kans gehad, omdat ik dan een helper bij me had gehad". Die knecht, de Belg Ro ger Rosiers werd in Wevelgem wél door zijn baas Janssen ter verantwoording ge roepen voor zijn vreemde rijden in de finale, toen Janssen, ondanks twee mi nuten verlies door een lekke band, terug gekomen was. „Roger, wat heb je in godsnaam gedaan? Waarom heb je niet alleen op Merckx gelet en hem terugge haald toen hij demarreerde? Dat was stom". Rosiers verdedigde zich dat hij teveel werk had moeten verzetten en vooral Julien Steevens de meesterknecht van Merckx, keer op keer terug had moeten halen, waarna Merckx ineens vertrokken was. „Dat was heel spijtig", zei Janssen (Van onze sportredactie) APELDOORN. De zeer aantrekke lijke zevende ronde van het toernooi om het nationaal damkampioenschap leverde drie winstpartijen op, in alle gevallen via een combinatie bereikt. Er zit thans in eens ook tekening in de strijd: Sijbrands leidt met twee punten voorsprong op Wiersma. Drost is namelijk door een ne derlaag tegen Palmer teruggevallen. Sijbrands speelde een veel indruk ma kende partij tegen Craane. Hij trad zeer agressief op. Een schijfoffer werd door een tweede gevolgd, waarna de zaak snel, al bij de dertigste zet, bekeken was. Wiersma voerde een listige slagzet uit tegen de niets vermoedende Bronstring. Drost had tegen Palmer in het gevor derde middenspel combinatief remise kunnen maken. Hij meende beter te staan en voerde de slagzet niet uit, maar. liep na zijn zogenaamd sterke positiezet zelf in een combinatie. Uitslagen: BronstringWiersma 0-2, Van DijkGordijn 1-1, SijbrandsCraa ne 2-0, VarkevisserDe Jong 1-1, Pal merDrost 2-0, v.d. SluisEdink 1-1. Stand: 1. Sijbrands 11 pnt.; 2. Wiersma 9; 3.-4. Drost, v.d. Sluis 8; 5.-6. Van Dijk, Palmer 7; 7.-10. Craane, Edink, Gordijn, Varkevisser 6; 11.-12. Bronstring, De Jong 5. HAARLEM. Het Nederlands cricket elftal zal het komende seizoen twee wed strijden spelen, resp. tegen het Engelse Hampstead CC en tegen het nationale team van Ierland. De wedstrijd tegen Hampstead CC wordt op zaterdag 27 en zondag 28 juni gespeeld op het terrein van VOC in Rot terdam. Ierland is vrijdag 24, zaterdag 25 en zondag 26 juli op „Craeyenhout", het nieuwe complex van HBS in Den Haag de gast. .want Merckx had de grote vorm niet. Het is raar om dat te zeggen als hij ge wonnen heeft. Ik kon het aan zijn rijden zien. Daarom zou ik een kans gehad heb ben". Jan Janssen die nu zevende werd („ik had verkeerd geschakeld voor de spurt"), had daarin wel gelijk. Merckx was toch wel bang geweest: „Ik had eer lijk gezegd niet op deze overwinning ge rekend. Maar ik had het geluk mee met die vrij vroege en al snel beslissende ont snapping. Dat speelde me door zijn overzichtelijkheid in de kaart". En Merckx wilde ook wel uitleggen, waar om hij nog niet zijn topvorm heeft: .,Ik heb me nogal nerveus gemaakt toen mijn vrouw in verwachting was. Toen mijn dochtertje geboren was ben ik beter gaan rijden. Ik won Parijs-Nice. Maar daarna werd het sukkelen. Ik kreeg last van een soort spit. Ik heb me op Gent-Wevelgem voorbereid door een paar koersjes in Ita lië te rijden. Het was te weinig dacht ik. Aan trainen kwam ik niet meer toe door het slechte weer. Daarom zag ik toch wel tegen de afstand op. Maar ik kon in die grote ontsnapping lekker meedraaien. Met Steevens heb ik het in de finale zo geregeld dat we om beurten zouden de marreren. Tenslotte ging ik zelf door. Ik durfde het niet op een sprint te laten aankomen met rappe mannen als Gode froot, Janssen, Leman, Rosiers.. Veke- mans, Sercu, De Vlaeminck en Monseré. En het lukte. Ik bleef weg". En zo won aldus een coureur, ook als hij