Velsen verdedigt plaats in top van de tweede klasse Show Marnix Kappers een der hoogtepunten in Micro-Th eater seizoen Hearings over gastarbeiders Nieuwe Texelse kotter in IJmuiden Drukte aan de bloemenveiling The Hearts of Soul' tropische feestmarkt op losplank Rond de Koude maakt groenten duur 1 „Graaiende" hektrawlers in Haringhaven Voorhoeve neemt „De Veluwe" over -r Speciale dagen voor perkplanten Aanvoer rabarber wordt groter ;,T Tv-' v TEL. 15000 ZATERDAG II APRIL 1970 7 Weinig belangstelling voor badmintontoernooi (Van een medewerker) IJMUIDEN Ondanks het voor de visserij gunstige weer tijdens de afgelopen week, is de aanvoer in IJmuiden toch sterk tegengevallen, zeker wat de rondvis betreft. Maan dag kon nog worden gekocht wat men maar wilde hebben, hetgeen ook dins dag het geval is geweest, hoewel de handel de prijzen van wijting en kleine schelvis toen iets heeft laten zakken, waardoor enkele aanvoerders zich enigszins tekort gedaan hebben gevoeld. Deze lagere prijs kan voor een deel worden toegeschreven aan het feit, dat het grootste deel van de vloot maandag alweer op weg naar de visgronden was gegaan, zodat de handel, door de ervaringen van de laatste weken hierin gesterkt, in de verwachting verkeerde dat in het midden van de week enige schepen het gokje wel eens konden wagen om de gevangen vis aan de markt te ko men brengen. Deze veronderstellin gen zijn evenwel door de feiten ge logenstraft. TAXI 3000 TEL. 23000 Record Paling Spanvisserij DEN HAAG. Uitgeverij J. N. Voor hoeve heeft „De Veluwe" (J. Hartman) in Ede overgenomen en daardoor een uit breiding ondergaan op het gebied van ont wikkelingsmateriaal voor de kleuterscho len en lagere scholen. Eerder al nam Voorhoeve (sinds 1876 jn Den Haag gevestigdde kinderboeken- uitgeverij Jan Haan N.V. te Groningen, de firma A. Voorhoeve te Bussum en de Uitgeverij van de Van 't Lindenhout-stich tingen te Neerbosch over. Opbrengst collecte. De Emmabloem- collecte, die van 30 maart tot en met 4 april in Heemskerk is gehouden, heeft 2.129.85 opgebracht, ongeveer 36 per cent meer dan vorig jaar. Zoals bekend komen de baten van deze collecte ten goede aan de plaatselijke kruisvereni gingen. (Van een medewerker) IJMOND In de eerste klasse A heb ben de meeste clubs nog vijf wedstrijden voor de boeg. De strijd om het kampioen schap lijkt een spannende affaire te gaan worden tussen Uithoorn, SDW en AFC. Het gevecht om van de laatste twee plaatsen weg te komen is nog spannender: zes ploe gen zijn momenteel nog niet veilig. Eén van die ploegen is Stormvogels. De IJmui- denaren spelen zondag hun tweede achter eenvolgende thuiswedstrijd. Kampioens kandidaat SDW komt naar Zeewijk en op papier zijn de IJmuidenaren kansloos. Juist tegen hooggeklasseerde ploegen komt Stormvogels echter tot zijn beste spel en daarom kan Stormvogels voor een ver rassing zorgen. Ook AFC speelt tegen een degradatiekandidaat: Holiandia. Uithoorn moet zijn eerste plaats verdedigen tegen staartclub JOS. In de tweede klasse A hebben de meeste ploegen nog zeven wedstrijden te spelen en het aantal kampioenskandidaten is groot. Zo bedraagt de achterstand van Purmersteijn op de drie na laatste plaats BEVERWIJK. Een der hoogtepunten van dit Micro-Theaterseizoen is zonder enige twijfel het optreden van cabaretier Marnix Kappers vrijdagavond voor een meer dan volle wildenthousiaste zaal. Kappers is een jongeman van 26 lentes maar hü heeft reeds de persoonlijkheid van de meest geroutineerde cabaretvak mensen en hij weet daar bij zijn optreden handig gebruik van te maken. Bijzonder hoge ogen gooit Marnix Kap pers met zijn programma „Tismaarniks", een olijke woordspeling op zijn voornaam, deze