Tachtig-plussers dromen van miljonairschap „Deze zomer komt het goud van „Renate Leonhardt" eruit 'openhaardenSchouw Ontdekking van Leidse hoogleraar Bij woestijnbewoners zijn hartinfarcten zeldzaam „Fotograferen in het weekend? Ikzounietwetenwat 1 Niet ontmoedigd door sinds 40 jaar mislukte bergingspogingen Nederland opent wervingskantoor in Joegoslavië DONDERDAG 9 APRIL 1970 13 Lambert Keeser en Cornells van der Toorn, miljonairs in spe? (Van onze correspondent) ZAANDAM Nog steeds zijn er enkele mensen die rotsvast geloven miljonair te zullen worden door de goudschat te bergen die volgens hun vaste overtuiging nog in het wrak van de in 1917 bij Texel gezonken „Renate Leonhardt" op de bodem van de Noordzee ligt. Deze zomer Wij weten heel veel!" Verleden hegraven Botter ligt klaar Een nieuwe service van doorgewinterde vaklieden: (Van onze correspondent) DEN HAAG „Geef ons heden ons dagelijks brood". Dat is niet zo maar een woord uit de bijbel dat in het Onze Vader werd opgenomen. Die oude cultuurvolken als de joden en trouwens ook de Arabieren wisten bij ondervinding wat gezond voor hen was. Als het maar regent wil er wel tarwe groeien in het Midden- Oosten. En van tarwe bak je brood. Ons wetenschappelijk onderzoek van tweeduizend jaar later heeft onom stotelijk uitgewezen, dat één van de factoren waardoor coronaire hart ziekten bij de Jemenitische joden en bij de Arabische nomaden in de Negevwoestijn vrijwel niet voor komen, dat deze bevolkingsgroepen zich in hoofdzaak voeden met een van tarwe gebakken soort panne koeken". Bent u ook zo, meneer? Sloft u ook slaapwandelenddoor het weekend? Oogjes dicht voor alle malle en mooie gebeur tenissen vlak voor uw neus? Wel nee roept u zeer monter - ik ben totaal anders. Mij ontgaat zo goed als niets. Ik lach wat af in zo'n weekend. Of, en dat mag u gerust weten, soms kijk ik vertederd naar wat de kinderen nu weer bedacht hebben. Laatst nog zeg ik tegen m'n vrouw: Je zou er eigenli jk een foto van moeten maken Juist meneer, héél goed. Maar eh waarom maakte u dan geen foto? Tuurlijk, u maakt foto's in uw zomer vakantie. Trouw, ieder jaar weer. Albums vol. Waarom dan niet in uw mini-vakan- tietjes, de weekends? U zei 't net zelf al: die zitten toch ook boordevol kostelijke momenten. Tja, u moet natuurlijk zorgen dat uw fototoestel bij de hand is. En dat er een filmpje in zit. En-eventueel-dat de flits klaar is. En dan is 't verder een kwestie van knopje drukken. Simpel? Gelijk heeft u. En dan te bedenken dat uw fotoalbums voortaan wél een compleet beeld van uw leven geven. En niet alleen van uw zomervakanties. Haal dus een filmpje in huis. Zorg voor een geladen fototoestel. Want filmen is eigenlijk uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te nemen. Maak in't weekend géén foto's... U mocht er eens plezier in krijgen. Eén op de 500 B3 puur uitgeperst fruit nu voor een proefprijs Dat er al sinds veertig jaar pogingen ge daan zjjn die goudschat te bergen, welke alle op niets uitliepen, heeft hen geenszins ontmoedigd. Integendeel. Juist omdat er nooit iets gevonden werd, op een enkele goudstaaf na, zijn zij ervan overtuigd dat het goud op de zeebodem nog steeds voor het oprapen ligt ifcWlM u.1. .v-••-k' De verhalen over de vele mislukte ber gingspogingen, o.a. door de tinbaggermolen „Karimata" en met de befaamde duiktoren van Piet Visser, zijn al vaak verteld. Waar schijnlijk komt er een nieuw vernaai bij over de ervaringen van de 88-jarige Cor- nelis van der Toorn