nog niet zo best draait, zoals hij dat noemt, met overmacht. En wat gaat Merckx nu vervolgens win nen in de komende weken? De „beschei den" Merckx: „Ach, de ronde van Vlaan deren zou ook eens door een ploegmaat van mij gewonnen moeten worden. Ik denk zelf aan ParijsRoubaix om iets te noemen. En de ronde van België lijkt me ook wel aardig". De Nederlandse coureurs kunnen niets anders doen dan zich enorm schamen. Duidelijk is het gebrek aan kwaliteit en kracht van de Nederlandse renners in de ze GentWevelgem (waar overigens van de 180 deelnemers er maar 37 aankwa men) gebleken. Mannen als v.d. Vleuten en Dolman klaagden over de kou. V.d. Vleuten zocht een excuus in het daags te voren rijden van ParijsCamembert. Dat was teveel, we kwamen pas laat, na vierhonderd kilometer in Gent aan dinsdagavond". Wagtmans had geen ver ontschuldiging: „Ik rijd nog geen meter". Sombere gezichten bij Willem II. Sombe re gezichten bij Caballero ook, waar Duyndam een valpartij in een tramrail kon aanvoeren. De anderen hadden geen verweer. Caballero was trouwens voor de koers al drie man kwijtgeraakt, Stee vens, Den Hartog en Schepers waren na ParijsCamembert dinsdagnacht in Frankrijk gestrand met een kapotte wa gen van soigneur Collard Het was dus improviseren geweest bij de Caballero's. Wilskrachtige Janssen had er wel iets over te zeggen, over het falen van de andere Nederlanders: „Het blijkt wel dat ze karakter missen De klasserenners vonden elkaar wél. Ik was daar als enige Nederlander bij. Ik heb tevoren niet wak ker gelegen van GentWevelgem. Dat had ik wel vóór MilaanSan Remo. Toen viel ik. Ottenbros had alles op GentWe velgem gezet. Dat weet ik. Dan moet je toch van voren zitten, aniders mis je klasse". De koers was een vrij overzichtelijke. Na wat onschuldige pogingen draafde na honderd kilometer een ijzersterke groep van 31 man vooruit. Die werd vijftien kilometer later gehalveerd tot 19 man, bij wie alle cracks, behalve Van Springel en Poulidor. Op de bergjes in het par cours (waar Gimondi de grootste moeite had om bij te blijven), viel de kopgroep uit elkaar. Merckx demarreerde. Hij kreeg Rosiers, De Vlaeminck en Leman mee. Leman viel weg, maar kon met Jan Janssen die een lekke band had ge had weer bijkomen. Het groepje groeide toch weer uit tot dertien kanshebbers. Door het slimme spel van Merckx met Steevens en het gebrek aan gebundeld verzet van de anderen kon de Belgi sche campionissimo dan toch weer als winnaar in Welvegem arriveren, voor de tweede keer. 1. Merckx (Belg) 233 km in 5.47,50, 2. Vekemans (Belg) op 10 sec. 3. Gode froot (Belg) z.t., 4. Rosiers (Belg) z.t., 5. Sercu (Belg) z.t., 6. Steevens (Beg) z.t., 7. Janssen (Ned) z.t., 8 Monseré (Belg) z.t., 9. Claes (Belg) op 30 sec,. 10. Gimondi (It) z.t. HANS ROMBOUTS J\AAAftAAAW\AAVtAAAAftAAIWVW\AAAAAA/WWVW\AAAAAAAAAWA<\/VWWWWWWVWV»A/WWVAAAA/VAfWWV AAAAAAAAAAAAAAfVVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^ gj.'(//fa, .V ',/J Eddy Merckx op weg naar de overwinning in Gent-Wevelgem. ADVERTENTIE SPORTHUIS PIM JANSSEN 1 paar voetbalschoenen sr. ƒ19.50 jr. 14.50 KINDERHUISVEST 37, HAARLEM JOHANNESBURG. Tom Okker heeft zich wegens een rugblessure teruggetrok ken uit het herendubbelspel om de Zuid- afrikaanse titel, waarin hij met Marty Riessen was doorgedrongen tot de kwart finales. De Britten Mark Cox en Graham Stilwell bereikten hierdoor zonder spelen de halve eindstrijden. McMillan en Laver bereikten de finale enkelspel. (Van onze sportredactie) HEEMSTEDE. Na Zandvoort hebben nu ook B. en W. van Heemstede meege deeld in beginsel bereid te zijn de ge meenteraad voor te stellen de Stichting Kennemer Kunstijsbaan