Als Britse soldaten Ierse burgers doden IRA DREIGT MET HARDE VERGELDINGSACTIES Bomaanslag in Noordierse hoofdstad Gaullisten geven een knipoog naar links Oppositie eist aftreden van Balaguer Aftellen voor Apollo-13 begonnen 1 Na ontmoeting Brandt-Stoph Vijftig mensen in Erfurt opgepakt Laotianen hebben weinig interesse voor de oorlog op hun grondgebied Bufferstaat tussen elkaar strijdende ideologieën Man schiet op 6 studenten in Zweden In Dominicaanse Republiek Dachau-lijsten gevonden TIJDENS DE MIDDAGHITTE WORDT HET VECHTEN GESTAAKT inventum maakt het baden behaaglijk! MAANDAG 6 APRIL 1970 Rust Ondanks mankementen W apeninvoer Paradox (Van onze reisredacteur) VIENTIANE Nu de Amerikaanse bevoorradingsbasis Sam Thong in Laos voorlopig weer onbetwist in handen van de regeringstroepen is, lijkt het gevaar voor een communistische doorbraak naar Vientiane verminderd. Dat is mede te danken aan de zware regenbuien, waardoor het zicht vanuit de lucht voldoende is opgeklaard om het effect van de bombardementsaan- vallen op de posities van de Noordvietnamezen en de Pathet Lao te kunnen verhogen. Het ziet er naar uit dat de bevoorradingslijnen van de communis tische troepen te lang zijn, terwijl de recente gebeurtenissen in Cambodja evenmin in de offensieve plannen van de communisten zijn opgenomen. Sommige politieke waarnemers menen dan ook dat de communisten nu tot het volgende jaar zullen wachten alvorens ze een nieuwe aanval op grote schaal lanceren. Bufferstaat Ironie In de lucht Lijst Onder invloed narcotica (Van onze correspondent) BELFAST Gisteravond heeft het ondergrondse Ierse Republikeinse leger (IRA) een verklaring uitgegeven waar wordt gedreigd met het dood schieten van Engelse soldaten als er Ieren omkomen als gevolg van een Britse order. De commandant van de Britse troepen in Noord-Ierland, Sir Ian Freeland, heeft zoals bekend vrijdag bevel gegeven dat zal worden ge schoten op hen die na herhaalde waarschuwingen doorgaan met het gooien van benzinebommen naar Britse militairen. Een woordvoerder van het Britse leger In Ulster heeft meegedeeld het dreige ment van het IRA ernstig op te vatten. Volgens het Engelse blad Sunday Mirror heeft een zegsman van het IRA zaterdag in Dublin gezegd dat zijn organisatie van plan is Britse militairen als gijzelaars te ontvoeren. Voor elke burger die door het Britse leger bij relletjes wordt doodge schoten, zou een gegijzelde soldaat het le ven moeten laten. Het dreigement van Freeland en de omsingeling van de opstandige rooms- katholieke wijk Ballymurphy had tot ge volg dat vrijdagavond geen mens zich daar op straat waagde. Hoewel de span ning voelbaar bleef, heerste er gisteren voor het eerst sinds een week van oproer rust aan het „front" van Belfast nadat het zaterdag opnieuw tot een uitbarsting was gekomen. Het Engelse leger was za terdagavond opnieuw gedwongen traan gas te gebruiken tegen een opgewonden menigte protestanten die van een voetbal wedstrijd terugkeerde. De protestanten probeerden een katho lieke wijk binnen te dringen. Voordien had de terreur zich voor het eerst naar het centrum van de Noordierse hoofdstad verplaatst. De drukke winkelstraten daar werden tot driemaal toe door bomexplo sies opgeschrikt. Bij een van deze aan slagen, op een makelaarskantoor, raak ten acht mensen gewond. Bij een andere explosie werd een win kel in een protestantse buurt, eigendom (Van onze correspondent) PARIJS. Op een congres van de Gaullistische jongeren dat afgelopen weekeinde in Royan werd gehouden, heeft staatsminister Roger Frey die speciaal voor de relaties met het parlement ver antwoordelijk is, een duidelijke toespe ling gemaakt op de wenselijkheid de re geringsmeerderheid nog verder naar links uit te breiden. Wij Gaullisten, zo hield de minister zijn jeugdige gehoor voor, zijn reformisten en tegenstanders van iedere ideologie. We moeten de essentie van onze overtuiging zekerstellen, maar soepel zijn met be trekking tot de hele verdere rest. Terwijl hij alleen de communisten buitensloot, nodigde minister Frey vervolgens de so cialisten, de radicalen en de progressieve