Amsterdam levert eerste gesaneerde woningen op KVP acht DS'70 geschikt als regeringspartner Onderzoek naar gevolgen voor visserij Artsen breken met de N.V.S.H. Eigen bureaus voor hulp aan cliënten Huwelijkskamers bij rechtbanken In De Rijp en Indische buurt Noorden moet meer aan tuinbouw doen Criminaliteit steeg met 11 pet. Politie liet Haagse kabouters rustig kun gang gaan „Tijdverslindende noodzaak van overleg beperken" Kiesdrempel bij drie zetels MIDDEL TEGEN OLIELAAG OP ZEEWATER Diner betaald met auto Geen Marokkaanse kamermeisjes... Delegatie van D'66 naar Oost-Duitsland NA ONTSLAG VAN DR. F. P. WIBAUT DONDERDAG 9 APRIL 1970 2 Gezinsraad adviseert Eisen van de tijd Ook U begroeten wij gaarne in onze zaak Voet bij stuk Minister Lardinois: Politie inde f7,2 min. Dijkgraaf van Rijnland: V ragen van Kamerlid over uitlatingen in soldatenkrant i v i (Van onze correspondent) DEN HAAG. De ruim 150 aan de consultatiebureaus van de NVSH ver bonden artsen, die naar aanleiding van het ontslag van hun voorzitter, de me dische leider van de afdeling Amster dam, dr. F. P. Wibaut, een ultimatum stelden, zullen op korte termijn hun ont slag indienen. De artsen zullen gezamen lijk een nieuwe consultatiebureau-oreani- satie oprichten, die de naam „Mede- werkersraad '70" krijgt. De artsen zor gen dat zij hun patiënten zonder „ad- Het woninginterieur vóór de ingrij pende sanering. ministratieve betutteling" van het naar hun mening uitermate autoritaire bureau en bestuur van de NVSH van advies wil len dienen. De praktische hulpverlening aan patiënten moet naar de mening van de artsen voorgaan. Zij voelen niet voor, hun werkzaamheden door allerlei socio logische activiteiten, hoe nuttig die dan ook mogen zijn, te laten doorkruisen. „Het is onvoorstelbaar", aldus de Haagse huisarts F. E. J. Bouricius, een van de leiders van de nieuwe „Mede- werkersraad '70", dat het NVSH-bureau, dat van oorsprong werd opgericht om de artsen allerlei diensten te verlenen, zon der duidelijke goedkeuring van de leden met een onvoorstelbare regentenmenta liteit nu aan de artsen de laken denkt uit te delen". (Van onze correspondent) DEN HAAG De Gezinsraad van de stichting Nationale Contactcommissie voor Gezinsbelangen meent dat er in het kader van de nieuwe echtscheidingswetgeving speciale „huweljjkskamers" bij de recht banken moeten komen, die vrybiyvende adviezen geven aan echtparen die willen gaan scheiden. Dit biykt uit een brief van de Gezinsraad aan de leden van de Twee de Kamer. Volgens de Gezinsraad is het huweiyk vanwege de waarde ervan voor individu en maatschappy van publieke betekenis en is de samenleving dan ook betrokken by het sluiten en de ontbinding van huwelijken. Echtscheiding mag dan ook in de opvat ting van de Gezinsraad niet worden be schouwd als een aangelegenheid, welke slechts de beide betrokken echtgenoten raakt. Niettemin meent de Gezinsraad, dat het in gevallen waarin beide echtge noten hun huwelijksrelatie onherstelbaar gebroken achten, niet tot de taak van de overheid behoort enig onderzoek naar de juistheid van die opvatting in te stellen. Wél lijkt het echter de taak van de overheid om in gevallen waarin dit na een oriënterend gesprek gewenst lijkt, de echtgenoten te wijzen op personen of in stanties, die hen wellicht nog kunnen helpen. Om een dergelijk gesprek een zo groot mogelijke kans op een gunstig resultaat te geven, wordt gedacht aan een speciale „huwelijkskamer", waarin naast een ju rist-voorzitter ook twee deskundigen in huwelijks- en gezinsaangelegenheden zit ting hebben. Tenminste één lid van deze Kamer zou een vrouw moeten zijn. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. In de Indische buurt in Amsterdam-oost worden 169 etagewo ningen uit 1916 geschikt gemaakt voor nog veertig jaar bewoning. Het zijn de eerste woningen die Amsterdam saneert van de zeer veie die verbeterd moeten worden. De eerste acht zullen in mei be trokken kunnen worden. De meeste liggen in de wijken die tus sen de tweede helft van de vorige eeuw (De pyp) en de eerste wereldoorlog (In dische-, Kinker- en Spaarndammerbuurt) zijn gebouwd. Zo'n verbetering is niet overal moge lijk gebleken. Op de eilanden Wittenburg en Kattenburg, waarvan Michiel de Ruy- ter al de „aanplemping" heeft bepleit, wordt het meeste gesloopt. De 169 huizen in de Indische buurt zijn indertijd ontworpen door Berlage voor mensen die toen in krotten woonden. Kenmerkend voor de huizen zijn de zeer kleine kamers, een spoelhok in een kast en gas aansluitingen voor een kooktoe- stel in de woonkamer en in. een kookkast. Een echte keuken en douche ontbreken. Vorig jaar, toen de huizen werden ont ruimd, varieerde de huur van 33 tot 44 per maand. De meeste huizen in die buurt hebben een vergelijkbaar huur- peil, dat niettemin voor Amsterdamse begrippen zeer laag is. De goede bouwkundige toestand van de romp maakte het mogelijk de inde ling en uitrusting van de woningen aan te passen, aan wat de gemeente Amster dam noemt „de eisen van deze tijd". De vernieuwing die verwezenlijkt wordt bestaat onder meer uit samenvoe ging van twee kleine slaapkamers (van 2 bij 3 meter) tot één, de inrichting van een keuken in n van de slaapkamers, en het maken van een douchecel met daarin gemonteerd een verwarmings lamp in het voormalige spelhok. Alle ver- ADVERTENTIE Grote Houtstraat 125 UW speciaalzaak ■oor ederwaren Tel 31 10 28 trekken zijn nu centraal verwarmd, ie dere woning heeft warm water en is aan gesloten op een centraal antennesy steem. Het is wel haast uitgesloten dat de ou de bewoners, die veelal naar die stads delen zijn getrokken die weldra ook ge saneerd moeten worden, naar hun oude huis zullen terugkeren. De huren zijn namelijk ook „aangepast aan de eisen des tijds", zij liggen nu, inclusief, tussen 170 en 211 per maand. Toen zij hun oude huis ontruimden lag het inkomen van de bewoners echter maximaal op 950 per maand. De huizen hebben nu bovendien minder kamers, en dat terwijl de oude al „overbewoond" werden: 38 percent van de gezinnen bestond uit vijf personen, het kwam zelfs voor dat acht personen in e e n zo'n huis woonde. De gemiddelde leeftijd bedroeg toen 52 jaar. Volgens de Amsterdamse arts dr. F. P. Wibaut, zullen de in de „Medewerkers- raad '70" verenigde artsen hun consul tatiewerkzaamheden zeer binnenkort pro beren voort te zetten met medewerking van „Het Groene Kruis", het bureau van de protestants-christelijke en katholieke zusterorganisaties van de NVSH, en plaatselijke poliklinieken. De artsen zijn in geen geval van plan hun cliënten de dupe te laten worden van het conflict met het NVSH-hoofdbestuur. Zij zullen nog voor het aflopen van de ultimatumda tum een lijst van nieuwe hulpadressen aan hun cliënten zenden. Het hoofdbestuur van de NVSH is in zijn functie van bestuur van de Neder landse Stichting Consultatiebureaus voor Huwelijks- en Geslachtsleven niet van plan om het ontslag van de medische leider van het Amsterdamse Aletta Ja- cobshuis, dr. F. P. Wibaut ongedaan te maken, ook al realiseert het zich dat de