Beschuldiging van Mellema (CHU): Oppositiepartijen hinderen werk in Tweede Kamer Ruiten ingegooid van Amerikaanse ambassade „De toestand moet niet gedramatiseerd worden" Meijer Sluyser alsnog van lijst afgevoerd Auto's botsten: één dode Veel protesten tegen vonnissen in Athene Prins Bernhard weer thuis Meer delegaties naar FAO-overleg Paus Paulus tot bisschoppen: •rV Man en vrouw in arrest wegens brandstichtingen Comité: Oppositie onderdrukt met het grofste geweld" Jongeren eisen op voedselcongres: Actie tegen het ontwerp Veringa Jongetje gestikt in gierput Man doodgestoken met puntkam Wasserij DUYN ïSiff MAANDAG 13 APRIL 1970 2 MA Bussumse PvdA: «lil I In Amsterdam Zijdelingse reactie op de critiek i' r* I 5 ,m,- BW A op werkcongres: Aspirant-leerl ingen journalistenschool protesteren (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De oppositiepartijen in de Tweede Kamer hebben de perio de voor de verkiezingen gebruikt voor propaganda. Zij hebben geen aan leiding onbenut gelaten om de regering te interpelleren en mondelinge vragen te stellen. Daardoor is het werk van de Tweede Kamer gehinderd. De vertragingstactiek van de oppositie heeft het onmogelijk gemaakt een aantal belangrijke wetsontwerpen in behandeling te nemen. Deze klacht heeft de voorzitter van de C.H.U.-fractie in de Tweede Kamer, de heer Mellema, zaterdagmiddag geuit tijdens een bijeenkomst van de Unieraad in Utrecht. Het Eerste-Kamerlid Beerkamp sloot zich hierbij aan en merkte op dat deze week geen vergaderingen voor de Eerste Kamer kunnen worden vastgesteld omdat men op de Tweede Kamer moet wachten met het afhandelen van een aantal punten. Fractievoorzitter Mellema (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een 27-jarige Duitser, die afgelopen vrijdag over de grens was gezet, heeft zondagmorgen omstreeks tien uur zes ruiten van de Amerikaanse ambas sade ingegooid. Hij deed die echter niet uit protest ergens tegen, maar omdat hij weer onderdak in de gevangenis wilde hebben. Direct na het gooien van de stenen schoot de man een voorbijganger aan en vertelde wat hij gedaan had. De politie waarschuwen was echter niet meer nodig, want even later verschenen enkele sur veillanten. Denkend met een anti-Amerikaanse de monstrant te maken te hebben, werd de man, zoals hij wilde, ingesloten. De verkiezingen vormden zaterdag een belangrijk onderwerp van gesprek tijdens de confrontatie van Unieraad (het poli tieke college van de C.H.U.) en de afge vaardigden van Eerste en Tweede Ka mer. Algemeen was de raad teleurgesteld over de geringe opkomst van de kiezers bij de jongste verkiezingen en de toch wel achterblijvende resultaten van de C.H.U. Vanuit de vergadering werden suggesties gedaan het de kiezer gemakkelijker te maken door een rijdend stembureau in te stellen, door het aantal stembureaus uit te breiden, door de uren van open stelling te verlengen, door het systeem van machtigingen eenvoudiger te maken en zelfs door de opkomstplicht maar weer opnieuw in te stellen. Ook ter sprake kwam de beschuldiging van VARA's ombudsman Marcel van Dam aan het adres van het Tweede-Kamerlid Kikkert, dat diens handelen in de Tweede Kamer anders is dan hij in brieven aan kiezers suggereert. Aan de hand van de handelingen van de Kamer kan worden vastgesteld dat de beschuldigingen van VARA's ombudsman ten onrechte waren, zo werd gesteld. De heer Kikkert heeft in een brief aan de voorzitter van de VARA dan ook om rectificatie gevraagd. Even werd de discussie fel toen het Eerste-Kamerlid Knotnerus van leer trok tegen de demonstraties en de buitenpar lementaire acties. Hij meende dat gezag en orde boven alles gaan. Het jongere lid G. de Bruin sprong op: „Er moet ook aan dacht worden besteed aan de motiverin gen die tot dergelijke acties leiden", maande hij. Enkele leden van de Unieraad probeer den de vertegenwoordigers in de volks vertegenwoordiging nu al te binden op het nieuwe programma van de partij. De C.H.U. moet een duidelijk beleid voeren, menen zij. Fractieleider Mellema