Na verwarrende beginfase reis Apollo-13: MAANVLUCHT VERLOOPT NU VOLGENS BOEKJE Fadrhonc volgt Kessler op Griekse vonnissen wekken protesten Mr. Luns doet voorstellen Sisco sprak 2 uur met Dode bij brand in Haarlem Nasser t. Ook Haarlem kabouterstad ii\terftöl\ioi\$ Swigert blijkt vergeetachtig AGENDA pag. Verder in de krant HET WEER Terechtwijzing in Pravda" voor Ginsburg Karageorgas tot levenslang cel veroordeeld WELLICHT WERK VAN PYROMAAN Leven werd in '70 al 2,2% duurder i^^ibiecling «Jé eckt« lange er is weer véél nieuws bij DEMANTELSPE6IAUST 60e JAARGANG NUMMER 1S4 MAANDAG 13 APRIL 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Zonnige perioden Perfect MmMtmi- l let woord is aan God zij dank Conflict Midden-Oosten -.?<• ij 8 2 ZANDBERGEN kiursubu Uw slager WOENSDAGAANBIEDINGEN 500 gram gehakt1.85 per KILO 3.50 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 'in honderden beeldige EXOI78CHE KLEUREN EK DEffJJÖ I UITSLUITEND SU ^7 Haarlem: Grote Houtstraat 180 Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijk» E. Koning IJmuider Courant (Van onze ruimtevaartmedewerker) HOUSTON Na een enigszins onregelmatig verloop van de voorbe reiding en een wat verwarrende beginfase verloopt de vlucht van de Apollo- 13 voor de derde Amerikaanse maanlanding weer geheel volgens het boekje. Lovell, Haise en invaller Swigert werden zaterdag op het vastgestelde tijdstip (20.13 uur onze tijd) van Kaap Kennedy gelanceerd. Op deze foto, genomen tijdens de televisie-uitzending van de Apollo-13, „drijft" de derde trap van de Satur- nus-V-raket weg van de LM nadat de koppelingsmanoeuvre zaterdag was voltooid. HOUSTON (Rtr, AP). John Swigert heeft last van een slecht geweten. Hij heeft gisteren aan het controlestation in Houston gemeld dat hij heeft verge ten zijn aangifteformulier voor de in komstenbelasting in te sturen. In de Verenigde Staten moet dit voor 15 april gebeuren. Op die dag draait Swigert echter als alles goed gaat in de „Odys seus" om de maan. Hjj heeft verzocht uitstel voor hem aan te vragen. Boven dien moest Swigert gisteren nog beken nen dat h(j een kaart met opdrachten voor activiteiten tijdens het cirkelen rond de maan op aarde heeft laten lig gen. Het grondstation heeft hem beloofd de gegevens later mondeling te zullen overbrengen. Uit het Binnenland2 Buitenlands Nieuws 3 Plaatselijk Nieuws4, 5,6,7 Kunst 7 Radio en TV 7 W eerrapporten 8 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 Economisch Nieuws Scheepsberichten9 Beurs Sport Zie bijlage Ferdinand 10), Luidsprekers 16 Deze krant bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot dins dagavond Vanavond en vannacht veel be wolking met plaatselijk enkele buien en een matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen Morgen op de meeste plaatsen droog weer met flinke zonnige perioden en een matige of zwak afnemende wind uit uiteenlopen de richtingen. In het noorden van het land hogere, elders on geveer dezelfde middagtempera- turen. Hoewel een van de vjjf motoren van de tweede trap van de Saturnusraket het ruim twee minuten te vroeg liet afweten, be reikte de Apollo de eerste parkeerbaan om de aarde vanwaar uit zaterdagavond laat de derde rakettrap de Apollo in de rich ting van de maan zond. „Invaller Swigert doet het uitstekend", aldus het commen taar van de vluchtleiding in Houston en van de vluchtcommandant Lovell. Men heeft nog niet kunnen nagaan wat de oorzaak is geweest van het ruim twee minuten te vroeg uitvallen van een van de raketmotoren. Dank zij de automatische schakelingen en een royale voorraad reserve brandstof kon de beoogde parkeer baan om de aarde worden bereikt door langer werken van de derde rakettrap. Het hoogste punt van de parkeerbaan lag op 226 en het laagste op 188 kilometer boven de aarde. Wat er met de falende motor is misgegaan moet uit telemetrische gegevens worden opgemaakt. De tweede rakettrap is ongeveer 4500 kilometer ten zuidoosten van de lanceerbasis in de Atlantische Oceaan terecht gekomen en kan niet wor den geborgen. Na anderhalve baan om de aarde te heb ben afgelegd, werd de hoofdraket van de derde Saturnustrap ontstoken waardoor de combinatie van ruimteschepen in de rich ting van de maan werd gestuwd. Daarna ontkoppelde Swigert de Apollo-capsule van de derde trap, wentelde de capsule en wentelde de maantaxi die vervolgens