HALSSNOER en KALEBAS PANDA EN HET VUURVERVOER ARMAN EN ILVA POLLE, PELLI EN PINGO tf^ngesti -se Behoud een jeugdig uiterlijk Kans op buien (1) ZATERDAG 11 APRIL 1970 Een rechter Tie-roman door R. van Gulik O 10 Haarlem en omstreken Bollenstreek H aarlemmermeer V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk 3 it I3 3* is '^^WWWWWWWWWWWWWWMWWWWWSMtWUWWWWWWWWWWWAWWWWWV/ 23) Er voeren nu heel wat schepen en hij had al zijn vaardigheid nodig om aanvaringen te voorkomen. Met een half oor luisterde hij naar haar vro lijke gebabbel. Plotseling vroeg hij: ..Doorzocht? Wie doorzocht wat?" „Mijn oom, zei ik! Hij moet die arme Tai zo'n zolderkamertje hebben doorzocht. Toen ik er vanmorgen kwam schoonmaken, zag ik meteen dat er iemand rondgesnuffeld moest hebben. En zorgvuldig ook! Ik zal het hier maar weer van u overne men, want u haalt het nooit zonder ongelukken tot de kade!" Ze namen afscheid op de aanleg steiger. Anemoon sloeg neuriënd de Hoofdstraat in, met het vismandie in haar hand. Rechter Tie liep de vismarkt voorbij en ging het eerste eethuisje binnen dat hij zag. Hij be stelde een grote kom knoedels, ge stoofd met bamboespruiten. Na een haastige kop thee liep hij terug naar de Visarend, want hij verlangde naar een bad. Zoals hij verwacht had, was het bad leeg. Het was tijd voor de middagrijst en zelfs de badknecht had vrijaf. Languit in het bas sin liggend overdacht hij zorg vuldig zijn eventuele volgende stap. Het was een gok, een heel riskante gok. Zijn theorie berustte maar op twee feiten. Ten eerste dat de arme Tai Min hevig gefolterd was voor hij werd vermoord, en ten tweede dat Tai's kamer was doorzocht. De rest was niet meer dan gissen, zij het gebaseerd op zijn inzicht in de rest was niet meer dan gissen, zij het gebaseerd op zijn inzicht in de laaghartige en hebzuchtige aard van mannen als Lang Lioe. Ja, hij zou het erop wagen. Als zijn theorie juist bleek, zou hij het eerste sta dium van zijn onderzoek met suc ces bekroond hebben. Had hij het bij het verkeerde eind, dan zou hij in ieder geval een paar mensen de stuipen op het lijf jagen. En bange mensen maken maar al te gauw ernstige fouten. De badknecht kwam terug toen Rechter Tie een nieuw verband aan legde om zijn onderarm. Hij vroeg de knecht schone kleren uit zijn ka mer te halen en de vuile door tp geven aan de wasvrouwen. Gekleed in zijn frisgewassen en gestreken bruine reisgewaad ging hij naar de hal en vroeg de klerk of meneer Lang zijn middagrijst al gegeten had. Toen de klerk knikte, gaf hij hem zijn visitekaart en vroeg hem te verzoeken of meneer Lang hem een ogenblikje wilde ontvangen. „Meneer Lang houdt er niet van di rect na de maaltijd gestoord te wor den, dokter!" „Vraag het hem toch maar eens!" De klerk liep met een beteuterd ge zicht de gang in, maar kwam terug met een brede glimlach. „Meneer Lang zegt dat u welkom bent, dokter! De vierde deur aan uw rechterhand". Rechter Tie werd binnengelaten door een magere man met een ko gelrond hoofd, dezelfde die hij 's mor gens bij de opslagloodsen had ge zien. Met een onderdanige glimlach stelde hij zich voor als de boekhou der van meneer Lang. Vervolgens bracht hij hem via een ruime, koele antichambre naar een enorm ver trek dat vermoedelijk de hele ach terkant van de zijvleugel in beslag nam. Dit was kennelijk de duurste en meest