Weer een anticlimax Strauss op CSU-congres: Brandt vergeleken met Chamberlain In Jordanië zes burgers gedood Amerikaanse Senaatscommissie wenst: INTREKKING TONKIN-RESOLUTIE Verwachting in Washington: 50.000 man uit Vietnam Sjelepin in openbaar gezien „Rede van Papadopoulos is belachelijk" Nieuwe guerrilla-tactiek: ontvoering PAUW Minister Scheel beschuldigt Guatemala Minister draagt Von Spreti's kist Britse soldaten blijven in Ulster Prof. Andreas Papandreou: ZATERDAG 11 APRIL 1970 3 -. Terugtocht Luchtaanval van Israel Rede van Nixon Bezorgd' Regering-Rumor krijgt vertrouwen van Senaat Grove schending van volkenrecht" (Van onze correspondent) MONTEVIDEO Latijns Amerikaanse guerrillastrijders hebben de afgelopen jaren tien diplomaten ontvoerd, van wie zes in de afgelopen maand. Triest hoogtepunt van deze reeks wordt ongetwijfeld gevormd door de ontvoering van de Westduitse ambassadeur in Guatemala, Karl graaf von Spreti, die de activiteiten van het Latijns Amerikaans verzet met de dood moest bekopen. De wereld is door deze dood geschokt. Tegelijkertijd is de voortdurende angst dat deze gebeurtenis zich zal her halen sterk toegenomen. In Zuid-Amerika is men al jaren gewend aan bomaanslagen, wapendiefstallen en bankovervallen. Leger en politie hebben zich ingesteld op dit soort verzetsdaden en kunnen deze met wisselend succes bestrijden. Burke Elbrick A utoriteit Burgeroorlog Verzet de y n expert Toen gisteren een belangrijke verkla ring van de Griekse premier Papadopou- los was aangekondigd, gingen de verwach tingen ook van enkele juist in Neder land aanwezige Grieken in ballingschap uit in de richting van een algehele amnestie, die zich dus ook zou uitstrek ken tot de 34 verdachten in het schok kende monsterproces dat momenteel voor de Atheense krijgsraad zijn einde nadert. Het is namelijk duidelijk dat dit proces met alle onthullingen die het heeft ge bracht voor het regime als een boeme rang heeft gewerkt. Het is verder een pu bliek geheim dat de Amerikaanse ambas sadeur in Athene reeds enkele maanden pressie uitoefent op de kolonels om en nog vóór de derde verjaardag van hun regime op 21 april te komen met een aantal libe raliserende maatregelen, zoals de opheffing van de staat van beleg, algemene amnes tie en de aankondiging van tenminste ge meenteraadsverkiezingen. De coöperatieve instelling van een par lement van „waardigen" behoorde zeer bepaald niet tot het Amerikaanse verlang lijstje: het is immers duidelijk dat dit re gressieve initiatief tevens betekent dat er van een gewone volksvertegenwoordiging niets meer zal komen, het is een duidelijke zaak en het gekke is dat er in de grondwet van 1968 ook totaal niet in is voorzien. Wat de andere zogenaamde concessies betreft, het is zeer de vraag of de Ame rikaanse diplomatie verguld zal zijn met dit povere brokje liberalisatie. Als het werkelijk betekende dat voortaan geen willekeurige arrestaties meer kunnen wor-, den verricht, zou het nog van enige waarde zijn. Maar Papadopoulos heeft op dezelfde feestelijke wijze vorig jaar de herinvoe ring van de eerbiediging van de particu liere woning afgekondigd en dit is sinds dien door de militaire politie, die als een soort staat in de staat optreedt, al vele malen met voeten getreden. De beperkingen op het gebied van open bare orde, veiligheid en misdrijven tegen het bewind betekenen dat ook voortaan processen voor de krijgsraad kunnen blij ven worden gevoerd voor dezelfde delicten waarvoor tot nu toe alle grote processen werden gevoerd. Dat de ontslagen ambte naren in beroep kunnen gaan bij de Raad van State is door Papadopoulos ook al eens eerder feestelijk afgekondigd en toen was dit lichaam niet eens van „vijandige ele menten" gezuiverd, zoals nu. Tenzij zich onder de 350 vrij te laten personen beken de figuren bevinden, bijvoorbeeld Theodo- rakis of de beklaagden bij het huidige pro ces, zal het binnenlands en buitenlands effect dat deze afkondiging zal sorteren van nul en gener waarde zijn. WtAAAAAAAIWWVIAnAfVinMVtfVVMfWinAAIWVVinfVWIfWVVWVVVWVVVVVVIfWWIfWVinAAMWVtfinAnWIAnnfllWIIVWVWVWWVIA