hulpverlening aan de cliënten in ge vaar kan komen als de artsen hun werk zaamheden abrupt beindigen. ASSEN. „In het noorden des lands zijn in de landbouw te sterk grondgebon den produktietaken. Er zal meer aan de tuinbouw en andere veredelingsproduk- tie moeten worden gedaan." Dit zei mi nister Lardinois van Landbouw en Visse rij na een driedaagse oriëntatiereis in het noorden woensdagavond in Assen. De moeilijkheden van de boeren schreef hij voornamelijk toe aan de gestegen grondprijzen en de verhoging van de rentevoet. De overheid kan moeilijk de veredelingsproduktie stimuleren. Het ini tiatief en het risico zal door boeren en tuinders zelf moeten worden genomen. De minister meende dat de agrarische industrie in de toekomst een belangrijk deel kan overnemen van het arbeidsover- schot, dat door de mechanisering en be drijf svergroting in de landen afvloeit. Voorts zullen er nieuwe industrieën moe ten komen De minister had waardering voor de actiecomités die zijn reis door het noor den met protesten hadden begeleid. DEN HAAG. Volgens voorlopige ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statestiek bedroeg het aantal ter kennis van de politie gekomen misdrijven in het afgelopen jaar 240.000 tegen 216.000 in 1968, een toeneming van 11 percent. Het aantal opgehelderde misdrijven bedroeg byna 105.000 of 44 percent (in 1968 46 percent). Per 100.000 inwoners kwamen 1.880 mis drijven ter kennis van de politie (1.713) De grootste toeneming vertonen de ver- mogensmisdrijven: 1.314 per 100.000 inwo ners tegen 1.167 in 1968. De agressieve misdrijven stegen tot 199 per 100.000 in woners (185),. De sexuele misdrijven ga ven een geringe daling te zien 70 'tegen 73 Bij verkeersmisdrijven werd een stij ging tot 268 per 100.000 inwoners (3 per cent) geconstateerd. Totaal werden 109.000 verdachten bij de politie bekend tegen ruim 104.000 in 1968. Daarbij waren 74.500 mannen van 18 jaar of ouder (71.000), 9.300 vrouwen (8.700) 23.300 jongens beneden 18 jaar (22.700) en 2.100 meisjes (1.900). Er werden 1.910.000 overtredingen door de politie geconstateerd tegen 1.982.00 in 1968. In 1.110.000 gevallen werd proces verbaal opgemaakt (1.125.000); 800.000 overtredingen werden met ransactie door de politie afgedaan (857.000) De politie inde bij deze transacties 7,2 miljoen gul den (7,6 miljoen in 1968). (Van onze correspondent) DEN HAAG. Voor het eerst hebben zich nu ook in Den Haag de „kabouters" van „Oranje Vrijstaat" gemanifesteerd. Vijftig jongelui van rond de twintig jaar trokken naar het Binnenhof, gaven elkaar netjes een handje; zongen het kleuter schoolliedje „De uil zat in de olmen", en dansten in een kring. Tevoren hadden ze vergaderd in de Vrije Academie. Na afloop namen ze een bok uit een gymnastieklokaal mee, die op het Binnenhof werd neergezet. De onder danen van „Oranje Vrijstaat" keerden er een bus rode verf over uit en verklaar den het geheel tot een alternatief monu ment. Gehoopt werd dat de politie zou ingrij pen, maar de politie was wel wijzer. Iet wat teleurgesteld dropen de „kabouter tjes" af om zich de genietingen van de consumptiemaatschappij te laten welge vallen: een kop koffie in de dichtstbijzijn de cafetaria. ALPHEN AAN DEN RIJN. Bij het slaan van de eerste paal voor een riool waterzuiveringsinstallatie voor het Hoog heemraadschap Rijnland heeft de dijk graaf van dit Hoogheemraadschap, mr. F. M. A. Schokking, critiek geuit op de wat hij noemde tijdverslindende noodzaak om overleg te plegen met tal van instanties en belanghebbenden