Gymnastiekleraren vragen: Iedereen vakantie tijdens de Olympische Spelen In augustus dagopleiding voor m.o.-leraren Man ontvoerde eigen kinderen Geheim teeltprocédé voor tabak Nicotinevrije sigaret Protest tegen behandeling gevangenen Troepen gaan weer oefenen in La Courtine PAUW Justitie gaat zuivelfabriek bekijken Ruim vier miljoen aanvragen voor zilveren tientjes Aan Fryske Academie Piet van der Griend overleden Pensionhouder in Den Haag gewurgd School geopend voor tandtechniek Studenten moeten actie van de P.T.T.-sorteerders niet doorkruisen Kabouters actief in Breda Discussies na dodenherdenking Zes maanden en tbr. geëist Commandanten op hun hoede voor propaganda-actie In Griekenland Prinselijk paar op wereldreis ZATERDAG 4 APRIL 1970 de Lj&LJI expert in de kop van Noord-Hofland Rat in fles pap Luchtvaartpionier Sinds 1911 op gewacht N.S.R. waarschuwt: Centrale verwarming Thermo Techniek Tensen V Burgemeester bleef ook in stijl Plan in Utrecht W aar schuwing minister 99 (Van onze correspondent) PRILEP In Joegoslavië is men erin geslaagd sigaretten te vervaar digen zonder nicotine. De produktie van deze door de uitvinders „hu maan" genoemde sigaret geschiedt voorlopig nog op kleine schaal. In de loop van het volgend jaar zal de nicotinevrije sigaret op de markt worden gebracht. Geheim Duurder T wijf el In augustus ADVERTENTIE Wilt U de caravan die U koopt volgend jaar inruilen, dan tot vol gend jaar. Wilt U me teen de goede cara van, kom dan Knaus bekijken. Herenweg 286 - Egmond a. d. Hoef Route Egmond-Bergen. Tel. 02206-1579 (Van onze correspondent) ZWOLLE. Voor de economische po litierechter in Zwolle diende de zaak te gen een coöperatieve zuivelfabriek in Nijkerk. Totaal waren er elf aanklach ten tegen de fabriek te behandelen, maar na de eerste aanklacht meende de offi cier van justitie dat het nuttig zou zijn om eens een kijkje te nemen in de fa briek, een voorstel waar de rechter wel iets voor voelde. Daarop werd besloten de zaak aan te houden en op 22 april de fabriek te gaan bezichtigen. De eerste aanklacht betrof een rat die in een supermarkt in Leeuwarden werd aangetroffen in een fleskarnemelksepap aangetroffen in een fles karnemelksepap welke door de fabriek was geleverd. Een getuige deskundige, drs. A. G. Hillege, directeur van de Keuringsdienst voor Wa ren in Utrecht, zei dat dergelijke geval len, hoewel sporadisch wel eens meer voorkomen. De rat moet in de fles ge komen zijn voordat deze gevuld werd met pap. De fles was daarna kennelijk aan de controle ontsnapt. Door een verbouwing die de fabriek in november onderging bestond wellicht wat meer kans dat ratten de fabriek konden binnenkomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Als de gezamenlijke Nederlandse leerkrachten in de gymnas tiek hun zin krijgen, heeft het hele Ne derlandse volk vakantie tussen 26 augus tus en 10 september 1972. Dan worden in München de Olympische Spelen gehouden. De gymnastiekleraren hebben de regering en het parlement om deze maatregelen gevraagd. Het verzoek is ingediend door de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Le raren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding. Deze meer dan 100 jaar oude organisatie vindt dat iedere Nederlander, jong en oud en zonder dat het arbeids proces wordt verstoord, in de gelegen heid moet worden gesteld het belangrijke sportgebeuren in München dichtbij of van verre mee te maken, dit dan door pers, televisie en radio. De gymnastiekleraren zouden graag zien dat scholen, ambtenaren en het bedrijfs leven het olympisch gebeuren kunnen meebeleven. De maatregelen zouden „een duidelijke erkenning van plaats en waar de van lichaamsoefeningen in de vorm van sport van