Survivalbezorgde Anglia-TV naam een avontuurlijk en vaak riskant bedrijf t Roman met begrip voor de ontwortelde mens 0 m f Hubert Fichte: „Café Palette" ELKE AFLEVERING KOST f 100.000 ZATERDAG 11 APRIL 1970 Erbij 18 (Van onze correspondent) m het kolossale Park Lane, is één ANGLIA TELEVISION, ondergebracht „Brookhouse" aan Londens voorname van de zestien commerciële t.v.-maatschappijen in het Britse gebied. In 1958 kreeg ze zendmachtiging. Een van de voornaamste redenen voor de regeringcommissie om twee jaar geleden die machtiging voor Anglia te verlengen was het over weldigende succes van de natuur serie „Survival". Hoewel talrijke Engelse t.v.-stations (ook de BBC) series in zwart-wit en kleur over het rijke dierenleven brachten, kreeg „Survival" faam door de ge hele wereld. De juiste mensen Bevers in het ijs Onderscheidingen NTELBARE toneelstukken en romans vonden hun plaats van handeling in een hotel of café. Café en hotel zijn knoop punt, ontmoetingspunt bij uitstek: voor de schrijver zijn het plaatsen, waarheen hij gemakkelijk en zon der omslachtige motivering de per sonen kan dirigeren. Zijn zij voor de ontwikkeling van het verhaal niet langer gewenst, dan kan hij ze vrij eenvoudig weer doen verdwij- De achttiende-eeuwer Gott- nen. hold Ephraim Lessing, een stuk concipiërend dat gehoorzaamde aan de wetten van Aristoteles, die een heid van tijd, plaats en handeling eisten, situeerde zijn toneelstuk „Minna von Barnhelm" in een her berg, Thomas Mann koos voor „Der Zauberberg" een sanatorium met hotel-allure. De in de dertiger jaren populaire Vicky Baum schreef de roman „Menschen im Hotel". Randfiguren Aangrijpende scènes *J fj t DfJ tJTM DOOR HET betrekkelijk groot aantal inzendingen is het moge lijk, deze maand twee afleveringen van „Dichterbij" te publiceren waarvan hier de eerste. Gedichten voor de aflevering van mei kunnen vóór 26 april worden gestuurd aan: Kunstredaktie Haar lems Dagblad, Grote Houtstraat 93, Haarlem (met vermelding van naam, adres en leeftijd) „Tweede zondeval" is één van de gedichten'van Kees Noest. Hoewel in wat duistere bewoordingen, laat het gedicht zien hoe het thema bij smaak-van-de-welvaart in allerlei variaties is uitge werkt. Schrikbeeld en ironie wisselen elkaar daarbij af. TWEEDE ZONDEVAL 'r frontlacht 'n maandblad minder voor voetlichtende tekst weer in vernedering bij gladkalme foto's die reklame reflekties zijn van bedorven natuur deksels of bedekking van erupties binnen 'n vulkaan we zijn getuige hier want stop springende waarheid slaat iedereen gelijk transparante bomen ontvluchten stoelgang van welvaart maar hun bedgrond wordt kapot gemest kapot de tenen rotten en wat moordt nog wreder letters zijn niet meer gedrukt ze stijgen uit hun mummies in gevoel herzien wat heet 'n krisis maar klaploop door protest van vlammen doven rap stank strooiende vuilnistroep etter van 70 4.000.000 ton defloratie keer op keer geneukt die vrouw in verre overgang de schuttingtaai als illustratie erachter kreunt grond protesteert straks tegen nieuwbouw niet voor lang klein land groot kerkhof rivier donker gestreept vermaagd naar blank ik lijk zwart wit te zien als puber die gedachte jij oevervogel fel geschetst drijfzand schraapt begroeiing voor jou bij elkaar vergeet astmatisch piepend lucht hartinfarktend je natuur vogel pik geen water daar slurp aan onze kranen (buiten rotterdam) en sterf niet je zou 't getal astronomisch maken de overkant hangt 'n gordijn van braaksel/gif schoorrsteenzuilen priemen ondergang hun naalden in de lucht eens zuiver leeg buiken van fabrieken afval val af afval val af maar nog steeds geen filtratie klagende direkteuren-van-verstand-uit-zaagsel achter hun bureau's vol folders van zonnige zuiden speechen tegen pers 'r moet nu godverdomme iets gebeuren niets listig en loos die interviews de journalisten signaleren ijdelheden ook maar dan zichzelf als vraag benaderen we 't laatste avondmaal vat dit niet te somber lezer schuif 't