uit de rakettrap werd getrokken. Later werd de raket door een radiografisch signaal vanaf de aarde naar de maan gestuurd om daar een kunstmatige maanbeving te ver oorzaken die gegevens moet verschaffen over de inwendige structur van de maan. Deze maanbeving moet plaatsvinden voor dat de maantaxi met Lovell en Haise in het berggebied van Fra Mauro landt. De inslag van de raket wordt geregistreerd door de seismometer die de Apollo-12 op de maan heeft achtergelaten. De operaties van het maanschip verliepen zo perfect dal een koerscorrectie gister ochtend tegen 8 uur niet nodig bleek te zijn. Ook doordat andere onderdelen van het vluchtprogramma vlot werden afge werkt, konden de astronauten die door vervanging van Mattingly door Swigert de laatste dagen meer werk hebben moeten verzetten dan geprogrammeerd was en daardoor zeer vermoeid waren, gisteren een uur eerder gaan slapen. Inmiddels neemt de snelheid van de Apollo, die na de raketstoot in de richting van de maan ongeveer 39.000 km per uur bedroeg, geleidelijk af onder invloed van de aantrekkingskracht van de aarde. Deze snelheidsvermindering tot ongeveer 3.000 km per uur zal tot woensdag duren wan neer de aantrekking kracht van de maan die van de aarde gaat overtreffen. Woens dag zal de Apollocombinatie in een baan om de maan komen. In de nacht van don derdag op vrijdag zal de maantaxi met Lovell en Haise zich losmaken van de Apollo en op de maan landen. De volgende ochtend maken Lovell en Haise een eerste maanwandeling en in de nacht van don derdag op vrijdag een tweede. Vrijdag om streeks 't middaguur verlaten zij de maan. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Na een strenge selec tie op het grote aantal sollicitaties heeft de KNVB besioten per 1 juli dr. F. Fa drhonc te benoemen als coach van het Ne derlands elftal. Dr. Fadrhonc, die zich enkele jaren geleden tot Nederlander liet naturaliseren, is momenteel bezig aan zijn laatste seizoen bij Go Ahead. Dr. Fadrhonc wordt 'n Nederland alge meen erkend als een groot voetbalken ner. Hij trainde in ons land SC Enschede, Willem II en Go Ahead De opvolger van Kessler is de derde trainer in dienst van de KNVB. Momenteel staan Plooyer en De Vroet reeds op de loonlijst van de voetbalbond. Met een nog aan te wijzen vierde oefenmeester zullen zij volgens duidelijk omschreven taken werken. (Zie verder pagina 11) MOSKOU. De Russische auteur Lew Ginsburg heeft in verband met de publi katie van zijn „ontmoetingen in het hier namaals" een „reprimande" opgelopen van de plaatsvervangende leider van de propa- ganda-afdeling van het Centrale Comité van de communistische partij in de Sowjet- Unie, Dmitrjoek. Ginsburg heeft in West-Duitsland nog levende prominenten uit „het derde rijk' opgezocht en daarvoor in het Moskouse li teraire tijdschrift Novy Mir" geschreven. Dmitrjoek vraagt zich nu in het Rus sische partijorgaan „Prawda" af, wat het oprakelen van zulke „politieke lijken" als Baldus von Shirach, Hjalmar Schacht en Albert Speer voor zin heeft. Ginsburg heeft ook uitvoerig de ontmoe ting met de zuster van Hitiers geliefde Eva Braun beschreven. 77 Lourens Janszoon Coster met een kaboutermuts dat is het symbool dan de kabouterstad die Haarlem sinds dit weekeinde is. Het „Groot hertogdom Damiate van Haerlem in de Oranje Vrijstaat" zoals de stad nu in officiële kaboutertaai heet, maakte er gelijk een vrolijk weekeinde van. De Grote Markt was het middelpunt van diverse ludieke acties: er werd geveegd en geboend in het kader van „een schone stad", gezongen (het alternatieve volkslied „de uil zat in de olmen") en gespeeld. Én Lout je werd tot kabouter gekroond. Dr. Frederik van Eeden: Absoluut oprecht is niemand; men is ten hoogste zo oprecht mogelijk. ATHENE (Reuter, DPA). Een Griek se woordvoerder heeft iedere buitenlandse inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van Griekenland van de hand ge wezen. Volgens het Griekse persbureau zei hij dit nadr aanleiding van een verkla ring van de woordvoerder van de West- duitse regering', Conrad Ahlers.