Winst zal opnieuw stijgen Reorganisatie bij K.N.S.M. Verwachting van Hoogovens in het jaarverslag: BOUW OP MAASVLAKTE IN HET NAJAAR iiïiai11 Koudbandplan komt 100 min duurder uit Vóór „Rotterdam produktie van 6,5 naar een min. ton Overheid bleef in gebreke, meent Hoogovens Uitsluitend Spanjaarden gevraagd Friki naar Friesland E. R. O. Ill EEN GULDEN m m DER PIGGE Staalconjunctuur blijft gunstig Van het kastje naar de muur gestuurd door uitblijven van herindeling gemeenten DONDERDAG 9 APRIL 1970 MSF gaat dicht 99 Koudbandplan Andere dingen Casa Marina" en „Arosa Sun" gaan verdwijnen (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Gezien de grote vraag naar de produkten verwacht Hoogovens evenals in 1969 een hoge bezettingsgraad van de installaties. De produktie van ruwijzer zal daarbü een knelpunt vor men. In de eerste maanden van dit jaar is hoogoven III namely k voor enige maanden buiten gebruik voor een perio dieke reparatie, terwijl spoedig daarop hoogoven V tot het einde van dit jaar om diezelfde reden zal worden stilge legd. Om te voorkomen, dat de produk tie van ruwstaal in 1970 zal dalen, zal de Martinstaalfabriek met een aanzien lijk hogere schrootinzet werken. De Raad van Bestuur verwacht, dat de gunstige staalconjunctuur welke in het verslagjaar vooral de Europese markt heeft gekenmerkt, gedurende het grootste gedeelte van 1970 zal aan houden. De in het verslagjaar 1969 op getreden prijsverhogingen welke pas in het vierde kwartaal van 1969 duide lijk tot uitdrukking kwamen in de fi nanciële resultaten, zullen naar ver wachting ook in 1970 de resultaten gun stig beïnvloeden. De personeelskosten zullen een stij gende lijn blyven vertonen. Niet alleen vanwege de stijging van de kosten per werknemer, maar ook door een verdere uitbreiding van het aantal werknemers. Anders dan men als verwachting had uitgesproken, zijn de kosten van de in IJmuiden aangevoerde grondstoffen in 1969 gestegen. Verwacht wordt, dat deze stijging zich in 1970 versterkt zal voort zetten. Met name geldt dit voor de fob- prijs van Ijzererts en van Amerikaanse cokeskolen. Het aanbod van cokeskolen en van cokes uit het Roergebied zal in 1970 schaars blijven. Voorts zal de schrotprys in vergelijking met 1969 waarschijnlijk stijgen. Als gevolg van forse prijsstijgingen, doch ook door verschuiving in de afzet naar meer winstgevende produkten en door verhoging van de produktie ver wacht men bij Hoogovens een omzet stijging in 1970 van 25 percent. Deze zal dan rond 2190 miljoen gulden be dragen, tegen 1750 miljoen in 1969. Tot slot wordt verwacht, dat de posi tieve ontwikkeling van de nettowinst zich bijzondere omstandigheden voor behouden in 1970 zal voortzeten. AMSTERDAM. De directie van de KNSM heeft besloten de huidige horizon tale, respectievelijk afdelingswijze orga nisatievorm, te vervangen door een verti cale, waarbij de lijndiensten, de carga doors- en stuwadoorsbedrijven en het ver voer te land en over de binnenwateren in produktie-eenheden zullen worden on dergebracht. Deze produktie-eenheden zul len een eigen leiding krijgen. In de nieu we organisatievorm zal de directie zich meer kunnen wijden aan het versterken en ontwikkelen van de commerciële, de financiële, de technisch operationele en de sociale basis van het concern alsme de aan het toenemend belang van scheep- vaartpolitieke zaken, aldus een communi qué. Bovendien zal meer aandacht kun nen worden geconcentreerd op research en ontwikkelingswerk. ADVERTENTIE GOEDKOPER KAN HET NIET 25 sigaretten voor In Haarlem natuurlijk alléén verkrijg baar bij Grote Houtstraat 81 (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Hoogovens verwacht, dat in het komend najaar op de Maas vlakte „het licht op groen zal springen". Dan zal direct worden begonnen, samen met Hoesch, met de bouw van het nieuwe bedryf. Deze