Voor het bejaardenprobleem is geen oplossing mogelijk" Haagse politie bij de tijd KvanUIEUEN Het voortgezet onderwijs toont beginnende chaos In tien jaar 2.000.000 verduisterd Op een tortel Minister verlangt betere veiligheidsmaatregelen Voorvechter van natuurbescherming PROFDR. HWIJNGAARDEN MEENT: Vliegers bij KLU met veertig jaar een flink pensioen NVSH wijst poging tot bemiddeling af Voorzitter Sti Bonaventura: i Akkoord Lijempf en ANAB In 5 jaar 109 bankovervallen NVJ telegrafeert verzoek aan mr. Grosheide DR. NIJKAMP DOOR ANWB ONDERSCHEIDEN Van Son critiseert gedrag Sogas II ZATERDAG II APRIL 1970 Duits idee in studie EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK In conflict met artsen Er zijn zoveel mooie dingen te zien bij Kantoorbediende bekent: Centrale verwarming Thermo Techniek Tensen Een gekke tortel die te Gieten op olifanten was gaan schieten had na een dag of negen, tien nog steeds geen olifant gezien. „Als ik iets schiet", sprak toen die tortel, „dan is het hoogstwaarschijnlijk wortel". Trijntje Fop mmmm, De 110-de (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Koninklijke Lucht macht wil langer profijt trekken van contractvliegers. Dit zijn reserve-officie ren die een jaar of acht bij de lucht macht in dienst zijn als vlieger. In West- Duitsland is een jaar geleden een nieuwe regeling ingevoerd om reserve-vliegers langer dan acht jaar vast te kunnen hou den Luitenant-generaal A. B. Wolff, be velhebber van de luchtstrijdkrachten, heeft de Duitse regeling bekeken, en de Koninklijke Luchtmacht heeft deze thans in studie genomen. De Duitse regeling komt er op neer, dat reserve-vliegers ongeveer vijftien jaar in dienst kunnen blijven, en dan een flink pensioen ontvangen (55 percent van het laatste salaris). Als Nederland tot een herziening van de regeling voor „korfverband-vliegers zou komen zou dit een verdubbeling betekenen van het to tale profijt dat de luchtmacht van zijn vliegers heeft. De meeste vliegers zijn geen beroepsofficieren, maar hebben een contract dat in de regel niet langer dan een jaar of acht duurt, waarna de vlieger met een premie op zak de burgermaat schappij instapt. Juist omdat contract- vliegers geen pensioen krijgen is het moeilijk hen voor langere tijd dan die acht jaren te binden. In Duitsland is de nieuwe regeling vo rig jaar ingevoerd omdat de animo voor het vliegerschap terugliep. De reeks on gelukken met Starfighters is hier niet vreemd aan. ADVERTENTIE MARKIEZEN ZONNESCHERMEN ftOlLUlKEW/LUXAPLEX JALOUZIEEN 27 UMUlMM OgSO-HMI UTRECHT De problematiek van de oudere bevolking is in onze huidige maat schappij onoplosbaar. Dit stelde prof. dr. H. R. Wijngaarden, hoogleraar in de psycho logie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, gisteren in Utrecht op een studiecon ferentie van het gemeenschappelijk protestants overleg bejaardenwerk over „oud worden". „We moeten het feit onder ogen zien", zo zei prof. Wijngaarden, „dat in onze op produktie gerichte samenleving de ouderen buiten spel staan, niet meer nodig zijn, en ook niet meer zinvol ingeschakeld kunnen worden: ze mogen toekijken!" Het bereiken van een leeftijd van 85 jaar zal steeds minder een uitzondering worden. Na een pensionering, die voor het overgrote deel van de mensen een duide lijke breuk in de levenslijn betekent, kan dus nog een periode volgend die even lang is als die van de jeugd. Maar het kan toch onmogelijk de zin van de levens verlenging zijn, dat de „wachttijd" wordt verlengd. De samenleving zal een situa tie moeten creëren, waarbinnen het re delijk mogelijk is, de periode na het 65ste jaar inderdaad zin te geven. Voor de huidige oudere generatie ziet prof. Wijngaarden wat dit betreft geen oplossing meer. Als men wil voorkomen, dat ook de volgende generatie bejaarden in eenzelfde noodsituatie terechtkomt, zal er volgens hem een samenleving moeten komen die de mens op een andere manier benut en waardeert dan alleen als pro ducent. In dit verband