titel. Als een bruisend conferencier ontpopt hij zich al onmiddellijk in het prille begin van zijn programma. Hij ge bruikt heel veel eigen, zeer sterke, tek- iten, maar heeft er ook een aantal opge diept uit een gedichtenbundel van Leo Vroman, wiens tekst hij zeer zorgvuldig op zeer geraffineerde wijze tot zijn recht laat komen. Kappers betrekt veelvuldig het publiek in zijn sprankelend cabaretwerk en hij heeft er weinig moeite mee om alleman (en vrouw) in de zaal volkomen in de ban niet alleen aan het zingen maar ook aan het werk te krijgen. Briljant is zijn num mer over zijn jeugdliefdes, waarin hij het verhaal over negers die een leeuw wilden vangen door het publiek met bewegingen laat illustreren, volledig geslaagd met als ilot een komische verrassing. Al is het meestentijds wel erg hard la chen met Kappers, toch heeft hij ook en kele meer ernstige nummers in zijn pro gramma verwerkt. Uitblinkers daarbij zijn Leo Vroman's gedicht „Pijn en het meis je" zeer gevoelig en bedachtzaam ver- (Van onze badmintonmedewerker) HAARLEM Zaterdag en zondag zul len in sporthal „de Enk" te Rotterdam de nationale badmintonkampioenschap pen worden gehouden. Het aantal in schrijvingen is ronduit teleurstellend te noemen. De reden is misschien dat dit kampioenschap teveel aan het eind van het seizoen valt. In het herenenkelspel komt Hermin Leidelmeyer zowaar zijn titel verdedi gen. Voor een finaleplaats zijn getipt Huub en Ruud van Ginniken (Ragazzi) maar desondanks heeft Piet Ridder de beste vooruitzichten op de titel. Bij de dames is Joke van Beusekom duidelijk favoriete. Felice de Nooyer, die op een goed seizoen kan terug zien, wordt getipt als de andere finaliste. In de dubbelspelen zijn de volgende koppels geplaatst: Herendubbelspel: Ruud en Huub van Ginniken, Henk Weys en Vic Leunissen; Damesdubbelspel: Marjan Luesken en Marja Ridder, Joke van Beusekom en Felicé de Nooyer; Gemengddubbelspel: Boudewijn Rid der en Marjan Luesken, Felice de Nooyer en Ruud van Ginniken. tolkt, en „Kindertekening", waarvoor Hans Dorrestij n de tekst schreef. Knotsgekke uitblinkers zijn er teveel om op te noemen. Enkele van de beste: „Met dans en fluit", „partijman", waarin de gangmaker op bruiloften en partijen punt gaaf door Kappers wordt neergezet, en Wijnkenner", een nummer waarin voor de zoveelste maal een dronken wordende man aan bod komt, maar ditmaal zo uniek en geestig, dat het zeker niet gemist mag worden in het geheel. Marnis Kappers, jongensachtig in zijn optreden tegenover het publiek, ontving na afloop samen met zijn uitstekende pia nist Diderik Wagenaar een zeer langdurig applaus, maar was niet over te halen tot een toegift en terecht want na zijn lach- marathon moet hij bekaf geweest zijn. K. VAN LEEUWEN. op de koplopers Vitesse '22 en Zand- voortmeeuwen slechts vijf verliespunten! Velsen is een van de kampioenskandidaten en krijgt zondag een concurrent op bezoek: Zaandijk. Velsen dat de laatste weken enigszins van slag af is (men behaalde slechts twee punten uit drie wedstrijden), zal deze thuiswedstrijd moeten winnen om hoog in de kopgroep te blijven. Ook DEM heeft nog kansen en gaat op bezoek bij staartclub Hillegom. DEM heeft momen teel echter moeilijkheden met het winnen van wedstrijden: de laatste zeven wed strijden eindigden in een gelijkspel. De Beverwijkers hebben nu een zege nodig. VVB zit in de gevaarlijke zone. De Brees- apers spelen een thuiswedstrijd tegen HFC dat bezig is aan een sterk herstel. In de eerste wedstrijd tussen beide clubs verraste VVB HFC met een 25 zege. De HFC'ers zullen gebrand zijn op revanche, ook al omdat zij plotseling weer kam pioenskansen hebben gekregen. Voor VVB dus een