WWWVWWWWIAAMIAftAAflMAAAAMMAAAMWWVMAnAfVVWMMVVVVVWMWWVWWIAIVVWVWWVVWIMVVVVWWWVWVVVWI (Van onze correspondent) BONN. Franz Josef Struss, de voor zitter van de Beierse partij, de CSU, heeft Bondskanselier Brandt gisteren vergele ken met Chamberlain, de Britse minister die in 1938 met Hitier de overeenkomst met München sloot. Op het jaarcongres van zijn partij verklaarde Strauss dat Brandt niet alleen de Russische Europa- politiek een dienst bewijst, maar boven dien een beleid voert dat een gevaar voor de vrede inhoudt omdat het op den duur het evenwicht in Europa kan verstoren. Op het congres betoogde de CDU-frac- tievoorzitter Rainer Barzel, dat de re- geringspolitiek steeds meer op een avon tuur gaat lijken en dat het daarom „voor het vrije Duitsland bitter nodig is nog in de huidige ambtsperiode van Brandt een andere, betere regering tot stand te brengen". Ook CDU-voorzitter Kiesinger vond dat Brandt zijn tijd heeft gehad, „nu voor iedereen duidelijk is dat hij zijn be loften toch niet kan waarmaken." Sloeg Kiesingers critiek vooral op de binnenlandse politiek van de regering, centraal staan in de agressieve taal, die geheel naar verwachting het CSU-con gres in München beheerst, de aanvallen op de buitenlandse politiek. Hierbij heb ben de sprekers dankbare aanknopings punten in de scherpe campagne die nu al enkele weken door het Oostduitse par tijblad „Neues Deutschland" tegen de re gering in Bonn, tegen de SPD en tegen enkele Westduitse ministers persoonlijk wordt gevoerd. Deze campagne laatste dagen ook vrees wordt geuit dat het tweede gesprek tussen Brandt en Stoph, dat 22 mei in Kassei moet worden gehouden, onmoge lijk zou kunnen worden. Men acht het niet uitgesloten dat de Oostduitsers doende zijn hun terugtocht voor te bereiden. Bij de voorbereidingen voor Kassei is de regering gisteren ook gestoord doen de uitgever van het extreem-nationalis tische blad „Nationalzeitung" Gerhard Frei die de Oostduitse premier Stoph (tegen wie al een zaak liep) heeft aange klaagd wegens moord. De openbare aan klager in Bonn heeft de zaak overge dragen aan de rechtbank in Kassei. Het is Frei's bedoeling dat Stoph bij het binnenkomen van de Bondsrepubliek wordt gearresteerd. Van regeringszijde is verklaard dat de Westduitse rechtsorde voldoende mogelijkheden biedt om zo'n acite te voorkomen. is zo scherp dat de in regeringskring de AMMAN/TEL AVIV, (Reuter en AFP). Twee Israëlische vliegtuigen van het type „mystère" hebben gisteren een aanval ge daan op het dorp Noord-Cchounar. Hier bij werden zes burgers gedood en tien ge wond. Dit is meegedeeld door een militaire woordvoerder in Amman. In hetzelfde ge bied werd ook het dorp Tall Soukkar ge bombardeerd. Hierbij zijn geen slachtof fers gevallen, aldus de woordvoerder. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft verklaard dat de aanval op de twee Jordaanse dorpen het antwoord is op de beschieting van Israëlische landbouwne derzettingen nabij de stad Beit Sjean. Deze aanvallen zijn uitgevoerd vanaf Jordaanse grond. Israëlische vliegtuigen hebben gis teren ook aanvallen gedaan op Egyptische militaire doelen bij het Suezkanaal, aldus de woordvoerder. Volgens Cairo zijn hier bij drie Egyptische militairen gewond. Studenten in de Turkse stad Instanboel hebben het Israëlische consultaat met ste nen bekogeld en ruiten vernield. Deze de monstratie gold als protest tegen de Is raëlische luchtaanvallen van woensdag op Egypte waarbij één en dertig kinderen om het leven kwamen. ADVERTENTIE WASHINGTON (AP en AFP) De commissie van Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse senaat heeft zich gisteren met algemene stemmen uitgesproken voor intrekking van de omstreden resolutie betreffende de Golf van Tonkin. Bij dit besluit dat in 1964 werd genomen, kreeg de presi dent verstrekkende bevoegdheden ten aanzien van de strijd in Vietnam. Op grond hiervan werd de Amerikaanse militaire macht in Zuid-Vietnam uitgebreid tot meer dan een half miljoen man. Na de stemming verklaarde de voorzit ter van de commissie, de democraat Wil liam Fulbright: „Wij gaan alle akkoorden en resoluties waaraan wat mankeert, laten