IJmuider Courant DE DURE ZIEL VAN EER NADE TIE DEVLIN fp$ Juk afschudden Engels noch Iers Paisley Karikaturen Achterstand WW „IK HAD OP DE AGENTEN GELET en ik had gezien dat ze zo onopvallend mo gelijk langs de demonstranten waren gelopen, zodat ze ons hadden ingesloten. Toen we ons omkeerden om terug te gaan naar het beginpunt om ons daar opnieuw te groe peren, merkten we dat we in de val zaten. Er stonden agenten links en rechts van ons, voor en achter ons en ze kwamen van alle kanten op ons af. Ze bewerkten ons met wapenstokken, hielen en laarzen, ze sloegen iedereen van de straat af. Toen kwamen de waterkanonnen en die bespoten de straten. Ze spoten weloverwogen in open staande ramen van huizen en etalages en ze reden zelfs over de Craigavonbrug en spoten alle toeschouwers nat. De politie werd gewoon hysterisch". Strijdbare Bernadette huilend van het traangas op een barri cade in Londonderry's roerige Bogsidewijk (hieronder) en tydens een lange nachtwake (links) op de stoep voor Downing Street 10 in Londen, de ambtswoning van de Britse premier. HAAT verder niet mee inlaten. We gaan dan onze eigen huizen bouwen en weige ren voor die huizen de regering huur te betalen. We zullen in onze eigen gebieden zelf de macht in handen ne men. We zullen onze eigen fabrieken betalen en belasting betalen aan onze eigen mensen en de regering kan in Stormont blijven zitten, en de mensen regeren die nog genoegen met haar nemen. Want er zullen steeds meer mensen komen die voor een eerlijk systeem willen kiezen, ook al staat dat dan buiten de wet, en niet voor een re gering die zichzelf te schande heeft ge maakt. De Unionisten kunnen 7i"h zo veel uitsloven als ze willen cm het vertrouwen van de protesta^Hai ders te herwinnen, maar op dec duur zullen onze denkbeelden de r ~<dan- ten gaan aanspreken. Er zijn nrotes- tanten geweest die huizen v»" katho lieken in brand hebben gestok°" maar wij zullen nooit toestaan da' onze strijdkrachten de gewone pro'estan- ten terroriseren. Eens zullen be seffen dat wij net zomin iets hebben tegen mensen die toevallig nro,ostants zijn als tegen hen die toevallia katho liek zijn. Ze zullen leren inzien dat wij uitsluitend iets tegen hebben op de regering die is samengesteld door de Unionistische partij. Een halve eeuw lang heeft die partij een wanbeleid ge voerd, maar haar dagen zijn geteld. Wij zijn op het ogenblik getui°e van haar laatste stuiptrekkingen. En alt wij haar ten val hebben gebracht, zullen we haar met traditionele Ierse barmhartigheid de grond instampen". Met deze geëmotioneerde tirade be sluit de geachte afgevaardigde Devlin haar boek over het liiden van een volk dat eindelijke definitief van plan schijnt te zijn het juk af te scb"dden. „De prijs van mijn ziel" is, zo zegt ze in haar voorwoord, een poking om uit te leggen hoe uit het geheel van sociale, politieke en economische oro- blemen in Noord-Ierland het verschijn sel Bernadette Devlin is voortgeko men. Het is het verhaal van de protest beweging waarmee Ulster in 1968 en 1969 de voorpagina's van de wereld pers bereikte. Mejuffrouw Devlin zegt zich ervan bewust te zijn dat haar verslag mis schien niet overal even objectief is. Onze indruk is echter dat zij werke lijk heeft getracht onbevooroordeeld haar mening en inzichten te geven en dat zij daarin op voortreffelijke wijze is geslaagd. Het zal voor de Noordierse bevol king moeilijk, zeer moeilijk worden een uitweg te vinden uit de chaos die steeds meer de vorm van een onver valste burgeroorlog gaat