„Uitstel kan een ramp ontketenen TOKIO STICHT SUPERASIELS VOOR 50.000 ZWERFHONDEN ZATERDAG 11 APRIL 1970 Erbij t r» «mé IIKSiy^iiÉ (Van on2e correspondent) ZIERIKZEE Zonder „paniek" te willen zaaien heeft dijkgraaf A. M. Geluk van het water schap Schouwen-Duiveland waar schuwende woorden gesproken: „Uitstel van de afsluiting van de Oosterschelde is ontoelaatbaar". Wat is de achtergrond van die op merking? Is hij bang, dat het laat ste project van het Deltaplan later dan 1978 wordt voltooid? Op zijn boerderij in het dorpje Schudde- beurs wil landbouwer Geluk zijn beweegredenen wel kwijt: „Ik heb gelukkig geen aanleiding om te vrezen, dat de Oosterschelde later zal worden afgesloten dan vastge- Het Haringvliet (foto links) is komende herfst geen zeegat meer. In mei is de dam van betonblokken in het Rak van Scheelhoek gereed. Daarna be gint het zandspuiten. Voor de eerste najaarsstormen is de dam een robuuste zeewering. Volgend jaar komt de afdam ming van het Brouwershavense Gat (foto hierboven) gereed. Een groot gedeelte van de dam is inmiddels klaar. Het zuide lijke sluitgat wordt met de kabelmethode gedicht. Voor het noordelijke sluitga» worden doorlaatcaissons gebruikt. D UW—uw vang kan de ramp van 1953 worden overtroffen. Men zegt, dat een derge lijke watersnoodramp een keer in de duizend jaar gebeurt. Maar dat bete kent, dat het ook morgen kan zijn". Geboren en getogen op het eiland, heeft landbouwer Geluk geleerd te le ven met het altijd aanwezige gevaar van de zee. Hij spreekt de taal van zijn streek, als hij zegt: „De bevolking is hier nuchter, niet emotioneel gela den. Ik druk het wel eens zo uit: „we vrezen de zee zonder dat we er angst voor hebben". DESONDANKS herhaalt hij elk jaar „der traditie getrouw bijna" dat van temporisering van het Deltaplan geen sprake mag zijn. „Als je dat niet af en toe zegt, heeft iedereen de nei ging om in te slapen. En dat mag niet gebeuren. Want we leven misschien wel ver van de gedachte aan dreiging af, we wonen er vlakbij! Als ik bij zware noordwesterstorm en springtij met het dijkleger de dijken opga en ik zie dat vreselijke geweld van de zee, houd ik mijn hart vast. Dan kun je nog maar één ding zeggen: wat zijn we toch klein!" kan altijd meer", zoals nu wijlen het Eerste Kamerlid Louwes placht te zeggen. Schouwen-Duiveland is menselij kerwijs gesproken pas voldoende te gen het geweld van het water be schermd, als het Deltaplan gereed is. Volgend jaar gaat het Brouwershaven- se Gat dicht, waardoor de noordkant van het eiland wordt beveiligd. De Oosterschelde is over acht jaar geen zeegat meer. DIJKGRAAF Geluk: „Tot 1978 heb ben we een moeilijke periode. De dammen in Grevelingen en Volkerak hebben het stroombeeld belangrijk ge wijzigd. Dat kan gevaar opleveren. Op een aantal plaatsen zijn aanpassings- werken verricht om de ongunstige si- tiatie op te vangen. Niettemin dwingen de omstandigheden tot spoed. In om- De afsluiting van de Ooster schelde laatste en moeilijkste project van het Deltaplan ge beurt in 1978. De voorbereiden de werkzaamheden zijn al ge ruime tijd aan de gang: de bouw van de werkeilanden vanwaar de „aanval" op het zeegat wordt ondernomen. steld is. Technisch is het mogelijk de dam op tijd klaar te krijgen Noodzaak is alleen, dat de finan ciën regelmatig op tafel komen" WAAROM DAN toch die waarschu wing? Hij zegt: „Ik ben nu tien jaar voorzitter van het waterschap en tien jaar hamer ik er nu al op, dat de af damming niet wordt uitgesteld. Schou wen-Duiveland is nog steeds een be dreigd eiland. Als storm en springtij samengaan, is de zeewerende capaci teit van de dijken beperkt. Trouwens: hoe sterk de dijken ook zijn, de „zee v v* 7 V 0 N r \;N -■ (Van onze medische medewerker) AMSTERDAM WIL een einde ma ken aan de duivenplaag die de stad nu al jaren groot ongerief bezorgt. Het wil 40.000 duiven pijnloos elimineren °m de binnenstad weer wat leefbaar der te maken. Maar of dat lukken zal PALERMO KAMPT met het pro bleem van twee miljoen ratten; drie op elke inwoner! Zij verorberen 200.000 ton voedsel per jaar en vormen een potentiële bedreiging van de volksge zondheid, omdat ratten vele gevaar lijke ziekten (o.a. de ziekte van Weil) verspreiden. Pogingen om de dieren radicaal uit te roeien hebben totnog toe gefaald. TOKIO PAKT de dierenoverlast an ders aan. In deze grootste stad ter wereld genieten loslopende honden sinds 1687 wettelijke bescherming. In dat jaar vaardigde de sjogun Tsuna- yoshi n.l. een decreet uit waarbij be paald werd dat de zwerfhonden geen leed mocht worden berokkend. Wie zich daar toch aan schuldig maakte, liep het risico, verbannen te worden buiten de stadsmuren. De burgers moesten de honden zelfs eerbiediglijk met „mevrouw" rf „meneer" („o inu sama") aanspreken DIE OUDE hondenwet heeft tot ge volg gehad dat er nu in Tokio meer dan 100.000 onbeheerde honden rond zwerven, met alle daaraan verbond pn risico's van hondsdolheid tpidemieën. Daarom heeft het stadsbestuur nu een aantal hondenmeppers aangesteld, wier taak het is 50.000 zwerfhonden te vangen waarna de dieren naar speciaal voor hen gebouwde asiels in de bui tenwijken overgebracht worden. Daar zullen zij verzorgd en gevoed worden met rijst en gedroogde vis. Alleen de zieke dieren zullen met gas of eer strychninespuitje afgemaakt worden; de overigen zullen op kosten der bur gerij liefderijk verzorgd worden ,tot de (natuurlijke) dooo erop volgt" Een treffend staaltje van praktische die renliefde. VINDT U ook dat dokter en apothe ker steeds duurder worden? Troost u dan met de gedachte dat de kosten van het „geneesmiddelenpakket" in ons land nog altijd lager zijn dan in de meeste buurlanden. Een der oor zaken niervan is het unicum van de „apotheekhoudende arts," die een veel lagere kostenvergoeding voor be reiding en aflevering van geneesmid delen krijgt dan de gewone apotheker Zouden de apotheek houdende artsen van het toneel verdwijnen dan zullen circa 3,5 miljoen fondspatiënten hun medicijnen via de normale apotheek betrekken moeten, hetgeen de kosten voor de fondsen (en dus ook die van het „geneesmiddelenpakket") aanzien lijk zou verhogen. Aldus, in „Medisch Contact," de hartekreet van een zo'n apotheek-houdende huisarts die zich afvraagt, of hij en zijn collega's in derdaad (zoals vaak beweerd wordt) een minder goede geneesmiddelen verzorging geven als de gewone apo theker. DR. J. KATER

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21