Ook bij D'66 verontrusten WIJ ZIJN HET PRATEN OM HET PRATEN MOE Besluiten Dolle Mina's zien af van de ludieke acties Prof. de Froe wil artsen activeren DS '70 koos een bestuur „Ludieke" moties Prins Bernhard in Bangkok Brand in fabriek aangestoken? Cultuurpsycholoog prof. H. Fortmann overleden Modeatelier en meubelmakerij uitgebrand Gehandicapten als leerkracht „WAPENS" ZIJN IN FEITE VERDELGINGSMIDDELEN Wasserij DUYN MAANDAG 6 APRIL 19 70 (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM In zijn enthou siasme sprong gistermiddag iemand tijdens het D'66-congres in Rotterdam het podium op en schreef op één der grote pamfletten onder „D'66" de woorden „Leeft Weer". De man deed dit onmiddellijk nadat partijvoorzit ter Beekmans tijdens een moment van grote verwarring voorstelde het con- gres enkele minuten te schorsen zodat het partijbestuur zich kon beraden over een motie die door één der vrouwelijke leden was ingediend. Aan vlijt ten onder" 99 Ludieke motie Wanorde „AMSTERDAM" DOMINEERDE OP CONGRES Geheimhouding Verdelging In Den Dolder ROTTERDAM. Het congres van D'66 besloot voor wat betreft de ge meentepolitiek in het programma op te nemen dat zowel het actief als het pas sief kiesrecht bij de gemeenteraads verkiezingen op 18 jaar gesteld moet worden. De burgemeester dient recht streeks gekozen te worden. Fractie vergaderingen moeten in principe openbaar zijn voor belangstellende burgers. De burgers moeten verder in de gelegenheid worden gesteld om van tijd tot tijd in de gemeenteraad vragen te stellen. In grote gemeenten moeten territoriale raden of wijkraden wor den ingesteld met reële bestuursbe voegdheden en redelijke financiële mogelijkheden. In gemeenten met meer dan 50.000 inwoners dient het gemeentelijk apparaat te worden door gelicht op organisatie en effiency. Een principe-uitspraak werd ge daan over het grondrecht dat de ouders hun kindertal zelf mogen bepalen. Om te voorkomen dat de gemeenschap te zijner tijd zelfs ook maar tot de overweging ge bracht zal worden wat onjuist zou zijn in te grijpen in de vrije bepaling van hun kindertal door de ouders, moet reeds nu ook door de overheid een actief beleid gevoerd worden om de bevolkings groei tot staan te brengen." Het congres sprak zich onomwonden tegen gedwongen sterilisatie uit. D'66 streeft naai een toestand in Europa, waarin de veiligheid niet meer berust op een volledig op gaan in één der machtsblokken", aldus een voorstel, dat door het n,.congres werd aangenomen. De Ne derlandse bijdrage aan de NAVO dient te bestaan uit conventionele strijdkrachten van hoge kwaliteit en met een grote mobiliteit. De Ne derlandse krijgsmacht dient haar nucleaire taken af te stoten, zo werd voorts besloten. Een Europe se kernmacht wordt afgewezen. D'66vindt het onwaarschijnlijk dat met het huidige defensiebudget aan de eisen van de min of meer zelfstandig opererende krijgs machtonderdelen marine, land en luchtmacht) voldaan kan wor den. Nodig is een geïntegreerde visie op het defensiebeleid en niet drie afzonderlijke visies, waarbij op technisch, financieel, bestuur- ljk en ander gebied gestreefd wordt naar de groot mogelijke economische besparingen. Het congres sprak zich uit tegen verdere uitbreiding van militaire oefenterreinen ten koste van de recreatiegebieden. Een staatscom missie dient een algehele herzie ning ter hand te nemen van het militaire straf- en tuchtrecht. Strafrechtspraak over militairen moet geschieden door de gewone rechterlijke macht. O Aan de beroepsopleiding van offi cieren moet een maatschappelijke en wetenschappelijke vorming aan gewone