aannemen. Als de mentaliteit van Bernadette De vlin en haar vrienden echter bepa lend is voor die van de gehele jeugd in Ulster, lijkt alle hoop nog niet ver loren. Uit het boek spreekt een onder toon van verzoeningsgezindheid en be grip voor de „tegenstander". Voor Ierland is het te hopen dat deze geest van goedwillendheid de overhand zal krijgen. Ulster zal dat in de zeer na bije toekomst nodig hebben. JAAP FABER IERLAND IN DE BAN VAN DE IN HET CITAAT hierboven be schrijft Bernadette Devlin, de mili tante leidster van de onderdrukte rooms-katholieke minderheid in Noord- Ierland die op zeer jeugdige leeftijd in het Britse parlement is gekozen, een van de eerste demonstraties voor de burgerrechten in Ulster die het voorspel zijn geweest van de zeer ernstige onlusten van 1968, 1969 en 1970. HAAR BOEK, de prijs van mijn ziel, is behalve een biografie van een bijzonder interessante jonge vrouw het relaas van een verdrukt volk. De prijs van mijn ziel, in een goede Ne derlandse vertaling van Greet Gover- de-Lips bij Bruna in Utrecht versche nen, geeft een glashelder beeld van de huidige toestanden, in de „zes graafschappen", het noorden van het groene eiland dat in 1921, na de bur geroorlog. van de Ierse republiek werd afgescheiden en bij Engeland ging ho ren als deel van het Verenigd Konin krijk. NOORD-IERLAND IS eigenlijk En gels noch Iers. De geschiedenis die Ulster heeft gemaakt tot wat het nu is, gaat terug tot 1609, toen Schotse Presbyterianen naar Ierland werden gestuurd om Ulster voor de Engelsen te koloniseren. De haat tussen de oor spronkelijke bewoners werd nog ver scherpt door het verschil in gods dienst. En de Ieren werden niet al leen vervolgd omdat ze de oorspron kelijke bewoners waren, maar ook om dat ze katholiek waren. Sinds die tijd, aldus Bernadette Devlin, hebben ze ge loof en politiek nooit goed uit elkaar kunnen houden. EN IN 1970 zijn wij er getuige van dat deze onderdrukking, de uitbuiting van de katholieke pachter en arbei der door de protestantse grootgrond bezitter en ondernemer, nog steeds een feit is. EEN EXPONENT VAN de protes tantse overheersing is de roemruchte dominee Ian Paisley, de man die on verbloemd haat predikt tegen alles wat rooms is en die zelfs naar Vati caanstad is geweest om daar de room sen aan te zeggen dat hen hel en ver doemenis wachten als zij niet van hun dwaalwegen terugkeren en onmiddel lijk protestant worden. Toch, zo meent Bernadette, haat Paisley in feite de katholieken niet, al lijkt het daar veel op. Hij haat veeleer, de socialisten en in het bijzonder de uit verschillende studentenbewegingen ontstane Noord ierse Volksdemocratie waarvan me juffrouw Devlin een van de leiders is. DOMINEE PAISLEY kreeg in de jaren vijftig veel macht in Ulster door een militant anti-papisme te pre ken. Hij appelleert aan de godsdienst ijver van zijn volgelingen en tegelij kertijd aan hun vrees dat de econo misch veel zwakkere katholieken ,die een derde deel van de bevolking uit maken, hen zullen beroven van het kleine beetje welvaart en sociale ze kerheid dat ze nu hebben, als die ver vloekte roomsen ook een beetje zeg genschap zouden krijgen. Paisley maakt zijn volgelingen, ook de armen onder hen, wijs dat ze als arbeiders klasse sterk staan omdat ze de katho lieken klein kunnen houden en zolang hij ze weg kan houden van en in feite op kan zetten tegen de katho lieke arbeiders, hoeft hij niet bang te zijn dat het proletariaat zich zal ver enigen. Via de protestantse verdedi gers van het Noordierse