„Ife had er niet op gerekend deze partij te Tiny tegen Wijnen sterke teleurgesteld na verlies Duitser Dieter Muller ILTF werkt aan plannen voor een Grote Prijs Okker trok zich terug Eindelijk terugverdienen Van der Mast-schild voor Van Hamburg Paul Madeley bedankte voor Mexico Laatste duels schaakcompetitie Fameuze merrie Gelinotte dood Duitsland gelijk met Roemenië Volley balploeg solidair met Griekse volk BILJARTER SVNDQUEST BONDSINSTRUCTEUR DONDERDAG 9 APRIL 19 70 Scheidsrechter DOOR DICK BRUYNESTEYN cmum 4» 99 (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Hans Sundquest (29) is een van die vooraanstaande Nederlandse biljarters, die in alle ge moedsrust vertellen, dat zij per jaar zo'n drieduizend gulden op hun sport toeleggen. Omdat zij zo gefascineerd zijn door het „mystieke" spel op de vastbeslotenheid van het groene laken, door de drie glanzende kogels, die altijd weer voor ongekende ver rassingen zorgen. Hij is een van de spelers, die wellicht de kleine selecte top zouden kunnen bereiken als hij zijn sport niet slechts in hoofdzaak als vrijetijdsbesteding zou kunnen beoefenen. Als sluitpost van een in spannende werkdag, die van een ver tegenwoordiger, zoals Sundquest, veel reizen en trekken met zich mee brengt. PEPSiCOLA tijdelijk elke fles van-?6*voor T egemoetkoming Spelers jjuuinnfmr RAYMOND CEULEMANS LONDEN De internationale lawn- tennisbond (ILTF) heeft vandaag te Lon den bekendgemaakt dat men werkt aan de plannen tot het houden van een „Grote Prijs" waarbij de deelnemers punten ver zamelen en strijden om forse geldbe dragen. DEN HAAG. Het bestuur van de KNZB heeft het jaarlijks toe te kennen Van der Mastschild voor 1969 toegewe zen aan de momenteel in Australië ver blijvende Roger van Hamburg. Het schild is bestemd voor de meest talentvolle en succesrijkste zwemmer of zwemster. Roger van Hamburg behaalde in 1969 bij de Europese jeugdkampioenschappen in Wenen twee gouden medailles en één bronzen medaille op respectievelijk de 1500, 400 en 100 meter vrije slag. Bij de nationale kampioenschappen in Breda won hij negen nummers. Verder verbe terde hij 23 maal een Nederlands record en bracht hij twee Europese jeugdrecords op zijn naam. Roger van Hamburg, die in Australië een blindedarmoperatie heeft ondergaan, hoopt deze zomer voor Nederland uit te komen bij de Europese zwemkampioen- schappen in Barcelona. LONDEN Bijna even snel als hij in de Engelse selectie voor het wereldkam pioenschap voetbal was opgenomen, heeft Leeds-speler Paul Madely daarvoor be dankt. De 24-jarige Madely, die op bijna elke veldpositie bruikbaar is, was dinsdag door sir Alf Ramsey genoemd als één van de 28 spelers die meegaan naar Latijns-Ame rika, voor oefenwedstrijden en voor de eindronde van het wereldtoernooi in Mexico. Zijn benoeming was al een verrassing, omdat hij als plaatsvervanger werd aan gewezen van Leeds-ploeggenoot Paul Rea- ney, die vorige week een been brak, en omdat hij niet tot de kern van 12 reserve spelers behoorde. Nadat Madely vanmorgen „om persoon lijke redenen" had bedankt, benoemde sir Alf Ramsey de Arsenal-achterspeler Bob McNab in zijn plaats. Dit jaar zal de Grote Prijs als experi ment worden gehouden tjjdens 18 wed strijden voor heren, met inbegrip van de toernooien te Wimbledon (Londen), Forest Hills (New York) en de Franse en Ita liaanse open kampioenschappen. Vermoedelijk zal er aan prijzengeld in totaal 50.000 pond (120.000 dollar) be schikbaar zijn. Aan het eind van het jaar krijgt de uiteindelijke winnaar, de man die de meeste punten heeft verzameld, 16 per cent van de pot (naar schatting 8.000 pond (19.200 