rooms-katholieken uit, samen met de Gaullisten de basis voor een nieuwe maat schappij te leggen. Minister Frey, die een persoonlijke vriend is van premier Chaban Delmas, die het jongerencongres gisteren trouwens ook heeft toegesproken, had in 1965 al voorspeld dat de Gaullisten verplicht zou den worden een coalitie met het rechtse centrum te sluiten. Dat de staatsminister die een gevoelige politieke neus bezit, nu voor het eerst openlijk naar het linkse centrum linkt, heeft in politiek Parijs dan ook wel enige aandacht getrokken. Inderdaad kan men opmerken dat de nieuwe maatschappij, waarvan premier Chaban Delmas zijn persoonlijke parade paard gemaakt heeft, over het algemeen meer belangstelling trok in de kringen van de linkse oppositie dan in de Gaul- SANTO DOMINGO (Reuter) In de Innerlijk verscheurde Dominicaanse Repu bliek dreigt een politieke opstand. Zeven oppositiepartijen hebben de oproep ge daan om de presidentiële verkiezingen van 16 mei te boycotten. De oppositie zegt dat president Joaquin Balaguer met de verkiezing wil knoeien door zich herkiesbaar te stellen terwijl hij aan het hoofd van de regering blijft staan. Zij willen dat hij vóór zijn verkie zingscampagne aftreedt en het gezag over draagt aan het hooggerechtshof. In verband met de toenemende span ning en het herhaalde malen uitbreken van ongeregeldheden heeft president Ba laguer gisteren alle scholen in de hoofd stad tot 1 juni gesloten. Hij zei deze maat regel te hebben genomen in verband met „de activiteiten van zekere politieke par tijen in onderwijscentra" en waarschuw de dat militairen en politie indien nodig schoolgebouwen zullen bezetten. KAAP KENNEDY, (Reuter). Het aftellen voor de Apollo -13 is vannacht begonnen, ondanks een technisch pro bleem dat de lancering zou kunnen ver tragen. Het probleem brengt warmteverlies met zich mee van het zeer koude he lium dat wordt gebruikt om de t anks van de landingsmotor van het maanlan dingsvaartuig onder druk te zetten. Je directeur van de lanceringsoperaties, Wal ter Kapryan, besloot door te gaan met de aftelling en voorlopig af te wachten hoe de toestand zich ontwikkelt. Als de toestand critiek wordt zal men het helium in het landingsvaartuig moe ten vervangen. Hiervoor zou een gat moeten worden gesneden in de wand van de raketten waarin het landings vaartuig zich bevindt. listische gelederen die eerder van con servatieve huize zijn. Bovendien heeft Roger Frey gisteren al een blik geworpen op de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar, waar bij de Gaullisten de samenwerking met het linkse centrum vermoedelijk goed zouden kunnen gebruiken. Maar bovenal hopen de Gaullistische leiders door de brug naar het linkse centrum te slaan de communisten te kunnen isoleren om zo een volksfront voor lange tijd onmoge lijk te maken. Over het algemeen lieten de commenta ren in de ochtendbladen de minister van morgen echter maar weinig illusies over het succes dat voor zijn flirt met de link se partijen en stromingen voorlopig zou kunnen zijn weggelegd. van de burgemeester van Belfast, ver woest. Sommigen menen dat dit het werk is geweest van uiterst rechtse protestant se provocateurs. Wat men reeds lang vreesde, is ge beurd. In de afgelopen wintermaanden hebben beide partijen wapens Ulster bin nengesmokkeld. Het gaat daarbij om ma chinepistolen, mitrailleurs en zelfs naar wordt beweert om mortieren en bazooka De Britse regering zal, als dat nodig wordt, niet aarzelen opnieuw militaire versterkingen naar Noord-Ierland te stu ren. Inmiddels probeert de inlichtingen dienst uit te zoeken welke elementen er achter de nieuwe terreuracties zitten, ac ties die een systematisch karakter dragen. Ter identificatie van oproerlingen wordt al gebruik gemaakt van infrarood came ra's. Ogenschijnlijk heeft men slechts te doen met baldadige jeugd maar er zijn sterke aanwijzingen dat het IRA zich op de achtergrond bevindt of in elk geval de toestand doelbewust uitbuit. Oorspronkelijk werden de Britse troe pen toen zij in augustus vorig jaar Noord- Ierland binnenkwamen, door de katholie ke bevolking als