Dr. Fadrhonc nieuwe bondscoach KNVB DIT IS DE BEKRONING VAN MIJN WERK" Haarlem bezorgde dominerend ADO twee keer achterstand Piet Schrijvers goud waard voor FC Twente LOT VERZACHTTE TWEEDE KLAP IN VIER DAGEN VOOR AJAX El Fatah-Europa bedreigt Ajax Ajax op eigen veld tegen Feijenoord Bekerresultaten Vier deelnemers met dertien goed MAANDAG 13 APRIL 1970 MR EF ^^lAJyWV^WVWWWVWVWVWWWWVWWVm/VWVVWWWWWW*l<WWWWWrfWVw^*w** FADRHONC (Van onze sportredactie) DEVENTER. „Dit is de bekroning op mijn werk. Ik heb er 21 jaar voor gewerkt en ze weten wat ze aan me hebben". Dat zegt dr. Frantisec Fa drhonc (53 jaar), de verleden maand ontslagen Go Ahead-trainer op zijn benoeming tot nieuwe bondscoach van het Nederlands elftal, opvolger van de naar Sparta vertrekkende Georg Kess- ler. „Meer wil ik er niet van zeggen. Ik ben wel een beetje verrast. Ik heb het net gehoord op het tweede NOS-sport- journaal." Dr. Fadrhonc benoemd voor de duur van één jaar weigert ieder verder commentaar op zijn benoeming. „Het overvalt me eigenlijk een beetje. Morgen neem ik eerst contact op met de KNVB en dan zien we wel verder." De met ingang van 1 juni vertrek kende Go Ahead-trainer is benoemd door het bestuur van de KNVB uit tientallen sollicitaties. Met verscheide ne deskundigen uit de voetbalwereld is overleg gepleegd om te komen tot een verantwoorde keuze. Het bestuur van de KNVB heeft be sloten een duidelijke taakverdeling van de vier bondsoefenmeesters vast te stellen, hetgeen niet alleen met dr. Fadrhonc is besproken maar ook met de beide andere bondsoefenmeesters, Siem Plooyer en Arie de Vroet. In grote lijnen gezien zal dr. Fadrhonc worden belast met de speciale voor bereiding van de elftallen in de pro fessionele sector, het A-elftal en iong oranje. Bondsoefenmeester Siem Plooyer krijgt de algehele leiding van de technische uitvoering van de oplei ding der oefenmeesters in KNVB-ver- band onder zich en Arie de Vroet is belast met de functie van trainer-coach van de UEFA-jeugdelftallen en het nationaal amateurelftal. Binnenkort zal de vierde bonds oefenmeester worden benoemd, waar voor eveneens verscheidene sollicita ties zijn binnengekomen. De vierde bondsoefenmeester zal zich speciaal bezighouden met de praktische uitvoe ring van het jeugdplan Nederland, waarin hij een coördinerende taak ver vult en de nationale jeugdgroep van 14- en 15-jarigen onder zijn hoede neemt. Dr. Fadrhonc heeft Go Ahead acht jaar getraind na eerst bij Willem II en sportclub Enschede (6 jaar) in dienst te zijn geweest. In 1949 kwam hij Tsjech van geboorte naar ons land waar hij in 1966 als Neder lander werd genaturaliseerd. In 1945 behaalde hij zijn titel aan de univer siteit van Praag op een proefschrift waarin hulpmiddelen voor vastlegging van optimale sportprestaties van jon gens tussen 13 en 16 jaar werden aan gegeven. Van 1945 tot 1948 was dr. Fadrhonc coach van het Tsjechische nationale elftal. Voor en tijdens zijn studie stond hij bekend als een goed sportman die in verschillende takken van sport in nationale teams uitkwam. Dr. Fadrhonc heeft naam als een zeer deskundig trainer. Bij Go Ahead slaagde hij erin een groot aantal van zijn wensen ten aanzien van de voet balsport te realiseren. Hij riep bij Go Ahead het in ons land unieke tehuis voor jeugdige voetballers in het leven en bracht de Deventer vereniging naar een periode van zeer matige resulta ten naar het peil van de vooraanstaan de clubs in ons