onze tijd betekenen" en bovendien zou een bijdrage tot de vakan tiespreiding en tot de nationale economie worden geleverd, aldus de organisatie. Met dat laatste bedoelt men, dat als er geen nationale Olympische vakantie komt, velen toch via de tv willen kijken en dat er daardoor arbeids- en schoolver zuim zal komen. Momenteel eindigen de meeste school vakanties al vroeg in augustus. De ge vraagde maatregel zou een doorbreking van de stelselmatige vervroeging van de vakanties zijn. DEN HAAG. Voorlopige tellingen hebben uitgewezen dat op de bestelkaar- ten die in de periode van 23 februari tot en met 16 maart bij post- en bankkanto ren konden worden ingeleverd 4.150.000 zilveren tientjes zijn aangevraagd, waar van ruim 2,2 miljoen onverpakt en ruim 1,9 miljoen in bewaarverpakking. De spe ciale bestelmogelijkheid was ingesteld om zoveel mogelijk Nederlanders rond de be vrijdingsdag in het bezit te stellen van deze munten. Er komen nog regelmatig grotere en kleinere aanvragen bij het mi nisterie van Financien binnen. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Aan de Fryske Akademy in Leeuwarden zal per 1 augus tus een dagopleiding voor m.o.-leerkrach- ten beginnen. In overleg met de gemeente Leeuwarden wordt nog naar een geschikt gebouw gezocht voor deze cursussen. Het academiegebouw is hiervoor veel te klein. De cursisten kunnen worden opgeleid onder andere voor m.o.-akte Nederlands, NAARDEN. In Naarden, waar hij de laatste negen jaar woonde, is op 77-jarige leeftijd overleden Piet van der Griend, een bekende luchtvaartpionier. De heer Van der Griend kreeg vóór de eerste we reldoorlog zijn opleiding tot vlieger van een der eerste militaire piloten, kapitein (thans generaal) Versteeg. Deze nam hem later ook op in zijn bekende stunt team „Vijf vingers aan één hand". Vooral in de twintiger jaren is de heer Van der Griend, die adjudant-instructeur op Soesterberg werd, zeer bekend gewor den, onder meer door de vele ongelukken die hij meemaakte zonder er letsel bij op te lopen. Eén keer kwam zijn lestoe- stel in botsing met een ander, maar hij slaagde erin ongedeerd aan de grond te komen. Om een weddenschap met een circusdirecteur vloog hij in glijvlucht een vlaggetje van de nok van een circustent. Ook gaat het verhaal dat hij in de twin tiger jaren onder de Waalbrug bij Nijme gen doorvloog. In de meidagen van 1940 vloog hij naar Engeland. In 1946 werd hij gepensioneerd. Kort daarna kreeg hij op de begane grond een ernstig ongeval, waarbij hij een been verloor. De crematie heeft intussen overeen komstig de wens van de vlieger in stilte plaatsgehad. DEN HAAG. De Haagse pensionhou der J. van Proosdij, wonend aan de Jacob van der Doesstraat, is vannacht door wur ging om het leven gebracht. De dader, een 28-jarige chauffeur heeft zich in de loop van de nacht zelf bij de Haagse politie gemeld. Hij is ingesloten. Frans, Duits, Engels en geschiedenis. De opleiding, verzorgd door de Fryske Aka demy, gebeurt in samenwerking met de rijksuniversiteit te Groningen. De facul teit der letteren daar verzorgt reeds een aantal jaren m.o.-cursussen in de afdelin gen Nederlands, Frans, Duits, Engels en geschiedenis. Het is niet de bedoeling dat de univer siteit meteen haar bestaande m.o.-oplei- dingen afstoot: de huidige cursisten wor den in staat gesteld bij voldoende pres tatie hun m.o.-studie aan de universiteit te voltooien. Nieuwe cursisten worden in Leeuwarden ingeschreven. Het is thans eveneens zo goed als zeker dat er ook een katholieke lerarenoplei ding in Tilburg komt, waarschijnlijk in samenwerking met de rijksuniversiteit in Utrecht of de katholieke universiteit in Nijmegen. Over twee andere plaatsen, mogelijk Amsterdam en Den Haag, wordt nog over leg gepleegd. De noordelijke leergangen van de Fryske Akademy met meer dan 1000 cursisten gaan voorlopig door. De Fryske Akademy overweegt echter haar l.o.