Bourguiba jr. pessimistisch wie wordt tidensde amateunrodeshcw UST DISCUSSIE LIEP VAST OP OECUMENE Pastoraal Concilie bracht bisschoppen in het nauw WW Zuiver wollen Berber tapijt SPIJKER Ti Ü9 met verrassingsprijzen f 498.- f 389.- f 498.- DE ROOY Eis 6 weken voor schrijver van „Alias Teixeira" trevira I ik'uc models i n g e r m LEERLING-MONTEUR tijdelijk 5% KORTING Centra keukens 2000 WOENSDAG 8 APRIL 1970 Geschil PTT-sorteerders in Georganiseerd Overleg (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT De tra ditie van het Pastoraal Concilie wil dat er na een tamme en teleurstellen de eerste dag een tweede dag vol spanning en opwinding volgt. Die traditie is gehandhaafd. De oecumene, die gisteren onderwerp van gesprek was heeft voor de nodige opwinding gezorgd, temeer omdat die oecumene toegespitst was op de open commu nie, de wederzijdse erkenning van het ambt en het gemengde huwelijk. Onderwerpen die zeer gevoelig liggen. Conflict de nieuwste modellen DAMESHOEDEN Tevens modieuze SU ÈDE-KLEDING SJAALS Garage Darphorn, maten U it stel DEN HAAG De Tunesische minister van Buitenlandse Zaken, Habib Bourguiba jr., is „verschrikkelijk pessimistisch" wat de toestand in het Midden-Oosten betreft. Minister Bourguiba verklaarde vanmor gen op een persconferentie dat hij het, evenals minister Luns, niet mogelijk acht te optimistisch te zijn. Men kan zelfs niet zeggen dat sprake is van een dialoog tus sen doven, eerder kan men constateren dat doven zich aan een monoloog over geven. Minister Bourguiba verklaarde te hopen dat de gevechten tussen Palestij nen en Israëliërs zullen leiden tot het minimum aan achting en begrip dat tot een dialoog kan leiden. Dit zal echter zeer veel tijd vergen, zo voegde hij hier aan toe. (Van onze correspondent) DEN HAAG De moeilijkheden rond de PTT-sorteerders in de kantoren, die in rang en beloning gelijk willen worden gesteld met hun collega's in de treinen, zullen volgende week donderdag ter spra ke komen in de vergadering van Geor ganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken. De kans op een oplossing van het geschil, dat heeft geleid tot een model-actie van de PTT-sorteerders, is daarmee aanzien lijk toegenomen. Het lijkt erop dat de actie van de PTT- AMSTERDAM. De procureur-gene raal bfj het Amsterdamse gerechtshof, mr. G. H. C. van Dijken, heeft gistermiddag tegen een 44-jarige Utrechtse koopman en schrijver van 'iet boek „Alias Teixei ra" in beroep twee maal drie weken ge vangenisstraf geëist wegens smaad en laster jegens de heer R. Zwolsman res pectievelijk de hoofdstedelijke advocaat mr. L. de Roy van Zuijdewijn. Verdachte, die niet op de rechtzitting aanwezig was, had op 9 mei 1968 tijdens een teach-in in Utrecht gezegd, dat Thea ter Carré verloren zou gaan door „een man die aantoonbaar bij 124 moorden be trokken is". Hij /erd voor deze uitlating door de rechtbank in Utrecht wegens smaad veroordeeld tot vier weken voor waardelijk en 1000 boete. Aanleiding tot de tweede eis was een passage in het boek van de koopman, waardoor mr. De Roy van Zuijdewijn zich in zijn eer en goede naam voelde aangetast. Volgens de schrijver zou de advocaat zijn beroepscode hebben over schreden door „dubbele belangenbeharti ging." sorteerders, die geen overwerk op vrijwil lige basis meer verrichten, momenteel enig effect heeft, hoewel een overzicht moeilijk te verkrijgen is, mede door de achterstand in de