land. Dit seizoen deden zich wrijvingen voor tussen het bestuur en Fadrhonc. De benoeming van Piet Bergström, di recteur van de Deventer kunstijsbaan, tot manager van Go Ahead leek een vergissing te zijn en de samenwer king tussen Fadrhonc en tweede trai ner Joep Brand leed schipbreuk, waar na de laatste naar DWS vertrok. Bij de spelers tenslotte heerste de mening dat een andere trainer, hoezeer men ook overtuigd was van de kwaliteiten van Fadrhonc, mogelijk verandering zal kunnen brengen in de weinig aan trekkelijke positie die de Deventer eredivisieclub momenteel inneemt. Het vertrek van Wietse Veenstra en Nico Rijnders naar respectievelijk PSV en Ajax heeft de relatie tussen Go Ahead-bestuur en een fel tegen stribbelende dr. Fadrhonc geen goed gedaan. Commentaar van Go Ahead-zijde op de benoeming van dr. Fadrhonc tot bondscoach: „we kunnen de KNVB al leen maar feliciteren. Hij is een uit stekend vakman." Feijenoorder Wim van Hanegem: „Ik geloof, dat de komst van Fadrhonc naar de KNVB voor mij persoonlijk gunstig is. Hij lijkt me iemand die van goed voetbal houdt. Dat kun je tenminste duidelijk aan het spel van Go Ahead zien. Daarbij zoekt hij het dacht ik vaak in vertragen. Dat ligt mij enorm goed. Gaat hij dus bij het Nederlands elftal eender te werk als bij Go Ahead, dan moet ik wel in zijn straatje passen. Persoonlijk heb ik overigens nog nooit contact met Fadrhonc gehad." Spartaan Jan van Beveren: „als trai ner ken ik Fadrhonc niet. Als mens wel. Vier jaar geleden heb ik met Go Ahead onderhandeld over een transfer. Toen heb ik een paar keer een onder houd met hem gehad. Hij maakte toen een uiterst sympathieke indruk op me. Hij is bijzonder enthousiast. Dat lijkt me een eigenschap, waar je als bonds coach veel aan kunt hebben. Of de bond met hem een goede greep heeft gedaan? Ach, zoiets kun je van tevoren toch nooit zeggen. We moeten maar afwachten." Kees Rijvers, trainer FC Twente: „voor dr. Fadrhonc, die met Go Ahead ons in de bekerstrijd het leven weer danig zuur heeft gemaakt vind ik het erg leuk. Hij heeft zo lang in Nederland gewerkt, dat ik het hem gun dat hij bondscoach is geworden. Hij kent ons voetbal erg goed, nadat hij onder meer zo veel jaren eerst bij SQ Enschede en Go Ahead is ge weest." Ajax-praeses Jaap van Praag: „het is bijzonder verheugend dat Fadrhonc bondscoach is geworden. Ik beschouw hem als een zeer goede trainer." (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Zowel Barry Hughes »ls zijn Tsjechische collega Jezek had met betrekking tot hun prognose voor het bekerduel tussen ADO en Haar lem in het Haagse Zuiderpark een gelijk spel ingecalculeerd. Daarom was er door de beide trainers tijdens de training nij verig geoefend op het nemen van straf schoppen. Daarom kwam het nauwelijks als een verrassing dat daarmee gister middag de beslissing viel, want in de competitie (Haarlem won de thuiswed strijd met 2-0 en speelde in Den Haag O-O) hadden de beide elftallen al laten zien niet veel voor elkaar onder te doen. Jezek kon dan na afloop wel opmerken: „We hebben nu drie keer tegen Haarlem gevoetbald en ze hebben mij evenzoveel keren weer uitermate verrast met tac tisch uitstekend voetbal", het kon nauwe lijks de aan Haarlem-zijde te snijden te leurstelling verzachten, toen de Haarlem mers nadat ADO na een bepaald spec taculaire tweede helft waarin het twee minuten voor het verstrijken van de of ficiële speeltijd op 2-2 kwam na hon