voerde (Van onze correspondent) ROME De ernstige crisis binnen de katholieke kerk is door de Italiaanse bis schopsconferentie afgelopen weekeinde in haar laatste zitting met de mantel van vele nietszeggende woorden bedekt. De paus sprak in zijn slotwoorden dat de toestand „niet gedramatiseerd" diende te worden. Inmiddels kwam het tegen zaterdag ver wachte slotcommuniqué van de bisschopsconferentie niet gereed. Het wordt vandaag of morgen verwacht en dit uitstel geeft genoeg te raden over de spanningen waarvan naar buiten weinig is doorgedrongen. De conferentie, waaraan 270 Italiaan se bisschoppendeelnamen en een aantal vooral uit conservatieve kring gekozen leken, had tot doel te refereren over het thema „priesterambt". Terwijl ook in Italië de kwestie van het celibaat een van de grote knelpunten onder de pries ters geworden is, werd hierover op de conferentie niet gesproken. De paus hield een slotrede waarin op nieuw iedere hoop op een sprankje meer begrip voor de huidige ontwikkeling werd gesmoord. De paus gaf aan „de publieke opinie" de schuld voor de dramatisering van de kwesties van de laatste tijd en hij vond dat dat gelovigen beter „ver trouwen" konden hebben dan zich te la ten leiden door „kunstmatige verbitte ring". Aan het vertrouwen diende verder nog gekoppeld te worden „de wil geen enkele concessie te doen aan de radicaalste wen sen van de clerus. De crisis kon worden opgelost aldus Paus Paulus door een „grotere eerbied voor de traditie." Vervolgens verklaarde de paus dat er „veel moed" voor nodig was om de smartelijke schokken te weerstaan zoals die worden toegebracht door die pries ters en geestelijken die veel onenliik ver toon maken van een open breuk door hun heiligschennis jegens de plechtige verplichting tegenover Christus en tegen over de kerk." Het is duidelijk dat dit laatste van toe passing is op de priesters die aan trou wen denken of die al in het huwelijk ge treden zijn. Een belangwekkende ontwikkeling op de bisschopsconferentie was evenwel dat besloten werd het niet tot een breuk te laten komen met de ACLI, dat is een beweging van christelijke werknemers die de laatste tijd een in de ogen van het Vaticaan gevaarlijke zwenking naar links heeft gemaakt. Op het laatste con gres van de ACLI in Turijn in juni vorig jaar werd namelijk besloten dat de leden en de aanhang van de beweging werden ontslagen van de plicht om ver der nog op de christen-democratische partij te stemmen. De ACLI telt 800.000 leden en ruim één miljoen aanhangers. Met deze belissing werd voor het eerst binnen een kring van Italiaanse gelovi gen de „tovercirkel" doorbroken waar binnen het Vaticaan zich door middel van de christen-democraten met de Ttaliaan- ■e binnenlandse politiek kan bemoeien. BUSSUM. De Bussumse afdeling van de Partij van de Arbeid heeft het raadslid Meijer Sluyser afgevoerd van de kandidatenlijst voor de aanstaande raadsverkiezingen. Naar aanleiding van deze beslissing, die met 58 tegen zeven stemmen is ge nomen, zullen ook wethouder P. van Doesburg en fractievoorzitter L. Kuiling zich van de lijst terugtrekken. Nadat de heer Meijer Sluyser enkele weken geleden op de vierde (verkiesba re) plaats was gezet, zei hij dat hij naar DS'70 zou zijn overgestapt als dat niet gebeurd zou zijn. aan dat het nieuwe programma allereerst bedoeld is voor de periode 1971-'75. Bo vendien is het programma nog definitief vastgesteld en heeft de huidige fractie afspraken gemaakt over een regerings programma waaraan men zich heeft te houden. Op 23 mei zal dit nieuwe programma opnieuw in discussie komen tijdens de algemene vergadering van de C.H.U. in Rotterdam. Dan zullen ook een aantal be- stuursveranderingen worden bekrachtigd. Vice-voorzitter C. J. van Mastrigt, die za terdag de vergadering bij afwezigheid we gens ziekte van voorzitter prof. J. van Hulst leidde, zal wegens zijn leeftijd af treden. Ook Tweede-Kamerlid Schuring heeft zich uit het bestuur teruggetrokken. Voorgesteld wordt in hun plaatsen te be noemen J. C. van Dalen uit Utrecht