en de 83-jarige Lam bert Keeser, voor wie vaststaat dat zij bin nenkort de goudschat van de „Renate Leonhardt" zullen incasseren. Als 1970 een goede zomer oplevert met nu en dan een briesje uit het zuidoosten, dan wordt de kostbare lading van dat Duitse schip ge borgen Ze zijn er niet van af te brengen. Cor nells en Lambert uit het Gemeentelijk Ver zorgingstehuis „Oostererf" in Zaandam, richtten vier jaar geleden een vennoot schap onder firma op, waarin mede compa reren Piet Visser uit Wijdewormer, diens zoon Piet uit Purmerend en Nars Bakker uit Zaandam, schoonzoon van de heer Van der Toorn. Van deze mannen is Piet Visser de be kendste. Achttien jaar geleden rakelde hij weer de geschiedenis op, die reeds vóór de oorlog talloze mensen koortsachtig naar de goudschat had doen zoeken. Oud-scheepsbevrachter Cornelis Van der Toorn hakt ook al veertig jaar met het bijltje, maar hij kwam nooit zo in het nieuws als de ex-tuinder Visser, die des tijds dagelijks de voorpagina haalde en die stormachtig verlopende aandeelhouders vergaderingen schouderophalend de rug toekeerde, desondanks overeind bleef en daarmee van talloze geldschieters het ver trouwen won. Hij zal nu bedrijfsleider zijn van de nieuwe goudzoekers-onderneming. Cornelis van der Toorn is eigenlijk niet zo goed te spreken over Piet Visser. „Piet heeft nooit iemand vertrouwd. Als hij dat wel had gedaan dan hadden we de poet allang binnen gehad!" Maar Piet Visser werd eertijds door zijn aandeelhouders niet vertrouwd. De door hem geleide bijeenkomsten hadden meestal een tumultueus verloop. Meermalen wilde men met hem op de vuist. schatrijk. Maar Visser vertrouwde haar niet. Toch heeft het haar nog 20.000 ge kost. En dan waren er die Zwitserse dui kers. Die staken wel het geld in hun zak, maar deden er niets voor!" En met een geheimzinnig lachje zegt Van der Toorn: „Ik weet wat er aan boord zit." En hij doet uit de doeken dat de schat op bevel van prins Hendrik in Rotterdam aan boord was genomen teneinde naar Duits land te worden verscheept. De stoker van de „Renate Leonhardt", een zekere Wolf, heeft het gezien, maar die moest zijn mond houden. Net als kapitein Mehling. En wij houden ook onze mond. Natuurlijk weten wij héél veel. Maar wij zwijgen. Je denkt toch zeker niet dat ik ga vertellen waar het goud zit? Maar het komt er uit, wis en waarachtig!" Lambert Keeser, de andere vennoot, is minder fel, meer een plichtgetrouwe man, die wel wil meewerken. Maar ja, hij moet zich houden aan zekere afspraken. De beide heren wisselen blikken van ver standhouding. Als we veronderstellen dat ze al dat geld nooit kunnen opmaken, zegt Van der Toom: „Wat denk je, ik heb vijf kinderen. Die zullen me wel helpen." Van der Toorn en Keeser willen dat ver leden begraven. De door Piet Visser be dachte en door ingenieurs geconstrueerde duiktoren, die de schat van 54 kisten goud, 18 kisten zilver en 5 kisten diamanten naar de oppervlakte moest halen, werd nimmer gebruikt en lag tenslotte in IJmuiden te verroesten. De coöperatie van de „Renate Leonhardt", in welker succes zelfs een aan tal lang niet domme mensen geloofde, viel tenslotte uit elkaar omdat er geen cent meer in kas was Volgens Lambert en Cornelis was die mislukking niet nodig geweest. Van der Toorn: „Er was een mevrouw Hoeffner uit Hattum, die er geld in wilde steken. Zij is In Den Helder ligt sinds enkele jaren een stalen botter. Die wacht op uitvaren. Vorig jaar is er niets van gekomen, zelfs niet op windstille dagen. Waarom