een jaarlijkse subsidie te verlenen in de exploitatiekos ten van de baan en bijbehorende gebou wen, waaronder een ijshockeyhal. Bin nenkort zal ook het intergemeentelijk samenwerkingsorgaan Kennemerland de plannen voor de totstandkoming van de kunstijsbaan bespreken. HAARLEM Van 19 april tot 27 mei organiseert het Engelse dagblad „Daily Mirror" in navolging van de Londen Sydney Marathon in 1968 de „World Cup Rally" van Londen naar Mexico over een afstand van 25.000 km door 25 landen in Europa, Zuid- en Midden Amerika. De ge dachte achter deze rally is de 2 steden, waar achtereenvolgens het wereldkam pioenschap voetbal wordt gespeeld, door middel van een rally met elkaar te verbin den. Als enige volledige Nederlandse equipe zullen Rob Janssen en Jaap Dik met een Datsum 1600 SSS, die hen via bemiddeling van de Nederlandse importeur door de Nis san fabrieken in Japan ter beschikking werd gesteld, aan de zwaarste rally ter wereld deelnemen. AMSTELVEEN. In een uitstekende oefenwedstrijd heeft het nationale heren- hockey-elftal, waarin alleen de gebles seerde Tippy de Lanoy Meijer ontbrak om er een compleet „oranje" van te ma ken, woensdagavond in het Wagenersta dion van Amstelveen tegen Frankrijk een verdiende 3-0 overwinning behaald. De Fransen, die in het paasweekeinde in Folkestone met slechts 1-0 van Engeland hadden verloren, werden volkomen in de verdediging gedrongen door de goede combinatie van de oranjeploeg, waarin André Bolhuis, de „Spielmacher" was. De Kampongspeler nam zelf de twee doelpunten in de eerste helft voor zijn rekening en had ook een groot aandeel in de treffer, waarmee Frans Spits in de tweede helft de eindstand op 3-0 be paalde. De grootste kracht ging bij oranje, even als maandag in de eerste met 2-0 gewon nen wapenschouw tegen Schotland uit van de rechtervleugel, waar Frans Spits excelleerde. Daarnaast werd de oranje- aanval duidelijk gestimuleerd door het goede spel van de middenlijn met spil Ebbens als stuwende kracht. ROCKANJE. Tijdens de strijd om het Nederlandse jeugdschaakkampioen- schap in Rockanje heeft Chris Kuijper» uit Hazerswoude na twee ronden de lei ding met IV2 punt. Hij wordt gevolgd door Baarlemans, Posthumus, Viergever en Wit, die 1 punt hebben. De Amster dammer De Lange sluit de rij met een half punt. BELGRADO. De tweede ontmoeting tussen de schaakteams van Rusland en „de rest van de wereld" is met 6-4 door Rusland gewonnen. Het wereldteam ver loor de laatste twee hangpartijen. Boris Ivkov moest na hardnekkige tegenstand capituleren tegen Keres en Reshevsky verloor van Smyslov. Fischer had eerder Petrosjan weer verslagen en Najdorf be dwong Tal. LEEDS Celtic was de reusach- tigste in de strijd der Britse voetbal giganten. Niet alleen omdat de ploeg Leeds United op Eiland Road heeft verslagen, door een vroeg doelpunt dat een stuk geluk met zich droeg, maar vooral door zijn formidabele speelwijze, waardoor Leeds, dat heet nooit op te geven, zich al een kwartier voor het einde een geslagen team wist. Leeds streed door, maar het vuur, dat vergeleken met de hoge vlammen van Celtic zuinig had gebrand zonk tot een waakvlammetje weg. Met het laatste fluitsignaal van de uit stekend leidende Franse scheidsrechter Kitabjian was de zaak voor Leeds nage noeg verkeken. In het paasweekeinde de den de Engelse kampioenen vrijwillig af stand van hun laatste kans op prolonga tie van de landstitel. Gisteravond nam Celtic, dat alweer Schots kampioen is en eveneens voor de vijfde keer in suc cessie de Schotse Cupi veroverde, veel meer dan de helft weg van de kans dat Leeds op 6 mei in Milaan in de finale van de Europa Cup speelt. Echter niet de overwinning van 1-0, maar vooral de manier waarop, moei schokkend zijn ge weest voor de Engelse titelhouder. De elf spelers van manager Don Revie waren weer de „Leeds-machine", de Re- vie-robotten, die hun tegenstander alleen maar konden wegwalsen. Dit grootse Cel tic was niet weg te drukken. Het groen witte team uit Glasgow, dat zich zonder M60EEECR ÓMPk£- lose isse txh met dUFFCREOCW ~MO£P/£ OPD£ ZWUKiKBOEK MftAEKR ERBFMË sl03 MIlOüTeM voor vie de vie 1 im SAAM.