wordt in fasen uitgevoerd. De eerste fase, welke een investering vraagt van 1,5 miljard, is gericht op een produktie-omvang van 2,5 miljoen ton ruwstaal per jaar. Deze kan worden bereikt met een personeelsbezetting van 2000 tot 2500 man. In die fase zal het bedryf bestaan uit een cokesfabriek, een erts- voorbereidingsinstallatie, een hoogoven, een oxystaalfabriek en een blok- walsery of een continugietinstallatie. Enkele jaren daarna volgt de tweede fase, waarin de produktie wordt verdubbeld. Men verwacht bij Hoogovens, dat het bedryf vervolgens zal doorgroeien naar een geïntegreerde industrie met eigen walseryen en een uiteindelijke capaciteit van 8 tot 10 miljoen ton ruwstaal per jaar. De totale bouwtijd wordt op 4 jaar geraamd. Verwacht wordt, dat van het Hoogovenpersoneel 300600 man bereid zyn, daar te gaan werken. De gehele opbouw is dusdanig voorbe reid, dat zodra het genoemde licht op groen springt, direct met de bouw kan worden begonnen. Dan zullen ook de milieu-hygië nische aspecten onder de loep zijn geno men. Deze laatste vormen een zeer be langrijk onderdeel bij de beslissing of er op de Maasvlakte gebouwd zal worden of niet. In verband daarmee zal de gemeente Rotterdam gezamenlijk met het Rijk, de provincie en het Openbaar Lichaam Rijn mond in een convenant de voorwaarden vastleggen, waaraan het nieuwe bedrijf in dit opzicht zal moeten voldoen. Hoogovens acht het juist, dat die voorwaarden wor den openbaar gemaakt. Samen met Hoesch zal men zich inspannen om op de Maas vlakte een ijzer- en staalbedrijf te stichten, dat in milieu-hygiënisch opzicht tot de modernste ter wereld behoort. Overigens is het vraagstuk van de mi- lieu-hygiëne er één waar alle staalfabrie ken van Europa mee geconfronteerd wor den. Ook in de IJmond speelt dit vraagstuk een grote rol. Dat bleek onder meer dui delijk uit de woorden van drs. P. L. Just- man Jacob, voorzitter van de Raad van Bestuur toen hij woensdag het personeel van Hoogovens inlichtte over het jaarver slag. Hij merkte daarbij op, dat bij de zeer omvangrijke investeringen van de laatste jaren, grote bedragen zijn uitgetrokken voor apparatuur ter bevordering van de milieu-hygiëne. Dit alles neemt niet weg aldus de voorzitter van de Raad van Bestuur dat de laatste tijd in sterkere mate klachten worden geuit dan voorheen. De oorzaak is waarschijnlijk drieërlei. In de eerste plaats is de algemeen te constateren kritische in stelling ten aanzien van de milieuveront reiniging ook de IJmond niet voorbijge gaan. Het is een positief verschijnsel, dat geleidelijk aan het welvaartsniveau van velen zo ver is gestegen, dat ook andere dan puur materiële waarden in de over wegingen worden betrokken. De kunst is echter wel om dit soort aangelegenheden zakelijk en op basis van cijfers te benade- ren. Dat is één van de redenen, waarom Hoogovens een net van meetpunten onder' houdt. Bij een te emotionele benadering van dit vraagstuk loopt men al spoedig het gevaar, het kind met het badwater weg te gooien. Een tweede reden van de toegenomen klachten is gelegen in de hinder, welke men ondervond van te sterk geluid. Hier aan is inmiddels alle mogelijke aandacht gegeven en vertrouwd wordt, dat dit euvel snel achter de rug zal zijn. Als derde oorzaak wordt gedacht aan het feit, dat de ingebruikneming van de nieuwe installaties het nog niet mogelijk heeft ge- maakt op grote schaal oudere installaties uit bedrijf te nemen. Juist deze oudere in stallaties, welke gebouwd zijn in een tijd, dat aan milieu-hygiëne minder hoge eisen worden gesteld, zijn dikwijls de grootste boosdoeners. Wat dat betreft aldus drs. Justman Jacob ziet het perspectief er niet al te somber uit. Met het voortgaan van de uitbreidingen, ook in Roterdam, zal het mogelijk worden in IJmuiden fabrieken als de Martinstaal fabriek en de oudste