Waarnemingen biologen rechtvaardigen matig optimisme voor haringselzoen Hongerstaker teruggekeerd in Israël Arrestaties in Erfurt ontkend Rolland schaakkampioen na duel tegen Aalsmeer Ere-insigne voor H. Visser Reclame voor Noord-Holland op expositie in Essen 1 I 1 Totaalbeeld van gehele Noordzee blijft erg slecht Zes journalisten vermist Jan v. d. Horst weer snel in clubontmoeting Krap budget: toch opvallende inzending Jubilaris bij Hoogovens De Groot stelde finaleplaats veilig Reserves van ABS 3-banden-kampioen district Haarlem Voorzitter RCH legt functie neer Saint Etienne klopt Marokko WOENSDAG 8 APRIL 1970 9 Zuidelijke Noordzee Paaiplaatsen Geen hoera Buiten Noordzee De echte Gulle hand Damkampioenschap '•v' V'-V-i.V i (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Als over ongeveer zes weken vermoedelijk op maandag 25 mej de Nederlandse haringvloot op nieuw uitvaart naar de visgronden voor de jacht op het zo begeerde zeebanket, dan mag dit met een gematigd optimis me zijn. Drs. K. H. Postuma van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek in Ijmuiden meent dat voor het seizoen 1970 ongeveer eenzelfde vangstresultaat als vorig jaar binnen de redelijkheid ligt; zulks op grond van biologische waarne mingen. De totale haringvangst uit de gehele Noordzee in 1969 wordt geraamd op 650.000 ton, bij een vrij hoge visserij-in tensiteit. Ongeveer de helft van de ge vangen haring was kleiner dan 23 cen timeter en werd gebruikt voor industrië le doeleinden. Desondanks voerden de Nederlandse vissers vorig jaar vijfduizend ton haring voor menselijke consumptie meer dan in 1968 aan, toen zij in dat seizoen 18.000 ton in hun netten hadden gevangen. Gezien het uitgesproken slechte resul taat van de totale haringvisserij hebben de Nederlanders het vorig jaar dus zo gek niet gedaan. Vooral niet als men in aanmerking neemt dat de vangst 1969 minder werkuren heeft gevergd dan de oogst in het jaar daarvoor. Deze toename moet worden toegeschre ven aan de opleving van de haringstand in de zuidelijke Noordzee, waar in het laatst van 1969 de sterke jaarklasse 1966 in de vangst kwam. Die haring zat in de voortijd in het ge bied van het Farn Deep, ten noordwesten van de Doggersbank, en gaf toen al aan leiding tot een redelijke visserij. De verbeterde haringstand in de zui delijke Noordzee is te danken aan tien jaar veel minder visserij: eenvoudig om dat daar nagenoeg niets meer te van gen viel, bleven de vissersvaartuigen weg. Indien men in de zuidelijke Noordzee opnieuw zou vervallen in dezelfde fout overbevissing dan belooft het daar een vreugde van korte duur te zijn ge weest. In de laatste drie jaar zijn ook in het gebied ten noordwesten van de wadden eilanden meer larven en meer jonge ha ring aangetroffen dan voorheen. De thans drie jaar oude haring, jaar klasse 1967 dus zal het grootste deel van de vangst 1970 vormen. De oudere haring is schaars. Bekijken wij het gehele Noordzeege bied, dan blijkt de jaarklasse 1967 heel dun uitgezaaid: er is maar heel weinig haring onder die enorme wateropper vlakte. Men verwacht dat het grootste gedeel te van de haring in augustus-septemo^r naar de paaiplaatsen Flamborough-Whit- by gaat en naar de paaiplaatsen in Het Kanaal en de Sandettie in de zuidelijke Noordzee in november en december. Van de jaarklasse 1966, die sterk was in Het Kanaal, zal in het seizoen 1970 Drs. K. H. Postuma, bioloog RIVO. TEL AVIV (AP). De Israëlische stu dent Yasha Kazakov, die acht dagen lang voor het V.N.