bevrijders verwelkomd. Hun taak was vooral de katholieke min derheid te beschermen tegen protestantse terreurgroepen en de partijdige Ulster po litie te beschermen. Maar de geesten zijn blijkbaar nog steeds zodanig vergiftigd, dat velen de Britse soldaten als vijande lijke bezettingstroepen zien die wordt ge bruikt tegen de Ierse eenwording. Dit is het standpunt van een klein deel van de katholieke bevolking. De paradox is echter dat talrijke protestantse ultra's zich ook tegen het Britse leger keren, om dat dit een politiek van democratische on partijdigheid vertegenwoordigt die streeft naar volkomen sociale en economische gelijkheid van katholieken en protestan ten in Ulster. Een optimistisch geluid liet gisteren de Britse minister van defensie Denis Healey horen. Hij verklaarde de nieuwe rellen uit de omstandigheid dat de verzoeningspoli tiek vruchten begint af te werpen en dat de scherpslijpers hiervan nu eenmaal niets willen weten. In een winkelwijk van de Noordierse hoofdstad Belfast is een aantal win kels door een bomaanslag vernield. De klap van de explosie kon overal in Belfast worden gehoord. Op de foto: een overzicht van de ravage. WARSCHAU (AP) Het Poolse Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie heeft be kendgemaakt in het bezit te zjjn gekomen van de bijna complete lijst van gevange nen van het nazi-vernietigingskamp Da chau. De ljjst gaat van de nummers één tot 149.268. Het is niet bekend waar de lijsten zijn gevonden. Dachau was het eerste vernietigings kamp van de nazi's. Het werd kort na het uitbreken van de oorlog opgericht. Later diende het als opleidingskamp voor de SS, die het geleerde in andere concentratie kampen in praktijk kon brengen. (Van onze correspondent) BONN. In de Oostduitse stad Erfurt zouden na de onverwachte sympathiebe tuigingen voor bondskanselier Brandt ze ker vijftig mensen zijn aangehouden. Een aantal van hen zou na een week nog al tijd niet vrijgelaten zijn. De voornaamste aanleiding tot de arrestaties heeft moge lijk de Westduitse televisie geleverd, die tijdens Brandts bezoek aan de Oostduitse j tw hbs ut jeerrr o6v o IbsI iRbn9«MT nfts n/>v Jartai&&d< ZJll uw Als de Verenigde Staten inderdaad ernst blijven maken met het terugterek- ken van hun troepen uit Vietnam, dan zal tegen die tijd hun positie beter zijn dan nu omdat er dan minder kans bestaat dat de Amerikaanse politiek alsnog wordt gewijzigd. De tijd is echter definitief voorbij dat er wat betreft dit deel van Azië alleen gesproken kan worden over de oorlog in Vietnam. Het gaat nu om de hegemonie over geheel Indochina die de communisten destijds niet in handen konden krijgen. Zelfs als er nu een ogenschijnlijke sta bilisering van de kritieke situatie zou in treden, dan mag men zich daardoor nog niet laten misleiden. Want met het vor deren der jaren worden de communisti sche vooruitzichten steeds beter. Zodra immers de Amerikanen zich terugtrek ken bestaan er nauwelijks meer hinder palen van enig belang om de rest van Indochina onder de voet te lopen en het gebied zonder overduidelijke militaire aanwezigheid onder administratief beheer te brengen van Hanoi's stadhouders. Laos is in eerste instantie een onaan trekkelijke positie voor een bufferstaat tussen de strijdende partijen. Maar uit eindelijk is dit land wel van belang als bufferstaat voor de strijdende ideolo gieën, vooral als Laos is gereduceerd tot enclave van waaruit onder voornamelijk Amerikaanse leiding wordt gepoogd de opmars van de Noordvietnamezen zolang mogelijk tegen te houden. Het merkwaar dige schimmenspel van de internationale politiek maakt het echter noodzakelijk dat de Amerikaanse bedrijvigheid tegen de Geneefse akkoorden zowel als de Noordvietnamese inval geheim wordt gehouden en het conflict bovendien af te schilderen als een strijd tussen lokale groepen die politiek gesproken van me ning verschillen. Het volslagen gebrek aan belangstelling van de Laotianen toont overduidelijk aan hoezeer over hun hoofden maar onmiskenbaar ook ten kos te van hun levens de worsteling tussen de politieke concepties zich voltrekt. Na de akkoorden