niet? De heren blijven het antwoord schuldig. Zij tonen een foto waarop zij voor de botter staan. Stralende gezichten vanwege het toekomstig miljonairschap. Van der Toorn zegt: „Veertig jaar heb ik er op gewacht. En nu zal het gebeuren. Elke morgen om half zeven staat hij naast zijn bed en luistert naar de weerberichten. Niet zozeer om te weten of de botter kan uitvaren. „Je moet er niet de hele dag aan denken, want dan word je gek. Maar als ik hoor dat het weer goed is, dan weet ik dat ze in Den Helder onmiddellijk kunnen ver trekken. Dan komt de poet binnen, wat ik je zeg!" Lambert Keeser knikt bedachtzaam. Hjj leeft meer op een illusie dan dat hjj wer kelijk in het welslagen van de onderneming gelooft. Van der Toorn heeft hem vier jaar geleden vennoot gemaakt. Keeser vindt het allemaal best. Er over praten en denken is in elk geval een aardige tijdpassering (Van onze correspondent) UTRECHT. Het directoraat van de arbeidsvoorziening heeft in Belgrado of ficieel een kantoor geopend voor de wer ving van Joegoslavische arbeiders. Tot dusverre hadden in dat land slechts in cidentele wervingscampagnes plaats. Voor de werving bestaat zowel in Joe goslavië als in Nederland belangstelling. Het grootste knelpunt is vaak de huis vesting. ADVERTENTIE Schmidt heeft een ekspositieruimte gebouwd, die de naam „openhaardenSchouw" heeft gekregen. Op deze openhaardenSchouw laat Schmidt u alle modellen zien van alle goed bevonden merken. Benelux-Fires bijvoorbeeld. Ook voor (geprefabriceerde) schoorsteenmantels kunt u hier alle kanten op. U bent hier bij schoorsteenkundigen: u krijgt wel de haard maar niet de komplikaties. Alles is in één veilige hand: advies, begroting, plaatsing, garantie. Bel (023) 316950* en vraag de dokumentatiemap. Nog beter: kom zien en luisteren, en u neemt de map mee naar huis. schmidtlk schoorsteenkundigen openhaardenSchouw: brouwersvaart 32-34 haarlem kantoor: brouwersvaart 42 haarlem Dit zegt prof. dr. J. J. Groen, internist bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden, dezelfde die onlangs bij Willem Duys te gast was, maar door tijdsgebrek geen ge legenheid kreeg zijn pleidooi voor de pro- dukten van de warme bakker af te ron den. Maar een grote broodfabriek in Rijs wijk heeft reeds met zakelijke snelheid ingehaakt op de door prof. Groen reeds eerder in een vaktijdschrift gepubliceer de bevindingen. Zij komt op de markt met extra eiwitrijk tarwebrood. Wie er niet te veel van eet verkleint de kans op hartziekten, wordt al etende slanker en ADVERTENTIE PROF. DR. J. J. GROEN doet bovendien nog wat hoognodige li chaamsbeweging op bij.het weggoien van de verpakking. De bevindingen van prof. Groen date ren uit de tijd toen hij als internist hoog leraar was in Israel. Ook daar zag hij wat overal elders in wordt geconstateerd, namelijk dat coronaire hartziekten snel toenemen. Maar twee bevolkingsgroepen bleven er opmerkelijk vrij van, de uit Jemen overgekomen orthodoxe Joden en de als herders in de woestijn zwervende Arabieren. „Wij hebben vijfhonderd van deze manlijke Bedoeinen boven de dertig jaar onderzocht en daarbij maar één man van zeventig aangetroffen die waarschijnlijk zonder dat hij zich dat bewust is ge weest, een hartinfarct heeft gehad. De artsen, die deze groep regelmatig behan delden, hadden in zes jaar slechts drie gevallen van hartziekte geconstateerd! Ongelooflijk!" Een dergelijk fenomeen zet de weten schappelijke onderzoeker aan het den ken. Hoe komt dat? Om het antwoord