MASSA-ARRESTATIES IN GUATEMALA VERRICHT Vermist in Cambodja „Troepen blijven Noord-Ierland" m Eerst huizen dan wegen Cambodja beraamt grote aanval Oorlog in Laos wordt vooral door Amerikaanse luchtmacht gevoerd Bonn wil internationale conferentie Scheel gaat morgen naar Amerika Wilson in Lagerhuis: kies uw gouden sieraad zoals u mode kiest Verkiezingen in Rhodesië Munitieschip weer aan V.S. overgedragen Omstreden F-111 is te zwaar Hongaar vluchtte met Mig naar Italië Weer aardbeving in Turkije Zaak-Kopechne afgesloten Angie Brooks wil bemiddelen in Midden-Oosten WOENSDAG 8 APRIL 1970 3 =000= CDU-critiek Bang Protest tegen grondwet Explosie in Jeruzalem OM VIETCONG TE VERDRIJVEN (Van onze reisredacteur) VIENTIANE Er zijn aanwijzingen dat de 312de Noord Vietnamese divisie zich gereed maakt om binnenkort een nieuwe aanval te doen op de enkele dagen geleden door Meo-guerrilla's heroverde bevoorradingsbasis Sam Thong en het belangrijke nabijgelegen commandocentrum Long Tsjeng. Westelijke militaire waarnemers houden het voor waarschijnlijk dat de communisten willen profiteren van het droge seizoen. Gedurende deze tijd van het jaar is er in die streek helemaal geen wind. Daardoor blijft niet alleen het stof, maar ook de rook van de met brand ontgonnen grond voor de akkers als een dunne deken boven de aarde hangen. En. door dit beperkte zicht is het vrijwel onmogelijk de zevende Amerikaanse lucht macht in te zetten boven het bergachtig gebied. Het uitblijven van lucht steun kan van doorslaggevend belang zijn. De val van beide bases zou namelijk een kritieke situatie opleveren. Thailand CIA Voorzitster van de VN Sean Flynn, de 29-jarige zoon van wijlen de Amerikaanse filmster Errol Flynn, is naar wordt aangenomen samen met vier journalisten door de Vietcong in Cambodja gevangen genomen. Alle journalisten zijn, naar is gemeld, gevangengenomen langs route-1 bij Chipou, dicht bij de Zuid- vietnamese grens. GUATEMALA (Reuter, AP en AFP) Er zijn in Guatemala on geveer tweehonderd arrestaties ver richt. Dit gebeurde na de moord op de Westduitse ambassadeur Von Spreti. Van officiële zyde heeft men het bericht over massa-arrestaties niet bevestigd maar ook niet ontkend. WASHINGTON (Reuter). Een mari- nedeskundige heeft gisteren in het Ame- kaanse vliegtuigmaatschappij „General Dynamics Corporation" gedurende lange tijd heeft verzwegen dat de omstreden F-lll gevechtsbommenwerper veel te zwaar is. Ook zou deze onderneming geweigerd hebben mee te werken aan proefnemin gen die moesten aantonen dat het toestel ernstige vluchtmoeilijkheden had. De deskundige, Keith Dental, deelde mee, dat „General Dynamics" reeds in juni 1963 wist dat de F-lll twee en een halve ton boven het voorgenomen ge wicht woog. Aan het ministerie van de fensie is dit pas in december vorig jaar meegedeeld, twee maanden nadat Austra lië had besloten 24 van deze toestellen te kopen. (Van onze correspondent) LONDEN. Premier Wilson heeft in het Lagerhuis gezegd dat de Britse troe pen, zolang ze daar nodig zijn, in Noord- Ierland zullen blijven. De getalsterkte kan wellicht worden verminderd, als de span ning zou afnemen. De minister van Binnenlandse Zaken, James Callaghan, voegde daar later tij dens het spoeddebat over Noord-Ierland aan toe, dat niet kan worden voorspeld hoe lang de noodtoestand in Noord-Ierland zal voortduren. „Het Britse leger, noch de regering in Londen kan het Noordierse probleem oplossen. Dat kan alleen de be volking van Ulster zelf", zo voegde Cal laghan veelbetekenend er aan toe. ADVERTENTIE Stap gewoon binnen, ale in een modezaak. Om een collier te passen, een paar oorhanger tjes te bekijken of een armband. Jazeker. Bij ons kunt u dat rus tig doen. Hoe kunnen we u an ders bewijzen hoeveel mooie Jeuke dingen we hebben. Want dat is verrassend, die variatie, die keus, die gezellige prijzen. Het is er allemaal bij ons en u krijgt iets échts voor uw geld. Iets dat waarde heeft, en toch geen goud hoeft te kosten. 