c? E.E.G. ONDERHANDELT MET VELE LANDEN 8-Daagse vakanties v.a. 172." Overwerk telt straks niet meer mee ALLES VOOR DE TUIN - PER POST Vi an Algerije tot Uruguay het fundament van uw vermogen Vredestein: nog geen fusie Wetsontwerp naar Raad van State VNU dreigen NKV met kort geding Samenwerking VNU-Ghanowski Loongrens ziekenfonds Wall Street de beste hekken komen uit Best' DIVIDENDEN Gunstige bezetting bij ADM SCHEEPVAART Gratis reizen twee dagen in mei op uw 65+ kaart voordelig uit met NS ZATER-DAG 11 APRIL 1970 11 Commissarisbenoeming T uinontwerp Ingewikkeld Ondoorzichtig B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerkendoor geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. voordelig uit met NS (Van onze correspondent) BRUSSEL De bedrijvigheid, gericht op het onderhandelen met derde landen is in Europese kringen in Brussel groter dan ooit. In het tien jaar van het bestaan van de E.E.G.-commissie hebben besprekingen tussen ambtenaren van de commissie en van de nationale afvaardigingen b(j de E.E.G. nog nooit de omvang en het aantal van thans aangenomen. In de eerste plaats gaat het om het voorbereiden van de onderhandelingen met de kandidaatleden Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen. Dan is men bezig de teksten op te stellen van de overeenkomsten waartoe men in principe heeft be sloten met Spanje en Israel. Men probeert verder een gemeenschappelijke standpunt van de Zes te vormen voor onderhandelingen met andere landen van het Middel- landse-Zeebekken zoals Libanon, Egypte en Algerije, terwijl met Malta reeds wordt onderhandeld. Hetzelfde doet men als voorbereiding voor besprekingen met verder afgelegen landen zoals Japan, Argentinië en Uruguay. Ook Oostenrijk heeft om een voorlopige overeenkomst gevraagd in afwachting van de uitbreiding van de handels betrekkingen tussen de E.E.G. en andere Middeneuropese landen. Het klein alfabet van die besprekingen ziet er als volgt uit: Algerije. Binnenkort wordt door de com missie een rapport uitgebracht aan de ministerraad over het verzoek van Al gerije tot het ooenen van onderhande lingen en het sluiten van een handels akkoord. Argentinië. De permanente vertegen woordigers bestuderen een commissie voorstel. Dat houdt een plan in van een associatieakkoord voor de tijd van voorlopig drie jaar. Egypte. De permanente vertegenwoordi gers bespreken ook hier een rapport van de commissie over de voorberei den de besprekingen welke hadden plaatsgehad. Men heeft geconstateerd dat Egypte op verscheidene punten meer vraagt dan andere Middellandse- Zeelanden werd aangeboden zodat zich daat een evenwichtsprobleem voordoet. Israel. Deskundigen zoeken naar een mo gelijkheid het ontwerpakkoord naar letter en geest zo veel mogelijk in over eenstemming te brengen met dat tus sen de EEG en Spanje. Japan. De permanente vertegenwoordi gers bekijken het rapport van de com missie, dat aanbeveelt onderhandelin gen met Japan te openen. Joegoslavië. Op 1 mei zal het niet-prefe- rentieel akkoord tussen de EEG en Joe goslavië in werking treden. Over de toepassing van de uitzonderingsclausu les is men nog in onderhandeling. Libanon. De commissie komt binnenkort met een verslag van haar voorberei den de besprekingen. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Nog voor het einde van deze regeringsperiode zal de Tweede Ka mer een laatste wetsontwerp in een serie van vier kunnen behandelen voor de ver andering van de structuur en de rechts vorm van ondernemingen. De minister raad heeft zich namelijk vrijdag beraden over een wetsontwerp tot wijziging van het Wetboek van Koophandel met betrek king tot de benoeming van de raad van commissarissen. Dit is een zaak waar over al enkele jaren veel te doen is en waar destijds de SER unaniem over heeft geadviseerd. Minister-president De Jong noemde dit laatste wetsontwerp van uitzonderlijk groot belang