Arsenal strafte aanvallende acties Vasovic resoluut af (3-0) MICHELS WACHTEN EIND VAN SEIZOEN ZWARE BESLISSINGEN Michels: „Ajax heeft spelers die hun benen stellen boven belang van de ploeg" m Herman van won tweede etappe in Belgische Ronde K „Dure" Marinello kansloos tegen Wim Suurbier Bil Winst Legia Pim Visser weg bij Sparta Deelnemers intertoto Derby County kreeg boete MVV gelijk tegen Carlisle ■t DONDERDAG 9 APRIL 19 70 UK m HJH§§' lllfl 1» sia«Éi."-- Wmm wmm Uitslagen ^uumvwvvï^"" """""""w*>nnnnnnnnnnfyinfinnnnnnnr""~*^t*MM~^~^M*" mumAftowwif"""1"""■■"""■■inrnirmv (Van onze sportredacteur) LONDEN Rinus Michels wachten aan het eind van dit seizoen zware beslissingen. Dat is duidelijk na de zware nederlaag, die Ajax op een uit gelaten Highbury te verwerken heeft gekregen. De topploeg ging af tegen een hardwerkend Arsenal, zoals het in Jena krampachtig ten onder ging tegen Carl Zeiss Jena. Toen was het 31, nu 30. Een wat verbitterde Michels liet doorschemeren dat hij zijn team zal moeten gaan versterken met spelers, die niet bang zyn voor een keihard voetbalgevecht, of zoals hy het zei: „Niet hun eigen henen stellen boven het belang van de ploeg". Michels noemde geen namen, maar een Mühren en ook een Keizer durfden de tackle niet aan. Ajax mist bovendien ook in zo'n Cupgevecht een sluwe man als Van Hanegem. In die richting zullen de gedachten van Michels moeten gaan. Dat is duidelyk, en er is natuurlek meer dat leidde tot deze antipode van Holland promoting in Londen en in het verleden tot steeds maar weer zwakke uitwedstrqden van Ajax (Spartak Tmava, AC Milan, Carl Zeiss). De kracht van Ajax ligt in wervelende, brutale acties, gebaseerd op goede techniek. Die kracht wordt in uitwedstrijden steeds weggeduwd achter de traditionele tactische voorhang van „het hoort nu eenmaal, dat je voor de Europa-Cupcompetitie in uitwedstrijden zwaar defensief speelt". Michels over die tactiek: „Als je met 30 verliest, dan klopt het natuurlijk nooit, maar ik zou niet weten hoe ik anders had moeten spelen". Het is een grote vraag, die om een antwoord roept. Het is voor Ajax geen zaak van overschatting van eigen kracht geweest. Maar Ajax heeft zich gewoon weer, zoals steeds in uitwedstrijden, een speltype laten opdringen dat het niet ligt. Dat is zonneklaar. Dan kan Michels zeggen: „Je laat ze niet komen, het wordt je opgedrongen", een team met zoveel mogelijk heden als Ajax toch heeft dat wordt keer op keer thuis bewezen moet zijn eigen speltype kunnen opdringen aan andere ploegen, zeker aan een middelmatige Engelse eerste-divisieploeg. Zo niet, dan mist het persoonlijkheid. WIM SUURBIER LONDEN. De zware nederlaag was natuurlijk voor heel Ajax zuur, maar voor Wim Suurbier wel in het bijzonder. De 25-jargie donkerharige rasverdediger van Ajax volbracht zijn schaduwwerk weer voortreffelijk. Peter Marinello, de ster van Arsenal, de man van de miljoen transfer, was kansloos tegen Suurbier. Marinello werd er dan ook uitgehaald door Bertie Mee. Niet om de blessure, die hij vorige week had opgelopen, maar waarvan hij geen last meer had. Marinello voerde die blessure ook niet als een excuss aan. Wel zei de langharige aanvaller: „Die bewaker, die Suurbier was wel enorm goed. Ik kon tegen hem niets beginnen". Suurbier is bij Ajax de man van de