14 krt. goud. Schroefsluiting. 90,—. Kring Moderne Juweliers Grote Houtstraat 6 bij de Grote Markt Haarlem Telefoon 023-32 42 59 De verklaring over de Britse troepen was uitgelokt door uitlatingen in het tele visie-vraaggesprek van de opperbevelheb ber luitenant-generaal Sir Ian Freeland, die daardoor een politieke storm, zowel in Belfast als in Londen had verwekt. De ge neraal, die tijdens het debat veel critiek te horen kreeg, werd ervan beschuldigd dat hij zich ten onrechte met de politiek van de Britse regering bemoeide en de si tuatie nog hachelijker heeft gemaakt. Freeland zei dat de troepen niet altijd in Noord-Ierland kunnen blijven en wel wat anders te doen hebben. De Noordierse regering maakt zich er nu ongerust over, dat de verklaring van de generaal in feite een bedekte waar schuwing was van de Britse regering, dat deze de troepen zal terugtrekken, als het Noordierse parlement zich niet krachtiger inspant om de beloofde sociale, economi sche en electorale hervormingen uit te voeren. De Noordierse premier Chichester Clark was zelfs zó ondersteboven van deze verklaring, dat hij onmiddellijk naar Wil son wilde vliegen om ophejdering te vra gen. Hij is nu waarschijnlijk door de in het Lagerhuis afgelegde verklaringen enigszins gekalmeerd. De Westduitse ambassade in Guatema- la-stad heeft een beroep gedaan op de ontvoerders van de vermoorde ambassa deur graaf Karl von Spreti, diens porte- feuile met persoonlijke papieren terug te zenden. In een advertentie op de voorpagina van de plaatselijke dagbladen staat: „De ambassade van de Bondsrepubliek ver zoekt degenen die verantwoordelijk zijn voor de ontvoering en dood van ambas sadeur Karl von Spreti om de porte feuille, die de ambassadeur bij zich droeg, terug te zenden. Deze portefeuille bevatte papieren en documenten van ge heel persoonlijke aard, die van groot be lang zijn voor zijn familie en die geheel geen waarde hebben voor degenen, die de misdaad hebben gepleegd." Onze correspondent in Bonn meldt: Met felle critiek op minister Scheel heeft de Westduitse oppositie van CDU/CSU in Bonn gisteren de moord op ambassa deur Karl von Spreti in het binnenlands- politieke vlak getrokken. De regering op haar beurt heeft aange kondigd dat de bevolking uitvoerig ver slag zal worden gedaan van de omstan digheden rond de dood van Spreti. Dit zal gebeuren na het bezoek van minister Scheel aan Guatemala. Scheel vertrekt morgen naar Guatema la. Hij maakt een tussenlanding in Wash ington om de zaak met de daar verblij vende bondskanselier Brandt te bespre ken. Vrijdag ontmoet de minister de pre sident van Guatemala. In het speciale vliegtuig, waarmee hij reist, wordt ook het lijk van de vermoorde diplomaat naar de Bondsrepubliek overgebracht. Het zal zaterdag met militaire ceremonieel in West-Duitsland worden ontvangen. Maan dag, één dag voor de begrafenis in het Beierse Vilsheim, heeft in Bonn een offi ciële rouwplechtigheid plaats. Hoe aan regeringszijde over de houding van de autoriteiten van Guatemala wordt geoordeeld, blijkt uit verklaringen die gasteren de persdiensten van SPD en FDP, de twee partijen van de regerings coalitie, publiceerden. De sociaal-demo cratische persdienst deelde mee weinig waarde te hechten aan een appèl aan een land, waarvan niet duidelijk is of de re geerders dan wel de geregeerden de bru taalste moordenaars zijn. De liberale persdienst verklaarde dat de autoriteiten in Guatemala het er blijk baar