Toverspreuk die Amsterdam uit verkeersellende kan verlossen m Eerste lijn (van C.S. naar de Bijlmer) in 1974 gereed ZATERDAG 4 APRIL 1970 Ei-bij 17 'm, Oost lijn Ingewikkeld Methode Toekomst 0 BBS BBB 0 BBB BBB 0 O 00 BBB WERKTERREIN schacht voor toegang tot de tunnelbuis aan- en afvoer materiaal voor werkzaamheden onder verhoogde luchtdruk aan- en afvoer materiaal voor afbouw tunnelbuis tijdelijke wegomlegging heiwerken fit Weesperplem slopen kademuren DE WEESPERSTRAAT MET STADSSPOORTUNNEL IN UITVOERING ontgraven voor tunneldak betonstorten tunneldak tijdelijke rijvloer voor wegverkeer zandaanvulling ontgraven door spoelen werkzaamheden onder verhoogde luchtdruk bestrating hersteld"* betonstorten lunnelvloe'r' doorsnede voltooide tunnel METRO: (Van een onzer verslaggevers) DE METRO OF STADSSPOORWEG. Dat is de tover formule die kabouterstad Amsterdam uit zyn openbaar- vervoersellende moet halen. Binnen enkele maanden gaat de eerste spade in de grond en wordt er een begin gemaakt met de lang verbeide plannen. Amsterdam schreeuwt om een spoedige oplossing van het verkeers probleem. Want openbaar vervoer is één van de vele knelpunten die de leefbaarheid in de hoofdstad be dreigen. Vooruitlopend op de metro, die een snel open baar vervoer moet verzekeren heeft de gemeente inder- IIWWWWAAAWWWWWWWIMAWAAIWAAAAAAAAfWWWWWfWWWWWWWIAAIWWIWAIWWIIIWW MAMIIMAWIMMMMIIMMMMAAAAMWMWWWIlWIMWWMIIIMVIItMMMMIIfWIMMMVWIMt tijd naar noodoplossingen gezocht. Zo heeft zy getracht een vrije trambaan te creëren door langs de rails „eier koeken" te leggen en ononderbroken ljjnen te trekken om de trambaan van het overige verkeer te scheiden. Waar mogelijk heeft zij in nieuwe wijken geheel vrije banen aangelegd, waarover de tram als een trein voort raast. Een plaag voor de trambestuurders vormen de linksafslaande auto's, die de rails kruisen, en niet te vergeten de dubbelparkeerders die soms een gehele rij baan blokkeren. Gevolg: een minutenlange stagnatie en by de haltes mopperende passagiers. OP DE vlakgemaakte bodem van de bouwput - bemaling zorgt er voor dat het water niet omhoog kan komen wordt een betonnen plaat gestort, die het dak van de tunnel zal gaan vor men. Is het beton eenmaal hard dan wordt de ruimte erboven met zand op gevuld. De stutten tussen de damwan- den worden weggetrokken en het tijde lijke wegdek verwijderd. De damwan- den worden tot anderhalve meter onder het straatoppervlak „gesnoeid". De straat wordt hersteld en het verkeer kan er weer ongehinderd overheen rijden. Onder de betonnen plaat wordt de grond weggegraven. De werkzaamheden wor den onder verhoogde luchtdruk verricht, noodzakelijk om het water terug te dringen. Een dergelijke bouwwijze is ook al toegepast bij de IJtunnelbouw. De grond die wordt weggegraven wordt met water vermengd en via pijpen af gevoerd. Heeft de zo ontstane sleuf eenmaal de juiste diepte dan wordt de grondplaat gestort en wordt de lucht druk weer normaal. Ligt de vloerplaat eenmaal dan worden de zijwanden en middenwand gestort en de tunnel is ir. beginsel gereed. Vrije trambaanideaal van het openbaar vervoer. MAAR ZAL de metro-aanleg zelf de stad niet gedurende jaren overlast be zorgen, doordat hij als een reusachtige mol zijn kilometerslange gangen graaft en aldus alles overhoop haalt? Rotter dammers kunnen er van meepraten. „NIETS DAARVAN", zo redeneren de metromakers van het Bureau Stads spoorweg. Het leven van de stad mag niet ernstig verstoord worden. Verme den moet worden dat enorme bouwput ten de verkeersaders lange tijd ver stoppen. Maar er zijn nog andere moei lijkheden. De grondwaterstand mag niet worden verstoord, want dat zou de funderingen van omliggende gebouwen ondermijnen. Een onvermijdelijkheid is dat historische gebouwen en monu menten worden geslecht om naderhand weer te worden opgebouwd. Maar de Amsterdamse bouwers hoe ven niet als onervaren beginnelingen te werk te gaan. Zij kunnen profiteren van de bouw van de IJ-tunnel en an dere grote werken die in de stad zijn uitgevoerd, de spoorwegtunnel bij Schiphol en tunnels voor ondergrondse spoorwegen in andere steden in Europa en Amerika. Het principe van de tunnel, zoals dat in Amsterdam zal worden toegepast, bestaat uit een rechthoekige betonnen koker die een breedte heeft van negen meter. De koker wondt ingesloten door stalen damwanden en ondersteund door betonnen heipalen. Het plafond van de tunnel komt vijf meter onder de straat te liggen. De metro zal kunnen groeien met vijftien tot twintig meter per week. De gemiddelde lengte van de aanleg, die van invloed is op het straatoppervlak, is tweehonderd meter. DE BOUWERS hebben de volgende werkmethode ontwikkeld. Allereerst, worden kabels en leidingen uit de straat gehaald. Over een breedte van onge veer veertien meter wordt het wegdek verwijderd, waarna een