en P. Bode uit Veenendaal. Inmiddels is de heer A. J. Kaland uit Middelburg al tot penningmeester benoemd als opvol ger van drs. D. W. Hoonakker uit Am sterdam. Tijdens de bijeenkomst in Rotterdam zullen ook enkele nieuwe leden van de Unieraad worden gekozen. Tevens komt voor de tweede maal de begroting aan de orde. In een vorige bijeenkomst is deze terugverwezen omdat het tekort van 50.000 gulden als te groot werd be schouwd. Door een aantal bezuinigingen onder meer in de personeelssector heeft men het tekort kunnen terugbrengen tot ongeveer 10.000 gulden. NIJMEGEN. Zaterdagavond zijn on der Beuningen een personenauto en een bestelwagen frontaal tegen elkaar ge botst. De personenauto werd totaal ver nield. De 29-jarige bestuurder D. E. De gen uit Winssen was op slag dood. De uit Beuningen afkomstige bestuur der van de bestelauto werd zeer ern stig gewond. ACHTKARSPELEN. Na middernacht is in een sloot langs de rijksweg Leeu- warden-Groningen onder Achtkarspelen levenloos de motorrijder D. Vaatstra uit Buitenpost aangetroffen. De politie neemt aan, dat het 21-jarige slachtof fer met zijn motor uit de bocht is ge vlogen. GORSSEL. De 23-jarige B. Kreeft uit Deventer is zondagavond om het leven gekomen, toen hij tegen een langs de rijksweg ZutphenDeventer staande boom reed ZWAGERBOSCH. De 21-jarige lood gietersknecht J. van der Ploeg uit Zwa gerbosch is zaterdagavond in zijn woonplaats verongelukt toen hij met zijn bromfiets tegen een stilstaande wagen reed. Zijn vriend, die op de duo zat, bleef ongedeerd. BUNSCHOTEN. Zaterdagavond is de 19-jarige fabrieksarbeider S. Muijs in zijn woonplaats Bunschoten met zijn bromfiets tegen een boom gereden. De jongeman was op slag dood. FRANEKER. Zaterdag is de 4-jarige Hendrik-Jan Vonk uit Franeker toen hij de weg overstak door een auto aan gereden en om het leven gekomen. ADVERTENTIE v. X ?•>-*$•> V *3 iiSiiiiiiP - - 'v: De demonstranten voor de Griekse ambassade in Den Haag hadden bor den met karikaturen van de kolonels bij zich. Kolonel Papadopoulos werd „kampbeul" genoemd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Zaterdagavond zjjn in de hoofdstad twee branden uitgebro ken waarbij de politie voldoende bewij zen meent te hebben om van opzet te spre ken. In een clichéfabriek aan de Nes brak om half tien brand uit. Terwijl de brand weer het vuur bluste, ontstond op twee andere plaatsen in de fabriek vuur. De politie heeft in verband met deze brand een 32-jarige man aangehouden. Eerder op de avond was een felle brand ontstaan in een woonhuis aan de Overtoom op de tweede verdieping. De hele verdieping is uitgebrand. Gezien de omstandigheden heeft de poli tie in de loop van de nacht de vrouw van het drie personen tellende gezin aange houden. Zij wordt ervan verdacht de brand te hebben gesticht. Een felle uitslaande brand heeft zater dag voor verscheidene tonnen schade aangericht aan Van Son's Inkt- en Verf- fabrieken in Hilversum. De mengafdeling van het bedrijf, waar zich vele brandba re grondstoffen bevonden, is geheel in de as gelegd. Vermoedelijk is zelfontbranding de oorzaak van het vuur geweest. DEN HAAG. Het Comité Vrjj Grie kenland zegt in een gisteravond uitgegeven communiqué met afschuw kennis te heb ben genomen van de vonnissen in Athene die zijn geveld in de zaak tegen de leiders van de oppositionele groepering „Demo cratie Defence" tezamen met de zware straffen, opgelegd in de zaak tegen het Griekse dagblad „Ethnos". „Deze uitspraak maakt duidelijk dat iedere vorm van oppositie tegen het mili taire regime in Griekenland met het grof ste geweld zal worden onderdrukt. Slechts onder deze dreiging met terreur kon het regime vorige week de toezegging doen de burgerlijke rechten geleidelijk te zullen herstellen," aldus het comité. Het zegt verder geschokt te zijn over de wijze waarop het proces is gevoerd. „Bui tenlandse waarnemers werden geweerd". De verdediging werd niet in de gelegenheid gesteld tijdig contact op te nemen met de beklaagden. De beklaagden werd verboden tijdens