werkzaamheden als gevolg van de Paasdagen. MAAUD PRINSES 11970 georganiseerd door Grote Houtstraat 130, Haarlem, telefoon 023 - 31 29 70 op vrijdagavond 10 april 8 uur in Café-Restaurant Gebr. Brinkmann Hildebrandzaal (ingang Smedestraat). In de pauze koffie-complet en tonen beroepsmannequins de laatste mode. Toegangskaarten 3.50 verkrijgbaar aan onze zaak en 's avonds aan de zaal. KAPSALON voor de beste haarverzorging Bij uw permanent ontvangt u een bon voor een GRATIS watergolf waarbij tevens uw permanent wordt gecontro leerd. Lange Nieuw straat 181 IJmuiden - Tel. 111 66 De commissie oecumene had voor een rapport gezorgd dat zonder meer visio nair genoemd mocht worden. Het eerste wrijfpunt lag echter in het feit dat de aanbevelingen die op het rapport volg den en die het gelovig getuigen van de vergadering moeten vertolken, veel slap per waren dan het rapport. Hoe kwam dat? Prof. dr. L. Smits zag de oorzaak hierin: de vredesduif, die de eenheid binnen de kerken moet brengen, wil wel vliegen, maar de klep van zijn kooi wordt dicht gehouden. Hij liet nauwelijks te raden over dat het de katholieke kerk is, die de hand op de klep houdt. Drs. A. van Straaten zei het echter voluit. Hij stelde zelfs de katholieke kerk om haar terug houdende opstelling aansprakelijk voor de „wildgroei" in de oecumene. Daarmee doelend op de talrijke gevallen van open communie en wederzijdse ambtserken ning die nu reeds bijvoorbeeld bij ge mengde huwelijken plaatsvinden zon der officiële erkenning van de kerken. Duidelijk was het de bedoeling van de oecumenische commissie, maar ook van veel leden van de vergadering, om juist op deze zitting de Nederlandse bisschop pen om te krijgen naar een meer voor uitstrevend oecumenisch beleid. Daarom was er vanuit alle delegaties dan ook een aanvullende aanbeveling gekomen die aanmerkelijk verder ging dan de oor spronkelijke. Die aanvullende aanbeve ling wilde dat er in speciale gevallen als leden van verschillende kerken wer kelijk eenheid in Christus willen, als zij hun ambtsdragers wederzijds als geroe pen door de ene heer van de ene kerk erkennen, als zij wederzijds in eucharis tie en avondmaal hetzelfde heilsgebeuren herkennen ruimte geboden wordt voor deelname aan eikaars eucharistie of avondmaal. Dan is er een begin gemaakt met een praktische oecumene. Zou de Nederlandse kerkprovincie deze aanbeveling aannemen, zeker zou er een nieuw conflict met Rome door ontstaan. Willen de bisschoppen dit nieuwe conflict riskeren en wil het Pastoraal Concilie zelf wel zijn bisschoppen in een nog be- nardere positie brengen? Dit was de grote vraag die de tweede dag beheerste. Prof. dr. H. Fiolet stuurde sterk aan op een harde stellingname tegenover Rome. Hij wees er de vergadering op dat zij een eigen verantwoordelijkheid had, naast de bisschoppen. Er moet van katho lieke zijde nu een duidelijk oecumenisch beleid komen. Daarom moest de plenaire vergadering een legitieme beleving van de oecumene mogelijk maken. Het hield een uitnodiging in om tegen de bisschop pen in te handelen. Kardinaal Alfrink wees hem er echter op dat het Pastoraal Concilie juist bedoeld is om bij geschei den verantwoordelijkheden toch door overleg tot eenheid in beleid te komen. Hij zou het jammer vinden als deze een heid juist in deze laatste zitting van het concilie werd geschonden. Daarmee was wel even het voorgestelde „schisma" van prof. Fiolet weggedrongen, maar