dollar), de tweede man 12 percent en nummer drie 10 percent. De rest van het bedrag zal worden verdeeld onder de overige 17 spelers. De ILTF hoopt dat in 1971 35 tot 40 toernooien kunnen worden gespeeld in het kader van de grote tennis-prijs, en dat er dan ook dames aan kunnen deelnemen. De voorzitter van de internationale bond, de Australiër Ben Barnett, heeft te Londen gezegd dat het idee afkomstig is van de Amerikaanse tennispromotor Jack Kramer. Zuid-Afrika zal niet worden opgenomen in de reeks landen waar zal worden ge speeld. In het reglement zal komen te staan dat aan de wedstrijden kan worden deel genomen door alle categorieën spelers, ongeacht hun ras, godsdienst of nationali teit. NICE. De Nederlandse tennisspeelster Betty Stöve heeft gisteren in de achtste finales damesenkelspel van een interna tionaal toernooi in Nice met 3-6 7-5 6-2 gewonnen van de Amerikaanse Cecilia Martinez. MURCIA „Ik had er niet op ge rekend deze partij te verliezen", zei Tini Wijnen teleurgesteld, toen hij op de vierde dag van de slopende bil jartmarathon in Murcia in het drie banden door de Berlijner Dieter Mül- ler was verslagen. De Nederlandse kampioen, die tevoren in het 71/2 Aguilera had geklopt, was nog wel zo goed tegen Müller begonnen. Tegen over vijf poedels van de Duitser had Wijnen vijf caramboles gesteld en dat moyenne van één kon hij tot de 25ste beurt handhaven. Inmiddels echter was Müller via een serie van 8 toch al op gelijke hoogte ge komen en bij de stand 25-25 kon men een spannend vervolg verwachten. Na de 55e beurt liep de Berlijner, die in Duitse kampioenschappen routine in het drieban den heeft opgedaan met drie series van vier beslissend weg. Bij de stand 47-59 leek een grote nederlaag voor Wijnen on afwendbaar. De Brabander kwam echter nog terug en gaf zijn verlies met series van drie en vier een draaglijk aanzien: 54-60 in 74 beurten. In de kaderpartij tegen Aguilera kwa men de feilen van de Andalusische orga nisatie, die door de charmante ontvangst niet weggewist kunnen worden, nog eens duidelijk naar voren. Al in zijn eerste serie van 41 merkt merkte Wijnen dat de arbiter van het tellen in de ankers totaal geen idee had en het voortdurend moeten corrigeren haalde Wijnen uit zijn spel. De organisatoren merkten wel wat er aan de hand was en probeerden de scheidsrechter ervan te overtuigen dat hij zich beter kon laten vervangen. Het was tevergeefs. De man bleef hardnekkig op zijn post en pas na de helft stapte hij terzijde. Toen was het leed al geschied. Het laat- (Van onze schaakmedewerker) HAARLEM Voor Het Oosten, VHS en Kjjk Uit staan het komende weekeinde de belangrijke laatste wedstrijden in de KNSB-competitie op het programma. In de hoofdklasse moet Het Oosten naar Leiden om te trachten haar verblijf in de hoogste afdeling een jaar veilig te stellen tegen Philidor. Allerminst een eenvoudige op gave tegen een slagvaardige ploeg die nog steeds kampioenskansen heeft. Of deze kans gerealiseerd wordt valt overigens te bezien omdat het leidende Philidor (Leeu warden) toch wei in staat geacht mag wor den thuis het Haagse Moerwjjk de baas te kunnen blijven. Moerwjjk is ook nog niet geheel veilig maar heeft na de 5-5 tegen VAS/ASC haar kans op behoud toch aan zienlijk vergroot. In de le klasse A krijgt VHS bezoek van BSG (Bussum). De schakers uit Het Gooi zijn reeds bij een gelijkspel kampioen. Vermoedelijk zal VHS zich al gelukkig prijzen als dat gelijke spel er uitkomt. Zutphen is hier al gedegradeerd en Unitas (Groningen) zal de tweede zijn als het van VVGA zou verliezen. De onberekenbare Groningers zullen er alles aan doen