Bij Israëlische luchtaanval op Egypte DERTIG EGYPTISCHE KINDEREN GEDOOD Nixon lijdt nederlaag in Senaat Chinezen trekken weg uit Cambodja Fransen tegen terugkeer van De Gaulle - ZWEMBAD VOOR PAARDEN - Doodstraf geëist in Griekenland achtergrond Palestijnse guerrilla's in isolement Harold Carswell niet in hooggerechtshof Amerikaan Russel breekt record van Blaiberg Verbod publikatie Kopechne-dossier Boete voor schade bij betogingen Premier bedreigt oppositie Aardbeving schokte rechtszaal at! Lek in pijpleiding vervuilt water in Jutland ^f|§§S^ Capri N.V. HAG AM DONDERDAG 9 APRIL 1970 3 WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse senaat heeft zich gisteren met 51 tegen en 45 stemmen uitgesproken tegen de benoeming van Harold Carswell tot rechter in het opperste gerechtshof. De ze stemuitslag betekent een politieke ne derlaag voor president Nixon. ZUID VIET NA MESE PRESIDENT WIL PER DECREET REGEREN I olgens opinieonderzoek Escort N.V. HAG AM Langstlevende mens met overgeplant hart In Frankrijk - In Portugal (Van een speciale medewerker) BEIROET Langzamerhand is er bij de Palestijnse commando's wei nig meer over van het fanatieke vertrouwen, dat geen enkele Arabische leider in staat zou zijn hen de wil op te leggen. De crises, die steeds op nieuw uitbreken in de landen rondom Israel als gevolg van de activi teiten van de commando-organisaties blijken in werkelijkheid geen regering aan het wankelen te brengen. De commando's daarentegen moe ten ernstige verliezen incasseren. Telt men het aantal gedode commando's na de vier conflicten met Jordanië en Libanon bij elkaar op dan wordt in één jaar tijd het aantal van vijfhonderd overschreden. Het getal van omgekomen militairen en politie-agenten blijft bij enkele tientallen. Zoeken naar uitweg Baath-partijen Sovjet-Unie Hemels Waarborg Cortina N.V. HAG AM Vorig jaar november sprak de senaat zich uit tegen de benoeming van Clement Haynsworth, die ook door Nixon voor deze functie was voorgedragen. Tegen de benoeming van Carswell heb ben gestemd 38 Democratische en 13 Re publikeinse senatoren. De stemming van gisteren was het hoogtepunt van een zwaar gevecht tegen de rechter door de liberale en gematigde oppositie in de Se naat gedurende de laatste drie maanden. Carswell werd steeds meer aangevallen wegens anti-negerneigingen, zijn middel matige juridische staat van dienst en een gebrek aan oprechtheid tijdens verhoren door de juridische commissie van de Se naat. Hess. De Britse vereniging van ex-oor logsgevangenen heeft vandaag een be roep gedaan op de Grote Vier Rudolf Hess, die in de gevangenis in Spandau verblijft, vrij te laten. Volgens de ver eniging heeft „Hess lang genoeg geboet voor zijn misdaden en is het een daad van onmenselijkheid hem nog langer vast te houden". CAIRO (Reuter en AFP) Israë lische vliegtuigen hebben gisteren een aanval uitgevoerd op Egyptisch ge bied ten noorden van Ismailia. Vol gens het ministerie van Binnenlandse Zaken in Cairo zijn daarbij dertig leerlingen van een lagere school in de provincie Sjarkia, en een onder wijzer, gedood. Zesendertig scholieren en tien volwassenen werden gewond. Voorts zijn nog vier Egyptische mili tairen gedood. „Een nieuwe daad van barbarij", zo heeft een officiële Egyptische woordvoer der de Israëlische luchtaanval genoemd. Volgens hem gebeurde de aanval 's mor gens. Er verschenen toen twee Israëli sche vliegtuigen boven de plaats Hoesei- nija. De kinderen die op het schoolplein speelden, vluchtten het gebouw in. Er zouden vijf bommen zijn gevallen, waar van drie de school troffen. Voorts werden raketten afgevuurd. De Egyptische woordvoerder zei, dat er zich geen mili taire doelen in de omgeving bevonden. Vertegenwoordigers van het buitenland se pers bezochten 's