van Genève werd in de hoofdstad Vientiane een commissie voor controle op het staakt het vuren gevestigd. Aanvankelijk was in die com missie zowel links-neutraal als rechts ver tegenwoordigd. Sinds april 1963 heeft deze commissie echter niets meer te doen. Niettemin beschikt de commissie nog steeds over een bureau waar vervuilde gele stafkaarten hangen met schaarse lij nen die de allereerste overtredingen van het bestand aangeven. Het hoofd van de missie, generaal Boun Thieng, strijkt al zeven jaar salaris op, maar brengt zijn dagen door in een naar Laotiaanse be grippen riant buitenhuis in de buurt van Vientiane. De generaal schenkt voor zijn schaarse buitenlandse bezoekers whiskey en beschikt over een fraai zwembad waarvan boze tongen beweren dat het met Amerikaanse ontwikkelingsgelden werd gebouwd. De generaal zegt: „nog geen twintig percent van de bevolking (er heeft nooit een officiële volkstelling plaatsgehad, maar men schat het inwo neraantal van Laos op 2,5 tot 3 miljoen zielen) interesseert zich werkelijk voor wat hier gebeurt. Van dat aantal heeft dan misschien maar vijf percent werke lijk enige belangstelling." De Laotiaan, niet nitgesproken vrien delijk, wenst van het leven te genieten en het laat hem koud of hij dit doet on der communistisch, Vietnamees of Pathet Lao-beheer of onder het bestuur van Soevanna Phoema. Hij wenst alleen maar een huisje en een stuk grond ais rijst veld, waar zijn buffel de schamele ploeg door de modder sleurt. Boung Thieng is zich de ironie van zij^i bestaan wel bewust. Hij beseft dat het handhaven van Laos als onafhankelijke staat uitsluitend berust op de mate waar in anderen bereid zijn daarvoor te vech ten. In diplomatieke kringen worden de Laotianen nauwelijks tot de strijdende partijen gerekend. En het is wel duide lijk dat hun onaanzienlijk bestaan weinig zal veranderen als de Pathet Lao tenslotte zetbaas wordt in de administratieve hoofdstad. Het zegt al genoeg dat bij de doo-d van Ho Tsji Minh de helft van het personeel in het aanzienlijkste hotel met rouwspelden op verscheen. Een Engelse onderwijzeres aan het lyceum vertelt: „als ik aan mijn leerlingen vraag wat ze doen als de Pathet Lao komen, dan antwoordt de ene helft dat ze tegen de Pathet Lao zal vechten en de anderen bekennen te willen samenwerken." Als men het officiële leger van Laos ziet met zijn geringe bewapening, dan maakt men zich weinig illusies over een mogelijk verzet tegen de Noordvietna mezen. „Tough killers", zoals een Ame rikaanse diplomaat ze omschreef. Laos dreigt bij een verdere ontwikkeling van de communistische opmars in stede van slechts een bufferstaat een der slagvel den van Indochina te worden. Generaal Boun Thieng: „het leger van Thailand zal zeker niet achter de eigen grenzen blijven staan als de communisten te ver oprukken. Het is immers altijd beter om in de tuin te vechten dan in eigen huis. Ondanks het feit dat het Laotiaanse le ger over zestigduizend man beschikt en door Soevanna Phouma's gedeeltelijke mobilisatie daar nog eens 2000 man aan wordt toegevoegd, zal de gevechtskracht toch aanmerkelijk geringer blijven in vergelijking met de strijkdrachten van de Noordvietnamezen in Laos (70.000) doet vermoeden. Ook de Pathet Lao-for- maties zijn nog niet op volle gevechts kracht gebracht. Dat de Laotianen geen strijdlustig volk zijn wordt bewezen door het verleden toen de Noordvietnamese inmenging nog niet zo evident was. Kenners van het land vertellen schaterend hoe er in die tijd voornamelijk in de lucht werd ge schoten om de indruk te wekken van een grote strijd. Beide partijen waren daarmee al tevreden en deze merkwaar dige gang van zaken diende in ruime mate de schijn van neutraliteit op te houden ten aanzien van de voortgaande binnenlandse twist. Thans echter wordt de Pathet Lao voornamelijk door de Noordvietnamezen gebruikt als dekmantel tegenover het Laotiaanse leger met zijn geringe stoot kracht, dat vooral op de been blijft dank zij de verbeten Meo-strijders van guer rilla-generaal Vang Pao. De Amerikaanse bemoeienis richt zich dan ook hoofdzake lijk op de versterking