Tijdens vlucht Apollo-13 Alpinisme en boren in het bergland op de maan LOVELL ALS EERSTE MENS VOOR DE VIERDE KEER IN DE R UIMTE Maanreis op TV en radio ZATERDAG 11 APRIL 1970 Gemini en Apollo Meer dan een maand DRIE METER DIEP m r ik Fred Haise in actie tijdens de training voor de vlucht met de Apollo-13. Op deze wijze zal hij op de maan grondboringen moeten verrichten. KRATERRAND Lovell (links) en Haise oefenen met het samenstellen van de grondboor waarmee op de maan monsters uit een diepte van drie meter moeten worden genomen. RISICO'S NIEUWE TECHNIEK Stand (Van onze ruimtevaartmedewerker) afleggen". Hij vormde met Borman en Anders het team, dat met de Apollo-8 de befaamde kerstvlucht om de maan uitvoerde, de eerste vlucht die mensen in de ban van een ander hemellichaam dan de aarde bracht. Voor de Amerikaanse astronaut James A. Lovell zal de komende maanlandingsvlucht van de Apollo- 13 de apotheose zijn van een carrière die hem vanavond als eerste mens voor de vierde maal in de ruimte brengt. En ook de vervulling van een wens die hij ruim een jaar geleden uitte: „Ik hoop ook die laatste hon derd kilometer nog eens te mogen (Van een onzer redacteuren) „grote sprong voor de mensheid", de sprong naar Mars. En als er iemand is die het recht heeft, het nu welletjes te vinden, dan is het Lo- vell. Hij heeft er meer op zitten dan welke Amerikaanse of Russische ruimtevaarder dan ook. Zfln eerste vlucht was al meteen specta culair en leverde hem een record op dat nog steeds ongebroken is. Samen met Bor- man (van de kerstvlucht om de maan) vloog hij in december 1965 in de Gemini-7. Zij maakten toen 206 omwentelingen om de aarde in 330 uur en 35 minuten, op enkele uren na twee weken. Dit duurrecord is nog steeds van kracht. Tijdens deze vlucht kwam het eerste ruimte-rendezvous tot stand met de door Schirra en Stafford ge vlogen Gemini-6. Op deze ene vlucht legde Lovell al een afstand van ruim negen mil joen kilometer af. Voor de tweede maal proefde Lovell de ruimte tijdens de laatste Gemini-vlucht (nummer 12) samen met Aldrin, de man die in juli vorig jaar direkt na Armstrong als tweede mens op de maan stapte. Deze Ge- minivlucht duurde 94 uur en 9 minuten. Lovell voerde enige ontmoetingen en kop pelingen in de ruimte uit met een Agena- doelraket, welke ervaring hem goed van pas kan komen bij de terugkeer van de maantaxi naar het moederschip tijdens de komende vlucht. Lovell besloot de laatste Geminivlucht met een precisielanding die nadien niet meer is overtroffen. „Grandioos" noemde Lovell zijn derde vlucht, de vlucht om de maan met Borman en Anders tijdens de kerstdagen van 1968. Deze vlucht, waarbij tien rondjes om de maan werden gemaakt, duurde 147 uur precies. Voor het eerst aanschouwden men sen met eigen ogen van nabij het maanop pervlak en de van de aarde af onzichtbare „achterkant" van de maan. Honderden mil joenen op aarde leefden dank zij direkte televisie-uitzendingen uit de Apollo mee met dit adembenemende avontuur. Met deze drie ruimtevluchten heeft Lo vell in totaal 572 uur en 10 minuten ruim te-ervaring opgedaan, nu al een record, dat h\j in de komende vlucht nog aanzien- l«k hoopt te versterken. Na die vlucht heeft hy er 813 uur en 13 minuten opzitten, dat is byna 34 dagen! De ruimtevaarder die hem het dichtst benadert is Borman met 477 uur en 35 minuten of byna 20 da gen. Borman zal Lovell echter niet meer kunnen inhalen, want hy heeft er het bijl tje als actief ruimtevaarder al by neerge legd. Dat is ook het geval met de andere Ame rikanen, die veel uren ruimte-ervaring (Van onze ruimtevaartmedewerker) Lovell en Haise gaan op de maan pionieren in het alpinisme. Op de vlakke en veilige landingsgebieden waar de Apollo's 11 en 12 hun maan taxi neerzetten was er geen gelegen heid tot de bergsport. De maantaxi Aquarius van de Apollo 13 zal echter in de nacht van 15 op 16 april als eer ste in bergterrein