cokesbatterijen te sluiten. Dit moet echter gebeuren volgens een weloverwogen plan, waarin rekening wordt gehouden met het gereedkomen van de nieuwe uitbreidingen ter vervanging van de oudere fabrieken. Zo zullen de oud ste cokesbatterijen buiten bedrijf gesteld worden zodra de nieuwe cokesfabriek wel ke men nu-gaat bouwen, gereed is voor de produktie. Het is onmogelijk in geld weer te geven, wat Hoogovens doet aan de verbetering van de milieu-hygiëne, omdat dit bedrag opgenomen is in het totaalpakket van kos ten bij nieuwbouw en verbeteringen in be staande fabrieken. En zeer sterk geldt dat voor de nieuwbouw op de Maasvlakte sa men met Hoesch, de nieuwe partner van Hoogovens. Een deelgenootschap, waarvan men zich in bepaalde kringen wel eens af vraagt wanneer het tot fusie tussen beide komt. Bij de Raad van Bestuur van Hoog ovens gaf men ons echter de verzekering, dat hier aan zulk een ontwikkeling tot over de grenzen, niet gedacht wordt. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De bedrijfswinst van Hoogovens bedroeg in 1969 244,6 mil joen, hetgeen 44,6 miljoen hoger was dan in het jaar daarvoor. Dit bete kent een stijging van 22,3 percent. De omzet groeide in dat jaar met 23 per cent tot 1569 miljoen. Zonder invoering van de BTW zou de stijging onge veer 29 percent hebben bedragen. Die hogere omzet werd bereikt door een grotere afzet van koudgewalste produkten en vertind blik. Voorts werden belangrijke hoeveelheden stalen blokken aan derden geleverd. In totaal is een bedrag van 453 miljoen uitgegeven voor investeringen, grotendeels voor het bedrijf in IJmuiden. Een belangrijk deel kon worden gefinancierd uit eigen middelen, een ander deel uit opgenomen langlopende leningen. Verwacht wordt, dat de Nederlandse kapitaalmarkt in de komende jaren niet geheel zal kunnen voldoen aan het omvangrijke beroep, dat daarop zal worden gedaan, zodat Hoogovens belang heeft in buitenlandse kapitaal markten. In dit kader is reeds notering verkregen van de certificaten van Hoogovens en converteerbare dollarobligaties aan de beurs van Brussel en van de converteerbare dollarobligaties aan de beurzen van Zürich, Geneve en Basel. Nader wordt vernomen dat Hoogovens geen plannen in voorbereiding heeft voor een emissie. Het bestuur is nog niet tevre den met een rentabiliteit van het eigen ver- mpgen van 6,5 pet. (na belasting). De betere verwachting berust op de systematische investeringspolitiek van Hoogovens, waar mee men het bedrijf wil maken tot een z.g. low cost producer. Daartoe dienen de vele uitbreidingsplannen waarvan in 1969 de eerste vruchten konden worden gesigna leerd. Een en ander moet leiden tot een groot afgerond geheel, waarmee de basis wordt gelegd voor een goede ontwikkeling en betere rentabiliteit. In het IJmuider bedrijf kwam de pro duktie in het afgelopen verslagjaar op een aanzienlijk hoger niveau. Daarnaast trad in de loop van dit jaar een tijdelijke ver schuiving op in de samenstelling van het produktiepakket. De oorzaak hiervan was het in fasen uitvoeren van een warmband- plan, het investeringsplan, dat op een uit breiding van de produktie van rollen warmgewalst breedband is gericht. Het plan werd geheel voltooid in februari 1970. Doordat de uitvoering van de verschillende onderdelen van het warmbandplan aan zienlijk kon worden versneld, overschreed de produktie van ruwstaal uiteindelijk twee jaar eerder dan oorspronkelijk was voorzien het niveau van vier miljoen ton. In het warmbandplan is een aantal zo genaamde drempelinvesteringen opgeno men: de nieuwe staalfabriek en de nieuwe walserijen zijn zodanig gebouwd, dat er een zekere reservecapaciteit in ligt opgesloten, welke met relatief beperkte additionele in vesteringen bruikbaar kan worden ge maakt. Teneinde hiervan vroegtijdig ge bruik te kunnen maken is in 1968 reeds een uitbreiding