1 „Als man en vrouw belde een actieve rol spelen in de politiek blijft er, vrezen wij, weinig tijd over voor de kinderen'' Hans van den Doel: Truus van den Doel- Grondsma: ZATERDAG 4 APRIL 1970 Erbij x 15 APELDOORN Hans wilde de Kamer in, maar hij mocht niet van Truus. Toen die eenmaal zat, wilde Truus ook wel wat: de Staten in. Zo gaat dat in een gezin, waar man en vrouw aan politiek doen. Met zijn baard ging het bijna net zo: Hans liet zich in zijn kampeer- vakantie wangen en kin begroeien, maar wilde zich weer clean sche ren toen hij zich in de Kamer moest presenteren. Truus vond de rossige haardos aan Hans zijn kin veel te leuk en dus liet Hans zijn baard waar die was. Hij haalt hem er nu stellig niet meer af: het is een stukje van zijn image geworden. Truus van den Doel-Grondsma is de eerste vrouw die na de oorlog aan de Technische Hogeschool in Delft afstudeerde in de weg- en waterbouw. Zij is bestuurslid van de Actiegroep Man-Vrouw-Maat schappij, lid van de Partij van de Arbeid en dan nu, op 18 maart, ge kozen als lid van Provinciale Sta ten van Gelderland. Ze is geboren in Amsterdam, en niet kerkelijk gebonden. Hans van den Doel werd 32 jaar geleden geboren in Zierik- zee als zoon van een wethouder Van gereformeerde huize; is het nu nog. Studeerde in Amsterdam economie. Met Han Lammers op richter van Nieuw Links, daarna uit kerngroep gezet. Gezin woont in eigen huis aan de Govert Flinck- straat 1 in Apeldoorn met drie kleine Van den Doeltjes: Elske (8), Inge (7) en Marjo (1). Kamerlid 32 jaar; P.v.d.A. Econoom Gereformeerd Grote mond Anti-establishment Nogal optimistisch 32 jaar; P.v.d.A. A.s. Statenlid Delfts ingenieur Niet kerkelijk Moeder van drie Niet zo optimistisch ■wsctt «.-twwsbw*rx# .ra i HANS VAN DEN DOEL loopt zich het vuur uit de sloffen voor zijn par tij. Op maandag:, vrijdag, zaterdag en dikwijls ook 's zondags bedrijft hij po litieke zending op de West Veluwe van Hoevelaken tot Apeldoorn. Dinsdag, woensdag en donderdag huist hij in Den Haag om het Kamerwerk bij te houden. Zijn zending bestaat onder meer uit standwerk op de weekmark ten in zijn gebied en uit officiële werk bezoeken aan gemeenten. Eén ge meente heeft hem tot nu toe gewei gerd te ontvangen, althans officieel. Truus houdt het districtswerk voor haar man bij: post, telefoontjes en af spraken. Zjj hebben elkaar via maatschappelijke stromingen leren kennen. Dat was op een reisje van de Studentenbeweging voor Wereld rechtsorde naar Luxemburg. Die club heet nu SIB. studentenvereniging voor internationale betrekkingen. Hans was toen secretaris .Truus pen ningmeesteres. H. van den Doet staat bekend als een man met een grote mond, „een schreeuwertje wie het woord demago gie niet vreemd is" Hij lijkt een mak kelijke prooi voor zijn tegenstanders. Hans: „Ik ben het met die analyse niet eens. Ik voer felle oppositie, die bijzonder effectief is. Minister Schut heeft twee dagen vóór mijn interpel latie over zijn beleid, in januari, tegen de Haagse Courant gezegd: „Ik ben bang voor Van den Doel". Ik probeer altijd datgene te verwoorden wat on der het publiek leeft. Andere Kamer leden spreken een taal, die het gewone volk niet verstaat, het establishment wèl. Ik heb na die laatste interpella tie veelpositieve reacties gehad. Trou wens, je krijgt als Kamerlid erg veel brieven." „Ik voel me in nood als ik over de woningnood spreek. Daarin beheers ik me dan niet. Ik weet dat dat een ne gatief effect heeft op mensen die niet in nood zijn. Maar mensen die in nood zijn, weten nu tenminste dat ik voor hen opkom. Je moet kiezen: of goed ontvangen worden bij de bestaande maatschappij (maar dan spreek je de mensen-in-nood niet aan) of bij de mensen-in-nood. De crisis in de demo cratie wordt veroorzaakt omdat al die mensen in nood zich niet meer gere presenteerd voelen Dat is een