op de korte baan kunst grist uit ergernis 't leven reken af met auto's schoten in m'n kop waarom niet simpel filters op de uitlaat vuurkotsende scheurende vergiftelingen denk want louis davids zei bloementjes door 't gas bevangen plots hun kopjes hangen nu verbeeld als zinnebeeld benzine kan loodarm zijn maar slurpt dan geld en vreet de room van winst reakties haken kettingen voor dikke prijzen jan en jannie met de pet gaan nog maar af en toe 'r met de brik op uit achter de kaskades van kommercie gaan we langzaam dood maar blijven voor zo lang wel lachen vrolijk zijn verbloemt vaak als gegeven binnen ons om blijvende natuur te zijn laat de rest gerust kreperen spijt ik kwets industriëlen grote kapitalen sturen zielen stompen af maar nee nog meer agitatie oké? zie dan 'n spiegel is nederland nog mooi zo hier en daar houwen zo De moeite waard Wild filmen: 1 Krokodillen filmen in Oeganda. SURVIVAL, hier op, het scherm ge bracht door de KRO, die begin juli weer begint met een aantal afleverin gen, werd op talrijke festivals met lau weren afgebiesd. Een van de verantwoordelijke man nen achter deze schitterende serie na tuurstudies is Colin Willock, hoofd van de afdeling natuur-historie van Anglia. Hij kwam naar Park Lane in '61 .toen zijn eerste bijdrage aan „Sur vival" een pittig succes bleek. „Survival" is niet zo zeer de kurk, waarop Anglia drijft. Wel heeft de se rie Anglia-TV aanzien gegeven en er in elk geval mede voor gezorgd, dat wij twee jaar geleden konden blijven en enkele andere TV-companies moes ten verdwijnen of opgaan in de be staande en grotere broers. (Waarvan ATV veruit de belangrijkste is, red.-) Ik geloof, dat het succes op twee pei lers rust. De films zijn tot in de don kerste voegen verantwoord, maar be zitten tevens speelse elementen, bij voorbeeld, de begeleidende muziek, die veel mensen tot kijken dwingen. Na tuurlijk zijn er wel pure natuurvor sers, die niet tevreden zijn. Aan de an dere kant betekent verantwoord wer ken voor hen, dat wij de overgrote massa zouden uitsluiten." „Survival" opende in '61 met een film over het „wild"-leven in Londen. In zwart-wit. Het was een groot suc ces. Binnenkort zal Anglia opnieuw de camera's in de Britse hoofdstad op stellen, omdat de eerste film inmiddels achterhaald is en men sedert vier jaren in kleur werkt. IN HET PRILLE begin van „Sur vival" was de grote moeilijkheid er varen cameralieden te krijgen. Er wa ren amateurs, die evenwel terug schrokken toen zij hoorden wat van hen werd verwacht. De spaarzame in dividuen, die volhielden kregen de te leurstelling van hun leven, toen film na film teruggestuurd werd, omdat de directie van Anglia een andere bena dering voor ogen stond dan uit hun rushes duidelijk werd. Colin Willock: „Pas later slaagden we erin de juiste filmers te krijgen. Nu heeft „Survival" vaste mensen in alle werelddelen. Een cameraman als Dieter Plage zwerft het gehele jaar met een kleine groep hulpbeden door de wereld. Hij zit soms vier of vijf maanden in een woestijn gevangen, omdat het onderwerp niet komt opda gen. En als dan het onderwerp, een vogel of leguaan of wat het dan ook is, voor de lens komt blijkt het juiste licht ver te zoeken of is er een tech nisch mankement. DES BARTLETT is onze man in de Verenigde Staten. Hij reisde met vrouw en dochter in een oude jeep de halve wereld af. Voor de meest re cente ,Survival"-serie (Anglia maakt er ongeveer dertien per jaar) filmde Des dambouwende bevers in een meer, drieduizend meter hoog in de bergen van Wyoming. Na weken uitputtend werk onder en boven water, was hij klaar. Hij stuurde ons kilometers film. Onbruikbaar, omdat de camera door een fout alle beelden had gedubbeld. Opnieuw doen luidde onze opdracht. Des liet de camera repareren en keer de terug maar het ontoegankelijke berglandschap. Inmiddels was het herfst geworden en er lag ijs op het steenkoude water van het meer. De bevers waren bijna klaar met de voor onze begrippen nauwelijks te volbren