-opleidingen af te stoten en over te dragen aan de rijkspedagogische acade mie en de hervormde pedagogische aca demie „Marienburg" in Leeuwarden. UTRECHT. In Utrecht is vandaag het instituut vakopleiding tandtechniek offici eel geopend. Het is het eerste opleidings instituut op dit gebied in Nederland. Daar mee gaat dan een wens in vervulling, die in het jaar 1911 al voor het eerst werd ge uit in een adres van de Nederlandsche Tandtechnische Vereeniging aan de Twee de Kamer. Sindsdien zijn de tandtechnici opgeleid via schriftelijke cursussen en op de labo ratoria van hun werkgevers, maar de re sultaten van de examens waren niet bijster bemoedigend. Ook pogingen om onderdak te vinden bij een leerlingenstelsel misluk ten. De in 1953 opgerichte stichting vakop leiding examens en voorlichting tandtech nici, bestaande uit vertegenwoordigers van de laboratoriumhouders, de werknemers organisaties, plus drie tandartsen als ver tegenwoordigers van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, kreeg in 1967 het advies van het ministerie van Economische Zaken, een vakschool tand techniek aan te vragen bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Het re sultaat daarvan was positief en men kocht en verbouwde daarop een pand aan de Catharijnesingel in Utrecht. De leerlingen uit het hele land ko men eenmaal per week een dag naar Utrecht. De school telt nu zestig eerste jaars en vijftig tweedejaars cursisten. Het aantal leerlingen wordt met de jaren uit gebreid (de opleiding duurt namelijk vier jaar). Kandidaatleerlingen moeten een vooropleiding op mavo-niveau hebben. Op de school krijgen ze behalve theorie ook praktijklessen (het maken van prothesen kronen, inlays, beugels en dergelijke). LEIDEN. In verband met de actie van de ruim 400 ptt-sorteerders, die hebben be sloten geen vrijwillig overwerk meer te verrichten en op deze wijze kracht willen bijzetten aan hun gerechtvaardigde loon eisen, wijst het bestuur van de Nederlandse Studenten Raad er op, dat steeds als een achterstand dreigt bij de postverwerking er hulp wordt ingeroepen van grote aan tallen werkstudenten. Het gevaar bestaat nu, aldus de Neder landse Studenten Raad, dat deze studen ten in feite worden gebruikt om de actie van de postsorteerders te breken. De NSR heeft de grondraden dan ook gevraagd de studenten ervan te weerhouden tijdens de actie welk werk dan ook bij de PTT aan te nemen en bij de studentenuitzend bureaus aan te dringen op opschorting van de bemiddeling ten behoeve van de PTT- directie. ADVERTENTIE is f 25,— per m3 te duur? Beslist! ZELFBOUW bespaart u f 2300.—. U wordt gesteund door een erkende vak man. die de gasaansluiting tnregeling en garantie-service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij i, toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23 - 24 20 44 Burgemeester Merkx wil een ka bouterkrant kopen maar heeft „niet kleiner dan een biljet van 2.000". BREDA. Kort na de oprichting van Oranje Vrijstaat Breda is het in het begin van de avond in Breda tot ongeregeldhe den gekomen. De politie liet de bezetting van een oud patriciërshuis aan de haven tien minuten toe. Toen werd ingegrepen en werden zo'n 150 kabouters in snel tempo uit het pand gehaald. Buiten stonden on geveer 250 andere kabouters en toeschou wers te joelen. Tot verder politieoptreden hoefde het echter niet te komen. Een protestmars naar het politiebureau verzandde in wat wilde kreten heen en weer. Vergezeld van afvaardigingen uit Am sterdam, Rotterdam, Alkmaar, Eindhoven, Den