Standrecht bij gooien van benzinebommen EXTRA BRITSE TROEPEN NAAR NOORD-IERLAND Brandt: News bad news, Agnews „Houding Guatemala is onaanvaardbaar Nieuwe eisen ontvoerders 11 AMERIKAAN HOUDT RUS IN HET OOG «a m Aftellen Apollo-13 begint maandag „Ethnos" stopt publicatie lemen naar Nixon i I BONN EIST MAATREGELEN VOOR VRIJLATING AMBASSADEUR „Kladderadatsch" verschijnt weer 1 Amerikanen vrezen concurrentie in vliegtuigbouw Vrijgeleide voor Duitse spionnen Noordkoreaanse boot tot zinken gebracht SI» i# 1 VERHOEVEN's ZATERDAG 4 APRIL 1970 5 traatsch end er s Als alles dan geregeld is, nog even kijken bij VOQUE, voor een nieuwe tas Tegen het leger v 'iSHl Stafleden door Griekse bewind veroordeeld dubbele graan-genever 'n zuiver natuur product e- ec. vraag het uw slijter (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Brandt reist het komende weekeinde naar de Verenigde Staten om de resultaten, die tot dusver zijn geboekt in het streven naar toenadering tot Oost-Europa, te bespreken met president Nixon. Er bestaan voor dit eerste officiële bezoek dat Brandt als kanse lier aan de Amerikaanse president brengt tal van problemen op het pro gramma, maar voor Bonn ligt de nadruk heel sterk op de „Oostpolitiek" nu het moment lijkt te naderen waarop men woorden in daden moet gaan omzetten. Volgende stappen Amerikaanse troepen Als zij zich uit zichzelf melden (Van onze correspondent) BONN. Bondskanselier Willy Brandt, door de oppositie van alle kanten en zonder onderbreking be loerd en aangevallen, moet nu zelfs uitkijken als hij in besloten kring een grapje maakt. Tijdens een bij eenkomst met zijn kabinet ter be spreking van de vandaag beginnen de reis naar de Verenigde Staten zou de kanselier een anekdote ten koste van de Amerikaanse vice- president Agnew hebben verteld, de man die zo slecht met de pers over weg kan. Een Engelse uitdrukking om nieuws te kwalificeren luidt, zo moet Brandt hebben gezegd, news, bad news, Agnews. Het grap je is door een van zijn ministers kennelijk aardig genoeg gevonden om uit de school te klappen, waar op het C.D.U.-parlementslid Man fred Luda is toegesprongen om de kanselier vlak voor zijn vertrek in een kwaad daglicht te stellen. In schriftelijke vragen aan de rege ring heeft hij gisteren geïnformeerd of de kanselier dit grapje inderdaad heeft getapt en of de regering niet van mening is dat zo'n laster jegens de vice-president der Verenigde Staten ten scherpste moet worden afgekeurd. Het antwoord zal tot een vragenuurtje van de Bondsdag blij ven liggen, maar om dat antwoord zit Manfred Luda waarschijnlijk niet verlegen. Op de dag van zijn aankomst in Amerika zullen de kranten daar melden dat de gast uit de Bondsrepubliek de draak heeft gestoken met Agnew. (Van onze correspondent) DUBLIN De Britse regering heeft wegens de verergering van de si tuatie in Noord-Ierland besloten vijfhonderd extra militairen naar Ulster te zenden, het totaal aantal op ongeveer 7.000 brengend. Het extra bataljon zal worden onttrokken aan de voor NAVO bestemde zogenoemde strategi sche reserve. Tot dusver bevinden zich zeven infanteriebataljons en een regiment pantservoertuigen in Noord-Ierland. Een nieuwe in Noord-Ierland afgekon digde wet stelt de maximale straf op het vervaardigen, bij zich hebben of gooien van benzinebommen die de laatste da gen steeds veelvuldiger worden gehan teerd 10 jaar gevangenisstraf indien benzinebommen na herhaalde waarschu wingen tegen de veiligheidsdiensten wor den gebruikt, dan kunnen de daders ter plaatse op straat worden doodgeschoten. De vrees heerst dat de onlusten zich in het komende weekeinde zullen uitbreiden. De Noordierse veiligheidsraad, die door de Ulster regering is ingesteld, heeft be sloten voortaan krachtiger en sneller te gen oproerlingen op te treden. Een en an der is de reden voor de extra-troepen. Het aantal eenheden dat voor rechtstreek