burger-onderwijsinstellin gen voorafgaan 9 Wapenfabricage door buitenlandse ondernemingen op Nederlands grondgebied moet worden tegen gegaan. Het congres sprak zich tenslotte ook nog uit voor het niet straf baarstellen van een door de vrouw gewenste zwangerschapsonderbre king. welke normaal moet kunnen plaatshebben in elk ziekenhuis. SINGAPORE. Prins Bernhard is zaterdagavond voor een privébezoek in Singapore aangekomen. De prins, die zijn Fokker F-27 zelf bestuurde, werd op het vliegveld begroet door de Nederlandse ambassadeur in Singapore. De prins, die reist met een gevolg van 18 personen, kwam uit Brunei. Hij heeft bezoeken gebracht aan Ethiopië, Pakistan India Indonesië en Japan. Zondag vertrok de prins naar Bangkok, de hoofdstad van Thailand. MUSSEI,KANAAL. Zondagavond lieeft een felle brand de glasfabriek van de firma G .A. Wilbrink voor een groot deel verwoest. De schade bedraagt ruim 150.000,-. De inpakafdeling, de slijperij en het kantoor van de directie konden behouden blijven. Over de oorzaak van de brand staat nog niets vast. Bij de politie be staat het vermoeden dat de brand is aan gestoken. Mevrouw P. Wassen-Van Schaveren, de indienster van de motie, vroeg namelijk het hoofdbestuur nog vóór de gemeen teraadsverkiezingen een prioriteitensche ma op te stellen in voor de gewone bur ger begrijpelijke taal, zodat de politiek van D'66 in alle duidelijkheid naar voren zal komen. De schorsing kwam vrijwel aan het eind van het overigens geheel aan pro grammatische zaken gewijde congres en vormde tegelijkertijd de climax van een onrustige sfeer onder een groot deel van de congresgangers. Het begon zaterdag ochtend nog vóór de officiële openings rede van voorzitter Beekmans met een groen pamflet. „Mevrouw, mijne heren, excuseer u ons dat wij u storen", zo begint het pamflet. „U bent immers naarstig doende met vergaderen, met opbou wend werk in het kader van het groot partij-wezen. Dat is niet niks. Het geeft derhalve we realiseren ons dat terdege geen pas u hier-en-nu met futiliteiten lastig te vallen. Wat is er aan de hand? Wij zijn verontrust. Wij zijn het praten om het praten moe. Wij zijn het pietepeuterige amenderen moe. Wij zijn het moe om te doen alsof de Europese zaak al onze aandacht nodig heeft op een wijze als thans gebeurt". Zowel mr. Van Mierlo als voorzitter Beekmans vond het groene pamflet een goed stuk, maar ging toch niet verder in op de critiek die er in verscholen ligt. Het pamflet zal in de centrale werkgroep „een wezenlijk deel van de discussie" moeten worden." De heer Beekmans zei later: „Er is geen enkele reden om aan de wat tegenvallende winst van D'66 een andere houding te ontlenen. In december bepalen wij of we verantwoordelijkheid in een regering wensen of niet. We kun nen dan praten met het beleidsplan in de hand. Tot zolang zulen wij ons niet anders opstellen dan totdusver" Zaterdagmiddag werd een tweede pam flet, maar nu op roze papier, an de con gresgangers uitgereikt, opgesteld door de groep Zeist, waartoé onder andere de be kende journalist Gijs Stappershoef be hoort. ,D'6 gaat aan vlijt ten onder", zo staat boven het pamflet. Het vervolgt: „In 500 gemeenten worden gemeentepro gramma's gemaakt, in elf provincies is een provinciaal programma geschreven. Wij hebben het dikste landelijke program- ma van alle partijen. Wij zijn in de eerste plaats opgericht om de democratische be sluitvorming critisch te beschouwen en te verbeteren. Na de eerste structurele vondsten zijn wij van het wezenlijk den ken over het functioneren van de demo cratie gevlueht in het fabriceren van