gen arbeid. Wekenlang dook Des door het ijs, bleef telkens een Daar minuten in het water en moest dan vlug de wal op, waar zijn vrouw hem met alcohol insmeerde. Hij ontsnapte ternauwer nood aan ernstige bevriezingen. Re sultaat: adembenemende beelden voor één „SurvivaT'-aflevering. De beste shots: de momenten als Des met zijn onderwatercamera door het ijs ging. COLIN WILLOCK wil bepaald geen spectaculair beeld ophangen van de mannen, die voor Anglia de wereld „afstropen". Daarvoor is hij een echte Engelsman en een rustige, academi cus. Hij wijst op de vaak jarenlange moeizame arbeid, onder de verschrik kelijkste omstandigheden, die de op name-ploegen moeten verzetten. Man nen als Dieter Plage, Des Bartlett, Alan Root en Bill Cowen behoren tot de crème van de natuurfilmers. Toch staan in de analen van Anglia ook de „avonturen met gevolgen" ge boekt. Bill Cowen werd door een wild- beest gespietst, toen hij een shot iets te dichtbij wilde maken. John Buxton filmde een kudde van duizend buffalo's in het noord westen van Canada, maar zag de tonnen wegende massa op hol slaan. Hij werd door een helikop ter van Anglia TV gered, liet zich een eind verder weer droppen en zag hoe de in stampéde geraak te buffalo's zijn schuilhut in zaag sel veranderden. Alan Root maakte een van de be kroonde afleveringen, gefilmd op de Galapagos-ellanden. Zijn vrouw kreeg een vijf centimeter lange acasia-doorn door haar voet en Alan keerde in Londen terug zon der rechterduim. Die had hij moe ten laten amputeren na een adder- beet. Dieter Plage vergiste zich in een krokodil. Krokodillen zijn bij een lengte van zo'n twee meter niet gevaarlijk, maar door de verteke ning onder water schatte hij het dier vele centimeters te kort. Hij werd zwaar gewond toen het rep tiel hem aanviel. „Er zijn veel mensen, die ons heb ben gewaarschuwd, dat er met na tuurfilms en dierenfilms geen eer meer te behalen viel. Daarmee waren wij het niet eens. Wij zoeken gewoon een andere wijze van benaderen. Neem die aflevering over de Galapagos-eilan- den. Daar was de BBC ook geweest. Toch kreeg onze editie belangrijke on derscheidingen. Wij maken afgeronde afleveringen met de dieren in hun na tuurlijke omgeving, ook als die „onna tuurlijk" aandoet", aldus Colin Wil lock. Normaal gesproken vervaardigen wij eerst het script en vullen dan de beelden in, maar altijd gaat dat niet op. John Burton en ik kwamen op een tocht door Oeganda een expeditie te gen, die witte rhinocerossen ving met lasso's om ze naar veiliger plaatsen te kunnen overbrengen. Wij filmden en maakten bij onze terugkeer in Londen, vele maanden later, pas het script. Het is een van de sensationeelste af leveringen van „Survival" geworden. Anglia Television gaat inmiddels ge woon door met „Survival", al was het alleen maar omdat over twee jaar een nieuwe verdeling van de zendtijd in Engeland voor de deur staat. Met de goodwill, die Anglia door „Survival" heeft gekweekt tegen zo'n 100.000 gulden per aflevering wacht men dat moment rustig af. De KRO overweegt na juli met „Sur vival" te stoppen. Hetgeen doodzonde zou zijn, want deze unieke serie heeft veel vrienden. r>i S; V xXs Op safari tussen de kudden wilde beesten in Afrika. HUBERT FICHTE, geboren in 1935, nam een kelderkroeg als centraal punt voor zijn roman „Café Palette", spelend in Sankt Pauli, de rosse buurt van Hamburg. Bevolkt wordt dit souter rain-café door een grote groep rand figuren van de maatschappij, mensen, die zich daarin niet kunnen of niet wil- lerr handhaven. Jackie, een jonge man, waar achter de schrijver zelf zich ter nauwernood verbergt, bezoekt de Pa lette regelmatig. Hij sluit, vriendschap met veelsoortige mensen: kunstenaars van het tweede plan, een verlopen stu dent, mensen zonder vast beroep, ho- mosexuelen en bisexuelen, ongeschool den, aan drugs verslaafden. Toen Fich te korte tijd voor het verschijnen van de roman in een „beat- en prozalezing" in Hamburg enige fragmensen uit zijn boek voorlas (opgenomen op een lang speelplaat), leverde deze Dichterlesung hem een proces op. HET IS MOGELIJK, dat er mensen zijn, die door bepaalde passages gecho queerd zijn, maar dit is toch niet te recht. Fichte verzwijgt weinig, maar laat toch veel ongezegd. Het gaat hem niet om de sensatie, die in de hande lingen ligt, doch om de mens, die er achter staat. Hij wordt niet grof, doch toont begrip. Soms in de toon berus tend en registrerend, bijna verbaasd, bij voorbeeld als hij vertelt, hoe twee mannen, met veel te veel geld op zak, na het verlaten van het café door een aantal Palettianen overvallen en be roofd worden. Nadat zij de onbekenden hebben uitgeschakeld, leveren de over vallers onderling nog een niets ont ziende slijtageslag om de buit. Wanneer Jackie voor het eerst de vier treden naar de deur van de Pa lette is afgedaald en het leren gordijn opzij heeft geschoven, is zijn reactie: „Dit is dégoutant". Hij staat snel weer op straat, maar overwint langzamer hand zijn afkeer. Met deze drie woor den registreert Fichte precies de eerste reactie van de lezer en waarschijnlijk ook van zich zelf, bij zijn eerste ken nismaking met het café. Hij was er drie jaar lang stamgast en werkte in die tijd aan de roman. Door Café Palette heen waaien flarden bizarre poëzie: „Daarna gaat Jackie met Irma naar een feest. Jackie loopt met een muis aan een rood lint". Vrijwel alles is getekend in miniatuur met een uiterst fijne ner veuze, slechts het belangrijkste weer gevende pen. JACKIE IS sensibel en kwetsbaar. Zeer bijzonder is scène 38. getiteld: „Bijdrage tot de geschiedenis van Jackie's medelijden." Geserreerd, zeer beheerst en onsentimenteel. „Jackie's medelijden is vijf en twintig jaar 4» «SS «&S388S8» 1» •4-T 'V (dat is zo oud als hij zelf is). „Had hij medelijden of alleen maar angst? Medelijden met het castreren van een varken toen Jackie bleef kijken, om aan de weet te komen, of hij tegen de grond zou gaan. Mede pijn hebben. Hij voelde zelf de pijn aan zijn ballen toen die bij het varken eruit gesneden wer den. Daarvoor nog andere soorten me delijden. Ander verdriet in Parijs met de Zwarte Griet Odette lijden. Haar pijnlijke angst om getikt te zijn. Sensatielust? Angst om ooit getikt te raken? Verdriet tegenover anderen. Voor mijzelf. Altijd draagt Jackie, „de half-Jood, de half-hippie", het lijden dat geweest is, en dat komen zal met zich mee. Café Palette, 328 bladzijden tellend, bestaat uit 76 scènes, die onderling slechts weinig samenhang vertonen. Het is geen boek, dat men achter el kaar uitleest, daarvoor is het te com pact geschreven. Men savoueert het het best in kleine hoeveelheden, dan is het het verrassendst en geeft het zijn geheimen het makkelijkst prijs. De lectuur van werk van Fichte ver eist enige oefening: hij hanteert een volstrekt eigen stijl, schrijft een melo dieus, verzorgd staccato. Hij neemt snel waar en noemt slechts het noodzake lijkste. Aanduidingen als „Hij zei" of „Hij dacht" blijven vrijwel altijd ach terwege. Het taalgebruik van de ro manfiguren is aan de werkelijkheid ontleend. Het maken van een vertaling moet moeilijk en tijdrovend geweest zijn. HUBERT FICHTE werd in 1935 in Perleberg in de, nu Oostduitse, pro vincie Brandenberg geboren. Toen hij enige weken oud was, verhuisde zijn moeder met hem naar Hamburg, waar hij opgroeide en een middelbare school bezocht. Hij was toneelspeler, bezocht veel landen in Europa en hoedde scha pen in de Provence. Hij vestigde de aandacht op zich met de verhalenbun del „Aufbruch nach Turku". In 1965 verscheen van hem de autobiografisch getinte roman Das Waisenhaus (RoRo- Ro nummer 1024), onder de titel Het weeshuis gepubliceerd door de Uitge verij Meulenhoff. Hubert Fichte lijkt mij een auteur, die door zijn stijl en zijn onderwerpen de moeite waard is. ANNE BRANDENBURG Hubert Fichte, Café Palette. Verta ling: Tine van Harten. Meulenhoff- De Bezige B(j, Amsterdam.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 18