speciale opdrachten. Dat is zo sinds de Europa cup-finale tegen Milaan vorig jaar. Het is in feite zonde, dat een man van dergelijke capaciteiten en zo'n rust („van zenuwen heb ik de laatste jaren praktisch geen last meer. Ik heb nu er varing genoeg") slechts een beperkte ac tie-radius heeft in het werk voor de ploeg. Hij kan nu tactisch maar beperkt van nut zijn. Hij moet een man uitschakelen en doet dat dan ook. Vindt hij zelf niet dat er van zijn talent veel ongebruikt blijft? „Het is zonde, ja, maar ik doe dit werk omdat het me opgedragen wordt. Ik wil niet de nare jongen uithangen en tegenstribbelen. Het is nu eenmaal zo: als je bij een baas werkt dan moet je ook doen wat je opgedragen wordt. Dat is bij het voetballen precies hetzelfde". Suurbier gaat niet meer naar voren in spectaculaire acties zoals vroeger. „Dat kan wel eens verkeerd uitvallen. Als je je opgedragen man bewaakt en overal met hem meegaat, doe je je werk goed. Dan pakt het niet verkeerd uit. In de Nederlandse competitie kan dat wel af en toe: naar voren gaan. Maar als je in het internationale clubvoetbal speelt, is je tegenstander vaak veel te goed om hem los te kunnen laten". Suurbier schikt zich dus als werknemer in zijn werk als bewaker van gevaarlijke voetballieden, zoals Marinello en ook in valler Armstrong ondervonden. Arsenal was de power-ploeg, zoals Mi chels verwacht had te zullen aantreffen. Arsenal was een ploeg van voetbalarbei ders, die zich in dit grauwe grondwerk voortreffelijk op hun gemak voelden. En Ajax was bang. „Ik wist het eigenlijk al van tevqren. Je hoopt", zo zei Michels, „dat iedere speler het belang van het team bo ven zijn eigen benen laat prevaleren. Het was niet zo. Daar zit het elftal mee en dus ik ook". Arsenal begon onmiddellijk aan zfjn stormlopen, die het de laatste tien wed strijden gemiddeld twee doelpunten hadden opgeleverd. Een gemiddelde, dat ook nu weer royaal werd gehaald. Manager Bertie Mee: „My boys did their job well" mijn spelers deden hun arbeid zoals het moest daarom ben ik tevreden". Daarom ook bleek het aanbod van een goedkope reis voor de supporters naar de finale in het programmablad geen overdreven optimis me, achteraf. De Londenaren ontregelden in het begin van de strijd de defensie van Ajax behoor lijk. Hulshoff moest bij Charlie George blijven en Krol bij Radford. De twee Ajacieden besloten al heel snel van bewa kingsobject te wisselen, omdat Radford de grootste bleek en een betere partuur voor Hulshoff zou zijn. Die wisseling plus het wennen aan het abominabel slechte veld bracht nu niet bepaald rust in het elf tal. Hulshoff moest een paar maal de on edele sport van shirtje trekken beoefenen om zich staande te kunnen houden. Arse nal had dat geweifel bij Ajax goed in de gaten en viel dan ook driftig, vooral over links, aan. Er kwamen gevaarlijke situaties door het snelle, effectieve voetbal van een George en een Radford. Bals kon over eind blijven, figuurlijk althans. Totdat de 16de minuut aanbrak. Nadat er weer slecht weggewerkt was, knalde Vaso vic de bal hard weg. Die belandde binnen de „reach" van George, die van flinke af stand kon schieten. Bals zag de bal niet komen: „Er stonden wel tien man voor me. Dan moet het normaal niet mogelijk zijn dat de bal dan toch bij mijn doel komt". Het gebeurde