programma's. Het afstand nemen tot de ernst van het programmatische congres kwam voorts tot uiting door een lied dat Hans Moer kerk had gemaakt. Op satirische wijze werd in dit lied de draak gestoken met de leidende figuren en fractieleden van D'66. Gistermiddag kwam verder een „lu dieke" motie in behandeling van Gijs Stappershoef. In de motie werd het con gres gevraagd de kandidatenlijst voor de tweede kamerverkiezingen „te doen sa menstellen via een procedure die geken merkt wordt door geheimzinnigheid, in trige, manipulatie, corruptie, chantage, en al dergelijke technieken. Het congres acht het bestuur in staat deze technieken te groeperen en te perfectioneren en ziet af van medezeggenschap". Mevrouw Soetenhorst uit Leiden, één der ondertekenaars van de motie, haastte zich daarop te verklaren dat het niet in de bedoeling lag om de motie in stem ming te brengen. „Men moet het alle maal meer beschouwen als een emotie van wanorde", verklaarde zij. De wanorde ontstond daarna pas goed toen de goed van de tongriem gesneden mevrouw Wassen haar motie verdedigde waarin gevraagd werd om een „priori teitenschema" vóór de gemeenteraads verkiezingen. Toen het Kamerlid mej. mr. Goudsmit zich achter de motie plaatste, bleek dat er onder de congresgangers toch velen waren die zich positief ach ter de motie opstelden. Na een korte schorsing kwam voorzit ter Beekmans verklaren dat het hoofdbe stuur geen behoefte heeft aan de motie omdat het toch al met een boekje wilde uitkomen, waarin duidelijk staat wat de positie van D'66 is. Mevrouw Wassen: „ik trek toch mijn motie niet in. De heer Beekmans probeert juist het enthousias me wat ik er probeerde in te leggen weer uit te halen". Het congres was het met haar eens: 60 percent wilde een „priori teitenschema". Het congres heeft tenslotte een groot aantal besluiten genomen dat het bestaan de programma zal aanvullen, met name op het gebied van de gemeentepolitiek, de buitenlandse politiek, de defensie, het bevolkingsvraagstuk, het abortusvraag stuk en de democratisering van het be- dijfsleven. Voorzitter Beekmans (links) in ge sprek met fractieleider Van Mierlo op het congres dat „nog geen pro gramma voortbracht". v.;,.:... Oudste Dolle Mina was mevrouw mr. Ina Prins Willekes, 84 jaar oud, en schrijfster van het boek „De vrouwen in de maatschappij" (1939). Zij hield tot haar jonge navolgsters een inlei-, dende toespraak. NIJMEGEN. Op 58-jarige leeftijd is zaterdagavond in het St. Canisiuszieken- huis te Nijmegen prof. dr. H. M. M. Fort mann overleden .Prof. Fortmann werd in Amersfoort geboren. Na zijn priester wijding studeerde hij klassiek letteren in Nijmegen. Op 16 december 1942 legde hij het doctoraal examen wijsbegeerte af met als hoofdvak psychologie. Prof. Fortmann promoveerde op 20 september 1945 aan de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen op het proefschrift: „Aandachtig bidden, een psychologische studie over de eigenschappen, mogelijk heden en grenzen der gebedsconcentra tie". Van 1944 tot 1947 was hij kapelaan te Leeuwarden en van 1947 tot 1956 aal moezenier van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland en hoofdredacteur van het pedagogische maandblad Dux. Op 1 septembeï 1956 werd prof. Fort mann benoemd tot buitengewoon hoog leraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen voor het geven van onderwijs in de cultuur-psychologie met bijzonde re inachtneming van de godsdienstpsy chologie. Drie jaar later werd hij be noemd tot gewoon hoogleraar voor het geven van onderwijs in de algemene en vergelijkende psychologie van cultuur en