kleine ontgra ving wordt gemaakt. Vervolgens wor den aan beide zijden zware damwanden in de grond geslagen tot een diepte van vijftien meter. Voorts worden de stel lingen aangebracht waarmee de paler voor de tunnel in de grond worden ge dreven. Vervolgens wordt de grond tus sen de damwanden tot vijf meter on der het straatoppervlak afgegraven. Om instorten te voorkomen worden de wanden aan de bovenzijde door hori zontale metalen dwarsbalken gestut. En dan komt het ei van Columbus: over deze constructie kan een tijdelijk weg dek worden aangelegd, terwijl de bou wers onder de grond rustig kunnen verder werken. ZOALS BEKEND IS, zal het eerst met de Oostlijn, die gaat lopen van het Centraal Station naar de Bijlmer, worden begonnen. Dit wordt gedaan omdat de lijn de minste obstakels zal ontmoeten en derhalve betrekkelijk snel zal kunnen worden gerealiseerd. Van de lijn zal slechts 3,5 kilometer onder de grond komen te liggen. De gemiddelde kosten zullen lager zijn dan van de andere aan te leggen lij nen. De lijn wordt ongeveer achttien kilometer lang. Een ander punt waarom de Oostlijn Simt Sgliai ln de goede oude tijd" kon men per tram snel alle stadsdelen bereiken. Dubbelparkeerder: obstakel voor de tram. het eerst wordt aangepakt is dat het oostelijk deel van de hoofdstad een zich snel ontwikkelend gebied is, waarvoor binnen niet al te lange tijd toch maatregelen zouden moeten wor den getroffen, zoals de aanleg van bus- en tramlijnen. Binnen luttele jaren zullen er in de Bijlmer ruim 50.000 mensen wonen, die, zo er geen stads- spoor zou zijn, van een snelle verbin ding met het hart van de hoofdstad zouden zijn verstoken. Het eerste deel van de Oostlijn de lijn krijgt in to taal twintig stations wordt het tra ject Bijlmer-Nieuwmarkt. Een jaar la ter (mogelijk 1974) zal de lijn geheel klaar zijn. Het Amsterdamse stadsspoor gaat er in de toekomst als volgt uit zien: de Noord-Zuidlijn met als stam lijn die, welke van Amsterdam-Noord via IJ-Centraal Station-Damrak-Rokin -Vijzelstraat-Vijzelgracht naar het We teringcircuit loopt. Deze lijn splitst zich in Buikslotermeer in een tak naar Nieuwendam en naar Oostzaan. Ook bij het Weteringcircuit komt een split sing: een lijn via Amstelveen naar Schiphol-Oost en één via het Stadion plein naar Amstelveen. De Oost-West- lijn: deze loop van de Oost-Bijlmer via Wibautstraat, Nieuwmarkt, C.S., Prin sengracht, Cornelis Lelylaan naar Os dorp. Een tweede Oost-Westlijn gaat van de Bijlmermeer via de Water graafsmeer naar Geuzenveld. Verder wordt er een ringlijn aangelegd via het tracé van de ringspoorbaan van Diemen naar Sloterdijk. WAT BUS en tram niet kunnen, zal de metro wel moeten kunnen, name lijk het bieden van een regelmatige dienst. Aan het uiteinde van de lijnen zal op het spitsuur elke vier tot vijf minuten een trein het station verla ten, dichterbij het centrum elke twee tot drie minuten en buiten het spitsuur elke vijf tot tien minuten. De metro- treinen zullen nooit langer dan twintig seconden in de stations stilstaan. Hoe gaan de Amsterdamse wagons bto?r 1'tfjr -rat eruit izien? Het Bureau Stadsspoorweg hééft'een wagon ontworpen van acht tien meter lengte met een breedte van drie meter. Hoog wordt de wagon 2,25 meter zodat ook de reuzen in kabou terstad zich niet zullen hoeven te buk ken. Elke wagon krijgt zestig zit- en 111 staanplaatsen. De rijtuigen (zie de tekening onder aan deze pagina) krijgen aan elke zijde drie schuifdeuren met een opening van 1,30 meter. De wa gens krijgen stalen wielen, omdat men van mening is dat de Parijse metro, die wagens op luchtbanden laat rij den, niet geheel aan de eisen vol doet. Wel zal ervoor gezorgd worden dat isolering van de rails en rubber vering het lawaai tot een minimum zul len beperken. De stroom-toevoer ge schiedt via een derde rail. De treinjes zullen uit tenminste twee wagons bestaan en ten hoogste uit acht rijtuigen. Een trein op maximum capaciteit zal 1368 mensen kunnen vervoeren. Overigens is de metro een dure „grap". Een ruw gemiddelde brengt de bouwkosten op zo'n zestig miljoen gulden per jaar. Wat de stations betreft: de gewone haltes zullen weinig problemen voor de bouwers opleveren. Maar voor de kruispunten is dat anders Een der lij nen zal bij kruisingen op een nog lager niveau komen te liggen dan de andere. Het eerste dergelijke kruispunt wordt het station WeesperpleinSarphati- straat. Een bijkomstige functie van de stadsspoorstations is die van voetgan gerstunnel. Het publiek zal onder de straat door kunnen oversteken. DE TOEKOMST zal moeten uit wijzen of Amsterdam met zijn metro in het goede spoor zit. Maar de ervaringen met buitenlandse ondergrondse lijnen heeft al uitge wezen dat men daaraan nauwelijks zal hoeven te twijfelen. FRANS KEIJSPER

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17