de terechtzitting de politie van mar telingen te beschuldigen. Deze zware be schuldiging werd niet eens onderzocht, zo zegt het comité. Tien jongeren hebben gistermiddag ruim een uur lang gedemonstreerd voor de Griekse ambassade in Den Haag. Zij be toogden tegen de vonnissen en tegen het het kolonelsbewind in Griekenland. Twintig organisaties en partijbesturen hebben in een telegram aan minister Luns (Van onze correspondent) SOESTERBERG. Prins Bernhard is zaterdagmiddag teruggekeerd van zijn reis naar Indonesië en Japan. Hoewel hij op het vliegveld Soesterberg aanvankelijk alleen een verklaring wenste af te leggen waarbij er door de rijksvoorlichtings dienst de nadruk op was gelegd dat er geen vragen mochten worden gesteld, re ageerde hij toch zijdelings op de kritiek, waaraan zijn zeven weken durende reis een enkele maai onderhevig is geweest. Zo is hem onder meer door de P.S.P. kwalijk genomen dat hij het telegrafische verzoek van die partij om clementie te bepleiten voor de vele politieke gevange nen in Indonesië niet heeft willen over brengen aan president Soeharto, omdat hij zich naar zijn zeggen „niet als boodschap penjongen" wil laten gebruiken. Nadat er onder protest van de RVD toch op Soes terberg vragen hierover werden gesteld, antwoordde de prins: „Ik heb hier niets meer aan toe te voegen". Van de kritiek die een Apeldoomse kap per had op de ontmoeting van de prins met de Japanse keizer, zei hij niets te weten. De kapper had zijn oorlogsonder scheidingen teruggestuurd omdat hij meent dat het de prins niet past te spreken met een „oorlogsmisdadiger", De Japanse 'mi keizer was ook al aan het bewind tijdens de Tweede Wereldoorlog. Prins Bernhard (verbaasd): „Een oor logsmisdadiger? Dat die mijnheer zijn on derscheidingen terugstuurt, moet hij maar zelf weten". De prins zei verder nog het bescherm heerschap van het comité dat gelden wil inzamelen voor de restauratie van de Bo- roeboedoer op zich te hebben genomen Verder had hij in India met veel interesse de nederzettingen voor de Tibetaanse vluchtelingen bekeken, die mede dankzij Nederlands geld tot stand konden worden gebracht. „Ze zien er bijzonder mooi uit'" aldus de prins. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het jongeren voed selcongres, dat zaterdag in de RAI in Amsterdam is gehouden, eist van de voed sel- en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties (FAO) dat meer delegaties zullen worden uitgenodigd deel te nemen aan het overleg dat de FAO in juni zal houden. Aldus een motie die is aangenomen nadat ruim duizend jongeren uit heel Ne derland vaak moeizaam hadden verga derd over wat de rijke landen moeten doen om de honger in de derde wereld uit te bannen. Bij de opening had Cees de Vries, landbouwkundig ingenieur bij het Tro peninstituut in Amsterdam ,er al op ge wezen dat op het ogenblik zestig percent van de wereldbevolking honger lijdt, hoe wel dat in 1938 nog maar dertig percent was. De jongeren verlangen van de FAO dat „ook de bevrijdingsbewegingen in Afrika die door de organisatie voor Afrikaanse eenheid zijn erkend" voor het overleg worden uitgenodigd. Voorts de Zwarte Panter-beweging, de Chinese Volksrepu bliek, Noord-Vietnam, de Vietcong, Noord- Korea, de Duitse Democratische Repu bliek „en eventueel andere, niet gouver nementele organisaties". „Mocht de FAO het totale aantal deel nemers aan het congres niet willen of kunnen verhogen, dan stelt de Nederland se jongerendelegatie veertig van de tach tig plaatsen ter beschikking", aldus de motie. Daartoe worden op 25 en 26 april in Bouvigne in Breda de eerste trainings- weekeinden gehouden, aldus de heer B. moet het beginsel van wederkerigheid Tiddens, de eindredacteur van de Hon gerkrant. Tijdens het congres kwamen de volgen de meningen naar voren: De FAO, zoals alle andere VN-organi- saties, steunt met haar neutrale opstel ling uitsluitend heersende politieke stel sels. De FAO draagt het stempel van de westerse economische orde op basis van een kapitalistische maatschappijvisie; de