Openheid van jaarverslagen en recht van enquête Senator vraagt „departement van ons voortbestaan" NVJ wil dat eerstejaars weer worden toegelaten Republikeinen zagen hun grote baas Oorvijg-Beate bij Luns Reddende gi Moddersauna REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN DEMOCRATISERINGEN ONDERNEMINGEN Wasserij DUYN Verontrusting over toekomstige leefbaarheid Afdeling van DS'70 in Amsterdam 21 maanden tegen Rotterdammer geëist Bakkersprotest tegen „Kiviek" School voor de journalistiek ROGERS C. B. MARTON WAS HERE. Kamervragen over bescherming van diplomaten Dr. Samkaldens stoel is stadhuis niet uit geweest Politievisitekaartje Koning van Lesoto ontving mr. Luns H 4 WOENSDAG 8 APRIL 1970 2 i M 'MmËm Enquêterecht Tussenschakel •smkt TO Ut# bum -i-iposfiDuuCHi i B t A s>? I f. K titelt y js EI1111 EEG benadeeld CÜ> VOORDE SLANKE Lichte snacks Diner Verrassende ontdekking: Onmiddellijke verrichting van SCHIPHOL. De 21-jarige Westduitse Beate Klarsfeld, die in november 1968 de voorpagina's van de wereldpers wist te halen door bondskanselier Kiesinger we gens diens nazi-verleden in het openbaar een oorvijg te geven, is vandaag op een reis door enkele EEG-landen in Den Haag minister Luns documentatie komen over handigen waarin wordt aangevoerd, dat ook het oorlogsverleden van het West duitse parlementslid Ernst Achenbach verre van smetteloos is. Dit liberale lid van het Westduitse en het Europese parlement wordt genoemd als toekomstig lid van de Europese Com missie. Hem wordt verweten dat hij als ambassaderaad te Parijs in 1943, dus midden in de oorlog, heeft voorgesteld 2.000 joden te deporteren als represaille voor een destijds in Parijs gepleegde aanslag op twee Duitse officieren van de Wehrmacht. Hier Beate na aankomst op Schiphol. ADVERTENTIE AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM TEL. 322462 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De overgrote meerder heid van de Tweede Kamer bleek giste ren blij te zijn met de indiening door mi nister Polak van twee wetsontwerpen, welke beide een stap verder betekenen op de weg van de democratisering van de ondernemingen. Dat neemt overigens niet weg dat zowel bij de wettelijke be palingen over jaarrekeningen van onder nemingen als bij de uitbreiding van het recht een onderzoek te laten instellen bij ondernemingen een stroom van amende menten werd ingediend. Veel van deze wijzigingsvoorstellen overlappen elkaar en zullen dan ook geen grote problemen voor de Kamer of voor de minister be tekenen. Het Kamerlid Van den Bergh (P.v.d.A.) vond dat de voorgestelde wettelijke rege lingen met betrekking tot de jaarversla gen nog niet ver genoeg gaan. Hij wees er op dat in het wetsontwerp nog geen afdoende regeling was opgenomen voor bedrijven die hun domicilie hebben in het buitenland. „Met deze ontwerpen logenstraft de re gering de beweringen dat zij conservatief zou zijn", zei mr. Rietkerk (V.V.D.). Hij meende dat de wettelijke voorschriften over de jaarverslagen geen gevaar mo gen opleveren voor de concurrentiepositie van de betrokken bedrijven. Hij zag dit gevaar, evenals de heer Peyenenburg CK.V.P.) vooral voor de kleine bedrijven. Beiden drongen er bij minister Polak op aan een dispensatiemogelijkheid op te ne men als ondernemingen hun kwetsbare positie kunnen aantonen. Vrijwel alle sprekers waren het er over eens dat er in de jaarverslagen ook ge gevens over het jaar ervoor moeten wor den opgenomen. Daartoe kwamen er van verschillende zijden amendementen. Ofschoon ook het tweede voorstel van minister Polak, het recht van het la ten instellen van een onderzoek door an dere instanties dan de aandeelhouders vergadering naar het beleid van de on dernemingsleiding, door de overgrote Kamermeerderheid gesteund zal worden, is er toch een meningsverschil ontstaan. Mr. Rietkerk (V.V.D.) diende een amen- ment in, waardoor het mogelijk zou wor den dat vakorganisaties