middags de getrof fen plaats. In een ziekenhuis lagen nog tientallen gewonden, waarvan veel kinde ren. Vijftien van de gewonden hadden schedelverwondingen en verscheidene an deren ernstig inwendig letsel. De woord voerder deelde mee, dat er de gehele dag operaties zijn uitgevoerd, waaronder drie amputaties. Bij het ziekenhuis en het lijkenhuis stonden huilende familie leden van de slachtoffers. In Washington zei de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken ontsteld te zijn over het be richt. „Als het waar is, zou er van een nieuwe „tragische en betreurenswaardi ge consequentie" kunnen worden gespro ken van het feit, dat de resolutie van de veiligheidsraad van november 1967 niet is uitgevoerd. Op 12 februari kwamen bij een Israëli sche luchtaanval 85 arbeiders van een metaalwarenfabriek in Aboe Zaabal bij Caïro om het leven. Volgens Israel was dit bombardement een vergissing. Een Israëlische woordvoerder leverde als commentaar: „Onze vliegtuigen heb ben alleen maar militaire doelen aange- PNOM PEN, (Reuter). Drieëntwintig leden van de Chinese technische hulpmis sie zijn dinsdag uit Pnom Pen vertrokken. Een woordvoerder van de Chinese ambas sade wilde geen antwoord geven op de vraag of dit het begin was van een volle dig vertrek van Pekings diplomatieke mis sie in de Cambodjaanse hoofdstad. China, Noord-Vietnam en de Vietcong hebben hun steun betuigd aan het afgezet te staatshoofd prins Norodom Sihanoek, die op het ogenblik in Peking is. Hij heeft gezegd naar zijn land te zullen terugkeren om deel te nemen aan het verzet tegen het huidige bewind. De Noordvietnamezen en de Vietcong hebben hun ambassadepersoneel terugge trokken nadat de nieuwe Cambodjaanse regering van generaal Lon Nol hun had verzocht onmiddellijk besprekingen te be ginnen over het vertrek van hun naar schatting 40.000 militairen van Cambod jaanse bodem. Eerder waren hun ambas sades door studenten verwoest. De regering van Lon Nol noemt zich neu traal, maar heeft zich bereid verklaard zo nodig wapens uit bevriende landen te aan vaarden om Noordvietnamezen en de Viet cong te verjagen. Men acht het vrijwel zeker, dat alle Chi nese vertegenwoordigers Pnom Pen zullen verlaten Premier Tran Thien Chlem van Zuid- vietnam heeft gisteren in de senaat mee- PARIJS, (AP). Een meerderheid van de Franse bevolking voelt er niets voor dat generaal De Gaulle op het Fran- ?*..P0,it!eke toneel zal terugkeren. Dit "lijkt uit een opinie-onderzoek gebaseerd op peilingen in alle delen van Frankrijk. Op de vraag: „Zoudt U tijdens een ernstige crisis willen dat generaal De Gaulle weer aan de macht kwam?" ant woordde 66 percent van de ondervraag den nee en 34 percent ja. Bij een soort gelijk onderzoek in november vorig jaar antwoordde 61 percent nee. Men was verder van oordeel dat sinds het vertrek van De Gaulle op politiek ge bied weinig is veranderd in Frankrijk. ADVERTENTIE WAGENWEG 166-168 HAARLEM. TEL. 31 91 09 gedeeld, dat de Zuidvietnamese president, Ngoeyen Van Thieu, voornemens is, een wetsontwerp in het parlement in te die nen, dat ten doel heeft hem in staat te stellen b(j decreet te regeren. Volgens ge neraal Chiem is deze maatregel noodza kelijk voor het geval van een plotselinge wijziging in de militaire of economische situatie. vallen". Hij weigerde nader uitleg te ge ven. Hij bevestigde noch ontkende dat een school werd getroffen. Hij zei verder dat een onderzoek zal worden ingesteld. Ook de Israëlische minister van Defen sie Mosje Dayan verklaarde dat Israëli sche vliegtuigen slechts militaire doelen in Egypte hebben gebombardeerd. Hij zei dat „de aantijging van Egypte dat een school is gebombardeerd misschien bete kent dat de Egyptenaren een aantal kin deren bij de militaire installatie hadden". WASHINGTON (Reuter). De langst levende mens met een overgeplant hart is nu de 44-jarige Amerikaanse neger Louis Russel. Hij brak gisteren het record van dr. Blaiberg, die 594 dagen heeft geleefd met zijn ruilhart. Blaibergs nieuwe hart werd overgeplant door de Zuidafrikaan- se chrirurg dr. Barnard. In augustus vo rig jaar is Blaiberg echter overleden. De 44-jarige Russel kreeg zijn nieuwe hart op 24 augustus 1968. De operatie werd verricht in de Amerikaanse stad Richmond. BOSTON. (AP) Het hoogste ge rechtshof van de Amerikaanse staat Mas sachusetts heeft gisteren bepaald dat de dossiers van het onderzoek naar de dood van Mary Jo Kopechne niet mogen wor den vrijgegeven voor publikatie tenzij het hof daartoe per speciaal bevel opdracht geeft. Het gerechtshof heeft geen uitleg voor zijn beslissing gegeven. Het besluit kwam terwijl rechter Wil fred Paquet van het gerechtshof van Suffolk zich voorbereidde op het vrijge- van van het 763 pagina's tellende dossier. Paquet wilde de dossiers vrijgeven om dat geen verdere strafrechtelijke stappen in de zaak zouden volgen. PARIJS (Reuter) De Franse rege ring wil krachtiger kunnen optreden te gen betogingen zonder vergunning. Zij heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat actie tegen de organisatoren van derge lijke demonstraties makkelijker maakt. Volgens het ontwerp kunnen voorts be togers worden beboet voor de schade die zij veroorzaken. Gisteren werd overigens door 1.000 bur gemeesters zonder vergunning gedemon streerd tegen de organisatie van het plaatselijke belastingsysteem. De 52-jarige David. Wildenstein, erfgenaam van een groot fortuin en directeur van een der grootste kunsthandels ter wereld, heeft onlangs een der beste Franse paardenstallen in zijn geheel gekocht. Ook hiermee had hij succes: binnen nog geen jaar verdiende hij met zijn paarden 5'/j miljoen frank. Zijn grootste winst behaalde hij tijdens een verblijf in de Verenigde Staten waar hij moderne methoden zag voor paar denverzorging. Hij nam deze methoden over en richtte in Chantilly een zwembad voor paarden in, een unieke zaak in Europa. Het bad is 66 meter lang en 2"/s meter diep. Na hun training gaan de paarden zwemmen, zoals atleten na de training douchen. ADVERTENTIE WAGENWEG 166-168 HAARLEM. TEL. 31 91 09 LISSABON (RTR) De Portugese pre mier Marcello Caetano heeft gisteren ge waarschuwd, dat zjjn regering krachtig zal optreden tegen politici van de opposi tie die het buitenlandse beleid kritiseren. Hij zei in een toespraajc yoor .radio en televisie dat de Portugese regering „pro paganda tegen de integriteit van het land, steun aan de vijanden van de natie en verraad aan de soldaten die strijden ter verdediging van Portugese levens" niet zal tolereren. Op dit punt zal zij „onver zettelijk" zijn. De premier noemde geen namen, maar vermoedelijk had de waarschuwing be trekking op de kritische uitlatingen die de leider van de sociaal-democratische oppositie, Mario Soares, verleden week deed in de buitenlandse persvereniging te New York. Soares zei toen onder meer dat de oorlogen van Portugal in Afrika het land beroven van mensenlevens en materiële hulpbronnen. ATHENE (AP en Reuter) De openbare aanklager in Athene heeft de doodstraf geëist tegen de Atheense hoogleraar Dionysios Karageorgas wegens „een poging tot omverwerpen van het militaire regime in Grieken land". H(j eist dat drie van de overige 33 personen zullen worden vrijge sproken. Tegen de andere dertig eist hy gevangenisstraffen variërend van twee jaar tot levenslang. De beklaag den staan terecht in een van de groot ste militaire processen in Griekenland sinds de staatsgreep van 1967. De aanklager, Ioannis Liapis, eiste bo vendien tegen Karageorgas 25 jaar ge vangenis wegens het illegale bezit en ge