nadeel van de bestaande orde" IN DE POLITIEK lijken de spelers steeds minder verdraagzaam te wor den. Het begint erop te lijken of men er slechts op uit is de nder uit t schakelen. Dat komt zowel bij links als rechts voor In debatten gaat hei steeds minder om de dialoog, steeds meer om het gelük moeten hebben Hans: „Er is een grote intolerantie waar ik echt bezorgd over ben, met name bij de studenten. Maar vroeger was er een te grote tolerantie: de mensen zaten elkaar door.dik en dun te dekken en men probeerde elkaar de bal toe te spelen. Men is nu niet meer bereid te discussiëren, waar weer tegenover staat dat je vroeger aan het lijntje werd gehouden. Het is een fase waar we doorheen moeten, we moeten uit die crisis raken. De mensen moeten meer die mensen kie zen, die zij werkelijk willen hebben, an ders krijg je een polarisatie van ex treem rechts en extreem links. Dan krijg je situaties zoals ten tijde van de vierde Franse republiek". Truus: „Ik zie de toekomst niet zo optimistisch. We zullen voortdurend moeten strijden, omdat democratie doen over enorm belangrijke zaken. Zo heeft-ie nog niet zo lang geleden de Haagse krottenwijk in de Schilders- buurt bezocht. Wat zei hij na afloop? „De straten zijn goed geplaveid!" Dat is geen grapje meer." Kent u mevrouw Schut? Vindt u het voor haar niet zielig dat haar man het zo moeilijk heeft in de Tweede Kamer? Truus: „Nee, ik ken haar niet" Hans: „Juist omdat ik haar ken. vind ik het niet zo zielig. Ik vind het eerder zielig voor hem. Zij zegt over mij: „Die snotneus, vrat verbeeldt ie lijk werk gaan doen. Ik moet nu nog vijf jaar. en ik tel ze af. Want het Kamerlidmaatschap is een geweldige belasting, 's Zondags heb ie ook geen tijd voor je gezin dan bellen er ver schrikkelijk veel mensen op". Wat zeggen de kinderen ervan? Weten die wel wie hun vader is? Truus: „Nou, ja, de oudste begint er iets van te begrijpen. Zij hebben het gewoon geaccepteerd. Het is net als een zeemansgezin. Ik erger me er nu niet meer aan, dat Hans weinig thuis is. Ik ben overigens geen voor stander van de vrouw, die net als haar man de gehele' dag buiten de deur werken kunnen stoppen als ie niet wil. Een van beide moet in ieder geval werken. Terwille van die werkende vrouw zou de maatschappij veel meer moeten doen: gemeenschapsruimten en crèches. Er is duidelijk behoefte aan dit soort voorzieningen". Truus: „Het gaat vooral om de werkmogelijkheden. Een vrouw mag in principe alles doen, maar zij kan het niet, omdat er voor een getrouw de vrouw met kinderen geen voorzie ningen zijn". Hans: „Wat de politiek betreft: ik ben erg blij dat mijn vrouw er aan meedoet. Er zijn veel te weinig vrou- een probleem blijft. Het moet nog be wezen worden, dat ze het allemaal goed weten M'n man is over het al gemeen wat optimistischer, gelukkig maar!" Gaat Truus zich in de Gelderse Staten óók op het woningprobleem storten? Truus: „Ik ben door mijn partij ge kandideerd voor weg- en waterbouw. Dat is logisch met mijn opleiding. Maar ik heb ook veel interesse voor woningbouw. Je kunt er nog niet veel van zeggen, van die Staten De helft van onze partij bijvoorbeeld komt niet terug. Er komt wat jong bloed bij. In de Staten zitten op het ogenblik nog teveel burgemeesters en wethou ders. Die moeten eruit, er moeter meer competente mensen in!" Wat vindt mevrouw Van den Doel van minister Schut de bewindsman die fel en voortdurend door haar man wordt aangevallen? Truus: .ik geloof dat hij een hele aardige man is; alleen te zacht voor minister Dat hij zo hard wordt aan gevallen, hoort erhii Hans. Ik geloof ook wel dat Sehut het goed meent, hoewel hij soms wel verschrikkelijk bagatelliserend kan zich wel! Maar SchW zelf vat de kri tiek heel serieus op". Worden de kinderen Van den Doel politiek geïndoctrineerd door >un ouders? Zo ia waar bhiidan de spraak