het concilie hergroepeerde zich. Men wenste wel uitspraken van de ver tegenwoordigers van de andere kerken over de oecumene te horen. Prof. dr. L. J. van Hoik van de Remonstrantse Broe derschap zei te begrijpen dat de oecumene In onze nieuwe voorjaarskollectie vindt u Ook lange India sjaals tot meer dan 2 meter, zuiver zijde, alle kleuren v.a. 14,95 Bont t^gen voorjaarsprijzen. Laat nu uw bontmantel bewaren, repareren en/of moderniseren. c bont modes Plein 1945 no. 3 IJmuiden Telefoon 14074 vraagt Bik en Arnoldkade 15, IJmuiden, tel. 15518, stap voor stap moest gaan, hoewel hij persoonlijk graag grotere haast zou zien. Hij bewees dat aan het einde van de dag door mee te delen dat hij bij de eucha ristieviering, die in de avonduren werd gehouden, aan de communie zou deelne men, iets waartoe het presidium de ver tegenwoordigers van de andere kerken reeds eerder had uitgenodigd, maar wat zij achterwege hadden gelaten om geen verkeerde indruk te wekken bij hun eigen achterban. Bewogen was ook de verklaring van mevrouw E. Sleeuwenhoek van het Hu manistisch Verbond. Zij wees erop dat vele onkerkelijken grote sympathie voor de katholieke kerk hebben opgevat om haar geëngageerdheid met de noden van deze wereld. Laat de katholieke kerk nu door haar voorzichtige houding in de oecumene niet haar goodwill bij deze mensen op het spel zetten, zo pleitte zij. Ook prof. Bronkhorst van de Neder lands Hervormde Kerk achtte juist voort gang op het terrein van inter-communie en ambtserkenning wenselijk en zei daar bij dat het petrusambt het pausschap geen breekpunt voor de oecumene meer behoeft te zijn als de katholieke kerk tenminste dit petrusambt bijbels gaat benaderen. Drs. A. van Straaten: „De vraag mag niet meer zijn of we open communie mogen, maar of aparte commu nie nog wel mag." Het ging ernaar uit zien, dat het Pastoraal Concilie tot een uitspraak zou komen, die Nederland op nieuw in de wereldkerk in opspraak zou brengen. Mgr. Möller wees erop dat de oecu mene in Rome volop in studie is en dat de aanbeveling over open communie be slist onvoldoende geformuleerd is om de gevoelige zaken als werkelijke tegen woordigheid in de eucharistie en het ambt te kunnen ondervangen. Hij achtte het voor de bisschoppen zeer moeilijk om mee te stemmen en zeker om ja te stemmen. Kardinaal Alfrink had drie grote be zwaren tegen de voorgestelde aanvullende aanbeveling over de open communie. Op de eerste plaats vond hij, daar het hier gaat om wederijdse deeineming aan de communie, dat het niet aangaat dat hij voor andere kerken zou spreken. Ten tweede achtte hij het niet juist dat de katholieke kerk zich op een standpunt vastlegt, terwijl de Raad van Kerken de open communie juist in studie heeft. Tenslotte wees hij erop, dat het bij de eucharistie juist gaat om geloof, méér dan om erkenning van wederzijdse een dere beleving, waarvan de aanbeveling Als een van de niet-katholieke ver tegenwoordigers op het Pastoraal Concilie voerde prof. dr. L. J. van den Hoik van de Remonstrantse Broeder schap het woord. spreekt. Mgr. Bluyssen kwam hem te hulp door voor te stellen aan de desbetreffen de aanbeveling een passage toe te voegen, waarin het Pastoraal Concilie zegt on danks haar geloof in de open communie op dit moment geen beslissing te willen nemen over wederzijdse deelname aan eucharistie en avondmaal. De bisschoppen bereikten in ieder ge val een schorsing van de vergadering