bruik van explosieven. Karageorgas is hoogleraar in de politicologie. De eis tegen de Franse journalist van Griekse afkomst Jean Starakis is levens lang wegens zijn betrekkingen met de groep en 25 jaar voor andere vergrijpen. Door het bloedvergieten op Arabisch grondgebied neemt de bevolking af stand van de activiteiten van de com mando-organisaties. Angst voor de „be vriende" legers is voor de leiders van de Palestijnen een belangrijk facet bij het bepalen van de huidige strategie geworden. In feite worden de Palestijnen bij het krachtiger optreden van de regeringen, die er niets voor voelen een nieuwe nederlaag te riskeren, weer geheel te ruggedrongen in het isolement, waarin zij de afgelopen twintig jaar hebben gezeten. Een isolement dat nu nog ver sterkt dreigt te worden met een emo tionele afkeer tegen hen, die veroor zaakt wordt doordat bij de gevechten in de Arabische hoofdsteden, ook bur gers om het leven zijn gekomen. Ondanks alle sombere berichten over de mogelijkheid tot het bereiken van een overeenkomst, die de rust tussen Israël en de Arabische wereld enigszins moet herstellen, zijn er nog steeds dui delijke tekenen dat de Amerikaanse vredesvoorstellen aan Jordanië en Egypte van eind vorig jaar, onderwerp van serieuze besprekingen zijn. Het elimineren van de commando activiteiten kan heel goed een van de voorwaarden vooraf zijn bij het tot stand brengen van zo'n overeenkomst. De recente uitspraak van koning Hoessein van Jordanië dat hij niet de gevangene is van de commando-orga nisaties en dat hij in staat is een even tuele overeenkomst met Israël uit te voeren, zou gezien de recente gebeur tenissen, wel eens meer dan groot spraak kunnen zijn. Een ander aspect van het gehele Palestijnse vraagstuk, dat nauw met het voortbestaan van de commando organisaties en met het erkennen van Israël is verbonden, is de status van de Palestijnse vluchtelingen in Arabi sche landen. Welke beweging er zit in de langza me voorbereiding van een oplossing van het conflict tussen Arabieren en Israëliërs wordt aangetoond door een uitspraak van de Libanese minister van voorlichting, na de laatste gevechten tussen burgers en commando's. De mi nister motiveerde een voorstel tot wij ziging van de naam van het „directo raat-generaal voor de aangelegenheden van Palestijnse vluchtelingen" met de stelling dat deze naam de zaak niet meer dekte „omdat de Palestijnen in Libanon geen vluchtelingen meer zijn, maar een broedervolk dat is gekomen om tezamen met de Libanezen te leven". Deze benadering lijkt deel uit te ma ken van het zoeken naar een uitweg uit het conflict. Want in geval van een overeenkomst zal Israël nooit zover Voor Moskou is daarbij vooral de toestand op het grote en olierijke Ara bische schiereiland interessant, omdat daar de feodale heersers nog veel te vast in het zadel zitten en de ontevre den groeperingen geen kans hebben op bewegingsvrijheid. ARAFAT willen gaan dat het bereid is alle vluchtelingen weer op zijn grondge bied toe te laten. Het ziet er naar uit dat de comman do-organisaties door de houding van de Westers gezinde Arabische landen gedwongen zijn de rol te spelen, die hun door de Sovjet-Unie is toegedacht. Tot nog toe hebben de belangrijkste groepen bij het ontvangen van steun geweigerd de Russische voorwaarde te accepteren, dat het doel van hun strijd moet worden uitgebreid tot alle impe rialistische krachten in het Midden- Oosten, waarvan Israël slechts één re presentant is. Voor landen als Syrië en Irak lijkt een wat minder verwarde situatie langs de bestandslijnen eveneens wel kom. De dubbelzinnige politiek, waar bij in de propaganda uitvoerige hulp aan de commando's wordt toegezegd is moeilijk lang vol te houden. In werke lijkheid immers worden strenge maat