godsdienst. Een van zijn bekendste pu blicaties is: „Al ziende de onzienlijke", een cultuur-psychologische studie over dp religieuze waarden en de z.g. reli gieuze projectie. Naast zijn wetenschap pelijk werk genoot prof. Fortmann groot aanzien als geestelijk leider binnen de r.k. kerk, met name in de persoonlijke zielzorg. AMSTERDAM. Vermoedelijk door kortsluiting is in de afgelopen nacht in een modeatelier op de eerste etage van een bedrijfspand in de Fovert Flinck- straat in Amsterdam een uitslaande brand ontstaan, die de gehele verdieping in de as legde. Ook de tweede, tevens hoogste etage, waar een meubelmakerij was gevestigd, brandde geheel uit. Een marktkarrenver- huurderij op de parterre liep schade op. De brandweer had na een uur en drie kwartier de brand bedwongen. (Van onze correspondent) ARNHEM „Dolle Mina" gaat in de buitenparlementaire politiek. Dat heeft ze niet met zoveel woorden gezegd, maar uit de bewoordingen van de doelstellingen die het door haar gelegde congres dit weekeinde na veel moeite en geharrewar opstelde, valt dat af te lezen. Die doelstelling luidt: „ervan uitgaande dat een rolverdeling tussen man en vrouw niet te verdedigen is op grond van het biologisch onderscheid stelt Dolle Mina zich een maatschappijverandering tot doel, waardoor gelijke ont plooiingskansen voor iedereen en onafhankelijk van sexe ontstaan. Dit kan worden verwezenlijkt door middel van sociale strijd, bewustwording en mentaliteitsverande ring. Daardoor zal een einde komen aan de sociaal-economische ondergeschiktheid zowel van de man als van de vrouw. Het congres was om diverse redenen belegd. De belangrijkste: Dolle Mina had het gevoel dat de ludieke actie een sfeer heeft geschapen voor rond de actiegroep die niet bevorderlijk is voor de inwilli ging van haar eisen. Daarom zal er „har der actie moeten worden gevoerd*" Blij kens de doelstelling en blijkens de uit drukkelijke opvatting van het congres zal Dolle Mina geen politieke partij worden of zich met enige politieke partij enga geren. Het wordt dus doodernstige bui tenparlementaire actie. Het congres verliep aanvankelijk tame lijk chaotisch. Het versleet in twee da gen een voorzitter, drie voorzitsters en twee vergaderzalen. De eerste vergadering in de jeugdher berg Alteveer, begon zaterdag één uur te laat en dreigde van meet af aan uit de hand te lopen. Er wordt hier „wijvig' gediscrimineerd" zoals één van de Mi- (Van onze correspondent) DEN HAAG. Staatssecretaris Gros heide van Onderwijs laat nagaan of blin den en andere gehandicapten in de toe komst toegang kunnen krijgen tot de on derwijzersopleidingen. Hij antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. Tans (P.v.d.A.). - Dr. Tans had opgemerkt dat uitschake ling van gehandicapten bij het onderwijs niet meer past in de huidige tijd met zijn vele technische mogelijkheden en moder ne maatschappelijke opvattingen. De staatssecretaris zegt dat er thans aan een rijksschool voor algemeen voortgezet onderwijs een blinde leerkracht voor taal onderwijs is verbonden. De staatssecreta ris is bereid de materie opnieuw voor te leggen aan een werkgroep of commissie van deskundigen. UTRECHT. „De medici moeten zich keren tegen het ontwikkelen en gebrui ken van moderne wapens, ze moeten niet alleen de gevaren ervan duidelijk maken, maar ook de onmogelijkheid, er verstan dige maatregelen tegen te nemen." Dit zei prof. dr. A. de Froe, hoogleraar aan de medische faculteit van de Amster damse universiteit, zaterdag in Utrecht. Hij hield daar op een bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging voor Medisch