Britse militairen openen vuur op Noordierse demonstranten BELFAST TONEEL VAN HEVIGE GEVECHTEN Wijzigingen in top van Russische propaganda Nigerië sluit kampen voor vluchtelingen Koning verlaat Lesotho NEGEN DAGEN IN HONGERSTAKING Imm „Laat alle guerrilla's in Guatemala vrij" Mogelijk opnieuw een groot offensief in Zuid-Vietnam Franse gangsters per auto vertrokken viKV\¥S?j - Sorteerkarwei in New York Weer ambassadeurs naar Peking en Moskou Soedanese Imam El Mahdi gedood Ontvoerders Duitse ambassadeur: KAPITEIN MEDIMA VERANTWOORDELIJK GESTELD VOOR MOORDEN IN MY LAI Minister Thomson naar Bonn en Parijs de candy drop DONDERDAG 2 APRIL 1970 3 Betrekkingen genormaliseerd Versterkingen ALLE GIJZELAARS VRIJGELATEN Medina Voorwaarden Arrestaties in Irak Hoe is die Italiano nou? 't is een babbelaar een sabbelaar een zuigertje een bijtertje een zoetertje een zoutertje een zachtertje een knappertje een suikertje een dropje Italiano is dus alles? Ja, 't is een lekkertje! kingfabMK* MOSKOU, (AFP). In de top van ver scheidene voorlichtings- en propaganda- diensten in de Sovjet-Unie zijn belang- rij ke \v\jzigingen aangebracht, zo is uit be trouwbare bron in Moskou vernomen. Nicolas Miessatsev, hoofd van de staats commissie voor radio en televisie, Alexis Romanov, hoofd van de staatscommissie voor filmzaken en Nicolaas Michailov, hoofd van de staatscommissie voor de pers zijn van hun functies ontheven. MOSKOU, (AFP). De diplomatieke vertegenwoordigingen in eikaars landen van China en de Sovjet-Unie zullen weer door ambassadeurs worden geleid, zo is gisteren van betrouwbare zjjde in Moskou vernomen. Vladimir Stepakov, hoofd van de afde ling propaganda van het centrale-partij - comité, zou al voor de ambassadeurspost in Peking zijn benoemd. Sinds eind 1968 stonden de wederzijdse vertegenwoordigingen onder leiding van zaakgelastigden. BONN. (AFP) Het Amerikaanse le ger zal in de loop van dit en het volgen de jaar ongeveer 70 miljoen mark beste den aan vernieuwing van zijn bases in West-Duitsland. Dit bedrag, waarvoor Bonn geen com pensatie in deviezen hoeft te geven, zal onder meer besteed worden aan verbete ring van de luchtbases in Rijnpalts, Bit burg, Hahn, Ramstein en Zweibrücken. BELFAST (AFP en Reuter) De Noordierse hoofdstad Belfast en met name de wijken bij Springfield Road en Whiterock Road zijn in de afge lopen nacht weer het toneel geworden van hevige gevechten tussen katho lieken en protestanten en Britse soldaten. Hoewel de berichten nog vaag zijn, valt er wel uit op te maken dat er tij dens de heftige botsingen weer vele scho ten zijn gevallen en dat de Britse mili taire van traangas gebruik hebben ge maakt. Rond drie uur vannacht was weer een tiental barricaden opgericht. Een woord voerder van het Britse leger noemde de situatie gisteravond „benard." De vechtpartijen die gisteravond be gonnen zijn de ernstigste die Belfast sinds maanden heeft gekend. Het is niet bekend of er gewonden zijn gevallen na dat de Britse militairen met karabijnen het vuur openden. Het was de eerste keer sinds 12 oktober vorig jaar dat bij een botsing tussen protestanten en ka tholieken weer van wapens gebruik werd gemaakt. Bij de rellen in oktober vielen in Belfast drie doden en vijftig gewonden. Onmiddellijk na het uitbreken van de gevechten, kregen de Britse soldaten versterkingen. Er waren vanmorgen naar ruwe schatting duizend zwaar bewapen de soldaten in de Noordierse hoofdstad aanwezig. LAGOS, (AFP). De vluchtelingen kampen in Nigerië, waar duizenden slachtoffers van de burgeroorlog geher bergd zijn geweest, zullen worden geslo ten. Dit is in Lagos meegedeeld door func tionarissen van de „Nationale Commissie voor Herstel", die het beheer over deze kampen heeft. Het handhaven van deze kampen wordt niet meer gerechtvaardigd geacht, omdat de meeste vluchtelingen kort na het einde van de burgeroorlog in januari weer naar huis zijn terugge keerd. 