Na dertig jaren aan rand van zwembassin ZWEMTRAINER STENDER VINDT HET WELLETJES... éut «I Fernandel zal reserves aan moeten spreken Flamingo's Bona Stars Tandartsen zeggen dat 'kaas uit het vuistje' goed is voor tanden. Waarom? Verbeeck won eerste etappe Eddy Merckx snel in tijdrit Ronde van België „Ik heb een fijn leven gehad" The White Stars verloor basketbalklucht Harm Ottenbros: drie weken rust Toersen krijgt geen toestemming om op Jamati te starten mïsf* smmbs m- '*>*-■ WOENSDAG 8 APRIL 15 17 ■cKf" i ï%èr SNSri^HHi HOCKEY: Australische dames wonnen van Nederland Basketbal KRELAGEHUIS Problemen Beul van Hilversum T ijdrit Dat is heel simpel. Tanden bestaan voor een groot deel uit 'kalkverbindingen' (calciumfosfaat). Kaas bevat ze in een makkelijk opneembare vorm. Vooral kinderen die hun tanden nog moeten 'bouwen' hebben dat hard nodig. En volwassenen moeten hun tanden onderhouden. Daarom is 't een goed advies om 'kaas uit het vuistje' te geven aan kinderen in de groei - en zelf ook es een stukje ter hand te nemen. Da's het leuke van zo'n blokje kaashet is lekker, goedkoop en doet nog een heleboel goed ook. V: -.j. v<s «I.,--ïs^iv Jt v |g||jx 1 :XX - ^"^Vx" - X-> W. Xy - <i M v>-\, v^J,\V;v X v, c<-^ v i^x ;V'* - ',v v- «k <S o. '.V: Marianne Gremme (midden) tracht de bal goor het Australische doel te plaatsen. - s V^V -X JAN STENDER (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. The White Stars twee maal bekerfinaliste zal dit jaar vrijwel zeker de finale niet bereiken. Na een meer spannende, dan fraaie wedstrijd verloren de Sterren in de slotfase met 41-52. Weinig scheelde het of speelsters van beide ploe gen waren elkaar vlak voor tjjd in de haren gevlogen. Oorzaak: een ten ene male onvoldoende leiding van de heren Chris- tiaanse en Kluchert, die de meest vreemde beslissingen namen, die vrijwel alti;in het voordeel van de hoofdstedelijke pioeg uitvielen. De start van The White Stars was wei nig overtuigend. Veel balverlies en een zwak schot bezorgden de Sterren een 8-21 achterstand. Pas toen vond de Haarlemse pioeg het juiste antwoord op de Amster damse aanval. Aanvallend vlotte het even eens beter en met goede cobinaties wist de ploeg van Freek Witte bij half-time tot 20-27 terug te komen. In de tweede helft draaide The White Stars vooral in de eerste tien minuten zo goed, dat de voorsprong van The Blue Stars zienderogen slonk. Zelfs nam de thuisspelende ploeg een 34-31 voorsprong. De scheidsrechters redden toen de situatie voor The Blue Stars. Grove Amsterdamse overtredingen bleven onbestraft. Carol van Zalm, Betty Veenstra en Roos de Vries werden onder de Vijandelijke basket zonder pardon onder uit gehaald. De geroutineerde Amsterdamse dames lieten zich deze kans niet ontnemen en liepen opnieuw weg naar een 41-52 voorsprong, voldoende voor de zege. Een ding werd in deze wedstrijd duide lijk: op een herovering van de basketball- titel behoeft The Blue Stars niet te reke nen. Deze zal zonder twijfel gaan naar A.M.V.J. De overige uitslagen luiden Heren: Antilopen 2-Haarlem Cardinals 2 27-57; Flamingo's 2-The White Stars 2 2-0; D.S.S. Epibratos 2-Antilopen 3 39-43; Haarlem Cardinals 3-Flamingo's 4 2-0; The Typhoons 3-Antilopen 4 44-37; Onze GezelIen-D.S.S. Epibratos 3 21-35. Dames: Hoofddorp-The Typhoons 41-15; The White Stars 5-Dios 21-15; Hoofddorp 2-Onze Gezellen 2 33-8; D.S.S. Epibratos 2- Akrides 3 23-29. (Van onze sportredactie) HOGERHEIDE Wereldkampioen Harm Ottenbros heeft in het nieuwe weg- seizoen met veel