een onderzoek kunnen laten instellen zonder tussenkomst van de vakcentrales. In de voorgesteld* wijziging van het Wetboek van Koophan del kan alleen een vakorganisatie via de vakcentrale een onderzoek naar het be drijfsbeleid laten instellen of de procu reur-generaal, als deze meent dat het DEN HAAG. Milieubeheersing, mi- lieu-hygiëne, luchtverontreiniging, zuive ring van drinkwater waren onderwerpen die in de Eerste Kamer aan de orde kwa men bij de begrotingsbehandeling van Sociale Zaken en Volksgezondheid De meeste senatoren spraken hun verontrus ting uit over de toekomstige leefbaarheid van ons land. De heer Versloot (P.v.d.A.l vroeg staatssecretaris dr. Kruisinga hoe de regering denkt over de vorming van een apart departement voor milieube heer, dat hij betitelde als „het departe ment van ons voortbestaan". Mr. De Gaay Fortman (A.R.) stelde de positie van de voorzitter van de So ciaal Economische Raad aan de orde. Mr. De Gaay Frotman zei dat drs. De Pous zich bij de recente fusie tussen Philips en dp Nederlandse Kabelfabrie- ken had moeten afvragen of zijn positie als voorzitter van de SER geen conse quenties zou hebben ten opzichte van zijn andere functies. De positie van de SER-voorzitter tussen de betrokken par tijen eist de grootst mogelijke zorgvul digheid, zei hij. Mr. De Gaay Fortman maakte gewag van een televisie-interview, waarin ir. Philips had onthuld dat drs. De Pous nadrukkelijk had gevraagd bij deze fu sie de regels in acht te nemen. „Als een commissaris van dit kaliber dit nu vraagt is het een wonderlijk raadsel dat het niet is gebeurd", aldus de AR-senator, naar wiens mening bindende regels voor fu sies in een officieel besluit dienen te wor den vastgelegd. De heer Kloos (P.v.d.A.) keerde zich tegen een uitzonderingsregime voor loon trekkenden die niet onder CAO's vallen. De regering had naar de mening van de heer Kloos de moed moeten opbrengen, analoog aan art. 8 in de Loonwet, aan de SER de vraag voor te leggen over de AMSTERDAM Een gisteravond op gerichte Amsterdamse afdeling van De mocratisch Socialisten '70 heeft besloten deel te nemen aan de komende gemeen teraadsverkiezingen. De kandidatenlijst zal de volgende week bekend worden ge maakt. De afdelingsvoorzitter, de heer S. Bonn, verwacht, dat DS '70 een alternatief zal bieden voor veel kiezers. inkomens die buiten CAO's worden ver- rkegen, zoals rente, tantièmes e.d. De heer Kloos drong ook aan op dras tische maatregelen, gericht op de reha bilitatie van het noorden. Hij wees op de grote inkomensverschillen tussen het noorden en de rest van het land. De ves tiging van grote, kapitaal-intensieve in dustrie noemde hij een eerste vereiste. Daarnaast bepleitte hij sanering van het woningbestand. De situatie in het noorden vormde ook voor verscheidene andere Eerste-Kamer- leden de aanleiding bij minister Roolvink aan te dringen op een forse aanpak van de problematiek in dat gebied. Ir. Lou- wes (V.V.D.) zei dat er iets moet gebeu ren „a la Zuid-Limburg". Zuid-Limburg ontvangt jaarlijks rond 200 miljoen gul den boven en buiten de stimuleringsmaat regelen, die voor probleemgebieden gel den. Het noorden is qua gebied en bevol king veel groter en heeft een analoge aanpak en impuls nodig. openbaar belang in gevaar komt. Mr. Riet kerk meende dat dit een discriminatie betekent van alle bonafide vakbonden, die niet aangesloten zijn bij een vakcentrale. Ook mej. Goudsmit (D'66) was deze mening toegedaan. De woordvoerders van de K.V.P., de A.R.P. en de P.v.d.A, voelden er niet voor het amendement-Rietkerk te steu nen. Zij stelden zich op het standpunt, dat de vakcentrales op dit moment nog de enige instanties voor de werknemers zijn die een onderzoek moeten kunnen instel len. Volgens drs. Nederhorst (P.v.d.A.)" kunnen de niet bij een centrale aange sloten organisaties een beroep op de pro cureur-generaal doen. Hij vond echter wel dat dan de term „openbare orde" wel