Polemiek in Spaans blad over democratie DDT mogelijk verboden in EEG Macht in Spanje blijft bij de F ranco-getr ou wen Weerklank van Anne Frank tot één mei 7.90 daarna kost het 16.50 Boek van de Maand Wettelijk minimumloon economisch niet haalbaar Verwachte „geldschip" kwam niet voor CuraQaose arbeiders wat neemt u? WW allebei natuur lijk! Juan Carlos krijgt ongemakkelijke troon Velen waren al bij voorbaat gaan potverteren DONDERDAG 9 APRIL 1970 15 Theodoor Heuss-plaquette voor mr. E. H. Toxopeus TIJDELIJK 1.25 de jam voor mannen ZWAARDEMAKER OVERTUIGING (Van onze correspondent) MADRID „Ik kan u verzekeren dat het bericht in sommige buiten landse sensatiebladen, dat de krant „ABC" voor twee maanden verboden zou zijn, de grootste nonsens is die ik in lange tijd heb gehoord", zo ver klaarde onlangs een hoge functionaris van het Spaanse ministerie van Voorlichting, don Manuel Ortiz. Inderdaad konden wij zoals altijd de Ma- drileense monarchisten-krant in iedere kiosk vinden. ZIEK BESCHULDIGINGEN Kinderen maakten gedichten, tekeningen en opstellen. John F. Kennedy schreef een brief. Eleanor Roosevelt een inleiding. Otto Frank registreerde zijn ervaringen. Beeldhouwers, schrijvers, fotografen en componisten werkten mee. Zó ontstond deze bijzonder fraaie uitgave. In deze wereldprimeur vertellen beroemde en naamloze mensen het verhaal van Anne Frank. Op hun eigen manier. Met impressies, artikelen en reprodukties. En met 120 afbeeldingen en foto's (in kleur!) waarvan de meeste nooit eerder zijn gepubliceerd. Weerklank van Anne Frank is het Boek van de Maand. Het eerste uit een serie boeken die iedereen moet - en kan - bezitten. Koop het voor 1 mei. En bespaar 8.60. De boekhandelaar verwacht u. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD (Curasao) Het wil niet zo goed lukken met de sociale hervorming op de Nederlandse Antil len. De wet op het minimumloon, die begin december op zeer korte termij'n in het vooruitzicht werd gesteld, zal nog wel even op zich laten wachten. De regering heeft al voorzichtig laten doorschemeren dat het voorgestelde minimumloon van f 80 per week eco nomisch niet haalbaar is. De arbeiders bij de maatschappij Curasao voelen zich door de regering en vooral door „hun" minister van Arbeid, Amador Nita, in de steek gelaten. Geen mini mumloon, maar wel een verhoging van de autobustarieven en van de levensmiddelenprij zen. De grote stilte U KUNT NU WEER ONGEHINDERD BINNEN KOMEN en... KEUS MAKEN uit onze GROTE KOLLECTIE LEDERWAREN Lederwaren Annegang 48 - Haai.s..si Nita in het nauw UMUC buiten spel Protestmars Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! GENERAAL FRANCO BRUSSEL, (ANP), De Europese Cpmmissie in Brussel acht het niet uit gesloten dat het gebruik van het insecti cide DDT in de toekomst in de EEG ver boden moet worden. Nu al acht ze het wenselijk het gebruik van lang houdba re bestrijdingsmiddelen te vervangen door snel uiteenvallende. De commissie meent ook dat het onderzoek naar bio logische bestrijding en een aantal andere technieken moet worden bevorderd. Ze vindt het echter nog te vroeg om de raad van ministers voor te stellen de huidige voorschriften inzake insektendodende mid delen te wijzigen. Aldus heeft de Commissie meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van twee leden van het Europese parlement onder wie de Nederlander Boersma. Een verbod«van DDT-gebruik is uitgevaardigd in Denemarken en in Zweden, waar dit verbod geldt voor een experimenteel tijd vak van twee jaar. De mogelijkheid is in deze landen opengelaten om in nood gevallen van het verbod af te wijken. De Commissie erkent een lange lijst van bezwaren die de parlementsleden in hun vragen hadden verwerkt. De verhoog de concentratie van DDT in bepaalde or ganen of in voedingsmiddelen kan een ernstige bedreiging voor de mens vormen. DDT hoopt zich op in de vetweefsels van mens en zoogdieren, maar het wordt daaruit in drie maanden voor ongeveer 75 percent verwijderd als er geen nieuwe toevoer plaatsvindt, aldus de Commissie. DEN HAAG Vrijdag zal in Bonn- Godesberg aan mr. E. H. Toxopeus de Theodor Heuss-plaquette worden uitge reikt. Het is de vijfde