-hoofdkwartier in New York een hongerstaking heeft gehouden, is bij zijn terugkeer in Israel hartelijk verwel komd. Kazakov had met zijn hongerstaking de Russische autoriteiten ertoe willen bewe gen, zijn ouders en nog andere Russische joden naar Israel te laten vertrekken. Op de luchthaven Lod waren 200 stu denten aanwezig, die met vlaggen naar Kazkov zwaaiden. Hij verklaarde tegen over de pers dat hij zijn actie had be ëindigd, toen hem was verzekerd dat de wereldopinie achter hem stond. nog een goed deel over zijn. Deze vier jarige haring doet (in het licht van de algemene haringschaarste) een redelijke visserij verwachten in het water ten noordwesten van de Doggersbank. Hier is namelijk het voedselgebied voor jon ge en oude Kanaalharing en hier vissen de Nederlanders. Een lichtpuntje dus in de donkere wolken. Want, hoe verheugend het ook mag zijn dat althans vergeleken met 1968 een gunstiger periode lijkt aange broken voor de Nederlandse haringvisse rij op de Noordzee, met de totale haring stand in de gehele Noordzee is en blijft het droef gesteld. Na de in januari in Den Haag gehou den conferentie van de internationale werkgroep zal in mei van dit jaar in Lon den de Noordoost-Atlantische Visserijcon ventie bijeen komen. Dat men daar ein delijk zal komen tot een algehele over eenstemming ten aanzien van een gere glementeerde haringvisserij voor het ge hele Noordzeegebied kan men slechts ho pen. Er is voor de Nederlandse haringvisse rij, nuchter bekeken, werkelijk geen en kele reden om te juichen. De totale eigen haring-aanvoer van 1968 was slechts een derde van de 180.000 ton die in 1953 door de eigen vloot werd gevangen. Als de zuidelijke Noordzee in de laat ste maanden na tien jaar lang met rust te zijn gelaten weer eens voor een opleving heeft gezorgd, dan mag men daarbij wel bedenken dat de haringstand in 1947-1954 daar zeven maal zo groot was dan nu het geval is. De eigen vangsten zijn voor de Neder landse export-handel niet voldoende. In 1968 werd zeventienduizend ton haring ingevoerd en dat was al meer dan vijftig percent van de eigen aanvoer; ook vorig jaar waren de aankopen el ders bepaald niet gering. Buiten de Noordzee, bij Zuid-Ierland, is de haringstand dezelfde gebleven, alhoewel daar de intensiteit van de visse rij stijgende is. Het ziet er naar uit dat de sterkte 'daar geen nog grotere visse rij zal kunnen verdragen zonder kwa lijke gevolgen. Er zal daar veel minder oudere haring zijn te vangen. In het Hebriden-gebied is vorig jaar weinig gevist en hier liggen eventueel kansen voor de Nederlandse haringvloot. De biologen verwachten daar een iets grotere haringstand dan in 1969; er is een goed overschot van de jaarklasse 1966, vierjarige haring dus. De haring in het Minch-gebied (tussen het Schotse vasteland en de Hebriden) zal, zo is de verwachting, haar trek naar buiten verleggen. In het Minch-gebied vissen de Schotten. De echte haringvisserij (dus niet de visserij die haring als bijvangst beoogt) is voor de Nederlandse vissers voor de noordoost-kust van Engeland, in Het Ka naal, ten noordwesten van Ierland en bij de Hebriden. De vanouds bekende haringvisserij op de Fladen-gronden, boven de 58 graden noorderbreedte, in de zomermaanden, is vrijwel geheel verdwenen. En dit is symp tomatisch voor de schaarste aan haring. De industrievisserij, bedreven door de Noren en Denen, hebben een beslist niet gemakkelijk te herstellen schade veroor zaakt. In het Skagerak is vorig jaar nagenoeg niets gevangen. In de noordelijke Noordzee is het ar moe en dat zal in het seizoen 1970 zo blijven. BERLIJN (AFP). De Oostduitse mi nister van Binnenlandse Zaken heeft te gengesproken dat arrestaties zouden zijn verricht in verband met de ontmoeting tussen de Westduitse bondskanselier Wil ly Brandt en de Oostduitse premier Wil li Stoph in Erfurt. „De valse berichten over dit ontwerp, die door de Westduitse en Westberlijnse pers zijn gelanceerd hebben ten doel, het verloop van de tweede ontmoeting te scha den", aldus de verklaring, die is verspreid door het Oostduitse persbureau ADN. Brandt en Stoph zullen elkaar op 21 mei in het Westduitse Kassei ontmoeten. De Westduitse kranten hebben de laat ste dagen lijsten van namen gepubliceerd van personen die zouden zijn gearresteerd omdat