- Ahlers verklaarde gisteren dat de Bondsregering door de „harde vonnissen" tegen de 34 leden van de verzetsorganisa tie „Democratische Verdediging verrast was. De Westduitse regering is van plan om samen met andere leden van de raad van Europa zich in te spannen om een her ziening van de vonnissen te bewerkstel ligen. Denemarken, Noorwegen en Zweden hebben bij de Raad van Europa in straatsburg Griekenland ervan beschul digd, de grondbeginselen van de Europe se conventie voor de rechten van de mens te schenden. De Franse Socialistische Par tij heeft de regering in Parijs oogeroenen acties te ondernemen tegen het Griekse regime. In het proces tegen vierendertig' leden van de Griekse organisatie „Democrati sche Verdediging" is gisteren uitspraak gedaan. Professor Dimitrios Karageorgas tegen wie de doodstraf was geëist is tot levenslange celstraf veroordeeld. De Franse journalist Jean Starakis en pro fessor George Alexander Magakis zijn ieder tot achttien jaar veroordeeld. Na de bekendmaking van het vonnis, riep mevrouw Karageorgas in de rechts zaal uit: „God zij dank". De chemicus Spyro Loekas is ook tot 18 jaar tuchthuis veroordeeld. De telegra fist Kombatis kreeg 15 jaar tuchthuis. Te gen de laatste vier verdachten was levens lange tuchthuisstraf geëist. Verder zijn veroordeeld tot acht jaar tuchthuis de generaal buiten dienst Jorda- nidis, de voorzitter van de Sociaaldemo cratische Unie in Griekenland, Charalam- bos Protopappas en de voormalige stu dentenleider van de Unie van het Cen trum, N. Constantopoelos. De overige straffen variëren van tien tot drie jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Minister Luns van Bui tenlandse Zaken heeft aan de Israëlische ambassadeur een rapport gestuurd, waarin hjj alleen de „persoonlijke indrukken" heeft weergegeven, die hij heeft opgedaan tij dens zijn besprekingen met leiders uit Li banon, Jordanië en Egypte. Naar in Den Haag verluidt zouden in het rapport door de minister voorstellen worden gedaan voor een, wat genoemd wordt, „aanloopre geling van alle moeilijke kwesties tussen de Arabische landen en Israël". De plannen van de minister, die niet openbaar zijn gemaakt, zouden berusten op de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967. Deze zou de beste basis zijn voor een regeling tussen Israël en de Arabische landen. De opvattingen van mi nister Luns vormen voorts een compromis tussen de standpunten der beide partijen. Minister Luns heeft zaterdag in Parijs van gedachten gewisseld met zijn Spaanse ambtgenoot Gregorio Lopez Bravo over zijn recente bezoek aan het Midden Oosten. Ook kwamen de EEG en de betrekkingen tussen Spanje en Nederland ter sprake. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De 85-jarige mevrouw G. Stallinga-Hoekstra is zondagavond door rookverstikking om het leven geko men bij een felle uitslaande brand in haar woning in de Haarlemse Bosch en Vaartstraat. De 79-jarige mevrouw K. Verhave-Wijnbrans, die bij haar op be zoek was, is in bewusteloze toestand in het ziekenhuis opgenomen. Haar toe stand is redelijk. De brand ontstond om half tien in een woonkamer op de begane grond achter in een schoonheidssalon. Het vuur vrat zich zowel buitenom als binnendoor een weg naar de tweede verdieping waar mevrouw Stallinga woonde. De twee da mes moeten zijn verrast door de enorme RCi WkL NX- m .vs-: ft De totaal uitgebrande achterkamer waar de brand ontstond. rook waarmee de brand gepaard ging. De gebeurtenis veroorzaakte grote on gerustheid in de buurt, waar in de afge lopen vier weken tot vier keer toe brand is gesticht in keukens door een pyro maan. In de bewuste woning, die aan de achterzijde geheel uitbrandde, was veer tien dagen geleden eveneens brand ge sticht. De woning is via een poortje aan de zijkant zeer gemakkelijk aan de ach terkant te bereiken. Of ook deze brand het werk was van een pyromaan kon nog niet worden vastgesteld, al acht de politie dit wel aannemelijk. DEN HAAG. Tussen half februari en half maart is het leven weer één percent duurder geworden. Dat wil zeggen dat de duurte dit jaar nu al weer met 2.2 per cent is toegenomen. ADVERTENTIE LU LU UI CAïRO, (AP) Joseph Siseo, de Ame rikaanse onderminister van Buitenland se Zaken, heeft gisteren meer dan twee uur met president Nasser over de crisis in het Midden-Oosten gesproken. Sisco's gesprek met Nasser was het eerste officiële contact tussen de Vere nigde Staten en Egypte sinds de laatste dagen van de regering-Johnson, ADVERTENTIES Dinsdagaanbiedingen 4 HAMBURGERS 4 BEEFBURGERS 4 SLAVINKEN 4 GELDERSE SCHIJVEN 4 HALEN... 3 BETALEN 1.25 a SBM5

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1