noemde hij twee moei lijkheden. In de eerste plaats een sterke democratisering in het bedrijfsleven waardoor de beroepsbevolking leert deel DEN HAAG. Het curatorium van de stichting consultatiebureaus voor huwe lijks- en geslachtsleven heeft een poging ondernomen om te bemiddelen in het conflict tussen de artsen en het stich tingsbestuur, dat ook het hoofdbestuur van de NVSH is. Het stichtingsbestuur deelde desgevraagd mee geen behoefte aan bemiddeling te hebben. Zo'n poging acht het vooralsnog niet opportuun. Het conflict betreft slechts een gewoon ontslaggeval, waaromheen deining is ont staan. De reglementen voorzien erin om de ontslagkwestie af te wikkelen, aldus de NVSH. Het lag in de bedoeling dat volgende week vrijdag, 17 april, acht personen rond de tafel zouden komen om alle meningen eens naast elkaar te zien. Dit achttal zou gevormd worden door twee curatoren, twee leden van de Medische Raad, twee oud-bestuursleden van de NVSH. alsmede twee leden van het huidige hoofdbestuur van de NVSH. NAARDEN. „Ons voortgezet onder wijs vertoont, de cultuurcrisis van heden weerspiegelend, het beeld van een begin nende chaos. De verwarrende en inge wikkelde regels voor subsidie en arbeids voorwaarden, de volslagen onzekerheid omtrent de komende structuur van het voortgezet onderwijs, de aanmoediging van buiten de scholen tot provocaties en conflicten, de loodzware druk die een on rijpe democratie op de schooolleiding legt hebben bij zeer velen die het onderwijs jarenlang met idealisme, en verantwoor delijkheidsgevoel dienden, een diepe moe deloosheid veroorzaakt", aldus vanmor gen de voorzitter van de Vereniging van Katholieke Leraren „Sint Bonventurea", drs. H. L. C. Michielsen, on de algemene vergadering van deze vereniging in Naar- den. „Steeds meer schoolleiders informeren bij ons naar de rechtspositionele gevolgen als ze hun ambt voortijdig neerleggen, oudere leraren tellen de dagen die hen van hun pensioen scheidt, enkele scholen merken dat jonge leraren wegsolliciteren naar het oosten en het noorden van het land, naar rustiger en bewoonbare stre ken", zo vervolgde de heer Michielsen. De voorzitter ontvouwde in zijn jaarrede enkele denkbeelden over een democrati scher constructie van de schoolbesturen. Het dagelijks bestuur hiervan zou naar zijn mening kunnen bestaan uit enkele deskundigen, een jurist, een econoom, een financieel expert, aangevuld met een de legatie van ouders van de schoolkinderen. Dit college zou de verantwoordelijkheid voor het beleid naar buiten kunnen dra gen. Het huishoudelijke bestuur, dat mo menteel geheel is aan de staf toever trouwd, kan volgens de heer Michielsen een democratischer en collegialer karak ter krijgen waarmee een schoolnarlement wordt opgericht dat uit staf. leraren, leer- ADVERTENTIE Grote Houtstraat 125 UW speciaalzaak voor lederwaren Tel. 31 10 28 lingen en niet-onderwijzend personeel be staat en dat adviezen uitbrengt over alle zaken die het interne schoolleven betref fen. Een schoolraad of „bestuursraad", bestaande uit alle zes geledingen, zou dan het aanvullende instituut kunnen zijn om het gehele beleid te coördineren in een overkoepelend lichaam, aldus de voorzit ter van Sint Bonaventura. De heer Michielsen noemde een aantal opmerkingen uit het „anti-mammoetrap port" van de „kritische leraren", een misdadige drogrede. Deze hadden gesteld dat er kritisch onderwijs nodig is, onder wijs dat mensen ongeschikt maakt voor deze samenleving" en dat „een nieuwe menleving dan bijna vanzelfsprekend het gevolg zal zijn". De heer Michielsen stel de aar tegenover dat onderwijs en school in dienst staan van het kind. „Wij achten het kind te goed om als middel te dienen voor een maatschappijverandering waar van men bovendien nog op goede gronden moet aannemen dat ze geen verbetering is. Uit de leerlingen komen geen vragen om een nieuwe maatschappij" zo zei hij. te nemen aan maatschappelijke proces sen en daarmee ook na de pensionering door kan