van de produktie in de voor- richt is op vergroting van de produktie van koudgewalst materiaal. Het hoofdbestand deel van dit investeringsplan is de bouw van Koudbandwalserij II. De noodzakelijke uitbrieding van de produktie in de voor gaande schakels van de produktieketen zal worden verwezenlijkt door de bouw van hoogoven VII en enkele aanvullende inves teringen in bestaande installaties. Hoog oven VII zal in 1972 gereed moeten zijn. Het wordt de grootste hoogoven tot dus ver, waarbij de beslissing over de haard- diameter tot op het laatste ogenblik zal worden uitgesteld. De gedachten gaan uit naar een diameter van omstreeks 13,5 meter. Als het gehele koudbandplan is voltooid, zal jaarlijks tenminste 51/« miljoen ton ruwstaal kunnen worden geproduceerd en verwerkt tot eindprodukt. Verwacht wordt, dat de nieuwe koudbandwalserij in de loop van 1971 in gebruik zal worden genomen. Na het gereedkomen van het koudband- complex zal het bedrijfsterrein ten noor den van de Zeestraat tussen Beverwijk en Wijk aan Zee voor een belangrijk deel be zet zijn. Het resterende deel van het ter rein heeft reeds een bestemming gekregen. Naar de Raad van Bestuur van Hoog ovens bekend maakte, is „een reeks van andere dingen in voorbereiding, welke er als een logisch gevolg by zullen komen" zonder dat gewag werd gemaakt van „wat' er by zal komen. Wel werd benadrukt, dat dientengevolge het complex op een even wichtig niveau van 6,5 miljoen ton staal per jaar zal worden gebracht. Men hoopt dit te bereiken voordat in Rotterdam wordt begonnen. In aansluiting op de grote uitbreidings plannen is in juni van het afgelopen jaar een plan bekend gemaakt betreffende de uitbreiding van de produktie van vertind blik van 0,45 tot 0,6 miljoen ton op jaar basis. Dit produktieniveau zal in de loop van 1972 worden bereikt. Gezien het feit, dat steeds meer produkten, waaronder bier en frisdranken, in blik worden verpakt, is een verdere toeneming van het verbruik van blik te verwachten. De totale inves teringen voor het warmbandplan hebben 1.- miljard bedragen en zijn binnen de gestelde begroting gebleven. Het aanvan kelijk begrote totaalbedrag van 750 mil joen voor het koudbandplan bleek echter niet toereikend en zal tot 850 miljoen verhoogd moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Ook dit jaar is bij het ver schijnen van een jaarverslag van Hoog ovens, door de Raad van Bestuur der KNHS een uitspraak gedaan met betrek king tot het uitblijven van een beslissing inzake de bestuurlijke herindeling van de drie IJmondgemeenten. Opgemerkt wordt, dat de onzekerheid welke nu al meer dan 15 jaar duurt, een steeds drukkender in vloed uitoefent op de werking van het lokale bestuursapparaat. Dit gebied, dat 135.000 inwoners telt, een snelle ontwik keling doormaakt en een steeds belang rijker functie gaat vervullen in de Rand stad, wacht met spanning op een spoedige beslissing op basis van het sedert juli 1968 bij de Tweede Kamer aanhangige wets ontwerp. Het standpunt van de Raad van Bestuur van Hoogovens is daarby, dat men overigens al jaren uitziet naar één ster ke lokale overheid, welke ook een sterk beleid op elk gebied moet voeren. Op allerlei wijzen is men bij Hoogovens geconfronteerd geweest met de nadelen van het moeten onderhandelen met drie gemeentebesturen. Met name geldt dat bij de problematiek van de wegenstruc tuur. Als voorbeeld wordt gewezen op het noordelijk bedrijfscomplex, gelegen ten noorden van de Zeestraat tussen Bever wijk en Wijk aan Zee, waar op een ter rein van 200 hectare binnenkort twee duizend personen zullen werken. Een nieuwe toegang tot dit complex kon tot dusver, door het ontbreken van een open bare weg, niet worden aangelegd. Het ;vordt een unieke situatie genoemd, dat voor zulk een bedrijf geen toegang ge maakt kan worden. Herhaaldelijk is