1 De politie, die zich voorheen met het handhaven van de orde placht bezig te houden, heeft zich geheel teruggetrokken. In de nacht van dinsdag op woensdag was de wijk rond Springfield Road al het toneel van incidenten waarbij onder de Britse militairen 25 gewonden vielen. De rellen van vannacht begonnen toen ongeveer vierhonderd jonge katholieken op militaire voertuigen klommen die door de hoofdstad patrouilleerden. Even later begon een even groot aantal protestan ten een tegen-betoging waarbij botsingen niet konden uitblijven. Van beide kanten gaven de betogers de voorkeur aan de taktiek om in kleine groepen te opereren, waardoor het voor de soldaten uiterst moeilijk was een einde aan de strijd te maken. Na middernacht werd de toestand iets rustiger. Men wist bij het ter perse gaan van de krant nog niet hoe groot het aan tal gewonden was. MASEROE. (Reuter) Koning Mos- joesjoe van Lesotho verlaat zijn land voor onbepaalde tijd en zijn echtgenote, ko ningin Mamaohato, zal gedurende zijn af wezigheid als regentes optreden. Dit heeft premier Leaboea Jonathan bekend gemaakt. Waar de 31-jarige vorst naar toe gaat is nog niet bekendgemaakt. Op 31 januari had premer Jonathan gezegd, dat hij de macht in handen had genomen en dat koning Moesjoesjoe in feite was afgetreden. De dag tevoren was door de premier de noodtoestand afgekon digd, na een duidelijke nederlaag bij de verkiezingen. De koning was toen onder bewaking gesteld. Enkele dagen later werd de leider van de oppositie, Ntsjoe Mokhele, in de gevangenis gezet en werd een avondklok ingesteld. v -VV Yasja Kazakov, de 23-jarige uit de Sovjet-Unie afkomstige joodse jonge man is nu al negen dagen in honger staking. Hij demonstreert voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York tegen de weigering van de Russische autoriteiten om de familie van Kazakov een uitreisvisum te ver strekken. Naast Yasja (links) een Is raëlische toerist die de demonstrant moed inspreekt. CAIRO (Reuter en AFP) Imam el Mahdi, de leider van de Ansar-sekte die tegen de Soedanese regering in opstand was gekomen, is gedood toen hjj trachtte de grens met Ethiopië over te steken, Dit heeft radio-Omdoerman gisteravond mee gedeeld. Het eiland Aba in de Nijl, waar de Imam zetelde, werd eergisteren door Soe danese regeringstroepen bezet. De imam is in 1918 geboren en in Egypte opgeleid. Hij zou onder de Ansar-sekte drie miljoen volgelingen hebben. GUATEMALA. (AFP en Reuter) De ontvoerders van de Westduitse ambassa deur in Guatemala Karl von Spreti heb ben vandaag geëist dat in ruil voor de ambassadeur alle gevangen guerrillastrij ders zullen worden vrijgelaten. Dit staat in een officieel communiqué van de re geringsvoorlichtingsdienst in Guatemala. De ambassadeur werd in de nacht van dinsdag op woensdag door een groep ge wapende mannen ontvoerd toen hij in zijn wagen naar huis wilde rijden. Later is hij er nog in geslaagd een eigenhandig geschreven kaart te versturen waarin hij meldde dat hij in goede gezondheid ver keert. Later maakte de politie in Guatemala bekend dat drie gewapende jongelui ge probeerd hebben de Guatemalteekse fris- 1 -nemf SAIGON-WASHINGTON (AFP) Na zeven maanden van betrekkelijke rust waarin zij zich logistiek hebben kunnen voorbereiden, zijn de Vietcong- en Noord- vietnamese troepen gisteren op uitge breide schaal in actie gekomen en in de hoofdkwartieren van de Amerikanen en Zuidvietnamezen was men er in de avond niet zeker van of het om een korte opflikkering van de gevechtsactiviteit gaat of om een groot algemeen offensief. Toen in de avond de