van het kind? Moet er geen „dolle kleuter ipstuan om aan dit onrechteen eind te maken? Truus: „Onze kinderen worden vrij gelaten. hoewel ze natuurlijk wel nee) voorzichtig in een richting worden ge stuurd. Als de kinderen straks een andere richting uit willen, vinden we dat niet leuk. maar wij zullen ze wel vrij laten. Wij dragen echt geen geloof over, wel kennis van feiten. Zo neemt Hans de oudste wel eens mee naar krottenbuurten. Hans zelf ging ook een andere richting uit. want zijn vader was in hart en nieren A R De do,le kleuter? Nou nee. kleine kinderen heb ben enige 'eiding nodig'" Wat komt er van het gezinsleven van twee politieke voorlieden terecht als straks in juni d< vrouw des huizes in de Staten terechtkomt? Truus" „Bijna niets. Maar ik werkte nu ook al, vooral thuis. Dat werk ga ik 'ervangen door m'n werk voor de provinciale Staten" Hans: „Wat ik al eens eerder heb gezegd: Ik wil acht jaar in de Kamer zitten, daarna wil ik wetenschappe- werkt Het moet wel mogelijk zijn dat de vrouw er wat meer op uittrekt als de man veel thuis is". Waarom is mevrouw Van den Doel weg- en waterbouw gaan studeren? Wat wilde ze met haar ingenieursdi ploma gaan doen? Is daar iets van terechtgekomen? Truus: „Ik oen gaan studeren om dat ik het leuk vond Mijn vader was timmerman, later aannemer. Hij overleed toen ik negen was. Ik wildé het werk van m'n vader voortzetten. Ik heb na Delft tweeënhalf jaar in Am sterdam bij de dienst Publieke Werken gewerkt. Toen ben ik er een jaar mee gestopt, vanwege de kinderen. In die tijd heb ik geprobeerd mijn roeping in het huishouden te vinden Dat is mé niet gelukt. Daarna heb ik drie jaar voor TNO in Riiswiik gewerkt, tot vo rig jaar juli Toen kwam de derde Ik werk er nog steeds voor. maar dan thuis!" Hoe staat echtgenoot Hans tegen over de werkende vrouw? En tegen over de politieke arbeid van zijn eigen vrouw? Hans: „Ik vind het erg fijn als de vrouw kan werken. Het hoeft niet, evenmin als de wouw Kinderen móét krijgen. De man zcu daarnaast met wen in de politiek, hoewel zij vaak een betere intuïtie hebben dan mannen Mijn vrouw werkt bevruchtend op mijn werk als Kamerlid" Wat doet de Actiegroep Man-Vrouw Maatschappij en hoe anders is zij dan Dolle Mina? Truus: „De Actiegroep MVM stu deert eigenlijk meer. Zij brengt de emancipatie van de vrouw op gang door lezingen en discussies. In Apel doorn bijvoorbeeld houden we op het ogenblik een enquête onder vrouwelij ke werknemers om aan de weet te komen of er behoefte is aan crèches We gaan straks op de lagere scholen een enquête houden over de vorm van handwerkklassen. Ik ben geen voor standster van het aanranden /an mannen of het uitdelen van condooms althans: ik heb er geen behoefte aai. De MVM telt landelijk ongeveer 901 leden" Besteden de Van den Doels niet te veel tijd aan de polHiekWat blijft ei over aan vrije tijd? Is een dergeliik leven als echtpaar-met-kinderen wel vol te houden? Hans: ,Of het vol te houden is, zal nog moeten blijken Het is wel zo dat de dosis die we samen innemen ver schrikkelijk groot is. Met Pasen en Kerstmis en met de zomervakantie houden we wel iets over. Ons gezin is toch al uit elkaai gerukt omdat ik in de politiek zit. We kunnen nu weer bij elkaar komen, nu mijn vrouw er bij komt. Overigens hf'i ik altijd ge zegd: nóóit langer dan acht jaar full time beroepspoliticus blijven. In mijn spaarzame vrije tijd wandel ik graag, film ik, luister ik naar muziek (barok en jazz) en speel ik heel graag piano en orgel. Vroeger was ik kerkorganist. Daar heb ik nu helaas geen tijd meer voor. En af en toe spreken we af, dat we zaterdagmiddag van twaalf uur tot zondagavond twaalf uur niet over politiek praten Soms lukt dat wel!" Truus: „Ik wandel graag en luister ook graag naar muziek (barok en „iets verder in de tijd") Tot nu toe was politiek mijn