se confrontatie met de ordeverstoorders is bestemd, omvat thans 2500 man, die zich reeds in een toestand van permanent alarm bevinden. Donderdag werd bij de militaire opera tie in het Ballymurphy-district van Bel fast voor het eerst van pantservoertuigen en helikopters gebruikgemaakt. Het was de derde achtereenvolgende avond dat de furie losbarstte. De afgelopen maanden was de gedragslijn van het leger om bij formele optochten en demonstraties om zichtig te werk te gaan, hetgeen een op merkelijk succes opleverde. Maar deze week vulden de jeugdige ge weldenaars al of niet opgehitst door anderen opnieuw de volksbuurten van Belfast. Vandaar dat besloten is de on ruststokers een beslissend halt toe te roe pen. Donderdagavond, toen 200 jeugdige (Van onze correspondent) BONN. Voor de Westduitse regering is het onaanvaardbaar dat de eisen, die de ontvoerders van ambassadeur Graf Von Spreti als voorwaarde voor vrijlating van de diplomaat hebben gesteld, door de regering van Guatemala van de hand zijn gewezen. Een hoofdambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn is naar Guatemala gezonden om de opvattingen van zijn regering tot uitdruk king te brengen, terwijl gisteren staats secretaris Duckwitz met hetzelfde doel de Guaemalteekse ambassadeur in Bonn bij zich ontbood. De ontvoerders, die zich leden van het „Gewapende Revolutionaire Leger" noe men, willen de Westduitse ambassadeur inruilen tegen zestien politieke gevange nen. De regering van Guatemala heeft die eis om grondwettelijke redenen van de hand gewezen. Daarbij zou een rol kunnen spelen dat de ontvoerders volgens geruchten van plan zijn vier van de zes tien politieke gevangenen te vermoorden. Terwijl zij ermee akkoord zouden gaan dat twaalf man direct op een vliegtuig naar Mexico worden gezet, zouden zij de overlevering van de vier anderen hebben verlangd. Deze vier zouden in de gevange nis o.m. de plaats van een geheim guer rillakamp hebben verraden en daarom door hun „bevrijders" met de dood wor den bestraft. De woordvoerder van de re gering in Bonn kon deze geruchten gis termiddag niet bevestigen, hoewel Bonn van alle ontwikkelingen op de hoogte wordt gehouden. De Westduitse regering heeft ook het Rode Kruis ingeschakeld en heeft voorts grote waardering voor de activiteiten, die de pauselijke nuntius in Guatemala heeft ondernomen om de 63-jarige diplo maat, die dinsdagavond werd ontvoerd, vrij te krijgen. Diens ontvoerders hebben gedreigd hem te vermoorden als de poli tie haar speurwerk voortzet, maar in middels hebben zij volgens persberichten uit Guatemala positief gereageerd op de mededeling dat Graf von Spreti, die twee jaar geleden aan een hartinfarct leed. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 125 UW speciaalzaak voor 'ederwaren Tel. 31 10 28 dringend medicijnen nodig heeft. Zij zou den bij een apotheek de gewenste ge neesmiddelen hebben gehaald na consul tatie van Spreti's huisarts. De ontvoerders hebben gisteren een losprijs van 700.000 dollar en de vrijla ting van 25 politieke gevangenen geëist in ruil voor de vrijlating van von Spreti. Deze nieuwe eis werd gesteld in een brief aan de pauselijke nuntius nadat de Guatemalteekse regering had p-eweigerd de eis tot vrijlating van 17 politieke ge vangenen in te willigen. onverlaten, voornamelijk uit het katholie ke kamp, de militairen met stenen, fles sen en benzinebommen begonnen te beko gelen. trachtte het leger minstens de helft hunner te arresteren, doch de meesten wisten te ontkomen, mede doordat de mi litairen onbekend waren met deze buurt. Oudere bewoners hebben tevergeefs ge tracht de straatjeugd te bewegen huis waarts te keren. Ook de door luidsprekers door officieren tot het schorriemorrie ge richte oproepen om de actie te staken, ble ven vruchteloos, ^r werden 21 mensen gearresteerd en één militair werd ge wond. Gelukkig s1aavrte de politie