voor het gehele bedrijfsle ven. Samen met drie andere ontwerpen zorgt het voor een grondigie modernise ring. De twee eerste wetsontwerpen die hierop betrekking hebben zijn afgelopen week in de Tweede Kamer behandeld. Het betreft het enquêterecht en het pu bliceren van de jaarrekening. Reeds bij de Tweede Kamer ingediend is een wets ontwerp op de ondernemingsraden. Dit zal binnenkort in de Tweede Kamer worden behandeld. Het vierde in deze serie wil eveneens meer openheid in het bedrijfsleven be werkstelligen. Het zal vooral een verster king van de positie van de werknemers betekenen. Het wetsontwerp is inmiddels doorgestuurd naar de Raad van State die er nog zijn oordeel over moet uitspreken. ADVERTENTIE Volledig verzorgd met vele excursies. Keuze uit 11 verschillende reizen in binnen -en buitenland. van elk station. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. Malta. Een eerste reeks besprekingen is zojuist beëindigd. Het wachten is thans op het verslag daarvan. Oostenrijk. Deze week houdt een werk groep van deskundigen, een eerste bij eenkomst ter bestudering van de tech nische problemen die het gevolg zijn van het Oostenrijkse verzoek. Daarna komen de politieke problemen aan de orde die van ernstige aard zijn, gezien Ruslands afwijzing van een nauwe band tussen Oostenrijk en de EEG. Spanje. Het handelsakkoord met dit land zal waarschijnlijk niet voor juli worden getekend, omdat het Spaanse aanbod voor tariefsverlagingen zo gecompli ceerd is. Turkije. De lange regeringscrisis en de aardbevingsramp zijn er oorzaak van geweest dat de Turkse regering nog niet heeft kunnen antwoorden op het aanbod van de EEG over de overgangs periode van het af te sluiten verdrag. Men verwacht te Brussel het antwoord nu vóór 1 juni. Uruguay. De commissie heeft voorberei dende besprekingen voorgesteld. De ministerraad moet daarover nog be slissen. UTRECHT. De Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven (VNU) zullen zo nodig een kort geding aanspannen te gen hef Nederlands Katholiek Vakver bond als uitgever van Ruim Zicht. Het blad zou de goede naam van de VNU hebben aangetast. In het laatste nummer van Ruim Zicht werden de zogenoemde TON-onderzoeken naar het leesbereik van tijdschriften on der de loep genomen. Het NKV-blad concludeerde dat met name de door de VNU uitgegeven bladen in strijd met de werkelijkheid gunstiger zouden zijn beoor deeld. Gesuggereerd werd, dat de VNU invloed op de TON-onderzoeken zou heb ben uitgeoefend. De raadsman van de VNU heeft het NKV vrijdag per aangetekende brief ge sommeerd de beschuldigingen in te trek ken. Hij heeft bij de president van de Utrechtse rechtbank al een datum voor een eventueel kort geding aangevraagd. Dat wordt 20 april. AMSTERDAM-AERDENHOUT. De Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrij ven en M. M. Chanowski Productions hebben besloten tot samenwerking op het gebied van de audio-visuele communica tiemedia. Zij zullen een jointventure op richten, waarin het desbetreffende deel der activiteiten van de holding maat schappij van Chanowski wordt onderge bracht. VNU zal aan de nieuwe vennoot schap de exploratie en de productie van audio-visuele informatiemiddelen opdra gen. De directie van de nieuwe vennoot- chap zal worden gevoerd door de heer M. M. Chanowski. ADVERTENTIE POSTBUS 973 - ROTTERDAM TEL. (OW) 28 47 10 De Europese Commissie in Brussel onder zoekt voortdurend de invloed van concentraties in de levensmiddelen-diepvriesindustrie (o.a. de samenwerking Nestlé-Unilever) op de mede dinging binnen de gemeenschappelijke markt. Ze antwoordt dat op schriftelijke vragen van ir. H. Vredeling. De commissie erkent het feit dat er concentratietendenzen in deze sector zijn. Ze voert echter aan dat vooral in de distributiesector grote investeringen nodig zijn (diepvriestoonbanken) en dat grote ondernemin gen die investeringen gemakkelijker