I Apollo-reis bedreigd door rode hond en mazelen Mogelijk werkelijke breuk met Bonn JACHT IN GUATEMALA OP MOORDENAARS Ambassadeurs vragen meer bescherming Vergissing onmogelijk Interdepartementale werkgroep: Geen wettelijke regeling voor toezicht op fusies „Overspel" van Oswalt Kolle afgekeurd Maandag valt beslissing over corso Spoedberaad over Ulster Vijftien uren sneeuw rTtmuB ZWEEDS Dwarssebakken lekker! Aftellen gaat door Makelaarsclub wil dat politie optreedt tegen huisbezetters Drs. J. Voogd lid Raad van Europa In Brits Lagerhuis Beschuldiging van massamoord in Vietnam Kardinaal Alfrink sprak in Parijs met pauselijke staatssecretaris AGENDA pagina 10 Verder in de krant HET WEER VAN DER V00REN bakt't! 60e JAARGANG NUMMER 129 DINSDAG 7 APRIL 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel 10519. Redactie tel 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling f 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, f 1.13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loojj, onderdirecteur Bidden Lichte vorst Breuk Commissie verdeeld Op 5 mei in Haarlem Het woord is aan In Noord-Nederland „Minnen"" aiemaker» SP IJ K F woninginrichters SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 - IJMUIDEN Jos. L. Lotlevvijks E. Koning IJmuider Courant Deze drie Amerikaanse astronauten hopen aanstaande zaterdag met de Apollo-13 naar de maan te vertrekken. Het zijn van links naar rechts: Fred Haise, James Lovell en Thomas Mattingly. KAAP KENNEDY (Reuter). Op Kaap Kennedy is gisteren bekendge maakt, dat de drie bemanningsleden van de Apollo-13, die zaterdag naar de maan moet worden afgeschoten, contact hebben gehad met iemand, bij wie rode hond is geconstateerd. Bo vendien blijkt de zoon van één van hen aan mazelen te lijden. Bij een grondig medisch onderzoek werd het drietal James Lovell, Fred Haise en Thomas Mattingly overigens in een uitstekende fysieke conditie bevonden. Het is nog niet bekend, of de be smetting van invloed zal zijn op het tijdstip van de lancering. Het wachten is op een rapport waar in de uitslag van het bloedonderzoek van de astronauten staat. De beman ning van de Apollo is inmiddels ge- isoleerd om verder besmettingsgevaar te voorkomen. Als de vlucht uitgesteld moet wor den, zal de lancering van de Apollo vallen tussen 9 en 11 mei. De man bij wie rode hond is gecon stateerd, is Charles Duke. een majoor bij de luchtmacht die deel uitmaakt van de reservebemanning voor de Apollo-13. Het gevaar voor de besmet ting met mazelen komt van de kant van de vierjarige Jeffrey Lovell. Al leen zijn vader heeft contact met hem gehad. Overigens hebben Lovell, Haise en Mattingly alle drie al eens mazelen gehad, maar mazelen kan men meer dan eens krijgen, vooral als men de eerste keer in lichte mate aan deze ziekte heeft geleden. De bemanningsleden van de Apollo- 13 hebben veel meer bewegingsvrij heid gehad dan hun voorgangers, voor al meer dan de deelnemers aan de eerste maanvlucht met de Apollo-11. Intussen heeft een actie om Ameri kaanse ruimtevaarders te verbieden tijdens de vlucht via de radio gebeden uit te spreken, geen weerklank gevon den bij het opperste gerechtshof in Washington. Deze actie was ondernomen door mevrouw Madalyn Murray O'Hair, die acht jaar geleden gedaan wist te krij gen, dat het opperste gerechtshof het laten bidden in openbare scholen in strijd met de grondwet verklaarde. Ditmaal had zij het hof verzocht om een uitspraak, dat de NASA zich van alle religieuze activiteit zou moeten onthouden. Het aftellen voor de lancering ver loopt intussen naar wens. l'it het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3 Plaatselijk nieuws 4, 5 Kunst V Radio en TV 9 IV eerrapporten 10 Feuilleton 10 Beeldverhalen 10 A angestipt10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Deze krant bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond Opklaringen, maar ook regen-, sneeuw, of hagelbuien. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Vanavond en van nacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. GUATEMALA (Reuter en AP) In Guatemala is het zoeken naar de moordenaars van de Westduitse am bassadeur Karl von Spreti geïntensi veerd. Er deden gisteren zoveel ge ruchten in het Centraal-Amerikaanse land de ronde dat de regering een speciaal bulletin uitgaf, waarin ge zegd werd dat er géén staatsgreep was gepleegd. Onze correspondent in Bonn meldt: West-Duitsland heeft na de moord op ambassadeur Karl graf von Spreti zijn ambassadepersoneel uit Guatemala terug getrokken. Het heeft de ambassadeur in Bonn van Guatemala. Antonio Gandara, verzocht de consequenties daarvan te aan vaarden. Op deze manier is Gandara niet tot persona non grata verklaard, maar hem is toch onmiskenbaar duidelijk gemaakt dat zijn