rustig gelegen suite van de Visarend. Meneer Lang zat achter een zwaar bureau van bewerkt ebbehout, met een dik kasregister voor zich. De twee lijfwachten stonden bij de open slaande vleugeldeuren, die uitkwa men op de verwaarloosde achter tuin. Lang stond op en nodigde de rechter met een hoffelijke buiging uit om plaats te nemen in de ande re leunstoel. Met een flauwe glim lach zei hij: „Ik nam net de fac turen door met mijn boekhouder. Uw gewaardeerd bezoek betekent een hoogst welkome onderbreking van dat naargeestige werk!" Hij gaf zijn boekhouder een wenk om thee in te schenken. „Ik had u al eerder een beleefd heidsbezoek willen brengen, meneer Lang", begon Rechter Tie minzaam. „Maar het is gisteravond nogal laat geworden en vanochtend was ik een beetie uit mijn gewone doen. Het is vandaag prachtig weer, meneer Lang". Hij nam het kopje dat de boekhouder hem aanbood en proef de van de thee. „Ja, als het niet regent, vind ik het klimaat hier bijzonder prettig", merkte Lang op. Met een klap zette de rechter zijn kopje neer. Hij legde zijn handen op zijn knieën en zei, op barse toon nu: „Dat doet me genoegen. Lang! Want je zult nog een heel tijdje in Rivier- stad moeten blijven." Zijn gastheer keek hem scherp aan en vroeg langzaam: „Wat bedoelt u daar precies mee?" „Ik bedoel dat we de wapenstil stand beëindigen. Zodra je een voet buiten deze Speciale Zone zet, zullen we je grijpen, Lang. Gisteravond hebben jouw stomme handlangers me naar je loods op de kade ge bracht en geprobeerd me te ver moorden". „Hoort u wel, baas? Ik zei toch dat de vloer onder het bloed zat. Ikstamelde de boekhouder. „Hou je bek!" zei Lang. En tot de lijfwachten: „Doe die vervloekte deu ren dicht! Een van jullie houdt de wacht bij de tuindeur, de ander bij de tussendeur naar de antichambre. Zoeg dat we door niemand gestoord worden". Hij keek de rechter strak aan en er was nu een harde blik in zijn grote ogen. „Ik weet niet waar u het over hebt. Ik vermoedde al dat u een Rooie was toen ik u gister avond in het bad ontmoette. Je ziet niet zoveel dokters met het figuur van een bokser. Maar ik ontken dat ik geprobeerd heb u te laten ver moorden. Onze partij houdt zich aan onze overeenkomst." Rechter Tie haalde zijn schouders op. „Ik zal dat punt voorlopig laten rusten. Ik heb iets veel belangrij- kers op mijn hart, ik heb namelijk opdracht om u een voorstel te doen'. U hebt de kassier van deze herberg gebruikt om een bijzonder aardig sieraadje te stelen. Uw liga moet wel slecht bij kas zijn. Lang. Ten slotte riskeert u om langzaam en vakkundig in reepjes te worden ge hakt." Langs gezicht bleef even uitdruk kingloos, maar de rechter merkte dat zijn boekhouder doodsbleek werd. Hij hernam: „Ik zou u met genoe gen hebben aangegeven bij de auto riteiten, Lang. Maar een verdrag is een verdrag en wij houden ons aan ons woord. Op voorwaarde dat we delen natuurlijk. De helft van vier entachtig is tweeënveertig. Zeg het vooral als mijn cijfers niet kloppen". Lang plukte langzaam aan zijn kinbaard en keek zijn twee lijfwach ten die bij de deuren stonden aan met een onheilspellende blik. De twee forsgebouwde kerels schudden heftig hun hoofd. De boekhouder trok zich haastig terug achter de stoel van zijn meester. Lange tijd bleef het muisstil in het grote vertrek. Ten slotte zei Lang: „Uw organisatie