duidelijker door de minister zal moeten worden omschreven, omdat hij het ge vaar zag dat de procureur-generaal vrij wel nooit een onderzoek naar het beleid zal gelasten. De heer Boertien (A.R.) zag wel moei lijkheden op dit punt, maar meende dat er eerst gen wettelijke regeling moest komen over de categorale bonden. De heer Hermsen (K.V.P.) verklaarde dat zijn fractie de opvatting van de SER on derschrijft, dat de vakcentrales, omdat zij een bredere verantwoordelijkheid voor het bedrijfsbelang dragen, als tussenschakel niet gemist kunnen worden. Als niet bij een centrale aangesloten organisaties hun verzoek richten tot een vakcentrale dan wordt dat stellig niet zonder meer terzijde gelegd, zei hij. De heer Hermsen voegde er aan toe, dat de categorale bonden een voorsprong zullen hebben boven de centrales als zij een verzoek zullen richten tot de procu reur-generaal. Zij kunnen dan niet aan gesproken worden voor eventuele schade vergoeding of voor de kosten van de enquête. Om een ruime interpretatie van het begrip „openbaar belang" te bevor deren, diende de heer Hermsen een amen dement in, waarbij de procureur-generaal evenals dat zal gelden voor vakcentrales verplicht wordt, vóór hij een onderzoek zal gelasten, de ondernemingsraad in de gelegenheid te stellen van zijn standpunt te doen blijken. Hij kan dan niet zonder meer verzoeken om een onderzoek terzij de leggen. De 46-jarige beheerster van het éénmanspostkantoortje in Cothen (bij Bunnik), mej. Maria Middelweert, liet zich gisteren niet onbetuigd tijdens een overval op haar „nering". Zij wist door flink te gillen de man af te schrikken. Ook in 1968 is haar kan toortje al eens het doelwit van een overval geweest. Ook die mislukte. l i jf. 'SSXK Nederlandse huisvrouwen staan hun mannetje, al zijn het niet allemaal Dolle Mina's. Hier protesteert een groepje tegen de slechte wegconditie tussen Kloosterhaar en Bruchteveld Overijssel) ROTTERDAM. De officier van Ju stitie bij de rechtbank in Rotterdam heeft tegen de 57-jarige commisionair uit de maasstad, die betrokken was bij een grootscheepse certificatenzwendel, een gevangenisstraf geëist van een jaar en negen maanden. Volgens de officier is de Nederlandse economie door de acti viteiten van de commissionair ernstig be nadeeld. Bovendien heeft hij Nederlandse certificaten van oorsprong in discrediet gebracht. Volgens de officier bedroeg de waarde van de goederen uit niet EEG-landen die de verdachte exporteerde met behulp van de ten onrechte losgekregen Nederlandse en Belgische certificaten van oorsprong een waarde van 15 miljoen gulden. De verdachte zou er 1% a 3 ton aan hebben verdiend. De officier vond dat de Kamers van Koophandel in België en Hilversum de certificaten bijzonder lichtvaardig had den verleend. Voorts had de commissionair munt ge slagen uit een lening van 66 miljoen, die de Nederlandse regering aan Indonesië had verstrekt. De afspraak was dat In donesië als tegenprestatie kunstmeststof fen uit Nederland zou betrekken. De com missionair kocht deze stoffen in Engeland en Duitsland in en wist met behulp van ten onrechte verkregen Nederlandse cer tificaten van oorsprong 21 transacties met Indonesië tot stand te brengen. Ook had hij goederen uit Polen, voorzien van Ne derlandse certificaten van oorsprong naar Italië geëxporteerd. DEN HAAG. De „Progressieve Be drijfsgroep Bakkerijbedrijf" heeft scherp geprotesteerd tegen de lancering van het nieuwe brood „Kwiek". Zij vindt dat de verkoop ervan nadelig zou kunnen wer ker^ voor de kleine bakkers. Volgens de reclame zou in „Kwiek" minder vet ver werkt zijn en zou het een uitstekend ge zondheidsbrood zijn. De PBB vincjt dat hiermee gesuggereerd wordt dat het ge wone brood hartinfarcten in de hand zou werken, omdat er een dubbele portie vet in verwerkt is. Een aantal bakkers overweegt het brood zelf te gaan bakken en onder een andere naam op de markt te brengen, bijvoorbeeld