derdentwintig minuten voetbal door het nemen van strafschoppen voor de voet balbeker werden uitgeschakeld. Het venijn voor Haarlem zat in de tweede helft, waarin Gerrit Peijs een of ficiële waarschuwing opliep. Het vormde bepaald niet de enige reden waarom on der meer Hughes („ik houd maar liever mijn mond, want ik heb nog een voor waardelijke straf voor vijf honderd gul den lopen") na afloop vermanend in de richting van de Schiedamse arbiter wees, wiens merkwaardige beslissingen het spel uitermate negatief beïnvloedden. Van Ravens: „Ik heb een lastige middag gehad. Het kwam voornamelijk doordat er veel te veel werd gepraat. Vooral door Peijs. Daarom heb ik hem wegens het herhaaldelijk op- en aanmerkingen maken schop nemen. Aangezien hij er niet meer op mijn beleid een waarschuwing ge geven." Van Ravens vergat daarbij echter wel dat de moeilijkheden met Peijs pas be gonnen na een kapitale blunder van zijn kant, na twintig minuten in de tweede helft toen ADO plotseling toch op 1-1 kwam. Na een hoekschop van Van der Burch beging Mansveld een duidelijke overtreding tegen Peijs (niet voor Van Ravens), waardoor de bal voor de voe ten van Lex Schoenmaker rolde die rus tig aan kon leggen en Paternotte kans loos passeerde. Het maakte een einde aan de illusie van Haarlem dat het ADO dat praktisch de gehele wedstrijd een duidelijke veldmeerderheid demonstreer de weliswaar met kunst en vliegwerk zou kunnen uitschakelen. Een illusie die bepaald cachet kreeg toen de opgekomen Wentink al na een kwartier 0-1 scoorde. Het was goed voorbereidend werk van Oosthuizen. die de bal via Thie voor Wen tink vrijspeelde. De Surinamer had ook een werkzaam aandeel in Haarlems tweede treffer. Hij ontweek na een half uur in de tweede helft handig de hard charge rende Mansveld, passeerde vervolgens De Zoete en Van der Burch, die hands maak te in het strafschopgebied. Couperus be nutte de strafschop feilloos. Het was daarom des te schrijnender dat Couperus nadat ADO alsnog door een afstandschot van Vos op 2-2 was ge komen en Van Ravens eerst de wedstrijd vanwege het vele publiek op het veld en kele minuten had gestaakt als eerste Haarlem-speler nadat ook de tweede keer vijftien minuten verlenging niets had opgeleverd de eerste van de vijf te nemen strafschoppen miste. ADO-doel- inan Thie: „Een mooier begin jun je je niet wensen. Op dat moment voelde ik dat wij zouden winnen." Nadat Jan Fransz (ingevallen in de tweede verlen ging voor Peijs) en Oosthuizen hadden raakgeschoten kwam Boszhardt aan de beurt. Hij schoot tegen de paal, wat ge lijk stond met uitschakeling. Boszhardt: «Eigenlijk moest Peijs die vierde straf - bij was en iedereen elkaar stond aan te kijken, heb ik hem maar genomen. Ik kon wel door de grond zakken van ellen de." Bij ADO maakten achtereenvolgens Mansveld, Schoenmaker, Van den Oever en Advocaat geen vergissingen. Het was jammer. Voor Paternotte, die een zeld zaam goede partij speelde en de gehele wedstrijd vlammende schoten van Schoen maker, Mansveld, Berg en De Pujjt, met moeiteloos gemak onschadelijk maakte. Voor Burgers die enkele schoonheids foutjes daar gelaten enkele minuten voor tijd (toen Paternotte al was gesla gen) de bal van de doellijn kopte. Voor Oosthuizen over wie Hughes na afloop be wonderend opmerkte: „Hij wordt een hele goede." Voor Koopman die het ge luk had dat Van Ravens een handsbal (Koopman: „als hij dat had gezien had den wij ook een strafschop tegen gekre