Hoogovens-uitvinders beloond Guatemala gaat niet in op eis ontvoerders EIKEN Loodsenaffaire voor rechtbank Haar journaal Mannen in jersey VEREIMSS1EWS UIT DE MMD Foto's van Oorthuys bij Hoogovens Opstopping in Velsertunnel BfüP fv OUD-HOLLANDS MEUBELHUIS 6 VRIJDAG 3 APRIL 1970 V f", Velsen-IJ muiden Beverwijk Velsen-Noord Heemskerk Wijk aan Zee LAND IN STAAT VAN BELEG Strijd Europese tafeltennistitel Broodkasten - Bergmeubelen Bankstellen - Eethoeken Ladenkastjes - Salontafels KOMT U EENS VRIJBLIJVEND KIJKEN PLANETENWEG 38-42 - IJMUIDEN - TEL.: 15991 m Barry Hughes Te goed Stichting Nutsspaarbank BéJON PER DAC KLEURENBRIL ONVOORZICHTICE PRAATSTERS STERREN KIJKEN MENUUTJE Zoon des Mensen Groepspraktijk Ronde van Majorca ADVERTENTIE I A 7 De heer De Jonge reikt zes envelop- pen met inhoud uit. VRIJDAG 3 APRIL De Ark, jongerensociëteit, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, 20.30 u.: lezing en film, Rob Slotemaker over autosport en sliptechnie ken. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 19-21.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord, 19-21.15 u filiaal Banjaertstraat 13, Velsen-Noord, 19-21 u.; filiaal Spaarnberg, Wüstelaan 79, Santpoort-Noord, 19-21.30 u.; filiaal Wil- lemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 19-21 u. ZATERDAG 4 APRIL Rfjmonders, 13.31 u.: start bij IJmond Paviljoen, Strandboulevard IJmuiden voor „1 April Rit". Bibliotheken, Openbare leeszaal en bi bliotheek, Plein 1945 in IJmuiden en de filialen Wijkerstraatweg 77 in Velsen- Noord, Spaarnberg (Wüstelaan 79) in Santpoort-Noord, Willemsbeekweg 96 in IJmuiden-Oost, zijn open van 10 tot 12.30 uur. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 9-12 u. in stuif; 12-15.30 uur: badminton BC Velsen (jeugd); 15.45-18 u.: basketball-competitie (jeugd). Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 20.45- 22 u.: polotraining heren en jongens jeugd- team of polo-wedstrijden Velser Zwem vereniging. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den: kinderclubs. Allison, Jeugdsociëteit, Kanaalstraat, IJ muiden, 20 u.: „Zoef Zoef en de Bevers". VRIJDAG 3 APRIL De Magneet, Vlaanderenstraat. 20 u. sociëteit Darowash. Julianaschool. Akerendamlaan. 19 u. volksdansen door Zieme. Harmoniegebouw, Groenelaan 72. 20 u. repetitie mannenkoor Zanglust. Kleine Akademie, Hoflanderweg 104. 20 u. wandkleden maken. De Slof, Raamveld 2. 19 u. s ociëteit en cursus kunstschilderen. Het Groene Huis, Raamveld. 20 u. so ciëteit Labyrinth. 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u. speciaal programma voor de jeugd van af 17 jaar. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Geo pend 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstelstraat 44: volwassenen 19-21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 u. ZATERDAG 4 APRIL Café Sport, Kerkstraat. 14 u. schaak sociëteit door schaakclub Weenink. De Slof, Raamveld 2. 19 u. sociëteit. De Kelder, Hilbersplein. 20 u. disco theek. 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u. speciaal programma voor de jeugd van af 17 jaar. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Geo pend van 9-10.15, 10.45-12, 12.30-13.45 en 14.15-15.30 u., 15.30 u. afzwemfeest Ken- nemer Zwemclub. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: volwassenen 10-12.30 u. VRIJDAG 3 APRIL Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13. Geopend van 19-21 u. Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend 19-22 u. De Schouw, Bleijenhoevelaan. 20 u. badminton. De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 19 u. handenarbeid (9-12 jaar). ZATERDAG 4 APRIL Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13. Geopend van 10-12 30 u. Handenarbeidcentrum. Schulpweg 560. Geopend 10-12 u. De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 14.30 u. jeugdkaffee (vanaf 13 jaar), 20 u. dan sen (vanaf 15 jaar). De Loods, Geelvinckstraat 28. 10 u. film (6-12 jaar), 9.30 u. „Van alles wat" (9-12 jaar), 14 u. handenarbeid (9-12 jaar). VRIJDAG 3 APRIL De Lichtboei, Maasstraat 5. 20 u. kie nen (volwassenen). Zaal Flora, Deutzstraat. 20 u. ruilen en kienen postzegelclub Heemskerk. Herv. Kapel, Const. Huijgensstraat. 19.30 u. repetitie chr. tienerkoor. De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 20 u. knutselen (jongens 12-16 jaar). Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. ZATERDAG 4 APRIL De Schuilhoek, W. van Velsenstraat 21d. 12.30 u. repetitie drumband. De Lichtboei, Maasstraat 5. 14 u. jeugd film, 19.30 u. top 40-disco in sociëteit Move in. Sportpark De Vlotter, Oosterweg. 8.45 u. conditietraining. Dr. Prinsenhal, Maerelaan. 9.30 u. sportinstuif (alleen voor ouderen), 10.30 u. sportinstuif (ook voor jongeren vanaf 16 jaar). De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 20 u. dansen voor verloofde en gehuwde paren. De Zandkraai. Handelstraat 93. 19.30 u. dansen m.m.v. Respect. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45 en Ruijsdaelstraat 7: volwasse nen en jeugd 10-12.30 u. VRIJDAG 3 APRIL Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend van 19-21 u. ZATERDAG 4 APRIL Verenigde openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a. Geopend van 10-12.30 u. IJMUIDEN Vanaf zondag wordt in het Bedrijfsrestaurant van Hoogovens een tentoonstelling gehouden van foto's van de beroemde fotograaf Cas Oorthuys, die voor het publiek geopend is zondagmiddag van twee tot vijf uur. De foto's vormen een deel van de col lectie, die onlangs in het Stedelijk Mu seum van Amsterdam te zien is geweest. Dit deel bestaat uit vijf series foto's, die onder de titel „Mensen" de onderwerpen dood, geboorte, jeugd, volwassen en oud zijn belichten. GUATEMALA (Reuter-AFP) De re gering van Guatemala heeft bekendge maakt dat zij niet ingaat op de eisen van linkse revolutionairen om gevangen guer rillastrijders vrij te laten in ruil voor de ontvoerde Westduitse ambassadeur Karl graaf Von Spreti. Eerder dreigden de ont voerders in een brief aan verschillende autoriteiten de ambassadeur te zullen do den als de gevangenen niet in vrijheid werden gesteld. Een Westduitse ambassadefunctionaris heeft er bij de regering tevergeefs op aan gedrongen haar standpunt te wijzigen. Na de bekendmaking zei hij: „Ze hebben graaf Spreti ter dood veroordeeld." Het is de eerste maal in de stormachti ge geschiedenis van de ontvoeringen dat een regering weigert in te gaan op de eisen van de ontvoerders in ruil voor de vrijlating van een diplomaat. De regering zei in de bekendmaking dat zij vastbe sloten is de openbare orde te handhaven. Later kondigde zij de staat van beleg af voor de tijd van dertig dagen. De ontvoerders wilden dat vier van de zestien gevangenen rechtstreeks aan hen zouden worden uitgeleverd en de ande ren