maatschappe lijke bestel heeft de dominee ook in vloed op de katholieke arbeidersmas sa die zich niet met hun protestantse lotgenoten kunnen verenigen en daar om hun hoop vestigen op het samen gaan van katholieken van alle stan den. DE AANHANGERS VAN PAISLEY, aldus mejuffrouw Devlin, zijn eigen lijk karikaturen van de Noordierse protestanten. Ze zijn veel Engelser dan de Engelsen. „Ze zijn gek op de Engelse vlag maar het zou interes sant zijn hen eens te vragen wat ze denken van Harold Wilson. Dan zou den ze bij alles wat hun heilig is zwe ren dat deze socialist Wilson geen Engelsman is. Alleen de Conservatie ven zijn Engelsen, maar naarmate zij verder van het fascisme verwijderd raken, blijven ook zij als echte Engel sen onder de maat." Paisley appel leert vooral aan de protestantse ar men maar hij wordt ook gesteund door de rijke volgelingen van de re geringspartij, de Unionisten die de protestanten uit eigenbelang geschei den willen houden van de katholieken, en door de echte fanatiekelingen die het katholicisme werkelijk haten. Maar het is duidelijk, aldus de schrijf ster, dat Paisley's haat niet gericht is tegen de katholieke kerk: zijn haat is gericht tegen alles wat links is en het enige waarvan hij houdt is macht voor zichzelf. De macht van deze fanatieke protes tanten in Ulster is onvoorstelbaar groot. De tegenstellingen tussen beide volksdelen zijn scherp. Een Ameri kaanse toerist heeft eens in een gas tenboek van een hotel in Belfast ge schreven „In dit land haten de mensen elkaar uit naam van Jezus Christus". Aan Bernadette en haar Volksdemo cratie zal het niet liggen als aan deze verdeeldheid en haat onder de bewo ners van Ulster een eind moet wor den gemaakt. Haar boek is evenzeer een getuigenis tegen het vrome ka tholicisme in haar land ,dat de gelo vigen het denkbeeld tracht op te drin gen dat zij lid van de enige ware kerk zijn en dat men vooral niets te ma ken moet willen hebben met alles wat Engels is of uit het protestantse En geland komt. De Volksdemocratie ge looft in de eenheid van alle Noordier se arbeiders, protestant, atheïst of ka tholiek. De beweging van de jonge Volksde mocraten gelooft in de overwinning, zo zegt Bernadette Devlin aan het einde van haar boek, hoewel ze het erg moei lijk vindt te voorspellen wat er nu zal gebeuren. Enkele dagen geleden is ge meld dat beide partijen in de afgelopen winter grote hoeveelheden wapens het land hebben binnengesmokkeld. En men moet er niet aan denken wat er zal gebeuren als protestanten en katholieken elkaar en de Engelse sol daten zullen gaan bestoken met mor tieren, raketwerpers en machinege weren die over de grens van Ulster zijn gesmokkeld. NOORD-IERLAND moet proberen op korte termijn een sociale en poli tieke achterstand van vijftig jaar in te halen. „Elke dag is een nieuw hoofdstuk in een boek en in het leven van de mensen van Ulster. Maar wat er ook gebeurt, de Unionistische re gering zal nu, na het Engelse ingrij pen, Noord-Ierland nooit meer kunnen regeren zoals vroeger. De mensen heb ben duidelijk leren inzien in welke positie zij verkeren. We zullen blijven vechten voor rechtvaardigheid. Wij zullen proberen dat langs vreedzame weg te doen. Maar als het nodig is zullen we het een onrechtvaardige re gering gewoon onmogelijk maken ons te regeren. Daar zullen we ons dan De vruchten van de haat. Britse soldaten tussen de puinhopen in Londonderry na de veldslag van augustus 1969 tussen katholieken en protestanten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15