gaan, zo bijvoorbeeld in de lan delijk en plaatselijke politiek en in aller lei vormen van het maatschappelijk le ven. Deze mogelijkheid zal slechts een deel van de bevolking aanspreken, maar prof. Wijngaarden acht ook een verbetering van de situatie mogelijk door een aan zienlijk verdere inkrimping van de ar beidstijd. Bij een werkweek van bijvoor beeld 25 uur zal men wel móeten leren., de ruime vrije tijd pos'tief te gebruiken. Dit, dus met zinvolle hobby's en voor al lerlei andere zaken die niets met het werk te maken hebben. In een dergelijke situatie zal de pensionering geen duidelijk breek punt meer vormen in de levenslijn, aan gezien men dan kan doorgaan binnen het eigen al bestaande levenspatroon. In dit verband pleitte prof. Wijngaarden voor een verschuiving van bejaardenzorg naar vorming van ouderen, een vorming, die dan al lang voor het 65ste jaar moet be ginnen. De voorzitter van het gemeenschappelijk protestants overleg bejaardewerk de heer S. Spruyt, zei bij het begin van de conferentie, dat het voor boven-vijftigjari- gen steeds moeilijker wordt, zich in onze samenleving thuis te voelen. Aandacht voor de financiële positie alleen van de ouderen is niet voldoende, zo zei hij. Ze willen deelnemen aan het politieke en culturele leven en dat niet tegen geredu ceerd tarief, maar voor het volle pond. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Bij de Verkadefabriek in 's-Hertogenbosch is gedurende de laat ste tien jaar twee ton per jaar verduis terd door een bediende van de loonadmi nistratie. Het geval kwam aan het licht toen de fiscale recherche overging tot aanhou ding van een 46-jarige man uit Nieuw- kuijk. die ervan werd verdacht fraude met de aangifte van zijn vermogensaan- wasbelasting te hebben gepleegd. Hoewel de man probeerde door het vertellen van fabeltjes over winst in de Duitse lotto en andere extraatjes de op sporingsambtenaren om de tuin te leiden lukte hem dat niet. Hij werd ingesloten in het huis van bewaring in Den Bosch. Gisteren werd hij voorgeleid aan de of ficier van justitie en daar bekende hij plotseling dat hij gedurende tien jaar gemiddeld 200.000 per jaar had ver duisterd. De Haagse politie hield gisteravond een bestelauto aan omdat ze de indruk had dat de bestuurder „vreemd" deed. De politie kreeg gelijk. De auto was volgeladen met klokken en siervoor werpen die enkele uren eerder in Den Bosch waren gestolen. UTRECHT Uit een gesprek tussen de president-commissaris en de directie van Lijempf en een delegatie van de ANAB is overeenstemming voortgekomen over de sociale gevolgen van de reorgani satie van dit bedrijf voor het personeel in de vestiging in Leeuwarden. Zoals be kend heeft de Lijempf onlangs een aantal fabrieken verkocht aan Domo-Bedum te Beilen. ADVERTENTIE is 25,— per m3 te duur? Beslist! ZELFBOUW bespaart u f 2300.—. U wordt gesteund door een erkende vak man die de gasaansluiting inregeling en garantie-service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij i toch nog 20% op de gebruikelijke Prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23 - 24 20 44 DEN HAAG. Volgens de bij het de partement van Justitie bijgehouden regi stratie hebben in de periode van 1 janua ri 1965 tot 1 maart van dit jaar in totaal 109 overvallen op banken en geldtranspor ten plaats gehad. In dertig van deze 109 gevallen bleef het bij een poging tot het misdrijf. De minister van Justitie, mr. C. H. F. Polak heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. De aantallen overvallen, zo blijkt uit de opsomming, varieerden van vier in 1965 tot 48 in het afgelopen jaar. Voor de overige jaren waren de cijfers als volgt: 1966 tien overvallen, 1967 acht overvallen, 1968 drieëndertig overvallen en gedurende de eerste maanden van dit jaar zes overvallen. Van deze 109 gepleegde overvallen op onder meer banken, postkantoren, geld transporten, stationskantoren en de Soc. Verzekeringsbank, werden er door de po litie zeventig opgelost. Dit betekent, al