Nog geen stilte rond stop kuil visserij COR COR OLY Feest bij 50 jaar Kinheim „Fotograferen in het weekend Ekhébal een foto? Rivo distantieert zich van allerlei belangen van diverse groepen Van 11 tot 19 april in Velsen-Noord en Beverwijk Enorme file door slippartijen KOOPAVOND IJmuiden Beverwijk Heemskerk DONDERDAG 2 APRIL 1970 7 RIJWIELEN VOUWFIETSEN KINDERRIJWIËLEN Breestraat 108 - Beverwijk Goed voorbereid IJmnidenaar gewond De grote dag Wetenschappelijk Geen onkruid Onderbevissing Tien jaar geleden IN DE IJMOND City HEDENAVOND beginnen in dit theater de vertoningen van „The battle of Britain", een uiterst kost bare reconstructie van de beroemde luchtstrijd om Londen, die in het na jaar van 1940 tussen de Engelse R.A.F. en de Duitse Luftwaffe werd uitgevochten en beslissend was voor het verdere verloop van de oorlog. Met een keur van beroemde acteurs, zoals Laurence Olivier, Curt Jürgens, Trevor Howard, Michael Redgrave, Kenneth More en Michael Caïne, heeft regisseur Guy Hamilton ge tracht een menselij k-politieke achter grond aan deze historie te geven, hoe wel het script hem voornamelijk de verfilming van spectaculaire lucht gevechten heeft voorgeschreven. Maak in't weekend géén foto's... U mocht er eens plezier in krijgen. Stadsschouwburg Luxor Kennemer theater Cinema Marquette BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK (Van een verslaggever) IJMU1DEN. Het is nog helemaal niet stil geworden rond de kwestie van de kuilvisserij op het IJsselmeer die over vier weken moet worden gestopt. Onder degenen die belang hebben bij die visserij is de twijfel aan de juistheid van de door de minister genomen beslissing niet helemaal weggenomen. De kuilvissers zelf hebben prompt kri tiek geleverd nadat eind oktober van het vorig jaar de nota van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek in IJmuiden, ge titeld „De IJsselmeer-visserij gezien door de bril van de visserijbioloog", was vol tooid. De nota van het Rivo was samen gesteld in opdracht van de minister van Landbouw en Visserij; zij geeft niet zoals wel eens wordt gehoord de zienswijze weer van één man: de direc teur van het Rivo, prof, dr. P. Korringa, en de biologen dr. C. L. Deelder en drs. J. Willemsen hebben deze nota onderte kend. In deze nota worden de voornaamste resultaten van 38 jaar visserij-biologisch onderzoek op het IJsselmeer in 35 pun ten samengevat, ontdaan van allerlei bij zaken en geconcentreerd op de vissoor ten die economisch de toon aangeven. Uit drukkelijk wordt vermeld dat de IJssel- meer-visserij hier wordt gezien door de bril van de visserijbioloog en dit strookt met de taak van het Rivo. Immers, dit instituut moet wetenschappelijk onder zoek verrichten teneinde adviezen te kunnen uitbrengen welke kunnen leiden ADVERTENTIE Grootste sortering SPORTRIJWIELEN PEUGEOT geheel compleet 129.50 Mooiste sortering (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Zaterdag 4 april zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de voetbalvereniging „Kinheim" in Velsen- Noord werd opgericht, zoals wij in onze bladen van 28 maart reeds berichtten in een beschouwing over de levensloop van deze bekende club, die echter vorig jaar op 4 februari officieel een fusie aanging met de toen nog r.k. sportvereniging „In Eenheid Vooruit", waaruit thans onder de naam S.V. „Kinheim- IEV-Combina- tie" (KIC) verder wordt geleefd. Minder bekend is, dat al bijna twee jaar geleden, in mei 1968, uit de Kin- heim-gelederen een jubileumcommissie in het leven werd geroepen, die na de fu sie vorig jaar nog werd aangevuld met oud-IEV'ers, waardoor de feestviering op 11 tot en met 19 april een grootste opzet kon bereiken, omdat van het fusiemo ment af nu gezamenlijk het gouden feest kon worden voorbereid met de verdubbe ling van het ledental. De jubileumcommissie heeft zich se dert twee jaar geleden beijverd om gel den in te zamelen teneinde een geslaagde feestviering te organiseren, waarin zij wel heel goed is geslaagd. De acties ten behoeve van de benodig de