verdwijnen. Ik hoop dat dit ons er toe zal brengen, al onze verplichtingen in de ge hele wereld opnieuw te bezien". De commissie keurde eveneens een voor stel goed tot afschaffing van een soortge lijke resolutie van 1958 ten aanzien van het Midden-Oosten. Daarentegen besloot de commissie tot handhaving van dergelijke besluiten uit 1955 en 1962, welke respec tievelijk betrekking hebben op Formosa en Cuba. Als de Senaat als geheel en het Huis van Afgevaardigden het standpunt van de com missie inzake Vietnam en het Midden- Oosten delen, betekent dit dat de twee be trokken resoluties aan het eind van de huidige zittingsperiode van het congres bui ten werking worden gesteld. President Nixon, zo wordt in Washington verwacht, zal in de rede die hij donderdag over de ontwikkelingen in Vietnam zal houden, waarschijnlijk een verdere ver mindering van de troepensterkte in Viet nam met 50.000 man aankondigen. Volgende week woensdag als de derde fase van de terugtrekking eindigt zullen in Zuid-Vietnam 434.000 Amerikaanse mili tairen zijn. Worden in de vierde fase inder daad 50.000 man teruggetrokken dan komt daarmee het Amerikaanse contingent voor het eerst in drie jaar beneden de 400.000. Het is bekend dat de Amerikaanse mili taire leiders zich steeds hebben verzet te gen een te snel tempo van terugtrekking. De Amerikaanse gezamenlijke chefs van staven, bezorgd over de toenemende acti viteit van het Zuidvietnamese Bevrijdings front in Zuid-Vietnam hebben aangedron gen op een uitstel van twee maanden in het programma tot terugtrekking van Ame rikaanse militairen. Volgens zegslieden van het Amerikaanse ministerie van Defensie hebben de chefs van staven hun adviezen terzake van de troepenterugtrêkking in de afgelopen da gen opgesteld. De regering Nixon zou in elk geval met de terugtrekking willen voortgaan. ROME, (AP). De Italiaanse coalitie regering van centrum-links onder leiding van premier Mariano Rumor heeft het vertrouwen van de Senaat gekregen. De stemmenverhouding daar was 167 stemmen voor en 117 tegen. De regering moest tenminste 143 stemmen krijgen voor het vertrouwensvotum. GUATEMALA, (DPA). De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, heeft in Guatemala president Julio Cesar Mendez Montenegro opgezocht om hem een protestverklaring van de West duitse bondsregering inzake de moord op ambassadeur Von Spreti voor te lezen. Het staatshoofd van Guatemala herhaal de daarop het bekende standpunt van zijn land, dat inwilliging van de eisen der ont voerders van de Westduitse ambassadeur een schending van de grondwet zou heb ben betekend. Scheel beschuldigde de Guatemalteekse regering van grove schending van het vol kenrecht. Hij deelde mee dat West-Duits- land de belangrijkste leden van zijn am bassade terugtrekt, maar hij maakte dui delijk dat er geen officiële breuk zal ko men. Na zijn bezoek aan de president bezocht minister Scheel de Duitse kolonie. Daarop sprak hij met de weduwe van graaf Von Spreti. MOSKOU, (AFP). Aleksander Sjelepin is als eerste van de vier leden van het Rus sische Politbureau, van wie gemeld was dat z(j ziek waren, weer in het openbaar verschenen. Dat gebeurde op een massabijeenkomst van zesduizend mensen in het Kremlin ter gelegenheid van de „dag van de ruimte vaart". De drie andere zieken president Podgorny, premier Kosygin en partij-ideO' loog Soeslov waren evenals trouwens partij chef Brezjnev, niet aanwezig. Ook Poliansky ontbrak. Van de elf leden van het politieke bu reau waren er met inbegrip van Sjelepin slechts vier present. Naast Sjelepin zaten Mazoerov, Kirilenko en Voronov. Ventilator. Doordat een reusachtige venti lator in een fabriek in de Franse stad Metz al draaiend uit elkaar viel, waarbij stukken metaal in het rond vlogen, zijn twee arbeiders om het leven gekomen. Gisteren is het lichaam van de West duitse ambassadeur graaf Von Spreti overgevlogen van Guatemala naar West-Duitsland. Op de foto draagt de Guatemalteekse minister van defen sie, Doroteo Reyes, links, de kist van de ambassadeur naar het vliegtuig. Het was vooral Reyes, die de eisen van de ontvoerders van Von Spreti niet wenste in te willigen. LONDEN, (Reuter). De Britse rege ring heeft opnieuw verzekerd dat de Brit se soldaten voor onbepaalde t(jd in het on rustige Noord-Ierland zullen blijven. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Londen zei dit in een verklaring na be sprekingen tussen minister van Binnen- lande Zaken James Calaghan en premier James Chichester-Clark. De minister kwa men overeen dat de sterkte van de Britse strijdkrachten in Ulster altijd voldoende moet zijn om aan elke situatie het hoofd te bieden. Er zal krachtig worden opgetre den tegen „gewelddadige en ondermijnen de. elementen". ATHENE. (Reuter en AP) Premier Papadopoulos van Griekenland heeft gis teren gezegd dat een gedeelte van de Griekse grondwet zal worden hersteld. Voorts zullen volgens de leider van het pmnFinniuifinnnnnnnnnnnnnnnnrn Betrekkelijk nieuw is de methode van de ontvoering en de daarop vol gende chantage. De angstpsychose, die dit ontvoeren van mensen met zich meebrengt, vindt zijn oorsprong in de wetenschap dat „de geregelde samenleving" in Latijns-Amerika vol ledig machteloos staat tegenover de ze nieuwste methode van de rebellen. IN COLUMBIA werden sinds 1958 meer dan honderd politici, diplomaten, zakenlieden en grootgrondbezitters ontvoerd, waarbij het de ontvoerders bijna altijd in de eerste plaats te doen was om het losgeld. De acties had den tot voor kort veel minder een uit gesproken politiek karakter dan nu het geval is. De toestand in het Centraalameri- kaanse land Guatemala vertoont eni ge overeenkomst met die in Colum bia. Daar waren vóór Von Spreti de meest prominente slachtoffers van ontvoering minister van Buiten landse Zaken Alberto Fuentes Mohr en de Noordamerikaanse attaché S. M. Holly. Na hun bevrijding verklaar den zij door intelligente en beschaaf de studenten van de staatsuniversi teit te zijn ontvoerd. In Chili welden bij de arrestatie van een guerrilla-leider een 23-jarige student nieuwe plannen gevonden van de „Movimiento de Izquierda Revolu- cionario" (MIR, de links-revolutionai re beweging) om bomaanslagen te plegen op kazernes en electriciteits- centrales en om diplomaten en politi ci te ontvoeren. Ook in dit land heb ben alle diplomaten nu intensieve po litiebescherming gekregen. DE ONTVOERING van de Noord amerikaanse ambassadeur Burke El brick in Brazilië in 1969 baarde over de hele wereld groot opzien. Nadat de voormalige communistische volksver tegenwoordiger en guerrilla-leider no. één Carlos Marighela was doodge schoten, geloofde de Braziliaanse mi litaire politie dat de kern van de sub versieve groepen was geliquideerd, maar de Braziliaanse autoriteiten moe ten nu toegeven, dat de dood van Marighela de activiteiten van het ver zet niet noemenswaardig hebben lam gelegd. Carlo Lamarca, een voormalige ka- Ditein, schijnt nu de leider van de Braziliaanse ondergrondse te zijn. Hij heeft in januari van het vorig jaar met een paar soldaten van het vierde regiment infanterie die bij deze ge legenheid overliepen naar Lamarca het wapenarsenaal van deze infan- terie-eenheid in het hartje van Sao Paulo geplunderd. Men stelt Lamar ca ook verantwoordelijk voor de ont voering van de Japanse consul. In Uruguay werd de bankier en dag bladuitgever Caetano Pelligrini Giam- petro ontvoerd en 73 dagen verborgen gehouden door de linkse intellectuele guerrilla-organisatie „Tupamaros". In Argentinië bracht de ontvoering van de Paraguese consul Waldemar Sanchez op Goede Vrijdag het land in beroering. Het Argentijnse bevrij dingsfront heeft de verantwoordelijk heid voor deze daad opgeëist. Het geval Sanchez wekte daarom zoveel opzien in Latijns-Amerika, om dat de Argentijnse regering de eerste was, die het aandurfde de eis tot vrij lating van twee guerrilla's te negeren. Terwijl de politie al naar het lijk aan het dreggen was in een riviertje in de fabriekswijk van Buenos Aires waarin de ontvoerders hadden ge dreigd het te zullen werpen, lieten zij Sanchez vrij uit „humanitaire over wegingen" en gaven hem als afscheids geschenk een pop mee voor zijn stief dochter. De dictator van Paraguay generaal Stroessner