op de maan worden gezet, namelyk in het krater- en berg complex van Fra Mauro, dicht bij de evenaar. De maanreizigers zullen in totaal 33,5 uur op de maan bljjven en tijdens deze periode twee maan- wandelingen van elk vijf uur maken, terwijl het derde lid van de Apollo- bemanning Swigert in de com mando-capsule rondjes om de maan blijft draaien. Het is de bedoeling, dat de Apollo van avond om 20.13 uur Nederlandse tyd van Kaap Kennedy start en dat de maantaxi in de nacht van donderdag 15 op vrijdag 16 april om 03.55 uur op de maan landt. Deze maanexpeditie is geenszins een herhaling van de voorgaande, want er worden veie nieuwe experimenten uitgevoerd. Reeds vóór de landing zijn er aanzien lijke verschillen. Terwijl de Apollo-com- binatie om de maan draait en de maantaxi zich nog niet heeft afgescheiden, laat men door een radiosignaal vanaf de aarde de derde trap van de lanceerraket, die bij vorige vluchten in de richting van de zon werd gestuwd, op de maan te pletter val len. Het bijna 19 meter lange gevaarte, waarvan het gewicht nauwkeurig bekend is, moet met een snelheid van 6000 kilo meter per uur in de maanbodem slaan op 225 km ten westen van de seismometer, die door de Apollo-12 is achtergelaten. Uit het verloop van de schokgolven en de aard van de trillingen hoopt men meer te weten te komen over het inwendige van de maan. Er deden zich merkwaardige verschijnselen voor, toen men een soortgelijke proef nam met det maantaxi van de Apollo 12, toen deze overbodig was geworden. De bodem trillingen hielden toen 55 minuten aan in plaats van de vijf tot zes die men had ver wacht. Ook ditmaal zal men de maantaxi na de terugkeer van Lovell en Haise in de Apollo op de maan te pletter laten slaan, tussen de seismometer van de Apollo 12 en die welke tijdens de komende maanvlucht worden geplaatst. Een van de belangwekkendste experi menten op de maan zelf zal het boren van een drie meter diep gat van 2,5 centimeter in diameter zijn voor het nemen van grondmonsters op grotere diepte. Bij de eerste maanlanding werd tot slechts 20 centimeter diep geboord, bij de tweede tot 80 centimeter. Men verwacht nu zeer oud maanmateriaal naar boven te halen. Trou wens, ook het te verzamelen oppervlakte materiaal is vermoedelijk van zeer hoge ouderdom. Maan-geologen zijn van mening, dat het grillige bergland van Fra Mauro ondermeer is gevormd door het neervallen van puin, dat bij een enorme meteorietin slag elders op de maan is weggeslagen. Deze inslag zou als litteken de ronde vlakte Mare Imbrium 950 kilometer noordelijker hebben achtergelaten. De diepteboringen, die tevens gelegen heid zullen geven tot temperatuurmetingen in de maanbodem, zijn er aanleiding toe, dat de maanreizigers na hun vlucht toch weer drie weken in quarantaine moeten. Het wordt niet uitgesloten geacht (hoewel uiterst onwaarschijnlijk) dat zich op gro tere diepte in de maanbodem, waar minder extreme condities heersen, bacterieel le ven zou hebben ontwikkeld. Lovell heeft dit „nonsens" genoemd, maar zal zich toch aan de door de NASA voorgeschreven iso latie moeten onderwerpen. Voorts zullen Lovell en Haise wederom een kleine kernreactor in bedrqf stellen, instrumenten voor wetenschappeiyk on- derzoek plaatsen en oppervlaktemateriaal verzamelen. Tydens hun maanwandelingen zullen zy tot een kilometer van de maan taxi komen. Bq vorige landingen was dit slechts 60 en 400 meter. Daarby zullen zy de rand van de cone-krater beklimmen, een 80 tot 140 meter hoge formatie, die be langwekkende aspecten heeft. De krater zelf is 50 meter diep en 300 meter in door snee. Langs de randen bevindt zich rom melig puin van vermoedeiyk zeer hoge ouderdom. De ouderdom van de maan wordt geschat op 4,6 tot 5 miljard jaar, on geveer dezelfde als die van de aarde. Tijdens hun wandelingen hebben de maanreizigers zakken met drinkwater bij zich. Vorige wandelingen klaagden de maanreizigers