gelden zijn zeer vele geweest. Klaver - jasdrives, een dubbeltjesactie onder de spelers, verlotingen, dansavonden, een ac tie van speldjesverkoop, die nog voort gaat. en de gehouden strandlooo met 1500 deelnemers hebben al een rijk bedrag bijeengebracht. Voorts was het middelpunt de verloting van een door connecties geschonken le- vensmiddelenmand bij elke thuiswed strijd, die menig dubbeltje in het jubi leumpotje bracht. Dank zij honderden uren werk en alle gevoerde acties en giften van buitenaf, is de jubileumcommissie in staat een uitgebreid feestprogramma samen te stellen. Dit is voorbereid door de leden van de commissie mevrouw Van Velt- huysen en de heren A. van der Aar, sec retaris H. Muskee, H. Draaisma, J. Vink, (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST Een file van Uitgeest tot voorbij de Velsertunnel op rijksweg 9 ontstond vanmorgen door slippartijen op het viaduct over de provinciale weg te Uitgeest. Een inwoner van IJmuiden is gewond geraakt. Diverse auto's zijn op het viaduct ge slipt, maar slaagden er in via het wei land weer op de weg te komen. Een volkswagenbusje, waarin IJmuidenaren zaten die op weg waren naar Delfzijl, sloeg over de kop, waarbij een van de inzittenden gewond werd. Hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een autobus van Beentjes en De Bruin uit Heemskerk slipte ook en kwam dwars op de weg te staan, waarbij hij botste tegen het busje en de leuning van het viaduct vernielde. De dubbele verkeers stroom uit de richting Haarlem werd ge ruime tijd opgehouden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De raad wordt voorge steld toestemming te verlenen tot het hou den van een koopavond op vrjjdag 8 mei tot tien uur. De Beverwij kse Ondernemers Centrale heeft er om verzocht, omdat van 30 april tot 9 mei de winkels vaak gesloten zijn vanwege Koninginnedag, Bevrijdingsdag en Hemelvaartsdag. En dit terwijl er eigen lijk meer koopgelegenheid zou moeten zijn in verband met moederdag op 10 mei. A. Wisse, voorzitter en R. de Die le Clercq. Behalve zaterdag 18 april de grote feestdag wordt er in de kantine van het sportpark Rooswijk een instuif ge houden voor alle leden op elke avond, waarbij oude foto's en kranteknipsels te zien zullen zijn en voor belangstellenden ook oude films van de vroegere tijden worden vertoond. Elke avond is er iets te beleven wat telkens een verrassings element herbergt. Donderdag, 16 april zal er een reünie voor oud-leden en hun dames zijn, waar bij het duo Ger en Cor die avond voor de muzikale omlijsting zorgen. In De Schouw wordt zaterdag 11 april de jeugd van KIC ontvangen van half twee tot vijf uur met een optreden van het Stichts Jeugdcabaret met de Dikkie Dapper-show en Wim Boch als gooche laar, conferencier en accordeonist. Ieder jeugdlid wordt een verrassing aangebo den. De grote dag wordt zaterdag 18 april, die wordt ingeluid met een rondgang van de jeugddrumband Schulpen-Meerweiden. Velsen-Noord wordt dan muzikaal van het gouden feest op de hoogte gesteld. In de middag vindt in de kantine van sportpark Rooswijk de receptie plaats van twee tot half vijf. De avond wordt door alle KIC-leden, met uitzondering van de jeugdleden, doorgebracht in de verschillende zalen van De .Slof aan het Raamveld in Beverwijk met een cabaret dansant. Hieraan werken onder anderen mede het Cocktail Trio, Ria Valk, Men- no Grondsma, Harry Calling, kwartet Jan Feijen en het North Sea Combo. Het sluitstuk is vastgesteld op zondag middag (19 april) met een voetbal- en handbal wedstrijd van beide tweemaal twintig minuten, waarbij de feestende KIC'ers een zeer grote belangstelling ver wachten. tot kwantitatieve en kwalitatieve verbe tering van de vangsten van die vissen, schaal- en schelpdieren die binnen het be reik van de Nederlandse visserij liggen. Daarom wordt steeds gesproken over de visstand als geheel en over de mogelijk heden ter verbetering van de totale vang sten. Het Rijksinstituut voor Visserij onder zoek distancieert zich uitdrukkelijk van de uiteenlopende