kunnen doen dan de kleinere producenten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet heeft be sloten maatregelen te treffen om te voor komen dat werknemers die onder de loongrens voor de Ziekenfondswet vallen maar door tijdelijke toeslagen in feite de grens overschrijden, voortaan toch verplicht verzekerd blijven. Hiertoe zal een Algemene Maatregel van Bestuur worden afgekondigd. Nu ligt deze loongrens bij 14.850 gul den per jaar. Wie deze grens door welke oorzaak dan ook overschrijdt, komt thans DEN HAAG. In verband met geruch ten ter beurze heeft het bestuur van Vre destein meegedeeld dat door andere on dernemingen in de branche gesprekken over samenwerking zijn geëntameerd. Geen van deze verkeert echter in een zodanig stadium, dat daaromtrent thans enigerlei positieve mededeling kan wor den gedaan. Overleg met de vakorgani saties wordt daarom op dit ogenblik even min opportuun geacht. De beursgeruchten betroffen de veron derstelling dat Vredestein een fusiekandi- aat zou kunnen zijn. Dientengevolge is de koers de laatste tijd opgelopen, vandaag tot 220 pet. Vredestein heeft onlangs ont huld dat de netto winst is afgenomen van 5,3 miln in 1968 tot omstreeks 3 min in 1969. De omzet in Wall Street was 10.020.000 aandelen. Dow Jonescijfers: industrie 790.46 2.04), sporen 172.38 0.87), nutsbedrijven 117.65 0.45). Avondverkeer (tussen haakjes de slotkoers van gisteren AKZO 94.50 gb (94.40), Hoog ovens ongenoteerd (115.40), Kon. Olie 140.60 gb—141.00 (141.20), Philips 65.50 gb—65.60 (65.60), Unilever 102.00—102.10 (102.40), KLM ongenoteerd (137.00). gisteren nedeD Santa Fé Ind. 25% 26 Am. Motors 10% 9% Can. Pacific 63% 62% Int. Harv. 28 273% Illinois Cent 29% 2934 22% Int. Nickel 45% 45% Penns. Centr. 22% 34V2 Int. T. a. T. 52% 52% South. Pac. 34 Kennecott 54% 54 Union Pac. 38 38% Radio Corp. 29% 29% Allied Chem. 2334 23% Republic St. 36% 36% Am. Can. 42% 42% Royal Dutch 38% 38% A.C.F. Ind. 50% 51% Sears Roeb. 67% 67 Am Smelting 29% 51% 30% Shell Oil 41 41% Am. T. a T. 50% Soc. Vacum 44% 44 Am. Brand 34% 34% Stand Br. 51% 51% Anaconda 29% 29% Stand Oil N.J 56% 56 Beth Steel 30% 30% Studebaker 45% 45% Boeing 23% 22% Texaco 26% 26 Chrysler 273% 68 27 Un. Aircraft 36% 35% City Bank 68% Un. Corp. 10% 10% Cons. Edison 28% 28% 10% Un. Fruit 52% 51 Dougl. Aircr. 20 Us. Rubber 17% 17% Dup.de Nem. 102 105% Us. Steel 383% 38% Eastm. Kodak 78% 78 Westingh. 66 66% 34% Gen. Electr 75% 76% Woolworth 34% Gen. Motors 74 74% Ford 47% 40 47 Goodyear T. 26 26% K.L.M. 38% gisteren neden VNA/XAAA/VXA/VVVVVVVVVVX/VVVVVVNfffVVVtnffrfVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVN/VVVVVVVVrVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVX/VVX/VVVVVVVVVVVVXASVVVVVVVVVVVVtAA/VVVVVVVVVA (Van onze correspondent) DEN HAAG Er zijn in Nederland, schat men, twee miljoen drie honderdduizend tuinen. Dat wil zeggen: helemaal geen tuinen in flat- wijken, nietige tuintjes achter oude stadshuizen, redelijke tuinen in voor oorlogse woonwijken en bjj nieuwe koophuizen, grote tuinen in oude villabuurten, en niet te vergeten de volkstuintjes. Gestegen welvaart en toegenomen vrije tijd hebben de tuin gemaakt tot een begeerd hobby object. En daarmee de handel in alles in wat met die hobby te maken heeft, tot een zich hand over hand uitbreidende branche. Dat is te zien aan de overal uit de grond rijzende tuincentra, de ove rigens lang niet altijd even goedkope cash and carry's voor de amateur tuinier. En ook aan de steeds grote re ruimte die warenhuizen inrichten voor tuinartikelen. Voorts aan de bij- artikelen in de catalogi van algeme ne postorderbedrijven. En, niet te ver geten, aan de steeds dikker wordende prijscouranten van de van oudsher gevestigde zaden- en heesterhandel. Die laatste vormt vermoedelijk de beste peilschaal om op af te lezen hoe in doorsnee de handel rondom de tui nierhobby zich ontwikkelt. De