Hoog ovens dienomtrent in contact getreden met de rijksoverheid en steeds weer werd men door die overheid teruggestuurd met de boodschap: „Zie nu maar eerst, dat jullie het eens worden in de IJmond". Het feit, dat men met drie gemeenten moest onderhandelen over een weg, wel ke door die drie gemeenten leidt, maakte, dat men met steeds andere meningen en standpunten werd geconfronteerd. Uitein delijk is er een vorm van contact ontstaan overigens onder zware druk van Hoog ovens maar de vertraging was er en is er nog. Zou hier vijf jaar geleden reeds één gemeente zijn gevormd, dan zou de toegang er reeds lang zijn geweest daarvan is men bij Hoogovens overtuigd! De noodzaak van de vorming van één gemeente houdt niet alleen verband met het Hoogoventerrein en Hoogovens, maar ook met de zware infra-structuur daar buiten. Voor dat alles wordt één sterke gemeente noodzakelijk geacht, inplaats van zoals nu drie goed-willende, maar telkens naar andere mogelijkheden zoe kende gemeenten. Die ene gemeente zo wordt gesteld is ook nodig voor het Noordzeekanaal en voor het IJmondge- bied, waarin Hoogovens ook belangen heeft. De IJmondkwestie is bij Hoogovens gaan spelen sedert 1959. Vanuit het zicht van het bedrijf stelt de Raad van Bestuur, dat er geen grenzen door 't Hoogoventer rein dienen te lopen: dat er één groot draagvlak moet zijn bij een gesprek met de centrale overheid; dat men een vol waardige tegenspeler met een goed ge- equipeerd apparaat prefereert boven drie gemeenten met een verdeeld apparaat en dat men die ene sterke gemeente zo nodig heeft in de ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied, met als polen Am sterdam, de Zaanstreek en Haarlem. „Het is" zo stelt de Raad van Bestuur „een wedstrijd van hoofdklassers en daarin moet men geen tweede klasser laten meespelen!" De helft van de personeelsleden van het bedrijf woont in een pro-fusie gemeente, de andere helft in gemeenten met pro en contra. Het standpunt van Hoogovens is dus niet in strijd met de belangen van de mensen, die hier in deze streek wonen. Het zou overigens voor Hoogovens geen ramp zijn, als de tegenwoordige grens van de drie IJmondgemeenten iets werd ver legd, zoals bijvoorbeeld Santpoort-Zuid naar Haarlem en de uiterste punt van Heemskerk naar Beverwijk zou gaan. De onlangs door Heemskerk voorgestelde grenswijziging ten opzichte van het Hoog- ovengebied is al veel eerder ter sprake geweest, doch destijds wenste Heemskerk daar niet op in te gaan. Op dit moment echter wenst Hoogovens niet meer over dit voorstel te spreken als zijnde een mo gelijkheid, omdat dit dan de zaak weer zal ophouden en de beslissinug dan misschien weer vijf jaar op zich zou laten wachten. Zeer sterk heeft Hoogovens bezwaar te gen het leggen van de grens in het Noord zeekanaal. Aan de monding van het Noordzeekanaal is één gemeente noodza kelijk. De buitenhaven van Hoogovens spreekt al voor die stelling! Al deze problemen als facetten van de IJmondproblematiek kan men terugvin den in de moeilijkheden rond het zo nood zakelijk aan te leggen stelsel van wegen rond het Hoogovenbedrijf. Een wegens stelsel met een voor 1985 geplande capaci teit, zal nu 130 miljoen kosten. Doch het is de enige mogelijkheid, waarin opgeno men een uitgang op de Wenckebachstraat en de Velserweg. Daarnaast wordt een tweede Velsertun- lel urgent geacht. In welke mate de Bui tenhuistunnel de Velsertunnel zal ont lasten is een open vraag. Doch een feit is het, dat op dit moment reeds lange files worden gevormd op de Rijksweg en dat in 1975 deze filevorming zich zal uitstrek ken tot op het Hoogoventerrein. Indien toch de voorkeur uitgaat naar de Buiten huistunnel, dan moet deze zo snel en westelijk mogelijk worden aangelegd. En ook hier geldt weer, dat, ware vijf jaar geleden reeds tot een fusie van de IJmondgemeenten