aan de Mexicaanse ambassade in Guatemala. De vier zouden zij willen te rechtstellen omdat zij in de gevangenis hebben doorgeslagen en de ligging van een belangrijk kamp van de guerrilla's hebben prijsgegeven. Drie mannen en een vrouw, gewapend met machinepistolen, hebben donderdag in Guatemala-stad een aanslag gepleegd of het hoofd van de geheime politie, Jose Maria Moreira. Deze werd daarbij zwaar gewond. Tevoren had het viertal getracht een rijke industrieel. Jorge Altalef, te ont voeren. Deze wist echter een huis binnen te vluchten, terwijl de ontvoerders op hem schoten. Na de aanslag op Moreira hiel den zij een auto aan, waarvan de chauf feur werd neergeschoten toen hij tracht te te ontkomen. Gisteren is in Moskou tijdens de Euro pese tafeltennis kampioenschappen een begin gemaakt met de wedstrijden in de halve-finalegroepen van het toernooi voor landenteams. De eerste uitslagen zijn: heren, groep A: HongarijeDenemarken 5-0, Tsjecho- SlowakijeOostenrijk 5-2. Dames, groep A: OostduitslandBulga rije 3-0, Tsjecho-SowakijeRoemenië 3-2, Groep B: EngelandHongarije 3-2, Po lenZweden 3-1. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Op het hoofdkantoor van Hoogovens heeft jhr. ir. B. de Jonge, direc teur produktie, donderdagmiddag zes be loningen voor goede ideeën uitgereikt. De zes ideeën werden gehonoreerd met een bedrag van in totaal f 7800. Alle inzenders kregen bovendien de zilveren ID-onder- scheiding opgespeld. De pot werd als volgt verdeeld. P. J. Dijkman Dulkes uit Beverwijk: 1900. Hij vond een methode uit om bij reparatie of vernieuwing van de betonwan- den van granulatieputten van de Hoog ovens deze wanden te voorzien van een raamwerk van betonnen balken. Dit raam werk wordt daarna dichtgemetseld. Het resultaat is, dat het repararen van gaten nu veel gemakkelijker gaat. H. de Vos uit Heerhugowaard1500 voor een materiaalbesparende vondst be treffende het verwerken van fijne dolo miet. A. Pirovano uit Beverwijk: 1250 voor een constructiewijziging van de regenera- torkamers in de martinstaalfabriek. H. A. de Bos uit Haarlem: 1150 voor het uitvinden van een nieuwe schakelwij - ze van de hoofdaandrijvingen van de wals- tuigen in de eindwalsgroep van warmband walserij 2. G. van Excel uit Heemstede kreeg f 1050 als beloning voor het vinden van een effi ciënt hulpmiddel bij de plakkenschaar in blokwalserij 1, waardoor het mogelijk is geworden het materiaal nauwkeuriger te knippen. P. A. van de Akker uit Haarlem: 900 voor een idee betreffende het opnieuw wikkelen van rollen staal in koudbandwal- serij 1. Dit gebeurt thans op een andere baan, waardoor capaciteitsverhoging mo gelijk is geworden. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Op de afrit van de westbuis van de Velsertunnel schaarde donderdag middag om kwart over vier een aanhanger met de trekkende personenauto. Op de aanhanger werd een vrachtwagen ver voerd. De aanhanger sloeg om en de vrachtauto gleed op de linker baan. De materiële schade was aanzienlijk. Geduren de tien minuten gingen alle verkeerslich ten in de tunnel op rood en daarna kwam het verkeer pas weer geleidelijk op gang. De verkeersstremming duurde drie kwar tier. ORST J HAARLEM. De Haarlemse recht bank zal volgende week donderdag begin nen met de behandeling van de zoge naamde „loodsenaffaire". Op die dag staan de eerste drie van de in totaal 62 IJmuider rijkszeeloodsen