Bosch en Tilburg trokken de Bredase kabouters gisteravond om kwart voor zes van het station naar de KMA. Daar werd een symbolische verovering uitgevoerd. Vergezeld van tv ploegen uit Amerika, West-Duitsland en België, de VPRO radio en de VARA tv en een groot aantal foto grafen trok de stoet naar het stadhuis. Burgemeester ir. W. Merkx ontving een kabouterdelegatie op het bordes. Daar werd eerst een proclamatie voorgelezen. De heer Merkx antwoordde in stijl waarbij hij onder meer verklaarde dat de kabouters alles beter weten dan het huidige gezag, dat dit gezag echter zelf niét pretendeert alles beter te weten en dat hij „zich best zou willen onderwerpen aan het nieuwe gezag". De volgende week vrijdag willen de Bredase kabouters opnieuw een pand bezetten om het tot stadhuis uit te roepen. UTRECHT. In Utrecht zal op 4 mei na afloop van de stille rondgang en de her denkingsbijeenkomst in de Domkerk een discussiebijeenkomst worden georganiseerd in het universiteitsgebouw aan het Dom plein. Dat is besloten na overleg tussen de commissie herdenkingsbijeenkomst en ver tegenwoordigers van jongerengroeperin- gen. Op deze manier wil men tegemoet komen aan eerder door de jeugd geuite be zwaren tegen de eenzijdig terugblikkende opzet van het bevrijdingsfeest. Spreker op de bijeenkomst in de Dom kerk is prof. mr. W. H. Nagel (de schrijver J. B. Charles). Het onderwerp van zijn voordracht, „Conflict in vrijheid", vormt ook het thema voor de verschillende dis cussiegroepen. Vragen die daarbij aan de orde komen zijn „wat doen we met onze vrijheid?", „moeten de herdenkingen op 4 mei worden gehandhaafd en zo ja, in welke vorm?", alsmede problemen van groepen en volken die in onvrijheid leven. De con clusies zullen worden samengevat op een slotsamenkomst in de aula van de univer siteit aan het eind van de avond. UTRECHT. „Deze man is net weer uit de gevangenis of hij is weer nacht in nacht uit op het pad der misdaad." Dat zei de officier van Justitie bij de recht bank in Utrecht over een 25-jarige Utrechtse straatmaker, die terechtstond wegens het opzettelijk onttrekken van zijn kinderen aan de voogdij van zijn ex-vrouw, wegens bedreiging met mis handeling en weerspannigheid tegen de politie. Nadat de man in april 1967 gescheiden was van zijn vrouw werden hun twee kinderen, een thans 4-jarig jongetje en een 3-jarig meisje, onder het voogdij schap van de vrouw gesteld. Nadat de man vorig jaar juni uit de gevangenis was gekomen na een straf omdat hij een vriendin met een pistool had bedreigd, kwam de vrouw bij hem terug, echter niet lang, want na een paar maanden trok DEN HAAG. De bevelhebbers van krijgsmachtdelen hebben alle comman danten gewezen op de mogelijkheid, dat op of nabij hun onderdeel onverwacht propaganda- of andere acties op touw kun nen worden gezet. Daarbij hebben de be velhebbers tevens nadere richtlijnen ver strekt voor de wijze waarop tegen derge lijke acties moet worden opgetreden. Dit blijkt uit het antwoord van minister Den Toom van Defensie op schriftelijke vra gen van de leden van de Tweede Kamer de heren Vonhoff en Koudijs (V.V.D.), over het optreden van 35 tot de organisa ties Socialistische Jeugd en Bond van Dienstweigeraars behorende personen. Deze groep heeft op 11 maart van dit jaar op het terrein van de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort zonder daarvoor toestemming te hebben verkre gen onder meer getracht pamfletten uit te delen. In deze pamfletten werd opgeroe pen tot sabotage en dienstweigeren. De bewindsman merkt in zijn antwoord op, dat de afbeeldingen, die voorkomen op het pamflet „soldaat, wat moet je verde digen", dat op dezelfde dag in een trein van de Nederlandse Spoorwegen aan rei zigers