besloten, al deze pro blemen thans voor een groot deel al zou den zijn opgelost. Hoogovens verwijt de overheid collectief, dat er niets is ge beurd. Men weet niet „wie" ervoor ver antwoordelijk is, dat na tien jaar nog steeds niets is gedaan aan de wegen in dit streekplan, maar een werkelijkheid is het, dat Hoogovens van het kastje naar de muur wordt gestuurd, zonder dat er ook maar iets gebeurt. Het woonoord voor buitenlandse gast arbeiders „Euro Casa" van Hoog ovens in Beverwijk is drastisch uitge breid in verband met de noodzaak meer Spaanse arbeiders aan te trek ken en de ophanden zijnde ophef fing van de beide woonschepen in het Binnen Spuikanaal. (Van een onzer verslaggervs) IJMOND Het plan bestaat bij Hoog ovens om in overleg met de gemeente Alkmaar, aldaar een woonoord te_ bouwen voor circa 500 buitenlandse arbeiders. In dit geval Spanjaarden. Bij de werving nl. zal men uitsluitend Spaanse gastarbeiders pogen aan te trekken en geen andere buitenlanders meer. De gehele opleiding is hierop ingesteld. Er zijn allerlei^ cur sussen in het Spaans en in de fabrieken hangen ook allerwege aankondigingen en waarschuwingen in die taal. Het gehele buitenlandse accent zal hierop worden gericht. Het te bouwen woonoord moet binnen de kortst mogelijke tijd liefst binnen enkele maanden gerealiseerd zijn. Van de vorm valt echter op dit moment nog niets te zeggen, daar men nog geen zeker heid heeft over de plaats en de grootte. Het is daarvan afhankelijk of men laag bouw dan wel hoogbouw zal realiseren. Verschillende factoren spelen een rol bij de bouw van dit woonoord. Allereerst is daar de noodzaak om meer (buitenland se) arbeidskrachten aan te trekken. Daar naast echter staat Hoogovens binnen korte of langere tijd voor het probleem, dat de hotelschepen „Arosa Sun" en „Casa Mari na" zullen moeten verdwijnen. Beide drij vende woonoorden hebben namelijk lig plaats gekregen in het Binnen Spuikanaal op een tijdelijke vergunning van Rijks waterstaat. Nu hier echter een nieuw ge maal dient te komen en annex daarmede verscheidene voorzieningen getroffen moeten worden, zullen te zijner tijd beide hotelschepen dienen te verdwijnen. Ter compensatie heeft men thans voor twee zomer- en winterseizoenen kunnen huren het vakantieoord „Westerduin" in Wijk aan Zee en is het woonoord „Euro Casa" aan de Spoorsingel verdubbeld. Echter zullen er dit jaar nog 600 Spaanse arbeiders worden aangetrokken, zodat wel haast betracht wordt bij de realisering van dit woonoord in Alkmaar. Overigens wordt door Hoogovens met klem ontkend, dat er ook maar enig over leg met de gemeente Alkmaar gaande zou zijn omtrent het vestigen in die gemeente van enig fabrieksobject, zoals de laatste weken af en toe wordt gesuggereerd. Dat men bij de bouw van het woonoord het oog heeft laten vallen op Alkmaar vindt zijn oorzaak in het streven naar het beperken van de reisduur tussen wo ning en bedrijf tot maximaal 30 tot 45 minuten. Daarom ook zal nu de bouw mogelijkheden in de IJmond beperkt zijn de bouw van het grootste deel van de nieuwe woningen ten behoeve van het personeel in de komende jaren gecon centreerd zijn op Alkmaar of directe om geving. Zoals uit bovenstaande blijkt, zijn grenzen gesteld aan de uitbreiding van het woongebied. Grote waarde wordt ge- lecht aan goede verkeersverbindingen. Deze scheppen de mogelijkheid om het woongebied en daarmede de huisvestings mogelijkheden voor het personeel te ver ruimen. OOSTERWOLDE. De pluim veeslach- tery Friki, die thans reeds vestigingen heeft te Wezep, Twello, Kornhom en Am stelveen gaat zich binnenkort ook vesti gen in de Friese plaats Oosterwolde. Het bedrijf zal in de toekomst ongeveer 400 werknemers nodig hebben. Een en ander gebeurt in het kader van de ontwikkeling van het noorden dei lands.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9