zelfvoorzieningsgraad voor de landbouw- produkten die belangrijk zijn voor de economische groei van de ontwikkelings landen, moet in de ontwikkelde landen omlaag. Daartoe moet op korte termjin een meerjarenplan worden opgesteld, waarbij Nederland in EEG-verband ini tiatieven moet nemen. Bij de associaties tussen de ontwikkel de landen en de ontwikkelingslanden, worden omgezet in een voorkeurspositie voor de ontwikkelingslanden, Alle eindproduktie moet op korte ter mijn worden gemobiliseerd voor het acute eiwittekort in de ontwikkelingslanden, Zuivelhulp mag uitsluitend worden gege ven waar zij de eiwitproduktie in de ont wikkelingslanden kan verhogen. De sociale vooruitgang heeft de hoog ste prioriteit. Daar waar de groene re volutie (beter landbouwtechnieken en be tere gewassen) en de sociale vooruitgang geblokkeerd worden door feodale en grootgrondbezit-verhoudingen, moeten eerst de sociale hervormingen worden doorgevoerd. Tot slot: bij ontwikkelings projecten moet niet slechts aandacht wor den besteed aan economische en sociale aspecten, maar ook aan de ecologische gevraagd alle mogelijke moeite te doen om gratie voor de veroordeelde Grieken van het massaproces te verkrijgen. De geza menlijke Griekenland Werkgroepen in Ne derland hebben in een protestschrift aan de Griekse Ambassade gezegd geschokt te zijn over het proces. „De kolonels tonen door deze vonnissen niet bereid te zijn het Griekse volk werkelijk haar vrijheid te geven". UTRECHT. De Bond van Weten schappelijke Arbeiders zal op alle uni versiteiten en hogescholen actie gaan voeren tegen het wetsontwerp van minis ter Veringa. Dit is dit weekeinde beslo ten aan het slot van een in Utrecht en Amersfoort gehouden tweedaags werk congres van deze bond. De BWA sluit zich hiermee aan bij het actiecomité dat opgericht is door enkele leden van het wetenschappelijk korps aan de universi teit van Amsterdam. Dit comité is van oordeel dat het ont werp ondoelmatig is en dat bijvoorbeeld op faculteits- en vakgroepsniveau teveel strikte regelingen getroffen zijn „waar door weinig wordt overgelaten aan plaat selijk overleg, vindingrijkheid en en thousiasme". De BWA wil haar landelijke actie» gaan combineren met die van de Neder landse Studentenraad (NSR) en wil voortgaan met het organiseren van een eigen structuur aan de universiteiten, „daarbij dit voorontwerp massaal nege rend". Tijdens het door ongeveer 200 leden bezochte werkcongres is ook besloten dat de BWA een eigen blad zal uitgeven. (Van onze correspondent) ZWOLLE De 6-jarige Klaas Meinema uit Enschede is zaterdagmiddag, toen hg met enkele vriendjes een vuurtje aan het stoken was in een oude gierput, in deze ongeveer 2,5 meter diepe put gevallen. Hoewel de andere kinderen direct hulp gingen halen konden volwassenen niet af dalen in de vol rook staande put. Gealarmeerde brandweerlieden voorzien van persluchtmaskers haalden het jongetje uit de put. Onder toediening van zuurstof werd het knaapje naar het ziekenhuis ge bracht, waar het kind reeds door verstik king om het leven bleek te zijn gekomen. (Van onze correspondent) UTRECHT Bijna 150 van de 250 as pirant-leerlingen van de school voor de journalistiek hebben in een telegram aan het curatorium het besluit om hen niet toe te laten tot het komende cursusjaar fel veroordeeld. Een afschrift van het tele gram is gestuurd aan staatssecretaris Grosheide van Onderwijs. Niet alleen spreken zij hun ontsteltenis uit over het besluit van het curatorium, ook zijn zij verontwaardigd over het fed dat in de brief van de directeur van de school, dr. M. Schneider, waarin hen dit besluit werd meegedeeld, achtergronden en beweegredenen ontbreken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. In de afgelopen nacM is in een Amsterdamse bar een 22-jarige man met een puntkam in de hals gestoken en korte tijd later overleden. Er is nog nie mand gearresteerd; de dader is gevlucht. Het slachtoffer had in de bar ruzie ge kregen. ADVERTENTIE AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2