- WlPBBl'JFr CK2E voobzittéb uoop IK Uit VAM DE WiëDstrüd MIKS MISS&K,SfJoaP!E. dat eetD hou ik WEt IM H)0 ZAK O/T IK HOOP MAAE dot u die TIEM MILLE WIET kUJOT FAAIdr zichtbare schade kan inzetten voor iedere competitie waaraan het deelneemt ook natuurlijk doordat de concurrentie in Schotland niet zo scherp is als in Enge land speelde fris, verrassend, formi dabel tegen een lichamelijk en geestelijk vermoeid Leeds. Dat vooruitzicht moet voor Feijenoord, dat gisteren zijn tweede trainer Ben Peeters als spion op de tri- bine in Leeds had, afschuwelijk zijn. Celtic toonde een complete ploeg te hebben, die met durf, het leek soms op overmoed, de storm die Leeds van tijd tot tijd ontketende, weerstond. Celtic heeft zelfs de supporters van Leeds onder de 45.505 toeschouwers tot zwijgen gebracht. En dat bewijst meer dan wat ook de macht en de overmacht van dit grote elftal, dat door zijn publiek zo hartstoch telijk werd aangemoedigd dat het soms een thuiswedstriid leek te spelen. De wedstrijd had een dramatisch be gin voor Leeds. Bij de eerste aanval al LEEUWARDEN. In de negende ron de van het toernooi om het schaakkam pioenschap van Nederland is ook Van der Weide teruggeworpen in de strijd om de eerste plaats. Hij verloor, met wit, van de zeer sterk spelende Zuide ma. De goede vorm van deze Amstel- veense international begint meer en meer aandacht te trekken. Een kleine tegenslag moest Langeweg incasseren. Hij kon een gunstig eindspel tegen Van Baarle in tweede zitting (net) niet winnen. Dit betekent, dat deze kans hebber een half punt is achtergeraakt. Van nog meer gewicht wordt daardoor de ontmoeting Scholl-Langeweg in de zaterdag te spelen slotronde. Scholl won namelijk van Kort en bleef daar door gelijke tred houden met Zuidema. De overige partijen waren van minder belang, met vermelding, dat Marcus- Hartoch alleszins de moeite waard is ge weest. Vandaag volgt de tiende en voorlaat ste ronde. Morgen worden eventuele hangpartijen gespeeld. Uitslagen. 8ste ronde: JongsmaVan der Weide remise. 9e ronde: VogelDe Ruiter remise, Van der WeideZuidema 0-1, Kerkhoff Jongsma remise, MarcusHartoch re mise, Van Baarle—Langeweg remise, Kort—Scholl 0-1. Stand na 9 ronden: 1/2. Zuidema, Scholl 6V2, 3. Langeweg 6, 4. Van der Weide, 5, 5. Hartoch 41/2, 6. Van Baarle 7/8. Kerkhoff, De Ruiter 4, 9/10. Marcus, Vogel 3Vï, 11. Kort 3, 12. Jongs ma 3. van de Schotten blunderde de achterhoe de. Wallace vuurde na een misser van Charlton via de voet van Madeley achter Jerry Sprake. Het werk, dat Celtic verzette was veel gevaarlijker omdat het gevarieerder was. Willie Johnstone, de kleine rechtsbuiten, was een nachtmerrie voor Terry Cooper, Jack Charlton en Paul Madeley konden de steeds bewegende Wallace niet uit schakelen, Bertie Auld was overal op het veld een bedreiging. Leeds drong aan, Celtic trok zich, zon der een moment in paniek te raken terug en counterde kil. Celtic kreeg de kansen. Johnstone en Wallace verstoorden ettelijke keren door venijnige prikken de rust die Leeds nodig had om tot opbouw van zijn spel te komen. Die rust bleef uit en pas in het laatste kwartier van de eerste helft was er een minieme