eiwitrijk brood. Het meel zou volgens de PBB geleverd worden door de Menebafabrieken, die ook leve ren aan Sitos, dat „Kwiek" nu bij enkele grote bakkerijen in ons land laat bakken. (Van onze correspondent) UTRECHT. De verenigingsraad van de Nederlandse Vereniging van Journa listen verlangt van de drie door de NVJ benoemde curatoren dat zij het initiatief nemen om het besluit van het curatorium van de School voor de Journalistiek om in het komende cursusjaar geen nieuwe leerlingen op de school toe te laten in trekken. Dit is de belangrijkste eis uit een mo tie die gisteravond voor de verenigings raad van de NVJ met dertien tegen twaalf stemmen is aangenomen, onder gejuich van de aanwezige docenten en studenten van de school. De verenigingsraad van de Nederland se Vereniging van Journalisten heeft gisteravond in Hilversum vergaderd over de moeilijkheden die op de school voor de Journalistiek ontstaan zijn, door het besluit van het curatorium. Daarbij wa ren de drie door de NVJ benoemde le den van het curatorium aanwezig. De voorzitter van de NVJ, de heer Van Raalte, zei dat de NVJ de taak heeft de helpende hand te bieden bij het con flict tussen curatorium en schoolgemeen schap. „Bij alle partijen bestaat de wil om de school zo goed mogelijk te die nen", aldus de heer Van Raalte. Hij sprak over een communicatiestoor nis tussen de gedemocratiseerde school gemeenschap en de ouderwetse structuur van het curatorium. Dit gaf de heer Piet van den Ende, docent van de school, ge legenheid later te zeggen dat er geen sprake was van een stoornis, maar dat er helemaal geen communicatie is als het curatorium zonder voorafgaand over leg een dergelijk besluit neemt. ADVERTENTIE (van een speciale verslaggever) van de Amerikaanse.Republikeinse par- npy Haan rh „.;i„ tij in functie Europa bezoekt". DEN HAAG. „Bij mijn weten is het de eerste keer dat een voorzitter MISTER MARTON Roger C. B. Morton, vleesgeworden symbool van de Amerikaanse „happy few", brengt deze opmerking met een uitgekiend gevoel voor „timing". Hij bereikt waar hij op uit is: het handje vol persvertegenwoordigers in Hotel des Indes charmant archaïsme in Den Haag is absoluut doordrongen van het feit, dat deze reis exclusief op naam van hem, Rogers Clark Ballard Morton, dient te worden geschreven. Waarvan acte. Morton is naar Europa gekomen om als partijbaas handen te schudden van zijn getrouwen in Europa. In Nederland is dat de kleine groep Amerikanen, die in 1968, na de conventie in Miami Beach, die Nixon als de Amerikaanse messias voor de jaren zeventig naar voren schoof, enthousiast ging meedoen en zich organiseerde. Trots heet dat nu de Nederlandse Afdeling van de Republi keinse Gemeenschap in Europa te zijn. Terwijl Morton, zijn obligate pers praatje weggeeft in n van de confe rentiezaaltjes van Des Indes, zijn obers bezig bladen vol drankjes in te schen ken .alsmede een overvloed aan lichte „snacks" her en der te verspreiden. Na een half uur wordt het zware stemge luid van Morton al aardig overstemd door het gelach en gekwetter van de Republikeinse Amerikanen in Neder land. Een jonge Amerikaan in modieus licht kostuum vindt het nu wel genoeg en kapt de weinig levendige discussie tussen pers en Morton af met: „Mister Morton heeft nog slechts tijd voor één vraag". En wanneer dan ook die is gesteld en vlot beantwoord, moet de partijvoor zitter omhoog uit zijn comfortabele ze tel. Tijd voor de „talk" en de „gossip". Morton, geslaagd zakenman, lid van het congres, man uit de naaste omge ving van de president, schudt handen, eet hapjes, nipt en plaatst grappen op een bestudeerde jongensachtige conver satietoon, die van tijd tot tijd duidelijk niet meer past bij zijn grijze 55-jarige hoofd. De Amerikanen om hem heen lachen en vinden alles mooi. Voor hem is Morton het hoofd van de familie, de suikeroom, die voor alle neven en nichten iets moois heeft meegebracht en fijne