om na te gaan of de delegaties ermee in stemden dat deze passage aan de aanbe veling kon worden toegevoegd. Na de schorsing bleek dat het zo moeilijk wag kardinaal Alfrinks bezwaren tegen de formulering ter plaatse te ondervangen dat studie in de avonduren noodzakelijk werd geacht. Dat betekende uitstel van de verdere behandeling en ook uitstel van de stemming. Vandaag zal moeten bliiken of de vergadering de bisschoppen wil volgen in hun poging Nederland af te houden van een verdere verscherping van het conflict met Rome. De rest van de vergadering was gewijd aan het gemengde huwelijk. Ook hier bleek de vergadering geprikkeld dat de bisschoppen de verklaring niet overna men, die de Nederlands Hervormde Kerk en de gereformeerde kerken over het ge mengde huwelijk hebben uitgegeven. Kardinaal Alfrink legde uit dat er een stuk van het Secretariaat van de Eenheid in behandeling is, dat over hetzelfde on derwerp handelt. De bisschoppen willen in dit stuk zodanige wijzigingen aanbren gen, dat het straks mogelijk zal zijn ach ter het stuk van de reformatorische ker ken te gaan staan. Dichtgeweven, oersterk kamerbreed berbertapijt, onder garantie van het internationaal wolmerk. Breng een natuurlijke, warme sfeer in uw huis met het oorspronkelijke karakter van deze vloerbedekking van ongeverfde, zuivere wol. Uw Novasfeer-adviseur heeft het (nog) voor u klaar liggen. Maar voor deze tijdelijke verlaagde prijs kunt u er het best snel bij zijn. 380 cm breed. Uw Novasteer-adviseur woninginrichters Snelliusstraat 23 - 27 Tel. 15653 |Nbvïfcf&ï?j SELECTE GROEP VAN ADVISEURS N WONINGTEXTIEL - voorjaars MEUBELSHOW Bezoek de Centra meubel show op: donderdag 9, vrij dag 10, zaterdag 11 en zondag 12 april in het Vrije Tijdscen- trum De Slof, Raamveld 2 (v/h Kruisweg bij de Grote Houtweg) te Beverwijk. Ge opend: werkdagen van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. TIJDENS DE SHOWx bij contante betaling. Tevens op diverse bankstellen inruil- mogelijkheden. VERKOOP EN KANTOREN: CENTRA HAARLEM NV KENNEMERPLEIN 1 HAARLEM TEL. (023) 320048 ONZE MEUBELSHOW TROEF: Bankstel "Monte Carlo" met losse keerbare Kussens van stof en skaï bekleding. Leverbaar uit voorraad in 6 moderne kleuren. Speciale aanbiedingsprijs Met draaibare chroom voet I 75.- meer. Bijpassende marmeren tafel in verschillende modetinten f 179.- ONZE SPECIALE VOORJAARSVERRASSING: 2-zits bankje, bekleed met corduroy en volan in de kleuren groen en tomaatrood. Voordeelprijs NIEUW! Centra levert nu ook aanbouwkeukens voor verrassend lage prijzen. Complete aanbouwkeuken bestaande uit: 2 kasten met roestvrije stalen aanrecht 18/8. 2 kastjes met hard- plastic bovenblad en palissander strip. Hangkast 100 cm breed. 1 siervieskast 50 cm breed. Spoelbak en deuren naar keuze rechts of links. Woonkeukenhoek bestaande uit een bank, T 9AR 2 stoe'en bekleed met skai en een tafel QQC Keuken Buffet vanaf I (met vast blad). CompleetI ÜuJi" Wij showen een grote collectie slaapkamers, bergmeubelen, eethoeken, salontafels, bank stellen, kamerbreed tapijt en Perzische tapijten. Diverse modellen in modern, Queen Anne, Biedemeyer, Windsor, Oud Hollands. ZelfplakkendeTapijttegels 40x40 cm vanaf f 1.98; kleuren groen,geel,rood,grijs,blauw,cognac EXTRA VERRASSINGSAANBIEDING: Palissander wandkast. Breedte 200 cm. Zeer veel bergruimte en bar met ver lichting

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4