over dorst waardoor de aan dacht van het werk werd afgeleid en dit werk ook zwaarder viel dan nodig was. Er gaat een extra zwart-wit-televisie- camera mee voor het geval dat de kleuren- camera het weer zou laten afweten, zoals bij de Apollo 12 het geval was. Voorts krijgt Lovell rode indentificatiebanden om een arm en een been, zodat beter vastge steld kan worden wie nu eigenlijk wie is. HAARLEM In radio- en televisie uitzendingen zal de NOS ook aan de derde Amerikaanse ruimtereis weer ruime aandacht besteden. De NOS-radio is van plan hoogtepunten van de vlucht rechtstreeks uit te zenden: de lancering, de landing op de maan, de twee maan wandelingen, het vertrek van de maan en de terugkeer naar de aarde. Evenals bij vorige Apollo-vluchten worden de radio-uitzendingen gemaakt in samenwerking met de televisie. De radio zal dan ook gebruik kunnen ma ken van de deskundigen die de televisie ten dienste staan. Dat zijn de raketdes- kundige dr. W. de Graaff, dr. M. Ph. Landsberg van het luchtvaart-genees kundig centrum in Soesterberg, ir. J. A. van der Bliek en ir. P. Kant, beiden verbonden aan het laboratorium voor lucht- en ruimtevaart en drs. C. Titu- laer. Verslaggevers in de Verenigde Staten zijn Klaasjan Hindriks en Peter Schro der. De televisiepresentatie zal worden verzorgd door Henk Terlingen en Joop van Zijl. Het schema van de televisiereporta ges, die met uitzondering van de uitzen dingen uit de presentatiestudio in Bus- sum alle in kleur zijn, ziet er als volgt uit: ZATERDAG 11 APRIL 19.5520.30 Nederland 2: Lancering vanaf Cape Kennedy. 22.55—23.20 Nederland 1: Beelden van uit Florida, waar de Satumus- raket op dat moment overvliegt. HENK TERLINGEN JOOP VAN ZIJL ZONDAG 12 APRIL 17.0017.15 Nederland 1: Reportage van het loskoppelen van het maan landingsvaartuig (LM). MAANDAG 13 APRIL 19.0719.22 Nederland 2: Beelden uit d* capsule. DINSDAG 14 APRIL 19.0719.22 Nederland 2: Reportage van het moment waarop de beman ning van de Apollo 13 de LM binnengaat. WOENSDAG 15 APRIL 22.3523.05 Nederland 1: Beelden van het maanoppervlak. DONDERDAG 16 APRIL 08.0010.45 Nederland 1 en 10.4513.30 Nederland 2: Reportage van de eerste maanwandeling. 19.1619.25 Nederland 2: Korte samen vatting van de ochtendreportage. VRIJDAG 17 APRIL 06.3008.30 Nederland 1: Reportage van de tweede maanwandeling. 12.3013.30 Nederland 1: Korte samen vatting van de tweede maanwan deling en reportage van het ver trek van de maan. 17.25—18.00 Nederland 1: Reportage van het aankoppelen van de LM. 19.0719.23 Nederland 2: Samenvatting van de hoogtepunten van de vlucht van de Apollo 13. ZATERDAG 18 APRIL 23.1023.30 Nederland 1: Beelden van de maan. DINSDAG 21 APRIL 21.0522.30 Nederland 1: Reportage van de terugkeer op aarde. De eerste maanwandeling duurt van 08.13 tot 12.13 uur (het mag langer, tot vijf uur) op donderdag 16 april, de tweede van 03.58 tot 07.58 (of ook weer een uur langer) op vrijdag 17 april. Die dag om 13.22 moet de maantaxi weer starten, om 17.01 uur koppelen aan de Apollo en om 21.13 uur leeg op de maan neerstorten. Na fotogra feren van toekomstige landingsplaatsen keert de Apollo met de drie ruimtevaar ders terug naar de aarde voor een landing op dinsdag 21 april om 21.16 uur. De vlucht heeft dan 241 uur en 3 minuten geduurd, ruim tien dagen, twee dagen langer dan die van de Apollo 11 en ruim drie uur korter dan die van de Apollo 12 in november '69. Het gebied van Fra Mauro, waar de Aquarius zal landen, is een onregelmatig gevormd bergterrein met enkele grote en talloze kleine kraters, veel ook grote rots blokken en groeven en richels. In zeker opzicht brengt een landing in een dergelqk gebied extra risico's mee, maar die „ex tra's" zyn gering in verhouding tot de ge hele operatie. De maantaxi mag niet op een te sterk hellende glooiing komen te staan, want dan zou starten niet meer mo- geiyk zyn. Maar ook in de vlakke