terecht. De Haarlemse officier van Justitie, mr G. W. F. van der Valk Bouman heeft hun ten laste gelegd, dat zij bij de uit oefening van hun functie als ambtenaar steekpenningen hebben aangenomen Hierop staat een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar. De „loodsenaffaire" kwam in septem ber 1968 aan het rollen, toen bleek da een groot aantal zeeloodsen in IJmuiden en Amsterdam bij het transport van zee schepen door het Noordzeekanaal de ke- biteins had geadviseerd meer sleepboter te nemen dan strikt noodzakelijk was. Ir totaal zou het hierbij om een zwendp van 1.3 miljoen gaan. Volgens mr. Van der Valk Boumar zullen de laatste verdachten in juni vooi de rechtbank verschijnen. Hij verwacht te, dat zijn collega in Amsterdam ook de rijkszeeloodsen uit deze stad zal dagvaar den. Dit zijn er ongeveer veertig t,f V- .V V, Nu de storm rond Haarlem-trainer Barry Hughes wat is geluwd wil ik als oud-stadgenoot maar nog steeds sup porter enig commentaar geven op het geen zich de afgelopen weken rond zijn persoon hoeft afgespeeld. Ik verheug mij erover dat hij vertrekt want de resulta ten die hij tot nu toe heeft behaald zijn voor mij zeer matig. In 24 wedstrijden scoorde Haarlem 16 doelpunten. Een po ver aantal. De wedstrijden tegen Sparta en Ajax gingen verloren door verkeerde terugspeelballen op doelman Paternotte. Hij had zijn spelers moeten leren om in uiterste nood de bal over d zijlijn te trappen. En dan tegenover een verslag gever te vertellen, „volgend jaar pakken wij Haarlem twee keer", is belachelijk Dit is ronduit een slag in het gezicht van de club waar hij altijd zo hoog over heeft opgegeven. P. J. WEMPE Axel (Zeeuws Vlaanderen) Er bestaat bijna geen twijfel om aan te nemen, dat onze sociale voorzieningen uitstekend zijn te noemen. In uw rubriek Voor de Politierechter van 26 maart, blijkt dat ze somstijds al te goed worden gemaakt. Een jongeman die het vertikt om te werken en zich vergrijpt aan an dermans spullen, is al laag bij de grond, maar dat hij van de gemeente (Hooge- veen, red.) een wekelijkse uitkering van 40 ontvangt, wordt toch te gek. A. G. M. VAN TRIGT, Haarlem. ADVERTENTIE Kies een doel en spaar er voor in de gemeente Velsen. 'WWWW^/WWVWWWVW^/VWWVWV^/VWV, /WWWWVWWWWVWWWWWWWW* Herenmode-ontwerpers voorspellen dat steeds meer mannen jersey kle ding zullen gaan dragen. Niet alleen in hun vrye tijd. ook in het dagelijks leven en tijdens de kantooruurtjes. De jersey kostuums voor overdag hebben kraagloze jasjes met een knoop- of ritssluiting, de sportpakken voor de vrije tijd worden in grove ribbels ee- breid. Ze worden, vanwege de soepel heid en kreukvrijheid vooral gepropa geerd voor de man die vele uren ach ter het autostuur zit. SANDRA BOUCHER is geboren in Parijs, woont in New York en is sie- radenontwerpster. Een vak dat ze met grote frequentie beoefent, want vol gens Marie Claire ontwerpt ze per jaar zo'n driehonderd nieuwe model len sieraden, dus ongeveer elke dag eentje. In de loop der jaren heeft ze collecties geleverd aan Tiffany's' en Harry Winston, de twee grootste juwe liers van New York. ZONNEBRILLEN zijn komend sei zoen vooral opvallend door de glazen, die gekleurd zijn in smaragdgroen, ro bijnrood. topaas. Metalen monturen zijn favoriet. „Het is onvoorstelbaar hoeveel kost baarheden er tegenwoordig in heel ge wone huizen w-den bewaard", zegt een politieman in weekblad