erin een protestantse menigte die zich voor tegen actie had verzameld, tijdig te verdrijven. De autoriteiten vragen zich nog steeds af wat de redenen voor deze nieuwe reeks Van uitbarstingen zijn, aangenomen dat daar een rationeel antwoord op is te ge ven. De leiders van de nationalisten, de officiële rooms-kathol'eke oppositiepartij, varen uit tegen het Britse „bezettingsle ger". als vanouds de hereniging van Ier land als enige oplossing aanprijzend. Dit sentiment wakkert natuurlijk de ac tiviteit aan van Republikeinse agitators (wier vlaggen, die van Eire, donderdag avond alom te zien waren) en van het illegale Ierse Republikeinse Leger dat de laatste maanden meer en meer van zich doet spreken. Officiële woordvoerders van de Noordierse regering noemen het in elk geval een hoopvol aspect van de huidige situatie, dat katholieken tegen het leger vechten, wat in elk geval beter wordt ge acht dan wanneer katholieken en protestanten elkaar te lijf gaan. Maar afgescheiden van al deze dieper gaande theoriën geloven velen dat de oor zaak van de nieuwe ellende eenvoudig te zoeken is in de omstandigheid dat er in Belfast (en ook in Londonderry) een atmosfeer van beleg heerst, gekenmerkt door troepen in gevechtsuitrusting en door prikkeldraadbarricades, wat een voortdurende uitdaging voor de geweld dadige jeugd vormt. BONN (DPA). Het kritische tijdschrift „Kladderadatsch", in 1848 in Berlijn opge richt en lange tijd de strijdbare tegenstan der van de „establishment", verschijnt weer. Het blad, dat tijdens het keizerrijk en het derde rijk veel aan strijdbaarheid in boette, zegt in het eerste nummer, na af wezigheid van 26 jaar, terug te grijpen op de oude vrijzinnige inspiratiebronnen. Het „Duitse tijdschrift voor non-politieke men sen" verschijnt met een oplage van 63.800 exemplaren. 'X N», Een Amerikaans patrouillevliegtuig cirkelt hier om het Russische vlieg- dekschip „Moskva", een van de 63 Russische oorlogsbodems die op het ogenblik in de Middellandse Zee varen. De „Moskva" is een zogenoemd helikopter-moederschip, op het ach terste deel kunnen helikopters landen en opstijgen. WASHINGTON, (AFP). Volgens de Amerikaanse minister van vervoer John Volpe hebben de Verenigde Staten vorig jaar tevergeefs bij Frankrijk en Engeland aangedrongen op een beëindiging van de race in de bouw van supersone trans portvliegtuigen. De Amerikanen wilden vermijden dat de concurrentie tussen de Frans-Britse Con corde en de Amerikaanse SST de drie lan den te veel geld gaat kosten. Volpe maakte dit bekend toen hij het Amerikaanse con gres verzocht de financiering van het SST- program voort te zetten. Volgende week moet een sub-commissie van het Amerikaanse huis van afgevaar digden zich gaan bezighouden met het ver zoek om 290 miljoen dollar voor het SST- program in het jaar 1970/71 te investeren. Voor het lopende jaar heeft het congres het rêgeringsaandeel in het program terug gebracht van 96 op 80 miljoen dollar. Op dit moment heeft de bouw van de Ame rikaanse supersone SST al een flinke ach terstand op het schema opgelopen. De eer ste proeven met het prototype die eind 1972 hadden moeten plaatsvinden worden nu pas in maart of april van 1973 ver wacht. En de grote financiële problemen waarmee de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen al kampen sinds de komst van het supersone tijdperk maken waar schijnlijk dat de voorsprong die de Con corde heeft genomen (ongeveer 5 jaar) de handelswaarde van de SST zal vermin deren. KAAP KENNEDY (Rtr). Het aftellen voor de derde reis naar de maanbodem, die door de Apoilo-13 wordt gemaakt, begint morgenavond tien uur plaatselijke tjjd (maandagochtend 04.00 onze tijd). Aan het begin van de lange aftelperiode wordt de klok op minus 98 uur gezet. Om eventueel zich voordoende moeilijkheden te kunnen verhelpen zijn in de aftel-periode ver scheidene pauzes verwerkt. De