keer dat deze plaquette wordt toegekend, de eerste keer aan een buitenlander. Mr. Toxopeus ontvangt de plaquette voor het bevorderen van de liberale gedachte. ADVERTENTIE ZWAARDEMAKER NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel Verderop beschuldigt hij hen ervan „on beschaamde overlopers" te zijn die hun slaatje willen slaan uit zijn ondergang. Klaarblijkelijk is hij weinig overtuigd van de oprechte politieke bedoelingen van se- nor De Areilza. Verreweg het belangrijkste deel van deze hele polemiek staat in de laatste zinnen van het antwoord van „Gines de Buitrago": „Dat ons politieke systeem anders is? En wat dan nog? Misschien is het op een goede dag niet eens meer anders omdat de an deren dan ons systeem overgenomen heb ben. Ons anders-zijn is geen ziekte, maar een onwrikbare overtuiging". Als dit het toekomstbeeld van generaal Franco's opvolger weergeeft, moet men aannemen dat het huidige regime ook in zijn voortgezette vorm geen enkele poli tieke verandering in Spanje zal toestaan. Dit is wel een heel ander geluid dan wat JU AN CARLOS men de laatste maanden van Spanje's nieuwe regering heeft gehoord. De jonge technocraten die in de nabije toekomst onder de eveneens jonge prins Juan Carlos Spanje in Europa willen inte greren, maken geen geheim van hun hoop dat er tegen die tijd geen politiek probleem meer zal bestaan. Maar hoewel zjj de titel van minister en hg de titel van koning zullen dragen, zal de ware macht voorlopig nog in handen blijven van de oude getrouwen van gene raal Franco. De laatste kabinetswisseling werd voorgesteld als een grote vooruit gang vooral omdat het de eenheid bracht aan de regerinstop waar men tot dan toe een felle machtsstrijd had geleverd tussen de falange en de technocraten. Maar de uitspraken van „Gines de Buitrago" dragen de kiem van een nieuwe onenigheid over de politieke toekomst van Spanje. Senor Ortiz legde uit: „Dit fantastische verhaal komt eigenlijk voort uit een even eens onwaar bericht in de Amerikaanse pers dat het ministerie van Voorlichting de krant „ABC" zou hebben bedreigd met twee maanden sluiting als z\j niet een artikel zou afdrukken in antwoord op een recent commentaar van senor De Areilza dat even eens in „ABC" was verschenen. Het antwoord-artikel, getekend met het pseudoniem Gines de Buitrago, zou vol gens de Amerikaanse pers geschreven zijn door niemand minder dan generaal Franco en zijn vice-voorzitter der regering, ad miraal Carrero Blanco. Op onze vraag of het ministerie toegeeft dat dit artikel in derdaad door de twee leiders van het Spaanse regime geschreven zou zijn, kon onze zegsman niet antwoorden. Dit was ook te verwachten want in po litiek Madrid twijfelt niemand er aan dat het antwoord-artikel, inderdaad van de hand van generaal Franco en admiraal Blanco kwam. Dit vermoeden werd nog verstevigd doordat de bijzonder regerings getrouwe avondkrant „Pueblo" die het ar tikel uit „ABC" overnam, de volgende in leiding gaf: „De auteur is een hoogst zee waardig politicus, en om in marinierster men te blijven spreken, zijn artikel is al een torpedo die recht op zijn doel werd afgeschoten". De Madrilenen hadden weinig fantasie nodig om hierin een beschrijving van ad miraal Carrero Blanco, intiem vriend en medewerker van generaal Franco te her kennen. De admiraal is de enige hoogge plaatste zee-officier onder de huidige Spaanse machthebbers. De polemiek tussen senor De Areilza, eens een - geestdriftig aanhanger van ge neraal Franco's regime, en Gines de Bui trago was werkelijk interessant. Waar het namelijk om ging was de vraag of Spanje mettertijd weer een politiek systeem van parlementaire democratie zou kunnen adopteren. Hoewel met zeer verschillende literaire stijl, waarbij die van senor De Areilza gunstig afstak bij die van Gines de Buitrago, gooiden beiden het op medische beeldspraken. Volgens de monarchisten leider probeerde men de Spanjaarden een „medisch ziektebewustzijn" bij te brengen. „Wg zgn dus allemaal ziek. We zjjn licha melijk niet geschikt voor de klassieke de mocratie," zo schrijft senor De Areilza sar castisch. „Net als de democraten die de vrije wereld besturen: Nixon, Pompidou, Wilson, Willy Brandt, Fanfani, Trudeau, Eisaku Sato zjjn wjj arme mensen, allemaal zonder het te weten doodziek". Terwijl deze landen zich moeizaam voortslepen en de maan bereiken, zijn alleen wij tot op het moment nog gevrijwaard van de infectie, deze geheimzinnige epidemie van de par lementaire democratie. In de consulten van onze doktoren heeft men klaarblijkelijk al besloten wat ons geneesmiddel zal zijn, dat we in heel kleine doses zullen innemen: politieke associaties van minderheden, maar nooit partijen van volksmassa's." Hij besluit: „zou het niet beter zijn te onderzoeken welke mening de ware hoofd rolspelers hierover hebben, namelijk de dertien miljoen leden van onze werkende bevolking of de twintig miljoen Spanjaar den die reeds meerderjarig zijn? Hebben de hoge heren die dit gesprek over een zo ernstige zaak zouden kunnen opnemen, dan zoveel angst?" Het antwoord van Gines de Buitrago be gint eveneens met een medische beeld spraak. Het komt erop neer dat als men Spanje een terugkeer naar de parlemen taire democratie met politieke partijen aanbiedt, dit te vergelijken zou zijn met het aanbieden van sterke drank aan een alcoholicus, die met veel pijn en moeite van zijn slechte gewoonte is afgekomen. Het antwoord houdt enkele scherpe per soonlijke opmerkingen in. De schrijver, die zich met het „goede" Spanje vereenzelvigt, vraagt zich af of degenen die het „foute" voorstel doen „soms denken dat ik gek ben". ADVERTENTIE De Eilandsraad (gemeenteraad) van Curagao bezweek eind november voor de eisen van de stakende arbeiders bij de Dienst Openbare Werken. Op voorstel van gedeputeerde (wethouder) Rozendaal nu minister van Financiën ging de raad akkoord met een minimumloon van 80 per week voor de arbeiders in dienst van het eilandgebied Curasao. Achteraf bleek dat zelfs partijgenoten niet op de hoogte waren van deze reactie van de gedeputeerde. Gevolg: Een reeks wilde stakingen bij particuliere bedrij ven, waar de werknemers dezelfde eisen stelden als de eilandsdienaren. De Staten van de Nederlandse Antillen namen op 5 december tijdens een paniekerige ver gadering met algemene stemmen een mo tie aan, waarin van de regering werd geëist op zeer korte termijn met een minimumloonwet te komen, met als basis 80 per week voor ongeschoolde arbei ders, ƒ200 per maand voor winkelmeis jes en 100 per maand voor dienstboden. Over de eventuele economische gevolgen wilde niemand een woord reppen. De stakingen werden beëindigd, de ar beiders gingen met de feestdagen in het ADVERTENTIE welke grote is dan voorheen en uw nieuwsgierigheid prijs geven i, i,És 0*' h: vooruitzicht bij voorbaat potverteren. Op grote schaal werden auto's, meubels en televisietoestellen op afbetaling gekocht. Het geldschip zou immers spoedig binnen komen! Daarna volgden drie maanden van de grote stilte. De regering zei niets, de volksvertegenwoordiging zei ook niets. Alleen de Kamer van Koophandel kwam met een lijvig rapport waarin het voor gestelde minimumloon op economische motieven werd getorpedeerd. De volksvertegenwoordigers zijn van dit rapport erg geschrokken. Tijdens de debatten die in de afgelopen dagen over de minimumlonen zijn gevoerd was het niet meer het „sociale onrecht" maar de „economische verantwoordelijkheid" de boventoon. Stanley Brown, de voorman van de so ciale revolutie, kreeg geen applaus van de publieke tribune toen hij zei: „Wij hebben op 5 december gehandeld onder invloed van de toen heersende arbeidson rust en van de onverantwoordelijke be slissing van de Eilandsraad van Curasao. Wij hebben de motie op de minimumlo nen te overhaast aangenomen zonder re kening te houden met de consequenties". Later verklaarde hij buiten de vergader zaal ter verontschuldiging: „Wat wil je. Ik kan mijn partijgenoten Papa Godet en Amador Nita toch niet in de steek laten?" Voor de eerste keer was de bijna vol tallige ministerraad in de vergaderzaal aanwezig. Bij het begin van de zitting zei de Statenvoorzitter: „De regering is zo vriendelijk om hier aanwezig te zijn, maar er mag niet geïnterpelleerd wor den." De enige excellentie die zich niet zo prettig gevoeld zal hebben is minister Amador Nita. Hij