pech te kampen. Na zijn val bij een trainingsrit in Spanje, waarbij hij een spierblessure opliep die hem 14 da gen op non-actief zette, scheurde hij zon dag jl. in de Ronde van Vlaanderen zijn linker pols. Dinsdag werd zijn onderarm tot aan de elleboog in het gips gezet in het ziekenhuis van Bergen op Zoom. Opnieuw is Ottenbros zeker voor drie weken uitge schakeld. Hij mist o.a. de wedstrijden van de Catalaanse week, ParijsRoubaix, een criterium in Lissabon, LuikBastenaken Luik, de Waalse Pijl en de Ronde van Spanje. Ottenbros hoopt 25 april te kunnen starten in de Amstel-Gold-race. ADVERTENTIE Leidsevaart Donderdag 9 april 20.30 uur Bekerwedstrijd. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Jan Stender vindt het allemaal wel goed. H(j hoeft niet meer zo nodig dag in, dag uit van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan de rand van het bassin te staan om zwemmers en zwemsters te trai nen. Tegen zyn opvolg(st)ers zegt hij: „Doen jullie nu eens van 1970 tot 2000 wat ik van 1940 tot 1970 heb gedaan. En als jullie het klaarspelen om net zo ver te komen als ik, dan neem ik in het hiernamaals mijn petje voor jullie af". Dit is de Jan Stender anno 1970, bijna 64 jaar oud en de strijd, die elke sport- trainer en -coach moet voeren om zich staande te kunnen houden tussen zijn pu pillen en zijn werkgevers, moe. Hij heeft nu zijn werk als trainer bij De Robben neergelegd. „Ik doe nou alleen nog maar wat ik zelf wil. En geloof me, ik heb nog genoeg te doen". Nederlands beroemdste zwem- en wa- terpolotrainer is moe. Niet lichamelijk. Integendeel. Zijn fysieke conditie is uit stekend, beter dan van menige jonge man. Nog altijd trekt hij dagelijks, weer of geen weer, de bossen rond Hilversum in en legt hij in een pittig tempo vele kilometers af. Vaak ook stapt hij op zijn racefiets en toert uren door het Gooi of traint in een achter zijn huis gebouwd gymnastiekzaaltje. „Ik zou geen dag zonder s port kun nen", zegt hij zelf. ,Maar ik heb nu al zoveel meegemaakt en ik wil al die pro blemen rond het trainer-zijn niet meer. Ik heb in het verleden veel gevochten om erkenning en tegen jaloezie, nijd en ongezonde rivaliteit. Vooral na de oorlog is dit alles in de sportwereld een groot probleem geworden. Je komt het in alle bonden en alle verenigingen tegen. Nu vind ik het niet meer nodig hiertegen te vechten". Jan Sten-der is overigens niet verbit terd. „Waarom zou ik? ik heb toch alles wat mijn hartje begeert. Ik ben gezond en ik weet dat nog velen mijn werk waarderen". Met gepaste trots wijst de Hilversummer dan op zijn woning en ve le andere dingen, die getuigen dat hij iets bereikt heeft. Het doet hem dan ook goed dat hij nog regelmatig bezoek krijgt van kinderen, die bij hem hebben ge traind. „Ik heb veel tegenslagen gehad, maar wie heeft dat niet. Ik heb een fijn leven gehad in de sport en trek nog altijd de éÊKHtk 4Z «fc «h «MM Leo Duyndam: naar huis. rente van de investeringen die ik in het verleden heb gedaan". Jan Stender heeft heel wat geld uitge geven voor de zwemsport. Hij heeft er zelfs de zaak van zijn vader voor laten schieten en zijn meisjes en jongens heb ben nimmer tevergeefs bij hem aange klopt als zij geld nodig hadden voor een zwemabonnement. „Hij heeft zelfs", zo vertelt zijn vrouw, „geld, dat hij voor zijn verjaardag heeft gekregen, in het clubhuisfonds van De Robben gestort". Nu is hij dan opzij gegaan, mede als gevolg van het generatieconflict tussen hem en degenen, die nu de zaken bij De Robben runnen. „Men