Woman. Volgens hem denken te veel vrouwen dat een insluiper niet op die ene spe ciale plaats zal ki'ken waar geld of juwelen worden bewaard. En hoe weet die dief dat er iets te stelen valt? Vaak (volgens deze poli tieman) doordat vrouwen zulke „on voorzichtige praters" zijn als ze in de supermarkt lopen te winkelen of bij de kapper zitten. VOLGENS MCCALL'S is heel Ame rika op het ogenblik in de ban van „het bovennatuurlijke". In metrosta tions staan machines die voor een paar dollars de toekomst voorspellen, ontwerpers en kunstenaars worden ge- inspireerd door okkulte zaken, kaart- ;n handlezen zijn liefhebberijen die serieus worden beoefend. Sterrenbeeld motieven zijn cerug te vinden in sie raden en gebruiksvoorwerpen, be roemdheden als Elisabeth Taylor en Mick .Tagger laten hun sterrenbeeld oo hun kleding borduren, en geen inter view is compleet zonder een uitgebrei de discussie over het teken waaronder de geïnterviewde is geboren. Jonge mensen bepalen hun beroeps- if:--v" '-- keuze en hun politieke en sexuele koers via een horoskoop en volgens een kro niekschrijfster van h"t blad wordt het meer en meer gewoonte, zich niet met naam maar met sterrenbeeld voor te stellen. Zodat men op vergaderingen belangrijke personen ziet binnenstrui- kelen met het hijgend uitgeroepen ex cuus: „Sorry, ik ben te laat. Taurus, weet je wel". Chili con came a Ia Caregnago 500 gram magere runderlappen, 1 blik bruine bonen, 2 grote uien. teen tje knoflook, I eetlepel Chilipoeder, 4 tomaten of klein blikje tomatenpuree. 2 lepels boter, zout en peper Fruit de gesnipperde uien met het uitgeknepen teentje knoflook in de bo ter goudgeel. Voeg het in blokjes ge sneden vlees toe en bak dit aan alle kanten goudbruin. Doe er eventueel zout, peper en het Chilipoeder bij. Stippen en strepen in de badmode 1970. Links model Armi van Tweka, een coördiné-bikini. Het bovenstukje is ge stipt, het minikinibroekje diagonaal ge streept. Soft bra. Delta-b.h., op alle drie hoeken voorzien van goudkleurige nestelring voor de bevestiging van de bandjes. Dezelfde ringen in het broekie. Rechts model Marina, :en vlot strand- jurkje met stippen bedrukt. Geheel ooen zijnaden, voorzien van zeilringen, waar door een contrasterend koord loopt. Voeg zoveel water toe, dat het vlees niet kan aanbranden en laat alles in ongeveer één uur gaar stoven. Voes ten slotte de in stukjes gesneden en ontvelde tomaten (of tomatenpuree) met de bonen erbij. Vermeng alles en laat het gerecht nog ongeveer 15 mi nuten doorwarmen. De versie van regisseur Potter bevat onnauwkeurigheden aangezien het njet naar Bijbelse lezing maar gedeeltelijk naar eigen fantasie is gebracht. Dit geldt vooral voor de figuur van Jezus zelf. De acteur Blakeley wekte weinig gedachte- associaties met de Christus der H. Schrift. Ook legde Potter via Blakeley de Here woorden in de mond welke in de Bijbel niet voorkomen. Daarnaast werd achter wege gelaten, de kern der kruiswoor den „Het is Volbracht". Voorts toont de H. Schrift dat Jezus geen twijfelende per soonlijkheid was .naar reeds op 12-jarr' leeftijd geheel verzekerd van zijn roepn en dit toen in de Jeruzalemse Temr°l uitdroeg daarmede de Theologen van die tijd in verbazing brengend door zijn woorden van wijsheid. Verder droeg de Here niet de „oude vuile werkmanski ding" waarmee Potter meent hem te moeten omkleden toen de Here op 30-u- rige leeftjd