moeilijke wedstrijd. De Kennemers is momenteel uitgespro ken favoriet voor het kampioenschap in 3A. De Beverwijkers gaan voor de tweede achtereenvolgende moeilijke uitwedstrijd naar EVC dat op de tweede plaats staat met drie punten achterstand. De Kenne mers heeft genoeg aan een gelijkspel en zal defensief opereren. Mogelijk ontstaan er kansen voor de Beverwijkse schutters. ADO'20 zelf uitgeschakeld voor de titel krijgt bezoek van een andere concur rent van De Kennemers, Always Forward. De Heemskerkers kunnen hun sportieve plicht vervullen door het de ploeg uit Hoorn zo moeilijk mogelijk te maken. Beverwijk speelt thuis tegen Alcmaria Vic- trix en zal moeten winnen, anders wordt het degradatiegevaar zeer dreigend. In 4C ontvangt KIC Renova. KIC is de enig overgebleven concurrent van kop loper Halfweg en zal moeten winnen om dat te blijven. VSV heeft een vrije dag. DEN HAAG. De bijzondere Tweede Kamercommissie die de openbare behan deling van de nota over buitenlandse werknemers voorbereidt, houdt op 14 en 15 mei hearings in het Tweede-Kamerge bouw. Personen, instellingen of organisa ties die hun mening over de nota ken baar willen maken moeten zich vóór 28 april opgeven bij de griffie van de Twee de Kamer. Ook deze week zijn er regelmatig span- vissers met prachtige ladingen haring aan de markt verschenen, waarvoor in het bij zonder bij de exporteurs naar Duitsland een grote belangstelling bestaat. Mede om dat er van Denemarken uit te weinig voor de Duitse visindustrie wordt aangevoerd, zodat de Nederlandse haring hier als een welkome aanvulling fungeert. Deze haring wordt meestal des nachts gevangen op on geveer zestig mijl ten westen van IJmui den, juist de plaatsen die vroeger bekend stonden als „halve zee". Alleen werd hier in de maanden september en oktober door de vleetschepen gevist, met als resultaat de mooiste soorten volle haring. Nu bestaat de gevangen vis echter voor het grootste deel uit ijle haring. Op deze foto loopt juist de nieuwste kotter van Texel, de TX 29 „Waddenzee" de haven binnen. Aan boord hiervan bevinden zich de modernste visopsporingsapparaturen, die men zich maar zou kunnen indenken. Vandaar dat wellicht de TX 29 tot de grootste vangers in zijn soort is gaan be horen, hoewel de overige spanvissers en zeker die van de Wiron-rederij in IJmui den, eveneens in staat knunen worden ge acht een behoorlijk kwantum binnen te brengen. In de Haringhaven ligt thans een zeven tal van de grootste eenheden van de vis sersvloot voor het ondergaan van de jaar lijkse schoonmaakbeurt, om straks bij de aanvang van het nieuwe haringseizoen op 25 mei „gepikt en gewreven" aan de vis serij te kunnen deelnemen. In afwijking met vorige jaren zal thans niet met twee ploegen worden vertrok ken, omdat alles wat kan en mag varen direct de haven zal verlaten. Wel is de schepen een zekere beperking opgelegd, zodat na de eerste reis niet meer dan honderd vaten gezouten haring aan wal mag worden gezet. Op deze manier wil men enigszins „marktregelend" gaan op treden, waarbij eventuele wijzigingen aan de hand van de uitkomsten zullen worden aangebracht. Voor de schepen die hun geluk op de Ierse Zee willen gaan beproeven geldt de uitzonderingsbepaling, dat zij tweehonderd vaten per reis mogen binnenbrengen. Of hiervoor al direct gegadigden zullen zijn is nog niet definitief bekend. BEVERWIJK Aan de bloemenveiling >.'t Centrum" kon men in de afgelopen week de aanvoer nauwelijks plaatsen. Naast de snijbloemen komen nu ook de Perkplanten, waarvoor dinsdag de spe ciale veilingen beginnen, ciale veilingen beginnen. De eerste kistjes violen werden reeds geveild. In het begin van de week lagen de prij- ien beduidend