denkt en doet te genwoordig progressief. Ik heb daar niets tegen, al vraag ik me soms af of ze nu zelf wel precies weten wat progressief is. Maar men moet niet op je plaats willen gaan zitten. Als ik een zwemster maak, dan wil ik ook op mijn plaats als trai ner blijven staan". De vraag is of Stender niet wat laat de consequenties van het generatiever- schil heeft getrokken. Zelf zegt hij: „Vijf tien, twintig jaar geleden zou ik het er moeilijk mee hebben gehad, maar de laatste jaren liet ik gelukkig veel langs mijn koude kleren afglijden en zolang men mij nog vroeg om te blijven trai nen heb ik dat gedaan. En meestal met plezier". Toen Strender 18 jaar was, zette hij de eerste stappen op de lange trainersweg, die hij is gegaan. Hij begon met de jeugd van de Amsterdamse vereniging „Dolfijn". Er zijn in de loop der jaren vele zwemsters geweest, die door hun prestaties de naam van Nederland, Hil versum en Jan Stender in alle kranten van de wereld brachten. Nel van Vliet, Geertje Wielema, Mary Kok, Judith en Lenie de Nijs en Marjan Heemskerk zijn daar wel de bekendsten van. Amerikaan se trainers kwamen bij hem ervaring op doen. Hij heeft vele vrienden en vele vijanden in de zwem wereld. Hij is erelid van De Robben en HDZ, lid van verdienste van de zwembond, kreeg de Brediusmedaille en werd vier jaar geleden benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Maar hij wer-d ook „de beul van Hilversum" genoemd, kreeg met veel van zijn zwemsters ruzie en werd in 1947 als bondstrainer aan de kant gezet, met als reden „psychologi sche tekortkomingen". Deze en andere conflicten hebben hem uiterlijk altijd onbewogen gelaten en als antwoord op de vele praatjes, die over hem de ronde deden, zei hij steeds: „Ze kunnen beter over mij kletsen dan van mij eten". De laatste jaren was het al wat stil rond Stender. Nu zal het nog stiller wor den, maar zegt hij: „Ik ben nog niet uit gerangeerd. Ook in de zwemwereld kan ik bijvoorbeeld als jurylid en als ge- comitteerde bij zwemexamens nog veel doen. Ik heb nu trouwens ook meer tijd voor het elementaire zwemmen. Ik heb nog nooit stil gezeten. Dat kan ik ge woon niet!" De afdaling op de Cóte de Samrée werd hem echter noodlottig. De Belg kreeg een lekke band en moest zijn tijdwinst tot op enkele seconden prijsgeven. De Nederlan der Leo Duyndam werd hier zelfs tot op geven gedwongen. Het peloton bleef nu bij een, tot, kort voor het einde, een Belgische trio demarreerde. Merckx, Roger de Vlae- minck en Verbeeck wisten een halve mi nuut uit te lopen, een verschil dat tien kilometer voor de finish was opgelopen tot 45 seconden. In de spurt was de jonge Ver beeck juist iets rapper dan zijn meer er varen landgenoot en landskampioen Roger de Vlaeminck. Eddy Merckx zag met wel gevallen de inspanningen van zijn mede vluchters aan, hield zich op de achter grond en finishte als derde. De beste Ne derlander was Gerben Karstens, die achter enige snelle Belgen en de Italiaan Ballini beslag legde op de achtste plaats. Eddy Merckx heeft dinsdagavond in Vir- ton het tweede gedeelte van de eerste etap pe gewonnen, een tydrit over een kilome ter op een stijgend parkoers. Tweede werd zijn landgenoot Verbeeck. De Nederlandse kampioen op de weg, Sjaak Fr(jters, werd vijfde. De uitslag van de tijdrit is: 1. Merckx (Bel.) 1000 meter in 1 minuut, 47.4 secon den, 2. Verbeeck (Bel.) 1.49.07, 3. Morten- BUSSUM De zeer jonge Neder- iandse ploeg bracht het er in deze oefenwedstrijd voor het toernooi om het wereldkampioenschap, dat