is bijzonder goed. Ik zal de mijne gron dig moeten vernieuwen. Ja, de cij fers kloppen. (Wordt vervolgd) 19. Zodra de chef van de Geheime Politie Ahmed zijn collega veilig de struiken in had getrokken, bars te hij in woede uit. „Sukkel!" riep hij. „Zandtor! Als onze sheik hoort dat je er niet in geslaagd bent om die twee in dat brandende huis te houden, stuurt hij de mieren op je af!" „N-niet vertellen!" riep Musta- fed met piepende stem. „Ik w-wil geen mieren!" „Hmbromde zijn meerdere. „Ik zal nog eens zien. In ieder geval zijn we in één ding geslaagd: de vinding van die professor Kal-ker is in vlammen op gegaan! Kijk ze moeten vluchten. Nu gaat het er dus alleen maar om, om die twee een kopje kleiner te maken. En dat moet makkelijk zijn. Kom mee we gaan een plannetje verzinnen!" Met die woorden stapte hij naar de auto en even later reden ze weg. „Uw uitvinding is verbrand", zei Panda intussen be zorgd. „Is dat niet erg vervelend? Weet u de formule nog?" „Formule?" herhaalde de geleerde verstrooid. „Nee ik heb geen formule. Wat had ik eigenlijk uitgevonden? Weet jij het nog, Pondo? Ik ben bang, dat het me even door het hoofd geschoten is LUISTER NIET NAAR HEM' HU IS GEWOON GEK.! ZIE JE DATNIET I HU IS TE LANG ALLEEN GEWEEST! WE MOETEN WEGÜ DE VROUW DIE JE ZOEKT ILVA... ZJ IS HIER GROTTEN ...SLEUTELS IN MJN ZAK KNAL XALTO ARMAN.... LUISTER... S&tUKKIö 15 Dfc AUTO OOK M6T i ZEEPAARDENKRACHT UITSERU5T GÉNE- VADERT JE HOUD JE VAGT WORD ZEEZIEK VNW! CP IB 1723. De dagen gingen voorbij. Bram had intussen een volle baard gekweekt, maar dorst hoefde hij niet meer te lij den en honger had hij niet meer. Er was eten genoeg. Samen met Karo genoot hij, van wat er voorhanden was. Een ko- kosnotensnoepje vooraf, daarna een ste vige maaltijd van kokosnoot met kokos noot, en kokosmelk met kokoskoeken toe. „Moet jij nog noot?" vroeg Bram. „Liever een stukje kokos," zei Karo, en dat kreeg hij dan ook meteen. Omdat je niet de hele dag aan het eten kon blijven wandelde Bram op het kleine eiland heen en weer, en hij bokste tegen een onzichtbare tegenstander. Totdat hij eensklaps een stoot kreeg, die nooit van een onzichtbare afkomstig kon zijn. Hij draaide zich om en stond oog in oog met een wilde geit, die zich tot dusver ver borgen had gehouden maar nu door zijn bewegingen angstig was geworden. Meteen kreeg Bram een plan. v ■<.*-/. -T - - 'V'. 'w' 7- •- V - -■/ V - SCHOUWBURG Stadsschouwburg: WilSonsplein). Vandaag 20.15 uur: Toneelgroep Centrum met „Een dag uit de dood van verdomde Loewietje". Maandag 20.15 uur: Koninklijke Vlaamse Schouwburg met: „La mamma". Theater Haarloheim (Smedestraat 23). Vandaag 20.30 uur: Gastoptreden cabaret Hans Otjes. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestraat). Vandaag 21 uur: Concert NPhO o.l.v gastdirigent Herman van Veen. Philharmonikaanse nacht. Waalse Kerk (Begijnehof). Zondag 14.30 uur: Restauratieconcert door Jos Wielakker, orgel; Mariu» Ruysink, fluit en Ton van Eek. clave- cimbel. BIOSCOPEN Cinema Palat* (Gr. Houtstraat 111) 14, 19 en 21.15 uur tevens zondag 16.15 uur: „Elke dag een eheriff, 14 jaar. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u. te- Ros", 14 jaar. Zaterdag nachtvoorstelling 23.30 Ros", 14 jaar. Zaterdagnachtvoorsteelling 23.30 uur: „Uitdaging voor Robin Hood", 18 jaar. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 uur tevens xondag 16.15 uur: „De weg naar de hel", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Canada, het land der zwarte beren", a.l. Luxor (Gr. Houtstraat 139) 14, 19 en 21.15 uur tevens zondag 16.15 uur: „The love bug", a.l. Rembrandt (Gr. Markt) 14, 19 en 21.15 uur te vens zondag 16.15 uur: „Midnight Cowboy", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Elsa, dochter der natuur", a.l. Roxy (KI. Houtstraat 79) 14.30, 19 en 21.15 uur Studio (Grote Markt) 14.15, 19 en 21.15 uur, «ondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Sex met lange Studio (Gr. Markt) —14.15, 19 en 21.15 uur, tanden", 18 jaar. zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Easy Rider", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Mandara, de zwarte wildernis", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62). Per manente tentoonstelling van werken uit de 17de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dage lijks van 10 tot 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de collectie Van Looy". Tot en met verlichte museum van 20.30 tol 22.30 uur. 19 met: avondopenstelling van het met kaarsen Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Per manente tentoonstelling van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouw werken, handschriften en kunstnijverheid. Da gelijks behalve maandag geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. Teylersmuseum (Spaarne 16). Permanente ten toonstelling van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische naturkundige instrumen ten. Geopend op werkdagen (behalve maandags) van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Koudenhornkazerne (Koudenhom). Perma nente tentoonstelling van de stichting Meervou dig Amateur-Centrum Ruim te waarneming en onderzoek (MACRO). Geopend maandag en vrij dag van 19.30 tot 22 uur. Dinsdag en vrijdag van 14 tot 17 uur. Zaterdag van 13 tot 17 uur. Museum Kunstcentrum De Ark (Nieuw Hei ligland lrd.) Permanente expositie van voor namelijk Haarlemse kunstenaars. Bezichtiging van de gebrandschilderde ramen uit 1602. Dage lijks behalve dinsdag van 10 tot 20 uur. Van 20 tot 24 uur: klassiek gramofoonplatenpro- gramma. Vis- en Vleeshal (Grote Markt). Een keuze uit eigen bezit. Expositie van Amsterdamse impres sionisten tot nieuw figuratieven. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. Tot en met 19 april. Galerie Blokker (Bronsteeweg 4a). Expositie van handgeweven wandkleden van Bodil Blok- ker-Veggerby en handgeknoopte rya-modellen uit Scandinavië. Geopend maandag van 13 tot 17.45 uur, dinsdag van 9 tot 12.45 uur, woens dag tot en met zaterdag van 9 tot 17.45 uur. Galerie Eylders (Haltestraat 77, Zandvoort). Expositie van Wim Jonker, beeldhouwer en Rob Claus, grafiek. Geopend dinsdag tot en met zondag van 13 tot 17 uur. Tot en met 24 april. Duysterghast (Boulevard P. Loot, Zandvoort). Expositie werken van mevrouw N. L. Vastert- Ezechiels. Zaterdag en zondag van 14 tot 16 uur. Gemeentehuis Bloemen daal (Bloemendaalse- weg). Tentoonstelling van werken van Bloemen - daalse beeldende kunstenaars. Dagelijks geopend van 14-17 uur. Tot en met 5 mei. DIVERSEN Waagtaveerne (hoek Damstraat/Spaame). Da gelijks open podium: geopend van 10-24 uur. Vrijdags en zaterdags tot 01 uur. Dagelijks