zijn openbaar optreden def - nitief begon. De schrift vermeldt daar over dat Jezus een rok-mantel-zond'-- naad bezat, in die tijd iets bijzon- r moois en mogelijk een geschenk van wi- gestelde vrienden aangezien de Here Je zus arm aan geld was. De soldaten on der het kruis dobbelden er zelfs om ten einde zijn kleren te bemachtigen wat ze stellig niet zouden hehben gedaan om „versleten vuile werkmanskleren" We hebben niets tegen werkkleding schoon noch vuil, maar veel tegen onnauwkeurig heden betreffende jezus Christus. Wan neer een regisseur een film zou brengen over bijv. Pasteur, Shakespeare of Frai,- eiscus v. Assisi en daaruit belangrijke feiten en bekende woorden achterwege zou laten en eigen fantasieën toevoegt n zou zijn product vermoedelijk het pred:- caat „dilettanterig" toegediend krijgen Hoeveel temeer nauwkeurigheid, zorgvul digheid en in dit geval ook eerbied dien' dan wel in acht genomen te worden wan neer het om een levensuitbeelding van Je zus Christus gaat!. Godfried Bomans heeft ook m.i. te recht de mensen der Passie-spelen-Tegt len geadviseerd bij het herschrijven de- teksten de Evangeliën te volgen. Zovtvl mogelijk op de voet zoals in de Matthans Passion de muziek en teksten geestelijk synchroon lopen. Zouden er nog zijn die behoefte hebben in het brengen van ge deeltelijke of gehele fantasieën, laten ze dan een andere figuur en onderwerp kiezen want een vertekende Christus is niemand tot heil noch tot nut. Wel tot nut kan zijn de vandaag startende Evan gelische Omroep met een prachtige na tuurfilm om 7 uur op Ned. 1. Na al die moord-en-doodslag films een verademing J. R. DE GROOT, Heemstede Men kan tegenwoordig geen krant op slaan of ergens blijken wel jeugd of jon geren tegen de schenen te schoppen vai dragers der gevestigde orde. Dokter 0 Lens, huisarts, aan het woord in uw krant d.d. 28-3 jl. spreekt over de mode tol schoppen tegen gevestigde orde waar het gaat over klachten over artsen. Zelf doet hij aan het scheentje-schoppen mee wanneer hij zegt dat het een schande is dat het gemeentebestuur van Haarlem niet méér doet aan de totstandkoming van groepspraktijken van artsen. Het zij dokter Lens gegund zijn voor keur voor groepspraktijk tot uiting te brengen, ook al heeft hij er zelf geen er varing mee. Maar zeer goed weet hij dat het gemeentebestuur zich ernstig be raden heeft over de vraag of het en zo ja op welke wijze de totstandko ming van een groepspraktijk in Schalk wijk moet bevorderen Ook zeer goed weet dokter L. hoe complex en omstre den deze hele materie is. Hij weet dat in 1968 een commissie van de Haarlemse Huisartsen Vereniging een rapport heeft samengesteld, mede *en behoeve van het gemeentebestuur. Hierin is duidelijk tot uitdrukking gebracht, dat het niet tot de taak van de overheid behoort groeps praktijk boven individuele vestiging tt bevorderen, en het initiatief tot oprich ting van een groepspraktijk van gega digde artsen zelf moet uitgaan. Scheentje schoppen, toe dan maar echter niet tegen beter weten in. A D. BLOEMSMA, F. M. KROITWELS Haarlem. PALMA. De Spanjaard José Anto nio Ponton heeft gisteren de eerste etap pe van de ronde van Majorca, een rit over 176 kilometer met start en finish in Palma, gewonnen. Zijn tijd was 4.33.28. De Westduitser Rudi Altig werd tweede voor de Spanjaarden Errandonera en Gonzalez.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7