regelen genomen om hen in bedwang te houden. Beide Baath-regeringen voelen er weinig voor buiten hun goedkeuring om steeds tot actie tegen Israël te wor den gedwongen. Zij willen bovendien de mogelijkheid krijgen zich binnens lands bij brede lagen van de bevolking aanhankelijkheid te verwerven door het versnellen van economische groei, wat alleen in rustige omstandigheden te verwezenlijken is. Gelet op het afwijzen van de novem- ber-resolutie van 1967 is een acceptatie van vrede met Israël door deze partijen nog wel niet te verwachten, temeer omdat de afhankelijkheid van de Sov jet-Unie een dergelijke regeling voor alsnog verhindert. De bekendmaking van de belangrijk ste verzetsgroepering El Fatah dat men een deel van de wapens zelf is gaan produceren, het bezoek van haar voor zitter Yasser Arafat aan Peking en Noord-Vietnam en zijn uitspraak in Hanoi dat de strijd zonder compromis zal worden voortgezet, zou er evenwel op kunnen wijzen dat, ondanks alle tegenslagen, de hoop op het voortbe staan als zelfstandige macht niet is op gegeven. De ingenieur Panajotis Tsangarakis hoor de vijf jaar tegen zich eisen. De beklaagden hebben verklaard zich niet schuldig te achten. Zij geven toe te gen het regime te hebben gewerkt, maar ontkennen samenwerking met commu nisten. Enkele beklaagden 'zeggen te zijn gemarteld tijdens het verhoor. Anderen verklaarden hun bekentenis getekend te hebben toen zij uitgeput waren na een langdurige ondervraging. Op het moment dat de aanklager zijn eisen formuleerde, trilde de rechtszaal door een aardbeving. „De aarde schokt. hemelse gerechtigheid", zo klonk het in de zaal. De voorzitter van de krijgsraad moest de aanwezigen tot kalmte manen. De aanklager, Ioannis Liapis, ging in zijn requisitoir vooral tekeer tegen de terechtstaande hoogleraren en juristen. Scherp veroordeelde hij de professoren, die volgens hem het vertrouwen van het land en de ouders hebben misbruikt de jeugd op een dwaalspoor gebracht en de „tempel der hogescholen" tot een par tijbureau gemaakt. Prof. Karageorgas noemde hij een ongeremde, agressieve geweldpleger. Er gold voor hem niet d e minste verzachtende omstandigheid. Categorisch ontkende Liapis d at de verdachten tijdens het vooronderzoek zijn mishandeld. Ze hebben, zei hij, „vrij willig een bekentenis afgelegd, wilden daar later van terugkomen en zijn toen met lasterlijke beweringen gekomen over de verhoormethoden van de politie. Liapis is bij bijna alle grote politieke processen onder het regime van de kolo nels aanklager geweest. Tijdens zijn marathon-rede verklaarde de aanklager dat de voorlopige schor sing van democratische rechten in Grie kenland „geen kwaad" kan „omdat bur gerlijke vrijheden in de nieuwe grond wet worden gewaarborgd". Bovendien zouden diegenen die zich aan de wet hou den niet worden lastig gevallen. De zitting werd verdaagd tot vandaag. De ongeveer 40 advocaten zullen dan een pleidooi houden. De uitspraak wordt dit weekeinde verwacht. KOPENHAGEN (Reuter). Een lek in een geheime NAVO-pijpleiding waar door brandstof voor vliegtuigen van West- Duitsland naar Noord-Jutland vloeit, heeft het water in een landbouwgebied van Jutland wellicht voor twintig jaar ver ontreinigd. Door het lek is 20.000 liter brandstof over de akkers in de buurt weggestroomd. De directeur van de waterleiding, G. An- drup verklaarde dat het drinkwater mo gelijk voor een tijd van twintig jaar be smet is. Politie en leger hebben het gebied af gesloten., het lek gedicht en zoveel mo gelijk brandstof weggepompt. Een NAVO- woordvoerder verklaarde dat de pijp leiding als geheim wordt beschouwd, en wilde verder geen commentaar geven. ADVERTENTIE WAGENWEG 166-168 HAARLEM. TEL. 31 91 09

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3