belangen van de diver se groeperingen in de visserijwereld. Het is immers de taak van de Direc tie van Visserijen om de juridische, so ciale en commerciële aspecten te bestu deren van voorgestelde maatregelen ter verbetering van de visserij en bij het te voeren beleid daarmee rekening te hou den. laor d zelf, verenigd in de AVVIJ, kritiek gele verd op enkele van de 35 punten in de nota van het RIVO. Hierbij mag wel worden opgemerkt dat het hier gaat om wetenschappelijk gefun deerde conclusies van produktie-biologi- sche aard. In een discussie daarover zijn de vissers (alsmede de meeste leden van de Adviesraad) een ongelijke partij. Van de zijde der. wetenschapsmannen meent men echter enkele van de belangrijkste punten van de kritiek eruit te moeten lichten en deze worden onder de loep ge nomen in de jongste uitgave van Visse rij, voorlichtingsblad dat wordt uitgege ven door ministerie van Landbouw en Visserij, Directie van de Visserijen. Zo is een veel gehoorde opmerking in visserij-kringen dat de kuilvisserij on misbaar is voor een goed beheer van het IJsselmeer. Men stelt dat de kuil bodem regelmatig omploegt wat produk- tiebevorderend zou werken en voorts dat de bijvangst, het nest, een soort onkruid is, dat uit het IJsselmeer verwijderd moet worden. De kuilvisser meent daar om goed werk te doen, al heeft niemand hem dat ooit gevraagd of opgedragen. De werkelijkheid is anders. Er is geen enkele wetenschappelijk gefundeerde aan wijzing dat het omwoelen van de bodem van zee of meer produktie-bevorderend werkt. De planten die de primaire pro- duktie in het water verzorgen, waarvan alle andere schakels in de voedselketen direct of indirect afhankelijk zijn, wor telen in grotere watermassa's (als het IJsselmeer en de zee) niet in de bodem maar behoren veeleer tot het plankton. De dierlijke samenleving op en in de bo dem van het meer en de zee zijn veel eer gebaat met rust dan met omploeging daarvan. Dat spiering en pos onkruid zijn, is een grove misvatting. Zeker, als con sumptie-vis spelen ze in het IJsselmeer geen rol, maar zo iets houdt nog niet in dat deze soorten feitelijk ongewenst zijn en als onkruid moeten worden beschouwd. Spiering en pos vormen een zeer belang rijk voedsel voor roofvissen als aal, snoekbaars en baars. De nestvisserij, die als tonnage geno men verreweg de grootste vishoeveel- heid aan het IJsselmeer onttrekt, bete kent dus in feite: wegvissen van het na tuurlijke voedsel van de roofvis. Nu is het IJsselmeer rijk en kan wel een duwtje velen. Staking van de nest visserij zal hoogstwaarschijnlijk leiden tot vergroting van de stand van spiering en pos, zeer ten gerieve van de roofvis. De angst dat spiering en pos zozeer uit de hand zullen lopen dat er overlast van zal worden ondervonden, is onge grond. Als in de natuur wordt ingegre pen, wordt het biologisch evenwicht ge makkelijk verstoord, maar na verloop van tijd zal zich. een nieuw evenwicht instellen. De afsluiting van de Zuiderzee geeft daar een voorbeeld van. Als de visserij de roofvissen (baars en snoekbaars) een faire kans geeft een flinke populatie op te bouwen behoeft men niet wakker te liggen van een spookbeeld van een IJsselmeer zo bar- tensvol pos en spiering dat er voor an dere vis geen plaats meer is. In het rapport van de Adviesraad wordt herhaaldelijk gewag gemaakt van moge lijke onderbevissing. Men is daar zeer bezorgd over. Maar onderbevissing is geen vies woord: het wil zeggen dat er een rijke stand is en dat een groot per centage van de vis de kans krijgt een hoge leeftijd te bereiken. Voor de visser (uit sport en beroep) moet het een vreug de zijn vele grote exemplaren te vangen van de soort waarop hij uit is. Onderbevissing als ongunstige factor is veeleer te verwachten in voedselarme wateren waarin weinig wordt gevist en waarin roofvis ontbreekt. Daar kan een voor de visserij oninteressante soort zich soms zo sterk vermeerderen dat ze el kanders voedselconcurrenten zijn en maar heel langzaam groeien. Voor derge lijke toestanden