slotfase begint donderdag 9 april om ATHENE (AFP) Het liberale Atheense blad „Ethnos" zal met ingang van vandaag niet meer verschijnen. Het besluit om de exploitatie stop te zetten is gistermorgen door de eigenaars van het blad genomen. Zoals bekend zijn vijf leiders van het blad, onder wie enkele journalisten, don derdagmorgen tot gevangenisstraffen, va riërend van 13 maanden tot vijf jaar, ver oordeeld wegens het publiceren van „valse en alarmerende berichten". „Ethnos", dat zeer kritisch stond tegen over het kolonelsbewind, is in 1913 op gericht. middernacht en eindigt met de lancerir om 20.13 uur onze tijd, zaterdag 11 april. De drie ruimtevaarders, James Lovcl' Fred Haise en Thomas Mattingly, brengc het grootste deel van hun tijd door me oefenen in de nabootsers. Donderdag wor den zij uitgebreid medisch onderzocht e vrijdag krijgen zij hun laatste instructie Verwacht wordt dat er bij de komend, lancering minder belangrijke gasten, be langstellenden en journalisten zpllen zijn dan bij die van de Apollo-12. Toen warer. er 2.200 verslaggevers aanwezig,*nu hebbe' er ongeveer 1.100 een plaats besproken. F zijn 3.000 gasten door de NASA uitgeno digd. ADVERTENTIES ANNO 1792 De gesprekken met Nixon, waarbij Brandt zich laat assisteren door zijn onderhandelaars Bahr (Moskou) en Dickwitz (Warschau) hebben op 10 en 11 april plaats. De kanselier begint zijn bezoek met een inspectie van Westduitse luchtmachtonderdelen die in Texas worden opgeleid. Vervolgens zal hij enkele dagen zijn intrek ne men in het buiten van zijn gastheer in Camp David, waarna de plechtige ontvangst in Washington plaats heeft. Het slot van ziin verbliif in Amerika zal een uitstapje naar Cape Kennedy zijn, waar de kanselier technische storingen voorbehouden de lance ring van maanraket Apollo 13 bij woont. Brandt mag rekenen op een harte lijk ontvangst. Hij heeft bij de wes telijke bondgenoten altijd meer kre diet gehad dan in eigen land en zijn voortvarende politiek van het afgelo pen halve jaar heeft daaraan onge twijfeld geen schade berokkend. Zijn doei is officiëel de president in te lichten over zijn recente activiteiten, maar veel nieuws zal er niet te ver tellen zijn. Van veel meer belang is het voor Brandt dat hij aantoont (voor al tegeover de critici in Bonn) die ac tiviteiten in nauwe samenwerking met de westelijke bondgenoten te bedrij ven. De kern van de gesprekken, deels onder vier ogen, deels in kleine kring waarbij Nixon wordt gesecundeerd door zijn adviseur Henri Kiessinger en minister van buitenlandse zaken Rogers dienen Brandt's volgende stappen te zijn. Er is een pauze in getreden in de besprekingen met de Sovjet-Unie. In Bonn is verklaard dat pas na het overleg tussen Brandt en Nixon zal worden besloten of Egon reidende gesprekken" moet gaan voe ren of dat nu werkelijk moet worden onderhandeld over het niet-aanvals- vendrag. Een tweede probleem van Brandt voor de naaste toekomst, vormt het contact met Polen. Eind deze maand wil Duckwitz opnieuw naar Warschau reizen. Het resultaat van zijn werk is geheim gebleven, maar algemeen be staat toch in Bonn de indruk dat Po len vasthoudt aan de eis dat de West duitse regering moet beginnen met er kenning van de Oder-Neissegrens. De voorspelling dat Polen dringend verle gen zit om economische hulp en wel bereid zou zijn de netelige politieke kwestie voorlopig wat in het vage te houden, is niet uitgekomen. Net als in de andere Oosteuropese landen heeft de politiek in Polen prioriteit. Brandt zal Nixon zijn plannen kun nen voorleggen. Langs diplomatieke weg zal hij dat bovendien aan d e Britse en Franse regeringen doen. Zijn eigen speelruimte is niet alleen beperkt door de sterke oppositie in Bonn, maar ook door het feit dat een groot stuk verantwoordelijkheid toch WILLY BRANDT altijd bij de drie westelijke overwin naars uit de tweede wereldoorlog be rust. Zij hebben de