gen") van hem in het beruchte gebied niet opmerkte. Voor Hughes: „Het is af schuwelijk om door penalties te moeten verliezen. Zeker als het elftal zo gran dioos heeft gespeeld." ADO-linksbuiten De Puijt: „Onzin. Ik vind het veel erger om te moeten verliezen door het opwer pen van een muntstuk. Penalties is ge woon voetbal." Hughes weer: „Ze hebben hier een prachtige lichtinstallatie. Waar om zo'n wedstrijd niet overspelen op een woensdagavond. Als ik bokser ben zeg ik toch ook niet: Ik geef jou drie klappen, daarna geef je mij drie klappen en wie het eerst valt heeft gewonnen." Bij ADO werd Looye na een kwartier vervangen door Korevaar. Er waren 10.000 toeschouwers. VOETBAL. Joegoslavië en Hongarije hebben gelijk gespeeld, 2-2. De ruststand was 1-1. Voor 80.000 toeschouwers was het scoreverloop 19. Fazekas 0-1, 34. Pan- csics (eigen doel) 1-1, 48. Gracanin 2-1, 75. Bene 2-2. Nadat de wedstrijd is beslist loopt een triomfantelijke Aad Mansveld op de verslagen Piet Paternotte toe. Het vormde het ADO-saluut aan het voor treffelijke optreden van de Haarlem doelman. AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie onderzoekt op dit moment een aan tal dreigbrieven, die de laatste tijd min of meer geregeld bij Ajax binnen komen en waarin wordt gedreigd met een ver nieling van het Ajax-stadion. De brieven, soms gesteld in goed Ne derlands, soms in een Duits-achtig Ne derlands of een Nederlands-achtig Duits, zouden, volgens de vermelding van de afzender worden verstuurd door El Fa tah-Europa. Onder de steeds in hetzelf de handschrift gestelde, gewoonlijk zeer korte, epistels staat de naam Yassir Ara fat. De brieven worden gericht aan voor zitter Van Praag, verzorger Salo Muller, aan de administratie, aan de speler Swart en Muller en aan clubarts Rolink. De heer Van Praag heeft de meeste brie ven in handen gesteld van de politie. Zaterdag had hij er nog een in zijn be zit met de volgende tekst: „Waarschu wing. Dit Joodse imperialistische sport complex zal vroeg of laat door ons wor den vernietigd. Namens El-Fatah-Euro pa, Yassir Arafat". (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De belangrijke compe titiewedstrijd AjaxFeijenoord zal 26 april niet in het Olympisch stadion worden ge speeld, maar op het Ajaxveld zelf. Spelers en trainer hebben hierom verzocht en het bestuur van Ajax heeft aan dit verzoek voldaan. Na de uitbreiding van de accommodatie kan het Ajax-stadion 25.600 toeschouwers bevatten. Feijenoord krijgt 2.000 kaartjes, terwijl 5.000 geregistreerde kaarten even eens al bij voorbaat weg zijn. De overige toegangsbewijzen zullen over de vaste voorverkoopadressen worden verdeeld. Het is daarom onnodig bij Ajax om kaartjes te vragen. Alles is uitverkocht. DEVENTER. Piet Schrijvers haalde FC Twente naar de kwartfinales van de bekerstrijd. Dat gebeurde na twee uur voetbal tussen Go Ahead en FC Twente, waarin geen goedgekeurde doelpun ten vielen. Drie van de vijf strafschop pen van Go Ahead stopte Schrijvers. Al leen Van Tilburg en Somer wisten hem te passeren, maar Fernandez, Schneider en zijn collega Van Zoghei kregen daar geen kans voor. Voor Twente schoten Pirard, Van der Vall en De Vries raak, Drost schoot over en Van Zoghei stopte de strafschop van Nagy. Het goede op treden van Van Zoghei had Twente twee uur lang van een vroegere beslissing af gehouden. Scheidsrechter Pijper, 20.000 toeschouwers. Twee treffers van de Deen Jensen wip ten MVV