zij in Erfurt hun sympathie met Willy Brandt hadden betutigd. Hun aantal zou tussen 60 en 190 liggen. Tonnen (voor) haring. PNOM PEN (Rtr.) Zes buitenlandse journalisten zijn de afgelopen twee dagen verdwenen tjjdens een bezoek aan het Cambodjaanse dorp Tsji Foe, bp de grens met Zuid-Vietnam. Cambodjaanse dorps bewoners zouden gezien hebben dat som migen van hen door troepen van het Na tionale Bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam gevangen zjjn genomen. HAARLEM. Rolland kampioen! De vooral voor de jeugd altijd bijzonder ak- tieve Haarlemse schaakvereniging heeft ook de laatste wedstrijd in de le klasse B van de Noordhollandse Schaakbond tot een goed einde gebiacht met het winnen van de wedstrijd tegen Aalsmeer. Th. de Vries c.s. promoveren automatisch naar de pro motieklasse. Santpoort won hier van Wee- nink 2 maar het verlies in de onderlinge wedstrijd met Rolland is doorslaggevend geweest. De A-afdeling heeft nog geen kampioen kunnen begroeten. De wedstrijd Witte Paard 2MSC eindigde voorlopig in 3V2— 31/2 en ook de eindstand wijst op een ge lijkspel. In dit geval kan Kijk Uit 2 zich vrijdag naar het kampioenschap spelen als het het bezoek aan Het Oosten 4 winnend afsluit. Voor Hel Oosten staan er geen be langen meer op het spel. De wedstrijd te gen Caïssa (Hoorn) eindigde in 5-5 en daar mee werd het lot van de Haarlemmers be slist. De tweede degradant lijkt Saende te worden dat tegen Caïssa een 5-3 achter stand opliep en bij verlies definitief de voorlaatste plaats zal bezetten. Magnus (Schagen) had in 2A geen enkel pardon met Oppositie 2, versloeg de scha kers uit Heiloo met 9V2—V2 en stevent recht op de titel af. Minder reden tot vreugde heeft KVT 2 dat in de 3e klasse A door MSC werd verslagen en de degradatie niet meer kan ontlopen. DOS (Alkmaar) zag het vonnis geveld in 3B door Witte Paard 3, 4-6. Uitslagen: le klasse, afd. A: CaïssaHet Oosten 4 5—5, Caïssa—Saende 5—3 vl., AartswoudSchaaklust 55; Witte Paard 2MSC 3Vt3'/i, vl., afd. B: Weenink 2 (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. De Haarlemse wieler club „De Kampioen" hield zondag op het parcoers in het Van der Aartsportpark een clubontmoeting met de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland." Prof Jan v.d. Horst toonde zich daarin weer eens de snelste. Hij was samen met de IJmui- denaar Rob Schelvis uit een zeven man sterke kopgroep ontsnapt. A-klasse: 1. J. v.d. Horst (Kamp.), 2. R Schelvis, Kennemerl.), 3. P. Neeskens, 4. J. Jansen, 5, G. Duwel (alles Kamp.) B-klasse: 1. B. Brouwer (Kennemrl.), 2. R. Smit (Kamp.), 3. A. v.d. Niet )Ken- nemerl.). C-klasse: 1. J. Brink ,2. R. Hen- sen (beiden Kamp.), 3. J. Metselaar (Kennemerl.). Jubilaris Visser aan het werk met de slijpsteen. (Van onze medewerker voor de bloembollencultuur) Voor de vierde keer heeft de Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal in samenwerking met het Bloembollencomité Noord-Holland deelgenomen aan de Cam ping-tentoonstelling in Essen, die in de Grugahallen van 4 tot 13 april wordt ge houden. Deze organisaties willen neer dan alleen de kust verkopen. De wereld moet weten, dat er ook andere attracties zjjn, onder meer bloembollen. Daarom is er ook een bloembollenstand gemaakt. Bloemen meisjes uit het gehele gebied afkomstig, Vera Deken, West-Friesland, Ria Alkema uit de kop van Noord-Holland en Marian Slob uit Noord-Kennemerland hebben twee Texelse lammetjes aan de Oberbür- gemeister van Essen, de heer Horst Katzo, aangeboden. De andere ere-gasten kregen prachtige bloemstukken van voorjaars bloemen. kruiken jenever en kaasjes. Uiteraard Edam, geknoopt in rode zak doeken. De organisatie probeert ieder jaar te stunten, dat veel publiciteit oplevert. De bloemenmeisjes werden in drie Old-Ti- mers vervoerd van het stadhuis naar de Gruga-hallen. Op deze auto's stond: „Nord-Holland grüsst Essen" als aanvul ling van de slagzin van dit jaar „Nach Nord-Holland nördlich von Amsterdam nur ein Katzensprung". De drie Old-Ti- mers reden door dit papieren span„uoek" heen. Het waren een Citroën van 1930 van de heer E. A. J. van der Schaal, de Morrs Minor 1930 van zijn zoon en de T.