behoeft op het IJssel meer vooralsnog niet gevreesd te wor den. Ten slotte de opvatting dat stopzetting van de kuilvisserij op het IJsselmeer in feite betekent dat de. beroepsvisserij moet wijken voor de sportvisserij. Ook zonder dat van sportvisserij op het IJsselmeer sprake geweest zou zijn, zou het advies van het Rivo, vervat in de 35 punten, gelijkluidend zijn geweest. Een Rivo-rapport dat reeds in 1963 werd uiteengebracht verklaarde de achteruit gang van de vangsten zoals die na 1960 werden waargenomen en gaf wegen aan die tot verbetering van de visstand zou den kunnen leiden, waarbij de sportvisse rij maar heel aarzelend om de hoek kwam kijken. films HIERVOOR behoefde hij niet op een vliegtuig meer of minder te kijken, om dat alles wat er nog aan historisch lucht- materieel aanwezig door hem kon wor den opgekocht, met de bedoeling deze kostbare voorraad met grote royaliteit weer aan explosies, branden en „crash- landings" op te offeren. Eer en ander mede bedoeld als een ere-saluut aan de dappere Engelse piloten, die dikwijls na slechts tien uur training op de vijande lijke Messerschmitts werden afgestuurd. Dit gruwelijk spektakelstuk blijft tot en met woensdagavond wegens de lengte telkens een voorstelling in IJmuiden. Een tafereel uit „The battle of Brit- tain", een spectaculaire hommage aan het adres van de Engelse piloten, die in de slag om Londen het verloop van de tweede wereldoorlog ten- gunste van de geallieerden wisten te be ïnvloeden. Deze week in City. ADVERTENTIE Bent precies zo? Heeft u ook uw laatste foto gemaakt op een zonnige julidag in 1959? O nee zult u zeggen ik niet. Ik schiet iedere vakantie filmpjes vol. Kijk maar! En u toont vol trots de envelop vol negatieven plus kleurenfoto's. Of nóg beter: u heeft ze zelfs, voorzien van onderschriften, keurig in een album geplakt. Bravo! Alleen krijgen uw vrouw en uw kinderen over een paar jaar wel een vreemd vertekend beeld van het verleden. Altijd zomer, altijd in het buitenland of op de Nederlandse camping. U vergeet blijkbaar, dat de 50 andere weekends van het jaar ook boordevol zitten met onvergetelijke momenten. Of onvergetelijk? Wie van ons heeft een fotografisch geheugen? Zo'n moeite is 't toch niet om de camera mee te nemen in het weekend. Hij neemt maar zo'n bescheiden plaatsje in uw auto in. Natuurlijk, u moet even op 'n knopje drukken op de momenten dat u nü alleen nog vertederd, schaterend of verbaasd toekijkt. Te veel moeite? Toch niet, als u bedenkt, dat u ook over een paar jaar nog kunt zien, hoe blij Marijke was met haar luchtballon. Hoe verdrietig Piet om z'n gevallen ijsje. En hoe gelukkig opa en oma tijdens het onverwachte bezoek. Te duur? Ach, over 'n paar jaar zijn de foto's die u nü neemt onbetaalbaar. En dat is pure winst. Haal 'n filmpje in huis. Zorg voor een geladen fototoestel. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te maken. ZONDAGMIDDAG komt de voortreffe lijke sensatiefilm „Chinese avonturen in China" nog eens in City terug, zoals be kend met Jean-Paul Belmonde en Ursu la Andress, vol stunts en speciale effec ten, met als toegift de fraaiste natuurta ferelen uit Hongkong en andere pittores ke verblijfplaatsen. DE VEELBESPROKEN regisseur Ro man Polanski heeft met de film „Met jouw tanden in rpijn nek" een humoris tisch vampierverhaal gemaakt, waarin op de gebruikelijke manier met geheim zinnige kastelen, bloedzuigende monsters, kerkhoven en zich openende graven wordt gespeeld. Maar dan op de meer ontspannen manier van iemand, die met al die zaken wel een beetje de spot wil drijven. VOOR DIT VERHAAL gaat professor Abronsius met zijn bediende Alfred op reis naar Centraal-Europa, om er het verschijnsel van de vampier te bestude ren. Zij vormen een even komisch als schrikachtig duo, waarvan vooral de door Polanski zelf gespeelde bediende Alfred opvalt als een uiterst amusante figuur, die de handeling plezierig op gang weet te houden. Hun beider opwin dende avonturen in het duistere wereld je! van vampiers zullen de toeschouwers