aanwezigheid in de Bondsrepu bliek niet langer op prijs wordt gesteld. In afwachting van definitieve maatre gelen wenst de regering in Bonn de be trekkingen met Guatemala te „bevrie zen". Minister van Buitenlandse Zaken Wal ter Scheel, die naar Guatemala zal vlie gen om de opvattingen van zijn regering over de moord uiteen te zetten, verklaar de gistermiddag dat niet onmiddellijk is besloten tot het verbreken van de diplo matieke betrekkingen, omdat dit psycho logisch niet verstandig lijkt. Bovendien moet rekening worden gehouden met het feit dat in Guatemala 1500 Duitsers wonen. De bewindsman sluit echter niet uit dat het tot een werkelijke breuk zou ko men als het kabinet de rapporten heeft ontvangen die aan de diplomatieke ver tegenwoordiging in Guatemala en aan de regering van dat land zijn gevraagd. Al houdt zij zich aan diplomatieke for muleringen, toch heeft de Westduitse re gering duidelijk gemaakt dat zij de rege ring van Guatemala verantwoordelijk acht voor de moord op graaf Von Spreti De Nederlandse en andere ambassa deurs in Guatemala hebben de regering van dit land verzocht passende maatre gelen ter bescherming van de diplomatie ke vertegenwoordigers te nemen. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gezegd. (Zie verder pagina 3) V »i|| Onmiskenbaar duidelijk is de officier rechts een zoon van ex-president De Gaulle van Frankrijk. Philippe de Gaulle werd vandaag gefotografeerd toen hij het commando overnam van de marine-luchtvaartbasis nr. 2 in Brest. DEN HAAG. Een interdepartemen tale werkgroep zegt in een vandaag vrij gegeven rapport, voorlopig geen wette lijke maatregelen te wensen voor toe zicht op fusies en evenmin het opleggen van bepaalde verplichtingen aan partij en bij fusies. De werkgroep werd in sep tember 1968 ingesteld. Het nu versche nen rannort dateert al van december vo rig jaar. De werkgroep meent, dat de mede op fusies betrekking hebbende bepa lingen van het wetsontwerp op de on dernemingsraden wel van kracht moe ten worden. Verder vindt zij een wette lijk voorschrift voor het inlichten van arbeidsbureaus, als fusies tot veel ont slagen leiden, aanbevelenswaard. Zij pleitte voor een vrijwillige fusiecode. die, zoals bekend, op 30 januari door de SER intussen is vastgesteld. De werkgroep vindt nadere studie ge wenst over de volgende punten: Hoe het nationale karakter van Ne derlandse topbedrijven beter kan worden verzekerd met handhaving van de open-deurpolitiek voor buiten landse investeringen: Bescherming van de Pelangen der aandeelhouders. (Eventueel een wet telijk voorkeursrecht, voor aandeel houders bij emissies, teneinde te voorkomen, dat een bestuur tegen hun wil een fusie kan doorzetten door onderhandse emissie). Een bieder op het aandelenkapitaal zou kunnen worden verplicht, die aandeelhouders, die niet op het bod zijn ingegaan in eerste instantie, als nog eenmaal de gelegenheid te geven dit te doen. Degene die het overgrote deel van de uitstaande aandelen heeft opge kocht, zou moeten worden verplicht de overige aandeelhouders gelegen heid te geven hun stukken op rede lijke voorwaarden over te doen. De werkgroep vestigt er de aandacht op dat het goed zou zijn de mate van zeggenschap van aandeelhouders bij in grijpende beslissingen binnen de N.V. on der de loep te nemen evenals de bescher ming van een minderheid van aandeel houders tegen machtmisbruik binnen de N.V. door de bezitter(s) van de meerder heid der aandelen. De werkgroep meent dat het vraag stuk van het tegengaan van misbruik van vóór-wetenschap bij effectentrans acties terdege ter hand moet worden ge nomen. Men moet zich bezinnen over de vraag in hoeverre de overheid bij fusies al dan niet een stringenter beleid zou moeten voeren dan bij andere ingriioende be slissingen ten aanzien van een ondere- ming die op sociaal gebied vrijwel ge lijke gevolgen kunnen hebben als be paalde fusies. Men moet zich óók bezinnen op de vraag in hoeverre het sociale beleid bij fusies, wanneer die tot ontslagen lei den, verder moet gaan dan dat bij ont slagen om andere reden. (Van onze correspondent) UTRECHT. De nieuwe film van Os- walt Kolle, getiteld „Overspel", mag vooralsnog niet in de Nederlandse bios copen worden vertoond, aangezien hij eind maart is afgekeurd op grond van het feit dat er teveel bloot en erotische scènes in zouden zijn verwerkt. Volgens de vertegenwoordiger van het verhuurkantoor van de Kolle-films. ,Go- filex". wijkt het percentage bloot nauwe lijks af van de vorige Kolle-films, die alle gekeurd zijn met het predicaat cul tureel. De voorzitter van de keuringscommis sie, de heer Schuller, heeft ogenblikke lijk een herkeuring aangevraagd, uit welk feit kan worden afgeleid, dat hij het niet eens is met de uitspraak van de commissie. Het is de bedoeling, dat