vóór tot handelen kan worden overgegaan. Hij wees erop, dat dit in vele bestuurskringen een ge voel van onmacht oproept. Deze tijdverslindende noodzaak van overleg kan misverstanden veroorzaken en tot gevolg hebben dat handelen te laat komt en geen zin meer heeft. En dan ko men de wrevel en de gespannenheid over tal van punten, die, als men wil trachten ze weg te nemen, opnieuw tijdverslin dende factoren kunnen worden. „Het wordt de hoogste tijd om in gezamenlijk beraad te zoeken naar procedures, die de tijdsduur van noodzakelijk vooroverleg kunnen bekorten", aldus de dijkgraaf. Het Hoogheemraadschap Rijnland is bij de uitvoering van zijn taak in bepaalde opzichten afhankelijk van de beslissingen en handelingen van het rijk, de provin cies en vijftig gemeente binnen zijn ge bied. Al deze overheden zijn op hun beurt in zekere zin afhankelijk van de wijze, waarop de publieke opinie hun doen of laten beoordeelt. Ontkenning van afhan kelijkheid, aldus mr. Schokking, in een dichtbevolkt en klein en daardoor ge compliceerd gestructureerd land getuigt niet van wijsheid. Het streven naar on afhankelijkheid in een dergelijk land is volgens hem verspilde energie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wat de K.V.P. betreft is het niet uitgesloten dat DS '70 de nieuwt socialistische party die zich heeft afgesplitst van de P.v.d.A., volgend jaar deel zal uitmaken van een regering, samen met de vier huidige regeringsparty en. Dit heeft de fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, drs. N. Schmelzer, gisteren mee gedeeld tydens een zogenoemde open fractiebyeenkomst" (een informele contact middag tussen pers en Kamerleden) van de Katholieke Volksparty. De heer Schmelzer is van oordeel dat de K.V.P.-fractie ook na de komende Ka merverkiezingen. bereid is samen met de A.R. en de C.H.U. regeringsverantwoor delijkheid te dragen. De voorman van de grootste regeringspartij meende, dat zowel het eigen programma als het sa menwerkingsprogramma van de drie con fessionele partijen, daartoe voldoende waarborgen biedt. Hij verwacht ook dat de V.V.D. in dit opzicht voldoende moge lijkheden zal bieden om deel uit te maken van het komende kabinet. Als andere mogelijkheid ziet hij nu dus ook het op nemen van DS'70 in een te vormen re gering. De heer Schmelzer liet echter weten dat op dit moment hierover nog geen de finitieve beslissing kan vallen. Er wordt immers nog gestudeerd op het kernpro gramma voor de K.V.P. zoals dat door de werkgroep-Steenkamp is opgesteld. Bovendien moet het programma nog ver geleken wqrden met.dë programma's van C.H.U. en A.R. en niet het samenwer kingsprogramma van de drie confessio nele partijen zoals dat in de maak is. Dit geheel zal dan gelegd worden tegenover enerzijds het programma van de liberalen en anderzijds dat van DS'6Q. De heer Schmelzer noemde deze laatste groep vervuld van „een stuk élan". Bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer zal ook de wijziging van de kiesdrempel een rol spelen. In het ontwerpprogramma van de K.V.P. wordt gesuggereerd een politieke groep pas dan een plaats in de Tweede Kamer te geven als men op ten minste vijf zetels mag rekenen. De K.V.P.-Kamerfractie heeft over dit punt nog geen definitief stand punt bepaald, aldus de heer Schmelzer, die als zijn persoonlijke mening gaf dat er ook plaats moet zijn voor de kleintjes. Hij meent echter wel begrepen te hebben dat de meerderheid in zijn fractie voor verhoging van een kiesdrempel is, maar de grens van vijf zetels toch wel aan de hoge kant vindt. De fractie acht drie zetels een goede grens. Dit werd beves tigd door vice-fractievoorzitter Van der Ploeg die stelde dat men de grens zal moeten stellen bij drie zetels met als bij zondere voorwaarde dan nog dat men dan tenminste twee percent van de stemmen heeft behaald. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND. Nederland se deskundigen hebben een antwoord ge vonden op de vraag die vooral sinds de ramp met de mammoettanker „Torrey Canyon" kust- en scheepvaartlanden heeft beziggehouden: Hoe kunnen gigantische olievlekken op zee, bedreiging voor ha vens, stranden en zeevogels, verwijderd worden? Het antwoord luidt: Breng de olie tot zinken. Laboratoriumproeven en experimenten, reeds twee jaar aan de gang. hebben aangetoond dat dit moge lijk is. Op de Noordzee, 23 kilometer van Hoek van Holland lukte het 100 ton olie, die door een „meespelende" tanker op zee was geloosd, voor 95 percent tot zin ken te brengen. Men zal nu nagaan wat de gezonken olie op de zeebodem aanricht, met na me zal worden onderzocht of zij de flora en de fauna in de zee niet aantast en niet schadelijk is voor de vissen. Ook moet men afwachten of de olie inder daad op de zeebodem blijft liggen. Olie wordt in ongeveer zes maanden door in zee voorkomende bacteriën „af-' gebroken". De bezinkingsmethode is ontwikkeld op het Shell-laboratorium in Rijswijk on der leiding van drs. H. J. Tadema. De olie wordt tot zinken gebracht door haar te verzwaren met zand. Het zand moest hiertoe bewerkt worden opdat de olie zich hecht aan de zandkorrels. De „lijm" hiervoor leverde de chemische industrie. Deze „lijm" is onschadelijk voor vis, plankton en andere in zee levende orga nismen. Het zand wordt met water ver mengd en over de olievlek uitgesproeid. Op de olievlek wordt chemisch be werkt zand gespoten, waardoor de olie naar de zeebodem zinkt. Een zeewaardige sleephoppenzuiger, de „Geopotes 7", uitgerust met twee sproei-armen van 20 meter lengte, hield gisteren een „generale repetitie". Aan boord waren vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat, Shell-functionarissen en regeringsvertegenwoordigers uit Dene marken, Noorwegen, Engeland, België, Frankrijk, Duitsland, Zweden en de Ve renigde Staten. De tanker „Theodora" pompte 100 ton drabbige olie overboord. De „Geopotes 7" voer vlak achter de tanker. Krachtige pompen persten uit veertig spuitstukken het zand op de olie vlek. Achter de „Geopotes 7" voeren een Engelse trawler, aan boord waarvan men onderzoekt of de gezonken olie de netten aantast, en een rijks vaartuig dat olie restanten verwijderde met chemische middelen. Een vliegtuig van de Marine- luchtvaartdienst maakte opnamen van het zeeoppervlak. Geconstateerd kon worden, dat inderdaad bijna geen olie meer op het water te zien was. Een voorlopig onderzoek wees uit, dat 95 percent ge zonken was. Met dit percentage waren de deskundigen zeer tevreden. Het Rijksinstituut voor het Visserij- onderzoek is niet zo ingenomen met de ze methode. „Het zand-oliemengsel be- invloedt de voedingsbodem voor de vis en visbroed ongunstig. Het kan via de netten smaakbedervend werken op de vangst en eventueel schade aanbrengen aan de netten. Deze methode eist grote terughoudendheid bij de toepassing er van, zeker in visgebieden", aldus het in stituut. Mr. J. Wardly Smith, een Engelse vis- serijdeskundige die aan boord was van de „Geopotes 7" bleek minder pessimis tisch te zijn. Hij zei: „Vis sterft niet door olie en de chemicaliën die bij het