werd uitgereikt, naar zijn oordeel „dermate leugenachtig en stuitend van obsceniteit zijn, dat zij naar zijn mening slechts een gevoel van verachting kunnen opwekken ten opzichte van degenen, die dergelijke voorstellingen hebben kunnen vervaardigen en verspreiden". Minister Den Toom gelooft dan ook niet, dat de normale menselijke verhoudingen of de militaire bedrijfsvoering door het verspreiden van deze soort lectuur in ge vaar komen. Twee jaar geleden kwam al uit het Macedonische stadje Prilep het bericht dat men er in was geslaagd een nicotine vrije sigaret te fabriceren. Van dat mo ment af zijn de vijf deskundigen van het tabaksinstituut in Prilep, die al dertien jaar hadden geprobeerd nicotinevrije ta bak te kweken, bezig geweest die eerste „humane sigaret" te vervolmaken. De si garet, gemaakt van aromatische tabak, is smakelijk en bevat geen nicotine of andere stoffen die schadelijk kunnen zyn voor de gezondheid. De vijf Macedonische geleerden zijn er het eerst in geslaagd het doel te berei ken waarnaar al decennia lang vele we tenschapsmensen en andere deskundigen in de hele wereld naar streefden. Ook in Amerika is men er al eerder in ge slaagd een nicotinevrije sigaret te fabri ceren. Maar deze miste niet alleen de nicotine, maar ook elke smaak. De si garet die de Joegoslaven nu hebben „uit gevonden" is daarentegen wel smakelijk. Ook in de Sovjet-Unie en in Bulgarije zoekt men nog naar het procédé om ni cotinevrije tabak te kweken. Want het geheim van de nicotinevrije sigaret ligt in de teelt van de tabak, vanaf het zaaien van de tabaksplantjes tot en met de oogst. Het recht op het verbouwen van de nicotinevrije tabak heeft tot nu toe alleen de tabaksfabriek „Duhanski" in Prileb verworven evenals het produktierecht. Bang voor de bedrijfsspionage zijn de Macedonische deskundigen niet. Ook an dere tabaksverbouwers kunnen worden geïnstrueerd over de speciale teeltme thode, echter zonder dat hun de sleutel van het geheime procédé wordt geopen baard. Men wil nog wachten met het op de markt brengen van de „humane sigaret" omdat men eerst zeker wil zijn dat een continue produktie mogelijk is. Men hoopt dat men in de loop van het vol gend jaar voldoende voorraden zal heb ben om te kunnen voldoen aan de onge twijfeld grote vraag. Medische deskundigen in Joegoslavië zijn reeds bezig met het verzamelen van gegevens over de gezondheidskundige as pecten van de nieuwe sigaret. De produktie van de tabak zonder ni cotine is ongeveer 20 percent duurder dan de teelt van normale tabak. Toch verwachten de producenten niet dat de prijs van de nicotinevrije sigaretten veel hoger zal worden dan die van andere si garetten die in Joegoslavië verkrijgbaar zijn. Wanneer de „humane sigaret" ook in het buitenland verkrijgbaar '.al zijn, is niet bekend. Men wil eerst afwachten of men bepaalde faciliteiten kan krijgen op de huidige exportbepalingen van tabak en sigaretten. De Verenigde Staten heb ben al hun bijzondere belangstelling la ten blijken. Wel vreest men, dat zolang de nieuwe sigaret alleen op de Joegosa- vische markt verkrijgbaar is, er heel wat gesmokkels zal worden naar het bui tenland. Via de zwartemarkt zal men dan het buitenland weieens een „humaan sigaretje" kunnen bemachtigen. Dr. A. Meinsma, de Nederlandse be strijder van het sigaretten roken, twij felt ten zeerste aan het effect van de Joegoslavische nicotinevrije sigaret. „De sigarettenroker heeft behoefte aan de portie nicotine die hij bij het roken naar binnen krijgt. Juist om die nicoti ne in de normale tabak wordt er ge- riruimd en gerookt" zegt hij. Daarom be twijfelt hij of er op den lange tuur wel voldoende afzet voor een sigaret zonder nicotine gevonden kan worden. Boven