hobby Ik lees graag de moderne Nederlandse schrij vers; Wolkers is mijn favoriet". Hans van den Doel is gereformeerd en lid van de P..v d.A. Leverde dat aanvankelijk geen conflicten op in het gebied waar hij moet werken: de Ve luwe? En hoe sterk is zijn binding met het christelijk geloof als politi cus? Hans: „Ik vind dat het christelijke geloof een sterke, maatsehappelijk- critische functie heeft. Die taak wordt uitgehold als de kerken afhankelijk gaan worden van ie overheid. Toen ik naar dit gebied ging werd ik gewaar schuwd: naar het zwartste gebied, daar moest een van de roodste jon gens niet heen. Dat moet verkeerd lo pen, zeiden ze Maar omdat ik gere formeerd ben. kan ik met de mensen hier communiceren En juist op de Veluwe is het protest tegen de geves tigde orde en het gezag vrij groot. Kijk maar naar de grote aanhang van Koekoek een paar jaar geleden Maar de Boerenpartij beduvelde de mensen: zij liet haar kiezers in de steek. „Als de Partij van ie Arbeid zich werkelijk inzette voor de laagstbetaal den, dan zou zij meer aanhangers moeten krijgen. Een scheuring als nu met Demokratisch Socialisten '70 zou ik niet erg vinden, als het de duidelijk heid zou bevorderen. Degenen die eruit zijn gestapt vormen een klein clubje: allemaal vergrijsde bestuurders". Er zijn principiële socialisten die van de uoren het jnrecht verkondigen, dat de jonge paartjes geen betaalbare huizen kunnen krijgen. Maar diezelf de socialisten verdienen een salaris dat royaal boven de weistandsgrens ligt en zij wonen in goedkope woning wetwoningen. Kan de P.v.d.A. de door stroming niet op gang helpen door de ze leden te dwingen hun woningen vrij te maken voor de laagst-betanl- den en zelf duurder te gaan wonen? Is dat geen sociale plicht voor deze socialisten? Hans: „Ik wil niet de moralist uit hangen voor m'n collega's Ik kon een woningwetwoning krijgen ik heb het geweigerd. Wat anderen moeten doen kan ik niet beslissend voorschrijven. De overheid moet normen stellen dat is billijk!" Truus: „Voor iemand, die voor de socialistische principes strijdt, mag ik verwachten dat-ie er enigszins naar leeft". Hans: „Voor mezelf leg ik dus we) ^.<t maar dat kan een oar- ti.i niet doen We] ie kerk dominees c.i pastoors zouden de doorstroming van af de kansel of preekstoel kunnen aan moedigen". D'66 heeft een rapport gepubli ceerd waarin zij aandringt op into ming van de voortplantinnsdrift van de Nederlandeis Maximaal twee kinderen, zegt D'66 Vindt u dat als ouders van drie kinderen een reëel verzoek? Truus: „Wat moet ik daar nu over zeggen? Een drastische inperking van het aantal kinderen is nodig. Twee kinderen lijkt me op het eerste gezicht ook wat weinig Eerste vereiste is het voorkómen van al te veel kinderen. Daar ligt een belangrijke taak voor de overheid: veel groter openheid voor voorbehoedsmiddelen en legale abor tus. Maar ze moeter ie wel vrij laten in het aantal kinderen dat ie krijgt'" Hans: „Als de mensen alleen die kinderen zouden Krijgen die ze echt zouden willen hebben, dan ben je al een heel eind'" Truus: „Je zou de kinderaftrek kun nen afschaffen en een hogere kinder bijslag kunnen invoeren Dat scheelt voor de hogere inkomenstrekkers een heleboel, en de lagere worden er be ter van" Wat vindt Hans het aardigste in Truus? „Haar geweldige belangstelling voor de mensen" En wat het minst aardige? „Dan moet ik even heeJ lang na denken Het meest onaardige vind ik haar mindere energie. Ze is gauwer "itgeput. Dat irriteert me soms". En wat vindt Truus het aardigst in Hans? ,Zijn bereidheid zich volledig in te zetten voor de ander". En het minst aardige karaktertrek je van haar echtgenoot? „Zijn soms wat dictatoriale houding tegenover de jongere leden van het gezin: hoewel dat gelukkig al wat be gint te minderen..."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15