zand gevoegd zijn, zijn onschadelijk voor vissen. Het enige probleem is: Krijgt de vis geen oliesmaak? Wel kon hij zich voorstellen dat netten, die van nylon ge maakt zijn, door de olie onbruikbaar worden. Dit wordt in de komende weken onderzocht. De heer Wardly Smith is wél van me ning, dat bij het bestrijden van olie de broedplaatsen van de vis, één percent van de Noordzee bodem uitmakend, moe ten worden gemeden. Maar dat lijkt hem niet zo'n groot probleem. Ook het RIVO zal zich in de komende weken op de vis- serijkundige aspecten van de bezinkings methode concentreren. De experimenten met de bezinkings methode hebben de Shell tot nu toe 2 miljoen gulden gekost. Het experiment van gisteren kostte ongeveer 700.000 gul den. SCHIPHOL. Vier kelners van het restaurant Aviorama op Schiphol heb ben voor het diner, dat zij aan een Ame rikaan hadden geserveerd een auto als betaling gekregen. De Amerikaan had Schiphol als eindpunt gekozen van reis van drie maanden door Europa. Bij zijn aankomst in Europa had hij destijds een tweedehands auto gekocht en was daar in door Europa gaan trekken. Hij vond het niet de moeite en de kosten waard de wagen mee te nemen naar Amerika. In het Avioramarestaurant bestelde hij een diner en bood ter betaling de vier kelners die hem hadden bediend, de auto aan, compleet met nummerbord, autopapieren, sneeuwbanden en een autoradio. De vier verblufte obers gingen grif op het aanbod in. (Van onze correspondent) DEN HAAG Omdat werkzaamheden als kamermeisje in hotels niet in overeen stemming worden geacht met de status van de Islamietische vrouw hebben de Marokkaanse autoriteiten geweigerd pas poorten te verlenen aan 25 Marokkaanse meisjes, die in Haagse hotels zouden ko men werken. Bij de werving van de meis jes in Marokko was aanvankelijk geen enkel bezwaar gemaakt. Op het laatste moment werd echter de afgifte van pas poorten geweigerd. De hotelbedrijven zoe ken nu naar een andere oplossing om in het nijpend tekort aan kamermeisjes te voorzien. DEN HAAG. Op uitnodiging van de Oostduitse Liberale Democratische Unie brengen zeven leden van D'66 van 16 tot en met 23 april een oriëntatiebezoek aan Dresden, Leipzig en Oost-Berlijn. De delegatie heeft de garantie gekre gen dat in volle vrijheid kan worden ge sproken met studenten, hoogleraren, ar beiders, directies van staatsfabrieken en kunstenaars. De delegatie bestaat uit de hoofdbe stuursleden mr. J. A. Nagtegaal en J. H. Moerkerk, de voorzitter van de landelijke werkgroep buitenland van D'66, drs. M. Engwirda ,drs. M. P. van den Heuvel, lid van deze werkgroep, het Tweede-Ka merlid drs. E. Visser, de heer N. J. Prinsen van de sub-commissie vredes- strategie van D'66, en de heer G. Stap- pershoef. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Koudijs (V.V.D.) heeft de minister van Defensie gewezen op de naar zijn mening opruiende publikatie in het afdelingsblad van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen van de legerplaats Oirschot. De heer Koudijs vraagt welke maatrege len de minister denkt te nemen teniende aan dergelijke activiteiten bij de krijgs macht, welke zijns inziens de Nederland- len de minister denkt te nemen teneinde maken. In een toelichting geeft de heer Koud ijs enkele uitlatingen weer die in het af delingsblad voorkomen, zoals „Pleeg ob structie waar je kan" Saboteer het sy steem. Revolteer. Waarom geen stenen bij het ministerie van uitbuiters (vroeger Defensie) naar binnen gekeild?".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2