-Ford van 1920, gereden door de heer J. Majoor. De wagens zijn op eigen kracht naar Essen gereden. Bij de opening heeft de opperburge meester van Essen voor de eerste maal de prijs van verdiensten van de Internatio nale Federatie van Camping Clubs, 2 mil joen leden over de gehele wereld, uitge reikt aan het Beierse parlementslid, de heer Röhr. Deze heeft het gepresteerd om een oude wet afgeschaft te krijgen, die behelsde dat men met een woonwagen, lees ook caravan, een bouwvergunning moest aanvragen, als men op het land van de boeren enkele dagen wilde staan. De heer Röhr wees op het feit, dat de hou ding van de boeren daar totaal veranderd is. Nog slechts enkele jaren geleden werd men daar met een riek achterna gezeten als men het waagde op hur gebied een tent ot een caraVan neer ti zetten. Nu melden ze zich aan als eigenaar van een camping. De Noord-Hollandse propagandisten hebben met bescheiden middelen kans gezien toch een opvallende inzending in deze reuze hallen te verzorgen. Op 110 m2 hadden ze tulpen, narcissen, hyacinten en amaryllissen, aangevuld met gras, hees ters en 'n fonteintje in een vijver geplant Ongeveer 10.000 stuks bloembollen waren in staat de bewondering te wekken. Ze hebben wel behoorlijk pech met het weer, want andere jaren konden ze met gulle hand grote gele trompetnarcissen laten uitreiken. Er was nu nog niet een op de velden te zien, zodat men op be scheidener schaal moest werken. Alle bloemen moesten worden gekocht. Het bescheiden budget heeft echter niet verhinderd, dat er toch veel informaties over Noord-Holland werden gevraagd. De eerste middag al was het zeer druk. Er worden in die tien dagen zo'n 200.000 bezoekers verwacht. Het vorig jaar telde men in één weekend tachtigduizend men sen, die „alles voor de camping en ple- ziervaart" konden bewonderen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De heer H. Visser uit Driehuis was dinsdag 40 jaar in dienst bij Hoogovens en om die reden op het bedrijf gehuldigd. De jubilaris werd huldigend toegespro ken door ir. G. W. Wesseling, chef werk tuigkundige technische dienst en d heer K. Marks, chef technisch bureau een trale technische dienst. Ir. Wesseling verwelkomde de jubilaris, die vergezeld was van zijn oudste en zijn jongste zuster, namens de raad van be stuur. Hij schetste diens carrière van leerlingbankwerker in de centrale werk plaats tot groepsleider. Hij noemde de ju bilaris een specialist op het gebied van werktuigen en gereedschappen, die voor velen een vraagbaken is. Ir. Wesseling overhandigde de officiële geschenken, het ere-insigne, het gouden polshorloge en de enveloppe met inhoud. De heer Marks, die een fotoboek met fo- tot's van vroeger overhandigde, omschreef de jubilaris die hij reeds lang kent als een levensgenieter, een optimist, een harde werker, een dienend mens en een klein beetje een heersertje. Er bleken nog diverse mensen het woord te willen voeren en een van hen was een leraar van de jubilaris van de ambachts school uit het grijze verleden. De heer Visser vond het moeilijk om nu al de vele indrukken van deze geweldige dag onder woorden te brengen. Hij was in ieder geval zeer dankbaar dat hem dit feest was bereid. „Soms denk je wel eens dat die fabriek keihard is. Maar op veel momenten duikt dan plotseling die warme menselijkheid op die zo enorm belangrijk is". Santpoort 4V2—5V2, Rolland—Aalsmeer 64, BloemendaalKijk Uit 3 6V23y2. 2e klasse, afd. A: MagnusOppositie 2 91/2—1/2, afd. B: ZCS 2—De Pion uitgesteld tot 17 april, afd. C: OppositiePat Mat 2 41/2-5 y2. 3e klasse, afd. A: MSC 2—KTV 2 7—3, Aris de HeerPurmerend 3 6!