scoringsmoge- lijkheid voor Clarke en vlak voor de pauze vuurde Lorimer een keer vrij dicht over de lat. Onmiddellijk na de hervatting s loeg Celtic weer toe door Johnstone en Len nox, maar op advies van de grensrechter keurde Kitabjian het doelpunt af. Leeds wist dat het beeld van de strijd snel moest worden gewijzigd, wilde de ploeg tenminste nog een kans behouden. Giles Charlton, Bremner en Gray verdubbelden hun energie, maar Celtic trok zich rustig terug en ving de golf op. Alleen in de elfde minuut viel de verdediging voor Williams even open. Clarke, Jones en Lorimer lieten het schot aan elkaar over. Het doelpunt bleef dus uit. Lennox en Brogan, die een grote rol hadden ge speeld in de opbouw van Celtics vlam mende tegenstoten bleven achter en bra ken het verzet van Leeds dat in de laat ste fase van de strijd definitief af brokkelde toen Billy Bremner met een hoofdwond uit het veld verdween. De laatste stuiptrekking van Leeds was een sterke solo van Jones, maar de illusies van Leeds United spatten uiteen op de doellat. Celtic, een volmaakte ploeg, had zich duidelijk de sterkste, de beste en de machtigste getoond in deze prestigeslag. MOSKOU. De Nederlandse tafelten- nisteams zijn niet erg succesvol geweest bij de Europese kampioenschappen in Moskou. De herenploeg verloor met 1-5 van Joegoslavië, met 2-4 van Denemar ken, maar won met 5-1 van Griekenland. De damesploeg was kansloos tegen Po len (0-3), maar won van Luxemburg (3-0). Samenstelling van de halve finale-groe pen bij de heren: groep A: Zweden, Hon garije, Tsjecho Slowakije, Oostenrijk, De nemarken. groep B: Rusland, Joegosla vië, Engeland, West-Duitsland en Frank rijk. Bij de dames kwalificeerden West- Duitsland. Zweden, Rusland, Polen en Tsjecho-Slowakije zich voor de halve fi nales. GELSENKIRCHEN Schalke'04 won op een met 32.000 toeschouwers niet ge heel uitverkocht eigen veld in de eerste wedstrijd voor de halve finales van de Europa-Cup met 1-0 van Manchester Ci ty. Het enige doelpunt werd door Rein- hard Libuda in de 77ste minuut gescoord. Het was een teleurstellende zaak voor de Duitsers dat het grote veldoverwicht slechts in n doelpunt werd uitgedrukt. Dat Schalke'04 niet met een wat ge ruster hart de tweede wedstrijd tege moet kan zien, ligt vooral aan aanvals leider Pohlschmidt, die de pechvogel van de avond werd en een hele reeks van doelrijpe kansen onbenut liet. De Britten handhaafden hun reputatie van een geroutineerde vechtlustige ploeg, die in geen enkele fase van de strijd zijn toevlucht zocht in uitsluitend verdedigen. Zo schiep Lee, in de achtste en negende minuut zich de kans de score te openen, voordat Schalke alle remmen losgooide en na twintig zwakke begin-minuten zich zelf hervond. AS Roma en Gornik Zabrze speelden in hun eerste ontmoeting voor de halve finale van de Europese Beker voor be kerwinnaars in Rome gelijk. De eind stand was 1-1. Bij rust leidde Gornik met 1-0. Banas scoorde voor Gornik in de 23ste minuut en Salvari maakte in de 53ste minuut de gelijkmaker. De kansen van Anderlecht om zich te plaatsen voor de finale van het toernooi om de Runners up Cup zijn tot een mi nimum gereduceerd door een nederlaag in de eerste wedstrijd tegen Internazio- nale met 0-1 in Brussel. Bij Anderlecht moest aanvoerder Van Himst wegens ziekte verstek laten gaan. Hij werd ver vangen door Bergholtz. Anderlecht was in de eerste helft hevig in de aanval. Na de rust gingen de Italianen meer naar voren. In de 49ste minuut kreeg Inter een vrije trap bij het strafschopgebied toegewezen. Boningsegna wist daaruit doelman Trappeniers te passeren: 0-1.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25