om het zover niet te laten komen. Na de degradatie van SMB 2 is het wach ten op de tweede degradant in de 2e klasse B. BSG 2 (Bussum) en VVV (Alkmaar) hebben elk 4 punten, De Dom (Utrecht) heeft er 5 terwijl het Velser Kijk Uit 6 punten in het debet heeft geboekt. De kans op behoud voor de Velser schaakclub is dus groot maar in een laatste ronde zijn altijd veel verenigingen weinig geïnteres seerd bij de uitslag omdat voor hen niets meer op het spel staat. Met deze gedachte zal Kijk Uit er verstandig aan doen het zekere voor het onzekere te nemen. Kam pioen zal HSG (Hilversum) worden, dat zich door het gedegradeerde SMB 2 zeker niet zal laten verrassen. Uitslagen van onderbroken wedstrijden uit de voorgaande ronde: Hoofdklasse: MoerwijkVAS/ASC 5-5, WatergraafsmeerPhilidor (Leiden) 3l/s- 6'/i. le klasse, afd. A: Witte PaardUnitas 7-3, afd. B: EindhovenDD 2 4Vi-5Vi. 2e klasse, afd. A: Philidor 2Esgoo 2 51/2-4'/j, afd. B: BSG 2M. Euwe/Morphy 4'/2-5'/2, afd. C: DD 3Wageningen 5Vj- 4V2, Rotterdam 2Charlois 2 5V2-4V2, Voor schotenPhilidor 2 4V2-5V2, afd. D: Wil helm SteinitzLichttoren 4-6. ste greintje zelfvertrouwen van de Osse- naar was verdwenen en alleen omdat Aguilera nog slechter speelde, kon Wijnen met kleine series (achter elkaar 37, 39, 26 en 22) nog ruim winnen: 300-205 in 18 beurten. Na de partij zei de Brabander: dit bil jart loopt af. Het is niet gewoon meer. Zijn gelijk bleek bij het aftekenen van de verboden zone voor het libre. In een van de hoeken namelijk had de hardhouten driehoek bijna een centimeter speling. „Nu begrijp ik ook waarom de acquitstoot op deze tafels zo moeilijk lukt", was de reactie van Ceulemans, die erbij had staan kijken. De Belg had overigens op dezelfde tafel tevoren weer een grandioze driebanden partij gespeeld tegen Aguilera. In 45 beurten had de Vlaming zijn klasse ook op dit moeilijke materiaal bewezen. Het irriteerde de Belg alleen dat Aguilera hem zo goed partij gaf. „Het is niet te geloven, gisteren tegen Galvez stond hij met 0.400 te spelen, tegen mij maakt hij 0.800". Meer plezier had Ceulemans gehad van zijn zege in het 71/2 op Galvez. Beslissend in deze partij was een serie van 194 in de tweede beurt. „Dat was net op het goede moment. Zo had hij mij in het 47/2 te pakken ge nomen", zei Ceulemans wraakzuchtig. Galvez namelijk is de enige die hem nog van de titel zou kunnen afhouden. Maar de kansen van de Spanjaard, die in vier beurten in het libre van Aguilera won, terwijl Ceulemans in twee beurten Mül ler versloeg, zijn puur theoretisch. Want na elf partijen heeft Ceulemans 19 oun- ten. Galvez volgt dan met een achter stand van vijf punten, Wijnen is acht punten achter geraakt, Müller liefst elf, terwijl Aguilera met vier punten uit twaalf partijen al bijna zeker is van de laatste plaats. (Van onze sportredactie) DEN HAAG In Frankrijk is op 20-jarige leeftijd overleden de fameuze dravermerrie Gelinotte. De merrie, dochter van Uranie, die driemaal de Prix d'Amérique liep en twee keer won, heeft ais geen ander de draverijen van de jaren vijftig beheerst. Na een wispelturige jeugd begon Gelinotte met aan de teugels pikeur Charlie Mills in 1954 aan een niet te stuiten zegetocht langs de Europese banen. Haar internationaal debuut in Milaan was tevens de vestiging van een nieuw Europees record. Van de driemaal, dat zij in Amerika reed was Gelinotte twee keer winnares van de Prix d'Amérique. De eerste „Prix" eindigde zij door een slechte start als tweede. In Hamburg klopte zij de Nederland se combinatie Willem H. Geersen-Mac Kinley. Eén van haar weinige neder lagen was de vijfde plaats in de Grote