van dat legertje. De opleiding van het kader voor het officiële Laotiaanse leger wordt gaarne overgelaten aan de Franse militaire missie. De niet-commerciele Amerikaanse luchtvaartonderneming „Air America" verricht met helikopters en tweemotorige vliegtuigen het leeuwedeel van de ge vaarlijke transportkarweien in het berg achtige noordelijk gebied. De gigantische inspanningen die de VS zich getroosten om onder velerlei dwaze en onofficieel rui terlijk toegegeven dekmantels de bevoor rading van de voornaamste basis Long Tsjeng op gang te houden, vallen niet te vergelijken met de loopgraven van een halve meter diep en de borstweringen van 30 centimeter hoog die het leger hier en daar langs de wegen inricht. De onder dunne grasdaken vredig sluime rende soldaten van Soevanna Phoema maken dan ook een aanmerkelijk min der krijgshaftige indruk dan de door het gouvernement uitgegeven postzegels zou den doen vermoeden. Daar schuilt overi gens een opmerkelijke overeenstemming in met de Pathet Lao, die eenzelfde soort krijgshaftigheid demonstreren via een banikbiljet dat zij in het noorden uit geven. Vientiane zelf vertoont uiterlijk geen spanningen. Tussen twaalf en drie uur in de middag, als de hitte het grootst is, staat de oorlog stil. Zelfs de drie ver keerslichten, die het trage verkeer moe ten regelen, zijn dan overbodig gewor den. En het met lokale motieven aange vulde gedenkteken van de onbekende soldaat (gemaakt naar voorbeeld van het gedenkteken bij de Are de Triomphe) rijst grijs op boven de stad. waar het volk zich met traeisch kinderliike glim lach tijdelijk heeft teruggetrokken uiJ het leven. premier Stoph in Erfurt korte straat- vraaggesprekken maakte en daarbij Oost duitsers naar hun mening vroeg. Tegen het feit dat vrijmoedige uitspra ken van DDR-burgers werden uitgezon den, is het afgelopen weekeinde gepro testeerd door de CDU in Hamburg, om dat de daaruit voortgekomen moeilijkhe den „voor iedere kenner van de Oost duitse verhoudingen zonder moeite te voorzien moeten zijn geweest." Er is in Bonn de afgelopen week druk gespeculeerd over de schandalige reactie van de Oostduitse autoriteiten op de har telijke ontvangst van Brandt. Regerings woordvoerder Ahlers beperkte zich tc*>t een vage mededeling dat de regering zich al in een vroeg stadium tot Oost-Berlijn heeft gewend in een poging om vrijlating te bewerkstelligen. In feite bevestigde hij daarmee slechts dat Bonn overtuigd is van het feit der arrestaties. Het zondagsblad „Welt am Sonntag" onthulde gisteren dat de regering be schikt over een streng geheim gehouden lijst met namen van mensen in Erfurt die zijn aangehouden. De eerste meldin gen, afkomstig van de „Bundesnachrich- tendienst," een van de Westduitse spiona gediensten, zouden al de 20ste, één dag na de ontmoeting in Erfurt, binnengeko men zijn. Volgens het blad lopen de op gaven over het aantal gearresteerden uiteen van vijftig tot 190. (Van onze corespondent) STOCKHOLM. Een 26-jarige stu dent in de Zweede universiteitsstad Uppsala heeft in de nacht van zaterdag op zondag zes medestudenten met een stengun neergeschoten. Drie van de ge wonden verkeren in levensgevaar en een van hen zal waarschijnlijk volledig ver lamd blijven. Het drama dat de universiteitsstad schokte speelde zich kort na twee uur zondagmorgen af toen enkele tientallen studenten na sluiting van een café op weg waren naar huis. De 26-jarige stu dent die de schoten afvuurde versperde een aantal mensen de weg en schreeuw de: „Nu is het revolutie. Wat is jullie politieke richting? Jullie hebben drie se conden om te antwoorden". Meteen daar op vuurde hij op de mensen die het dichtst bij hem in de buurt stonden en verdween. Na een twee uur durende klopjacht wist de politie de schutter te arresteren. De jongeman bleek onder invloed van narcotica te zijn en moest met een am bulance naar een ziekenhuis worden ge bracht. An\ i IE Bibberen in badkamer of douchecel is er met Inventum niet meer bij. Voor badkamer èn douchecel Inventum stralers. v.a. f 49,50 u kunt er op rekenen!

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3