pen- tekenen, schilderen en sieraden maken. Vrijdags kunsttonen: auditieprogramma. Maandag 20 u. Politiek Cultureel Centrum: Dolle Mina. Electric Centre (Bakenessergracht 10). Dage lijks behalve maandags geopend van 12 tot 17 en van 19 tot 24 uur. Zaterdag tot 24 uur: Op treden Virginian Creeper, daarna experimenteel nacht j azzconcert. Dolfirama (Zandvoort naast Bouwes Palace). Dolfijnen show: dagelijks 12, 14, 16 en (behalve maandag) 21 uur. Mobilarium, museum met oldtimers, miniatuur trein- en racebanen, dage lijks tot 18 uur. Bowling dagelijks van 14 tot 01 uur. Hotel Bouwes (Zandvoort). Dagelijks: Toni Dispari. Caramella, (Zandvoort). Zaterdag: dansen; Th# Sellers. Bowling (hoek Orionweg/DelftlaanDagelijks 10 tot 01 uur: bowling. Caramella (Zandvoort). Zaterdag: dansen met „The Sellers". Kathedraal St. Bavo (ing. Westergrachtzijde). Dagelijks geopend voor bezichtiging van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Poppentheater Merlijn, (Hasselaersplein). Za terdag 14.30 u.: „Het Blauwe Water". TENTOONSTELLINGEN Galerie het Klokgeveltje (Hoofdstraat, Hille- gom). Expositie van werken van Jan Bazuin. DIVERSEN Treslong (Hillegom) Dagelijks behalve maan dag: diner-dansant. Linnaeushof (Bennebroek). Recreatie en bloe- menshow. Dagelijks geopend van 9 tot 18 uur. Keukenhof (Lisse). Bloemenshow. Dagelijks geopend van 08 uur tot een half uur na zons ondergang. Tulipgarden (Vogelenzangseweg t.o. kerk. Vo gelenzang). Bloembollentuin met miniatuurland schap. Dagelijks van 8 tot 20 uur. Tulipshow (Vogelenzangseweg, Vogelenzang) Bloemenshow. Dagelijks van 8 tot 18.30 uur. De Duyvetil, (Vogelenzangseweg, bij Oase). Zondag 11-15 u.: Vogelshow. TENTOONSTELLINGEN De Olm (Zwanenburg). Expositie vaai werken van de kunstschilder Jan Fokkens. Tot en met 12 april. MUZIEK Aula LTS, (Hoofddorp). Vandaag 19.45 u.. Con cert Dameskoor „Zanglust". o.l.v. mejuffrouw W. van Eldik. City Theater, zaterdag 19-21.15 uur, zondag 19- 21.15 uur: „Rififi onder gangsters": zondag 14.30 uur: „Duivelsgevaar"; maandag 20 uur: „Cow boy Cannon". Stadsschouwburg, zaterdag 20 uur en zondag 20 uur: „Een zomer vol liefde"; zondag 14.30 uur: „Bugs Bunny Festival" TONEEL Stadsschouwburg, maandag 20 uur: Seth Gaai- kema en zijn trio, vrije voorstelling Velser Kunstkring. TENTOONSTELLINGEN Pieter Verraenlenmuseum. Cultureel Centrum Dagelijks (behalve zondags) 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord, is dinsdag open van 12 tot 13.30 uur en donderdags van 12 tot 13.30 en van 20 tot 22 uur. Stadhuis, Plein 1945, fjmulden, ls alle werk dagen van 10 tot 12 uur te bezichtigen. Felison, Heidestraat 45 IJmuiden-Oost. Expo sitie van schilderijen en tekeningen van Ipitsj Dagelijks van 14 to» 17 uur. Tot 20 april BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat) 19 en 21.15 u.: „Als m'n wagentjte 'ns kon praten"; 23.30 u.: „Mondo Freudo"; zondag: 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „Als m'n wagentjet 'ns kon praten". Luxor Theaaer (Breestraat) 19 en 21.15 uur: „Als het bloed kookt"; zondag 14.15: „Terugkeer van de wreker"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „De sex- detective" (Graf Prono und seine Madchen). TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie van Marry Hövig; geopend tot en met 18 april van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 u. Kennemer Oudheidkamer (huize Scheybeeck, Velserweg). Geopend op dinsdag en donderdag van 14 tot 16.30 en van 19.30 tot 21.30 uur, op vrij dag van 14 tot 16.30 uur. Voor groepen op aan vraag bij P. Prins. Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510-25120. DIVERSEN Plus X-college (Büllerlaan). Vijftiende jeugd- muziekconcours BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat) 20 uur: „Funny girl"; zondag 14.15 uur: „Tarzan in New York"; 16 uur: „De rode baret": 20 uur: .Funny girl". TENTOONSTELLINGEN Lagere school (Dirk van der Lekstraat 2). Ten toonstelling „Bouwen, wonen en leven in Heems kerk". Geopend op zaterdag en zondag van 14 tot 22 uur. (ADVERTENTIE) De vrouw van midden dertig vraagt zich af - en terecht - hoe de j'eugd van haar huid het beste bewaard kanblijven. Eeneenvou- dige dagelijkse verzorging van gezicht en hals met „OU of Olaz" is hierop het antwoord. Deze vochthoudende tropische olie, verkrijgbaar bij apotheken, dro gisten enparfumerieën,houdthet vochtgehalte van de huid op peil en vormt door haar unieke eigen schappen de best denkbare be scherming tegen rimpelvorming. Olie van Olaz schenkt U een zachte en jeugdig-frisse teint. Het trekt onmiddellijk in de huid en laat daarop geen spoortje vettig heid achter. Margaret MemI Er wordt beweerd dat de Grc boeren des duivels zijn geweei minister Lardinois een werkb' bracht aan hun provincie. Ze hc daar, zo luidde het gerucht, nog een Hagenaar gezien. En toen ze in de gaten kregen stormden ze knuppels, hooivorken en dorsvlegels hem af. Door in het Zuidlaarder te springen zou de bewindsman zi het vege lijf hebben gered. Maar ee werkbezoek kon je dit toch eigenlijk! niet noemen, eerder een verspringre- cord. Natuurlijk is dit allemaal sterk over dreven. Om te beginnen hebben ze in Den Haag ook kaarten, al leggen ze die niet dadelijk op tafel. En omge keerd weten ze in Groningen heel goed hoe de kaarten in Den Haag lig gen. Er is geen geld voor Groningen en er is geen geld voor de boeren. En als je dat optelt weet je precies wat je als Groninger boer kunt verwach ten. Maar dat neemt niet weg dat het er erg aardig is als er een minister uit Den Haag komt om dat zelf te ver tellen. Ze hadden daar in het noorden dan ook besloten om hem zo hartelijk mogelijk te ontvangen. Een eenvoudi ge landarbeider uit Middelstum had er zelfs Goethe voor opgeslagen, speciaal die passage uit de Faust waar Mephis- topheles juist een onderhoud met de heer in de hemel heeft gehad, waarna hij de volgende monolooa uitspreekt: „Von Zeit zu Zeit seh' ich den Alten gern, und hüte mich, mit ihm zu brechen. Es ist gar hübsch von einem grossen Herrn, so menschlich mit dem Teufel selbst zu sprechen". De landarbeider, in zijn vrije tijd ook volksdichter, zette deze tekst van het hoog-Duits in het hoog-Hollands over en paste hem met enige geringe wijzigingen aan voor een waardige ont vangst van de minister. „Van tijd tot tijd zie ik de oude graag, en hoed. mij wel, met hem tebreken. Het is zeer hups van heren uit Den Haag, zo menselijk met Groningers te spreken". Het schijnt dat dit lied reeds door schoolkinderen was ingestudeerd om er de minister mee te verrassen. Maar zij werden zelf verrast door de omstan digheid dat hij op het afgesproken tijdstip niet kwam opdagen. Dit bleek te liggen aan het slechte