bewust op hebben laten aankomen dat Von Spreti werd vermoord, louter in het belang van hun eigen twijfelachtige prestige. Naar verluidt overweegt men in Bonn een internationale regeringsconferentie over de beveiliging van diplomaten voor te stellen. Een speciale werkgroep is in de Bondsrepubliek al met deze problematiek belast. Verscheidene in Guatemala geaccredi teerde ambassadeurs willen het land ver laten. Tijdens een bijeenkomst hebben zij besloten hun regeringen te verdoeken hen terug te roepen. Na de moord op de Westduitse ambassadeur vrezen de am bassadeurs eveneens ontvoerd te zullen worden. UDINE. (AFP) Een Hongaarse pi loot, de 25-jarige luitenant Sandor Zobo- ki, is met een „Mig-115" van Russische makelij naar Italië gevlucht. Zoboki land de nabij de Italiaanse stad Venetië. In Londen is een demonstratie gehouden tegen luchtvervuiling. Deelnemers aan de mars naar het Londense stadhuis droegen gasmaskers en borden met de tekst erst huizen dan wegen". SALISBURY, (Reuter). In Rhodesië zullen overmorgen de eerste parlements verkiezingen sinds het uitroepen van de republiek worden gehouden. De partij van premier Ian Smith, het „Rhodesische front" kan nu al rekenen op de overwin ning. Tijdens de verkiezingscampagne heb ben de kerkelijke leiders in Rhodesië, vooral de rooms-katholieke, in toenemen de mate geprotesteerd tegen de nieuwe grondwet, waarin het apartheidsbeginsel duidelijk is vastgelegd. Volgens de nieuwe grondwet krijgen de Afrikanen niet meer dan 16 zetels in het 66 zetels tellende Huis van Afgevaardig den. Hiervan worden er 8 gekozen uit kiescolleges van stamhoofden en stam- oudsten; de andere 8 worden gekozen door de weinige Afrikanen, die genoeg inkomstenbelasting betalen om stem recht te krijgen. Van de vijftig blanke zetels zullen de meeste aan het „Rhodesische front" toe vallen. Politieke waarnemers schatten de kans voor twee andere blanke partijen om in het parlement te komen, uiterst gering. ISTANBOEL, (RTR). Mensen in Is- tanboel en Ankara renden gisteravond in paniek de straat op toen een nieuwe aardschok werd gevoeld in het reeds door aardbevingen geteisterde gebied van Gediz in West-Turkije. Tot dusver is ech ter geen melding gemaakt van slachtof fers of vernielingen. De vice-gouverneur van Gediz, Ihsan Ercelik, zei: „Er is geen schade en dat is niet wonderlijk want er staat niets meer en er zijn geen slachtoffers omdat iedereen in tenten woont. Bovendien maakt niemand zich meer druk omdat men al aan aardbevingen gewend is." Als gevolg van de aarschok ontstond kortsluiting in de electrische centrale in Istanboel, waardoor een gedeelte van de stad enkele uren zonder electriciteit kwam te zitten. EDGARTOWN (Reuter). Het nieu we geheime onderzoek naar de dood van Mary Jo Kopechne dat een „grand jury" eergisteren was begonnen, is op de tweede dag al geëindigd. Kort nadat de tien vrouwen en man nen gisteren hun ondervragingen hadden vervat, deelde de voorzitter, de drogist Leslie Leiand, mee, dat de jury geen re denen had gevonden om het onderzoek voort te zetten. Door beëindiging van de zaak door „grand jury" hebben de autoriteiten van de staat Massachusetts geen kans meer een verdere gerechtelijke actie tegen se nator Edward Kennedy te voeren. Officier van Justitie Edmund Dinis, op wiens verzoek de „grand jury" bij elkaar was gekomen, verklaarde dat de zaak- Kopechne nu gesloten is. Slechts vier personen zijn door de „grand jury" gehoord, alle vier mensen, die vlak na het ongeluk, verleden zomer, met Edward Kennedy in contact hadden gestaan. Kennedy verklaarde zeer voldaan te zijn over de beslissing van de jury in Edgartown. Hij hoopte dat de zaak hier mee definitief zal zijn gesloten. In november