Prijs der Lage Landen van 1957. Dit weerhield Gelinotte er niet van twee maal Europees kampioene te worden. Haar snelste kilometertijd was 1 mi nuut 16.6 sec., een Europees record. Gelinotte won. in haar loopbaan ruim 900.000. Zij bracht zes veulens ter we reld, waarvan Palomba 1.20.3, Quiscale 1.22.4, Ura 1.19 en Verlinotte 1.20.8 de snelsten zijn. STUTTGART De voetbalelftallen van West Duitsland en Roemenië, beiden ge plaatst voor de eindronden van het we reldkampioenschap in Mexico Stad, hebben woensdagavond in Stuttgart voor 65.000 toeschouwers geljjk gespeeld met 1-1. De Roemenen namen in de 18e minuut de lei ding door Neagu. Overath scoorde een kwartier later de gelijkmaker. Ondanks een overwicht in de 2e helft kwamen de Westduitsers niet meer tot doelpunten. In een vriendschappelijke voetbalwed strijd heeft het nationale Franse elftal voor 20.000 toeschouwers in Rouen gelijk gespeeld tegen Bulgarije 1-1. De doelpunten werden in de eerste helft gescoord: Jekov in de 27ste minuut voor de Bulgaren en Michel in de 38ste minuut voor Frankrijk. DURBAN De Nederlandse tennisser Tom Okker heeft zich teruggetrokken uit het internationale toernooi in de Zuid- Afrikaanse stad Durban. Hij verloor de eerste set van de partjj in de tweede ron de herenenkelspel van de Zuidafrikaan Any Patterson, stond In de tweede voor met 1-0, maar zjjn rugblessure maakte het hem onmogelijk verder te spelen. HAIFA De dertien leden van het Ne derlandse volleybalteam, die tijdens een toernooi in Haifa onder protest tegen Grie kenland speelden, hebben hun standpunt nader uiteengezet tegenover het organisa tie-comité en de deelnemers. In hun verklaring staat onder meer' „Wat betreft de sport zijn de grondwette lijke rechten door de junta volledig bui ten werking gesteld, wat geïllustreerd wordt door het volgende, alle beslissingen van sportclubs moeten ter goedkeuring voorgelegd worden aan het secretariaat- generaal van de sport. Wie zich niet kan of wil confronteren met de geest van de revolutie (bedoeld is de coup van de kolo nels op 21 april 1967) hoort niet thuis in de familie van sportmensen (een uitspraak van de secretaris-generaal van de sport, kolonel B. D. Aslanides, allen, die naar het oordeel van de heersende bestuurslicha men „in gebreke blijven wat betreft de noodzakelijke kwaliteiten voor de mentale training van sportlieden" moeten uit de sportclubs verwijderd worden. (Deel van statutair bevel 76 van 7 januari 1969 door het secretariaat-generaal van de sport)". De Nederlandse volleyballers concludeer den, dat het Griekse volleybalteam gezien moet worden als een politiek instrument in de handen van de kolonels, en zou weige ren tegen dit team te spelen, als hierdoor niet de organisatie van dit toernooi ernstig gemoeilijkt werd. De verklaring eindigt met: „Wij zijn solidair met het onderdruk te Griekse volk en met het Griekse verzet". WOU öoep, IK ZAL VI Wel ev£kj opdbêuüew: VOOC2 ^JOU CT/V&/S.. Jé slov ve oopee IS-T- c>p P/A/J/J£aJ LAiJöÊ-JAri MET-ce-fter SlAKie STPUKUZÊJZ APP'É? BAS Happ/s- .cKUoofr &JA1S VOOBRR DM6E5 UkJ& UITMW WOOTt) kHOEST ve SCuMen CWCK 0MU006 UA/Pof ADVERTENTIE rrademark Eindelijk zal Hans Sundquest iets van het jaarlijkse deficiet kunen gaan weg werken nu hij-tot een van de vier bonds- instructeurs van de Koninklijke Neder landse Biljartbond is uitverkoren en hij zijn kennis in zesweekse cursussen op veelbelovende jongeren gaat overbrengen. Een „promotie" die overigens zo'n zestig uur per cursus vergt, hetgeen dus ook nog eens een extra belasting inhoudt. Sundquest: „ik weet nu al, dat ik tot juni elk weekend bezet ben. Ik