was het overigens eens met het „neen" van president Onga- nia van Argentinië. HET IS DUIDELIJK dat de rege ringen door deze ontvoeringsactivitei ten hun autoriteit in gevaar zien ge bracht. De zaak Von Spreti illustreert dat de dood van een ontvoerde diplo maat van een machtig land als de Bondsrepubliek de betrokken rege ring in grote verlegenheid en diplo matieke moeilijkheden kan brengen. Aan de andere kant dreigt het gevaar van wrede represailles, waarvan ook in het geval Von Spreti sprake is ge weest. Het optreden van de politie en „spe ciale troepen" in Brazilië is dermate berucht geworden, dat de paus bezwa ren heeft gemaakt en heeft gedreigd met excommunicatie. Men dient niet te vergeten dat ge welddadigheid aan beide zijden heerst en dat de activiteiten van guerrilla's veelal een (wanhopige) reactie zijn op het geweld en de wreedheden van de regeringen en rechtse extremisten. Radio Havanna noemt de ontvoe ring van diplomaten in Latijns-Ame rika vanzelfsprekend een „nieuw wa pen van het volk" voor zijn strijd te gen de onderdrukker. De invoering van de doodstraf op aanslagen en kid napping, zoals in Brazilië al een feit is en waarover men in Bolivia en Ar gentinië nu spreekt, zal geen grote af schrikwekkende werking hebben. Dat leert de ervaring. Min of meer op zichzelf staande acties vormen de „vliegtuigontvoerin gen", die voor wat Latijns-Amerika betreft bijna altijd het doel hebben om naar Cuba te komen. Voor zover de rebellen met hun veelvuldige acties de „orde van vij andelijke regeringen" willen versto ren, bereiken ze hun doel. Maar zij hebben nauwelijks kans de „revolu tionaire strijd", waarover zij spreken, te winnen zolang het hun niet lukt politie en leger te infiltreren. Strijdkrachten en politie zijn nog steeds trouw aan het Latijns-Ameri kaanse establishment. Men moet ge zien vanuit dit oogpunt het dreige ment van dictator Velasco in Peru om een burgeroorlog te beginnen, als de hem vijandiggezinde „oligarchie" erin zal slagen het huidige „eenheids front van officieren" te doorbreken, zeker ernstig nemen. kolonelsregime „alleen nog maar schen dingen van de veiligheid en de openbare orde door militaire tribunalen worden berecht". In een commentaar op deze redevoe ring noemde prof. Andreas Papandreou in Stockholm Papadopoulos' verklaring belachelijk, aldus meldt onze correspon dent in Stockholm. Op de vraag of hiermee een verlichting van de situatie in Griekenland kenbaar werd gemaakt, antwoordde Papandreou: „De verklaring op zichzelf is al belache lijk en kan door niemand die bij zijn volle verstand is worden geloofd. Hoe kan iemand van een verbetering in de Griekse kwestie spreken terwijl drie uit gevers die bijvoorbeeld over Cyprus heb ben gesproken in de gevangenis terecht komen. De Griekse machthebbers zitten op een vulkaan en het laatste wat ze kunnen doen is de druk verminderen." Ex-minister Papandreou, die een kort bezoek brengt aan Stockholm, bevestigde dat er in de Griekse bevrijdingsbeweging in het buitenland een groot verschil van mening bestaat over de manier waarop men een einde kan maken aan de huidige gang van zaken in Griekenland. „Een verandering van de aard van het ondergrondse werk kan worden ver wacht", zo verklaarde hij. „De nadruk zal voortaan worden gelegd op andere soorten van verzetswerk". Papandreou wilde hierop niet nader ingaan. In te genstelling tot vroeger, zo verklaarde hij nu te geloven dat verzet tegen de junta langdurig zal worden hetgeen naar zijn mening veroorzaakt wordt door het feit dat er in Europa, uitgezonderd Scandi navië en Nederland, weinig verzet is ge rezen tegen het kolonelsregime in Grie kenland. ADVERTENTIE >MA#WWIMW\#WMMWM#WWWWWWWWVWWWWM#WWt#tAAAJWWWtJWWM«MAAmWt«W»«MWWlAMVWWt#WWWWWWWWt#WM#MM#W\#WWWWWM#M#Wm#WWWWWWVWWtAJVWWWVWWWt#WMA#t«WWWWWMIM#WMWWWWWWVWWMAAS*A/M/l/\nAMMJWWM/WIMt/WVWWlA/WWWMn Ervaren caravanners weten dat vaak pas de tweede caravan de juiste ls; voorkom dit, kies Tabbert: 36 modellen in de kop van Noord-Holland Herenweg 286 - Egmond a. d. Hoef Route Egmond-Bergen. Tel. 02206-1579

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3