verhalen kan vertellen. Viet nam, de negerghetto's, de armoede, de zorgwekkende toestand in Wallstreet, de misdaad.geen van de aanwezi gen wenst daar op zo'n avond als deze aan herinnerd te worden. Daar is Ro ger Morton niet voor gekomen. Rogers doet Europa om de Amerikanen in Pa rijs, Frankfurt, Rome, Madrid, Brus sel en Den Haag te laten weten dat ze er écht nog helemaal bijhoren, dat Nixon ook hun Nixon is en dat de Re publikeinse partij vast in het zadel zit met een slimmerik als Spiro T. Ag- new, kampioen van de zwijgende meer derheid. De avond wordt besloten met een feestelijk diner. Morton speecht en grapt. De aanwezigen klappen, een en keling durft zelfs een opmerking terug te maken. Ineens begrijp je iets van de sfeer van de partij-conventies. Wat de televisie niet kan overbrengen, kan een kleine groep Amerikanen in Den Haag wél: een stukje Amerikaans leven. Aan het eind van de avond schiet een volhoudertje onder de journalisten toch nog even voorzitter Morton aan. Welke indruk heeft mr. Morton nu wel van Eu ropa gekregen? Het antwoord komt er vlot uit: „You knowEuropa is veranderd. Een jaar of vijf geleden was ik hier ook.Euroja is echt veranderd, really Waarna ook deze vraagsteller het opgeeft en lichtelijk verbijsterd de bre de rug van een vrolijk links en rechts koutende Rogers C. B. Morton nastaart. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De KVP-Tweede-Ka- merleden W. J. Schuyt en G. A. A. M. Boot hebben aan de minister van Buiten landse Zaken gevraagd om op korte ter mijn overleg te voeren over een gezamen lijke gedragslijn ter bescherming van di plomaten die werkzaam zijn in landen waar hun veiligheid niet voldoende ge waarborgd kan worden. De vragen zijn ingegeven door de situa tie in Guatemala, waar, aldus de kamer leden, de veiligheid van diplomaten en ander personeel in buitenlandse dienst in gevaar is. De beide kamerleden willen dat eventueel in het verband van de Verenig de Naties veiligheidsmaatregelen worden getroffen. Tevens moet in het overleg de vraag worden betrokken hoe kan worden opgetreden tegen diegenen die zich vergrij pen aan personen en goederen van per sonen in buitenlandse dienst, ook als de daders asiel zouden krijgen in een ander land dan waarin de misdaad is gepleegd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Burgemeester Sam kaldens stoel staat weer in de raadzaal van het Amsterdamse stadhuis. De zetel is gisteren teruggevonden en blijkt het stadhuis niet te zijn uit geweest. De stoel, welke vorige week werd „ont voerd", was verstopt in een kamertje onder de vergaderzaal van de gemeente raad, waar oude stoelen die niet megr gebruikt worden, zijn opgeslagen. In stofjassen gestoken jongemannen namen de stoel vorige week mee „omdat hij gerepareerd moest worden". DEN HAAG. De P.v.d.A.-Kamerle- den mr. Vrolijk en mevrouw mr. H. Sin- ger-Dekker hebben de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Justitie gevraagd te bevorderen, dat in het gehele land wordt overgegaan tot toepassing van het systeem dat door de politie in Gouda is ingevoerd, namelijk het overhandigen van een kaartje met naam en rang van de politiefunctionaris bij contact met het pu bliek. „Dit kan een bijdrage leveren tot een betere verstandhouding tussen burge rij en politie", aldus de Kamerleden. DEN HAAG De minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, heeft dinsdag in Den Haag een protocolair bezoek gebracht aan koning Mosjoesjoe van Lesotho in hotel „Wittebrug", waar de koning ver blijft. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefselsea spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, «pit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de nuid doordringend, werkt AlgesaJ diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I iorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL hij alle apoth. en drug.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2