gegevens van de troepen te velde binnen waren, bleek dat de tegenstander 255 beschietingen en in- fanterie-aanvallen had uitgevoerd op ste den, militaire installaties en Zuidvietna- mese en Amerikaanse kampementen. Woordvoerders beperken zich voor het ogenblik tot opmerkingen als „een aan zienlijke verhoging van de militaire ac tiviteit op initiatief van de vijand in het gehele gebied." President Ngoejen Van Thieu sprak van „een mogelijke reactie op de toe stand in Cambodja" om hef Noorvietna- mese volk te doen vergeten welke moei- Postambtenaren in New York staan voor de geweldige taak om de ge gevens van de Amerikaanse volks telling te verwerken. En dat terwijl er toch al een achterstand was voor de sorteerders na een staking in de afgelopen weken. De Amerikaanse regering zou inmiddels akkoord zijn gegaan met een salarisverhoging van zes percent voor alle postambtenaren. Deze verhoging gaat met terugwer kende kracht in op 1 januari van dit jaar. De regering heeft aangeboden de salarissen op een later tijdstip met nog eens zes percent te verhogen. Volgens de vakbonden gaat het voor stel van de regering gepaard met een hervorming van de Amerikaanse posterijen en bevat voor de eerste maal het recht op collectieve overeen komsten. De vakbonden hadden onder meer een salarisverhoging Van twaalf percent gevraagd, die met terugwer kende kracht in oktober vorig jaar had moeten ingaan. LONDEN. (DPA) De Britse minis ter voor Europese Zaken, George Thom son, zal op 14 april naar Bonn reizen om de Westduitse regering opnieuw de Europese politiek van Groot-Brittannië toe te lichten. Op 17 april zal hij in Parijs een ge sprek hebben met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann. PARIJS (DPA). Met de vrijlating van hun laatste gijzelaar tijdens hun vlucht, hebben de vier gangsters van Villefrance-sur-Mer vandaag tenminste voorlopig hun doel bereikt: zij zijn aan de politie ontsnapt. De vier bandieten hadden gisteren de bevolking van de Rivièra-badplaats in spanning gehouden toen zij eerst zeven, daarna vier en tenslotte nog twee gasten van het hotel Versailles in hun verschans te kamer als gijzelaar vasthielden ten einde aan arrestatie te ontkomen. Na ein deloze telefonische onderhandelingen met de politie lieten zij van de overgebleven twee gijzelaars de 73-jarige Duitser Hans Nitsche vrij. Kort daarop vanmorgen om half twee verlieten de bandieten met hun laatste gevangene, de Fransman Jacques Espagnon, in diens auto het hotel en reden in de richting Nice. Zij hadden de politie toegezegd, dat Espagnon in Nice zou worden vrijgelaten. Er verliepen evenwel enkele uren voordat Espagnon hotel Versailles opbelde en zei, vrijgela ten te zijn. Hij belde vanuit het district Marseille, ongeveer 200 km van de plaats waaruit de bandieten vertrokken waren, Hun wapens, waaronder twee automati sche pistolen en een zware revolver, had den de gangsters voor hun vlucht voor de deur van hun hotelkamer gelegd. lijkheden de communisten in Cambodja ondervinden. Terwijl hij sprak, maakten Noordviet- namese troepen zich meester van de eerste plaats in het huidige offensief. Het is Ba Sjoec op enkele kilometers van de Cambodjaanse grens dat door Zuidvietna- mese troepen zou zijn prijsgegeven om de burgerbevolking te sparen. De afgelo pen dagen hadden de Zuidvietnamezen in hun stellingen rond de stad blootgestaan aan zwaar vijandelijk vuur. Uit de verliezen die de Amerikanen bij de jongste aanvallen hebben geleden, ma ken militaire waarnemers op dat zij zijn verrast. Zevenendertig doden en 140 ge wonden in enkele uren .Volgens Ameri kaanse opgaven verloor de tegenstander gisteren 504 man aan doden. In Dalat, op de centrale hoogvlakte, slaagde de Vietcong erin door te drin gen tot in