kreeg een door de op positie ingediende motie te verwerken waarin zijn beleid uitvoerig werd afge keurd. Toen hij zich verdedigde met de verklaring: „Het is allemaal de schuld van de vorige regering" joeg hij niet alleen ex-premier Ciro Kroon maar ook premier Petrona tegen zich in het harnas. Nog vóór de regering aan het woord was geweest gingen de woordvoerders van de regeringspartijen al door de knieën. Alle zeer uitvoerige redevoerin gen kwamen op hetzelfde neer: „Er moet een minimumloon komen, maar we moe ten de regering de tijd geven om te be studeren wat economisch haalbaar is." De publieke tribune kon dit niet zo waar deren. Er zaten nogal wat mensen met afbetalingsmoeilijkheden. Voorlopig dus geen wet op het mini mumloon en als het zover komt zullen de bedragen wel dicht bij of onder het absolute minimum liggen. Het komt er eigenlijk op neer dat de Staten de motie van 5 december hebben ingetrokken en nu maar wachten op de voorstellen van de re gering. Voor de laagst betaalde arbeiders is het een bittere pil. Zij zijn begin de cember weer aan het werk gegaan omdat er iets voor hen gedaan zou worden. Het enige wat zij tot nu toe hebben onder vonden is een verhoging van de busta rieven, welke juist de laagste inkomens treft, en een drastische verhoging van de levensmiddelenprijzen. De regering heeft ondanks de prijsstop aan de supermarkten toestemming ver leend om de gestegen loonkosten ook weer tengevolge van een staking in de prijzen door te berekenen. Premier Petronia kon trouwens niet veel anders omdat de enkele supermarkten die de gehele voedselvoorziening op Curagao in handen hebben, dreigden hun deuren te sluiten. Bij de mijnmaatschappij Curagao kwam de regering in conflict met de United Miners Union Curagao (UMUC). Daar de directie van de mijnmaatschappij niet tot overeenstemming kon komen met de vak bond over een nieuwe CAO zou de fos faatmijn met 500 arbeiders op 30 april sluiten. Tijdens zijn recente bezoek aan Nederland heeft premier Petronia dit on heil weten te voorkomen door met de Nederlandse directie een overeenkomst te sluiten die erop neerkomt dat eventuele verliezen van de maatschappij opgevan gen worden door de Antilliaanse rege ring. Willy Haize, voorzitter van de UMUC, is niet alleen verontwaardigd over het feit dat zijn bond buiten deze overeen komst is gehouden, maar vooral over de bijkomende clausules van deze overeen komst. De mijnmaatschappij sluit op 30 april, maar gaat op 1 mei weer open. Dat betekent dat de UMUC wordt geliqui deerd, want in de statuten staat dat de bond wordt opgeheven zodra de mijn maatschappij de werkzaamheden staakt. Over een CAO wordt in de overeen komst niet gesproken en op 30 april wor den 84 arbeiders ontslagen. Willy Haize zegt: „Premier Petronia is in Nederland op de stoel van een vakbondsleider gaan zitten en heeft ons per 30 april buitenspel gezet. Hij moet nu ook maar de verant woordelijkheid dragen voor de gevolgen. De regering, maar vooral minister Nita, heeft ons voor de gek gehouden. Toen wij vóór de verkiezingen in staking waren was Nita dagelijks bij mij. We moesten volhouden, zei hij. Na de verkiezingen, als hij in de regering zou zitten, zou alles wel in orde komen. Nu kiest hij de zijde van de werkgevers en laat ons in de steek. Toen ik hem vroeg: wat gaat er gebeuren met de 84 arbeiders die per 3C april ontslagen worden, antwoordde hij: „Daar kan ik niets aan doen". Frente Obrero heeft nu voor ons afgedaan." Premier Petronia heeft het voortbe staan van de mijnmaatschappij voorlopig met drie jaar gerekt. Of hij hiermee de arbeidsvrede heeft gered is wat anders. Ongeorganiseerde arbeiders zijn moeilij ker te hanteren dan werknemers met een bond. Willy Haize heeft duidelijk laten uitkomen dat de protestmars die hij wil organiseren niet alleen gericht is tegen de mijnmaatschappij, maar in de eerste plaats tegen de regering. In de laatste Statenvergadering heeft de premier een opsomming gegeven van de sociale wetten die bij de regering in studie zijn. Maar de arbeiders raken lang zamerhand uitgekeken op beloften. ADVERTENTIE Sinas Cassis

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15