Oswalt Koile bij de herkeuring zelf zijn film zal ver dedigen. Wanneer deze herkeuring plaats zal vinden is op dit moment nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK De stichting Bloe mencorso Bollenstreek zal maandag 13 april een beslissing nemer over wel of niet doorgaan van het Bloemencorso op zaterdag 25 april. Ten gevolge van de slechte weersom standigheden loopt het seizoen twee tot drie weken achter. Van de zijde van de stichting werd meegedeeld, dat er nog steeds wordt aangestuurd op de vijfen twintigste, maar er is niemand die weet hoe de situatie zich zal ontwikkelen, aldus het bestuur. Maandag zal evenwel een beslissing ge nomen moeten worden in verband met de te treffen voorbereidingen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De vereniging van make laars in Haarlem heeft de politie een lijst verstrekt van woningen, die al geruime tjjd leeg staan. Zij wil hiermee voor komen, dat deze woningen op 5 mei wor den bezet, zoals een actiegroep heeft aan gekondigd. De meeste makelaars zijn bevreesd, dat de eigendommen van cliënten bij deze actie van de Haarlemse „Kraker" bescha digd zullen worden. Deze groep begeleidt de bezetting van huizen op bevrijdingsdag (als het 25-jarig bestaan van de woning nood wordt gevierd) vanuit een actiecen trum in De Waag. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het socialistische Twee de Kamerlid drs. J. J. Voogd uit Haar lem is benoemd tot lid van de Raad van Europa. Hij is in deze functie de opvol ger van zijn partijgenoot G. J. N. M Ruygers, die in februari is overleden. LONDEN/BELFAST (Rtr/AFP) Van daag wordt in het Britse Lagerhuis een spoeddebat gehouden over de toestand in Noord-Ierland. De voorzitter van het Huis, Horace King, heeft toestemming tol het debat gegeven op verzoek van een Noordierse afgevaardigde uit het kiesdis trict Noord-Belfast waar zich de afgelo pen week verscheidene botsingen tussen protestanten en katholieken hebben voor gedaan. In Belfast zijn gisteren opnieuw twee bomaanslagen gepleegd. Daarbij zijn vol gens de eerste berichten geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De explosies deden zich voor kort nadat de Noordierse rege ring in verband met de aanslagen van het afgelopen weekeinde de beloning voor de opsporing van de daders tot 85.000 gulden had verdubbeld. SPINGFIELD (AFP) De „New York Times" meldt vandaag in een artikel uit Springfield in de staat Massachusetts dat een adjudant-vlieger, David Bressem, een majoor beschuldigt van moord op 33 on gewapende Zuid Vietnamese burgers tij dens een operatie op de centrale hoog vlakte van Zuid-Vietnam in 1967. Bressem heeft voor een burgercomité dat oorlogsmisdaden onderzoekt, ver klaard dat hij niet persoonlijk aanwezig was, maar dat hij de orders via de boord- radio van zijn hefschroefvliegtuig had ge volgd. Daarna had Bressem zijn toestel aan de grond gezet en de lijken, onder wie vrouwen en kinderen, geteld. De slachting had plaats in augustus 1967 ten noorden van Doec Pho. Lord Dewar: Op de weg naar succes ziet men vele vrouwen hun man voortduwen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. In Noord-Nederland heeft zich voor april in deze eeuw een record- sneeuwval voorgedaan. In de drie noor delijke provincies sneeuwde het van gis ternacht 4 uur tot gisteravond 7 uur, totaal 15 uren, onafgebroken. Op weilan den werd gemiddeld 4 tot 6 cm sneeuw gemeten. De middagtemperatuur kwam niet hoger dan ruim 1 graad boven het vriespunt. Elders in ons land steeg het kwik nog tot 5 6 graden bij langdurige regenval, hier en daar ook met natte sneeuw. In de meeste provincies werd gisteravond 9 tot 13 mm neerslag gemeten. Ons land blijft in een omvangrijk lage drukgebied liggen met ongunstig weer. Wel wordt het geleidelijk iets zachter. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT. Kardinaal Alfrink heeft vanmorgen op het Pasto raal Concilie in Noordwijkerhout meege deeld, dat hij een paar weken geleden in Parijs besprekingen heeft gevoerd met de pauselijke staatssecretaris kardinaal Villot. Dit zou het eerste gesnrek met de top van het Vaticaan ziin geweest sinds het Nederlandse eniseonaat zich op 19 januari uitsprak voor een beleid, gericht op het aanvaarden van ook gehuwde priesters. De kardinaal verklaarde overigens dat De Volkskrant, die het bericht van de geheime besprekingen vanmorgen publi ceerde, de bedoelingen en de inhoud van het onderhoud in Parijs onjuist heeft weergegeven. Nadat het Vaticaan aanvankelijk de in druk had gewekt alle deuren voor over leg gesloten te houden, belastte de oa s staatssecretaris Villot op 2 februari voor lopig met het onderhouden van hd con tact met de Nederlandse bisschoppen. ADVERTENTIES KENNEMERLAAN 36 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1