hoger dan in het laatst van de week, de tulpen nemen een grote plaats in. Minder groot is de aanvoer van nar cissen. Carlton betaalde men van 110 tot 160 cent per bos. Flower Record kwam tot 85 cent per bos. De aanvoer van koude- grond-narcissen komt langzaam op gang. Men betaalde van 23 tot 45 cent per bos. Bij de tulpen daalden de prijzen aan merkelijk. Zo noteerde de Lustige Witwe in het begin van de week nog 160 cent per bos, terwijl men vrijdag de handen vol bad aan een gulden per bos. De duurste koude-grond 2334. tulpen kwamen in het begin van de week tot 220 cent per bos, later lagen de prij zen rond een gulden per bos. Irissen zijn ook al in vele partijen aan de markt. Er werd van 85 tot 220 cent per bos betaald. Duizenden bosjes freesia komen nu onder de klok en brachten van 60 tot 255 cent per bosje op, anjers lagen tussen de 13 en 36 cent per stuk. Met sprongen gaat de aanvoer van ro zen vooruit, voor de grote rozen betaalde men van 32 tot 55 cent per stuk, de baby roosjes varieerden van 16 tot 26 cent per stuk. Chrysanten komen er ook steeds meer, hier betaalde men tot 340 cent per bos. Bij een toenemend aanbod van lelies werd er van 22 tot 85 cent per tak betaald. Orchideën varieerden van 45 tot 270 per stuk. De aanvoer van potplanten wordt steeds groter, maar deze week werden er nog behoorlijke prijzen betaald. Het sortiment wordt nu ruimer. De noteeringen waren vrijdag: amaryllis per kelk 1828, anjers 13—36, trosanjers 140185, chrysanten-jaar-rond 165340, freesia 50255, irissen 110220, lelie per tak 2285, orchidee 45270, hoos 3255 babyroos 1626. anemoon 4585, blauwe druif 2840, narcissen 60140, narcissen- BEVERWIJK Op 25 en 26 april wordt in de groenteveiling aan de Parallelweg in Beverwijk een Pasar Malan gehouden, een feestmarkt in tropische sfeer, waarmee de organisatoren mikken op publiek uit de hele provincie. Een van de veie trekpleis ters is ongetwijfeld het optreden van The Hearts of Soul. Jaarlijks wordt in Den Haag een Pasar Malan gehouden, doch de ontspannings vereniging Tropenvrienden heeft de orga nisatie pas goed aangedurfd door het suc ces in Alkmaar, waar elfduizend bezoekers kwamen. Het wordt een manifestatie op het gebied van cultuur, nijverheid en tech niek uit de tropen. Er is krontjong- en gamelanmuziek, er komen tropische vissen en tropische vogels door de medewerking van plaatselijke verenigingen en het Insti tuut voor de Tropen. De winkeliersvereni ging Beverwijkse Ondernemers Centrale en de vereniging Stadscentrum verlenen medewerking. Diverse ondernemers zullen stands betrekken en daarbij zullen er zijn waar men dingen kan kopen die in Neder land niet verkrijgbaar zijn, zoals Balinees houtsnijwerk, Thailands zilverwerk en In diaas koperwerk. Er zullen tropische vruchten en tropische dranken verkrijg baar zijn, evenals de welbekende Indische hapjes. Plaatselijke winkeliers roepen in woners, die tropische artikelen in huis hebben zoals sarongs, krissen en schilde rijen, op om deze uit te lenen voor het aankleden van de stands. Men wordt ver zocht zich dan in verbinding te stellen met de heer Davidson, voorzitter van Stads centrum. Ook de scholen zullen worden in geschakeld. Speciaal voor de kinderen zal er een goochelaar zijn en een popentheater, ter wijl de jeugd ook terecht kan op een soort fancy fair met grabbelton, rad van avon tuur, enzovoort. Behalve The Hearts of Soul treden ge durende deze twee dagen op The Blue Minstrels, The Manoli Hawaians, Euson Stax, Danny's Swinging Team en Johnny Bridge Selection. Verder zullen er diverse demonstraties worden georganiseerd, zoals een modeshow en turn- en sportdemon- straties, terwijl de eigen dansgroep van