dus de minister van Justitie, een oplos singspercentage van 64, „aanmerkelijk hoger dan het algemene oplossingsper centage van gepleegde misdrijven". Naar DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft de staatssecretaris van Onderwijs mr. J. H. Grosheide, in een brief dringend verzocht zijn invloed uit te oefenen opdat het onderwijs aan de School voor de Journalistiek in septem ber ook voor eerstejaarsleerlingen nor maal doorgang kan vinden. Staatssecretaris Grosheide ontvangt dinsdag een delegatie van docenten en studerenden aan de School voor de Jour nalistiek. In de door de voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Journalisten, de heer J. J. van Raalte, ondertekende brief worcft herinnerd aan de uitspraak die de verenigingsraad van de NVJ afge lopen dinsdag in Hilversum deed tegen het besluit van het curatorium van de school tot het niet-toelaten van eerste jaarsleerlingen tot de cursus 1970-1971. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De onderwerpen wa ter-, lucht- en milieuverontreiniging staan centraal in een gesprek dat wij hadden met het hoofd van de Haagse dienst school- en kindertuinen, de heer J. A. Nijkamp, die door de ANWB is onder scheiden voor alles wal hij heeft gedaan voor de natuurbescherming. Hij spreekt daar zeer nuchter en praktisch over. „Door alles wat er op het ogenblik over de milieuverontreiniging wordt geschre ven en gezegd, dreigt het gevaar dat we het gevoel krijgen dat er niets meer aan te doen is." Persé onjuist, er is nog van alles aan te doen, maar dat zal wel heel veel geld kosten", zegt hij resoluut. Hij geeft voorbeelden. „Er zullen veel meer zuiveringsinstal laties moeten worden gebouwd, zodat het afvalwater minder goor de buitenwate ren bereikt. Het groen zal moeten wor den gespaard en alle natuurparken van enige allure (Waddenzee, Biesbosch, Voorne en Hoge Veluwe zullen tot elke prijs moeten worden gehandhaafd." De functie van het groen met name in de stad is duidelijk. Het verbetert de lucht doordat het stof opneemt en kool zuur omzet in zuurstof. Bij het behoud van natuurparken plaatst de heer Nijkamp, die in novem ber met pensioen gaat, de volgende op merking. „De mensen hebben de neiging in hun eigen leefperiode metterdaad te doen, wat ze kunnen. Daarmee ontnemen ze degenen, die na hen komen elke keu zemogelijkheid, zo met name bij het ge ven van een andere bestemming aan een natuurgebied." „De natuurbeschermers" zegt hij, „trek ken in dergelijke kwesties vaak aan het kortste einde, omdat een bepaald eco nomisch belang meestal wel in geld is uit te drukken, maar een recreatief be lang niet." Er zijn wapens tegen het bederf van lucht, water en bodem; wapens, waar over de overheid kon beschikken, maar het zijn wel heel dure wapens. Individueel kan er echter ook wel het nodige worden ondernomen om het le vensklimaat te verbeteren. In de lessen, die van de dienst van de heer Nijkamp uitgaan per jaar wor den daar in Den Haag 32 tot 3500 klassen van lagere scholen mee bereikt ha mert hij daar voortdurend op. Rupsen „Natuurliefhebbers, die voor hun ple zier een tuintje hebben, moeten niet met vergiften spuiten. Dat vergif dringt na melijk in de bodem door en doodt daar dieren, die onmisbaar zijn voor de bo demgesteldheid. De echte natuurbescher- mer neemt lief". DR. NIJKAMP die luizen en rupsen voor De heer Nijkamp is wel zo realistisch, dat hij beseft dat er in de commerciële tuinbouw wel moet worden gespoten. „Gelukkig", zegt hij, „wordt thans koortsachtig naar middelen gezocht om dat in de toekomst ingrijpend te be perken." Hij noemt nog een tweede wapen waar over iedereen persoonlijk beschikt, om de milieuverontreiniging te beperken: Geen afval buiten neer gooien, dat niet ver teert, zoals plastic en doppen van fles sen. Hij heeft ook „lesbrieven" over na- spreid zijn over alle 10.500 lagere scho len. „De kinderen", zegt hij, „moeten het gevoel krijgen dat het plezierig is om met en in die natuur bezig