heb des tijds mijn vrouw gewaarschuwd toen we gingen trouwen: weet waar je aan begint. Mijn jaarlijkse vakantie van drie weken offer ik echter niet, zoals vele andere spe lers, op aan 't biljarten. Dat zou helemaal te gek worden. Die cursussen, ja, die zul len voor een groot gedeelte ten koste gaan van m'n trainingstijd", realiseert hij zich met een pijnlijk lachje. Een tegemoetkoming derhalve dat op zichzelf vererende instructeurschap, die het brandende financiële probleem, dat in deze tak van sport steeds nijpender gaat worden, echter nauwelijks dichter tot een oplossing brengt. Topbiljarters, vooral in Nederland, staan er echter om bekend, dat zij de niet onbelangrijke financiële nade len gemakkelijk laten verdringen door de „zuigkracht" naar de matchtafel en naar de kampioenschappen. De meesten hebben nog altijd erg veel voor hun sport over. Zij ademen nog altijd de pure amateuris tische geest, waarvan anderen overigens maar al te graag misbruik maken. Sundquest bekent immers grif: „ik heb er best het nodige voor over om nog eens aan een Europees kampioenschap te kun nen deelnemen". Maar deze biljarter heeft dan ook het voorrecht, dat hij hoewel voor eigen rekening vrij kan krijgen van zijn werkgever voor kampioenschap pen. Sundquest: „een kampioenschap kost me daarom altijd de biljartvergoedingen die we krijgen ingecalculeerd gemid deld een twee honderd gulden". De andere drie bondsinstructeurs, ge selecteerd uit tien man na een opleiding van zes dagen door de Belgische „bonds coach' van de K.N.B.B., Rene Vingerhoedt, zijn de ereklassers Bert van Nijnatten uit Steenbergen, Janus Jacobs uit Amsterdam en de nieuwe ereklasser 47/2 Bep van der Wal uit Hattum. Deze drie zijn al eerder met hun lessen begonnen, Sundquest in het afgelopen weekeinde in Rotterdam. Hij heeft onder zijn supervisie gekregen de Rotterdammers A. Buys en A. Van der Lem (beiden le klas kader 38/2), F. Loender- sloot en A. Everwijn, eveneens uit Rotter dam (2e klas kader 38/2, B. Frijters uit Zevenbergen en P. Willems uit Tilburg (eveneens 2e klassers 38/2). In totaal krijgen op het ogenblik dus 24 talentvolle spelers, allen tussen de 18 en 25 jaar, deze zg. „totolessen", die bekostigd worden door de N.S.F. de minimumeis om te kunnen deelnemen is hoofdklasse libre (moyenne 7 tot 11). De diverse districten konden kandidaten opgeven. Dit „toeleveringsbedrijf" voor Rene Vin gerhoedt gaan gelijkgericht tewerk, met als basis een serie foto's van de belangrijkste stootbeelden in de diverse spelsoorten, met uitzondering van het zo „aparte" drieban- denspel, de hogeschool van de biljartkunst. Hans Sundquest: „driebanden laten we er voorlopig nog maar buiten. Er wordt van de grond af begonnen, met uiteraard libre als basis. Ons voornaamste doel is de leerlingen in elke spelsoort te richten op de ideale spelsituaties. De ballen in de beste posities dwingen aan de korte ban den, ook de eigen speelbal Na afloop van de cursus van zes weken zullen de 24 spelers worden beoordeeld op hun vorderingen door de technische com missie van de K.N.B.B. en door René Vin gerhoedt. Het is best mogelijk dat het niet bij die ene cursus blijft, maar de bonds instructeurs zullen bij hun gunstige advie zen wel degelijk rekening houden met het feit of de kandidaat veel tijd aan biljarten kan spenderen. Het is immers, gezien de internationale krachtsverhoudingen niet meer mogelijk tot die kleine selecte top door te dringen zonder elke dag uren aan het biljart te staan. Vandaar ook dat de biljartwereld „schreeuwt" om „sociale be geleiding".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 27