Tropenvrienden, Eastern and Western Dancers, zich ook niet onbetuigd zal laten. De openingstijden zijn op zaterdag 23 april van tien uur 's morgens tot twee uur 's nachts en op zondag 26 april van twaalf uur 's middags tot tien uur 's avonds. OP DEZE WIJZE is er maandag op nieuw sprake geweest van een groot ge drang om alles op tijd gelost te krijgen, met als gevolg dat vier schepen tot dins dag moesten wachten. De prijzen van de vis waren zo hoog dat zij die het geluk hadden met een behoorlijke vangst aan de markt te komen, van een zeer behoor lijke besomming konden zijn verzekerd Want reeds maandag was de gul door de noordboten verzorgd, waarbij het dui delijk werd dat de schepen die zich tot de kust beperkten, niet aan de vraag zouden kunnen voldoen. Vandaar dat de meegenomen koolvissoorten het gebrek aan gul-filets voor een groot deel heb ben moeten opvangen. De koolvisfileerders hebben op deze wijze behoorlijk moeten aanpakken om de gewenste hoeveelheden bin nen te krijgen, want de exporteurs naar Duitsland waren eveneens bijzonder in deze vis geïnteresseerd. Doch na dinsdag was er ook geen aanvoer meer uit de noordelijke Noordzee, omdat zes van de grotere eenheden hier aan het graaien" waren geslagen, om straks bij de start van het nieuwe haringseizoen „gepikt en gewreven" te zijn. Het zal daarom voor de bemanningen van deze schepen ongetwijfeld een hard gelag be tekenen de hun opgelegde vakantie reeds nu te moeten opnemen, want het gure voorjaarsweer is thans niet bepaald be- vordelijk om op de hei een tentje in te richten. Bovendien zijn de vangsten op de noordelijke Noordzee de laatste tijd gevarieerder dan voorheen, zodat aan de grote stroom koolvis nog altijd geen BEVERWIJK Door een wat mindere aanvoer zijn aan de groenteveiling „Kennemerland" de prijzen voor veel artikelen omhoog gegaan. Vooral de spinazie profiteerde hiervan. Door het ADVERTENTIE IJMUIDEN en Tel. 14864 Garage: Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: Garage: Breestraat 55 koude weer is er nog geen uitzicht op de eerste spinazie van de koude grond, terwijl de kassen leeg raken. Zo zag men vrijdag de prijs oplopen tot 137 cent per kilo. Sla ging ook grif weg voor een prijs van 14 tot 27 cent per krop, andijvie werd zelfs duur en varieerde yan 105 tot 118 cent per kilo. Radijs is best te verkopen met prijzen tot 54 cent per bosje. De aanvoer van rabarber wordt rui mer, er komen nog wel geen grote par tijen maar verschillende tuinders begin nen met oogsten. De prijzen variëren van 70 tot 105 cent per bos. Bij de restanten van de winterprodukten neemt de prei nog een belangrijke plaats in, toch was ook dit produkt goed te verkopen met prijzen tot 82 cent per kilo. De laatste kistjes spruiten kwamen tot 225 cent per kilo, rode kool varieerde van 51 tot 59 cent per kilo. Breekpeen ging van 6 tot 14 cent per kilo. Witlof kwam ook in een betere prijsklasse te staan, de prijzen lagen tussen 74 en 112 cent per kilo. Zelfs de waspeen trok in prijs aan en varieerde van 45 tot 52 cent per kilo, uien blijven duur en noteerden van 62 tot 83 cent per kilo, kroten lagen tussen 10 en 13 cent per kilo. De noteringen waren vrijdag: andijvie 105-118, sla 14-27, spinazie 82-135, breek peen 6-14, rode kool 51-59. radijs 16-54, prei 48-82, spruiten 105-225, kroten 10- 13, witlof 74-112, uien 62-83, waspeen 45-52, rabarber 70-105. einde is gekomen. Toch is het verheu gend dat nu ook partijtjes schelvis, wij ting, kabeljauw, gul, leng, blanke kool- vis en niet te vergeten hake en heilbot kunnen worden meegevangen. Het zijn vooral deze vissoorten, waarmee de be sommingen plezierig konden worden op gevoerd. HET RECORD bij de besommingen