zowel amuseren als doen griezelen en op beide niveaus wil het bioscooppubliek, naar de ervaring leert, graag bezig wor den gehouden. Dit kan dan zaterdag- en zondagavond in de Stadsschouwburg, waar zondagmiddag de romantische avonturenfilm „Ridder zonder vrees" nog wordt vertoond. OOK IN dit theater een prolongatie, namelijk „In dienst van Hare Majes teit", waarmee de traditie van de al le gendarisch geworden James Bond op spectaculaire wijze wordt voortgezet. De film wordt hier opnieuw van donderdag tot en met woensdagavond vertoond, in ..de eerste matinee van zondag even on derbroken voor „Operatie poker", in welke film de gebruikelijke pittige pro blemen met vuisten, revolvers en tech nische trucs boeiend en bevredigend op gelost worden. JOHN WAYNE, de western-specialist, vertolkt in „De bloedwraak van Mattie Ross" de karakteristieke figuur van Rooster Cogbum, een rauwe, een-ogig« en whiskey verzwelgende vechtersbaas, die de charmante, maar spijkerharde en pittige Mattie Ross (Kim Darby) assis teert bij het opsporen van de moorde naar van haar vader. Zoals gebruikelijk wordt in dit verhaal niet op een lijk ge keken, waarbij het steeds de schurken zijn die het onderspit moeten delven, waarbij Mattie onder meer met een ge broken arm ook nog in een griezelige ko lonie ratelslangen belandt. Kortom alles knokken en sensatie en wie van dit gen re houdt kan in het Kennemer theater van donderdagavond tot en met zondag middag weer terecht. VAN ZONDAG- tot en met woensdag avond volgt dan een serie wederverto- ningen van „De tien geboden", het be roemde filmepos van Cecil B. De Mille in de voornaamste rollen onder meer Yul Brynner, Anne .Baxter, Edward G. Robinson en Charlton Hester, waarvan laatstgenoemde in de rol van Mozes. De ze film heeft zijn roem mede te danken aan de manier waarop de exodus van het joodse volk, de tien plagen van Egyp te en de wonderbaarlijke tocht door de Rode Zee op majestueuze wijze aan schouwelijk worden gemaakt. HET WEEKPROGRAMMA van dit the ater biedt dan verder nog keuze uit „Sha- lako", met Brigitte Bardot en Sean Con- nery en „Paris strip", een kijkje in de dure Parijse nachtclubs, welke films re spectievelijk zijn bestemd voor de nacht voorstellingen van vrijdag en zaterdag. En tenslotte in de eerste matinee van zondag „De nieuwe avonturen van Mak ker, de zoon van Rin Tin Tin", waarmee uiteraard op een jeugdiger publiek wordt gemikt. ZELFS BIJ DE wedervertoningen in Cinema Marquette van de beroemd geworden musical ,My fair lady", is de belangstelling hiervoor opnieuw zo groot geweest, dat de film nogmaals tot en met zaterdagavond op het programma zal blijven. Maar dan worden Rex Har rison en Audry Hepburn opgevolgd door Deborah Kerr en David Niven, die hier van zondag- tot en met woensdagavond in „Met de pil meer mans" in elegante blijspeltoon een echtpaar komen spelen, dat nodig uit elkaar moet en van wie ie der op het einde dan ook gelukkig met een ander is getrouwd. En voor de bei de matinee's van zondag kan men dit maal zijn keuze bepalen tussen twee nogal uiteenlopende films. Het zijn „De nieuwe avonturen van Dik Trom", spe ciaal voor de jeugd dus en „Bonny en Clyde". GEBOREN: Linda C., d. van C. Stam en H. P. Tervoort; Evelien, d. van J. Brouwer en R. Scholte, Dimhna E„ d. van C. J. H. de Bruijn en E. J. M. Verduit; Eelco B„ z. van F W. de Wit en H. A. M. Heijnsdijk; Annemarie F. S„ d. van P. A. Willemse en F. T. Klaver; Natasja A. M„ d. van J. P. Koop en M. M. T. Koot; Maria P., d. van G P. Porcu en C. Porcu; Manolito B. C., z. van F. J. W. Visser en J. Olierook; Es ther, d. van A. van den Berg en P. C. van Dongen; Daniëlle I„ d. van D. O. Dijksma en A. C. Stoop. ONDERTROUWD: A. N. Dekker en A. E. T. de Ruijter; J. W. G. C. Saelman en E. C. M. Wolf; S. J. M. van der Kolk en M. J. Heesterbeek; P. C. van Hooff en M. G. A. de Boer; J. M. Kabalt en M. Trakzel. GETROUWD: F. Wolf en T. Stam. OVERLEDEN: J. M. Kloes, 63 j.; J. P. Brantjes, 62 j. 1

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7