Polemologie een betoog over het betrek ken van de medici in de vraagstukken van oorlog en vrede. Dat de artsen tot nu toe (in eik geval als groep) zwijgen over de oorlog, schreef hij toe aan hun neiging, zich op een af stand te houden van alle zaken en twist punten die de mensen onderling verde len, aan hun individualisme en aan het feit dat zij zich op het gebied van de oor log allerminst deskundigen voelen. Bo vendien hebben zij evenals vele anderen de neiging ervan uit te gaan, dat „het toch niet helpt." Dat dit laatste niet altijd het geval hoeft te zijn, illustreerde prof. De Froe met de protesten die omstreeks 1957 allerwege van de kant van medici en genetici, rezen tegen de atoomproeven in de atmosfeer. „De protesten hebben geholpen, boven grondse kernproeven komen praktisch niet meer voor", zo zei hij. Een ander punt is, dat degenen die te gen de oorlog protesteren vaak „links ge richt" zijn en zich met name tegen Ame rika kanten. Prof. De Froe meent, dat men daar wel bezwaar tegen kan maken. „Om de artsen mee te krijgen, moet het PROF. A. DE FROE echter duidelijk zijn dat het tegen de oorlog in het algemeen gaat en niet tegen de oorlog van een bepaalde natie." De geheimhouding over het inzicht en de kennis die worden verkregen bij de research in sommige belangrijke weten- schapneiiike laboratoria, noemde prof. De Froe immoreel. Het is bijvoorbeeld niet onmogelijk dat men een geneesmiddel vindt tegen een infectieziekte, maar dit resultaat geheim houdt omdat de desbe treffende ziekte bij een oorlog als een bacteriologisch wapen kan worden ge bruikt. Juist met het oog op deze geheimhou ding acht prof. De Froe geruststellende uitspraken als zou het allemaal nog wel meevallen met de gevaren van bacterio logische, chemische en andere wapens, eveneens immoreel: men weet gewoon niet wat er op dit gebied al klaargemaakt is. In dit verband noemde hij ook de sus sende uitspraken die dr. Bartlema van het medisch-biologisch laboratorium TNO in januari in deze zin heeft gedaan, ronduit onzin. Prof. De Froe pleitte voor afschaffing van het woord „wapens". De huidige oor logsmiddelen, zo zei hij, zijn geen verde digingswapens meer maar verdelgings middelen .De term „wapen" camoufleert volgens hem een rotte zaak. Juiste artsen, die specifiek deskundig zijn op het gebied van de toxicologie, de bacteriologie en de stralingsziekten zijn bij uitstek degenen, die de gevaren van oorlogen en oorlogsvoorbeeidingen dui delijk kunnen maken en die alle valse, geruststellende praatjes kunnen weer spreken, aldus prof. De Froe. De Nederlandse Vereniging voor Me dische Polemologie, die in juli 1969 is opgericht, telt op het ogenblik enkele honderden leden. Prof. B. V. A. Röling, die eveneens op deze bijeenkomst als spreker was uitge nodigd, zei weinig heil te zien in eenzij dige ontwapening. Ook al zouden de voor standers daarvan de meerderheid krijgen en ai zou een poging tot eenzijdige ont wapening niet door een staatsgreep wor den verijdeld, dan nog bereikt men er niet veel mee. De overblijvende wel be wapende grootmacht (oost of west) zou zich dermate gaan misdragen om zijn vi sie en zijn systemen aan de rest van de wereld op te leggen, dat er binnen de kortste tijd weer een actie voor herbewa pening zou ontstaan. Het enige lichtpuntje ziet prof. Röling in een mogelijke de-escalatie. „Steeds meer mensen gaan in die richting den ken", zo zei hij, „en misschien brengt dat nog iets teweeg." Overigens is men er met geleidelijke ontwapening nog lang niet, de structuur van de wereld zal moeten worden gewijzigd in wereldfederalisme, onderwijs