volgend jaar in Nieuw Zeeland zal worden gehou- I den, niet slecht af. Het werd een gelijk- j; opgaande wedstrijd, die de conditioneel i zeer sterke Australische dames pas in de allerlaatste minuut in hun voordeel konden beslechten. Voor rust waren de aanvallen van het door West-Europa!; toerende team uit het vijfde continent!; iets gevaarlijker, maar doel vrouwe Christien Klein stopte de schoten be- kwaam. Aan beide zijden bleek het be- nutten van straf corners een te moeilijke opgave. In de tweede helft nam het bondsteam dankzij het stuwende werk van Marjan Gremmen (EMHC) en Mar- j jolein Goulka (Laren) het initiatief, maar toen diverse kansen onbenut ble- ven, zwakte het offensief af en drongen de Australische dames weer op. Dat leidde tot een doelpunt in de allerlaat- ste minuut, toen Margaret Jude een]! strafschop benutte. WWWIWflfWWtfWIWflfWWWWWWVlfWWWWWWWWWIfWWW WIELRENNEN De Nederlandse amateurploeg, die van 26 april tot 2 mei deelneemt aan de etappekoers „Circuit des Mines" bestaat uit de volgende ren ners: Fedor den Hertog, Jans en Wicher Vlot, Arie Hassink, Nanno Bakker en Piet van Katwijk. Ploegleider is Herman Krott. sen (Den.) 150.15, 4. Van Springel (Bel.) 1.51.73, 5. Frijters (Ned.) 1.51.89, 6. Bracke (Bel.) 1.51.94, 7. Roger de Vlaeminck (Bel.) 1.52.62, 8. Vandekerckhove (Bel.) 1.53.38, 9. Karstens (Ned.) 1.53.45 en 10. Schepers (Ned.) 1.54.42. (Van onze paardesportmedewerker) HAARLEM Na de voortreffelijke in zet van het renseizoen is het zaterdagmid dag op Duindigt voor het eerst dat de be zetting van de drie rennen onder de maat zal blijven. De nadruk ligt op de kleine klasse. De onderlinge verschillen zijn hier in zo gering dat toch spectaculaire aan komsten worden verwacht. Dat van paar den in vorm veel gevraagd kan worden bijlkt wel uit het feit dat de kleine Fer nandel opnieuw wordt ingezet. Zijn jonge rijder Eddie Schwarz, die met de oud-Derby-winnaar een volmaakte een heid vormt zal zijn gebruikelijke taktiek in deze koers niet kunnen volgen, omdat hij vanuit de achterhoede moet komen. De vraag blijft dan over of er aan het slot van het bijna 2200 meter lange parkoers bij Fernandel nog voldoende reserves zijn om Eronica W, Eliza Harvester D, Cash Six en Quarteron II te Overmeesteren. DE TIPS 1. Tom Mix-prijs: 1. Impala 2. Istanbul 3. Horizon d'Or Outs.: Hekla K. 3. Trabant-prijs: 1. Gracia Silvia 2. Go- detia 3. Hercules V. Outs.: Eveline. 4. Tombola-prijs: 1. Gudo van Bonni 2. Guy Areta 3. Fantast CH Outs.: Full Time. "6. Traviata-prijs: 1. Fernandel 2. Quarte ron II 3. Fedde B. Outs.: keuze Jan Wage naar (Eronica W Edelscott Six). 7. Trixy-prijs: 1. Grand Geste 2. Geus Akerendam 3. Gay Rodney Outs.: Dora Harvester D. 8. Tea-prijs: 1. Edel Six 2. Gaston v. d. Lente 3. Gay Way Outs.: Herman. 10. Tizian-prijs: 1. Iwan Iwanowitsch 2. Hein v. Polsbroek 3. Grappenmaker. Outs.: Inorina N. RENNEN 2. Kim-prijs: 1. Karim 2. Lady Lindella 3. Rolanda Outs.: Montauville. 5. Matilde-prijs: 1. Red Pepper 2. Agra riër 3. Astrologer Outs.: Not Afraid S. 9. Matilde-prijs 2e afd.: 1. Forest Star 2. Baboon 3. Afterthought S Golden Star Outs.: Blue Honey. MEREVELD Mereveld zou Mereveld niet zijn indien het geen klinkende pro gramma's op de sintels zou brengen. Koer sen voor sprinters, stayers en twee inter nationale ontmoetingen. In één daarvan staat Anton, die vrijwel iedere week nog de snelste tijden realiseert, eindelijk weer eens voor een taak die hij kan vervullen. Daarbij komt nog dat Anton voor Mere veld een