/23y2, afd. B: DOS—Witte Paard 3 4—6, afd. C: Las- kerKijk Uit 4 uitgesteld tot 7 april, afd. D: De Uil 2—Rolland 3 5—5, HWP2—Het Oosten 5 82. (Van onze dammedewerker) HAARLEM. In de hoofdklassegroep van het toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van het district Kenne merland is de beslissing zo goed als ge vallen. De Groot en Tielrooy zijn name lijk zo goed als onbereikbaar voor de ove rige deelnemers. De Groot stelde zijn fina leplaats veilig via een fraaie winstpartij tegen H. v. d. Vossen. Th. Tielrooy moest tegen G. Hekelaar weliswaar genoegen nemen met een pun tenverdeling, maar zijn puntentotaal is zo danig, dat hij aan twee punten uit 2 par tijen voldoende heeft voor een plaats in de finale. J. v. Straten, die de laatste weken in een uitstekende vorm steekt won van A. Douma. Zijn eindsprint zal echter blij ken net iets tekort te schieten. Winter en Zeeuwe deeiden de punten evenals Dui- venbode en v. Wort. In de eerste klasse bestaan nog vele mo gelijkheden, vooral omdat leider E. Hart man een punt moest afstaan aan C. Moo- nen. Blok zegevierde over v. Linden en Th. Winkelaar kwam remise overeen met H. Groot. In de eerste klasse berust de leiding bij Hartman met 10 uit 7, gevolgd door Ha- blous en Groot elk 9 uit 7. De tweede klasse had een vrije avond. In de jeugdafdeling lijkt het pleit ten gun ste van B. Donselaar beslist. In de finale won hij ook zijn tweede partij, nu van T. de Haas. Hij heeft nu 4 punten uit 2 wedstrijden, een remise in de laatste partij is voldoende voor het behalen van de titel. Th. de Vries speelde remise tgen T. de Haas. (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM. Ondanks de grote Haar lemse overmacht heeft ABS 2 (Remmers- Sevenhuysen-Koelman) uit Almaar, be slag weten te leggen op de kampioens titel in de klasse A, driebanden-groot van de biljartcompetitie in het district Haar lem. Haar laatste wedstrijd tegen Groe- nendaal werd met 5-2 gewonnen. Als goede tweede plaatste zich het team van 1939-Bloemendaal 2 (Luiten- Lehman-Buitendijk). Zij bleven 2 pun ten voor op nr. 3, het Beverwijkse Scheiwijck, die, hoewel de laatste wed strijd tegen DES 1 met 7-0 gewonnen werd, geen bedreiging meer was voor de koplopers. De wedstrijden Excelsior ABS 1 (5-2) en GroenendaalDES 2 (5-2) brachten in de algehele rangschikking geen grote verschuiving meer. ABS 2 en 1939-Bloemendaal 2 zullen op 30 en 31 mei te Amsterdam in de ge westelijke competitiefinale respectievelijk de kleuren van de districten Alkmaar en Haarlem moeten verdedigen. De einduitslag klasse A, driebanden groot luidT: ABS 2 16-71, 1939-Bloemen daal 2 16-66, Scheiwijck 16-64, Excelsior 16-63, ABS 1 16-61, DES 2 16-14, 1939- Bloemendaal 1 16-44, Groenendaal 16-44 DES 1 16-43. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Na vijf jaar als alge meen voorzitter te hebben gefungeerd, heeft kolonel A. H. Schreuders zijn func tie bij RCH neergelegd. Aanleiding tot deze stap was een verschil van mening van de heer Schreuders met enkele be stuursleden, over de kwestie rond trainer Van Daal. De heer K. Baarsen uit Heem stede is kandidaat voor de opengevallen plaats. Zijn verkiezing tot algemeen voor zitter wordt reglementair pas na 15 april mogelijk. SAINT ETIENNE De Franse voet balclub Saint Etienne, eerste in de natio nale competitie, heeft dinsdagavond op eigen terrein met 5-1 gewonnen van het Marokkaanse nationale elftal dat zich heeft gekwalificeerd voor de eindronden van het wereldkampioenschap in Mexico. Bij rust stonden de Fransen reeds met 3-0 voor. ADVERTENTIE mfm IJtriuiden Plein 1940-1945 nr. 48 NCVB. De afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond zal dinsdagavond 14 april in het cultureel centrum „De Schouw" aan de Bleyenhoe- velaan te Velsen-Noord haar maandelijkse bijeenkomst houden. Er wordt een be stuursverkiezing gehouden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9