te zijn. Dan ontdekken ze ook hoe kwetsbaar die is en zullen hun eigen gedrag afstemmen op het behoud ervan. De heer Nijkamp, die op 17 september 1905 in Loosduinen is geboren, schrijft eigenlijk zijn hele leven al over de na tuur en de bescherming daarvan. Hij zegt: „Gelukkig is de natuurbe scherming de image kwijt van een af faire die alleen maar overspannen men sen met geitenwollen sokken aangaat. Gelukkig ziet iedereen steeds meer in, dat de gevaren die de planten en de die ren bedreigen, daarmee ook regelrecht een gevaar zjjn voor de mens". de mening van minister Polak getuigt dit resultaat van grote bekwaamheid, toe toewijding en volharding van de politie bij de bestrijding van dit soort crimina liteit. Bij deze overvallen werden één em ployé gedood en werden in totaal vijl emuloyés gewond en bovendien één voor bijganger gewond en drie daders gewond. Minister Polak wijst op het grote be lang, dat moet worden gehecht aan het treffen van adequate beveiligingsmaatre gelen door die inrichtingen, waar veel baar geld aanwezig is. Indien zou komen vast te staan, dat deze inrichtingen niet eigener beweging binnen redelijke termijn zodanige maat regelen treffen, zal de vraag of van over heidswege op dit stuk wettelijke voor schriften moeten worden vastgesteld, in ernstige overweging moeten worden ge nomen, aldus minister Polak. Hij heeft de Tweede Kamer meege deeld, dat de Nederlandse Bankiersvere niging het van het allergrootste belang acht, dat alle bij haar aangesloten leden binnen redelijke termijn een aantal ef ficiënte veiligheidsmaatregelen treffen. Voorgesteld wordt dat bij kantoren met een bezetting van minder dan vijf man een pantserglas-afsluiting tussen perso neel en publiekruimte wordt ingericht, en dat bij grotere kantoren een rondom met pantserglas beveiligde kassiersloge of beveiligd kasgebied. Voorts dient er een zogenaamd „stil-alarm"-apparatuur in alle kantoren te komen. Minister Polak kan het cijfer inmiddels op 110 stellen. Omstreeks zeven uur is gisteravond een overval gepleegd op de Boerenleenbank in Roosteren. Twee jon gemannen arriveerden op hun bromfiets voor het gebouw, drongen naar binnen en sloegen een klant bewusteloos. Daarna werd de kassier, de heer G. Lijnen, door hen met een vuurwapen bedreigd, waar na ze er met ongeveer 20.000 gulden van door gingen. De overvallers vluchtten beiden met een bromfiets. Inwoners van Roosteren achtervolgden het duo met een auto. Men kon de overvallers echter niet te pakken krijgen, doordat ze gebruik maakten van smalle landweggetjes, voor auto's niet toegankelijk. DEN HAAG. Op verzoek van staats secretaris Van Son heeft het haarden- en kachelbureau alle erkende kleinhandela ren geschreven dat naleving van eventu eel door leveranciers van gashaarden bin dend voorgeschreven publieksprijzen uit sluitend een aangelegenheid is tussen de individuele producent of importeur en de individuele detaillist. Dit blijkt uit zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw G. Brautigam (P.v.d.A.) over de activiteit van de detaillistenorganisatie Sogas die de naleving van de mededingingsregeling controleert. Deze activiteit vindt geen steun in deze mededingingsregeling waar van vast staat dat zij geen enkel element van collectieve verticale prijsbinding bevat, aldus de staatssecretaris. Het ge drag van de Sogas verraadt echter wel een visie die weinig of geen ruimte laat voor aanvaarding van het feit dat het sys teem van collectieve vertikale prijsbin ding voor de handel in gasverwarmings- apparaten niet is toegestaan. Afgetreden. De Spaanse minister van Openbare Werken, Federico Silva Munoz zou zijn ontslag hebben aangeboden. Hij zou zijn opgevolgd door Gonzalo Fer nandez de la More, tot dusver onder minister van Buitenlandse Zaken. Hakenkruis. Op de voorgevel van de ambts woning van de Griekse ambassadeur in Brussel is in de afgelopen nacht een rood hakenkruis geschilderd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2