tuin centra zijn immers nog te jong om in Zeist, Moerheim in Dedemsvaart, De Wilde in Bussum, Van Engelen en Stassen in de bollenstreek. Veelal werkt men als verzendhuis. De historie heeft hierin een unieke si tuatie doen ontstaan. Postorderbedrij ven kennen wij eigenlijk als nieuwe verkoopvormen van na de oorlog. Maar als wij hier als voorbeeld ge bruik maken van wat gegevens over de willekeurig uitgekozen Tur kenburg NV, dan zien we dat daar in feite omstreeks 1850 het systeem op bestelling op aanvankelijk met de hand geschreven prijslijsten is in gevoerd, en dat men reeds omstreeks 1850, toen de pakketpost werd inge voerd, aan het postorderen was. Langzaamaan de historie weegt zwaar, en er staan nog steeds enige pagina's pootaardappelen, snijbiet en winterwortelen in de catalogus richt men het vizier scherper op de moderne, verstedelijkte vrijetijdstui- nier. Welvaart jaagt de mens op kosten, maar goed, hij beleeft er ook zijn ple zier aan. Vandaar dat er nu, tussen alle min of meer kostbare maaima- chines, sproeiers, hobby-broeikastjes, rollers, enz., ook de zaad-pil is. De zaad-pil, die er voor zorgt dat elk plantje precies op zijn plaats komt te groeien, zodat er niet meer verspeend of uitgedund hoeft te worden. De welvaart-mens ziet de natuur graag zo gaaf alsof zij in zijn fabrie ken is gemaakt. Daarin zal hij wel dra tevreden worden gesteld. Speciale zaadsoorten garanderen hem grote bloeikracht, regenbestendigheid, com pacte bloei, gelijke hoogte. Een zakje zaad zal daardoor in de toekomst wel op zo'n 2,50 gaan komen. Met de garantie voor de leverancier, dar hij elk jaar weer nieuwe verkoopt, want dergelijk zaad heeft alleen in de eer ste generatie deze eigenschappen. Een laatste moderniseringaspect, dat gaandeweg in opkomst is, is het „tuinontwerp voor de doe-het-zelf- man". Van 45 af voor 100 vierkante meter tuin maakt een tuinarchitect van de zaak een ontwerp voor alles wat tuin is. Men kan het dan zelf uit voeren. Men kan de tuinarchitect ook langs laten komen, dat komt natuur lijk wat duurder uit. Maar via een in gevulde vragenlijst maakt men per postorder al een architectonisch ont werp. En dat is dan weer een hele stap verder dan een tuin met regels snijbiet. In bakjes op een lopende band worden de bestellingen klaar gemaakt. te kunnen zeggen of zij op grond van de behoefte van de consument terecht een bestaan in de markt hebben, en de warenhuizen zijn ook zelden kop lopers omdat zij zich plegen te rich ten op de vraag van het ogenblik. Een bepaalde ruwe maatstaf is no dig, om te kunnen zien wat er in de tuinhandel gaande is, want die handel is even ondoorzichtig als de grillen van de natuur voor de man die zaai goed in de grond stopt. Het overgro te deel van de handel is in handen van familiebedrijven. Totaalcijfers over jaaromzetten zijn er niet. Wer kelijk marktonderzoek is er nooit ge daan men was dit jaar iets in die richting van plan, maar dat is niet doorgegaan. Grote bedrijven in de zaadhandel zijn in ons land Turkenburg in Bode graven en Piet Bakker in Hillegom, met daarachter in de rangorde mid delgrote zoals Wouda en Oranjewoud, Visser in Steenwijk, NV Hobbel in Vlijmen. In de kweeksector zijn er bekende namen zoals die van Abbing Dan zien we ook dat de handel in zaden en tuinbenodigdheden zowel met postorder werkt, als met verkoop in winkels, als met bijverdienste-agen- ten overal in ons land. En dat alles door elkaat onder één en dezelfde merknaam. Een Turkenburg zet enkele honderd duizenden „in deze branche noemt men liever geen preciese getallen" rijk geïllustreerde catalogie uit onder particulieren, heeft zijn artikelen ook in de winkels liggen die de catalogie vaak aan klanten uitreiken, en heeft een alweer geheim aantal particulie ren aan het werk als agenten, die daar vooral op het platteland per sei zoen een bijverdienste van een paar honderd tot een