voor de beker. GVAV had niet veel moeite met het vermoeide MVV, dat juist was teruggekeerd van zijn Engelse trip. De Groningers hadden in de eerste helft een groot veldoverwicht. Kort voor rust scoorde Jensen zijn eerste treffer en in de een na laatste minuut zijn tweede. Scheidsrechter Vervoort, 3000 toeschou wers. DWS liep in Apeldoorn gemakkelijk over AGOVV heen. Al in de tweede mi nuut scoorde Seemann. Nog voor rust ver grootte weer Seemann de voorsprong. In de tweede helft speelde AGOVV aanzien lijk slordiger. Nuninga profiteerde daar- K.N.V.B.-beker derde ronde: GVAV MVV 2-0; AZ '67—Ajax 2-1; AGOW— DWS 1-4; Go AheadFC Twente 0-0; ADOHaarlem 2-2, Ado wint na str.s.; PSVTelstar 0-0, PSV wint na str.s.; De GraafschapElinkwijk 1-2. Naast de zeven winnaars van de wed strijden voor het toernooi van de KNVB-beker is Ajax, bij loting, door gedrongen tot de kwartfinales. Van de zeven verliezers werd een ploeg uit geloot. Het resultaat van de loting is: PSV—ADO, Twente—Elinkwijk, GVAV AZ '67 en DWS—AJAX. PROGRAMMA EREDIVISIE SVV—ADO; Telstar—MVV; DWS— Go Ahead; NACSparta; Feijenoord NEC; DOS—Ajax; FC Twente—AZ '67; PSVHaarlem; Holland SportGVAV. van, waarna Fiechter uit een strafschop tegen scoorde. Bachofner nam de vierde Amsterdamse treffer voor zijn rekening. Scheidsrechter Korver, 2500 toeschouwers. Een enerverende partij voetbal bracht Elinkwijk tegen De Graafschap in de kwartfinales. Amateur-international Van Londen speelde bij De Graafschap een hoofdrol door Elinkwijk-schutter Groenen dijk volkomen uit te schakelen en door bovendien twintig minuten voor het einde De Graafschap aan een voorsprong te hel pen. In de slotfase kwam Elinkwijk ech ter met de hakken over de sloot door doelpunten van Nieuwhof en invaller Van Tamelen. Scheidsrechter Wellinga, 5500 toeschouwers. ¥i De cijfers van de sporttoto van het af gelopen weekeinde, nummer 36, zijn: Aantal deelnemers 756.405, inleg 1.639.254, beschikbaar voor de prijzen 737.664. De eerste- en de derde prijs zijn elk groot: 221.299 gulden, de tweede- en de extra-prijs zijn 147.532 gulden. Bij het kantoor van de sporttoto had den zich zondagavond vier deelnemer» aangemeld met dertien uitslagen juist voorspeld. Het tweede doelpunt van AZ. Over doelman Bals wipte Dekker de bal in het net. Suurendonk was ter plaat se om voor verdere expeditie zorg te dragen. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Michels blijkt profeti sche gaven te hebben. Vorige week maan dag in Londen spuwde Ajax-trainer zijn gal over de manier waarop voor de beker gestreden wordt, met name over de in derdaad absurde regeling dat van de ze ven verliezers van gisteren er een door loting alsnog naar de kwartfinales over mag gaan. „Stel nou", zei Michels maan dag, „dat wij van AZ verliezen. Dat kan toch, niet waar? Dan zit de kans erin dat wij toch in de kwartfinales geloot wor den en dan opnieuw AZ als tegenstander treffen." Gisteren kwam Michels' profe tie bijna helemaal uit. Ajax verloor van AZ en Ajax kwam door loting inderdaad ondanks zijn nederlaag toch- nog bjj de laatste acht. Het enige verschil is dat Ajax in de kwartfinales niet opnieuw AZ, maar stadgenoot DWS treft. Wat dat betreft hebben de heren van de KNVB, die deze belachelijke regeling in elkaar draaiden, meer geluk dan zij verdienen. De hele situatie moet toch immers voor AZ onbevredigend zijn, nu het weet dat het Ajax, dat het uitgeschakeld dacht te hebben, in het verdere