wel en de leren mod derkluit vloog langs de paal, 1-0. Ajax had aanvallend weinig laten zien. Het bleef maar achter hangen. Slechts een sporadische aanval kon de verwachting rechtvaardigen dat de Amsterdammers over die eerste schrik heen zouden komen. Crujjff probeerde zo goed en kwaad als het ging door de modder te jongleren. Hjj werd dan ook diverse malen in de bry gewerkt, hetgeen de zwak leidende Tschenscher noopte McLintock en Story op te schrijven, zoals hfj eerder bij Hulshoff al gedaan had. Keizer was praktisch niet aan de bal, scheen die zelfs liever te ontlopen. Later liet hij weten dat hij aan de rechterknie last had van een oude blessure. Vandaar, dat Keizer in de tweede helft dan ook niet meer In de Highbury-brjj werkzaam was. Z(jn plaats in het produktieproces moest worden ingenomen door Suurendonk, die zijn volle gewicht slechts als een last op dit veld kon ervaren. Na een weer matig begin in de tweede helft leek Ajax zich te gaan herstellen. Wel kwam er een afgekeurde goal van Radford en wel liet George een kans voorbij gaan door over te schieten, maar Ajax drong meer op. Swart ging naar de backplaats, Vasovic ging naar voren, en daar komt dan weer een groot vraagteken opduiken. Waarom nu juist de Joegoslaaf naar voren, terwijl juist zijn rust en routine hard no dig waren in de achterhoede? (Niet voor Suurbier, want die gaf de miljoen gulden, die tegenover hem stond in de figuur van Peter Marinello, geen kans om rente op te leveren. Marinello werd er zelfs uitge haald. Vasivic meende dat het nodig was dat hij naar voren trok. Wellicht dacht hij aan zijn belangrijke goals tegen Jena. Maar op dat moment had hij natuurlijk die ex pedities niet moeten ondernemen. 1-0 was een redelijke uitgangsstelling geweest voor de return in Amsterdam. Terecht zeidan ook de glunderende George Graham: „Op het moment dat die sweeper van Ajax, Va sovic, wegtrok uit zijn defensiezone, was het gebeurd met Ajax. Toen vielen er ga ten. Toen werd het ook 3-0". Zo kom je dus op het probleem: mag een sleutelfiguur als Vasovic dergelijke ingrij pende beslilssingen nemen. Vasovic zelf was er duidelijk over: „In mijn ogen moe ten spelers in het topvoetbal op een gege ven moment zelf kunnen beslissen. Als ze in een paar wedstrijden verkeerde beslis singen nemen, moet de trainer ze eruit halen. Dat is dan de zaak van de trainer". Hoewel Vasovic geen excuses voor de ne derlaag wilde zoeken, gaf hij toch wel een opmerkelijke uitspraak weg over het feit, Cruijff in duel met McLintock. dat teams in uitwedstrijden steeds meer de boot ingaan: „Ik denk", zo meende de Joe goslaaf, „dat de uitslag van een wedstrijd voor minstens 30 percent ten gunste van de thuisclub bepaald wordt door de scheids rechter. Arsenal verdiende de overwinning, natuurlijk, maar de manier waarop het gebeurde was arbitraal aanvechtbaar. Maar ja, je zag het met de wereldkam pioenschappen in Engeland". Vasovic ging dus naar voren en er vie len gaten. Arsenal strafte dat in de 32ste minuut af. Er kwam een voorzet van links, Sammels, de man die door Mühren ge schaduwd moest worden, maar teveel vrij heid kreeg, stond volkomen ongedekt. Hjj schoot. Bals keerde de bal. maar nog stond Sammels vrij. Hjj vuurde weer en n" was het dan wel raak (2-0). Dezelfde F v- aë s mikte even later