weer, waar door het vliegtuig van de minister was vertraagd. Het zal menigeen misschien verbazen dat het contact op hoger ni veau tussen de regeringszetel en de noordelijke provincies op de luchtweg is aangewezen, terwijl er toch ook treinen rijden. Maar voor een minis ter, die drie dagen voor drie provin cies heeft uitgetrokken, is elke minuut kostbaar. En dus stonden die kinde ren daar met rode neuzen in de koude wind te wachten tot ze blauw zagen. Daar de stemming tot hetzelfde peil dreigde te zakken als de temperatuur, verzamelden de boeren hun landbouw gereedschappen voor hét onderdruk ken van eventuele subversieve elemen ten. Maar toen de minister eindelijk uit de lucht kwam zakken en al die hooivorken op zich gericht zag, kreeg hij het gevoel dat hij teveel hooi op zijn vork had genomen, of misschien juist te weinig. Dit verklaart de in tocht die een aftocht werd. KEES STIP. Het K.N.M.I. deelt mee: Ons land bevindt zich tussen twee storingen, waarvan de een over de Baltische staten naar het noordoosten trekt en de ander zich midden op de Atlantische Oceaan ophoudt. In dit overgangsgebied zijn de luchtdrukver- schillen gering en is de wind zwak. De temperaturen kwamen overigens slechts sporadisch onder het vriespunt. Op grotere hoogte is de lucht nog steeds zeer koud het geen vooral overdag het ontstaan van buien stimuleert. Een randstoring van de eerder genoemde de pressie boven de oceaan trekt snel in de rich ting van Frankrijk maar zal waarschijnlijk gedurende het weekeinde geen invloed hébben op het weer in Nederland. VOORUITZICHTEN: Toenemende bewolking met tijdelijk regen. Vooral 's nachts minder koud. VOOR MAANDAG: Minimum temperatuur omstreeks normaal; maximum temperatuur 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 percent; kans op een geheel droog etmaal 30 percent. WKKRCAPPORTEN Maximum- *n minimum- c temperaturen 12 binnen- en buitenland t Amsterdam zwaar bew. De Bilt regenbui Deelen mist Eelde onbewolkt Eindhoven half bew. Den Helder licht bew. Rotterdam zwaar bew. Twente mist Vlissingen onbewolkt Zd.-Limburg zw. bew. Aberdeen half bew Athene licht bewolkt Barcelona zwaar bew. Berlijn sneeuw Bordeaux half bew Brussel geheel bewolkt Frankfort onbewolkt Grenoble half bewolkt Helsinki sneeuw Innsbruck zwaar bew. Kopenhagen sneeuw Lissabon onbewolkt mist zw. bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt half bewolkt half bewolkt geheel bewolkt Stockholm sneeuw Wenen zwaar bewolkt Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome w.st. zzw zw wzw zzw wnw wzw wzw wzw zzw w n no w zzw zzw zzw ozo O w nnw w zw w.st. w.st. nw w.st. zw nnw n 1 00 <0 r Sit 8 0 0 7 1 0.4 8 1 0 8 0 0 8 1 2 7 2 0 7 1 0.5 7 0 0 2 7 3 0.5 6 1 1 6 -2 0.5 14 0 14 7 3 3 1 7 12 1 0.1 1 1 8 1 2 7 -2 1 10 1 5 10 1 0 2 0 10 16 7 0 9 0 3 5 0.3 15 -2 0 21 11 0 16 4 0 7 -1 0 3 16 6 0 6 1 0 9 1 0.5 15 9 0 1 5 12 3 0 ZONDAG 12 APRIL Zon op 5.51 uur; onder 19.32 uur Maan op 9.04 uur; onder 2.32 uur MAANDAG 13 APRIL Zon op 5.49 uur; onder 19.33 uur Maan op 10.13 uur: onder 3.10 uur MAANSTANDEN Eerste kwartiei Volle maan Laatste kwartier 13 april 16.44 uu. 21 april 17.21 uu: 28 april 18.18 uu. HOOG EN LAAG WATER TE IJMUIDEN ZONDAG 12 APRIL Hoog water 7.35 uur en 20.06 uur Laag water 3.14 uur en 15.32 uur

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 12