verloop van de bekerstrijd opnieuw tegen kan konten. Heinz: „Dat is toch waanzin. Het is toch onmogelijk dat een verliezer door het lot nog bekerwinnaar wordt. Dat kan ge loof ik alleen in Nederland voorkomen. Het is uniek voor Europa." Na de wedstrijd had Michels kennelijk nog niets van het mazzeltje vernomen. Hij bleek niet bereid iets aan de neder laag toe te voegen. („Wat wilt u weten. Het is 2-1 geworden"). Hij liep verre van vrolijk zijn spelers achterna die direct van de kleedkamer in de bus verdwenen. Er was ook weinig aan AZ' overwinning toe of af te doen. Eerder AZ dan Ajax had in Alkmaar te weinig gekregen. In het eerste kwartier van de wedstrijd al. Na vijf minuten tekende Dekker voor de openingstreffer na een zeer goede Alk- maarse aanval. Kort daarop kopte Vre- denburg in zweefduik tegen de lat en trof Liberda uit een vrije trap zeer hard de paal. Ook het laatste kwartier kende AZ vele mogelijkheden. Tot driemaal toe vonden de onrust zaaiende Alkmaarse spitsen Vredeburg en De Jager en Liber da alleen Vasovic en Krol tegenover zich. Het onbesuisde optreden van De Jager voorkwam een derde Alkmaarse treffer. Het meest verwonderde AZ echter het feit dat Ajax zich vrijwel geen enkele kans wist te scheppen. Natuurlijk was de Amsterdamse voorhoede zwaar gehandi capt door het ontbreken van Keizer, die nog last had van zijn tegen Arsenal op gelopen knieblessure. Nu moest alle ori ginaliteit van Cruyff komen. Dat bleek tot in de tweede helft nog genoeg ook. Cruyffs directe bewaker Twisk was daar de oorzaak van. Twisk: „Ik liet Cruyff in de eerste helft en het begin van de twee de te veel los. Ik wilde nog te veel zelf voetballen. Dat kan niet. Als je Cruyff wilt bewaken moet je verder niks aan je hoofd hebben." Dat brak AZ terdege op. Cruyff kon daardoor nog gelijk maken na een klein half uur, al had AZ kritiek op Schalks die de treffer goedkeurde. Van Veen: „Hij duwde twee man weg en schoot toen in." En Dekker: „Het was een zuivere overtreding. Anders gaan we niet zo protesteren. Een goal is een goal." Pas nadat Cruyff in de eerste minuten van de tweede helft na een solo ook nog eens de paal geraakt had, hield Twisk zich aan zijn opdracht. „Daarna heb ik aan niets anders meer gedacht dan het stoppen van Cruyff". Het lukte Twisk wonderwel en daarmee was Ajax' kans op doelpunten verkeken. Daarna kwam de Amsterdamse aanval niet verder dan stereotiepe hoge voorzetten in het doel gebied van Vooijs. Heinz: „Met hoge bal len heb je tegen onze achterhoede geen succes. We hebben niet veel kopduels ver loren in het stafschopgebied." Daarmee was Ajax' nederlaag bezegeld, omdat al weer Dekker een kwartier na rust een enorme blunder van Bals, die een ver schot van Vredenburg los liet, afstrafte. Kenmerkend voor het fantasieloze aan- valsspel van Ajax was dat Hulshoff, die in het laatste half uur permanent in de spits stond, nog voor het meeste gevaar zorgde. Van Veen: „Toch heeft hij ook weinig kans gehad. Hij kreeg wel een paar kansen om te koppen, maar kracht kon hij er toch ook niet in leggen. Daar voor was de dekking te strak." Daarmee kreeg Ajax de tweede klapi binnen vier dagen. De nederlaag tegen AZ was de eerste tegen een Nederlandse ploeg, sinds het duel tegen Feijenoord in het begin van het seizoen. Alleen het lot én de KNVB zorgden voor een twijfel achtige pleister op de wonde. Er waren 16.000 toeschouwers.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11