verdragen van Potzdam met de Sovjet-Unie geslo ten, verdragen waarin ondermeer is bepaald dat de definitieve grenzen van Duitsland in het vredesverdrag dienen te worden vastgelegd. En tot dat vredesverdrag is het nooit geko men. Er is geen twijfel aan dat kanselier Brandt in een lastig parket is ge raakt. Hij zal concessies moeten doen om met de Oost-Europese landen tot overeenkomsten te komen. Als hij daarvoor concrete plannen heeft, is het van het grootste belang dat die dooi de drie westelijke geallieerden wor den ondersteund. En om een van de kernpunten, Berlijn, zal hij min of meer een volmacht nodig hebben om zijn Oost-Duitse collega Stoph er op 21 mei in Kassei mee te confronteren, want voor Ber'ijn beslaat nog altijd de verantwoordelijkheid van Ameri kanen, Britten, Fransen en Russen. De gesprekken over deze problema tiek sluiten aan bij andere program mapunten: de veiligheid in Europa en de positie van de NAVO. Er is in dit verband een kwestie waarvoor in Bonn grote belangstelling bestaat, namelijk de in Washington op gang gekomen discussie over vermindering van het aantal Amerikaanse militairen in de Bondsrepubliek. Een kwart eeuw na de bevrijding houden nog altijd 300.000 Amerikaanse soldaten de wacht in Europa. President Nixon heeft verzekerd dat daarin geen verandering zal worden gebracht zolang de huidige overeen komsten, die in het kader van de NAVO zijn gesloten, lopen (tot 30 juli 1971). Maar het feit dat steeds meer Amerikaanse parlementariërs voor vermindering pleiten, heeft in Bonn niettemin ongerustheid gewekt. Ook de redenering dat de Europese landen de stationeringskosten prac- tisch geheel voor hun rekening zouden moeten nemen, bevalt de Westduitsers niet. Er is al eens, sprake van ge weest dat dit Bonn jaarlijks een mil jard mark zal gaan kosten. Het is een onderwerp dat past in het gehele complex van vraagstukken. Immers bii de beoordeling, van de si tuatie in Europa zal voor president Nixon de Russische houding in de Amerikaans-Russische gesprekken over vermindering van de bewapening een grote rol spelen. Terugtrekking van buitenlandse troepen uit Centraal Europa is een van de kwesties die Brandt al ter sprake heeft gebracht tijdens zijn ontmoeting met Stoph in Erfurt. Vermindering van de Ameri- kaaiyse troepen, aldus een Westduitse redenering, moet een gevolg zijn van ontspanning in Europa. Onduidelijk is hoe groot het Amerikaanse geduld dan wel zal moeten zijn. ---------riryyyyvvvvvinnrinnnnnnnnnnnnrmramni BONN (RTR) De Westduitse iriniste*- van binnenlandse zaken. Hans Dietrie! Genscher, heeft alle communistische agen ten in het land laten weten dat zij onge straft zullen blijven als zjj zich vrijwillig bij de autoriteiten melden. „Ik wil een gouden brug bouwen. Ik dring er bij alle onontdekte spionnen op aan zich bij de veiligheidsdienst of de pol (tie te melden", aldus Genscher in een vraaggesprek met de „Bild Zeitung". Met toestemming van de rechter zou dan wor den afgezien van strafvervolging als zij zich van verdere spionage-activiteit zou den onthouden. De inlichtingendienst schat het aantal agenten voor vreemde mogendheden in West-Duitsland op 16.000. SEOEL (Rtr). De Zuidkoreaanse ma rine heeft vanochtend vroeg een 50 ton metende snelle Noordkoreaanse boot met 15 mensen aan boord ter hoogte van de westkust tot zinken gebracht, aldus de commandant van de contraspionage, luite nant-generaal Koen Sjang Yoe. De opva renden zijn vermoedelijk verdronken. De Zuidkoreaanse torpedoboot jager Koje Ham heeft de spionageboot 3Vs uur ach tervolgd vanaf de haven Koesan. Met de hulp van een tweede marineschip werd de boot tot zinken gebracht na een zeegevecht van een uur. De boot voer zonder licht met een snelheid van 28 knopen en moest spi onnen aan de Zuidkoveaanse kust aan land brengen, aldus de generaal. ir

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3