voor noordschepen is deze week door de IJM 9 „Haarlem" onder schipper Siem Klinkenberg uit Noordwijk aan Zee op zijn naam gebracht, omdat deze maar liefst ruim 77.000,- bedroeg. Menig schipper van een hektrawler werd door een dergelijk succes dus wel enigszins in verlegenheid gebracht. DOOR DE VERKOOP van de trawler „Kemphaan" naar Scheveningen werd schipper Klinkenberg als het ware gede gradeerd tot het varen met een zijtraw ler. Maar intussen is gebleken dat de besommingen van de „Haarlem" stellig niet minder zijn dan die van de hek trawlers, t erwijl de meeste hekboten toch een groter motorvermogen bezitten dan een zij trawler. Hiermee is uiteraard niet gesteld dan men bij de hektrawlers over de besommingen heeft te klagen, want over het algemeen blazen ook deze schepen een behoorlijk deuntje mee. In sommige gevallen wordt door hen nog zelfs de boventoon gevoerd. BIJ DE LOGGER- en de kottervloot heeft men deze week evenmin over de besommingen te klagen gehad, ondanks de iets teruggelopen tongprijs, waar de op brengst toch altijd voor een groot deel van afhankelijk is. Maar ook de overige plat vissoorten waren behoorlijk aan de prijs, hetgeen meestal lekker blijft meetellen. Bij de kotters was ditmaal de KW 34 de topscorer. Dit schip van rederij Klaas van Duin, met als schipper de zoon van de eigenaar, besomde in een week bijna ƒ30.000,-. Hiervoor werden dan ook niet minder dan 2100 kilogram tong, ruim 350 kisten van 40 kilogram schol en nog enige bijvisjes aan de wal gezet. Een resultaat dat dus echt wel eens in het licht mag worden gezet. Even als verdient te worden vermeld dat vele kotters deze week eveneens hun besom mingen met vijf cijfers mochten omschrij ven. DE URKER kottertjes die het vorig jaar op het IJsselmeer nog met de kuil op paling hebben gevist, om vervolgens de gehele winter hier voor de kust in span naar sprot, haring, gul, kabeljauw of wijting te zoeken, zijn nu plotseling voor een groot deel weer verdwenen. Waarschijnlijk is ook voor deze scheepjes de schoonmaaktijd aangebroken, waarbij vast staat dat zij niet meer zullen opere ren in de gebieden, waar zij oorspronke lijk voor zijn gebouwd. Over deze tak van palingvisserij is immers inmiddels een veto uitgesproken. Overigens is reeds bewezen dat de scheepjes, in span vissend stellig rendabel zijn te maken, mits dit niet te zwaar geschiedt. Voor de platvisserij blijken zij namelijk minder geschikt. ANDERS IS dit gesteld met de grotere kotters, waar de spanvisserij door wordt beoefend. Dit vlootje heeft deze week ge zorgd voor een aanvoer van minstens 10.000 kisten haring van een voor deze tijd van het jaar bijzonder goede om vang en kwaliteit. Omdat vooral de Duit se inleggerijen hiervoor buitengewoon geïnteresseerd zijn gebleken, kon deze haring geregeld goed voor zestig cent per kilo worden verkocht. VOORLOPIG ZIET het er echter nog naar uit dat deze haring alleen door span vissers zal kunnen worden aangevoerd, omdat de trawlers, die echt wel tot het vangen van haring in staat mogen worden als verdiend te worden vermeld dat vele geacht, met hun netten uit de buurt van de huidige vangplaatsen moeten blijven, wegens de vele pieken die dikwijls vijf vadem boven de grond uitsteken. De spanvissers kunnen deze haring dus al leen maar gedurende de nacht verschal ken, wanneer de vis boven de pieken gaat zwemmen. De netten blijven op deze wij ze op de gewenste hoogte, in tegenstel ling tot die van de trawlers, waarmee op de bodem van de zee moet worden gesleept. Dat deze kotters aldus ecord- weken maken zal voor een ieder duidelijk zijn, die iets met de visserij heeft te maken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7