en opvoeding moeten in een andere richting worden omgebogen en vraagstukken als de overbevolking moe ten worden opgelost. Het zijn allemaal zaken die slechts op zeer lange termijn kunnen worden verwezenlijkt. In ieder geval staat het voor prof. Röling vast, dat het huidige dilemma alleen met ieders medewerking kan worden opgelost. „We moeten er samen uitkomen, samen ook met de militairen, de regeringen en het establishment." na's bedroefd opmerkte. Na de groeps discussie van 's middags volgde nog een plenaire avonddiscussie. De 300 voorna melijk vrouwelijke Dolle Mina's (er wa ren ook enkele mannen in het hol van de leeuwin) bleven tot na twaalven discus siëren. Gistermorgen was er een tevoren geplande en daardoor door veel aan wezigen omstreden demonstratie in Arnhem en daarna een plenaire vergade ring, veel drukker bezocht in de concert zaal Musis Sacrum in Arnhem. De doelstelling kwam gisternacht tol stand, eerder op de dag was een begin selverklaring opgesteld waarin staat, ds Dolle Mina acties voert „mede op gron van concrete programmapunten." Daar mee was het tamelijk strakke prograir ma, dat door de (overigens oppermaclt tige) Amsterdamse afdeling was opgc steld, van de baan, evenals trouwens het ook al tamelijk rigoureuze organisatie schema dat door de Amsterdamse groep werd voorgestaan. Een belangrijk deel van de nu ontstar radicalisering kan niettemin worden gr schreven op het conto van deze Amster damse groep, die vanaf zaterdagmorgen getracht heeft het congres haar wil op te leggen. Besloten is voorts dat op 1 en 5 mei „belangrijke acties" zullen worden ge voerd, namelijk voor gelijke beloning van man en vrouw en voor de bevrijding van de vrouw. Over een half ja ar komt er weer een congres. Er zal een contactcommissie worden ingesteld, dat zal bestaan uit ver regenwoordigingen van alle afdelingen. Tenslotte werd nog eens uitdrukkelijk ad hesie betuigd met het streven van de Rotterdamse arts dr. Van Schaik en diens geestverwanten naar de oprichtinf van een abortuskliniek in die stad. (Van onze correspondent) DEN DOLDER De nieuwe politieke partij Democratisch Socialisten '70 (DS '70) zal tegen het einde van dit jaar in een partijcongres het beginselprogramma en het verkiezingsprogramma vaststellen. In een vergadering van 120 leden en sympa thisanten is zaterdag in Den Dolder een voorlopig bestuur gekozen van negen per sonen. Voorzitter is drs. A. van Stuyven- berg, wethouder te Eindhoven. De heer Van Stuyvenberg zei na af loop dat zijn partij zal deelnemen aar de landelijke verkiezingen van volgend jaar. Voor de komende gemeenteraads verkiezingen is de naam DS'70 geregi streerd in vijftig gemeenten, maar op dit moment ziet het er naar uit dat de par tij in hooguit acht gemeenten met een lijst zal uitkomen. De kans is groot dat DS'70 reeds dit jaar één of meer zetels in de Tweede Kamer zal gaan bezetten. Het P.v.d.A.- Kamerlid dr. Tans zal waarschijnlijk de ze zomer zijn zetel beschikbaar stellen, evenals de heer Willems. Voor deze bei de Kamerleden staat mvr. S. van Veenen- daal als eerste opvolgster genoteerd. Om dat zij geen lid meer is van de Partij van de Arbeid maar van DS'70 zal zij niet aanvaardbaar zijn voor de P.v.d.A. in de Tweede Kamer. Zodra er een zetel vrijkomt voor me vrouw Van Veenendaal zal zij met enkele andere P.v.d.A.-leden uit de Tweede Ka mer een nieuwe groep in het parlement gaan vormen voor DS'70 Welke Kamer leden dat zijn wilde de heer Van Stuyven berg niet zeggen „om hen niet in moei lijkheden te brengen". ADVERTENTIE AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2