in goede positie n-»"jt. Arsenal was in de „mood". Drie minuten later was het helemaal halleluja geblazen, toen Swart Graham afstopte binnen de Ifj- nen: strafschop. Swart: „Ik raakte hem niet eens aan". Graham: „Het was een zuivere free-kick. Maar het was stom dat dat ge beurde. Ik was volkomen ongevaarlijk, want ik stond met mjjn rug naar het doel". Dat was ook het oordeel van Michels: „Het was volkomen onnodig". Maar goed, George schoot vanaf de imaginaire witte stip in de hoek. Bals raakte de bal nog, maar kwam net iets aan lengte tekort. En dat was dan 3-0, een stand waarvan Suurbier zei: „Normaal gesproken is het met ons gebeurd. We redden het niet meer". Tenzij Ajax dan weer zjjn befaamde bevliegingen krjjgt. Ajax speelt dan immers thuis. Maar ook dan moet er hard getackeld worden, en stelt dan iedereen wel het belang van de ploeg boven zfjn eigen benen? HANS ROMBOUTS M: El JAMBES. De Belgische wielrenner Herman van Springel heeft woensdag de tweede etappe van de Ronde van België voor beroepsrenners gewonnen. Hjj legde de 192 kilometer van Virton naar Jambes af in 4 uur 42 minuten en 35 seconden. Zjjn landgenoten Roger de Vlaeminck en Eddy Merckx legden evenals dinsdag be slag op de tweede en derde plaats. De bes te Nederlander was Jan Krekels, die ze vende werd. De weersomstandigheden, waaronder gereden moest worden, waren beter dan dinsdag. Verscheidene vluchtpogingen de den zich voor, maar steeds was de alom tegenwoordige Merckx tijdig in de slag om de aanvallen te pareren. De opper- WARSCHAU De Poolse voetbalkam pioen Legia Warschau, die volgende week woensdag in Rotterdam tegen Feijenoord uitkomt in de tweede wedstrijd halve finales Europacup voor landskampioenen, heeft gisteravond op eigen terrein met 2-0 gewonnen van GKS Katowice. De doel punten werden in de 27ste en 80ste mi nuut gemaakt door Gadocha en Stachur- ski. Ajax' aanvallende acties gingen mank met achter zich Sjaak Swart aan een opvallend gebrek aan stootkracht. Hier een tekenende situatie. Van Dijk moet optornen tegen een numeriek veelvoud aan Londense verdedigers. George legt de bal op de penaltystip. Keeper Bals voelt zich al verslagen. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Sparta's tweede trainer Pim Visser, die na het vroegtjjdige ver trek van Wiel Coerver de leiding kreeg van de gehele Sparta-selectie, zal aan het einde van dit seizoen bjj Sparta weggaan. De door de Rotterdammers aangetrok ken ex-bondscoach Georg Kessler had graag gezien dat Visser als tweede trainer in volledige dienst zou komen bij Sparta. Na het gesprek tussen Kessler en Visser gisteren gehouden, heeft laatstgenoemde besloten deze stap niet te wagen. Het ligt in de bedoeling van Pim Visser om in het komende seizoen een amateur club te gaan trainen. „Ik wacht rustig af", zegt de 39-jarige Schiedammer. DEN HAAG België, Zweden, West' Duitsland en Tsjeeho-Slowakije hebben de volgende voetbalclubs ingeschreven voor de intertotocompetitie, die half mei een aanvang neemt: België: Anderlecht, Standaard Luik en Waregem. Zweden: IFK Göteborg, IFK Malmö, Djurgarden, Ovrebro en Atvitaberg. West-Duitsland: MSV Duisburg, Borus- sia Dortmund, Hamburger SV en Bayern München. Tsjecho-Slowakijke: Slovan Bratislava, Jednota Silina, Kosice en Teplice. De Nederlandse clubs