zal de senator kandidaat zijn voor de herverkiezing van een van de twee zetels van Massachusetts in de senaat. Kennedy herhaalde dat hij niet streeft naar een kandidatuur voor het presidentschap in 1972. JERUZALEM (AP). In een eethuis, dat toebehoort aan een Israëliër en dat ge vestigd is in het Arabische deel van de stad, is een bom ontploft. Er ontstond schade, maar niemand werd gewond. PNOM PEN, (Reuter). Het Cambod jaanse leger bereidt een grote aanval op de Vietcong voor om de guerrillastrijders te verdrijven uit de provincie Svey Rieng bekend als de „Papegaaienbek" een stuk land dat als een scherpe wig Zuid-Vietnam „binnendringt". De guerrillastrijders, die zich in deze provincie hebben genesteld, doen van daaruit aanvallen op de Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen in het aangren zende Zuid-Vietnam. Na de afzetting van het staatshoofd Prins Norodom Sihanoek heeft de nieuwe Cambodjaanse regering van generaal Lon Nol de bevolking opgeroepen de Vietcong te verdrijven. De guerrillastrijders rea geerden hierop met aanvallen op ruim 50 voorposten van de Cambodjaanse strijdkrachten. Sinds begin maart, zo zei kolonel Thong Van Panmoeong, de militaire bevelheb ber in het oostelijk gebied van Cambodja tot verslaggevers, heeft de Vietcong in De bases Long Tjeng en Sam Thong liggen op het grondgebied van de MEO. Dat is dan ook de reden waarom deze stam bereid is mee te vechten. Het ver lies van eigen gebied zou generaal Vang Pao, commandant van de guerilla-troepen zijn voornaamste drijfveer en mankracht ontnemen om nog verder te strijden. Hoe wel de MEO's de meest effectieve troepen zijn die aan de kant van de regering strij den, hebben zij een grote verachting voor de Lao-bevolking. Het verlies van de bases zou generaal Vang Pao dwingen zijn troepen in meer westelijke richting te hergroeperen. En dat maakt het onwaarschijnlijk dat de guerilla-generaal nog in staat zal zijn om bij de komst van de luchtreinigende re gen met steun van de Amerikaanse lucht macht een nieuwe aanval op de Vlakte der Kruiken te doen. Algemeen wordt aangenomen dat de communistische opmars voorlopig kan worden tegengehouden indien in de ko mende droge maanden tot augustus de zogenoemde bevriende troepen zich kun nen handhaven in Long Tsjeng en Sam Thong. Maar zonder de lokale vechters bazen van Vang Pao zal de stootkracht van de regeringsgezinde troepen uiterst gering zijn. De Noordvietnamezen zijn de Vlakte der Kruiken met twee divisies (312 en 316) binnengevallen. De 316de is in de Vlakte der Kruiken achtergebleven met het doel de bevoorrading op gang te houden en om het heroverde gebied te beschermen. De 312de divisie is naar Sam Thong opgerukt. Maar van de tiendui zend man zijn in werkelijkheid maar 2000 rechtstreeks bij de gevechten betrokken. De rest is langs de marsroute geposteerd voor het transport van voedsel, wapens en munitie. De grootscheepse evacuatie van de bevolking naar veiliger oorden heeft de Noordvietnamezen beroofd van mensenmateriaal dat als dragers kan fun geren. En in het barre ongastvrije berg land moet vrijwel alles op de rug worden meegedragen. Volgens westelijke militaire waarne mers heeft Thailand in Long Tjeng ver moedelijk twee batterijen artillerie bene vens infanterie ter bescherming van deze twee artillerie-eenheden (in totaal 750 man) gelegerd. Volgens dezelfde bron is de infanterie meegestuurd omdat Thai land slechte ervaringen heeft met het Laotiaanse leger. Zo liepen bij de val van Muong Soe de ter protectie van de Thaise artillerie aan de batterijen toegevoegde Laotianen weg, terwijl intussen de Thais bleven doorschieten. Een militaire waar nemer: „Deze oorlog wordt gevoerd door de Amerikaanse