de stad waar de militaire aca demie en de school voqr oorlogspolitiek werden aangevallen. De hoofdstad Saigon werd gisteren ge spaard, maar de luchtmachtbasis Ben Hoa waar het hoofdkwartier van het der de tactische gebied is gevestigd, kwam onder zwaar raketvuur te liggen. Tussen middernacht en drie uur in de nacht van dinsdag op woensdag werden twintig ste den, een tiental Amerikaanse of Zuid- vietnamese hoofdkwartieren en vier luchtmachtbases beschoten. Tegelijkertijd voerde de tegenstander infanterie-aanval len uit op acht Amerikaanse kampemen ten of artilleriestellingen. De zwaarste gevechten schijnen te zijn geleverd in de Mekong-delta waaruit de Amerikanen z'ich enkele maanden gele den terugtrokken om te worden vervan gen door Zuidvietnamezen. Het Amerikaanse leger heeft gisteren ka pitein Ernest Medina officieel in staat van beschuldiging gesteld als voornaam ste verantwoordelijke voor alle moorden die zijn compagnie in maart 1968 in het Vietnamese dorp My Lai zou hebben ge pleegd. De kapitein wordt er niet van beschul digd de burgers persoonlijk ter dood te hebben gebracht maar hij is volgens een verklaring van het leger als compagnies commandant verantwoordelijk voor de door zijn eenheid gepleegde misdrijven Eerder was Medina beschuldigd van moord in eigen persoon op minstens vier mensen. Ook loopt tegen hem de be schuldiging dat hij zijn meerderen niet van de moorden op de hoogte had ge steld. Deze twee aanklachten heeft hij tegengesproken. Militaire autoriteiten in Fort McPher son in Georgia zullen het krijgsrechte.- lijke equivalent van een „grand-jury'i-on derzoek uitvoeren naar de beschuldigin gen. Zij moeten beslissen of de zaak van Medina voor de rechter zal komen. Pas dan zal het precieze aantal door Ameri kanen in My Lai vermoorde burgers worden gepubliceerd, aldus het „Penta gon." In totaal zijn nu 25 soldaten en offi cieren in verband met de massale slach ting aangeklaagd. Een proces is alleen nog tegen luitenant William Calley en on derofficier David Mitchell aangespannen. Calley zal terechtstaan wegens moord op 102 en Mitchell wegens moord op 31 Viet- namezen. Volgens het Pentagon vallen deze moorden mede onder verantwoorde lijkheid vaq Medina. drankfabrikant Robert Castello te ontvoe ren. Cas.tello werd in het centrum van de stad gedwongen uit zijn auto te stappen. Hij begon om hulp te roepen en rende weg. De drie jongelui stapten daarop weer in eigen auto en vluchtten de stad uit. In het communiqué van de voorlich tingsdienst wordt nog gezegd dat de mi nisters van Guatemala vanmiddag bijeen zullen komen om de voorwaarden voor vrijlating van ambassadeur Von Spreti te bespreken. Het aantal gevangen guerrillastrijden zou volgens welingelichte kringen tussen de 14 en 17 liggen. Onder hen bevinden zich volgens de politie ook vier guerrilla's die hebben deelgenomen aan de recente ontvoeringen van de minister van Bui tenlandse Zaken Alberto Fuentes Mohr en van de Amerikaanse zaakgelastigde Sean Holly. In het communiqué wordt niet gezegd of de ontvoerders een ultimatum hebben gesteld. De brief van Von Spreti werd gisteren gevonden in de brievenbus van de West duitse zaakgelastigde, Gerhard Mikesch. Von Spreti had op de kaart geschreven dat hij spoedig hoopt terug te keren. Hij zei niets over de eisen van zijn ontvoer ders voor zijn vrijlating. BAGDAD, (AFP). In Irak zijn ver scheidene personen gearresteerd nadat eer gisteren een belangrijke opslagplaats van wapens en munitie in het centrum van de stad was ontdekt. De opslagplaats bevond zich in een par ticuliere woning. Onder de wapens waren mortieren en explosieven. Over het aantal gearresteerden en hun nationaliteit is niets meegedeeld. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3