ADO, Holland Sport, MVV en FC Twente ontvangen uit de toto voor elke te spelen uitwed strijd een bedrag van 10.000 gulden. machtige Belg staat eenvoudig niet toe, dat een andere vedette hem uit de wielen rijdt. Ook bij de beslissende ontsnapping was hij weer vooraan te vinden. Een groep van zes man, onder wie voorts zijn land genoten Van Springel en de uitstekend rijdende Roger de Vlaeminck, bereikte met een voorsprong van twee minuten de fi- nishplaats Jambes, waar op een parcouri van negen kilometer nog drie ronden ge reden moesten worden. In de tweede om loop demarreerde Herman van Springel. Hij nam een voorsprong van achttien seconden op zijn medevluchters, die blijk baar in zijn ontsnapping berustten. Op de eindstreep bedroeg het verschil immers nog een halve minuut meer. Ruim drie minuten later kwam het pe loton binnen. De sprint werd gewonnen door de Nederlander Jan Krekels. De uitslag van de tweede etappe is 1. Van Springel (Bel), 192 km in 4.42,35 (met tijdsvergoeding 4.42,05); 2. R. de Vlae minck (Bel) 4.43,23 (met tij ds vergoeding 4.43,08); 3. Merckx (Bel) 4.43,23; 4. Van Rijckeghem (Bel) op 1.47; 5. Van Schil (Bel) z.t.; 6. De Schoenmaker (Bel) op I.50; 7. Krekels (Ned) op 3.20 en het pelo ton in dezelfde tijd als Krekels. De plaatsingen van de Nederlanders in de etappe waren verder: 16. Zoontjes; 27. Schepers; 37. Janssen; 47. Vianen; 48 Karstens; 49. Den Hartog. Het algemeen klassement ziet er na de tweede etappe als volgt uit: 1. Roger de Vlaeminck (Bel) 9 uur en 43 seconden; op 3 sec. 2. Van Springel (Bel); op 30 sec. 3. Merckx (Bel); op 2.02 4. Verbeeck (Bel); op 3.23 5. Godefroot (Bel); 6. Sercu (Bel); 7. Vekemans (Bel); 8. Van Clooster (Bel); 9. Van Vlierberghe (Bel); 10. Rosiers (Bel); II. Zoontjes (Ned); 16. Schepers (Ned); 19. Janssen (Ned); 23. Karstens (Ned), op 7.32; 32. Krekels (Ned); 46. Vianen (Ned); 51. Den Hartog (Ned), op 12.30 58. Holst (Ned); op 17.48 66. Poortvliet (Ned); op 21.57 75. Serpenti (Ned) en op 28.36 78. Frijteri (Ned). LONDEN De Engelse voetbalclub Derby County is door een gezamenlij ke commissie van de Football Associa tion en de Football League veroordeeld tot het betalen van een boete van 10.000 pond sterling (87.000 gld.) wegens finan cieel wanbeleid. Het is de hoogste boet* die ooit in de Engelse voetbalgeschie denis is opgelegd. Derby County, dat vo rig jaar van de tweede naar de eerst* divisie promoveerde werd voorts uitge sloten van deelneming aan Europese be kertoernooien in het nieuwe seizoen, alsmede het spelen van vriendschappe lijke wedstrijden tegen welke club dan ook. Afgelopen maandag won Derby nog met 5-2 van MVV. CARLISLE Het Maastrichtse MVV. dat bezig is aan een serie van drie wed strijden in Engeland, heeft gisteren met 1-1 gelijkgespeeld tegen Carlisle United. Maandag was MW met 5-2 door Derby County verslagen. De Nederlanders namen woensdagavond na 27 minuten de leiding door een doelpunt van Mraz. Die voor sprong leek verder uitgebouwd te kunnen worden, omdat MW het Engelse offensief beantwoordde met snelle uitvallen via middenvoor Bonfrère. Toen deze zich ech ter in de rust liet vervangen ging het ritme in de Maastrichtse ploeg verloren en kon Barton voor Carlisle in de 59ste minuut de gelijkmaker scoren.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25