maan- gebieden bevinden zich talloze kratertjes en heuveltjes, die nopen tot het zoeken van een geschikt plaatsje. Nauwkeurig tot op de sekonde weten de mannen, wanneer zy uiteriyk een goed plaatsje gevonden moeten hebben. Is dat niet gelukt, dan moeten zq zonder landing terugkeren naar de Apollo. Het hogere risico ligt derhalve uitsluitend in de discipline van de ruimte vaarders, nauweiyks in het terrein zelf. Er zal een nieuwe landingstechniek wor den uitgevoerd, waardoor de maanlanders meer tijd en brandstof ter beschikking zullen hebben. Bij vorige gelegenheden daalde de Apollo vóór het ontkoppelen van de maantaxi tot ongeveer 100 kilometer hoogte. Ditmaal zal de Apollocombinatie veel dichter over de maan scheren, na melijk 12,8 kilometer hoog. De maantaxi spaart daardoor zoveel brandstof, dat Lo vell en Haise 14 seconden extra de tijd krijgen, een veilige landingsplaats te kie zen. Bij de terugkeer zal de Apollo niet zo laag dalen om de maantaxi „op te vissen" doch zal in grote lijnen de operatie gelijk zijn aan die van vorige landingsvluchten. hebben. De Rus met de meeste uren erva ring Vladimir Sjatalov, die in twee vluch ten 190 uur of bijna acht dagen volmaakte. Lovell vergroot zijn voorsprong door dit maal met twee debutanten op stap te gaan, die nog lang niet een bedreiging voor zijn record kunnen vormen. Het ziet er dus naar uit, dat het trotse record van Lovell, ondanks het feit dat hij er mee stopt, nog lange tijd onaangetast zal blijven, of de Russen zouden met een stuntvlucht van vele weken moeten komen. De Amerika nen hebben op korte termijn nog geen plannen van die aard. Het trio bleef toen honderd kilometer van de maan en betreurde, dat laatste stukje van de 400.000 kilometer, die aarde en maan scheiden, niet te kunnen gaan. Want van het begin van het Amerikaanse ruimteprogramma af is het ideaal van alle astronauten geweest: eens over die uitda gende lege woesteny te mogen dwalen. Waarom? Waarschyniyk was het dezelfde obsessie, die slechts tientallen jaren gele den de eerste poolreizigers naar de barre onherbergzame oorden in het uiterst noor den en zuiden van de aardbol heeft gedre ven. Lovell heeft onlangs verklaard, dat de komende vlucht zijn laatste ruimtereis zal zijn. Hij krijgt een bureaufunctie in de NASA-organisatie. Hij vindt het na de ko mende maanwandeling welletjes. Er staan nog tientallen astronauten te trappelen van ongeduld om hun ruimtedoop te onder gaan. Wanneer die niet de kans krijgen dreigt het gevaar dat het astronautenteam uitdunt. Bovendien beseft Lovell dat hij toch te „oud" voor de ruimte zal zijn ge worden om deel te nemen aan de volgende Lovell is niet de enige Amerikaan die nu al drie vluchhten op zijn naam heeft staan. Er zijn er nog vier, namelijk Shirra, Young, Conrad en Stafford. Tien Amerikanen en drie Russen zijn tweemaal in de ruimte ge weest, negen Amerikanen en achttien Rus sen eenmaal. De Verenigde Staten hebben, ongeacht de komende vlucht, in totaal 5834 man uren ruimte-ervaring, de Russen slechts 1751. Bij dat laatste moet worden opge merkt, dat bijna de helft (840 uur) werd geboekt tijdens de zeven-mans Sojoez- vluchten in oktober vorig jaar een ken nelijk op een las-experiment na mislukt spektakelstuk. Lovell zal na de komende vlucht aan zienlijk meer dan tien percent van de Amerikaanse ervaring voor zijn rekening hebben genomen en bijna de helft van alle Russische ervaring samen. Dat moet toch wel voldoening geven wanneer men be denkt. dat het Amerikaanse programma door 24 astronauten is uitgevoerd en het Russische door 21 kosmonauten. Hij zal echter weinig tijd hebben over deze pres tatie te mijmeren als hij als kroon op zijn carrière als eerste voor de vierde maal in de ruimte vertoeft, als eerste alpinisme bedrijft op de maan en als eerste voor de tweede maal „in de ban" van de maan vertoeft.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 10