paar duizend gulden aan kunnen hebben. En via elk van die verkoopkanalen zijn de prijzen voor de consument dezelfde. Het kan Turkenburg dan ook niets schelen waar men koopt. Wat is dan de zin van dit ingewik kelde projekt, maar men ziet nu eenmaal het zo: wij doen in onze handel pre cies het omgekeerde van wat algeme ne postorderbedrijven doen. Wij zoe ken niet een assortiment dat goed loopt, om ons daartoe te beperken. Wat wij doen, is een ruimer aanbod brengen dan de winkelier in huis kan hebben, zodat wij aanvullend werken. Daarop wordt overigens wel ingehaakt want zelfs winkeliers verspreiden vaak ook weer hun eigen prijslijsten en hebben ook weer enkele bijver- dienste-agenten, zodat je in Nederland honderd tot een paar duizend gulden op naar schatting tweehonderd tuin- verzendbedrijven komt, waarvan in feite een tiental grote de markt be heersen. Zéér wankele schatting van de totale jaaromzet, samen met de winkels: tussen de 40 en 70 miljoen gulden. niet meer in aanmerking voor uitkerin gen van de Ziekenfondswet. Deze over schrijding kan plaatshebben door kleine toeslagen, bijvoorbeeld overwerk. Door de Algemene Maatregel van Bestuur zal in de toekomst voor dit soort gevallen een uitzondering worden gemaakt. ADVERTENTIE HEKWERK Industrieweg 71-75 Tel. 04998-27 tO BEST AMSTERDAM. Hoogenbosch Schoe nen stelt voor het dividend over het boek jaar 1969-'70 vast te stellen op 13 percent (v.j. 15). Commissarissen en directie van „De Porceleyne Fles" hebben meegedeeld dat het resultaat over het boekjaar 1969 een duidelijke verbetering ten opzichte van dat over het boekjaar 1968 iaat zien, waar door 1969 met een positief saldo wordt afgesloten. Het ligt echter nog niet in het voornemen aan de te zijner tijd te houden vergadering van aandeelhouders een voor stel tot uitkering van dividend te doen. AMSTERDAM. De N.V. Noord Euro- peesche Houthandel Maatschappij wil het dividend over 1970 vast stellen op 15 per cent (v.j. 14 percent). AMSTERDAM. N.V. Handelsvereni ging voorheen Reiss en Co, stelt voor het dividend te verhogen van 12 naar 14 per cent. AMSTERDAM Ondanks de wederom sterk toegenomen loonkosten waren de resultaten van de scheepsreparatie in 1969 enigszins gunstiger dan in 1968, aldus het verslag van de Amsterdamsche Droogdok maatschappij N.V. De totale omzet be droeg onveranderd 48,2 min. Het exploi tatieresultaat was 1,7 min. (v. j. 1,9 min.). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 7 pet. In de eerste maanden van 1970 was het bedrijf gunstiger bezet dan in dezelfde maanden van 1968. Het is evenwel onmo gelijk een prognose voor 1970 te geven, aldus de directie, gezien de gebruikelijke onzekerheid over de toekomstige order positie. Amstelveld 11 te Basrah. Asterope pass. 10 Dover n. Chicago. Avedrecht pass. 10 Singapore n. Brisbane. Capisteria 10 v. La Spezia n. Banias. Esso Den Haag 12 te Mena al Ahmadi verw. Forest Town pass. 10 Sao Vincente n. New York. Graveland pass. 10 Casquets n. Santos. Grebbedijk 10 v. Bremen n. Hamburg. Grootekerk 10 te Dakar verw. Houtman 10 rede Abudhabi. Kelletia 10 te Lissabon verw. Kreon 10 te Kingston. Kopionella 10 te Norrköping. Kylix 10 te Curasao verw. Moordrecht 10 ten anker Moji. Neder Lek 10 v. Lautoka n Suva. Ouwerkerk 10 v. Freetown n. Conakry. Prins der Nederlanden 10 v. Ponta Delgada n Amsterdam. Purmerend 12 te Singapore verw. Ronda pass. 10 Reunion n. Kaapstad. Serooskerk pass. 10 Dakar n. Kaapstad. Straat Cumberland 10 v. Adelaide n. Melbourne. Straat Hobart 9 v. Port Louis n. Lourenco Mar ques. Straat Van Diemen 11 te Kobe. Theron 10 te Lissabon. Vasum 10 v. Brunsbuttel n. Amsterdam. Wisse kerk 10 te Marseille. Witmarsum 10 v. Glasgow n. Rio de Janeiro. ADVERTENTIE wwm Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2, 5, 9, 12,13, 20, 21, 23. 26, 27, 28 of 30 mei. Hoe? Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11