bepaalde voorkeur toontIn de eerste afdeling eveneens een aantal grootheden, waarvan Diogen wordt gepre fereerd boven de seizoendebutante Faith Hollandia. Deze merrie die vorig jaar op de Franse banen Enghien en Vincennes een uitstekende indruk achterliet gaat ook dit jaar activiteiten af en toe verlengen naar het buitenland. DE TIPS 1. Inzell-prijs: 1. Iris van Buren 2. Iwin Buitenzorg 3. Hanita van Nathan. Outs.: Goldboy. ADVERTENTIE 2. Alma Ata-prijs: 1. Ido Hanover 2. Huub Khan 3. Ita Buitenzorg Outs.: Han- nie Judson W. 3. West Allis-prijs: 1. Falstaff 2. Henny Dunst 3. Hertog Cavaljos Outs.: Guusta H. 4. Auto-prijs le afd.: 1. Ferdinandus R 2. Dyveke D 3. Domingo Outs.: Eduard H. 5. Thialf-prijs: 1. Hideaway 2. Gino Scotch 3. Fair Dale Outs.: Henley Mc K. 6. Bislet-prijs: 1. Herras Hanover P. 2. Go My Dear 3. Handy Mac Outs.: Gyas. 7. Auto-prijs 2e afd.: 1. Ex Nancy 2. Ge neraal Padua B 3. Alchimist Outs.: Arrow Axworthy. 8. Davos-prijs: 1. El Cid d'Aster 2. Cho pin 3. Diamant B Outs.: Freddy Williams. 9. Drukkerij-prijs: 1. Delila 2. Freddy Scotch 3. Dumas Z Outs.: Duveltje van Akerendam. 10. Alma Ata-prijs 2e afd.: 1. Igrady D 2. Hollyane 3. Herlita V. Outs.: Helmahei- ra. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Motorcoureur Aalt Toersen krijgt geen toestemming op een Jamati te racen. Deze stal poogde hem aan te werven, nadat hun eerste rijder Paul Lodewijkx voor het gehele seizoen is uitgeschakeld. Aanvankelijk legde de medische commissie van de KNMV Lo dewijkx, die eind oktober een ernstig on geluk had, een startverbod op voor drie maanden, maar gisteren werd deze her stellingsperiode tot één jaar verlengd. Van Veen, de Amsterdamse Kreidler- importeur en de ex-baas van Aalt Toer sen, weigert mee te werken aan de voor gestelde overeenkomst van Toersen naar Jamati. Dit fiat is noodzakelijk, om dat in het destijds getekende contract van Toersen met Kreidler een clausule was opgenomen, dat hem na een eventueel vertrek voor twee jaar verbood een con currerende 50cc-motor te berijden. Afge lopen winter nam Toersen ontslag bij Kreidler. Gistermiddag probeerden de heren Vink (Jamati) en Viskaal (de huidige werkgever van Toersen, voor wie hij in de 125 cc uitkomt) vergeefs de heer Van Veen te vermurwen. De heer Van Veen bood Toersen bij wijze van tegengebaar een plaats aan in het gp-team van Kreid ler, wat resoluut werd afgeslagen. De heren Vink en Viskaal overwegen nu de kwestie aan een advocaat voor te leggen. VIRTON De eerste etappe van de ronde van België, die gewonnen werd door Verbeeck, heeft een enerverend verloop gehad. Onder aanvankelijk bijzonder slechte weersomstandigheden, de wegen waren bedekt met een laag IJzel, zochten de renners vanuit Spa hun weg door de Belgische Ardennen naar Virton. De beginfase van de rit werd gekenmerkt door plaagstootjes van de Belg Roger de Vlaeminck en zijn landgenoot David. Diverse renners hadden moeilijkheden met hun materiaal. Zo ver wisselde de Belgische vedette Eddy Merckx twee keer van fiets. De eerste serieuze ontsnapping kwam op naam van Van den Eynde: h(j slaagde erin een voorsprong te nemen van 3 minuten en 25 seconden. Het ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Flandria 12.54.57, 2. Faemino 12.55.12 3. Peugeot 12.56.01, 4. Dreher 12.56.03, 5. Sa- lavarani 12.56.03, 8. Caballero 13.00.12, 13. Willem II 13.04.21. Puntenklassement: 1. Verbeeck 10 pnt, 2. F. de Vlaeminck 9, 3. Merckx 8, 8. Karstens 3.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17