dien blijkt ook bij deze sigaret het pro bleem bestaan van het inademen van stoffen welke by de verbranding ont staan. Het is niet uitsluitend de nicotine die schadelijk voor de gezondheid kan zijn, aldus dr. Meinsma. zij met de kinderen bij haar ouders in De man stond diezelfde dag nog bij zijn schoonouders voor de deur, nam de kin deren mee en bracht ze naar een broer „Als je vanavond niet terug bent, maak ik je kinderen dood", zei hij tegen de vrouw Zij kwam niet, maar ging naar de politie. De volgende dag werd de man aange houden. Toen hij na een verhoor naar de cel moest worden overgebracht, verzette hij zich zo hevig dat er dertien agente: aan te pas moesten komen. Voor de rechtbank ontkende hij dat hi] zich agressief had gedragen. Hij ontkende ook dat hij zijn vrouw herhaaldelijk mis handeld zou hebben. Hij zei de kinderer. te hebben weggehaald, omdat zijn vrouw niet goed voor hen zorgde. Volgens een psychiatrisch rapport is de man, die al vele malen veroordeeld is, verminderd toerekeningsvatbaar. Een schoonzusje, dat als getuige i décharge werd gehoord, zei dat de man een goede vader voor zijn kinderen was „Maar de vrouw verwaarloosde de kinde ren. Zij stuurde ze 's morgens vroeg de straat op met een kwartje voor een ijsje en liet ze dan tot 's avonds laat aan hun lot over", zei ze. „Ze ging liever uit dan sen en naar cafés met andere mannen." De officier van Justitie eiste zes maan den gevangenisstraf en omzetting van de voorwaar delij ke terbeschikkingstelling van een vorige veroordeling in een defi nitieve. Uitspraak op 17 april. AMSTERDAM. Een groep artsen en medische studenten, die verontrust zijn over het ernstig te kort schieten van de mogelijkheden tot medische behandeling en verzorging van politieke gevangenen in Griekse gevangenissen, zoals, naar zij ver klaren, mede blijkt uit publikaties betref fende Mikis Theodorakis, heeft zich in een brief tot het hoofdbestuur van de Konink- lijke Nederlandsche maatschappij ter Be vordering der Geneeskunst gericht. Zij doen een dringend beroep op dit be stuur in het openbaar te protesteren tegen deze inbreuk op het recht van iedereen op een adequate geneeskundige behandeling. Tevens verzochten zij het bestuur dit open baar protest ter kennis te brengen aan de zusterorganisatie in Griekenland. DEN HAAG In augustus gaan Neder landse troepen weer oefenen by het Franse plaatsje La Courtine. Dat heeft de minister van Defensie, W. den Toom, aan de Twee de Kamer meegedeeld. De oefeningen zullen beperkt blijven tot versterkte compagnieën of eskadrons. Het voor rupsvoertuigen beschikbare terrein gedeelte is namelijk te klein voor batal jonsoefeningen. In de voor de landmacht noodzakelijke capaciteit aan oefenterreinen wordt derhalve slechts zeer ten dele voor zien. Een Frans aanbod om in Zuid-Frankrijk te oefenen is, gezien de afstand ten minste vijf dagen reizen voor gemotori seerde colonnes afgeslagen. Minister Den Toom heeft zijn Franse ambtgenoot wel gevraagd of voor de volgende jaren Nederlands medegebruik van oefenterrei nen in Noord-Frankrijk mogelijk is. SCHIPHOL Gistermiddag* zijn prinses Beatrix en prins Claus van Schiphol naar New York vertrokken voor een privé-be- zoek. Dit is de eerste stad die zij zullen bezoeken in de komende drie weken. Zij zullen verder doorreizen naar ach tereenvolgens Honolulu, Hong Kong en Japan, waar zij op 14 april zullen arrive ren. Op het programma voor het verblijf in Japan, waar zij semi-officieel zullen worden ontvangen, staat onder meer een bezoek aan de wereldtentoonstelling Expo '70 op 23 en 24 april. Het Prinselijk paar wordt zaterdag 25 april op Schiphol terugverwacht

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2