op die vraag te vinden verbleef prof. Groen met een paar assistenten enige maanden temidden van het tentenvolk in de woes tijn. Zij constateerden vier factoren van belang: Ten eerste: de voeding was heel anders dan men in de westelijke wereld gewend is. Ten Tweede: krijgen de Be doeinen door de aard van hun bestaan veel meer lichaamsbeweging. Ten derde: zijn hun intermenselijke spanningen heel anders dan bij de westerlingen en ook reageren zij er totaal anders op. Ten vierde: kennen zij de sigaret pas sinds kort. Doordat ze er moeilijk aan kunnen komen, roken zij veel minder dan „wes terse" mannen. Welke de belangrijkste is van die vier factoren kon niet worden vastgesteld, maar langs de weg van de eliminatie ont stond toch een dikke streep onder punt één, de voeding. Roken bijvoorbeeld kon zeker niet de enige factor zijn, want co ronaire hartziekten komen op hogere leeftijd ook bij nietrokers voor. Men sen die nog voldoende lichaamsbeweging krijgen zijn er in de westelijke wereld ook wel en niet iedereen verkeert dage lijks in grote spanning. Een groep Joodse vriiwilligers, die ge ruime tijd hetzelfde diëet ging volgen als dat van de Jemenieten en de Bedoeinen, vertoonde soms na vier tot zes weken al een meetbare daling van het choles terolgehalte in het bloed. Er bleef geen andere gevolgtrekking mogelijk. Het was de tarwe, die het 'm deed! Porf. Groen beseft, dat men in het westen niet happig is op de nogal taaie, opvouwbare en in de zadeltas mee te ne men pannekoeken, die de Bedoeinen onder de naam „Rarif" brood noemen. „Eigen lijk zijn het de ouderwetse matzes. Hon derd percent uitgemalen tarwe, tussen stenen tot meel gewreven, wordt met wat water aangelengd en dan zonder gist op een metalen plaat gebakken. Het vuurtje stoken ze met ezels- en kamelenmest. Die zijn in die woestijn snel droog. De-Jeme- nistische Joden hebben wel ovens en ge bruiken wel gist. Zij noemen hun baksel „Pittah", maar het komt op hetzelfde neer, het is een vetarm produkt met veel hoogwaardige eiwitten. Beide volken put ten veertig tot zestig percent van hun da gelijkse benodigde calorieën uit dit voed sel". Om het onderzoek nog verder uit te die pen liet prof. Groen twee soorten brood volgens zijn aanwijzingen bakken, één soort waaraan tarwe-eiwitten werden toe gevoegd en één met een extra hoeveelheid koolhydraten. In beide gevallen was de verlaging van het cholesterolgehalte even duidelijk, maar het eiwitrijke brood nam sneller het hongergevoel weg. Voor het subjectieve gevoel van welbevinden ver diende dit dus de voorkeur, aldus de hoogleraar. Aan een onderzoek naar de intermen selijke spanningen besteedde de onderzoe ker ook nog enige tijd en in feite is hij daar thans in Leiden nog mee bezig. Hij legde in Israel lange vragenlijsten aan de mensen voor en uit de antwoorden verrees een beeld van hun levenswijze. In Nederland deed en, doet hik nog het zelfde. Zijn voorlopige conclusie is dat vooral de bedwongen emotie schadelijk is. „In het Wilhelmina-gasthuis, waar ik vroeger heb gewerkt, kregen we ze tij dens voetbalwedstrijden wel binnen, de mensen die hun emoties hadden willen be dwingen, maar ze in feite niet de baas konden. Met als gevolg een hartinfarct. Prof. Groen is vol lof over het eiwit rijke, vetarme ongebuilde tarwebrood. „Maar wie het zo lekker gaat vinden, dat hij er drie sneden van eet inplaats van twee gewone, kan de heilzame gevol gen wel afschrijven", zegt hij. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13