luchtmacht (in 1969 voerde de Amerikaanse luchtmacht 200 a 300 aanvalsvluchten per dag uit, terwijl voordien de Laotiaanse luchtmacht dage lijks maar ongeveer 20 aanvalsvluchten uitvoerde) en door de Meo's. Vang Pao's troepen worden beter be taald en getraind en beter bewapend dank zij CIA-inmenging dan de rest van het leger. Zij hebben tenminste de zeker heid dat ze te eten krijgen en het mate rieel krijgen dat ze nodig hebben. In Laos is dit voor het regulaire leger vaak niet het geval door de vergaande corruptie. Het oorlogsmaterieel is er wel, maar vaak niet bij de troepen. Op sommige plaatsen zie je zeeën prikkeldraad liggen, die niet verder worden gebruikt. Misschien wordt het verkocht aan Thailand. Bij een be schouwing van het Laotiaanse leger moet je bedenken dat het pas 20 jaar bestaat en dat het op het gebied van militaire traditie niets heeft geërfd van het Franse koloniale bewind. De Fransen hadden een koloniaal leger. Het Laotiaanse leger heeft geen goede staf, maar beschikt wel over erg veel generaals. de proyinde Svey Rieng 51 Cambodja- nen gedood en 108 onder wie 63 sol daten ontvoerd. Achtenzeventig Cöm- btidjanen waren bij de gevechten gewond geraakt. De kolonel onthulde dat het Cambodjaanse leger van plan is een snel le aanval te doen vanuit het dorp Tsji Phoe en dan door te stoten tot de geïso leerde grenspost Bavet die 16 km. ten oosten van Tsji Phoe ligt. Twee weken geleden kon deze weg die Pnom Pen met Saigon verbindt, nog gewoon worden gebruikt. Kolonel Panmoeong gaf toe dat er in dit gebied altijd véél Vietcongstrijders zijn geweest, maar tot voor kort hadden zij zich koest gehouden en niet openlijk met de plaatselijke Cambodjaanse een heden gevochten. Nu zij begonnen zijn dit te doen, aldus de kolonel, zijn de re geringsstrijdkrachten in het gebied ver sterkt. Het grootste deel van de strijd macht van Panmoeong is jong en oner varen. De Vietcong opereert rond het ge bied in groepen van duizenden. Waarne mers menen dat de Cambodjaanse troe pen het bijzonder zwaar zullen krijgen als zij dit gebied onder controle willen krijgen. Radio Pnom Pen heeft vandaag bekend gemaakt dat Cambodja het gekaapte Amerikaanse mnnitieschip Columbia Eagle aan de Amerikaanse regering heeft overgedragen. De radio verstrekte geen andere bij zonderheden. Met geen woord werd ge sproken over de twee Amerikaanse zee lieden, die het schip op 15 maart kaapten en er mee naar de Cambodjaanse wate ren voeren na het grootste deel van de bemanning in een sloep gezet te hebben. De twee hebben verklaard, dat zij in op stand waren gekomen en het schip hadden gekaapt om te protesteren tegen de oorlog in Vietnam. De Columbia Eagle was geladen met bommen op weg naar Thailand. Beide mannen hebben politiek asiel in Cambodja gevraagd en gekregen. JERUZALEM (DPA en Reuter). An gie Brooks, de Liberiaanse voorzitster van de Algemene Vergadering van de VN, heeft zich bereid verklaard te bemiddelen in het Israelisch-Arabische conflict. Zij zei dit op een persconferentie in Jeruzalem, aan het einde van een verblijf van dertien dagen in Israel. De Israeleische minister van Buitenland se Zaken, Abba Eban, heeft in hét Israëli sche parlement gezegd, dat Israel bereid is tot elk overleg met Egyptische of andere Arabische vertegenwoordigers, zonder eni ge procedure-voorwaarden te stellen. Maar Israel zal uitmaken, wie zijn vertegen woordiger wordt, aldus Eban, die het be leid van zijn regering schetste nadat de Is raëlische regering een vredesinitiatief van de hand heeft gewezen waarbij president Nasser van Egypte en dr. Nahoem Gold- mann, president van het joodse wereld congres, zouden zijn betrokken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3